agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2014, 17:31   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2014
Tekrar merhabalar çimler hakkındada çok yzınızı okudum fakat yine teşhis sorunu kök çürüğümü mantarmı 3 gün önce gece sulamasını kestim yazılanlara istinaden çimlerimdede bana yardımcı olursanız minnettar kalıcam.Şimdiden teşekkür ederim.

Name:  20140707_124831.jpg
Views: 1358
Size:  42.8 KB

Name:  20140707_124838.jpg
Views: 1351
Size:  44.5 KB

tanaro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 17:51   #452
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Bahceme ingiliz cimi dedikleri cimi ekmek istiyorum. Artik zamani geldi sayilir, yaklasik 500 m2 lik bir alan olacak. karisimi asagida yazdim:

40% RGA LR , 20% FRG LR , 20% FRT LR , 20% FR 1/2T LR

Degerli ustadlar nasil yorumlarsiniz? estetik olarak guzel fakat uzerinde yurumeye pek dayanikli degil diye okudum. Birde cok cabuk uzadigi soyleniyor.

Bununla birlikte dayanikliligi, bakimi ve diger konular (goruntu, uzerinde gezinme vb.) hakkindaki gorusleriniz ne olur?

Simdiden tesekkurler, saygilar.....

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 13:07   #453
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Merhaba. Sonbaharda Şile bölgesi gibi sert bir iklime sahip bölgede çim ekimi yapılabilir mi? Eğer ekilebilirse gölge alanlar için hangi karışımı önerirsiniz?

ozanemre beğendi.
metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 20:58   #454
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
Merhaba. Sonbaharda Şile bölgesi gibi sert bir iklime sahip bölgede çim ekimi yapılabilir mi? Eğer ekilebilirse gölge alanlar için hangi karışımı önerirsiniz?

Sayın metulen,

Ben de Şile deyim.
Şile için 5 li karışım öneririm. Dikim için ideal koşullar Ekim ayı.
Bölgede iklim sürecini ve gölge alanı dikkate almayarak size hazır rulo çim satışı yapmak isteyen kişileri de ciddiye almayın. Adapte etmedikleri ürünlerin pazarlamasını yapmaktadırlar. Alanınız geniş ise mutlaka drenaj ve sulama sistemi tesis edin ve kapak toprağında dişli dere kumu kullanın.

Karışımımız;

% 25 Festuca rubra comutata-aida
% 25 Festuca rubra rubra-reverent
% 20 Agrostis capillaris-highland bent
% 10 Festuca rubra rubra-roland
% 5 Festuca ovina-bornito

Esen kalın.

metulen beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2014, 21:54   #455
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Yosunlanma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuzsc Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar;
Bir yıldır müstakil eve taşındığım için bahçe işleri ile ilgileniyorum. evimin yaklaşık 150 m2 çim ekili bahçesi bulunmakta ev bahçesi düzenlenirken drenajı iyi yapılmamış. geçen yıl çimlerde yer yer yosunlar oluşmuş. Bauhaustan aldığım yosun önleyici gübre kullanmıştım. bu sene yosun alanları çoğaldı ve çimlerin dibinde siyah petrole benzer bir katman oluştu ve bahçenin neredeyse yarısına yayıldı nasıl başa çıkacağımı bilemedim 2 kez daha genta marka gübreyi attım ancak hiçbir işe yaramadı. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler..
Merhaba Yavuz Bey. Soruna çare buldunuz mu? Çünkü ben bilgiyi henüz okudum. Sanırım mevcut çim sizden önce tesis edilmiş. Bu durumda çimin uygun özellikte olup olmadığını bilmeniz mümkün değil. Mevcut olanın üzerinde çalışmanın, sizi pek doğru yola çıkarmayacağı kanaatindeyim. Çim alanınızın direnajının uygun olmadığını ya da yeterince güneş almadığını tahmin ediyorum. Çalışmanızı bu alanda yoğunlaştırırsanız sanırım sizin için daha faydalı olur. İyi günler.

ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 08:58   #456
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Sayın metulen,

Ben de Şile deyim.
Şile için 5 li karışım öneririm. Dikim için ideal koşullar Ekim ayı.
Bölgede iklim sürecini ve gölge alanı dikkate almayarak size hazır rulo çim satışı yapmak isteyen kişileri de ciddiye almayın. Adapte etmedikleri ürünlerin pazarlamasını yapmaktadırlar. Alanınız geniş ise mutlaka drenaj ve sulama sistemi tesis edin ve kapak toprağında dişli dere kumu kullanın.

Karışımımız;

% 25 Festuca rubra comutata-aida
% 25 Festuca rubra rubra-reverent
% 20 Agrostis capillaris-highland bent
% 10 Festuca rubra rubra-roland
% 5 Festuca ovina-bornito

Esen kalın.
Merhabalar. tavsiyeniz için teşekkür ediyorum. Aynen dediğiniz gibi standart rulo çim uygulandı, sonuç hüsran. Direnajı çok iyi olmamakla birlikte bahçede otomatik sulama var. Şuan bahçedeki çimlerin durumu içler acısı. Bir an önce bakım ve ara ekim şart oldu. Bahsettiğiniz karışıma en yakın alttaki ürünü buldum.

BRITISH SEEDS SHADY PLACE 5

Sanırım bu karışımdan satın alıp tam kış gelmeden ekim yapacağım. Bu arada şiledeki yeriniz müstakil ev midir yoksa site mi?

ozanemre ve uskudarim beğendi.
Eski 21-10-2014, 10:20   #457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Zoysia Grass tohumu nereden bulabiliriz?

mokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 10:33   #458
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Merhaba,

250m2 kadar bir alanı çimlendireceğiz. Okuduğum kadarıyla çim ekimi için hava sıcaklığını 18 derece civarı olması gerekiyormuş. Babam çiftçi olduğundan, buğdaygiller sıfır derecede çimlenir düşüncesinde, bu aralar çimi ekmek istiyor

Çimlendi ,çimlenecek derken Aralık başını bulacak, ne yapmamızı önerirsiniz. Bu zaman Adana'da çim ekimi için uygun mudur? Eksek, ne gibi dezavantajımız olur?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 15:28   #459
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. MSaygin çim buğdaygillerden ama her buğdaygil soğuğu sevmez. Örneğin mısır, ayrık da buğdaygillerden ama sıcak havadan hoşlanırlar.

MSaygin beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 15:32   #460
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkür ederim h_dogan.

Peki diyelim ki yine de ektik, sonbahar ekimleri Ekim sonuna kadar yapılabilir deniliyor.

Bu durumda yaşayacağımız dezavantajlar neler olacak acaba? Çimlenme oranı mı düşecek, kök yapısı mı yeterli gelişmeyecek, vs? Bizi bekleyen tehlike nedir?

Eski 08-11-2014, 09:27   #461
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Ekim ayı geçti.

Çimlenme iyi olmaz, gelişim de kışa giriş zamanında yavaş olacaktır. Bence subat-mart ayı daha uygun. İlkbaharda gelişim daha hızlı olacaktır.

MSaygin beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 09:54   #462
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Doğru, adı üstünde

Eski 15-11-2014, 16:25   #463
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Biz Ankara'da Eylül'de Ekim'de çim ekip son derece iyi randıman alabiliyoruz. Bana göre Adana ikliminde sorun olmaz diye düşünüyorum.

MSaygin beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2014, 08:53   #464
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Pek fikir yürütemeyeceğim ama Irak'tan gelen bir komşu, ekim için geç kaldığında (kasım ayında) çim tohumlarını önce çok az bir kum koyduğu leğen içinde tohumları ıslatarak hafifçe patlattıktan sonra bahçesine sıralar halinde un serper gibi serpe serpe hiç kapak toprağı kullanmadan dikmişti. On-onbeş gün sonra da çok hafif bir şekilde tohumların ancak yarısını örter bir biçimde kapak toprağı atmış ve başarılı olmuştu.
Sanırım bahçesi de 100 metre kare filândı.

MSaygin beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 10:34   #465
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler, büyük bir alan olduğundan tam olsun, sonra yamayla, eksikle gedikle uğraşmayalım diye Şubat'a bıraktık. Bir de sanırım önce peyzajı tam oturtmak gerekiyor ki, sulama sistemi de ona göre yerleştirilsin.

Eski 17-11-2014, 11:13   #466
Moderatör

Güler's Avatar

Başlığınıza tam bakamadım ama drenaj çok mühim, onu ihmal etmeyin.

MSaygin beğendi.
Eski 17-11-2014, 11:18   #467
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Güler Hanım, drenaj konusunda sıkıntımız yok, sulama başlıkları ve borular da profesyonel bir ekibin yardımıyla yapılacak. Eksiğimiz sizin peyzaj konusundaki önerileriniz Yıllarca terasta, saksıda bitki yetiştirdiğimden, çim, çiçekler, çok yıllıklar, mevsimlikler, yer örtücüler nasıl birleştirilecek, çok karmaşık görünüyor gözüme

Eski 17-11-2014, 11:54   #468
Moderatör

Güler's Avatar

Köşe bucaklara çalı türü bitkiler dikmek isterseniz iri çiçekli abelia her daim yeşilliği ve uzun süreli güzel kokulu çiçekleri ile güzel bir bitkidir. Bahçemde olmazsa olmazlardandır.

Yine Chimonanthus praecox harika bir çalı veya mini ağaç türüdür. agaclar.net Dergi'de detaylarını bulabilirsiniz.

Uzun sapları üzerinde iri ortanca gibi mor mor açan agapanthus, toplu ekildiğinde çok güzel bir manzara sergiler.

Ben biraz bahçenizi inceleyim aklım yettiğince size bitki adı veririm.

MSaygin ve ozanemre beğendi.
Eski 17-11-2014, 13:09   #469
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bunları kendi başlığıma kopyalıyorum Güler Hanım, dönüp dönüp okumam kolay olsun

Eski 25-11-2014, 12:34   #470
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2014
İyi günler.
Geçen perşembe günü Edirne'deki bahçeme hazır çim uygulaması yapıldı. Aynı gün iş biter bitmez oldukça iyi yağmur yağdı. O günden beri bir gün arayla çimi suluyorum fakat daha henüz toprağa tutunma olmamış. Ayrıca çok az da olsa bazı parçalar diğerlerinden daha açık bir renk aldı.
Acaba sulama periyodunda mı bir sıkıntı var? Bu mevsimde yeni serilen çimi ne sıklıkta sulamak gerekir?

Necihi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 16:54   #471
Ağaçsever

onur şengün's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Merhaba, 250 mt2, öğlenden sonra yarı gölge olan bahçemi yeşillendirmek istiyorum. Bu konuda tecrübem yok. Çim mi yoksa daha kolay başka bir yer örtücü mü tavsiye edersiniz ? Çim ise, izmir Urla için hangi karşımı tavsiye edersiniz?

onur şengün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 20:51   #472
Ağaçsever

onur şengün's Avatar

Neden kimse cevap vermiyor !!!

Eski 04-01-2015, 21:14   #473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2015
Merhaba onur bey sizin söylediğiniz bölgenin sıcaklık oranı yüksek ise burası için en uygun çim Bermuda Çimi daha fazla bilgi için http://www.hilalpeyzaj.com.tr/bermuda-cim.htm http://dogalhazirrulocim.blogspot.co...lama-yllk.html

Düzenleyen hilalcim : 04-01-2015 saat 21:34 Neden: Yazım hatası ve eksik bilgi
hilalcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 15:53   #474
Ağaçsever

onur şengün's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hilalcim Mesajı Göster
Merhaba onur bey sizin söylediğiniz bölgenin sıcaklık oranı yüksek ise burası için en uygun çim Bermuda Çimi daha fazla bilgi için Bermuda Çim Doğal Çim: Bermuda Çim
Sayun Hilalcim merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim.
Bu yeri daha yeni aldığım için, tam bir yaz geçirmedim. Ama yönlere göre sabahtan güneş öğleden sonra yarı gölgede kalacak sanıyorum.

Eski 07-01-2015, 14:50   #475
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2015
Merhaba onur gün boyu güneş almasada yarım gün almasıda yeterlidir dikkat etmeniz gereken sulama süresi ve miktarıdır bu durumda hergün değilde iki gunde bir sulama yapmanız gerekebilir. Neticede bunun uygulama noktası sizin gözlemleriniz neticesinde gerçekleşecektir. Saygılarımızla
Rulo çim üretimi, Rulo çim fiyatları, Çim fiyatı, Rulo çim, Çim üretimi, Sulama Sistemleri, hazır çim, doğal çim, peyzaj, çevre düzenleme, otomatik sulama, bahçe bakımı, park ve bahçe, ağaçlandırma, yer örtücü

hilalcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 17:48   #476
Ağaçsever

metulen's Avatar

Tekrardan merhaba. Youtube dan çim bakımı ile ilgili videoları izlerken şöyle bir alet gördüm. Rittenhouse Grass Stitcher Tool - Sears | Sears Canada

Zarar gören çim alanları için ara ekim yapılmasını kolaylaştırıyor. Aslında tasarım basit. Etrafı çivili bir merdane ama Türkiye'de bu aleti bulamıyorum. Bir sürü tanımla arattım ama bulamadım. Buna benzer bir aleti satan yer bilen var mı?

Eski 23-02-2015, 15:07   #477
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi levo_redkid Mesajı Göster
Herkese merhabalar,
Saatlerdir forumları okuyorum ve giderek kafam karışıyor ne yazık ki.
200m2 kadar bahçem var, istanbul sarıyer'deyim. Geçen yaz taşındık buraya ve yaz döneminde bahçede tadilata girmek istemedim. Gölge ve yosunlanma problemleri, ayrıca halihazırda etrafta var olan çeşitli geniş yapraklılar ve ayrık otu nedeniyle çim ekmek ciddi bir işçilik gerektiriyor.
Acaba doğrudan ayrık otu eksem mi diye düşünüyorum. Sorum şu: Bu otu şimdi ekersem Mayıs-Haziran ayına kadar zemini kapatacak güzel bir doku elde eder miyim?

Ayrık otundan yapılmış bahçe resmi bulamadım hiç, bağlantı veya resim paylaşabilir misiniz?
Yardımlar için teşekkür ederim, cidden çok faydalandım, bazı fikirlerim tamamen değişti burayı okuyunca.

Sayın levo_redkid,

Öncelikle hiçbir yabani otun işlevsiz olmadığını hatırlatarak kısaca konuya giriş yapmayı arzu ederim. Toprak ile karşılıklı iletişim halinde olan bütün canlılara ehemmiyet vermekte tereddüt etmemekle birlikte görselliği uzun tutması ve işçiliğinin az olması nedeniyle peyzaj niteliğindeki alanlarda ayrık otu popülasyonunu arttırmanızı pek uygun bulmadığımı belirtmek isterim.

Toprak besin elementlerini tutma savaşı verirken, toprak üstündeki bütün bitki popülasyonu da topraktan besin elementi koparmanın savaşını vermektedir. Tabi ki her iki tarafında birbirini dengede tuttukları egemen yönleri mevcuttur. Konuya farklı bir açıdan bakmamızı isterim. Bir büyüğüm benimde ısrarım üzerine çim alan ekimi öncesinde örnek bir bahçe parselinde Arıotu (Hydrophyllaceae) yetiştirerek aynı ot ile toprağa yeşil gübreleme yaptı. Arıotu çok iyi bir yeşil gübre olmasının yanı sıra dölleyici böceklere yaşam alanı sağlaması, ayrıkotu (Agropyrum repens) gibi yabancı otları baskılaması özelliklerine sahip olması nedeniyle deneme alanında çim ekimi yapılan noktadan galip çıktı. Ancak nihai sonuç açsısından denememiz tekerrürlü olmadığından belirli bir doğruluk yüzdesi vermem uygun olmayacaktır.

Yabancı otlarla mücadelede (ben rekabette diyorum) toprakta doğal rekabeti geliştirmek en doğru bakış açısı olacaktır. Çim karışımları içerisinde az oranda trifolium (süs yoncası-aküçgül) çeşitleri zaten mevcuttur. Yabani ayrık otlarını baskı altında tutmada bir nebze etkili ve dayanıklı oldukları için tercih edilirler. Yeşil alan tesisinde karışımda ak üçgül tohum oranı arttırıldığı vakit stolonları ile hızla yayılacağından egemen tür olma hususunda üstüne rakip tanımayacaktır. Üçgülün nem isteği yüksek, sıcağa dayanma gücü azdır.

Yabancı otları kısmen baskı altında tutabilecek diğer çim çeşitlerimiz ise festuca (yumak) ve poa (çayır salkım otu) türleridir. Bu çimlerin basıma, gölge alanlara dayanımı yüksek olan sık dokulu çeşitleri de mevcuttur. Ancak bütün çim tesisi sadece doğru uygulamalarımız sonucunda gerçek kullanım işlevini kazanabilir ve rekabeti kazanabilir.

Bahçesinde sadece çim alanı görmek isteyen bir kişi yabani ota asla taviz vermemesi gerektiğini düşünmekte ancak çim alanı içinde yabancı otların sorun teşkil etmesinin çim bitkisinin zayıf gelişmesiyle doğru orantılı olduğunu ve yabani otun varlığının buradaki temel sorun olmadığını görememektedir. Şayet çim tesis ettiğimiz toprak yüzeyindeki boşluklar fazla oranda ise mutlaka yabani ot bu alanlarda hakim yani baskın çıkacaktır. Yani ekimlerimizi doğru karışımlı bir yetiştirme ortamında, bölgeye adapte olabilecek çim tohumları ile sık ve hatasız yapmamız en önemli ayrıntıyı teşkil etmektedir.

Çim tesis edilecek alanda yapılan en büyük yanlışlardan biri yüzeysel çapalama ve dolgu toprağında menşei bilinmeyen elenmiş hayvan gübresi karışımlarının kullanılmasıdır. Yüzeysel çapalama ile baskın halde olmayan yabancı ot rizomları daha geniş bir alana taşınmakta, gübre, toprak ve suyun etkisi ile daha güçlü bir halde bir sonraki dönem sahaya hakim karakterde yayılım göstermektedir. Bu uygulamaların üzerine de kulaktan dolma bilgilerle yapılan kompoze gübre uygulamaları (Amonyum Sülfat ve 20.20.20 vb.) neticesinde azot çözünürlüğünden çok iyi faydalanan yabani otlarımız daha da güçlenerek toprağa kalıcı olarak yerleşmektedirler.

Çimlerde hatalı biçme işlemi ise yere yatık gelişen ve rozet formundaki yabancı otlara karşı avantaj yaratmaktadır. Ben biçim işlemleri sırasında yabani otların yaygın olduğu noktalarda makinemi asla dolaştırmam. Ayrık otlarının tohumlarını ve yayılıcı dokularını kendi hatalı uygulamalarımız ile diğer çim alanına taşımamız kendi kalemize gol atmak olacaktır. Bu durumda küçük alanlarda ayrık otlarını elle kök dokularından sökerek çıkarmak ve kaynağında müdahale etmek en önemli işlemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çim alanınızın drenajı mutlaka sağlanmalıdır. Aksi takdirde belirli dönemlerde çimin üstünde göllenecek olan su çimin havasız kalmasına, zayıflamasına, doku kaybetmesine ve sararmasına neden olacaktır. Doğal denge bozulacağından o alanlara suyu seven yabancı ot türleri hakim olacak ve bahçeyi ele geçireceklerdir.....

Mart-Nisan arası yapacağınız bütün tohum ekimleri (doğru uygulamalar yapılması şartı ile) Mayıs-Haziran aylarında bahçenize güzel bir yeşil doku katacaktır.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 22:54   #478
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Unhappy bermuda grass mı,yoksa coynadon trasvalensis çimi ekmli

ayvalıkta güneş alan 200 m2 bahçem için bermuda grass veya uganda çimi (caynadon transvalensisi) düşünüyorum.artezyen suyu biraz tuzlu,bu nedenle belirtiğim çim çeşitlerini seçtim. sorum şu;görüntü olarak her iki çeşidi de gözümle görmedim. onun için sizlerden yardım rica ediyorum.

1-görüntü olarak hangisi güzel
2-iki çeşitte eşit oranda karıştırılıp ekilebilirmi,
3-bu çeşitlerin tohumunu izmir de nerden temin edebilirim.
4-uganda daha koyu yeşil ve daha ince telli diye biliyorum
-bermudanın açık yeşil kalın telli dediler doğrumu,
Not: ustat mine pakkaner hanım izmir de bildiğim kadarı ile yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden yardımcı olan tüm doğa severlere ***.:

gerr67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 14:52   #479
Yeni Üye

Okyay's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2015
Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım. Müstakil evimin bahçe içersinde bulunan 50m2 lik bir alanı çim alan olarak düzenlemeyi planlıyorum. Evim İzmir Selçukta, çimlemeyi düşündüğüm alan batıya bakıyor ve yaz aylarında öğleden sonra güneş alıyor. Çimlemeyi düşündüğüm alanın fotoğrafını çekerek ekleyeceğim.
Birkaç sorum olacak:
-güzel bi görüntü için kaç karışımlı çim seçmeliyim( alan kış aylarında daha az güneş görüyor )
-bu dönemde ( mart ) çim ekimi yapmamda bi sakınca var mı?

Şimdiden teşekkürler

-

Okyay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 15:18   #480
Yeni Üye

Okyay's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2015
Çim alanım

Bir önceki mesajımda belirttiğim üzere çimlemeyi düşündüğüm alanın iki fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum. Görüş ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevineceğim.

Teşekkürler

Eklenen Resimler

ya-so beğendi.
Okyay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024