agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2013, 12:18   #361
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın birtanecik, bütün olumsuzlukları saymışsınız.

Eğer tohumdan çim ekmek istiyorsanız bu mevsimde olmaz, çok geç kaldınız. Hazır rulo çim olabilir.
Çim alanda meyve ağaçlarım var, etrafında da güller, demişsiniz.
Çim, her gün su ister, bu durumda ağaçlarınızın durumunu siz düşünün. En kısa zamanda çürürler.
Otomatik sulama demişsiniz, kenardaki gül yaprakları ıslanınca ki bu her gün olacak demektir. Gülleri mantardan ve hastalıktan kurtaramazsınız.
Suyumuz tuzlu ve kireçli demişsiniz, bu suyla mı sulayacaksınız çimleri?

İyisi mi siz bana sormamış olun... derim. Hocalarımıza sorun.

Moralinizi bozmak istemezdim ama harcayacağınız parayı düşündüm de yazdım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 23:47   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2013
Merhabalar

Ben istanbul büyükçekmecede 90 metrekare alana sahip bahçe işlerini aileden öğrenmiş biriyim. mayısın 12sinde 90 metrekarelik alanımıza bahaustan aldığım 10kg çimi ektik. sıkıntımız şu oldu **** su an bize sıkıntı gibi görünüyor. alanımızın çoğu alanında çim çıktı lakin orta kısımında çimler cıkmadı biz orta kısmına fazla kapak toprak atmıştık çukur ve göllenme olmasın diye acaba o yüzden mi kapak topragı fazla attığımız alanlarda çim çıkmadı. korkumuz şu çıkmayınca topragın içinde bozulur mu? Valla o kadar emek verdik ki ev halkı olarak her türlü ihtimali düşünüyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

uetekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 23:56   #363
Moderatör

Güler's Avatar

Kapak toprağı çok ince atılır, hele bazı yerlerde kapak toprağı atmazlar, tohum attıktan sonra tırmıkla hafifçe karıştırılar. Bu durumda tohumun yarısı toprakta, yarısı dışarıda kalır.

Ben bahçemde tohumdan çim ektiğimde üzerine 1- 1.5 cm kalınlığında kapak toprağı atarım.

Siz orta kısma attığımız kapak toprağı kalın oldu diye yazmışsınız, Mayıs 12 ekim tarihi ise biraz daha bekleyin muhtemelen patlayacaktır.

Eski 25-05-2013, 23:23   #364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın birtanecik, bütün olumsuzlukları saymışsınız.

Eğer tohumdan çim ekmek istiyorsanız bu mevsimde olmaz, çok geç kaldınız. Hazır rulo çim olabilir.
Çim alanda meyve ağaçlarım var, etrafında da güller, demişsiniz.
Çim, her gün su ister, bu durumda ağaçlarınızın durumunu siz düşünün. En kısa zamanda çürürler.
Otomatik sulama demişsiniz, kenardaki gül yaprakları ıslanınca ki bu her gün olacak demektir. Gülleri mantardan ve hastalıktan kurtaramazsınız.
Suyumuz tuzlu ve kireçli demişsiniz, bu suyla mı sulayacaksınız çimleri?

İyisi mi siz bana sormamış olun... derim. Hocalarımıza sorun.

Moralinizi bozmak istemezdim ama harcayacağınız parayı düşündüm de yazdım.
sevgili Güler,
Ben ne yapmam gerekir. Şu an çökmüş durumdayım. Çimsiz bahçe çok kötü gözüküyor . Rulo çim çok maliyetli sordum(
Oysaki ne hayaller kurmuştum

birtanecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 00:58   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2013
öncelikle yardımınız için teşekkürler

biz orta kısımda çim çıkmayınca acaba fazla kalın kapak topragı attık bu yüzden mi çim çıkmıyor diye düşünerek bu kısımı tırmıkla karıştırdık, karıştırdığımız kısımda patlamış tohum yoktu yani kanımızca daha altındaydı tohumlar bugün hem tırmıkladığımız hemde tırmıklamadığımız diğer alanlarda ufak ufak çimler göründü korkumuz karıştırarak tohumların yapısını bozmuş mu olduk.

uetekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 01:35   #366
Moderatör

Güler's Avatar

Ufak ufak çimlenme göründüyse korkmayın, yavaşça toprağı bastırın ki kökler çok oynamadan iyice toprağa tutunsunlar.

Eski 26-05-2013, 01:41   #367
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın birtanecik, Temmuz ortasından sonra Ağustos ayı da dahil çim alanların pek de güzel görünmediği zamandır.
Siz mutlaka çim ile mi yeşertmeyi düşünüyorsunuz, eğer tohumdan çim yapmak istiyorsanız Ekim ayını bekleyin derim. O zamana kadar altyapıyı hazırlayın, drenaj ve sulama işini halledin, toprağınızı yabancı otlardan barındırın, ekim için sağlıklı ve güzel bir toprak hazırlayarak serin ve silindirleyin.

Eski 26-05-2013, 09:27   #368
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın birtanecik, Temmuz ortasından sonra Ağustos ayı da dahil çim alanların pek de güzel görünmediği zamandır.
Siz mutlaka çim ile mi yeşertmeyi düşünüyorsunuz, eğer tohumdan çim yapmak istiyorsanız Ekim ayını bekleyin derim. O zamana kadar altyapıyı hazırlayın, drenaj ve sulama işini halledin, toprağınızı yabancı otlardan barındırın, ekim için sağlıklı ve güzel bir toprak hazırlayarak serin ve silindirleyin.
Sevgili Güler ,
Size katılıyorum. Bu dönem çim işini askıya aldım. Ya ilkbahar ya da sizin dediğiniz gibi ekim ayına inşallah. Otlar vardı papatya filan. Onları orakla kestim. Şimdi sulayıp çapalayacağım. Meyve ağaçlarının olması çim işiyle ters gibi duruyor ama bahçelerde çok örnek görüyorum ne sorun yaşıyolar bilemiyorum ama deneyeceğim. Bir fikrim var bahçenizi gezdim süperötesi olmuş. Siz tecrübeniz dağları aşmış benim tıfıl bahçe sizin sizn bahçe de benim olsun. Sorun biter. sevgiler emeklerinize ve ellerinize sağlık.

Eski 26-05-2013, 10:26   #369
Moderatör

Güler's Avatar

Madem bu dönem çim işini askıya aldınız, eğer ileride çim yapmayı düşünüyorsanız yabancı otla mücadele etmenin tam zamanıdır. Onu bir düşünün. Bu konuda sitemizde çok faydalı bilgiler bulacaksınız, vakit ayırıp bol bol okuyun çim başlığını-çimlerde yaşanan sorunları.

Eski 26-05-2013, 12:13   #370
Ağaç Dostu

hemen hemen her bölümü okumaya çalışıyorum. gözler gitdi gidecek ama olsun. Zararlı otlara ilaç atamamı tavsiye eder misiniz. Bahçede meyve ağaçları da var. Meyvelere sirayet eder mi? Sevgiler....

Eski 26-05-2013, 14:43   #371
Moderatör

Güler's Avatar

Zararlı ot ilacı atabilirsiniz ama bunu atarken rüzgarsız bir havayı seçmeniz gerekir, ilacı mümkün olduğunca yerden atmaya çalışın ki zerreleri sıçramasın. Ağaçların köklerine pek yanaşmayın. İlaçlama yaptıktan sonra da sulama yapmayacaksınız bir müddet ki ilaç otların yapraklarından köklerine doğru ilerlesin.

Benim ilaç yaptığım alanlarda 3 tane Oya ağacı var, bir de armut ağacı onlara yaklaşmadan ilaç atıyordum. Otlar 5-6 gün içinde başlıyordu iyice sararmaya, yere yapıştıklarında tırmık ile torluyordum.

Bakın bunlar benim bahçemde tatbik ettiklerim, siz yine de hocalarımıza sorun. Güvendiğiniz bir ziraatçı varsa danışın derim.

İlacı hazırlarken de mutlaka üzerindeki ölçeği iyice okuyun.

birtanecik beğendi.
Eski 27-05-2013, 13:24   #372
Ağaç Dostu

Sevgili Güler
yardımve paylaşımlarınız için teşekkürler.

Eski 28-05-2013, 00:19   #373
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Merhaba. Çam ağaçlarından düşen sedir iğnelerini düzenli toplarsak, yine de çimi kurutur mu?

sickboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 23:06   #374
Ağaç Dostu

Sevgili Sevgi,
İyiakşamlar. Bugün Akçay daki bahçeme rulo çim yaptırma kararı verdim. Bir hafta içinde döşenecek. 60 m2 yerim. Dikdörtgen bir bahçe . Kenarlarda 14 adet gül bir yıllık yasemin begonvil ve melissam var. Ayrıca da çelik olarak 7 adet begonvil. Ama tutup tutmadığını bilmiyorum. Sorum şu. Kenarlara çim döşetmek isyemiyorum sadece toprak ve güller gözüksün. Bahçenin ortasındada 5 adet meyve ağacı var. Siz olsanız ne yaparsınız. Tecrübeleriniz doğrultusunda yardım lütfen

Eski 29-05-2013, 22:56   #375
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Sevgili birtanecik, rulo çim fikri güzel. Kenarları bence de bitkileriniz için boş bırakırsanız daha iyi olur. Orta kısım da meyva ağaçlarımız var demişsin, ağaçlar çok büyük mü? Ileriki zamanlarda ağaçlar büyüyünce gölgelik yapar mı? Bunlarıda hesaba katmak lazım.
Çim alanı yapacağınız yer gölgelik ise gölge alan çimi tercih edebilirsiniz.
Bende çok tecrübeli değilim ama naçizane tavsiyem bunlar olabilir.

Sevgilerimle, kolay gelsin.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 22:03   #376
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Mesajı Göster
Sevgili birtanecik, rulo çim fikri güzel. Kenarları bence de bitkileriniz için boş bırakırsanız daha iyi olur. Orta kısım da meyva ağaçlarımız var demişsin, ağaçlar çok büyük mü? Ileriki zamanlarda ağaçlar büyüyünce gölgelik yapar mı? Bunlarıda hesaba katmak lazım.
Çim alanı yapacağınız yer gölgelik ise gölge alan çimi tercih edebilirsiniz.
Bende çok tecrübeli değilim ama naçizane tavsiyem bunlar olabilir.

Sevgilerimle, kolay gelsin.
İyiakşamlar Sevgili Sevgi. Meyva fidanları geçen yıl dikmiştim. Bu yıl meyva verdi kiraz ve kayısı.
Dediğiniz gibi kenarları boş bırakacağım. Rulo çim bakımıda diğer çimler gibi sanırım. Uzatmıyacağız çok. Gece sulamıyoruz. Gerçi çim yapan sula bişey olmaz diyor ama ben sizi dinleyeceğim. Gölge için rulo çim yok diyor.Bakalım bakalım nasıl olur.

Eski 07-06-2013, 12:09   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Merhaba, size Ankara'dan yazıyorum. yaklaşık bir buçuk ay önce bahçeme çim ektim ve kısmen bazı yerlerde bu çim çıktı. Çimler iki kez biçildi. Ancak bu son hafta içinde, aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz gibi bir sararma problemi ile karşılaştım. Yapay gübre kullanmadım, sadece ekerken doğal gübre kullandım. evcil hayvanım yok sadece etrafta kediler dolaşıyor. Çevremdeki evlerin çimlerinde bir sorun gözükmüyor. Sizce bu neden olmuş olabilir?

Name:  2013-06-07 07.54.56.jpg
Views: 4372
Size:  73.2 KB

Name:  2013-06-07 07.54.48.jpg
Views: 6282
Size:  72.3 KB

Name:  2013-06-07 07.55.15.jpg
Views: 4082
Size:  74.8 KB

Name:  2013-06-07 07.55.07.jpg
Views: 4083
Size:  75.8 KB

sickboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 15:19   #378
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2012
Arkadaşlar merhaba çim bitkisinin gübrelenmesi hakkında sormak istediğim bir soru var. internet te gübreleme hakkında bazı araştırmalar yaptım ve kullanım miktarı olarak Metrekareye 25gr gübre atıldığını öğrendim. metrekareye 25 gr ise bizim 8 dönümlük yeşil alana sahip parkımız için ne kadar sipariş vermem gerek? onun hespalmasını yapamadım çözümlü bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.(şuanda kullanabileceğimiz bir çim gübresi var ise önerirseniz sevinirim(sadece beslemek amaçlı), çimin türü güneşe dayanıklı çim bitkisi))

Nazlı N92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 22:12   #379
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın sickboy, kedi, köpek gibi hayvanların idrarları çimi yakmiş olabilir. O bölümleri sık sık sulayın.

Çimlerinizde sorunlar varsa çim sorunları başlığında paylaşın lütfen.

Çimlerde yaşanan sorunlar

Eski 27-07-2013, 03:21   #380
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sickboy Mesajı Göster
Merhaba, size Ankara'dan yazıyorum. yaklaşık bir buçuk ay önce bahçeme çim ektim ve kısmen bazı yerlerde bu çim çıktı. Çimler iki kez biçildi. Ancak bu son hafta içinde, aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz gibi bir sararma problemi ile karşılaştım. Yapay gübre kullanmadım, sadece ekerken doğal gübre kullandım. evcil hayvanım yok sadece etrafta kediler dolaşıyor. Çevremdeki evlerin çimlerinde bir sorun gözükmüyor. Sizce bu neden olmuş olabilir?
Bu tür lokal sararmaları çok problem etmeyiniz. Sararan bu kısmı ortamdan uzaklaştırarak, boşalan alanı toprakla kapatın.

Benim bahçede bu tür sararmaların altından mutlaka solucan çıkıyor. Bu elemanlar çim kökü ile toprak arasını boşalttıklarından, elimle tuttuğum sararmış çimler genellikle elimde kalıyor. Durum yaygınlık kazanırsa toprak altı zararlılar için ilaç kullanmanın yarar sağlayacağını söyleyebilirim.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 15:00   #381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2013
rulo çim uygulaması sonrası ilk durum

Herkese Merhaba,

iki gün önce bahçemize rulo çim uygulaması yaptırdık. Ancak çok kaliteli diye bize belirtilen çimde görsel bir renk uyumu ve canlılık yok. Halbuki rulo çim sermemizin amacı anında hazır ve güzel çimlere kavuşmak değil midir?
Bana göre çimde bir sorun var ama uygulamacı arkadaşlar ise çimin kalın yapraklı ve dayanıklı olduğunu uzun yıllar kullanacağımızı söylüyorlar ama ben iki gündür çime bakmamaya çalışıyorum, moralim bozuluyor. REsimlere bakıp bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını yazabilirler mi acaba?

Şimdiden teşekkürler,

Eklenen Resimler

cumbur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 03:26   #382
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumbur Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

iki gün önce bahçemize rulo çim uygulaması yaptırdık. Ancak çok kaliteli diye bize belirtilen çimde görsel bir renk uyumu ve canlılık yok. Halbuki rulo çim sermemizin amacı anında hazır ve güzel çimlere kavuşmak değil midir?
Bana göre çimde bir sorun var ama uygulamacı arkadaşlar ise çimin kalın yapraklı ve dayanıklı olduğunu uzun yıllar kullanacağımızı söylüyorlar ama ben iki gündür çime bakmamaya çalışıyorum, moralim bozuluyor. REsimlere bakıp bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını yazabilirler mi acaba?

Şimdiden teşekkürler,
Sayın cumbur

Rulo çim uygulaması hakkında çok bir bilgim yok. Ancak canınızı hemen sıkmayın derim. Yer ve ortam değiştiren tüm bitkiler gibi çimin de bir süre sersemlik yaşamasını son derece doğal buluyorum. Resimlerinizden pek endişe verici bir durum göremedim. Hatta 2 günlük bir uygulama için oldukça iyi bulduğumu söyleyebilirim. Sulamanızı titizlikle yaparsanız hatta suyunu olduğundan biraz fazla verirseniz 7-10 gün içinde güzel bir çiminizin olacağını düşünüyorum. Uygulamadan sonra fenni gübre tatbik edildi mi? bilemiyorum ama edildi ise çok güzel. Edilmedi ise firmayı arayıp gübreleme gerekip gerekmediği hususunda bilgi istemenizin yararlı olacağını düşünüyorum. Kalın yapraklı çim oldukça dayanıklı ve arsızdır. Ancak tek olumsuzluğu kış aylarında biraz fazla sararma göstermesidir. Ancak İstanbul ortamında bunun da çok fazla sorun yaratacağını ummuyorum.

Saygılarımla.

Eski 20-08-2013, 03:49   #383
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba çim bitkisinin gübrelenmesi hakkında sormak istediğim bir soru var. internet te gübreleme hakkında bazı araştırmalar yaptım ve kullanım miktarı olarak Metrekareye 25gr gübre atıldığını öğrendim. metrekareye 25 gr ise bizim 8 dönümlük yeşil alana sahip parkımız için ne kadar sipariş vermem gerek? onun hespalmasını yapamadım çözümlü bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.(şuanda kullanabileceğimiz bir çim gübresi var ise önerirseniz sevinirim(sadece beslemek amaçlı), çimin türü güneşe dayanıklı çim bitkisi))
Sayın Nazlı N92.

Tavsiyem çim için özel üretilmiş yavaş yarayışlı gübre kullanmanız. Bu tür gübrelerin paket ve kutularında zaten m2 tatbik edilecek gübre miktarını yazılı olması gerekir. Bulunduğunuz ortamda temin edebileceğiniz bu tür gübrelerin fiyat performans kıyaslamasını yapıp tercihinizi belirlemeniz yerinde olacaktır. Çimin senede en az 3 defa gübrelenmesi gerekir. Birincisi sonbahar sonu kış dönemine hazırlık olarak, ikincisi bahar başlangıçında, üçüncüsü ise yaz aylarının ortalarında.

Kendi kullandığım özel çim gübreleri genellikle m2 ye 40 gr. kadar ön görülmekte. Dolayısı ile senede m2 ye 120 gram üzerinden bahçeniz için 960 kg. gübre gerekir. Benim kullandığım gübrelerin 25 kilo fiyatı 110.- TL civarında olduğuna göre yıllık 4.500.- TL ye yakın gübre masrafınız olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Eski 21-08-2013, 08:26   #384
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2012
öncelikle teşekkür ederim sn s.serdar. peki ismi nedir kullandığınız gübrenin?

Nazlı N92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 15:26   #385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2007
çimlerinizdeki problem mantari hastalıktır.

önlem almadığınız taktirde tüm çim alanınıza yayılır.

önlem olarak fungusitlerle ilaçlama yapmanız

genel olarak bilinenin aksine suyu kesmeyiniz fakat düzenli sulama yapınız aşırı sulamadan kaçınınız.

son olarak bu hastalık yayılabildiği için çim makinalarınızı ve alana girerken kullandığınız ayakkabıların altlarınıda ilaçlamayı unutmayın.

saygılar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sickboy Mesajı Göster

Eklenti 414801

Eklenti 414802

Eklenti 414803

Eklenti 414804

gogo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 15:28   #386
Yeni Üye

serdar bey.
bahsettiğiniz zararlılar solucan değil halk arasında manas diye geçen melolontha melolontha zararlısı veya dana burnudur ikiside çim alanlar için çok tehlikeli zararlılardır önlem almadığınız taktirde tüm çim alanı bitirir.

saygılarımla..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Bu tür lokal sararmaları çok problem etmeyiniz. Sararan bu kısmı ortamdan uzaklaştırarak, boşalan alanı toprakla kapatın.

Benim bahçede bu tür sararmaların altından mutlaka solucan çıkıyor. Bu elemanlar çim kökü ile toprak arasını boşalttıklarından, elimle tuttuğum sararmış çimler genellikle elimde kalıyor. Durum yaygınlık kazanırsa toprak altı zararlılar için ilaç kullanmanın yarar sağlayacağını söyleyebilirim.

Eski 21-08-2013, 15:33   #387
Yeni Üye

sayın cumbur

rulo çimlerde bu tarz sıkıntılar normal sonuçta çim size gelmeden önce kesiliyor ve ticari sebeplerden ötürü çok az bir derinlikten bu işlem yapılıyor. öncelikle çimlerinizi kısa biçip altta bulunan ölü örtüyü tırmıklatmanızı tavsiye ederim daha sonra ise öncelikli işimiz kök sistemini geliştirip ruloların toprağa tutunmasını sağlamaktır ruloların bir ucundan kaldırıp altlarına baktığınızda beyaz taze kökler var ise doğru yoldasınız sıkıntı yok demektir.

saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumbur Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Şimdiden teşekkürler,

Eski 22-08-2013, 00:41   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Çim hakkında sorularınız için...
bizim şirkette bahçemiz var. yazın 3-4 ay açıkta. müşterilere açık bir yer. fakar tek sorunu çim. geçen yıl rulo çim ektik. ondan önceki yıl kendimiz ektik fakat yeri açtığımızda en geç 1 ay içinde bazı bölgelerde çimler kaybolmaya başlıyor 3. ayın sonunda bahçe kuma dönüşüyor. bunun nedeni ne olabilir? veya dayanıklı bir çim önerebilir misiniz?

yazın açık olan bir yer. 8 ay kapalı 4 ay açık. bir günde en az 100-200 kişi gelip gidiyor. bazı günler gelip giden kişi saysı 1000 aşabiliyor. ne yapmalıyım?

mutualist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 09:46   #389
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutualist Mesajı Göster
yazın açık olan bir yer. 8 ay kapalı 4 ay açık. bir günde en az 100-200 kişi gelip gidiyor. bazı günler gelip giden kişi saysı 1000 aşabiliyor. ne yapmalıyım?

Sayın mutualist, üstteki yazınızı okuyunca bu kişilerin çim alan üzerinde oturdukları veya yürüdükleri fikri uyandı bende, yanılıyor muyum?

Eski 22-08-2013, 11:01   #390
Yeni Üye

sayın mutualist

öncelikle çiminde bir canlı olduğunu bu kadar yoğun tempoya dayanmasının çok zor olduğunu hatırlatmak isterim.

lakin bu yoğun kullanımda çim alanın sadece yıpranma süresini geciktirebilirsiniz sonuç yine aynı olur yani 1 ayda değil 3. ayın sonunda çim alanınız yıpranır

ayrıca bu kadar yoğun kullanılan alanda şu gübreyi atın bu çimi dikin sıkıntı yaşamazsınız demek çok yanlış olur.

nacizane 1-2 önerim şunlar olur.
öncelikle bu tarz alanlarda Saint Agustine grass - zoysia japonica - zoysia zenith veya kikiyu grass kullanırsanız eminim mevcuttaki çim türlerinden sizi bir adım öne geçirecektir. bunları bulamadığınız taktirde bermuda 419 kullanabilirsiniz.

diğer bir püf noktasıda gübreleme. sanılanın aksine bu konu bence çok derindir ve çim alan gübrelemesi başlı başına ayrı bir özen ister. bu konudada verebileceğim tavsiyeler yavaş salınımlı gübreler kullanın (piyasada bu gübrelerde ne olduğu belirsiz çok ürün var bence marka tercih edin) bunun yanında toprak yapısını düzenlemesi için hümik asitler deniz yosunlarıyla takviye yapın. bitki için ise mikro element ve amino asitleride eksik etmeyin derim.

ama tabi bunları arazinizin çim alan için fiziksel şartları sağladığını varsayarak yazıyorum. dolayısıyla zemininizde bir sıkışıklık sulama suyunuzda tuzluluk ve güneş alma sürelerinde sıkıntı varsa zaten zor olan arazinizde dahada zorlanmaya başlarsınız.

saygılar..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutualist Mesajı Göster
bizim şirkette bahçemiz var. yazın 3-4 ay açıkta. müşterilere açık bir yer. fakar tek sorunu çim. geçen yıl rulo çim ektik. ondan önceki yıl kendimiz ektik fakat yeri açtığımızda en geç 1 ay içinde bazı bölgelerde çimler kaybolmaya başlıyor 3. ayın sonunda bahçe kuma dönüşüyor. bunun nedeni ne olabilir? veya dayanıklı bir çim önerebilir misiniz?

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024