agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2019, 00:30   #661
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmetglryz Mesajı Göster
10 gün oldu ekeli durum bu
Ayrık otuna bir çare buldunuz mu ?
Benimde getirdiğim mil dendir5 herhalde her yeri ot la kaplı

trakyali77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2019, 08:50   #662
Yeni Üye

Ahmetglryz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trakyali77 Mesajı Göster
Ayrık otuna bir çare buldunuz mu ?
Benimde getirdiğim mil dendir5 herhalde her yeri ot la kaplı
İlaçlama yapıldı kurudu fakat çimlerde zarar gördü o yeşilliğini kaybetti

Ahmetglryz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2019, 00:14   #663
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
% 20 lolium perenne + % 35 festuca arundinacea + % 30 Festuca rubra commutata + % 15 poa pratensis karışımlı üzerinde gölge çim tohumu yazan neredeyse 10 yıldır poşeti açılmamış paket verdi arkadaş. Geçen yıl denemişler ayrı bir paketi açarak sorunsuz çimlenmiş. Almayayım diyemedim, az daha geçerse yabana gidecek dedi. Çimlenme yeteneğini ve çeşitlerin özelliklerini değerlendirebilecek var mı aramızda?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2019, 22:49   #664
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstte bahsettiğim çimi ektim ve üçüncü günde tek tük çıkmaya başladılar. Şimdi bir 50 m. kare yere daha ekesim var ancak yaylada ekimde kırağı yağıyor ve ben iki haftaya kadar ancak ekerim. Bu durumda yaklaşık iki ayım var, bu süre yeterli olur mu çimin kışa sağlıklı girip çıkabilmesi için.

Eski 26-07-2019, 12:16   #665
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bence iki ay kısa bir zaman genelde 45 günlük çim için bile yeni çim tabiri kullanılır ve " yeni çime üre vermeyiniz" denir.
Eğer mutlaka yapmanız gerekiyorsa kışa girerken çözümü geç olan bir gübre ile takviye edebilirsiniz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2019, 19:07   #666
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bence iki ay kısa bir zaman genelde 45 günlük çim için bile yeni çim tabiri kullanılır ve " yeni çime üre vermeyiniz" denir.
Eğer mutlaka yapmanız gerekiyorsa kışa girerken çözümü geç olan bir gübre ile takviye edebilirsiniz.
Sevgili büyüğüm, sanırım yanlış anladınız; Bahçede 30 m.kare yere çimi ektim, bu mevsimde ekilmez diyebilirsiniz ancak bulunduğumuz yer yayla olduğu için sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Ve bir 20 m.kare daha yere ekmeyi düşünüyorum ancak ekim ayıyla birlikte don - kırağı olma yağma riski ortaya çıkıyor. Ben ağustosun 10 una doğru eksem kırağıya kadar yaklaşık iki ay var, ekeceğim çim bu kırağıdan olumsuz etkilenir mi, en geç ne zamana kadar ekmeliyim, yoksa seneye mi bırakayım. Bir de hazır sizi bulmuşken ikinci sorum, çim ile ilgili epey bilgi edindim (Mine Hn. ve sizin bunda payınız büyük, sevgi,saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum) arabanın sürekli durduğu yere ve orman masasının bulunduğu yere basmaya dayanıklı çim eksem olur mu, yoksa kilit taş mı döşemeliyim.

Eski 26-07-2019, 20:46   #667
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Sıcak Aylarda Gübreleme Ve sulama

Sıcak Aylarda ( Haziran Temmuz Ağustos ) bölgesel olarak Mayıs Ve Eylül aylarında gübreleme yapılacaksa Dengeli ve Yavaş salınımlı İz Elementli gübreler (içeriğinde Çinko,Mangan, Demir ,Bor, Bakır,Magnezyum bulunan ) tercih edilmelidir. Gübreleme Sabah erken saatlerde yapılıp ardından bolca su verilmelidir.
Bu aylarda sulama Sabah erken saatlerde yapılmalıdır. Öğle zamanı yapılan sulama çimlerde yanmaya ve verimsiz bir sulamaya sebep olur ancak yeni teisi edilen ekme çim ve hazır çim uygulanmış alanlarda çimin köklenmesini kolaylaştırmak ve yüksek sıcaklıklardan etkilenmemesi için öğle zamanı sulama yapılabilir.
Sıcak Aylarda Akşam saatlerinde yapılan sulama çimlerde mantari hastalık oluşumunu tetikler.
Peyzaj Uygulaması yapılan alanlarda Sulama Sistemi varsa sabah 4 ile 7 arasında zamanlaması yapılmalıdır.

Güler beğendi.
akasyapeyzajyal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 22:45   #668
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Arkadaşlar sorularıma cevap vermezseniz seneye çim ekimi üzerinize kalabilir ona göre.

alihaydar622 beğendi.
Eski 24-08-2019, 01:05   #669
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sevgili büyüğüm, sanırım yanlış anladınız; Bahçede 30 m.kare yere çimi ektim, bu mevsimde ekilmez diyebilirsiniz ancak bulunduğumuz yer yayla olduğu için sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Ve bir 20 m.kare daha yere ekmeyi düşünüyorum ancak ekim ayıyla birlikte don - kırağı olma yağma riski ortaya çıkıyor. Ben ağustosun 10 una doğru eksem kırağıya kadar yaklaşık iki ay var, ekeceğim çim bu kırağıdan olumsuz etkilenir mi, en geç ne zamana kadar ekmeliyim, yoksa seneye mi bırakayım. Bir de hazır sizi bulmuşken ikinci sorum, çim ile ilgili epey bilgi edindim (Mine Hn. ve sizin bunda payınız büyük, sevgi,saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum) arabanın sürekli durduğu yere ve orman masasının bulunduğu yere basmaya dayanıklı çim eksem olur mu, yoksa kilit taş mı döşemeliyim.
Soruya cevap gelmeyince dün ikinci kısım çim ekimini de tamamladım, soğuktan zarar görürlerse ben yapacağımı bilirim, hadi bakalım.

Şimdi bir sorum daha var; ilk kısım çim ekileli bir ay oldu, şu ana kadar üç kez biçtim. Yan komşuda 10 yıllık çim var o daha bir kez biçti. İlk kesimde 10 cm. i bekleyip kesmiştik, sonrakilerde sanırım beklemeye gerek yok, uzayınca biçelim.

Esas sorum; içerisinde yabancı otlar var, elimle yoluyorum ancak kimi yerlerde öbek öbek toplanmışlar, bunlara karşı ot ilacı atmayı da düşünüyorum en azından yoğun olan yerlere, peki bu ilacı şimdi mi atsam daha uygun olur yoksa daha büyümelerini beklemeli miyim?

Eski 24-08-2019, 15:06   #670
Moderatör

Güler's Avatar

Çim içindeki yabani otlar geniş yapraklı ise Tordon kullanabilirsiniz.
İnce yapraklı olanlar için mümkünse ilaç kullanmayın elle sökmeyi deneyin.
Genelde yayılan yanık hayvan gübresinde çok ot çıkar ama bazen tohumlara da karışmış oluyor.
Çimleri biçerken 1/3 olarak kesilmesine dikkat edeceğiniz gibi boylarını da fazla uzun tutmayın ki alt kısımlarda sararma yapmasın.

Ben arabayı park ettiğimiz yere kilit taş döşeyip oyuk kısımlarına çim tohumu atmıştım. Çimler iyice büyüyüp yayılınca taş olduğu bile fark edilmiyordu.
(Silivri'deki yazlılıkta)

TCM ve Duru beğendi.
Eski 15-09-2019, 20:20   #671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2019
Thumbs up Çim gübreleme

Nisan ayında daha önce cim yetistirdigim bahçeye cim tohumu ektim ancak bir türlü tam gelişme saglayamadim. Cimler çıktıktan bir süre sonra kurumaya başladılar.Sonrasında bahcemi tamamen ayrık otu kapladı.Şimdi bütün yabani otlari temizledim.Ağustosun son haftasında yeniden çim ektim. İlk bicmeyi bu hafta sonu yaptım.Şimdi ne zaman gubrelemek gerekir ve ne tür bir gübre kullanmalıyım.Bundan 5 yıl öncede aynı bahçede cim yetistirmistim ama bu yıl ugrastigim gibi hiç zorlanmamistim.Bu arada ektigim çim spor alan cimi.Daha dayanıklı olduğunu söylediler.Düzcede yaşıyorum kışlar biraz sert ve kar yağışlı geçiyor.

esrafiliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2019, 21:40   #672
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2019
Merhaba.

Forumda arama yaptım ama aradığım cevabı bulamadığım için buradan sormak istiyorum.

Yaklaşık 150 m2 alanı çimlendirmeyi düşünüyorum.
1.Çim tohumlarını toprağa ektikten sonra üzerine milli toprak ile örtmek istiyorum?
2. Bahçemde kullandığım zaman ayarlı damla sulama sistemim var. Damla sulama borularına çim sulama nozullarını bağlayıp aynı anda her iki sistemide kullanabilir miyim?

ilhan3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 09:19   #673
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yayladan ineli iki ay oldu, bu arada gittiğimde çimleri biçiyorum ancak arayı açtığımızda oldu. Ne çabuk büyüyor bunlar arkadaş.

Geçen hafta gittiğimde 10 cm. i geçmişti, üçte birini al ile uğraşamadım artık ve yarısını aldım makine ile ve şöyle görüntü oluştu.

Name:  ilk kesim.jpg
Views: 574
Size:  71.2 KB

Sanki bıçaklar körelmiş ve keserken çimleri asılarak uzatmış, inceltmiş gibi hal aldılar. Ancak makineyi bu yıl aldım daha, çimler yeni ve toplasak 10-15 kere ancak kullanılmıştır, bu kadar kısa sürede köreleceğini sanmıyorum.

Bu da ilk kesimden iki gün sonra en kısa ayarda kesince oluşan durum, daha iyi gibi duruyor.

Name:  ikinci kesim.jpg
Views: 563
Size:  71.0 KB

Ve önceki gün çekilmiş, hafif yağan kırağı sonrası son hali, yani son kesimden beş gün sonraki hali;

Name:  son hali.jpg
Views: 573
Size:  70.2 KB

Bir de çimleri biçerken haznesi dolmadan arkada küçük yumaklar halinde kesilmiş çimleri atıyor. İşlem bitince hepsini toparlıyorum. Makinenin bakımında eksik yaptığım bir şey mi var ki; işlem sonrası altını çevirip gördüğüm yerde sağa sola yapışmış çimleri temizliyorum güzelce..

Eski 05-11-2019, 10:53   #674
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Sayın TCM, çimler çok uzamış uzayan çimleri biçerken yaşadığınız hoş görmediğiniz olay gayet normal bana göre.
Uzayan çimi makineyi yüksek ayara ayarlasaydınız çok daha güzel olacaktı.
Ve size ikinci bir kez daha küçük ayarda biçmeniz gerekecekti.
Çim makinesinin altına sıkışan ot defalarca bıçak darbelerine maruz kalıyor.
Yapışma ise gayet normal.
Ben baharın çim ekimi yapmıştım görünen alana, ekilen tohumu karıncalar topladı on gün önce tekrar ektim ve şu saatte alan güvenlik kamerasından böyle gözüküyor.
Çekim ise 2500 km uzaktan Viyana'dan.
Saldım çayıra mevlam kayıra" misali, umarım sizin çim kadar büyümesi.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 13:05   #675
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Sayın TCM, çimler çok uzamış uzayan çimleri biçerken yaşadığınız hoş görmediğiniz olay gayet normal bana göre.
Uzayan çimi makineyi yüksek ayara ayarlasaydınız çok daha güzel olacaktı.
Ve size ikinci bir kez daha küçük ayarda biçmeniz gerekecekti.
...
Dediğim gibi yayladan göçünce erişim kısıtlandı, üçte birini kessem üçüncü kez gelmem gerekecek ve şu anki boya erişmesi daha da gecikecek soğuklara çok kısa girecekti. Hiç olmazsa böyle olsun dedim.

Kozanli beğendi.
Eski 12-11-2019, 03:17   #676
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Çim metres gibidir.
Hem zaman, hem para harcamak gerektirir.
Saldım çayıra, Mevlam kayıra hesabı ile çim işine girişmeyin derim.

Kozanli beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2019, 12:22   #677
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Çim metres gibidir.
Hem zaman, hem para harcamak gerektirir.
Saldım çayıra, Mevlam kayıra hesabı ile çim işine girişmeyin derim.
Doğru söylüyorsunuz, yapacak bir şey yok.
Mayıs 15 -2020 tarihine kadar mecburen yurtdışında kalmam gerekiyor.
Komşularımdan yine olumsuz haberler aldım.
Karıncalar öbek öbek tohumları toplamışlar...

Eklenen Resimler

TCM beğendi.
Eski 14-11-2019, 16:37   #678
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Komşularımdan yine olumsuz haberler aldım.
Karıncalar öbek öbek tohumları toplamışlar...
Tohumları wp türü tarım ilacı ile ilaçlarsanız karıncalar yanaşmaz.

Kozanli beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 09:35   #679
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Tohumları wp türü tarım ilacı ile ilaçlarsanız karıncalar yanaşmaz.
Mayıs 2020 yi bekleyeceğim artık.
Çim tohumunuda yaşadığım ülkeden götüreceğim.

Eski 02-02-2020, 16:54   #680
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2020
Internette arama yaparken burayi buldum, benim evimin bahcesinde cocuklarim icin cim yaptim ancak saniyorum ki cimlerin icerisi tamamen ayrik otuyla dolu.
Bu ayrik otlari cimlerin icerisinde oldugunda yesillenmesine sorun yaratirmi acaba?
Sizlere yarin resimli bir sekilde detay vericem ve umarim bi sonuc elde edebiliriz.

rivbir786 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 09:53   #681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2020
Merhabalar. Açıkcası bu formu bulduğuma çok sevindim. Aşağıdaki fotoğraflarda da görüldüğü bahçeyi 30.03.2020 tarihinde rulo çim ( fespuka, lolyum ve pua) yapıp, kenarlara limoni servi ve yasemin ile hanım eli sarmaşıklar diktik. İlerleyen süreçlerde sıkıntı yaşamamak adına bakımını eksiksiz ve düzenli yapmak istiyorum. Pop up otomatik sulama sistemi var. Her sabah saat 05:00 da 15 dk suluyorum. Ayrıca rulo çimde aşağıda resimde bulunan yabani ot çıktı. Gördüğüm zaman küçük bıçak yardımıyla kökünü keserek alıyorum. Sormak istediğim bazı şeyler var. Yardımcı olursanız sevinirim. 1) Sulama sıklığım normal mi? Hergün saat 05:00 uygun mudur? 2) Çimi şuan gübrelememeye ihtiyaç var mı? Var ise hangi gübreyi kullanmalıyım? 3) Bu yabani ot için ilaç olarak ne kullanmalıyım? Ne zaman yapmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Kusura bakmayın. Forma resim yüklenmediği için link okarak yükledim.

Düzenleyen Yakup Arslan : 07-04-2020 saat 17:09
Yakup Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 12:06   #682
Moderatör

Güler's Avatar

Bu fotoğraflardan bir şey anlamak mümkün değil.

Eski 07-04-2020, 17:08   #683
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2020
Umarım fotoğraflar doğru yükleyebilmişimdir.

Eklenen Resimler

Yakup Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2020, 12:33   #684
Moderatör

Güler's Avatar

Evet şimdi daha net seçebiliyoruz.

Rulo çim hakkında pek bilgim yok ama yine de sorularınıza yanıt vermeye çalışayım.
Ruloların arasındaki işaretler yani ruloların bitiştirilmişlikleri kardeşlenme sayesinde hızla kapanır ve çim daha güzel görünüm sağlar.

Rulo çim tohumları arasına sanırım bazı istenmeyen ot tohumları karışmış ki bunlar da yeşermeye başlamış ya da bahçede daha evvelce kalmış otlar aralardan çıkıyordur.
Mümkün olduğunca bunları kökleri ile almaya gayret edin bıçakla kesiyorsunuz ama kökler kaldıkça yine çıkacaklar. Baktınız ki baş edemiyorsunuz bunlar için geniş yapraklı ot öldürücü ilaçlar vardır, onları kullanabilirsiniz çime zarar vermezler. Fotoğrafladığınız yonca bunlardan biri bırakırsanız hızla yayılırlar.

15 dakika suluyorum diye yazmışsınız, miktarı bilemiyorum ama çimin kökü 25 cm kadar derine gider, istenilen de toprağın buna yakın yani bu derinliğe kadar su almasını temin edebilmektir.
Erken saatte sulamak iyidir, yöreniz sıcak olduğu için çimin geceye kuru girmesi ile sorununuz olmaz. Bizler çim geceye kuru girmeli ki hastalık olmasın diye düşünürüz, hocalarımızdan böyle öğrendik.

Çim alan içinde ağaç pek tavsiye edilmez. Zira çim her gün sulanma ister ki bu sulama ağaçlara zarar verebilir.
Çit bitkisi ektiğiniz yerlerin; limonî selvilerin altı güneş göremiyeceği için o kısımdaki çimler bozulacaktır. Bu bozulma mantarî bir hastalık şeklinde olursa yayılma yapabilir. Yerinizde olsam selvilerden eve doğru 30-35 cm bir alanı da içine alarak duvar kısmını toprak bırakırım yani boydanboya toprak bir alan oluşturmak gerekebilir zira selviler büyüdükçe aralarındaki boşluğu da kapatacaklardır.

Gübreleme hakkında bilgi veremeyeceğim çünkü çiminiz daha çok yeni. Önerim başlığı tekrar tekrar okuyun çok faydalanacaksınız, her okuyuşunuzda aklınızdaki sorulara cevap bulacaksınız.

Kolay gelsin... ve çiminiz mi var derdiniz var kulübüne hoş geldiniz.

TCM beğendi.
Eski 08-04-2020, 23:21   #685
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
... bunlar için geniş yapraklı ot öldürücü ilaçlar vardır, onları kullanabilirsiniz çime zarar vermezler...
İsim veya içerik verebilceniz mi?

Eski 09-04-2020, 09:10   #686
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
İsim veya içerik verebilceniz mi?
Ben bahçemdeki çim alan için Tordon kullanıyorum, çok da faydasını gördüm.

Çimlerde yaşanan sorunlar

TCM beğendi.
Eski 09-04-2020, 12:40   #687
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2020
Herkese selamlar ortalama 500m2 lik bir bahçenin çimlerini koruyup yabancı otlardan kurtulmak için yardım öneri bekliyorum.Elimde EKIPP isimli ilaç var.sadece bunu kullanmak yeterlı olur mu ? ayrıca henüz patlamamış tohumlar için tohum ilacı kullanmak da gerekiyor mu ? (Sanırım Beststok gibi bir ilaç duymuştum.) Çok acemiyim bu konuda tüm önerilere açığım. )

Eklenen Resimler

ozgurbakacak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 17:21   #688
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ozgurbakacak, size ilaç tavsiye edecek durumda değilim, önerim çim ve çimlerde sorun adlı başlıklara göz atın eminim çok faydalanacaksınız.

Ben kendi çimlerimde geniş yapraklı otlar için Tordon kullanıyorum.

Eski 10-04-2020, 23:19   #689
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Ben bahçemdeki çim alan için Tordon kullanıyorum, çok da faydasını gördüm.

Çimlerde yaşanan sorunlar
Sevgili büyüğüm, geçen sene okumuştum orayı, tordon vb. amin içeren herbisitler yasaklanmış. Pek çok yeri dolaştım elinde kalan var mı diye ama yok. Aynı firma 'trevistar' üretiyormuş yerine ve 100 tl. civarında. Bir kaç ilaç daha söylediler yarın alıp atacaktım ama sokağa çıkma yasağı ilan edildi, artık haftaya, ayrıntıları bildiririm ilaç ile ilgili.

OSMAN45 beğendi.
Eski 11-04-2020, 21:25   #690
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Sevgili büyüğüm, geçen sene okumuştum orayı, tordon vb. amin içeren herbisitler yasaklanmış. Pek çok yeri dolaştım elinde kalan var mı diye ama yok. Aynı firma 'trevistar' üretiyormuş yerine ve 100 tl. civarında. Bir kaç ilaç daha söylediler yarın alıp atacaktım ama sokağa çıkma yasağı ilan edildi, artık haftaya, ayrıntıları bildiririm ilaç ile ilgili.
Pazartesi günü ben de bir araştırayım.

TCM beğendi.

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024