agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2009, 15:14   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçede saksı olur mu?

Bahçelerde saksıya gerek olmaz gibi bir kanı var.

Bahçelerde saksı kullanılmalı diyor ve gerekçelerimi aşağıda listeliyorum.
  • Bahçemizde kışın dışarda kalması uygun olmayan bitkiler saksıda –örneğin manolya- yetişecekler.

• Nilüfer yetiştirmek için bahçeyi kazmak, havuzla uğraşmak istemiyorum. Büyükçe bir saksının yeterli olduğunu öğrendiğimde memnun olmuştum.

• Bahçedeki bitkilere su isteği çok benzemeyen bitkiler için de –bizim için çok su sevenler, başka yerlerde de belki az su sevenler için - özel saksı uygun çözüm.

• Yayılıcı olmasından korkulan -örneğin bambu- gibi bitkiler için de saksı daha güvenilir bir çözüm.

• Soğanlı bitkilerde çiçek zamanı geçince kaldırması daha kolay.

• Kimi bahçelerde saksılarla göze gayet güzel gelen düzenlemeler yapıldığını düşünüyorum.

• Yer değişikliği daha kolay yapılabilir.

• Üstelik çok güzel saksılar var .

abk ve Asia beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 16:16   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Sabah bende bu yaz askılı saksılara saçaklı çiçekler ekliyerek gösteri şöleni yapmak istiyorum.
Acaba hangi çiçekler buna müsaittir?

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 16:23   #3
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Ben de şöyle bir şey düşünüyorum. Mesela kaya bahçesinde Echeveria çok hoşuma gidiyor ama kışı çıkarma şansı yok. Ve de diğer bitkiler gibi onun da yerde olmasını istiyorum. Bazen diyorum acaba saksısıyla birlikte toprağa diksem de, kışın kolayca çıkarıp eve alsam nasıl olur

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 16:33   #4
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
.. acaba saksısıyla birlikte toprağa diksem de, kışın kolayca çıkarıp eve alsam nasıl olur
Niye olmasın ki?

Belki nispeten serin yere koymak gerekebilir.

Eski 27-04-2009, 16:37   #5
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sevgili Sabah ,yine güzel bir başlık açmışsınız.İlgili fotoğrafları da merakla bekliyoruz

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 16:48   #6
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi some_at Mesajı Göster
..ben de bu yaz askılı saksılara saçaklı çiçekler ekliyerek gösteri şöleni yapmak istiyorum.
Acaba hangi çiçekler buna müsaittir?
Benim tercihim sakız sardunya ve petunya.
Arkadaşlar daha çok fikir verebilirler.

Name:  sarkanp.jpg
Views: 13520
Size:  24.7 KB

Asia beğendi.
Eski 27-04-2009, 17:02   #7
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bir bahçede dekoratif görünüm amaçlanmamışsa, ilk aklıma gelen; insanın bahçesinde her yer toprakken bitkilerini neden saksı içinde bir avuç toprağa muhtaç bıraksın olur.

1- Saksılarda ne yaparsanız yapın, bir şekilde drenaj sorunu oluyor. Suyu biraz kaçırdınız mı güzelim bitkiler saksı içindeki aşırı nemden çürüyüveriyor. Oysa canını sevdiğimin toprağı öyle mi, istediği kadar yağmur yağsın, toprak bağrına çekiveriyor o suyu.

2-Toprakta genişçe yayılması gereken kökler, saksılar içerisinde zapt-ü rapt altına alınıyor. Dünyanın parası, zamanı ve emeği de harcansa, saksıdaki bitkiler sadece oyun hevesi giderecek kadar cevap verebiliyor. Bir süre üç-beş sebze-meyve-çiçek alınsa da, işte ancak o kadar. Saksı ne kadar büyük olursa olsun, en önemli yaşam organları daracık yerlere sıkışıp kalma konumunda. Oysa toprağa bırak, salsın köklerini şöyle özgürce dolandırsın dursun. Köklerin uzanabildiği her santimetre sana sebze-meyve-çiçek olarak dönsün.

3- Kökü dar geldikçe saksı değiştirilmek zorunda kalınacak. Kökler yerlerinden oynayacak, zarar görecek.

4- Toprak, çim, bitki doğal bütünlüğü varken, o sevimsiz plastiklerin ne işi var orada burada?

İşin teknik kısmını, bahçede dahi saksı kullanılma gerekliliklerini elbette bilemiyorum. Bunu bahçe sahipleri yaşadıkları için daha iyi bilirler. Sonuçta balkona sıkıştırılmış saksılardan ilallah gelmiş bir balkoncunun düşünceleridir bunlar

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 17:07   #8
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Bir bahçede dekoratif görünüm amaçlanmamışsa, ilk aklıma gelen; insanın bahçesinde her yer toprakken bitkilerini neden saksı içinde bir avuç toprağa muhtaç bıraksın olur.

1- Saksılarda ne yaparsanız yapın, bir şekilde drenaj sorunu oluyor. Suyu biraz kaçırdınız mı güzelim bitkiler saksı içindeki aşırı nemden çürüyüveriyor. Oysa canını sevdiğimin toprağı öyle mi, istediği kadar yağmur yağsın, toprak bağrına çekiveriyor o suyu.

2-Toprakta genişçe yayılması gereken kökler, saksılar içerisinde zapt-ü rapt altına alınıyor. Dünyanın parası, zamanı ve emeği de harcansa, saksıdaki bitkiler sadece oyun hevesi giderecek kadar cevap verebiliyor. Bir süre üç-beş sebze-meyve-çiçek alınsa da, işte ancak o kadar. Saksı ne kadar büyük olursa olsun, en önemli yaşam organları daracık yerlere sıkışıp kalma konumunda. Oysa toprağa bırak, salsın köklerini şöyle özgürce dolandırsın dursun. Köklerin uzanabildiği her santimetre sana sebze-meyve-çiçek olarak dönsün.

3- Kökü dar geldikçe saksı değiştirilmek zorunda kalınacak. Kökler yerlerinden oynayacak, zarar görecek.

4- Toprak, çim, bitki doğal bütünlüğü varken, o sevimsiz plastiklerin ne işi var orada burada?

İşin teknik kısmını, bahçede dahi saksı kullanılma gerekliliklerini elbette bilemiyorum. Bunu bahçe sahipleri yaşadıkları için daha iyi bilirler. Sonuçta balkona sıkıştırılmış saksılardan ilallah gelmiş bir balkoncunun düşünceleridir bunlar
Özellikle koyu renk işaretlediğim yerler tam benim düşüncelerime tercüman oldular

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 17:20   #9
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Evet, anladım ki uzaktan bahçe hoş görünüyormuş

Bu konuda bir mani varmış:

Toprağın ağır olur, su tutar, kök çürür,
hafif olur, su gider, dert olur,
sen, bitkim ne sağlıklı derken
köstepek kökleri yer, dal kalır.

-uyak düzeni aaba mı oldu ne -

Eski 27-04-2009, 17:22   #10
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Eğer bahçeniz küçükse ,daha çok çiçeğe sahip olmak istiyorsanız tek seçenek saksıları kullanmak ..
Sn.Some At ,askılı saksılar da yetiştirebileceğiniz bir kaç çiçek ismi de ben vereyim `;
-Begonya -Küpeli -Yer minesi -Fujer ( eğrelti otu ) -Kurdela çiçeği -Buz çiçeği
-Gynura (kara sevda ) -Pumila ( ficus sunny )

Eski 27-04-2009, 17:28   #11
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Evet, anladım ki uzaktan bahçe hoş görünüyormuş
Yok, sizlerin yaşadıklarını okudukça bahçe bakımı uzaktan da olsa kolay görünmüyor artık Hatta bu yüzden tüm planlarımı değiştirdim (yine de şimdilik kaydıyla diyeyim de yalancı durumuna düşmeyeyim).

Benim düşüncem yalnızca o toprağa sahipseniz, sevimsiz plastiklerle oynamaya ne hacet idi

Eski 27-04-2009, 17:38   #12
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
..Benim düşüncem yalnızca o toprağa sahipseniz, sevimsiz plastiklerle oynamaya ne hacet idi
Tümüyle katılıyorum. Zaten sizin onlardan rahatsız olduğunuzu da tahmin etmiştim.

Ben de saksılar seramik olsun, taş olsun istiyorum. Beğendiklerimden biri de aşağıda.*
Name:  saksıornegi.jpg
Views: 6242
Size:  36.6 KB
*Yalnız bu iş sadece zevk işi değil. Bitki çeşidini artırırken her birine bir de böyle saksı almak için de çok çalışmak gerek, çook

Eski 27-04-2009, 18:08   #13
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Çok güzel gerçekten. Zaten ben de dekoratif amacı ilk baştan belirttim. Böylesine can kurban ama dediğiniz gibi çok pahalı.

Çocukluğumda Erenköy'de çok güzel konaklar ve bahçeleri vardı. Hele bir tanesi vardı ki, film seti olarak kullanılırdı, bu koyduğunuz saksı bana o muhteşem bahçeyi anımsattı O bahçede de böyle taş saksılar ve çok güzel heykeller vardı. Eski Türk filmlerinde mutlaka görmüşsünüzdür. O zamanlar büyünce böyle bir bahçem olacak gibi gelirdi bana, ne bileydim bunun için ömrümün yetmeyeceğini

Eski 27-04-2009, 18:32   #14
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
..saksısıyla birlikte toprağa diksem de, kışın kolayca çıkarıp eve alsam nasıl olur
Ben de yeni aldığım limonsazı (Cymbopogon citrates) için aynı şeyi düşünüyorum.

Eski 27-04-2009, 18:37   #15
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ben bahçede bolca saksı kullanıyorum.

Bir kısmı dekoratif amaçlı, mesela cam önlerine ve asma saksılara mevsimlikler ya da sardunyalar koymak için. Ya da mesela taş zeminin tam köşesine bir saksı çok yakışıyor.

Bir kısmı da tam dediğiniz gibi iklime uymayan bitkiler için. Begonvil, ortancalar, limon, kumkat, kalamondin... Mayıs ayı gelip de dışarı çıktıklarında coşuyorlar resmen.
Bu sene bir de yıldız yasemin eklenecek saksılara. Geçen sene bahçeye dikmiştim, kışı atlatamadı ama vazgeçemedim bir daha aldım geçen hafta

Düzenleyen gilan : 27-04-2009 saat 18:55 Neden: harf hatası
Eski 27-04-2009, 18:38   #16
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Ben de yeni aldığım limonsazı (Cymbopogon citrates) için aynı şeyi düşünüyorum.
Güzel bir bitkiymiş. Limon gibi de kokuyor mu?

Eski 27-04-2009, 18:54   #17
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Tadı tam limon gibi (Tay yemeklerine meraklı arkadaşa hediye alırken bize de geldi :-) )

Eski 27-04-2009, 19:19   #18
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Benim bahçem büyük.
Sebzelerimi, meyvelerimi bahçeye ekiyorum. Güllerim de bahçe toprağına ekili ama sardunyalarımın hepsi saksıda. Onsekiz metre uzunluğundaki balkonumu, yirmibir adet büyük boy (508 numara) sardunya saksısı süslüyor.
Sakız olanları balkondan aşağı sarkıyor, boyları birbuçuk metre kadar. Bunları toprağa nasıl ekebilirsiniz? Sonra bu saksılar kışın, limonluğa taşınıyor, toprakda olsa taşımak mümkün mü?
Bence, bahçe ne kadar büyük olursa olsun, saksının yeri bir başka.

Askılı saksılara yapacağınız aranjmanlar için, petunya, lobelya, hedera, mine, sakız sardunya, maviş, küpe ekebilirsiniz.

Asia beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 20:18   #19
Ağaçsever

beryun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
benim de ortancalarımla başım dertte..Şöyle gür gür ortancalı bir teras hayal ederek sundurmanın etrafına kanal şeklinde çukur açtırdım,gübresini aylar evvelinden koyup beklettim,bir hevesle toprağa geçirdim ortancalarımı ancak toprak oldukça ağır, güzel gelişmediler.Şimdi büyük saksılara aktardım ,bazı durumlarda bahçede saksı gerekiyor diye düşünüyorum...

beryun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 20:52   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Benim kullanış amacım da bambaşka.
Toprak altında bulunan başa çıkamadığım zararlıların (Manas-kadılokması) yaşam hakkı vermediği çiçekleri (petunya, aslanağzı, sardunya gibi) saksıya dikip, saksısıyla toprağa gömüyorum, köklere ulaşamıyorlar.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 21:35   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Saksıda kaya bahçesi.

Name:  GPBAO2-00000131-001-FB~Alpines-in-Terracotta-Container-Dianthus-Sempervivum-Raoulia-Saxifraga-Po.jpg
Views: 8716
Size:  37.2 KB

Asia ve ozbargur beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 21:53   #22
Ağaçsever

hulya.59's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2008
saksıda kaya bahçesini çok sevdim. Elinize sağlık, harika olmuş.

hulya.59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 22:23   #23
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Anlaşıldı arkadaşlar.. Davulun sesi gerçekten uzaktan hoş gelirmiş

Söz veriyorum birdaha güzel bahçelerinize bakarken bütün sorunların bahçe

sahibi olunca bittiğini düşünüp kıskanmıcamimrenmicem

Ne çok şey varmış saksı kullanmaya devam edecek!

Olsun.. genede siz toprağın keyfini çıkarın. Pek güzeller maşallah..

Her ihtimale karşılık hıdırellezde gülün altına ben bir bahçe yapayım nasılsa

saksılarım hazır

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 23:30   #24
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Saksısız bahçe olur mu hiç?

Bahçeye dikeceğimiz bitkileri tohumdan yetiştirmek için onlarca boy boy saksılarımız var, verandanın kıyısına köşesine yerleştirip içine çiçekler açan bitkiler ektiğimiz, pencerelerimizin kenarlarına yerleştirdiğimiz, bahçe giriş merdivenlerine dizdiğimiz, bahçe kapısının sağına soluna yerleştirdiğimiz, elimizin altında olması için mutfak penceresinin önüne içine fesleğen ekip yerleştirdiğimiz, gözümüze hoş görünmeyen yerleri kamufle etmek için kullandığımız onlarca saksılarımız var. Her bahar ufak saksılarda tek tek ektimiz tohumlar çimlenince topraklarını boşaltıp gübreleyip yeniden yerleştirdiğimiz saksılara aktarıyoruz, yaz bitiminde kışın zarar görecek sardunya, buz çiçeği, aşk merdiveni vs.. bitkilerin saksılarını zarar görmeyecekleri yerlere kaldırıyoruz. (Çoğumuzun beli dönem dönem sakattır )

Beni en çok zorlayan bahar başında ufak saksılara tek tek torf doldurup, tohum ekmek. Tohumlar çimlenince bir gece aniden soğuk bastırıp, o gözüm gibi baktığım fidelere zarar vermesin diye, geceleri korunaklı yere, gündüzleri güneşi bol gören yere taşımak.
Kedimin tam çimlendi diye bayram yaptığım fidelerimin olduğu saksısın tam ortasına ayak basması, en çok güneş yer olan merdiven kenarlarına dizdiğim saksılardan birini, köpeğimin dışarı çıkacağım diye heyecanlanıp düşürüp kırması

Kısaca, hiç birimizin işi kolay değil.

Büyük seramik saksılar çok hoşlar ama çok ta ağırlar. Bir kere içine toprak doldurup yerine yerleştirdiniz mi bir daha yer değişimi yapmak çok zor oluyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 11:34   #25
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Kışın bahçede soğuğa dayanıklı ve estetik saksı düzenlemelerini görünce paylaşmak istedim.

Bu düzenlemede Yucca rostrata ve Heuchera ‘Plum Pudding’ kullanılmış.

Aralara kesme Ilex verticillata ‘Aurantiaca’ ve Cupressus arizonica ‘Carolina Sapphire’ dalları konulmuş.

Name:  winterc-1.jpg
Views: 4652
Size:  69.9 KB

Fine Gardening Dergisi Sayı:119, sayfa 42-45

Asia beğendi.
Eski 25-11-2009, 11:43   #26
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Gene aynı kaynaktan bir düzenleme.

Burada kullanılan bitkiler:
Cornus alba, Ilex crenata, Yucca filamentosa ‘Golden Sword’, Pieris japonica, Bergenia ‘Bressingham Ruby,’ Heuchera ‘Caramel’.

Araya konulan kesme dallar: Ilex verticillata, Chamaecyparis pisifera.

Kırmızı meyveler taşıyan ilex verticillata'nın yerine biz daha kolay bulunan ateşdikeni kullanabiliriz.
Name:  winterc-2.jpg
Views: 4300
Size:  60.3 KB

Asia beğendi.
Eski 16-12-2009, 11:03   #27
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Saksıda kaya bahçesi.

Eklenti 75109
bayıdım buna

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 12:02   #28
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Saksılar çiçeksiz de işe yarıyor

Eklenen Resimler

Asia beğendi.
Eski 05-01-2010, 17:23   #29
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

İlkbahara soğanlılarla böyle giriş yapılabilir.

Name:  saksı-kış.jpg
Views: 4877
Size:  68.6 KB
Fotoğraf: Jennifer Brown

Asia beğendi.
Eski 05-01-2010, 17:26   #30
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Sevimsiz bir duvar böyle bir saksı düzenlemesinin arkasında güzel bir fon olabilir.
Name:  saksı-duvar2.jpg
Views: 5619
Size:  69.3 KB
Fotoğraf: Jennifer Benner

Asia beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024