agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen eylems

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2010, 01:04   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2010
Bahçe İçin Ahşap Yer Karosu

Kucuk bir bahcem var ve bir kisimini oturma bolumu yapmak istiyorum, Koctas katologunda internette ahsap yer karolari gordum, cok hosuma gitti, biraz Zen bir bahce olmasini istiyorum, onlari nasil doserim bilemedim sizlere danismak istiyorum. Direk topragami gomuluyorlar yoksa altina beton mu dokulmesi gerekiyor? Bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim. Tesekkurler!

Celines Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 06:07   #2
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Yer döşemesi ile ilgili fikir vermesi açısından Tüyap Bahçe Dünyası fuarında çektiğim bir fotoğrafı aktarayım. Kolay uygulanabilecek bir uygulamaya benziyor belki bu size daha hoş gelir. Ağaç olarak akmeşe kullanılmış.

Eklenen Resimler

YeniBON ve Milla beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 21:08   #3
Yeni Üye

Inanilmaz guzel gozukuyor! Gercekten ilginc bir uygulama, kirk yil dusunsem aklima gelmez! Bun ahsap yer karolarini dosedikten sonra cakilli bir kisim yapip onune yapabilirim! **** yuruyus yolu olarak uygulanabilir. Ustunde masa biraz zor durur gozukuyor dolayisiyla ek olarak bunu yapmaliyim. Yolladiginiz resim icin cok tesekkurler!

Eski 01-04-2010, 20:02   #4
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Buna benzer bir fikri daha önce yabancı bir forumda görmüştüm.Önce yer seviyesi düşürülüyor. Kütükler yere sabitlenirken aralarına taşlarla destekler konuyor ve üzerine beyaz çakıl döşeniyordu..Dolayısıyla yüzeyde yer zemininden on cm yüksekte ahşap çerçeve arasında beyaz çakıl ve kütük başları görünüyordu.

Yaratıcı ve sıcak bir fikir...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 23:30   #5
Yeni Üye

Henuz tam olarak halen kesfetmis degilim, ahsap yer karolarinin direk topragimi yoksa altina cimento dokulup ustune mi yer karosu koydulgunu bulamadim! Galiba bir bahce peysaji yapan yerle gorusmem gerekicek! Bu arada yeni fikirlerinizi bekliyorum, degisik goruntuleri, tesekkurler!

Eski 13-04-2010, 11:07   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Karoların çok dayanması ve düzgün olması için, en uygunu beton döküp, üzerine yerleştirmek. Bu metod ile maliyet artacağından düzeltilmiş zeminde çakıl veya mıcır üzerinde kullanılabileceğini zannediyorum (denemedim). Doğrudan toprağa da koyulabileceği söyleniyor ama çabuk bozulacağından, çamurlaşan toprakta kayabileceğinden, arasından ot çıkabileceğinden bana iyi bir çözüm gibi gelmiyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 20:45   #7
Yeni Üye

Verdiginiz bilgi icin cok tesekkur ederim, sanirim beton uygulamasi dediginiz gibi iyi olucak, bakalim kendim yapabilecekmiyim, ama deneyecegim, bir torba hazir cimento alip ise girisecegim. Artik olmassa isin ehline teslim ederim. Bitmis resimleri kesinlikle buraya bilgi acisindan koyucam, cunku gercekten hos bir goruntu elde ediliyor, ileride yapmak isteyenlerede referans olur.

Eski 14-04-2010, 21:28   #8
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Celines
Ahşap döşeme yapacağınız yerin altına 10 cm kalınlığında sıfır üç tabir edilen kumdan sererseniz ileride bu yeri değerlendirmek istediğinizde kumu kaldırarak toprak yapısına yeniden kavuşabilirsiniz. Betonlama yapmamanızı öneririm. Ben bahçemdeki çim taşlarını 10 cm kalınlığında sıfırüç kumun üzerine döşedim. Hem bozulmadılar hem de aralarına çim ekerek yeşilliğin devamını sağladım. Kullanacağınız malzemenin toprağa gömülmesini de engellemiş olursunuz. Otta çıkmaz.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 00:58   #9
Yeni Üye

Sayin Donmez,

Ben bu ahsap yer karolarini birlestirerek oturma alani yapmak istiyorum, ustune masa mangal falan koyacagim, bunlarin herbiri 40x40 kare seklinde ama cilali ve suya dayanikli disariya dosenince bozulmuyormus. Dolayisiyla sizin dediginiz gibi kum serip topragi bozmadan yapsam, ustunede bunlari kuma gomsem sizce oynamadan dururlarmi? ve ustune masa sandalye falan koyabilirmiyim dersiniz? Acikcasi ahsap yer doseme goruntusunu ucuza elde etmeye calisiyorum, bunlar sadece 5 ytl 30 tane alsam 150 ytl tutar, ve gayet guzel olurlar becerebilirsem diye dusundum, ve 30 tanesi bana oturma alani yaratir gibi geliyor, metrekare hesaplarina falan bakmam lazim, asil derdim almadan once bunu yapabilirmiyimi cozmem lazim ve nasil yaparim, gerisi kolay, bi cirpida dosenicek!

Eski 15-04-2010, 19:30   #10
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Benim bahçeme döşediğim çim taşlarının altında sıfırüç kum var. Bir yıldır yoğun şekilde üzerine basılıyor. Çökme ve bozulma olmadı. Zemin döşemesinde altyapı elbette sizin tercihinize bağlıdır. İleride betonu sökmek sizi çok uğraştırır ve betonun döküldüğü yerin altına yine sağlam olması için başka malzemelerle dolgu yapmak gerekir. Toprağın üzerine doğrudan yapılacak ince bir beton tabakası dayanıksız olur, çabuk bozulur, çatlama ve kırılmalar meydana gelir. Görüntünüz yine bozulabilir. 30 tane ahşap karo 50X50 cm ölçülerindeyse yaklaşık 7,5 metrekare yer kapatır. On santim kalınlıkta bir zemin düşünseniz yaklaşık 0.75 metreküp kumla dolguyu yapabilirsiniz. Kumdan istediğiniz sonucu alamazsanız, bir zaman sonra kumu ortaya toplayıp bir kaç torba çimento ve suyla harç haline getirerek aynı yere beton olarakta serebilirsiniz.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 09:26   #11
Yeni Üye

Evet haklisiniz, dediginiz gibi eger ise yaramassa ortaya toplanip cimentoya koyulur, dolayisiyla o sekilmi olsun bu sekilmi sorusunada cozum getirir sonucta kumla yapmak elbette daha kolay olur bizim icinde, bakalim esimle ben bunu becerebilecekmiyiz, daha once hic boyle seyler yapmadik, bende metrekare hesabini kafadan yapamamistim)) tesekkuler onuda yazmissiniz walla!!!! 7.5 metrekarede nerdeyse bir mutfak buyuklugunde, eski mutfagim o kadardi, zaten bana dikdortgen kullanim alani lazim cok en olmassada uzunluk sart! Ayy insallah yapicaz ve harika olucak, verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler, bitmis resimlerini post ederim!

Eski 19-04-2010, 10:49   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Sayın Celines bence kum zemin üzerine döşeyeceğiniz ahşap plakalara 90 derece ile ortalarından demir veya ahşap kazık monte ederek onları toprağa çakabilirsiniz. Böylece kumun dik hareketleri, kazıklarında yatay hareketleri önleyeceğini düşünüyorum.

Doğal Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2014, 14:44   #13
Yeni Üye

onaral's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2014
El silindirleri var orman işletmelerde kullanılıyor ufak çaplı zemin sıkılaştırmasında kullnılıyor motorlu olanlarda vardı sanırım onlardan bulabilirsen toprağı istediğin bölümü iyice silindir ile ezerek düz bir zemin oluşturabilirsin onun üzerine ise rahatlıkla karoları koyabilirsin diye düşünüyorum

onaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 11:40   #14
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
bir buçuk metre uzunluğunda birmetre kalınlığında eğrı buğru çuruk bir kütüğü yerdöşemesi için doğrarsak ne kadar diye sordum keresteciye 500 tl dedi

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2022, 14:12   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2018
Bahçe için genellikle oturma alanlarında kompozit deck döşeme çok hoş duruyor.

xenopss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024