agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2015, 04:23   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Tek tür çim ekimi kesinlikle tavsiye edilmez. 4 lü 5li hazır karışımları kullanmanız daha iyi olur.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 08:25   #542
Ağaçsever

onur şengün's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguzhancanoglu Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba ben Aydın'dan yazıyorum. Müstakil evimin bahçesine ekmek için hangi çim türünü kullanmam gerekir tavsiyeniz nedir? Zaman zaman üzerinde gezip oturacağız. Bahçenin bazı kısımları gölgede kalıyor bazı kısımları güneşte. Bermuda (Köpek dişi ayrığı) düşünüyorum siz ne dersiniz? Bazıları karışım çim önermiş kararsız kaldım. Bahçenin drenajı ve toprak tesviyesi yapıldı.
Zoysia Japonica var bide o nasıldır?
Sayın oguzhancanoglu,
Açık tohumu deneyip, pişman olmuş birisi olarak, karışım çim yapmayı düşünüyorsanız kapalı sertifikalı tohum almanızı tavsiye ederim.
Bermudanın güneşe uygun bir cins olduğunu biliyorum, komşumuzun bahçesinde gölgelik alanda kalan kısımdaki bermudalar çok cılız oluyorlar.
Zoysia Japonica'yı ben de çok araştırmıştım. Antalya'da bir firma var özellikle bu konuda internette aratırsanız bulabilirsiniz, firmadan numune isteyip görebilirsiniz.

onur şengün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 22:49   #543
Yeni Üye

oguzhancanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2014
O firma ile görüştüm tohumu yokmuş öbek öbek satıyorlar oda çok pahalıya geliyor. Zoysia japonica bermudanın aksine gölgede de canlı oluyormuş. Tohumu yurtdışında var ama pahalı tane hesabı satıyorlar. Aliexpress sitesinden aldım bekliyorum sonucu yazarım.

oguzhancanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 15:25   #544
Ağaçsever

ceydoruk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Merhaba Arkadaşlar

Yeni evimizin küçük bir bahçesi var ve tabii ki çim ekmek bahçe kenarlarına ise güzel çiçekler ekmeyi hayal ediyorum. Sıfır inşaat olarak aldığımız evin bahçesinde toprak var ama sanırım bahçe toprağı vs. ilave etmem gerekiyor. Önümüzdeki hafta bahçe ile ilgilenmeye başlamak istiyorum. Bahçeyi hazırlamak için neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz lütfen. Bu arada Bodrum'dayız.

ceydoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 16:26   #545
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceydoruk Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar

Yeni evimizin küçük bir bahçesi var ve tabii ki çim ekmek bahçe kenarlarına ise güzel çiçekler ekmeyi hayal ediyorum. Sıfır inşaat olarak aldığımız evin bahçesinde toprak var ama sanırım bahçe toprağı vs. ilave etmem gerekiyor. Önümüzdeki hafta bahçe ile ilgilenmeye başlamak istiyorum. Bahçeyi hazırlamak için neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz lütfen. Bu arada Bodrum'dayız.
Size tavsiyem çim başlığını bir güzel okuyun, takıldığınız hususları not edin, onları bize yazarsanız ben de arkadaşlarımız da yardımcı olmaya gayret ederiz.
Siz önce ne yapmak istediğinize bir karar verin.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 11:19   #546
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
Merhaba arkadaslar,

Ben Nevşehir Avanos'da oturmaktayım.. İç anadolu bolgesı oldugundan dolayı karasal ıklım mevcut ve kışın soguklar bu sene - 14.ü gördü 150m2 çim yapılacak bahcemızde toprak düzenlemesini(leonardit, solucan gübresi) yaptık sıra geldi çim ekimine. Ancak ben pek de hazır çim tohumu almayı düşünmüyorum..Kendımız karışım hazırlayalım dedik..Lolium perenne, Festuca rubra rubra, Festuca rubra comutate, festuca arundinacea ve poa düşünüyorum ancak yuzdelerınde karar veremedim bu konuda yardımcı olabilcek biri var mı acaba? Veya bu iklime giden ithal çim tohumu markası söyleyebilecek biri olursa çok memnun olurum..

Sevgiler.

gilan beğendi.

Düzenleyen gunes tor : 22-04-2016 saat 14:00
gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 03:43   #547
Ağaç Dostu

Hazır çim tohumlarını üreten firmaların üstünde mi görüyorsunuz kendinizi?

Eski 22-04-2016, 12:47   #548
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Hazır çim tohumlarını üreten firmaların üstünde mi görüyorsunuz kendinizi?
Sizde kötü uyandınız, çatacak yer mi arıyorsunuz da benı sectınız? Kendimi üstün görsem buraya birseyler danısmak ıcın yazı yazmam.. Bu basit mantıgı kurmanız zor olmasa gerek degil mi..

Eski 25-04-2016, 16:55   #549
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Sizde kötü uyandınız, çatacak yer mi arıyorsunuz da benı sectınız? Kendimi üstün görsem buraya birseyler danısmak ıcın yazı yazmam.. Bu basit mantıgı kurmanız zor olmasa gerek degil mi..
Yanlış anlamışsınız beni. Kimseye çatmak ve akıl vermek gibi bir niyetim yoktu.

Çim işinin önemli olduğunu, deneme yanılma yöntemlerine pek açık olmadığını, çim tohumu ve karışım hazırlama ile rulo çim yetiştiriciliğinin bir sektör haline geldiği, buna eğilen firmaların, uzun test ve denemeler ile çok paralar harcayarak bilgi, deneyim ve tecrübe kazandıkları ve geniş bir veri ortamına sahip oldukları ortadadır.

Bu birikimlerini, ticari faaliyet alanına aktararak, çok geniş bir tüketici kitlesine sunup çim sektöründe marka haline gelmeleri, biz tüketiciler için en etkin garantidir.

Hal böyle olduğundan, denenmiş, test edilmiş, başarı sağlanmış karışım cins ve oranları, bizler için birer sertifika haline gelmişken, emek ve masraf gerektiren çim işinin kişisel tercih ve verilere dayandırılması ciddi bir risktir.

Konu bundan ibaret olup, yine de illa karşımı ben kendi bildiğimce hazırlayacağım diye düşünüyorsanız, taktir sizin tabi.

Eski 26-04-2016, 22:02   #550
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Çim türleri hakkında özel bir bilgim yok. Onu baştan söyleyeyim.

Ama sonuçta bu işle ilgilenen firmalar her bahçede işe yarayacak formüller bulmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla konuyla yeterince ilgili bir insan bence kendi bahçe koşullarına daha uygun kişiselleştirilmiş bir karışım hazırlayabilir.

Ama sorunuz çok tecrübe ve teknik bilgi gerektiriyor. Burada cevap bulabilir misiniz emin değilim. Yeterli donanıma sahip kişi de muhtemelen ”önce toprak yapısını, gölge güneş durumunu, sulama sistemini, vs” görmem lazım diyecektir. Profesyonel yardım almanız gerekebilir.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 09:49   #551
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Çim türleri hakkında özel bir bilgim yok. Onu baştan söyleyeyim.

Ama sonuçta bu işle ilgilenen firmalar her bahçede işe yarayacak formüller bulmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla konuyla yeterince ilgili bir insan bence kendi bahçe koşullarına daha uygun kişiselleştirilmiş bir karışım hazırlayabilir.

Ama sorunuz çok tecrübe ve teknik bilgi gerektiriyor. Burada cevap bulabilir misiniz emin değilim. Yeterli donanıma sahip kişi de muhtemelen ”önce toprak yapısını, gölge güneş durumunu, sulama sistemini, vs” görmem lazım diyecektir. Profesyonel yardım almanız gerekebilir.
Merhaba Gilan,
İlginize teşekkürler..Özel karışımların zor olduğunu duymuştum..Hazır karışımlarla buralarda pek bir verim alınamadıgını gördük(toprak verimsizliği, ağır gecen kış ayları, cok kuru ve sıcak gecen yakıcı güneşler vs), diğer komşu bahcelere baktıgımızda..Bu nedenle böyle bir yol denemeyi düşünmüştük..Ancak bunun da üstesinden gelemeyeceğimizi anladık..O kadar peyzaj firmasıyla görüştüğümüz halde bu karışımı yapamayacaklarını söylediler..Bizde artık ithal bir firmayla anlaştık görüştük ayrıntıları..Onlar bize karışımlarını gönderdiler bakalım yarın başlanıcak..Heyacanlıyız ,umutluyuz

gilan beğendi.
Eski 27-04-2016, 12:01   #552
Yeni Üye

Replikans's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2016
Merhaba, tam 10 gün önce çim ekimi yaptım. Yardım almadan netteki araştırmalarıma göre kendim yapmak istedim.
Tohum olarak Genta marka 1 kg ege ve akdeniz sahil kuşağı ve Gentat marka Spor alanı çim tohumu. Bu ikisini karıştırıp bahçeme verdim. 10 gün sonunda çimler belirginleşti. Ancak seyrek görünüyorlar. Bazı kesimler çok güzel bazı yerler çok seyrek. Bunun nedeni karışımdaki tohumlar olabilir mi? Bildiğim kadarıyla ilk çıkan Lolium Perenne. Ortaya çıkan bu çimler lolium mudur? Karışımda ki en fazla tohum Festuca arundinacea. Bu tohumlar daha sonra mı çime dönüşecekler?

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Replikans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 00:43   #553
Moderatör

Güler's Avatar

Çim yaptığınız alan ne kadar?

Eski 29-04-2016, 13:00   #554
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Tekrar merhaba arkadaşlar,

Bahcemıze sulama sistemını kurduk, cım tohumlarımızı ektık beklemedeyiz.. Bugun ılk sulamamı yaptıgım zaman kafama dank eden bir konu oldu.. Şımdı bahcemız kısım kısım. 80m2 bir alan var burasının tamamı çim ve ortasında 12 tane daha fide olan güllerimiz var..Şımdı bız çimleri sabah aksam sularken güllerde doğal olarak sureklı ıslanıyor yapraklarına kadar..Pekı bu gullerde mantar hastalıgı felan yapmaz mı? herhangı bır sorun teşkıl eder mi acaba? Hele bir yerde de oya agacı fidanım var artık o tek olduğu ıcın sulama sırasında etrafını kapatıyorum şımdılık küllenmeye cok meyıllıymıs ama gullerı ne yapıcam sorun olur mu bilemedim şimdi

Eski 29-04-2016, 23:04   #555
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın gunes tor, çok zararı olur. Gülleri ne küllemeden ne de karaleke ve pastan kurtarabilirsiniz.
Oya ağacı belki bir müddet dayanır.

Eski 30-04-2016, 21:39   #556
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın gunes tor, çok zararı olur. Gülleri ne küllemeden ne de karaleke ve pastan kurtarabilirsiniz.
Oya ağacı belki bir müddet dayanır.
Yaktınız beni Güler Hanım Ne yapıcaz ne edicez bilemiyorum ama artık tek güvencem hava akımının güllerin orda çok olması..esintili bir yer nem de yok..Bekleyip görücez artık..Deneme yanılma oluyla anlıcaz.Cunku ne sulama sistemini iptal edebilirim ne çimleri nede gülleri off off

Eski 30-04-2016, 22:40   #557
Moderatör

Güler's Avatar

Aşağı yukarı bir senedir üyemiz olmuşsunuz, neden çim başlığını, neden güllerle ilgili başlıkları okumadınız ki?

Sizi ben değil, Forumumuzda bu konular hakkında hazine değerinde güzel bilgiler varken sizin bunları okumadan işe girişmeniz yaktı.

Çim alan içine ağaç da ekilmez, gül de ekilmez. Çim alanları her gün bazen bir kez bazen de iki kez suladığımız olur. Aşırı su bu tür bitkileri bozar.

Güllerin yaprakları ıslandığında külleme de pas hastalığı da kaçınılmaz olur. Islak yaprakların üzerindeki su damlacıkları güneşin vurması ile yapraklarda yanma yapar, lekeler oluşur. Yaprakları sağlıklı olmayan güllerin de yaşamaları zordur.
En kısa zamanda gülleri sulama sisteminin dışına çekmelisiniz.

Bahçemdeki çim sulaması böyle, eğer sizinki de buna benzer ise çim ortasına ekilen bitkilerin ıslanmaması diye bir konuyu konuşamayız, mutlaka ıslanırlar.

gilan ve s.serdar beğendi.
Eski 30-04-2016, 23:14   #558
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Merhaba.bende bir doğa aşığiyim ama tecrubesizim.bahçede çim yapmak istiyorum. Sağlam olmasını istiyorum.karasal iklim.güneş alan bir alan.çim tohumunun markası miktarı karışımını yazarmisiniz.

Serbelyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 23:43   #559
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Serbeltyum, sitemize hoş geldiniz.
Size de önerim çim başlığını ve çimlerde yaşanan sorunları dikkatlice okumanız olacaktır.

Bahçelerine çim yapmak isteyen pek çok arkadaşımızın karşılaştığı olaylara hem hocalarımız hem de konu ile yakından ilgilenen arkadaşlarımız yardımcı olmuşlardır.

Ben konu hakkında eğitim almadım ama bahçemdeki 1000 metrekarelik alanı hocalarımızdan aldığım bilgi sayesinde tek başıma (eşimle beraber) gayet güzel çimlendirdim. 7-8 sene sonra çimi yine eşimle beraber yeniledik.

Karşılaştığımız her soruna sitemizde cevap bulduk, değerli bilgiler edindik ve bunları çimlerle ilgili başlıklarda paylaştık.

Size şu veya bu tohumu kullanın diyemem ama ben bahçemde 4 ve 5 li karışım kullanmıştım.
Çim alanı sonbaharda tesis edecekseniz metrekareye 50-60 gr. tohum yeterli olabilir, yok mart sonu nisan ayına sarkacaksa bu miktarı arttırmanız gerekebilir zira karıncaların tohum taşıma olasılığını da düşünmeniz gerekecektir.,

Size dediğim gibi siz önce bahsi geçen başlıkları iyice bir inceleyin sonra ona göre sorularınızı yazarsınız, konu ile ilgilenen arkadaşlarımız da size yardımcı olmaya gayret ederler.

Kolaylıklar dilerken " çimin mi var derdin var" grubuna hoş geldiniz derim.

Not: Sitemize yeni üye olan arkadaşlarımız genellikle ilk mesajlarını burada yazarak kısaca kendilerini tanıtırlar, sizden de rica edeceğim.

gilan beğendi.
Eski 02-05-2016, 02:16   #560
Ağaç Dostu

Alıntı:

Kolaylıklar dilerken " çimin mi var derdin var" grubuna hoş geldiniz derim.
.
Çim aynen metres gibidir. Hem zaman, hem emek hem de para harcamayı gerektirir.

İlginizi bir an çekseniz, küser, alınır...

Eski 02-05-2016, 14:20   #561
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili s.serdar ben derim ki " çimin kadife gibi güzelliğini seyretmek herkesin hoşuna gider ve yapmak isterler. Paran varsa, vaktin ve sabrın varsa yapmalısınız.

Eski 03-05-2016, 03:48   #562
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili s.serdar ben derim ki " çimin kadife gibi güzelliğini seyretmek herkesin hoşuna gider ve yapmak isterler. Paran varsa, vaktin ve sabrın varsa yapmalısınız.
Bende sizinle aynı görüşteyim.

Güler beğendi.
Eski 06-05-2016, 20:51   #563
Yeni Üye

Replikans's Avatar

Alıntı:
Çim yaptığınız alan ne kadar?
50 metrekare kadar.

Eski 15-05-2016, 20:36   #564
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Güler hanım valla çok sey beklediniz benden .. Biri 3 yasında bırı 7 aylık biride 30 yaşında 3 bebekle tek basıma ancak bu kadarını halledebiliyorum Son 2-3 ay dısında da zaten aktıf kullanıcı değildim. Nayse,sizin uzun yıllar hem bahce hem de çim konusundaki tecrubenızı dikkate alarak bir iki sorum olacaktı..Diğer arkadaslar da yardımcı olursa sevınırım..Bu arada sprey sprinklerin atış mesafesını değiştirerek gullerın ıslanmamasını çözmeyi umuyoruz bakalım.

Bu çim konusunda artık bir sürü sey okumaktan inanın kafam allak bullak, bazen pes edesim geliyor elbette birçok sey oturdu kafamda kı keske cok daha onceden öğrenebilseydim bunları daha temiz iş yapardım..Neyse sorularıma geleyim.

1) Şimdi şu gübreleme işi..Bir çok görüş var bu konuda. Bazıları çok sık gübreleme yapmayın diyor bir kısmı kı bunlar bahar girişi yaz girişi ve sonbahar girişi yapın diyenler.
Bir kısmı 2 ayda bir yapın diyor ki ben granül uzun vadeli olanlardan kullanmak istiyorum sizce hangi yontem daha dogru olur?

2) Yıne gubre cesıdınde ayrılıklar var..Bir kısmı ilk baharda NPK, sonbaharda PK agırlık yapın.Diğer görüş ise ilkbahar ve yazın amanyum nitrat, sonbaharda NPK, kışın fosfor agırlıklı gübreleme taraftarı..Sizce hangı uygulama daha dogru olur?

3)NPK konusunda da ayrışma söz konusu..Bazıları 15 15 15 bazıları 23 5 5 **** baska formulasyonlar verıyorlar..Tabı aslında en dogrusu toprak analızı belkıde ama sımdılık bu ımkansıza yakın benım ıcın..

4) Ya da bunları hiç kullanmayıp tam organik solucan gübresi kullansam yeterli olur mu?

4) Bu çim havalandırma işinde elektrikli makina alacak gücüm yok şu anda..kazma çatal ya da ayakkabı ile yapmayı düşünüyorum..aslında burda kafamı karıstıran kısım bu havalandırma makınaları dıye satılanlar sankı topraga 10 cm gıbı demır gırmıyorda daha cok sıkısan çimleri kesiyor havaya kaldırıyor vs gıbı degısık bırsey yapıyor bir de bu topragı 10 cm derınlıgınde 5 cm genıslıgınde delıkler acarak koklerın hava gubre almasını saglayan durum var bu iki şey farklı durumlar mı çözemedim pek..
Name:  cim-havalandirma-34b6.jpg
Views: 1960
Size:  69.7 KB
Name:  3_2_Bahar-temizliği_kökhavalandırma.jpg
Views: 1933
Size:  71.3 KB

şimdilik sorularım bunlar yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Eski 15-05-2016, 21:51   #565
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Replikans Mesajı Göster
50 metrekare kadar.
metrekareye en az 50 gr. tohum atmanız gerekir, hele ekimi ilkbahara bırakırsanız bu miktar daha da artar 70-80 gr. olmalıdır, zira karıncalar tohumu taşırlar.

Çim yaptığınız alan 50 metrekare ise sizin en az 3-3.5kg. çim tohumu kullanmanız gerekirdi.

gilan beğendi.
Eski 15-05-2016, 21:55   #566
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın gunes tor, konu ile ilgili arkadaşlar size yardımcı olurlar ben de yardım etmek isterim ancak şu an evimde 8 kişi misafirim var Foruma bile giremiyorum. En kısa zamanda sorularınızı cevaplarız inşallah.

Eski 24-05-2016, 21:45   #567
Yeni Üye

Replikans's Avatar

Alıntı:
metrekareye en az 50 gr. tohum atmanız gerekir, hele ekimi ilkbahara bırakırsanız bu miktar daha da artar 70-80 gr. olmalıdır, zira karıncalar tohumu taşırlar.

Çim yaptığınız alan 50 metrekare ise sizin en az 3-3.5kg. çim tohumu kullanmanız gerekirdi.
Keşke daha erken davransaydım Artık ekim işini hallettim hatta çimler uzadı ilk biçimi mi de yaptım. Ancak seyrek yerler var hayli. Bunlara daha sonradan çim tohumu ekebilir miyim? Evet ise doğru yöntemi nasıl biraz bahsedebilir misiniz? Bir de bazı yerlerde ayrık çok fazla çıkmış elle başa çıkamıyorum, herbist ilacım var kullanmalı mıyım sizce?

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Eski 24-05-2016, 22:58   #568
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Replikans Mesajı Göster
Keşke daha erken davransaydım Artık ekim işini hallettim hatta çimler uzadı ilk biçimi mi de yaptım. Ancak seyrek yerler var hayli. Bunlara daha sonradan çim tohumu ekebilir miyim? Evet ise doğru yöntemi nasıl biraz bahsedebilir misiniz? Bir de bazı yerlerde ayrık çok fazla çıkmış elle başa çıkamıyorum, herbist ilacım var kullanmalı mıyım sizce?

Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Yapmayın Allahaşkına 50 metre karelik alanda çıkan ayrılarla elle başedemiyorum demeyin. En güzel baş etme yolu elle olur, herbisit ile ayrıklarla mücadele pek başarılı olmuyor, veya yabani otları öldüreyim derken çime de zarar verebilirsiniz.

Alanda seyrek çıkan veya hiç çim çıkmayan yerlere yama yapabilirsiniz ancak dikkat edeceğiniz nokta yeni ekilecek yerle eski çim alanın seviyesinin aynı olmasına özen göstermelisiniz ki biçme anında zorluk çekmeyin.
Bunun için ya ekeceğiniz alanı biraz traşlamanız gerekecek veya çim tohumunu başka yerle çimlendirip rulo çim gibi bu alana sermeniz gerekecek.

gilan ve Replikans beğendi.
Eski 24-05-2016, 23:49   #569
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın gunes tor, size demiştim ya " çimin mi var derdin var" kulübüne hoş geldiniz diye, işte dertler böyle başlar, kimi zaman sizi üzer-yorar ama bir de çıplak ayaklarınızla kadife gibi zümrüt yeşili çim üzerinde yürüdükçe duyduğunuz haz da sizi çok mutlu eder.

Bildiğim ve bahçemde yaptıklarımı sizinle paylaşayım.
Ben çimlerime sonbaharda 3 x 20 (20.20.20) atıyorum. Uzun sürede çözülen bir gübre diye biliyorum bu yüzden bütün kış yağmur ve kar ile yavaş yavaş bitkiye yarar verir.

Mart sonu nisan başı da kullandığım gübre 3 x 15 (15.15.15)

Çim sık sık biçildiği için ara gübresi de verirseniz iyi olur, bitkinin Azot -Fosfor ve Potasyum + Magnezyuma ihtiyacı vardır.
Gübreyi ya akşam üzeri ya da sabah erken saatlerde ve bitkinin kuru olduğu zamanda vermeniz gerekir, akabinde iyi bir sulama yapmalısınız.
Bitkinizde hastalık varsa bu hastalığı gidermeden gübre vermeyin.

Ben solucan gübresi kullanmadım, bir fikrim yok.

Çimlerime de senede bir defa aeratör çekerek (bence çimde en zor iş) havalandırma yapıyorum. Çimin tabanındaki ölü bitkileri, yosunlanma varsa onları temizliyor ve bitkinin köklerinin daha rahat hava almasını sağlıyorum.
Eğer çimi yeni ekmişseniz aeratörü çekmeyin, kökleri oynatırsınız yok çiminiz birkaç senelik ise çekmekte fayda vardır. Yine de köklerin oynadığını düşünürseniz hafifçe silindirlemekte fayda vardır.

Fotoğraflarınızda çimi havalandırmak için 5cm genişliğinde delikler açtığınızı gördüm. Ben topraktan böyle parçacıklar çıkarmıyor zaman zaman dirgen ile delikler açıyorum böylelikle suyun daha iyi toprağa geçmesini sağlıyoruz.

Sizin yaptığınızın daha genişini yabancı bir çim dergisinde okumuştum ancak onlar bu deliklere dere kumu dolduruyorlar böylece kumun geçirgenliğinden faydalanarak toprağı daha nemli tuttuklarını yazıyorlardı.

Eski 26-05-2016, 12:06   #570
Yeni Üye

Replikans's Avatar

Alıntı:
Yapmayın Allahaşkına 50 metre karelik alanda çıkan ayrılarla elle başedemiyorum demeyin. En güzel baş etme yolu elle olur, herbisit ile ayrıklarla mücadele pek başarılı olmuyor, veya yabani otları öldüreyim derken çime de zarar verebilirsiniz.

Alanda seyrek çıkan veya hiç çim çıkmayan yerlere yama yapabilirsiniz ancak dikkat edeceğiniz nokta yeni ekilecek yerle eski çim alanın seviyesinin aynı olmasına özen göstermelisiniz ki biçme anında zorluk çekmeyin.
Bunun için ya ekeceğiniz alanı biraz traşlamanız gerekecek veya çim tohumunu başka yerle çimlendirip rulo çim gibi bu alana sermeniz gerekecek.
Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024