agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2007, 00:36   #61
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Mine Hanım ve Şükran Hanım , sizlerden aldığım ön bilgi ve destekle bahçemi çimlendirdim.Doğa ile ilgili herşeyin ilkini yaşadığım bahçemde , ilk defa çim ekiminde de sizin sayesinde başarılı oldum.Çok teşekkürler ediyorum.
Çimlerim şimdilik iyi durumda görünüyor . Dünde kısa biçim yaptım ve halı gibi
oldu , yanlız biz keyfini sürmeden bazıları bu işten çok mutlu görünüyorlar değilmi?

Eklenen Resimler

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 09:22   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Biçim zamanı gelmiş.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 18:11   #63
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını çimlerinizin üzerinde görmesine izin vermemenizi tavsiye ederim. Hayvanların dışkı ve idrarı çimde toksik etki yapmaktadır. Bunun dışında elinize sağlık. Fevkalade görünüyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 17:52   #64
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Mine hanım sözünü ettiğiniz bu durumla bizzat karşılaştım. Bahçemdeki güzelim çimlerde bölüm bölüm sararmalar olmaya başlamıştı. Bu durum koca bahçenin kötü görünmrsine neden oluyordu. Önceleri bunun nedenini anlayamamıştım. Daha sonra köpeğimden kaynaklandığını öğrendim. Ama şu an öyle bir durum yok çünkü köpeğimi bahçemin çimsiz bi yerine taşıdım. )) Buradaki arkadaşımında önlemini almasını dilerim.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 21:47   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2007
Rulo çim mi, tohum mu?

evimin bahçesinde 100 metrekarelik bir alan var. Burayı çim yapmak istiyorum. rulo çim mi döşetmeliyim, tohum mu ektirmeliyim, karar veremedim.. Yardımlarınızı bekliyorum.

umutg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 22:13   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutg Mesajı Göster
Rulo çim mi, tohum mu?

evimin bahçesinde 100 metrekarelik bir alan var. Burayı çim yapmak istiyorum. rulo çim mi döşetmeliyim, tohum mu ektirmeliyim, karar veremedim.. Yardımlarınızı bekliyorum.
rulo çim maliyet olarak oldukça fazla olacaktır diğer türe göre... ama uygulama yapıldıktan ortalama 1 ay sonra çimlerinizi tepe tepe kullanabilirsiniz.

cetvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 10:02   #67
Yeni Üye

maliyetler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetvel Mesajı Göster
rulo çim maliyet olarak oldukça fazla olacaktır diğer türe göre... ama uygulama yapıldıktan ortalama 1 ay sonra çimlerinizi tepe tepe kullanabilirsiniz.
Maliyetler konusunda biraz araştırma yaptım. Rulo çimin metresi 10 ytl civarı.. Kaliteli tohumla m2 maliyeti de 4 ytl.. Aynı sonuca ulaşacaksam tabi ki tohumu tercih ederim ama forumda fotoğraflarını gördüğüm tohumdan yapılan çim alanlar açıkcası gözümü korkuttu.

Eski 22-11-2007, 10:18   #68
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu arada Mersin'de hazır çim uygulayacaksanız karışıma konulan tohumların neler olduğunu, çimin sizin ikliminize uygun olup olmayacağını da araştırmalısınız. Hazır çimler hem sıcak iklim hem de soğuk iklim çimleri olmak üzere iki türlü de bulunabiliyor. Soğuk iklim çimleri Sn. Feyzan'ın dediği fiyatlarda, sıcak iklim çimleri de 8-10 YTL/ m2 fiyatlı. Bunlar yerinde fiyatlar. Siz bu bedele yukarıdaki mesajda yer alan unsurları da eklemelisiniz.
Alıntı:
Buna nakliye, zeminin hazırlanması, toprak ilavesi, gübreleme, çimin montajı, ilaçlama vs gibi işleri de ayrıca eklemelisiniz.
Bu arada mantari hastalıkların, zararlıların hazır çimi etkilememesi gibi bir durum yok. Bakım ve yetişme koşulları aynı, siz sadece ilk tesiste başınıza gelebilcek aksilikleri bertaraf etmiş olacaksınız, yama vs işlerle uğraşmayacaksınız, zamanı satın alacaksınız.

Eski 22-11-2007, 15:20   #69
Yeni Üye

mersin için sanırım sakarya'da üretilen hazır çim uygun olmayacaktır. Kışın belki ama yaza doğru (bugun 19 derece) lolium dayanmaz.. St.Agustine, Paspalum ya da bermuda tipi çimleri mi tercih etmeliyim?

Eski 22-11-2007, 15:44   #70
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Lolium yani İngiliz çimi her halukarda dayanır, dayanmayacak olan Poa. Bu seçim için sizin kullanım koşullarınız, bahçenizin yer ve yapısı önemli. Ancak şu kadarını söyleyeyim. En ufak bir gölge alanınız varsa paspalum dikmeyiniz. Gölgeye dayanımı hiç yok. Tam güneş istiyor. Ancak harika bir doku oluşturduğu, susuzluğa tuza vs. dayanıklı olduğu da gerçek. Koşullarınızı değerlendirin. St. Agustine her yerde bulunmaz. Hatta İzmir'de yetiştiren yok. Üreticisinin iletişim bilgilerini yazarsanız sevinirim.

Bu arada biz sizin sorularınızı cevaplıyoruz, siz de bize kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtmaya ne dersiniz?

Eski 23-11-2007, 13:59   #71
Yeni Üye

St.Agustine ki bana kalırsa dokusu çok kaba yetiştirmek zor mu ki bulunmuyor. Ağaçsız dolayısıyla gölgesiz bahçe mi olur? Golf sahası ya da futbol sahası yapmıyouz paspalumu geçtik, o halde agustine mi, bermuda mı?

Eski 23-11-2007, 14:01   #72
Yeni Üye

ben bu çim işine kafayı takmış bir adamım galiba

Eski 23-11-2007, 15:08   #73
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını çimlerinizin üzerinde görmesine izin vermemenizi tavsiye ederim. Hayvanların dışkı ve idrarı çimde toksik etki yapmaktadır. Bunun dışında elinize sağlık. Fevkalade görünüyor.
Köpeğimin kulübesi arka tarafta , çimlerin üzerindeki tepkisini görmek için bahçeye aldım.Bir hoşuna gitti yattı , yuvarlandı pek mutlu oldu.
Oyundan sonra yerine gitti.Yanlız çimin kökleri henüz zayıf olduğundan önümüzdeki bahara kadar çime girmesini yasakladım.İlgilerinize tekrar teşekkür ederim , selamlar.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 19:35   #74
Yeni Üye

nurcem's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 39
Merhabalar..Çim hem çok güzel hem de çok zor bir iş maalesef..Bahçemizin büyük bir bölümü çim..her yıl bakım ve tamir yapılıyor..ama yaz sonunda maalesef kuruyan veya yosunlanan yerler oluyor..ne yapalım...gülü seven dikenine katlanır...uğraşmak gerek..herkese kolay gelsin....)

nurcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 14:50   #75
Ağaç Dostu

imgelem's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2007
Galeri: 25
Merhaba Arkadaşlar;
Geçtiğimiz haziran ayında bahçeli bir eve tasındık.Geç kaldığımız için bahçe ile hiç uğraşmadık.Bu yıl bahçemi düzenlemek istiyorum ama susuzluk beni korkutuyor.Bu nedenle fazla sulama gerektirmeyen,üzerine basılabilen bir yeşil örtü oluşturmak için ne tür çalışma yapmalıyım.Bahçemiz Ayvalık'da..Sanırım toprak kışın fazla su tutuyor.drenaj problemli..Yazın ise toprak çok kuru..Ne tür bir bahçe düzenleme yapmalıyım.Bilgileri olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim..

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 21:44   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2008
Merhabalar,

Emeği geçen herkese teşekkür ederim, çok güzel bir site olmuş. Malina hakikaten çok farklı bir zekaya sahip. Tebrik ederim.

Konumuza döneyim:

Ben, nihayet arzuladığım bir yerde bahçeli bir ev satın alabildim. Ev bir site içinde, yaklaşık 350 m2 kullanılabilir bahçeye sahip ve site Istranca ormanına bitişik. Yani sırtını ormana dayamış, muhtemelen eskiden ormanlık bir alanmış.

Sorunum şudur:

Bahçeyi çimlendirmek istiyorum. Doğal çimi var ama gerek görüntüsü gerekse bünyesi çok sağlıklı değil. Sorduğum kişiler, toprağın 40-50 cm derinine inince kireçli toprak olduğunu söylediler.

- Böyle bir yerde ne tür çim kullanmalıyım. Ben ingiliz çimlerinin rengine ve genel görünümüne hayranım. İngiliz çimi Çatalca'da yetişir mi?

- Toprak bellendikten sonra ilave toprakla zeminin toprağının yenilendiğini öğrendim. Bu toprağın herhangi bir toprak olmaması gerekir diye (Düz mantıkla) düşünüyorum. Ne tür bir toprak önerirsiniz?

- Bauhause'da bitki bölümünden öğrendiğim husus 10 kg' luk torbalarda satılan gübrelerin rahatlıkla kullanılabileceği, doğal gübrelerin yabanıl otların türemelerine neden olmaları itibariyle pek doğru olmayacağı şeklindedir. Bu doğru mudur?

Çok teşekkürler, başarılar.

Saimd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 14:07   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2008
çimlerde Ilaç Yanikliği

Merhabalar,ben lügen, istanbulda yaşıyorum ziraat mühendisiyim ama 3 yıldır çalışmıyorum,sizlere danışmak istediğim bir konu var,sitemizdeki çim alanlarda bulunan yabani otları öldürmek amacıyla yabani ot ilaçlaması yapıldı ve şu anda tüm çim alan bölge bölge sarardı kavruldu,ilaçtan dolayı olduğunu düşünüyorum,çünkü laçlamadan 3-5 gün sonra başladı şimdi tüm bahçe sapsarı.kurtarabilme imkanımız varmıdır,ne yapmamız gerekir.o kadar büyük bir alanki,sararmış bölgeleri sökmek gibi bir durum mümün değil.çok üzüldük,ben ilaçlamaya karşı çıkmıştım ama dinletemedim.Şimdi bi çare bekliyorlar,ne yapmamız doğru olur acaba çok teşekkürler.

lhazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 18:30   #78
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Çimde kardeşlenmeyi teşvik etmek için ilk biçimden hem önce hem sonra mı silindirlemek gerekiyor, yoksa sadece biçimden sonra mı?

Eğer biçimden önce de silindirleme yapacaksak, çimler yere yatacaklardır, bu durumda biçim için bir kaç gün beklemek mi gerekecek?

Yardımlar için teşekkürler

Düzenleyen gilan : 18-04-2008 saat 08:22
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 17:19   #79
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
ne tür bir çim?ÇOK ACELE!!

Merhaba arkadaşlar.
Ben çalışmakta olduğum anaokulunun fotograftaki boş (yeşil görünen) alanını çimlendirmek istiyorum. Yer Yozgat. İklim oldukça sert. Buraya ekilecek çim aynı zamanda öğrencilerimin de üzerinde oynamalarına imkan verecek bir nitelikte olmalı. Hizmetlim tek olduğu için sulama ve bakım ihtiyacı az olan bir çeşit kullanmalıyım herhalde. Güneşlenme durumuna ise yarı gölge denebilir. Alanın doğusunda 4 katlı bir bina, batısında da yabani akasya ağaçları var.

Tohum seçimi ve bakımı konusunda yardımcı olabilecek herkese, Okul Öncesi Eğitiminin kalitesinin artırılmasına yönelik katkılarından dolayı minnettar kalacağımı ACİLEN bildiririm

Düzenleyen Süleyman Koçak : 06-09-2010 saat 11:47
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 02:29   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Herkese selamlar,
En sonunda, Allah kısmet ederse , mayıs ayı ortasında bahçemize kavuşacağız ve dolayısıyla yeni bir bahçe kurmaya da başlayacağız. Bahçe 300 m2(killi toprak) ve çim ile kaplamayı düşündüğüm alan 200 m2 kadar. Araştırmalarıma göre hydroseeding oldukça mantıklı ve rulo çim gibi her mevsim uygulaması yapılabilen bir çimlendirme sistemi(yanılıyorsam lütfen söyleyiniz). Yine öğrendiğime göre çim ekimi için en uygun mevsim ekim ayı ama benim mayıs ayı içinde çim ve bahçe peyzaj işlerini bitirmem gerekiyor. Sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

maverich2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 09:43   #81
Ağaç Dostu

Sn Maverich,
Hydrosseding, bozuk sahalrın acil olarak çimlendirilmesinde kullanılan yeni geliştirilmiş uygulamalardan biri. Ancak Rulo çim gibi her mevsim uygulanabilecek bir çalışma değil. Nedenine gelince; tohumun çimlenebilmesi için gereken ortam sıcaklıkları değerleri vardır. 18-25 derece arasında yeşeren çim tohumları için, İstanbul şartlarında bu sıcaklığı sağlayan aylarımız ilkbaharda Nisan ayına, sonbaharda ise Eylül-Ekim ayına tekabül eder. Bu ayların dışına çıkarak yapacağınıuz uygulamalarda ancak koruyucu önlem alarak tohumdan yeşertme yapabilirsiniz. Örneğin bahçeye gölgeleyici file gererek, basınçlı su püskürtme yolu ile açık alanların sıcaklığını düşürerek... Ancak bu yaptığınız her takviye uygulama maliyetleri gereksiz yere arttırmış olur.
Bu nedenle siz hydroseeding yerine rulo çim kullanın.

Eski 25-04-2008, 09:51   #82
Ağaç Dostu

Sn Süleyman Koçak,
Öncü çim olarak Lolium perenne ile birlikte kalıcı çim olarak da Festuca arundinace ve Festuca rubra karışımlarını kullanmanızı öneririm. Festuca arundinace, kanaatkar, soğuğa ve kuraklığa diğer türlere nazaran daha dayanıklı, kökü toprağın içine 45 cm. inebilen, bu nedenle bir kere tuttuktan sonra da ortamı kolay kolay bırakmayan bir çim tohumu.

Yüksek lisans tezimi okul bahçeleri konusunda vardiğim için bu konuda duyarlıyım. Bitki seçiminde de gerekirse size tavsiyelerde bulunabilirim.

Eski 25-04-2008, 09:54   #83
Ağaç Dostu

Sn Gilan ,
Önce biçin, aradan 1-2 gün geçtikten sonra silindirleme yapın.

Eski 25-04-2008, 09:57   #84
Ağaç Dostu

Sn Ihazar,
Alanın bir kısmında örnek bir çalışma yapın.
Yanıklığın kökü etkileyip etkilemediğini bilmiyorum. Bu nedenle yaklaşık 1 m2 lik alanda sıkı bir biçim yapın ve bir hafta içinde burda yeşerme olacak mı? Bunu gözlemleyin. Yeşerme olmazsa alanı komple yeniden bozup çimlendirmeniz gerekecek.

Eski 25-04-2008, 13:13   #85
Ağaç Dostu

Sn Saimd,
İngiliz çiminden kastınız sanırım Lolium perenne. Litaratürde böyle geçer.
Yağışlı ve serin bir bölgede oturuyosunuz.
Size önereceğim türler: Poa pratensis, Festuca rubra, Lolium perenne. Yaklaşık % 35-%35-%30 oranlarında oluşturacağınız karışımla bahçenizde sorunsuz bir çim elde edebilirsiniz. Poa kireçli topraklara dayanıklı bir türdür.

İlave topraktan kastınız sanırım kapak harcı dediğimiz tohum üstüne serilen topraktır.
Öncelikle bahçenizi belleyin, çapalayın, toprak keseklerini ufaltın, tesviye yapın, silindirden geçirin, kapak harcı için hazırladığınız toprağı sahaya yayın, m2'ye 60-70 gr. gelecek şekilde tohum ekin, kapak harcı serin, tekrar silindirden geçirin ve sulayın.
Kapak harcı : 0,5/3 torf veya dere kumu + 0,5/3 yanmış gübre + 2/3 bahçe veya funda toprağı. Bu karşımı eleyerek kullanmanız gerekir.
Yapı marketlerde satılan gübreleri kullansanız da toprakta mevcut olan veya rüzgarla uçarak gelen yabani otlardan kendinizi koruyamazsınız.

Eski 25-04-2008, 13:22   #86
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Sayın sukranayalp,
*Çimlendireceğim yer okul bahçesi olmasına rağmen, biraz taşlıca bir alan. Ayrıca kısmen tesviyeye de ihtiyacı var. Taşları ayıklattırıyorum. Ancak tesviye işi elle yapılabildiği kadarıyla kalacak. Bu durumun çimlendirme başarısına etkisi nedir?
*Bana gelecek (hîbe) tohumlar,10 kg paket halinde satılan 4-5 karışımlı bir ürün.(%40 lolium prenne %10 loliumun başka bir türü % 50 lik diğer üç karışımın isimlerini hatırlayamadım, gelince etikete bakmam lazım bu karışımı önerir misiniz? (Önermeseniz bile inşallah şiddetle karşı çıkmazsınız)
*Yerini hazırlarken tohumları serpmeden önce bu aşamada herhangi bir gübrelemeye (sunî veya tabiî) ihtiyaç varmı?
*Tohumları ekerken en homojen dağılımı nasıl sağlayabilirim?(Elle ekilecek)
*Aklıma şu an gelmeyen konuyla ilgili başka sorular geldiğinde de size sorabilir miyim?

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 13:30   #87
Ağaç Dostu

Sn Süleyman Bey,
çim tohumunun yeşereceği en azından 15 cmlik kök kısmında taş bulunmaması gerekir. İlave toprak hetirme imkanınız var mı? Varsa 10 cm. kadar toprak ekleyin. Aksi halde tohumların büyük bir kısmı, kökleri taşa rastladığı yerlerde besinsiz kalacak ve siz boş yere çırpınmış olacaksınız.

Lolium multiflorum mu acaba? Tek yıllık çim tohumudur.

Tohumları serpmeden önce gübre vermenize gerek yoktur.
Toprak serimi + tohum atımı + kapak harcı atımından sonra gübre atın.
Gübre bitkinin başlangıçta kök faaliyetine geçmesi için önemlidir. Start gübre olarak satılırlar. Bunlardan kullanabilirsinzi Am aherşeyden önce yaptığınız işin boşa gitmemsi için topraktan geçecek bakteri-virüs ve mantar hastalıklarına karşı koruyucu önlem almanız gerekmektedir. Bunu da çim tohumu, üzerine kapak harcı attıktan sonra yapabilirsiniz.

Elle serpmede homojenizasyonu sağlamak için kolunuzu dirsekten kırarak hızlı bir yatay yay şeklinde dışa dıoğru açtığınz anda fırlatarak yapmanız gerekmekte. Bşka nasıl tasvir edebilirim bilemiyorum.

Bir de pratik olmayan ekim yöntemi var. Sahayı m2'lere bölün. Her metrekareye kullanacağını karışıma göre 60 mı yoksa 75 grammı gelecek, buna uygun bir ölçü kabı bulun. Kireçle metrekarelere böldüğünüz her sahaya bu kabın tamamını fırlatın.

Bu konuda pratikliğiniz olmadığı için bunu önerdim.
Çim tohumu atımını asla rüzgarlı havada yapmayın, ellerinizdekiler atmak istediğiniz yerlerden farklı yerlere giderler.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 26-04-2008 saat 20:27
Eski 26-04-2008, 16:53   #88
Yeni Üye

cengos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Merhaba. Forum'un yeni üyelerindenim.

Çim ile kaplı bahçemizde yer yer yoğun olmak üzere "yonca" istilası ile karşılaşmış durumdayız. Ziraat ilaçları satan bir arkadaşımdan "Tardon" isimli ilacın uygulanması durumunda sonuç alabileceğimi öğrendim.

- "Yonca" ile mücadele hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
- "Tardon" isimli ilacı kullanmam uygun olur mu ? (Çimlere zarar vermesinden endişe ediyorum)
- Bu ilacı en verimli bir şekilde nasıl kullanabilirim.

Saygılarımla.

cengos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 17:19   #89
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Yazmadan edemedim. Geçen gün T.V de Prof. Dr. Erkan Topuz çim alanlarda kullanılan bu istenmeyen otları öldüren kimyasal ilaçların zararlı olduğunu belirtti. Bilgilerinize..
Tardonu bilemiyorum tabi.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 21:43   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2007
arkadaşlar benim evin bahçesindede çimlerde yuvarlak veya elips şeklinde kurumalar oldu yer yer mantarlarda çıkıyor. kuruma işlemi mantardanmı yoksa çevredeki bol miktarda olan kedilerdenmi olmaktadır.yardımlarınız iin teşekkürler

ayberkimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024