agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2010, 19:17   #1
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Küvetten süs havuzu yapımı

Küvetten yaptığım havuzu boyadım, epey yoruldum. Açelyaları kenarlara yerleştirdim öylesine. Etrafında çiçek görmek güzel.
Biraz daha taş toplayıp, kenarlara koymam gerekecek sanırım.

Eklenen Resimler

Ayazkızı, Adil, Muda ve 1 kişi beğendi.
cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 19:27   #2
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sevgili Güldeste, teşekkür ederim. DENEYİN derim, harika bir lezzetti:
İlk fırsatta inşallah. Hatta resmini çekip yayınlayacağım

Biraz geç farkettim cavabınızı Harikasınız

Bu arada Küvetten havuzunuz çok güzel olmuş. Sanırım küvet içerisindeki saksılarda nilüferleriniz büyümeyi bekliyorlar. Görürüz inşallah

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 19:35   #3
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Küvet havuz muhteşem karlı kardelenler daha muhteşem görünüyor eline sağlık Cemocuğum

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 20:02   #4
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Gerçekten şu haliyle bile çok hoş olmuş ,çok beğendim

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 20:37   #5
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
Sevgili cemo, küvet havuzun, karların içinden açan o güzellikler, bayıldım herşey çok güzel ellerine sağlık arkadaşım, ellerin dert görmesin sağlıkla tadını çıkar sevgiler.

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 23:57   #6
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Cemo;
Ellerine yüreğine sağlık.Son yüklediğiniz kareler ve özellikle süs havuzun muhteşem olmuş azmin zaferi.İlk resmi masa üstü arka plan olarak kullanabilirmiyim?Tüm ailenizle ve sevdiklerinizle uzun yıllar keyfini çıkartmanız dileğiyle.
Saygılar

Düzenleyen bahtiyar02 : 10-01-2010 saat 23:59 Neden: ekleme
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 00:46   #7
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Bahçenize bayıldım dersem haksızlık olmaz.Emek verdikçe güzellikler daha da artıyor.Çok çabalamışsınız ve daha da devam edeceksiniz.Emin olun değmiş ortaya çıkan sonuç bunu gösteriyor.

Herşey çok güzel .Küvet ve civarında ki bitkiler çok harkulade bir görsellik.Anne kaz ve yavrularını da unutmamak gerekli.Sizlerin sayesinde zihnimde harika projeler gelişiyor.Gülümseyerek huzur içinde yaşayın yeni evinizde Sayın Cemo...

Bol yeşil günler .Saygılar ,sevgiler...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 01:14   #8
Ağaç Dostu

imgelem's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2007
Galeri: 25
Sevgili Cemo;küvet havuz muhteşem olmuş.Ellerinize sağlık.İçindeki ve etrafındaki bitkiler büyüyünce daha da güzelleşeceği kesin.Acaba havuzun kenar çizgilerini taşlarla biraz daha kapatsanız bu fotoğraftaki gibi daha mı güzel olacak diye aklımdan geçirdim.Sanki bu haliyle küvet olduğu fazla belli olmuş gibi geldi bana .
Kaktüs ve sukulentleriniz içinde birkaç düzenleme örneği buldum internette.Kolaylıklar diliyorum.

Eklenen Resimler

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 09:56   #9
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Cemocum, arkadaşım, harikalar yaratıyorsun.
Her mevsim ayrı güzellikler sunuyorsun bizlere.
Ellerine sağlık.

Küvetin kenarını büyükçe kayrak taşı ile kapatsan nasıl olur diye düşünüyorum. Hatta kayraklarla karşı köşede hafif yükseltili yapsan, aralarda yayılıcı kekik tarzı yerötücüler kullansan ve havuzun bir köşesini böylece renklendirsen.

Nilüferlerle görüntü tamamlanacak gibi ama aklıma sanki havuzun yakınına bir salkım söğüt diksen, o süğüt dalları havuza doğru dökülse, rüzgarla salınsa nasıl olur diye de bir düşünce geldi.
Bu arada balıkların harikalar.

samur beğendi.
uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 11:48   #10
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sevgili uzman16
kayrak konusunda cok haklısın. Ama burada kayrak çok pahalı. Eşim baharda bu küveti kaldırıp güzel bir süs havuzu yaptırmak istiyor.
Arkadaki duvar tuğla döşenecek. Daha o kısımda epey iş olduğundan, ben kendi çapımda ufak tefek ilerlemekteyim. Duvar örme işi bitince, o kısma kayalar yıgacağım. Yürüme yolu için aldığımız kayraklar yetmedi. Düzcede daha uygun fiyatlar, biraz fazla kayrak alıp, dediğin gibi yapmayı planlamaktayım
Sizlerin de önerisi ile, inşlh güzel birşey ortaya cıkar da, bende yeni bir masraftan kurtulurum
Nilüferleri budadım, bakalım baharda nasıl olacaklar.

Sevgili Malbman,
Masaüstü yapayım dedim ben de kardeleni , ama beceremedim:

Sevgili İmgelem
Beğeninize ve desteğinize teşekkür ederim.
Kenar çizgileri ben de beğenmediğim için arkalardan biraz taş alıp çizgiyi yok etmek için, kenarlarına serpiştirmeyi düşündüm önce. Baktım ki oralar acık kalacak, taş toplamak en iyisi yeniden dedim. Ama bunun için birkaç gün beklemem gerekecek. Kendimi epey hırpalamışım Sabırsızlık işte..

Kaktüsler için harıka resimler eklemişsin, şimdiden heyecan bastı beni. Çok teşekkür ederim paylaşımın için. Adım adım ilerleyeceğiz inşallah.

Fikirlerini ve beğenilerini yazan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Düzenleyen cemo : 12-03-2012 saat 13:37
Eski 11-01-2010, 11:52   #11
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Çok güzel olmuş.

Çalışkanlar her havada çalışıyor. Biz de hava soğudu, toprak çamur vs deyip bahçeye inmiyoruz, utandım.

Küvetin arka kısmını da düzenlemeye katıp o bölgeyi tümüyle kaya bahçesi gibi düşünseniz, diyorum. Yani yalnızca küvetin çevresini dikdörtgen biçiminde taşlarla kapatmayıp, taşları biraz daha rasgele yaysanız...

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 11:58   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
cemo önce resmin üzerine sağ tıkla. Masaüstü olarak ayarla diye bir seçenek gelecek karşına, onu da tıkla. Küçük bir pencere açılması lazım. Bu pencerenin sol üst tarafında bir sekme var. Onu tıkla, sonra da üç seçenekten en alttaki seçeneği tıkla. Resim tüm ekranı kaplayacaktır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 12:12   #13
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili Cemo,
Havuzun güzel olmuş. Duvar dibindeki uzun bitkiler püsküllü ya da farklı sazlık bitkisi galiba. Bu havuzun yakınına Japon şemsiyesi ekmek lazım sanki, ne dersin ?

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 12:50   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba..
Ben nurimurvet peyzajist yeni üyeyim gölet çalışmanızı ilgi ile izliyorum,size fikir olması amacı ile düzenlemesini ve uygulamasını yaptığım gölet resimlerini gönderiyorum.Düzenlemede simetriden kacınırsanız doğallığı daha kolay yakalarsınız.Saygılarımla..

Eklenen Resimler

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 13:04   #15
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Sevgili Cemo,
Havuzun güzel olmuş. Duvar dibindeki uzun bitkiler püsküllü ya da farklı sazlık bitkisi galiba. Bu havuzun yakınına Japon şemsiyesi ekmek lazım sanki, ne dersin ?
Sevgili Vildan

Teşekkür ederim, japon şemsiyesi kenarda bir saksıda var..Birazdan suya salayım onu, yazın suda bırakmıştım cok güzel oldu.

Püsküllü bitkinin adını bilmiyorum. 3 kök bulup almıştım yazın bir seradan
Püskül vermedi..yaprakları jilet gibi kesiyor değince. Sanırım sazlık bir bitki.

Eski 11-01-2010, 13:11   #16
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Şöyle de bir sorunum var.
Girintili cıkıntılı olursa taşlarım, suya fileyi koyamıyorum. File koymazsam kurbağalar dalıyor. Hatta yazın yılan bile girdi içine.

Bu yüzden tam havuzun üstüne gelecek şekilde cıtaya ağ gerdim. Küvetin üzerine koyuyorum, Kediler balıkları kapmasın diye.

Kurbağa yılan ve kediden nasıl koruyabilirim başka türlü. Fikri olan var mı

Sn Nurimurvet

Çok teşekkür ederim, ne kadar faydalı oldunuz, eksik olmayın. Küveti baharda sökünce, bu resimler bize ışık tutacak, ellerinize sağlık.

Düzenleyen cemo : 12-03-2012 saat 13:36
Eski 11-01-2010, 14:32   #17
Ağaç Dostu

Sn cemo...
Sonuçta siz doğal mini gölet yapıyorsunuz,doğal göletin güzelliği budur.Kedi sorununu suyun kotunu biraz düşürünce sorun halledilir,kurbağa sorunu onların yumurtaları balıklarınızın doğal yemi siz mini ekolojik sistem kuruyorsunuz sinekler ,yusufçuklar,kuşlar,arılar kısacaçevrenizdeki doğal yaşamı siz bahçenize davet ediyorsunuz bahçenin monotonluğunu kırıyorsunuz ,seyir zevkiniz çoğalıyor.Göletinizin kenarına bir masa ve sandalye koyunuz vakitin nasıl geçtiğini anlıyamassınız,yalnız biyolojik filitre yapmanız lazım .Bu konudada yardımcı olurum.Örnek resimleri fikirleriniz gelişsin diye gönderiyorum ...Saygılarımla

Eklenen Resimler

gilan, Adil, Muda ve 1 kişi beğendi.
Eski 11-01-2010, 14:45   #18
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Cemo, eline sağlık, oldukça hızlı ve sıkı çalışıyorsun. Havuzun çok güzel olacak, hele etrafındaki taşlar ve bitkilerle daha da doğal olduğunda seyrine doyamayacaksın. Geometrik şekilden uzaklaştıkça doğallığı yakalaman da kolay olacak.

Kurbağa ve yılanlar için ağın çözüm olacağını sanmıyorum. Kediler de göldeki balıklarla uğraşmazlar. Ekli sayfada güzel tecrübeler var, 4. mesajı okumanı da tavsiye ederim. Havuzu kaplayan kurbağa larvaları

Kurbağalar için bir dezavantaj ben yazayım, havuzun yakınına gelince aniden ayağının dibinden zıplayan kurbağalardan ürküp, eyvah üzerine mi bastım diye düşünebilirsin ama havuz varken bahçenin başka yerlerine gitmeyeceklerine de emin ol.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 17:59   #19
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Cemo,eğer yoksa verebilirim diye yazdım.
Yalnız aklında olsun, suya bırakayım derken havuzu kastediyorsan, havuzunu bulandıracaktır. Bana kalıra havuza yakın, hatta biraz da kamufle edilmiş deliksiz bir saksıya ekebilirsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sevgili Vildan

Teşekkür ederim, japon şemsiyesi kenarda bir saksıda var..Birazdan suya salayım onu, yazın suda bırakmıştım cok güzel oldu.

Püsküllü bitkinin adını bilmiyorum. 3 kök bulup almıştım yazın bir seradan
Püskül vermedi..yaprakları jilet gibi kesiyor değince. Sanırım sazlık bir bitki.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 11:11   #20
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sn Nurimurvet

Akvaryumcudan bir filitre aldım ara ara kullanıyorum. Dün nilüferler için biraz toprak ilavesi yaptım. Su epey bulandı, umarım durulur.

Sevgili Kiraz

Balık ağını kullanmamaya karar verdim. Ancak kurbağalardan da içim ürperir, temizlerken naparım bilmiyorum

Sevgili Vildan

Japon şemsiyesini suya saldım bile( Ahh aceleciliğim, evet su oldukca bulandı.
Bakalım filitre işe yarıyacak mı.
Aldığım filitrenin ne işe yaradığını da anlamadım ayrıca. Satıcı suyu temizler dedi ama, ben emin değilim. Su bulanık hala

Eski 12-01-2010, 14:42   #21
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Cemo, havuzun çok güzel olmuş, yönlendirildiğim sayfayı inceledim, ben de arkadaşlarla aynı fikirdeyim, taşların arasında minik toprak alanları kalsın, buralara alişyum, ve benzeri kaya bitkileri çok yakışacaktır.

Şu heucheraları alabilseydik ne yakışırdı kenarlara, havuzun çok güneş alırsa biraz uzağına bir şemsiye dikebilirsin, sallanan koltuğunu da altına koyarsın şemsiyenin, sonra ben sana bir kahve yaparım, birlikte höpürdetiriz

samur beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 15:50   #22
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Şu heucheraları nereden bulacağız(( Aklım kaldı benim, bulursan bana da haber ver.

Sanırım o alan bana dar gelecek bu gidişle. Öne doğru kaymaya niyetim var bakalım.
Bir sıra daha taş koyup, arada kalan kısma da yayılıcılar diksem.

Havuz, güneş altında tüm gün. Sen gel, kahve höpürdetmek en kolay iş.
Minder atacağım yerlere baharda inşalhh. Hep taş taşıyacak değiliz ya)

Eski 12-01-2010, 16:51   #23
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sevgili cemo küvet havuzunuzu güle güle kullanın emeklerinize sağlık yormuş sizi.

Havuzunuzun etrafındaki düzenlemeleri yapmadan önce orada görmek istediğiniz şey nedir onun resmini çizseniz - hayalleme ve kağıda dökme- işiniz daha kolay olurdu diye düşünüyorum. Eğer resmim iyi değil diyorsanız hayalinizde çizdiğiniz resmi en iyi yansıtan fotoğrafları, düzenlemeleri seçersiniz.

Anladığım kadarıyla orada havuzdan çok doğal gölet görünümü verecek bir düzenleme yapmaya çalışıyorsunuz.

Küvetin yeşil rengi yerine toprakla bütünleşecek daha doğal görünmesini sağlayacak bir renk daha uygun olmaz mıydı.

Düzenleyen sevim.K : 12-01-2010 saat 20:17 Neden: Eksik bilgi
sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 18:40   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Sn nurimurvet; 15 numaralı mesajdaki havuzun kenarlarındaki çakılların otla kapanmaması için bir uygulama yapıyor musunuz?

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 21:48   #25
Ağaç Dostu

Küvetten süs havuzu yapımı

Merhaba,sayın Cemo sizin yaptığınız göletin aynısını 2007 yılında kendi fidanlığımızda uyguladık sizin gibi filitre sorunları yaşadık ,şimdi havalar serin gün ışığı yatay geliyor havalar ısınınca ve gün ışığı dikey geldiği zaman suda alg ve yosun oluşumları olacak suyun rengi yeşilimsi bulanık sarı renge dönüşecek çözümü ultra viole sistemini kurmaktır ancak sistem maliyeti yüksektir veya başka çözümü suyun yüzeyini kapatacak sucul bitkiler kullanılmanlı filitre devamlı çalışmalıdır.Kimyasal olarak çözümlerde var ama gölet ortamında canlılara zararı büyük olur.Sizinle gölet kurulmadan önce tanışma fırsatı olsaydı, profosyonel filitre sistemi olarak yardımcı olabilirdim ama olsun baharda yeniden gölet kuracağım diyorsunuz ozaman yardımcı olurum.Bu bahsettiğim konular sizi korkutmasın sistemi doğru uyguladınızmı saksıda çiçek yetiştirmekten daha kolay ve zevkli çünkü ortamda monotonluk yok,nilüferleriz şu zamanda uyku döneminde nisan 15'inden sonra gelişme dönemine girecek ozaman saksı toprağı değişimi ve gübrelemesini yaparsanız daha verimli olur,şu anki toprak ilavelerinizin faydası olmaz .Önemli olan nilüferinizin suyun don olan bülümünden kot olarak aşağıda olması veya bir kovaya konup kışı serin bir yerde geçirebilir.Japon şemsiyesini gölet kenarı toprak bir kısıma ekerseniz gelişimi sizi hayrete düşüşürür.
Sizi ve arkadaşlarımızı özendirmek ve heveslendirmek amacı ile kurulumunu yaptığımız Botanik Bahçesinden gölet ve sucul bitki resimlerini gönderiyorum .Saygılarımla...

Eklenen Resimler

Adil, perimar, samur ve 1 kişi beğendi.
Eski 12-01-2010, 21:59   #26
Ağaç Dostu

Merhaba ,A.Şahin gölet kenarının yabani otsu bitki oluşumlarını önlemek için çakıl örtülmeden altına naylon örtü seriyoruz

Eski 16-01-2010, 21:51   #27
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sevgili cemo sakın yoruldum demeyin inanmam

Neler yaptığınızı görmek isteriz, yeni gelişmeleri.

Ben taşların aralarına toprak doldurduğunuzu, araştırdığınız bazı yerörtücülerden diktiğinizi sanıyordum bu sürede yanılıyor muyum yoksa

Düzenleyen sevim.K : 21-01-2010 saat 14:21
sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 23:30   #28
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Sayın cemo, harika bir köşe olmuş, elinize, emeğinize sağlık.

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 10:16   #29
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın cemo sizin bahceye o kçşe kısma böyle bir havuz ve köşeye doğru yükselen bir kaya bahcesi gider diye aklımdan geçti. Umarım beğnirsiniz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Harun Parlak : 25-01-2010 saat 23:48
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 13:15   #30
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
Sevgili cemo, tekin beyin, çizdiği güzelliği hayal bile edemiyorum, çok güzel olacak sevgiler.

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024