agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2013, 11:25   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 Mesajı Göster
öncelikle teşekkür ederim sn s.serdar. peki ismi nedir kullandığınız gübrenin?
Sayın Nazlı N92

10 yıl süresince Çim Teknik firmasının 12-12-12 formunda demir, çinko mangan da içeren Lawncare gübresini büyük bir memnuniyetle kulladım. Ancak son bir yıldır bu gübreyi bulamıyorum. Doğru ise firması iflas etmiş.

Onu yerine Biocomp isimli 12-12.12 formundaki humus, demir, mangan ve çinko da içeren kompoze gübresini denedim. İşimi fazlası ile gördü.

Şu anda ise Compo Novatec Suprem isimli 21-5-10-3- TE formundaki yine çinko, demir, mağnezyum, bor da içeren gübresini kullanıyorum.

Hepsi de yavaş yarayışlı olduklarından senede 3 sefer gübrelemek yeterli oluyor.

Mutlaka benzer türden çok çeşitli isim ve marka altında değişik gübreler vardır. Ancak benim bildiğim ve deneyimlediklerim bunlarla sınırlı.

ALİZ beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 12:04   #392
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın sickboy, kedi, köpek gibi hayvanların idrarları çimi yakmiş olabilir. O bölümleri sık sık sulayın.

Sayın Güler'in yukarıdaki soruna son derece isabetli tavsiyesine, bende bir katkıda bulunmak isterim.

Resimdeki sararmaya neden olacak bir diğer durumda; çimin üzerine bir kaç damla dahi benzin dökülüp sıçraması olabilir. Bu bakımdan benzin motorlu makinalarınıza çim üzerinde benzin ikmali yapmamanız, benzin depo kapaklarının sıkı sıkıya kapalı olduğunu kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

Eski 22-08-2013, 12:54   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın mutualist, üstteki yazınızı okuyunca bu kişilerin çim alan üzerinde oturdukları veya yürüdükleri fikri uyandı bende, yanılıyor muyum?
çim üzerinde masalar ve sandalyeler var.

mutualist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 07:32   #394
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutualist Mesajı Göster
çim üzerinde masalar ve sandalyeler var.
O zaman sizin, basılmaya dayanıklı, rizom yapısı sık olan türleri seçmeniz gerekir. Bu tür tohumlarda kardeşlenme bildiğim kadarı ile çabuk olur, sık dokuludur.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 15:54   #395
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
merhaba sayın üstadlar ve arkadaşlar bahçem 25m2 bir kısmını oturma alanı olarak belirledim ve 15m2 bir alanı çimlendiricem bahçemi size kısaca anlatıp yardım ve desteklerinzi bekliyorum. Bahçemde su gideri olmadığından daha önce çim çalışmalarım hüsranla sonuçlandı ve ilkbaharda bahçede belli aralıklarla 5m uzuluğunda 50cm derinliğinde kazarak içinede tabana mıcır üstüne drenaj boruları döşeyip belirlediğim yere toplama kanalı yapıp boruların üstünüde mıcırla kapadım mıcırın üstündeki toprak katmanı malesef kiili toprak ama onun üzerine 2 çuval leonardit atıp onunda üzerine 1,5m3 bahçe toprağı attım ama garanti olması açısından yakın zamanda 1,5m3 daha toprak atıcam. Size sorum buradki problemleri okudum ve başka yerlerdede araştırdım sanırım bu tür toprakalrda en iyi rustik yani akdeniz çimi gelişim gösteriyor vilmorinin bu konuda iyi olduğunu duydum ancak benim bahçem için bu karışım iyimidir içeriklerini bilemiyorum. Eğerki bu anlattıklarıma göre bana bir karışım önerebilirmisiniz hisarönünden onu yaptırayım şimdiden yardım destek ve görüşleriniz için teşekkürler keyifli hobiler. NOT: Bahçe GÜNÜN %70i güneşlidir.

Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 11:24   #396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2007
hurci bey öncelikle gayet profesyonel bi alt yapı hazırlamışsınız tebrikler

kullanacağınız çim konusuna gelincede forumda okuduklarım kadarıyla hemen hemen herkez 3' lü 5' li karışımlar kullanmakta. Şunu iyi bilmekte fayda var türkiyenin neresine giderseniz gidin yazın yeşil olan çimi kışın yeşil , kışın yeşil olan çimide yazın yeşil tutamazsınız bunun sebebi ya dormancy dediğimiz bermuda tarzı türlerde olan uyku dönemidir **** lollium veya poa türlerindeki gibi sıcağa dayanımın düşük olması sebebiyle hepsinin **** zaman geçtikçe büyük bir bölümünün ölmesidir. bunun yanı sıra alacağınız karışımın içerisinde sizi yazın idare edecek bermuda ya yoktur **** %10 civarlarındadır aksi taktirde fiyat olarak zaten çok yüksek olur. yapılan uygulamalar sonrası çimlerim ölüyor serzenişleride kullanılan karışımdaki sıcağa dayanmayan türlerin ölmesi yüzündendir
Nacizane tavsiyeme gelincede karışımdan uzak durun. sadece bermuda tohumu alıp bahçenizi çimlendirin (buna alternatif zoysia kikiyu vs. olabilir.) kış döneminde bermudanız uykuya girdiğinde m2 ye 40-50 gr gelecek şekilde lollium atın yaz kış bahçeniz yemyeşil kalsın. zemin sıkıntınıza gelince zaten elinizden geleni yapmışsınız bu aşamadan sonra tohumu atarken torf vb. malzemeden ziyade sıfır kum kullanırsanız drenaj konusunda daha az sıkıntı yaşarsınız.

benden bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir.

saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hurci Mesajı Göster
merhaba sayın üstadlar ve arkadaşlar bahçem 25m2 bir kısmını oturma alanı olarak belirledim ve 15m2 bir alanı çimlendiricem bahçemi size kısaca anlatıp yardım ve desteklerinzi bekliyorum. Bahçemde su gideri olmadığından daha önce çim çalışmalarım hüsranla sonuçlandı ve ilkbaharda bahçede belli aralıklarla 5m uzuluğunda 50cm derinliğinde kazarak içinede tabana mıcır üstüne drenaj boruları döşeyip belirlediğim yere toplama kanalı yapıp boruların üstünüde mıcırla kapadım mıcırın üstündeki toprak katmanı malesef kiili toprak ama onun üzerine 2 çuval leonardit atıp onunda üzerine 1,5m3 bahçe toprağı attım ama garanti olması açısından yakın zamanda 1,5m3 daha toprak atıcam. Size sorum buradki problemleri okudum ve başka yerlerdede araştırdım sanırım bu tür toprakalrda en iyi rustik yani akdeniz çimi gelişim gösteriyor vilmorinin bu konuda iyi olduğunu duydum ancak benim bahçem için bu karışım iyimidir içeriklerini bilemiyorum. Eğerki bu anlattıklarıma göre bana bir karışım önerebilirmisiniz hisarönünden onu yaptırayım şimdiden yardım destek ve görüşleriniz için teşekkürler keyifli hobiler. NOT: Bahçe GÜNÜN %70i güneşlidir.

gogo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 15:09   #397
Ağaçsever

Hurci's Avatar

değerli bilgiler için teşekkürler değerlendiricem muahakak diğer arkadaşlrada ayzarsa bir ortasını bulucazz inşallah

Eski 07-09-2013, 23:40   #398
Ağaçsever

Hurci's Avatar

yokmu başka karışım önercek arkadaşlar veya başka fikri olan arkadaşlar??

Eski 12-09-2013, 14:42   #399
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Destekler bekleniyor :)

Destek ve bilgileriniz benim için çok önemli

Eski 26-01-2014, 20:17   #400
Ağaç Dostu

Çim işine girişecek olanlar için oldukça yararlı olacağını sanıyorum. Teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ALİZ Mesajı Göster
Ayrıntısına değinemediğim konularda, ilgilenen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

ALİZ beğendi.
Eski 26-01-2014, 20:38   #401
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Çim ekimi.

Bahçemin 50 m2.lik bölümü için çim ekmek düşüncesiyle bir çok sitede bulabildiğim faydalı yazıları okudum ve okuduklarımı imkanlarım dahilinde hayata geçirmek için kolları sıvadım. Yaklaşık 4 ay oldu ve çimler harika gidiyor. Bu süre zarfında tam beş kez biçmeyi gerektirecek duruma geldiler. Yaptıklarımı yazılı hale getirdim ve okuyucularıma sundum. Şimdi de bu yazımı de burada paylaşmak istiyorum.

Çim ekmek istiyorsunuz, ama endişeleriniz var: Ya yanlış olursa, ya güzel olmazsa, ya boşluklar kalırsa, ya emeklerim boşa giderse…
Endişelerinizde haklısınız. Her gün çim ekemezsiniz ya...

Sevgili okuyucularım, bu yazımda sizlere çim ekimi hakkında bilinenleri ve bilinmeyenleri, edindiğim tecrübeler doğrultusunda aktarmaya çalışacağım.
Gerçi günümüzde bilgiye ulaşmak zor değil. İnternet vasıtasıyla aradığınız birçok konu hakkında kısa sürede bilgi sahibi olabilmeniz mümkün.
Çim işini amatörce, hobi olarak yapmak yerine, profesyonel peyzaj firmalarına yaptırmak ta bir tercih meselesi. Ya da hazır rulo çim tercihini de yapabilirsiniz. Bu tür tercihler imkânlarınız dâhilinde yapılabilir. Zaman kazanırsınız, kısa sürede çimlere kavuşabilirsiniz. Ancak aşağıda yazılanları okuduğunuzda, tercihinizin ne olacağına daha doğru karar verebilirsiniz.
Ben amatörce kendim yapmaya karar verdim ve değişik sitelerde bu konuda yazılmış ne kadar yazı varsa okudum. Bulabildiğim forumları da okudum. Sonrada işe koyuldum.

1. Öncelikle çim ekilecek alanı belirlemenizde fayda var. Bu alan “bakabileceğiniz kadar” bir alan olmalı. Sırf yeşillik olsun diye her alana ekeceğiniz çim, hedeflediğiniz ana çim alanının da görselliğini olumsuz etkileyebilir. Çünkü çimin bakımı demek sadece sulamak demek değil. Sulayabileceğiniz ve zahmetsizce biçebileceğiniz bir alanı seçmenizde fayda var.

Benim çim için seçtiğim bölgenin işlenmemiş ilk hali böyleydi:

Name:  1.jpg
Views: 2310
Size:  58.6 KB

Name:  2.jpg
Views: 2209
Size:  56.5 KB

Name:  3.jpg
Views: 2028
Size:  67.3 KB

2. Çimden beklentiniz nedir? Güzel görüntü mü, spor alanı mı, üzerinde çoluk-çocuk gezinilebilmesi mi, evcil hayvanlarınız için mekân mı? vs.vs.
Bu ve benzeri sorulara vereceğiniz cevap, alacağınız çim tohumunun cinsini belirlemenize yardımcı olacaktır. Kullanma amacınıza göre uygun çim tohumu edinmenizde fayda var. Ayrıca çimlendireceğiniz alanın güneş-gölge olması da yine çim tohumu seçiminize etki edecektir. Toprağınızın yapasında bulunan kireç, tuz, kil, vb. özellikleri de dikkate almalısınız. Bulunduğunuz yerin iklimi(soğuk, sıcak, sahil şeridi) ayrı bir konu. Bütün bunları belirledikten sonra, tohum seçiminizi yapabilirsiniz. Piyasada 6-7 TL ye de, 25-30 TL.ye de tohum bulmak mümkün. Ortalama 15 TL.bir fiyata uygun tohum alabilirsiniz. Ama tercihiniz ucuzdan değil, amacınıza uygun tohumdan yana olmalı. Bilinen bir yerden almanızda fayda var.

3. En önemli konulardan birisi çimlendireceğiniz alanın toprak yapısıdır. Toprağınızın yapısını bilmeden sakın işe başlamayın derim. Toprak yapınız uygun değilse çimleriniz pek uzun ömürlü olmayacaktır. Bir çok bitkide olduğu gibi, çim de suyu geçiren su tutan toprağı sever. Bahçenizin en az 20 cm. derinliğindeki yüzey toprağını bu kalitedeki toprak şeklinde düzenlemelisiniz. Hazır rulo çim yaptırsanız da, toprağınız altta kalan yapısı amaca uygun düzenlenmelidir. Benim toprağım killi idi ve kuruduğu zaman zeminde çatlaklar oluşuyordu. Sulama yaptığımda sadece toprağın yüzeyde kalan 2-3 santimlik kısmı ıslanıyor, alt tarafı ise tamamen kuru kalıyordu. Kuruyan killi toprak taş gibi sertleştiğinden, yapısında bitki kökünün gelişmesine imkân vermiyordu.

Uygun özellikte, yüzeyi 20 cm. kadar kaplayacak toprak taşıma imkanınız yoksa, o zaman toprağınızın yapısını değiştirmenize yardımcı olacak bir yöntem var. Leonardit cinsi doğal gübre, killi toprak yapısını düzenlemenize yardımcı olabilir. 20-30 cm. derinlikte belleyeceğiniz taprağın metrekaresine yarım kg. kadar serpiştireceğiniz Leonardit, hem alt gübre görevini yapacak, hem de bir süre sonra killi toprağınızı düzenleyecektir. Leonardit hakkında bilgileri internetten öğrenmeniz mümkün.

Name:  4.jpg
Views: 2013
Size:  56.9 KB

Sizin toprağınız ihtiyacınızı karşılıyorsa, bu sefer yapmanız gereken başka hazırlıklar da var:
a. Toprakta taş, cam kırıkları vb.atıklar var ise temizlenmelidir

b. Çimlenecek alanın çevresinde sarmaşık vb. tür bitkiler var ise bunlar uzaklaştırılmalıdır. Çimlenecek alanınız, toprak altına kadar uzanabilen ve ilerde çim alanının değişik noktalarından yüzeye çıkabilecek bitki köklerinden arındırılmalıdır.

Name:  5.jpg
Views: 2047
Size:  54.7 KB

c. Çim alanda en çok sorun olan konulardan birisi de yabani otlardır. Bu otlarla etkili biçimde mücadele etmek, ilerde çimlerinizin görselliğine güzellik katacaktır. Ya mücadele nasıl olmalı? İki yol var: Birincisi adına herbisit denilen zirai ilaç türlerinin kullanılması. İkincisi ise fiziki mücadeledir. Herbisitler dikkatli kullanılması gereken ilaçlardır. Bahçenizdeki diğer bitkilerinde zarar görmesi muhtemeldir. Ayrıca bölgenizdeki bitki türlerine göre uygun herbisiti bulmanız lazım. İlaçlama zamanlaması da önemli. Ayrıca tek sefer ilaçlama kâfi gelmeyecektir. Bitkilerin aylara göre filizlendiği dönemler var. Topraktan 12 ay boyunca değişik türde bitkiler fışkırıyor. Ben, herbisit denemesinin ardından fiziki mücadeleyi seçtim. Çim alanımı yukarıdaki esaslara göre temizledikten sonra tırmıkla kaba tesviyesini yaptım ve ihtiyaç duydukça suladım. İlkbahar ve yaz dönemini toprağı otlardan temizlemekle geçirdim. Köklerinden çekmek suretiyle aylar boyunca yüzlerce ot temizledim, sabırla. Bu işlemler sonbahara kadar sürdü. Hedefim eylül-ekim aylarında çimi ekmekti.(İstanbul için bu aylar tavsiye ediliyor. Sizin bulunduğunuz bölgede daha erken olabilir). Sonbaharda çim ekimi, ilkbahara göre daha çok tavsiye ediliyor.

d. Toprak işleme esnasında ya da çim ekimi öncesinde çiftlik gübresi kullanmamanızı öneririm. Köklerin gelişmesi ve tutunması için taban gübresi denilen hazır gübre kullanılabilir.

4. Toprak hazırlığı tamam, yabani otlarla mücadele tamam. Uygun tohum seçimini de yaptınız. Sıra geldi ekim işlemine. Ekimden önce tedbir almanız gereken konulardan birisi de karıncalar. Yakın konumda karınca yuvaları var ise bu konuda tedbir almalısınız. Ne alakası var derseniz, şöyle cevap vereyim. Çim ekiminin hemen ardından tam da çimlerin orta kısmında tesviye edilmiş toprağın kabardığını görebilirsiniz. Aslında sonbahar ekimi bu yönden de avantajlı. Karıncalara bu dönemde biraz daha az rastlanıyor. İkinci neden, ekeceğiniz tohumların karınca istilasından sonra yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasıdır. Tuz veya DDT veya karınca ilaçları bir çözüm.

5. Çim alanını işleme tabi tuttuysanız, tırmık yardımıyla tesviyesini yaptıktan sonra, bolca sulamak suretiyle toprağın iyice oturmasını sağlamalısınız. Bu işlemi silindirle de desteklemek, ilerde oluşabilecek çökmelere karşı iyi bir önlem olacaktır.

6. Çim ekimini yağmursuz ve rüzgarsız bir havada yapmak önemli.

7. M2 ye ekilecek çim miktarı 50-70 gr.

8. Çim ekilecek alanı birer metrelik karelere bölmek, her kareye ekeceğiniz çim miktarını tartmak suretiyle belirlemek(bir su bardağı dolusu çim gibi) ekim işinizi kolaylaştıracaktır.

9. Tohumları serpmeden önce toprağı çamur olmayacak kadar sulamanız, hem karıncaların işini zorlaştıracak, hem de tohumun toprağa tutunmasını kolaylaştıracaktır.

10. Tohum serpme işlemini prova etmenizde fayda var. Dengeli dağılım için bu gerekli. Yere yakın seviyeden serpmek, havada uçuşmaları önler.
11. Tohumların üzerini 1-2 mm. örtecek kadar, içinde tohum barındırmayan, tercihen elenmiş yeterli kapak toprağını hazır bulundurmalısınız.

12. Kapak toprağını ekimin sonunda sermek yerine, kareler şeklinde böldüğünüz alanın ekimi tamamlanan her 2-3 metrekaresinde bir toprakla kapatma işlemini uygularsanız, olası bir esintide tohumların uçuşmasını önlemiş olursunuz.

13. Çimler ekildi, kapak toprağı serpildi, sıra geldi silindirle sıkıştırma işlemine. Silindirle son kez kapak toprağı üzerinden geçilmesi, tohumların toprağa tutunmasını pekiştirecek ve tohum dağılımını dengeleyecektir.

14. Sıra geldi sulamaya. Sulama esnasında ve çimlenme sürecinde çim alanına artık girme şansınız pek yok. Sulama tedbirlerinizi buna göre almış olmanız lazım. Çim alanının her alanına ulaşabilecek şekilde bir sulama imkânınız olmalı. Sulamayı özenle yapmanız lazım. Şiddetli olmayan yağmurlama sulama idealdir. Sularken tohumları yerinden etmemeli ve kapak toprağını bozmamak gerekir. İlk sulamayı abartmamak gerekir. Çimlendirme alanınız meyilli bir zemine sahipse daha dikkatli olmanız lazım. Ekim sonrasında yağmur yağması ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

15. Bu çabalarınızın sonucunu 8-10 gün içinde alacaksınız. Bu süre zarfında havanın durumunu da dikkate alarak toprağı sürekli nemli bulundurmanızda fayda var. Günde 2-3 kez sulama gerekebilir.

16. Takriben bir ay sonra çimleriniz biçilecek boya gelecektir. Takriben 10 cm boyda biçebileceğiniz çiminizin, ilk seferinde 1/ üç kadarını biçmeniz uygun olur. Sonraki biçmelerde kademeli olarak 2-3 cm. kadar kısalığa geçebilirsiniz.

17. Çim bitilince iş bitmiyor. Biçilen alandaki çim kalıntılarını tercihen plastik bir tırmıkla aldıktan sonra, yeniden bir silindir çalışması yapılmalı. Silindiri düz ve çapraz yönlü olmak üzere, biçilen çimin üzerinde gezdirerek çimlerin çoğalmasına imkân sağlamış oluyoruz.

18. Biçme ve silindirleme işleminin ardından sulama işlemini itinalı biçimde yapmamız gerekiyor. Yüzeysel sulamalardan kaçınıyoruz. Toprağın suya doyması gerekir. Az sulamak, hiç sulamamaktan daha kötüdür. Başlangıçta sulama ihtiyacı az olabilir, ancak ilerleyen zamanlarda kökler derine indikçe, sulama suyu da derinlere kadar ulaşabilmelidir. Aşırı sulama ise bitkilerin hızlı fakat zayıf gelişmelerine sebep olur bu yüzden aşırı sulamadan da kaçınılmalıdır. Çim alanlarında su göllenmeleri bitkiler boğar öldürür. Çim bitkilerinin çoğu saçak köklüdür ve kökleri 15-20 cm derinliklere kadar inmektedir. Yağışsız geçen yaz aylarında mutlaka sulama isterler. Ortalama üç günde 8 kg/m2 yağış gerekir. Sulama işleri yaz boyunca devam etmelidir. Her sulamada köklerinin dağıldığı 15-20 cm’lik toprak tabakasının ıslanması sağlanmalıdır. Sık sulamaya değil, iyi sulamaya özen göstermelidir. Özellikle sulamanın gecikmesi sararıp kurumaya yol açabilir.

19. “Çimimi ektim, sularım biçerim, biçerim sularım, keyfime bakarım” demek yanılgı olur. Mart ayından başlamak üzere, iki ayda bir ve yılda 3-4 kez olmak üzere gübrelemek, hem çimlerinizin daha doğal ve güzel görünmesini, hem de daha sağlıklı gelişmesini ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Her gübrelemeden sonra bol su ile bitkilerin yanması engellenmelidir. Yeterli mi? Hayır bitmedi. Hastalık ve zararlılara karşı çim alanızı ara sıra yakından gözlemlemenizde ve zamanında gereken tedbirleri almanızda fayda var.Isınmış su veya hastalıklar alanda boşluklar oluşturabilir. Çimlerde en çok Phytium sp. ( Çökerten ) Rhızoctoma sp. ( Kökboğaz, hastalığı ) ve Fusarium sp ( Solgunluk ) hastalıkları görülür.

20. Çim üzerinde zaman zaman biriken yaprak, ot vb. maddeleri çimlerin üzerinden uzaklaştırmakta fayda var.
Alt tarafı bir çim, bu kadar ayrıntıya gerek var mı? derseniz; eeee orası zevkinize kalmış. Ne demişler; “güzellikler ayrıntılarda gizlidir”

Çim ekimi: Doğrular, yanlışlar, püf noktaları / Ev / Bahçe / Milliyet Blog

("Galerilerim" bölümü, "Çim" başlığı altındaki fotoğraflar)

*Ayrıntısına değinemediğim konularda, ilgilenen arkadaşlara yardımcı olabilirim.
*Ekim aşaması ile ilgili resimler, yukarıda linki bulunan sayfadan görülebilir.
*İlerleyen zamanlarda bahçenin gelişen halini de resimleyerek paylaşmaya sunacağım.

Güler beğendi.

Düzenleyen ALİZ : 27-01-2014 saat 14:59 Neden: LİNK İLAVE
ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 20:59   #402
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Çim ekimi.

Düzenleme işlemi tamamlanmış alan:
Üstteki fotoğraflarda görülen kocaman şimşiri, 13-14 yaşlarında olup, palmiye ağacına çok yakın olan kiraz ağacını ve duvarların üzerini kaplamış olan, kökleri çim alanın ortasını saran sarmaşıkları ortadan kaldırdım. Çim alanda çok yapraklı bitkilerin sonbaharda sıkıntı yaratacağını unutmayalım. Ayrıca peyzaj düzenlemesinde güllerimi çim alan dışına yerleştirdim. Resimde şu an görüntü dışında kalan bölgelere de soğanlı tür çiçeklerimi(lilyum, gladiol, lale, sümbül, nergis, çiğdem gibi) yerleştirdim. Çünkü bu tür bitkilerin fazla suya ihtiyacı yok. Yeni meyve ağaçlarımı çim alan dışına yerleştirdim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ALİZ : 14-02-2014 saat 21:30 Neden: 10 Şubat tarihinde çimlerin durumu
Eski 04-02-2014, 21:46   #403
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Merhaba. Yazlıktaki bahçemdeki çimenlerle sorun yaşıyorum. Bu nedenle bir kaç sorum olacak, ayrıca tavsiyelere de ihtiyacım var.

Öncelikle bahçenin bulunduğu yer istanbul - şile. Tipik karadeniz iklimi diyebilirim. Bahçemiz müstakil ve U şeklinde. Yani ön, arka ve yan. Ön ve yan kısımda çimen bulunuyor. 2013 baharında otomatik sulama ve hazır rulo çim kullanılarak bahçeyi çimenlendirdik. Gerek bilgisizlikten, gerekse peyzaj firmasının özensiz işinden ötürü çimenler çok yıprandı. L şeklinde olan çimenlik alanın ön kısmı ev nedeniyle çok az güneş alıyor. Yan kısmının bir bölümü ise istimlak duvarı nedeniyle yarı gölgede kalıyor. Toprak direnajı da iyi olmadığından bazı bölümlerde çim kaybı yaşandı ve bolca yosunlanma oldu. Ara ara ekimler yaptıksa da kısmi olarak bu bahsettiğim alanlarda boşluklar ve yosunlanmalar devam ediyor.

Baharda ara ekim yaparak ve yosun ilacı kullanarak bahçeyi çimin serildiği ilk haline çevirmeye çalışcam. Fakat oldukça zor gibi duruyor. Çünkü toprak direnajı iyi değil ve geçirgenlik az. Geçirgenlik için toprağa ara ara kalem büyüklüğünde delikler açıp içlerine kum doldurmayı planlıyorum. Böylelikle suyu daha alt kısımlara iletebilirim diye düşünüyorum. Ayrıca eğim nedeniyle hafif çukur olan bölgeye direnaj kanalı açıp içini çakılla doldurmayı düşünüyorum. Böylelikle biriken fazla suyu bahçe dışına atmayı planlıyorum.

Çimdeki yosun sorunu ve seyrek form içinse öncelikle yosun ilacı ve ara ekim için çim tohumu karışımı tavsiyesine ihtiyacım var. Bahçenin son halini ve rulo çimin serildiği ilk halinin fotoğraflarını paylaşarak durumu daha anlaşılır kılmaya çalışcam.

Konuya hakim kişilerden tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Evi satın aldığımızdaki bahçenin ilk halleri:
Name:  ilk (1).jpg
Views: 2063
Size:  69.1 KB
Name:  ilk (3).jpg
Views: 2400
Size:  67.5 KB
Name:  ilk_ (1).jpg
Views: 2114
Size:  60.1 KB

Rulo çim öncesinde firma tarafından bahçenin sulama sistemi yapılmış ve yeni toprak serilmiş hali:
Name:  peyzaj.jpg
Views: 2125
Size:  66.4 KB
Name:  peyzaj (2).jpg
Views: 2086
Size:  61.7 KB

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 21:49   #404
Ağaçsever

metulen's Avatar

Bunlarda bahçenin son hali. Mümkün olduğunca çimenlerin son halini gösteren fotoğraf eklemeye çalıştım. Çünkü doğrudan çimenlerin son halini çektiğim fotoğraflar yok.

Name:  son.jpg
Views: 1948
Size:  54.5 KB
Name:  son (4).jpg
Views: 2040
Size:  64.3 KB
Name:  son (2).jpg
Views: 1880
Size:  50.9 KB
Name:  son (1).jpg
Views: 1994
Size:  64.6 KB

Çimenleri kurtarabilmem ve güzelleştirebilmem için yardımlarınızı bekliyorum

Eski 08-02-2014, 12:10   #405
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Çimlerde sorun

Sayın Metulen, öncelikle hayırlı olsun, güle güle oturun diyorum.
Ben de sizin gibi evimi yakınlarda aldım ve evin bahçesinde çim adına bir şey kalmamıştı. Böyle bir bahçede zaten sağlıklı çim olamazdı. Çim adına yaptığım ne varsa yukarıda dilim döndüğünce yazmaya çalıştım. Bahçemin son halini yazımın altında bulunan linki tıkladığınızda görebilirsiniz. Bu işe çok emek verdim ve bizzat yaptım. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla, siz de oldukça uğraşmış ve çaba göstermişsiniz. Yaşadığınız sıkıntıların nedenlerini zaten kısmen kendiniz sıralamışsınız. Benim değerlendirmem şöyle olacak:Toprak yapınızı düzenlemediğiniz takdirde, rulo çimin kralını döşetseniz nafile. Bahsettiğinize göre, bahçeniz kısmen gölge, kısmen güneş. Uygulanan rulo çim bu ihtiyacı karşılıyor muydu? Bence alt yapıyı düzeltmeden yapılan rulo çim uygulaması pek sağlıklı sonuç vermez. Muhtelif delikler açıp içine kum doldurma fikri pek sonuç vermez kanaatindeyim. Toprağın su tutan ve suyu geçirecek malzeme ile harmanlanması gerekir. Aksi taktirde bölgesel sorunlar devam eder. Bir an önce çimlere kavuşmak düşüncesi sizi hazır rulo çim işine sevk etmiş. Yeterli zamanınızın olmaması da belki bu karar da etkili oldu. Ayrıca fatoğraflarda gördüğüm kadarıyla çim alanda rastgele dikilmiş fazla sayıda ağaç görüyorum. Bu ağaçların kenarlarda toplanmasında fayda var. Taşıyabildiklerinizi taşıyın, taşıyamadıklarınızı gözden çıkarın derim. Özellikle meyve ağaçları çim alanda pek uygun olmaz, çimlerin gereksinimi olan su, onlara fazla gelir. Yer yer yapacağınız ekimler için, "yama çimi" tabir edilen çim tohumları satılıyor. Internetten de bulabilirsiniz, Eminönü'nde de var. Ama yamama işleminin görsel anlamda pek başarılı olacağını düşünmüyorum. Son olarak mevcut durum için tavsiyem, belki kızacaksınız bana ama, sil baştan yapmanız...Buna karar verirseniz tekrar görüşebiliriz. İyi günler, kolay gelsin.

Eski 09-02-2014, 00:09   #406
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Sayın Metulen, öncelikle hayırlı olsun, güle güle oturun diyorum.
Ben de sizin gibi evimi yakınlarda aldım ve evin bahçesinde çim adına bir şey kalmamıştı. Böyle bir bahçede zaten sağlıklı çim olamazdı. Çim adına yaptığım ne varsa yukarıda dilim döndüğünce yazmaya çalıştım. Bahçemin son halini yazımın altında bulunan linki tıkladığınızda görebilirsiniz. Bu işe çok emek verdim ve bizzat yaptım. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla, siz de oldukça uğraşmış ve çaba göstermişsiniz. Yaşadığınız sıkıntıların nedenlerini zaten kısmen kendiniz sıralamışsınız. Benim değerlendirmem şöyle olacak:Toprak yapınızı düzenlemediğiniz takdirde, rulo çimin kralını döşetseniz nafile. Bahsettiğinize göre, bahçeniz kısmen gölge, kısmen güneş. Uygulanan rulo çim bu ihtiyacı karşılıyor muydu? Bence alt yapıyı düzeltmeden yapılan rulo çim uygulaması pek sağlıklı sonuç vermez. Muhtelif delikler açıp içine kum doldurma fikri pek sonuç vermez kanaatindeyim. Toprağın su tutan ve suyu geçirecek malzeme ile harmanlanması gerekir. Aksi taktirde bölgesel sorunlar devam eder. Bir an önce çimlere kavuşmak düşüncesi sizi hazır rulo çim işine sevk etmiş. Yeterli zamanınızın olmaması da belki bu karar da etkili oldu. Ayrıca fatoğraflarda gördüğüm kadarıyla çim alanda rastgele dikilmiş fazla sayıda ağaç görüyorum. Bu ağaçların kenarlarda toplanmasında fayda var. Taşıyabildiklerinizi taşıyın, taşıyamadıklarınızı gözden çıkarın derim. Özellikle meyve ağaçları çim alanda pek uygun olmaz, çimlerin gereksinimi olan su, onlara fazla gelir. Yer yer yapacağınız ekimler için, "yama çimi" tabir edilen çim tohumları satılıyor. Internetten de bulabilirsiniz, Eminönü'nde de var. Ama yamama işleminin görsel anlamda pek başarılı olacağını düşünmüyorum. Son olarak mevcut durum için tavsiyem, belki kızacaksınız bana ama, sil baştan yapmanız...Buna karar verirseniz tekrar görüşebiliriz. İyi günler, kolay gelsin.
Öncelikle yorumlarınız ve değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Bu yorumunuzdan sonra paylaşımlarını tekrar ve dikkatle okudum. Özellikle bahçenin son halini çok beğendiğimi söyleyebilirim. Duruma hakim biri olduğunuz için kendi durumumu daha ayrıntılı açıklamak istiyorum.

Fotoğraflarını paylaştığım bahçe yazlığımızın bahçesi. Babam öğretmen olduğundan yazın 2 ay boyunca annemle orada kalıyorlar. Ben genelde yazları her hafta sonu, kışları ise ailecek 2 haftada bir hafta sonları gidiyoruz. Yani anlaşılacağı üzere yazlıkta sürekli kalınmıyor. Bu nedenle çimlerin yaşayabilmesi için kendi kendine bakabiliyor olması yani otomatik sulaması olması gerekiyordu. Bu nedenle çimden önce bahçede sulama tesisatı gerekliydi. Bunun maliyeti ise, selenoid vanalar, zamanlayıcı kontrol ünitesi, fıskiyeler ve tesisat ile birlikte 1250 - 1500tl arası idi. Bir çok yerden fiyat aldık ve bu rakamlarda sabitlendi. Tesisat işi zor olduğundan işi bilen birine yaptırmak gerekiyordu. Zamanlayıcı ünite ve selenoid vanaların karaköy piyasasındaki maliyeti ise 400-500tl arasındaydı. Geri kalan borular, ekleme ürünleri ve fıskiyeler ile maliyet oldukça yükseliyordu. Bu nedenle sistemi komple işi bilene yaptırmaya karar verdik. Sulamanın şile şartları için öneminden bahsetmek gerekirse, elle sulama ile çok su harcanıyordu ve şuan suyun metreküpü 4,5tl. Elle sulanan önceki çimenli bahçemiz için yaz aylarında 200-250tl su parası veriyorduk. Geçen yaz en fazla 140tl ödedik. Yani otomatik sulama kendini amorti etti edecek. Ayrıca yazları oldukça sert geçiyor, sıcak ve kuraklık olabiliyor.

Neden rulo çimi tercih ettiğimize gelirse, tohumdan çimlendirmede oldukça seyrek bir yapı oluyor ve çok çabuk sorun yaşanıyor. Sitede bu tarz uygulamaların hepsi hüsran oldu. Bir kaçı ise gerçekten bu tohumdan çimlendirme için ciddi efor sarf ettiler ve profesyonel yardım aldılar. Ama dediğim gibi hepsi rulo çime döndü.

Ayrıca bahçe toprağı çok kötü olduğundan yeni çimlendirme için bahçenin toprağının düzenlenmesi ve yenilenmesi gerekiyordu. Bunun için yüzeyden en az 20cm toprak atılıp yeni toprak serilmesi gerekiyordu. İnanır mısınız bunun bile maliyeti 600tl leri buluyordu. Bizim kendi başımıza 100 metre kare bahçeyi yüzeyden 20cm temizlememiz mümkün değildi. Sonrasında ise kalan toprağın havalandırılması yani çapalanması gerekiyordu. Elle yapılacak işler değil bunlar. Makine gerekli. Bir peyzajcıdan önce şöyle bir fiyat aldık; sulama sistemi olmadan, 20cm toprağın yüzeyden uzaklaştırılıp atılması, bahçenin çapalanması ve taşların ayıklanması, 20cm yükseklikte elenmiş ve gübreli toprağın serilmesi (sanırım 20metreküp), çim tohumu, elenmiş kapak toprağı (2 metreküp) hepsi için 950tl. Sulama olmadan yapılan bu işlem kafadan çöpe gidecekti. Düzenli sulanmayan bir bahçede çim gelişimi pek mümkün değil malum. Sitemizde bunun örneklerini bizzat gördük, dostlarımızda bu yönde çok uyarıda bulundu. Bu nedenle çimi tohumdan elde etmekten ve sulama sistemi olmadan çimlendirme yapmaktan vazgeçtik. Rulo çimi tercih ettik. Çünkü rulo çimde çimler kök gelişimini sağlamış yapıda geliyor ve toprağa tutunması daha kolay oluyor.

Tüm bu durumları gözeterek 2500tl maliyetle rainbird marka zamanlayıcı ünite ve gene aynı markanın 3 adet selenoid vanası, 17 adet fiskiyesi ek olarak 20cm toprağın bahçeden uzaklaştırılması dahil bahçeyi çimlendirdik.

Bahçenin bu hale gelmesindeki sebep ise peyzajnının gamsız olmasıydı. Çimenlerde bozulmalar başladığında kendisini uyardık, oda "çimin tarlası bende siz endişelenmeyin, bahçe otursun, sorun olursa yenileriz" dedi. Ama malum kötü esnaf mantığı ilgilenmedi. Bizde adam ilgilenecek diye sallamadık. Gübre gerektiğini bile sonradan öğrendik. Yosunlanma başladığında önlem almadık, oluşan boşluklara ara ekim yapmadık. Hatta inanırmısınız 2 adet fıskiye toprağın altında kalmış ve o bölgedeki çimleri çürütmüş. Yüzeyden sadece bozulmaları gördük, sonradan kendim far kettim fıskiyelerin toprak altında kaldığını. Hatta fıskiyenin biri yürüme yolunun başındaki taşın altında kaldığından sorumlu olduğu alanı sulamadı bu nedenle oradaki çimlerde yanma yaşandı. Biz eksik fıskiye koymuş diye hayıflanıp elle sulamaya çalışsak ta bir süre bu zarara engel olamadık. Sonradan bunu düzeltince o bölgedeki çimler toparladı. Ama diğer toprağın altında kalan maalesef o bölgedeki çimlere çok zarar verdi. Evin kenarında olduğundan az güneş alıyor ve toparlanması için ciddi bir ara ekim gerekiyor.

Bu özensizliğimize karşın eğer rulo çim olmasaydı bahçe çoktan çorak olurdu. Ayrıca son yaptığımız saçmalıktan bahsedeyim, aralık ortası bahçeye kış gübresi attık, sonra havalar soğuk don olacak sulamayın dediler ve çimenlerde kısmi yanıklar oldu o gördüğünüz resimler o darbeden sonra oluştu. Ocak ortası yağan yağmurlarla ve bizim ara sulamalarımızla gübre ancak etkisini gösterebildi ve bahçe kısmen toparladı.

Çimen işi gerçekten zor, hele hele bizim gibi vurdum duymazlar için. Artık bu konu için sürekli bir şeyler araştırıp daha bilgili olarak yaklaşıyorum. Annemin kafasına göre müdahale etmesine izin vermiyorum. Onun mantığı bol gübre iyidir. Ama bir çok alanda yanıklar oldu bu nedenle. Hatta elle attığı için bazı bölgelere direk avuç avuç öbekler halinde atmış. Tüm bu bilgisizliklerin sonucudur bu bahçe.

Bizim sitede aynı firmaya düzenleme yaptırılmış başka bahçeler var. İnanın durumları çok iyi. Bu saatten sonra sil baştan başlamak gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü ilk başta yapılacak her düzenleme yapılmıştı. Aynı mantık devam ettiği sürece 3 ayda bir yeni rulo çim sermek gerekir Bu nedenle bahçeyi sil baştan yapmaktansa önce mantığı değiştirip durumu kurtarmaya çalışcam.

Eski 10-02-2014, 21:18   #407
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Cim alanda yabani sarimsaktan kurtulamiyorum. Soganina kadar sokup almak gerekli ama, 50 m2 alani yeni bastan kirizma yapip kokleri almak, topragi elekten gecirmek dusuncesi bile tuylerimi diken diken ediyor. Hele, gelecek olan malzemenin deniz yolu ile maliyeti yuksek bir sekilde eve varmasi ise isin tuzu biberi..
Bana bir akil.......

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 22:53   #408
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Sayın Metulen, Murphy Kanunlarına göre" bir şey ters giderse hep ters gider" miş. Sulama sorununuz yok anladığım kadarıyla, gerekenleri yapmışsınız. Bütün bitkilerde olduğu gibi, çim de özenli bakım istiyor. Hatta çim daha çok ilgi gerektiriyor. Bundan sonra mevcut olanları korumak, geliştirmek ve iyi duruma getirmekte kararlı görünüyorsunuz. O halde sulama sisteminizi sürekli kontrol etmeniz, gübrelemeyi daha çok bahar ve yaz aylarında yapmanız(mart,mayıs,temmuz,eylül), gübreden sonra mutlaka sulamaya önem göstermeniz, gübrelemeyi tercihen biçim yaptıktan sonra uygulamanız, gübre m2 ye 20 gr. kadar dengeli dağılımla tatbik etmeniz, bozulan yerler için tohum ekmek yerine, bölgesel rulo monte ettirmeniz(Peyzajcınızın kulağından çekip getirmek pahasına) uygun olur kanaatindeyim. İyi günler.

metulen beğendi.
Eski 10-02-2014, 23:02   #409
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Merhaba Sındırgılı. Her güzelliğin bir bedeli var. Ne demişler "gülü seven dikenine katlanır" Çim olacaksa, engeller ortadan kaldırılmalı. Zamanınız var sanıyorum. Sabırla, bir çatal kanca ile soğanlı kökleri tek tek çıkarmaktan başka çareniz yok bence. Ya da; bahçeyi komple belleyip, bu suretle toprakta çıkmış, ya da çıkacak otların kurumasını sağlayıp, tercihen bahardan sonbaharın sonlarına kadar bu mücadeleye devam edip, toprakta potansiyel halde bulunan kök ve otları bertaraf etmek. Böylece toprağınız da havalanıp ekime hazır hale gelmiş olur. Bu işi temiz yaparsanız, ekim ayı içinde gönül rahatlığıyla çimlerinizi ekebilirsiniz. İyi günler.

Eski 11-02-2014, 06:08   #410
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Cevabiniz icin tesekkurler.
Cim alanda 2 senede gelisen bir olgu. Bunlarin soganlari 25-40 cm asagida oldugu icin catal bel ile almak gerekiyor.Yine de bunlar ile bas etmenin zor oldugunu dusunuyorum.Gecen sene, tohumlarini sacmasini bir nebze onledigimi dusunurken boyle genislemesi cok azimli bir bitki oldugunu gosteriyor.Adada her yeri istila etmis vaziyette.
Dediginiz gibi alani komple belleyip, soganlari imha etmekten baska kesin cozumum yok. 1 yaz boyle bombalanmis bir alanin karsisinda oturmak ta pek ic acici degil.Belki, malc malzemesi ile topragin ustunu kapatip (altini iyice tirmikla duzeltip ) bu goruntunun onunede gecmis olurum.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 19:49   #411
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Sayın Metulen, Murphy Kanunlarına göre" bir şey ters giderse hep ters gider" miş. Sulama sorununuz yok anladığım kadarıyla, gerekenleri yapmışsınız. Bütün bitkilerde olduğu gibi, çim de özenli bakım istiyor. Hatta çim daha çok ilgi gerektiriyor. Bundan sonra mevcut olanları korumak, geliştirmek ve iyi duruma getirmekte kararlı görünüyorsunuz. O halde sulama sisteminizi sürekli kontrol etmeniz, gübrelemeyi daha çok bahar ve yaz aylarında yapmanız(mart,mayıs,temmuz,eylül), gübreden sonra mutlaka sulamaya önem göstermeniz, gübrelemeyi tercihen biçim yaptıktan sonra uygulamanız, gübre m2 ye 20 gr. kadar dengeli dağılımla tatbik etmeniz, bozulan yerler için tohum ekmek yerine, bölgesel rulo monte ettirmeniz(Peyzajcınızın kulağından çekip getirmek pahasına) uygun olur kanaatindeyim. İyi günler.
Sayın Aliz, teşekkürler cevabınız için. Evet şuan yaklaşık 17 ayarlanır fıskiye ile homojen sulama yapabiliyorum. Sulamayı yaz aylarında sabah 5e kuruyorum. Sulama uzunluğunu ise iklime göre değiştirebiliyorum. Biz olsak ta olmasak ta bahçe sulanıyor. Bu konuda sıkıntım yok artık. Bazı kısımlara özellikle duvar ve evin olduğu tarafa rulo çim ile ekleme mantıklı. Diğer alanlara ise ara ekim yeterli olacak. Çünkü genelde seyrelmeler çok ince oluyor. Daha önce yaptığımız ara ekimlerde renk farkı oldu ama boşluklar kapandı. Artık gübrelemeye daha önem veriyorum. Hatta leonardit diye bir doğal gübreden haberim oldu. Ondan bir kaç çuval alıp çimlere de belirli bir miktarda vermek istiyorum. Leonardit'in yapısı okuduğum kadarıyla mucizevi
Ayrıca baharda yosuna karşı da mücadeleye girişmeyi planlıyorum. Sağlıcakla kalın.

Eski 11-02-2014, 20:00   #412
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
.... Hatta leonardit diye bir doğal gübreden haberim oldu. Ondan bir kaç çuval alıp çimlere de belirli bir miktarda vermek istiyorum. Leonardit'in yapısı okuduğum kadarıyla mucizevi
Ayrıca baharda yosuna karşı da mücadeleye girişmeyi planlıyorum. Sağlıcakla kalın.
Sayın Metulen merhaba.

Leonardit konusunda size katılıyorum.

Ünlü kimyacı Dr. Boris Levinsky bir yazısında leonardit için şöyle diyor: "Dünyanın bütün kimyacıları birleşsek bu inanılmaz ve eşsiz maddeyi oluşturabilmemiz mümkün değildir. Bu tabiat ananın bize bir armağanıdır."

Özel mesajınızı yeni gördüm ve cevabımı yazdım. Her şey gönlünüzce olsun.

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 08:41   #413
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Metulen merhaba.

Leonardit konusunda size katılıyorum.

Ünlü kimyacı Dr. Boris Levinsky bir yazısında leonardit için şöyle diyor: "Dünyanın bütün kimyacıları birleşsek bu inanılmaz ve eşsiz maddeyi oluşturabilmemiz mümkün değildir. Bu tabiat ananın bize bir armağanıdır."

Özel mesajınızı yeni gördüm ve cevabımı yazdım. Her şey gönlünüzce olsun.

Selamlar... Saygılar...
Merhabalar tekrardan. Sizden almayı düşündüğüm leonardit'in bir kullanım alanı da bahçemdeki çimler olacak Yeterli besini alamadıklarını düşünüyorum. Bu nedenle normal kimyasal gübreye ilave leonardit kullanıcam. Ayrıca hobi bahçeme ekeceğim sebzelere, çiçeklere ve meyve ağaçlarına da kullanıcam. Umarım bu gün şu nakliye sorununu aşarız.

Eski 12-02-2014, 16:49   #414
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
Merhabalar tekrardan. Sizden almayı düşündüğüm leonardit'in bir kullanım alanı da bahçemdeki çimler olacak Yeterli besini alamadıklarını düşünüyorum. Bu nedenle normal kimyasal gübreye ilave leonardit kullanıcam. Ayrıca hobi bahçeme ekeceğim sebzelere, çiçeklere ve meyve ağaçlarına da kullanıcam. Umarım bu gün şu nakliye sorununu aşarız.
Sayın Metulen merhaba.
Çim ile ilgili çalışmalarınızı ilgiyle takip edeceğim. Konuyu fazla dağıtmadan belirtmeliyim:
25 kg.lık çuvallarda 5 çuval Charisma leonarditiniz ambara verildi. İnanıyorum ki çok memnun kalacaksınız. Özel mesajda da belirttiğim gibi iki ay sonra hediye sıvı solucan gübremizi istemeyi unutmayın.

Hobi bahçenizdeki sebze ve meyvelere de leonardit çok iyi olacaktır. Ama benim önerim sebze ve meyvelerde katı solucan gübresi. İnanın damak çatlatan lezzeti solucan gübresinde bulacaksınız. İstanbul'da solucan gübresi üreten firma da var. Onlardan da alabilirsiniz. Tamamında kullanmayacak olsanız bile bir kısmında deneyin. Kullandıktan sonra göreceksiniz ki siz de solucan gübresinin müdavimi olacaksınız.

Biz ilk solucan gübresi hasadımızı Sayın Meyvelitepe üstada vereceğiz. Bundan da onur duyuyoruz. Bu konularda da fazla yazmak istemiyorum. Sanki reklam yapıyorum sanılacak. Ama bizim gayemiz dostların kimyasaldan mümkün olduğunca uzaklaşarak doğal ürünleri kullanmasına aracılık edebilmek, eski çileklerin kokusunu tekrar geri getirebilmek, doğal meyve sebze tatlarını dostların tadabilmesini sağlamak. Zaman içinde bizim ne yapmak istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

metulen beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 07:45   #415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2009
bahçede köpek besliyorum yaz kış çim tavsiyesi

merhaba arkadaşlar bahçeme yaz kış çim istiyorum bir türlü bulamadım üstüne basılabilir olması şart bahçede köpek besliyorum çimlenmeya kadar köpeğimi uzak tutabilirim daha sonra devamlı üstünde gezecek yardımcı olursanız sevinirim

horka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 19:59   #416
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horka Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bahçeme yaz kış çim istiyorum bir türlü bulamadım üstüne basılabilir olması şart bahçede köpek besliyorum çimlenmeya kadar köpeğimi uzak tutabilirim daha sonra devamlı üstünde gezecek yardımcı olursanız sevinirim
Spor alanları için olan çim tohumu size uygun olur diye düşünüyorum. Genel olarak basmaya karşı dayanıklıdır. Ama köpeğinizin çimlere çişini yapması ister istemez her çime zarar verecektir. Bunun önüne geçme şansınız yok. Ancak ve ancak köpeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırarak önleyebilirsiniz diye düşünüyorum. Ayrıca bahçenin güneş alma durumu, mevsimsel durumlar da çim tercihinde önemli faktörlerdir. Bahçenin durumunu daha detaylı olarak analiz ederseniz işiniz kolaylaşır.

Eğer ki rulo çim yaptıracaksanız çim dayanımı ve sıklığı olarak avantaj sağlayabilirsiniz. Ama benim görüştüğüm peyzajcılar genelde tek tip genel kullanım çim'i yetiştiriyorlar. Bu da özel durumlar için (gölge, kuraklık vs gibi) çimi zorlayabilir.

Eski 14-02-2014, 14:07   #417
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Merhaba. Leonardit i çime nasıl uygulamayı düşünüyorsunuz? Ben de leonardit kullandım, ama çimi ekmeden önce toprak ile karıştırmak suretiyle kullandım. M2 ye yarım kg. kadar leonarditi, çim öncesi toprağı bellerken kullandım. Amacım toprak yapısını düzenlemekti. Tabi ki gübre etkisi de var. Ama ekilmiş çime uygulamasını ben bilmiyorum, çünkü kömür gibi bir madde o...?

Eski 14-02-2014, 15:50   #418
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Merhaba. Leonardit i çime nasıl uygulamayı düşünüyorsunuz? Ben de leonardit kullandım, ama çimi ekmeden önce toprak ile karıştırmak suretiyle kullandım. M2 ye yarım kg. kadar leonarditi, çim öncesi toprağı bellerken kullandım. Amacım toprak yapısını düzenlemekti. Tabi ki gübre etkisi de var. Ama ekilmiş çime uygulamasını ben bilmiyorum, çünkü kömür gibi bir madde o...?
Ürünü sulandırarak sulama şeklinde kullanmayı planlıyorum.

Eski 14-02-2014, 15:51   #419
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Metulen merhaba.
Çim ile ilgili çalışmalarınızı ilgiyle takip edeceğim. Konuyu fazla dağıtmadan belirtmeliyim:
25 kg.lık çuvallarda 5 çuval Charisma leonarditiniz ambara verildi. İnanıyorum ki çok memnun kalacaksınız. Özel mesajda da belirttiğim gibi iki ay sonra hediye sıvı solucan gübremizi istemeyi unutmayın.

Hobi bahçenizdeki sebze ve meyvelere de leonardit çok iyi olacaktır. Ama benim önerim sebze ve meyvelerde katı solucan gübresi. İnanın damak çatlatan lezzeti solucan gübresinde bulacaksınız. İstanbul'da solucan gübresi üreten firma da var. Onlardan da alabilirsiniz. Tamamında kullanmayacak olsanız bile bir kısmında deneyin. Kullandıktan sonra göreceksiniz ki siz de solucan gübresinin müdavimi olacaksınız.

Biz ilk solucan gübresi hasadımızı Sayın Meyvelitepe üstada vereceğiz. Bundan da onur duyuyoruz. Bu konularda da fazla yazmak istemiyorum. Sanki reklam yapıyorum sanılacak. Ama bizim gayemiz dostların kimyasaldan mümkün olduğunca uzaklaşarak doğal ürünleri kullanmasına aracılık edebilmek, eski çileklerin kokusunu tekrar geri getirebilmek, doğal meyve sebze tatlarını dostların tadabilmesini sağlamak. Zaman içinde bizim ne yapmak istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...
5 çuval x 25kg leonarditi sorunsuz teslim aldık. Kullandıkça deneyimlerimi buradan paylaşırım. Çok güzel bir alışveriş oldu. Tekrardan teşekkürler.

Eski 14-02-2014, 20:16   #420
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Leonardit kullanımını tekrar gözden geçirin derim. Israrlıysanız, dikkatli kullanın. Sonucu ben de takip edeceğim, merak ettim.

merihozer beğendi.

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024