agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2009, 10:25   #1
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Bahçemde drenaj

İyi günler. Evimin yapımı aşamasında,temelin dört bir tarafınından geçen drenaj borusunu rogara bağlattık. Fakat yine de özellikle yağmurların aşırı yağdığı günlerin ardından bahçe toprağının üzerinde su birikintileri oluşmakta ve bahçe duvarının tamamlanmasından sonra, bahçe düzenlemesine geçmeyi düşünürken bu durum beni kaygılandırdı.Yani 5 metre eninde 12 metre boyundaki arka bahçemdeki bu durum drenaj sisteminin yetersizliğindenmi ? yoksa ayrıca bahçe drenaj sistemimi yaptırmam gerekiyor? Teşekkürler.

Düzenleyen güldeste- : 17-12-2009 saat 11:13 Neden: imla
güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 12:09   #2
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bizde bahçemizi yeni yapmaya çalışıyoruz. Bir kısmını yaptık ancak diğer kısmın tesfiye çalışması havalar nedeni ile bahara kaldı. Bu nedenle yapılmayan tarafta yağmur yağdığında su birikmesi oluyor.
Belki sizin bahçenizde de tesfiye tam olarak yapılmadığından olabilir.Bahçenizin tesfiyesinin doğru yapıldığını kontrol edin.

güldeste- beğendi.
nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 12:49   #3
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Ben de evimi yaparken arsa ile evin önünden geçen yolun kodu aynı seviyede idi sonrasında belediye yola parke taşı döşedi yol da yükseldi yağmur suları arka bahçede göllenmeğe başladı ,bahçenin köşesine bir çukur kazdım oraya 1 inç pis su pompası koydum yola kadar pvc döşedim ,suları tahliye ediyorum,basitce böyle bir çözüm ürettim

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 10:53   #4
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Ben de evimi yaparken arsa ile evin önünden geçen yolun kodu aynı seviyede idi sonrasında belediye yola parke taşı döşedi yol da yükseldi yağmur suları arka bahçede göllenmeğe başladı ,bahçenin köşesine bir çukur kazdım oraya 1 inç pis su pompası koydum yola kadar pvc döşedim ,suları tahliye ediyorum,basitce böyle bir çözüm ürettim
Gerçekten güzel bir çözüm. Büyük ihtimalle bizde buna benzer bir çözüm bulacağız sanırım

Eski 17-12-2009, 10:54   #5
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikomedia Mesajı Göster
Bizde bahçemizi yeni yapmaya çalışıyoruz. Bir kısmını yaptık ancak diğer kısmın tesfiye çalışması havalar nedeni ile bahara kaldı. Bu nedenle yapılmayan tarafta yağmur yağdığında su birikmesi oluyor.
Belki sizin bahçenizde de tesfiye tam olarak yapılmadığından olabilir.Bahçenizin tesfiyesinin doğru yapıldığını kontrol edin.
Evet büyük ihtimalle bir eksiklik var. İlginize teşekkürler.

Eski 17-12-2009, 11:11   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güldeste- Mesajı Göster
İyi günler. Evimin yapımı aşamasında,temelin dört bir tarafınından geçen drenaj borusunu roğara bağlattık. Fakat yine de özellikle yağmurların aşırı yağdığı günlerin ardından bahçe toprağının üzerinde su birikintileri oluşmakta ve bahçe duvarının tamamlanmasından sonra, bahçe düzenlemesine geçmeyi düşünürken bu durum beni kaygılandırdı.Yani 5 metre eninde 12 metre boyundaki arka bahçemdeki bu durum drenaj sisteminin yetersizliğindenmi ? yoksa ayrıca bahçe drenaj sistemimi yaptırmam gerekiyor? Teşekkürler.
Sizinde belirtiğiniz gibi temele yapılan dranaj binya yaklaşan suları atmak için.
Bahceye gelen yağmur sularını taa temele kadar yollamanın bir anlamı yok. Ayrıca zararlıda.
Bahcenizin en düşük seviyesine yani ilk su biriken kısma 60 cm genişlikde 60 cm derinlikde kazın sonra burayı boru koymasanız dahi kaba mıcırla doldurun o kısımda dışarı çıkacak bir boru koyun Bahceniz sudan kurtulur. Ayrıca dıranj borusu kullanırsanız daha iyi olur.

Sayın yasarugur Ev yapılırken belediyeler bir kot verir bu kot yol kenarında bulunan en yüksek teretuvar kodundan 40 cm yükseklikde olur. 20 cm de bordur yüksekliği hesaplanırsa en az 60 cm yoldan yüksek olmanız gerekirdi.
Burada ya belediye size yanlış kod verdi ya da siz hata yaptınız.
Ev birkez yapılır. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman lardan görüş almak lazım.
Mühendisler mimarlar Şehir pilanlamacıları bu işler için vardır.
Aslında bu olumsuzlukları belediyelerin takip etmesi gereken konular. Ama olmuyor malisef.
Sizde dranaj yaptırıp düşük kodlu bir yerden dışarı atabilirseniz rahat edersiniz.

güldeste- ve mrduran beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 11:27   #7
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Sizinde belirtiğiniz gibi temele yapılan dranaj binya yaklaşan suları atmak için.
Bahceye gelen yağmur sularını taa temele kadar yollamanın bir anlamı yok. Ayrıca zararlıda.
Bahcenizin en düşük seviyesine yani ilk su biriken kısma 60 cm genişlikde 60 cm derinlikde kazın sonra burayı boru koymasanız dahi kaba mıcırla doldurun o kısımda dışarı çıkacak bir boru koyun Bahceniz sudan kurtulur. Ayrıca dıranj borusu kullanırsanız daha iyi olur.

Sayın yasarugur Ev yapılırken belediyeler bir kot verir bu kot yol kenarında bulunan en yüksek teretuvar kodundan 40 cm yükseklikde olur. 20 cm de bordur yüksekliği hesaplanırsa en az 60 cm yoldan yüksek olmanız gerekirdi.
Burada ya belediye size yanlış kod verdi ya da siz hata yaptınız.
Ev birkez yapılır. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman lardan görüş almak lazım.
Mühendisler mimarlar Şehir pilanlamacıları bu işler için vardır.
Aslında bu olumsuzlukları belediyelerin takip etmesi gereken konular. Ama olmuyor malisef.
Sizde dranaj yaptırıp düşük kodlu bir yerden dışarı atabilirseniz rahat edersiniz.

Zararlı ! Bunu hiç düşünmemiştik. Ayrıca tavsiyeleriniz de bana mantıklı geldi. İlk fırsatta bahçenin dört bir yamını kazdırmaktansa, en düşük yerine çukur kazdıracağım ve sonrasında gerekeni yapıp bekleyeceğim. Teşekkürler Tekin bey.

Eski 17-12-2009, 11:57   #8
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn Tekin. son dönemlerde buralarda zemin katı garaj olarak bırakılmış,her türlü izolasyonu yapılmış,çok güzel inşaatlar yapılıyor ben evimi yapalı 15 yıl oldu,tabii o zaman kot verdiler ve zemin kat 1 m yukarıda ama arsa seviyesi daha sonraki yol uygulamalarında aşağıda kaldı o yüzden bizim ve komşuların arsalarında su birikiyor,yol seviyesine kadar arsayı yükseltsek bu sefer bodrum pencereleri ve binaya ana giriş kapısı işlevsiz hale gelecek ,neyse ilerde çocuklarım yıkıp yeniden daha güzelini yapar belki :-),ilginize teşekkürler

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 12:09   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar benim çalışmalarım toprakla ilgi olduğundan, benimde sizlerle paylaşımlarda bulunacak deneyimli tecrübelere dayanan uygulamalarımdan çıkardığım sonuçları sizlerin istifadenize sunmaktan kıvanç duyacağım.

Arkadaşlar sorunlarınızı açıklarken drenaj olayından basetmekle birlikte toprağınızın yapısyla ilgili bir açıklama getirmemişsiniz, eyer topraklarınız ağır bünyeli bir toprak yapısı özelliği gösteriyorsa, bahçenizde biriken suları drene etmekten uzaktır, bu topraklar yapısı gereği kil bakımından yoğunluklu yapıda olduğundan su tıutma özelliğinden bahçe ve topraklarınızdaki yaptığınız drenaj sistemi işlememektedir.

Zaten bu tür topraklarda bitki yetiştirmekte zorluklar yaşanacağında toprağı düzenleyici mineraller ilave edilerek bu durum düzeltilebilir, isterseniz size bu minerallerden bahsadeyim, perlit yavan bir şekilde toprak gevşekliği sağlayabilir, daha kaliteli bir malzeme kullanarak suyu drene eder su tasarrufu sağlar uyguladığınız gübre ve bitki besin maddelerini bitkilerinizi köklerinden uzaklaşmasını önler yani kendi bünyesinde depolar.

Bu mineralin adı Klinoptilolit'tir tabi başka mineralleri de sayabiliriz.

mrduran beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 12:53   #10
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Üç buçuk yıl önce Sn. Güldeste'ninki gibi inşaatımız yeni bitmişti. İnşaat sırasında Sn.Tekin Bey'in anlattığı uygulamayı yaptık. Toprak killi olduğu için üstten bir miktar alındı, bahçe için ayrıca drenaj kanalları açıldı, içi mıcırla dolduruldu, mıcırların arasında drenaj borusu kullanıldı ve rögar bahçenin ortasında olduğu için bu borular hafif bir eğimle rögara yönlendirildi. Üzerine 20 cm kadar belli oranda kumla karıştırılmış iyi toprak, en üste de 10 cm kadar gübreli toprak serildi.

Bahçe yüksek duvarlarla çevrili, fazla suyun toprak üzerinden akıp gideceği açıklık da yok, buna rağmen çok şiddetli yağışlarda bile göllenme olmadı.

Rögar bahçenin orta yerinde olduğu için, köşelerden ve kenarların ortasından rögara bağlanacak şekilde kanallar açılmıştı (yıldız gibi).

Uygulama yapılırken şüphelerimiz vardı ama bu ana kadar problem yaşamadık.

Drenaj borularının delikleri zamanla çamurla tıkanıyormuş, bunun için boruların üzerinin drenaj örtüsüyle (elyaf gibi) sarılması gerektiğini sonradan öğrendim. Ayrıca bahçede uygun bir yön varsa çok hafif bir eğim verilip, toprak üstü fazla suyunun akmasına imkan verilmeli.

Drenaj kanalları açılıp, varsa elektrik kabloları da döşenince, üzeri toprakla kapatılmadan fotoğraf çekmenizde ya da bir plan üzerinde işaretlemizde çok yarar var, ileride bitki dikilirken problem yaşamazsınız. Bir ara bu haliyle fotoğrafları ekleyeceğim.

güldeste- ve mrduran beğendi.

Düzenleyen Kiraz : 17-12-2009 saat 14:59
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 14:21   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Çizgilerle anlatmaya çalıştım Nasıl dranaj yapılacağını Umarım sizlere fikir verir.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 16:06   #12
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Çizgilerle anlatmaya çalıştım Nasıl dranaj yapılacağını Umarım sizlere fikir verir.
teşekkürler.

Eski 17-12-2009, 16:11   #13
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Üç buçuk yıl önce Sn. Güldeste'ninki gibi inşaatımız yeni bitmişti. İnşaat sırasında Sn.Tekin Bey'in anlattığı uygulamayı yaptık. Toprak killi olduğu için üstten bir miktar alındı, bahçe için ayrıca drenaj kanalları açıldı, içi mıcırla dolduruldu, mıcırların arasında drenaj borusu kullanıldı ve rögar bahçenin ortasında olduğu için bu borular hafif bir eğimle rögara yönlendirildi. Üzerine 20 cm kadar belli oranda kumla karıştırılmış iyi toprak, en üste de 10 cm kadar gübreli toprak serildi.

Bahçe yüksek duvarlarla çevrili, fazla suyun toprak üzerinden akıp gideceği açıklık da yok, buna rağmen çok şiddetli yağışlarda bile göllenme olmadı.

Rögar bahçenin orta yerinde olduğu için, köşelerden ve kenarların ortasından rögara bağlanacak şekilde kanallar açılmıştı (yıldız gibi).

Drenaj borularının delikleri zamanla çamurla tıkanıyormuş, bunun için boruların üzerinin drenaj örtüsüyle (elyaf gibi) sarılması gerektiğini sonradan öğrendim. Ayrıca bahçede uygun bir yön varsa çok hafif bir eğim verilip, toprak üstü fazla suyunun akmasına imkan verilmeli.

Drenaj kanalları açılıp, varsa elektrik kabloları da döşenince, üzeri toprakla kapatılmadan fotoğraf çekmenizde ya da bir plan üzerinde işaretlemizde çok yarar var, ileride bitki dikilirken problem yaşamazsınız. Bir ara bu haliyle fotoğrafları ekleyeceğim.

genellikle inşaatın ve bahçenin aşama aşama elk ve su tesisatının açıkken resimlerini çektim ama temel drenajı sırasında hiç aklıma gelmedi

Eski 17-12-2009, 16:31   #14
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Güldeste, temel drenajında gerek yok, yaklaşık yeri bellidir ama bahçe drenajında gerekir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 16:37   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bahçe toprağı hakkında bilgi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşlar sorunlarınızı açıklarken drenaj olayından basetmekle birlikte toprağınızın yapısyla ilgili bir açıklama getirmemişsiniz, eyer topraklarınız ağır bünyeli bir toprak yapısı özelliği gösteriyorsa, bahçenizde biriken suları drene etmekten uzaktır, bu topraklar yapısı gereği kil bakımından yoğunluklu yapıda olduğundan su tıutma özelliğinden bahçe ve topraklarınızdaki yaptığınız drenaj sistemi işlememektedir.
Arkadaşım bahçe toprağınız hakkında bigi verirmisiniz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 20:21   #16
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım bahçe toprağınız hakkında bigi verirmisiniz.
Bahçe toprağımızın sadece gübreye ihtiyacı olduğu söylendi bize.

Eski 08-03-2010, 12:28   #17
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Bahçemin bu kısmı kuzey yönünde. Güneşi de sadece sağ taraftaki aydınlık kısım, sadece öğleye doğru ve sonrası alıyor. Duvar diplerine ortanca ekmiş olsam, su birikintisinin olduğu kısmı sazlık türü bitkilendirerek depo önünü kapatmış olsam acaba nasıl olur ?. Karşı köşeyede kaya bahçesi düşünüyorum Tavsiyelerinizi bekliyorum. Su birikintisini şimdilik halledemiyorum... yağmur sonraları kaderim. Su deposunun neden olduğu düşünülmesin, zaten öncesinde de birikinti mevcuttu

Eski 08-03-2010, 12:33   #18
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Sucul bitkiler hakkında

Eski 01-06-2011, 00:17   #19
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

2010 yılının üçüncü ayının sekizinde yazmışım son mesajımı yani bir bir yılı aşkın bir süre önce şükür ki bahçemin problemlerini bir bir hallettim, tabi arada sırada siteden de faydalanmadım desem yalan olur... neyse her istediğimi gerçekleştirememiş olsam da fena olmadı galiba ) lakin fotoğraflarını zaman zaman eklemek istesem de bir türlü yapamadım.

Eski 18-07-2012, 14:05   #20
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster

Kiraz hanım tavsiyelerinizi uyguladım ve sizlerin sayesinde en şiddetli yağmurlarda bile göllenme meydana gelmedi iyi ki burayı bulmuşu , sizleri tanımışım... güldeste- / bahçe

Kiraz beğendi.
Eski 18-07-2012, 14:12   #21
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Drenaj sistemini oluştururken bazı yerlerde farklı uygulama yaptık yani ufak çakıl taşlarının üzerine boydan boya iri dekoratif taşlar yerleştirdik görüldüğü gibi... gerçi çiçeklerin dibinde görülenler taşlar harçla oraya sabitlendi yani saksı görevi yapıyor bitkilere

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 18-07-2012, 14:36   #22
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Arka bahçede uygulanan drenaj sistemi yan bahçede farklı uyguladığımızı belirttim çünki bina duvarına monte ettiğimiz çeşmeden akan suyun hiçbir problemle karşılaşmasını istemedik bu şekilde yaptık iyi ki böyle yapmışız sonrasında hem çatı gideri hem de çeşmeden akan su bize hiç problem yaşatmadı... hatta geçen ay musluk kapatılmadığı için hortum patlamış, 2 saat kadar su tazyikli olarak aktığı halde her hangi bir birikinti görmedik.

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 12:17   #23
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Yardım :(

merhaba arkadaşlar ara ara foruma girmekteydim ve yeni kayıt oldum siteniz gerçekten çok güzel öncelikle bu site için uğraşan tüm arkadaşlara teşekkürler (bende deniz akvayumları ile ilgili bir sitede moderatörüm )

Gelelim problemimize 2010 yılında satın aldığımız evimizin arka tarafında 6m uzunluğunda 4 metre genişliğinde ve herhangi bir yerinde su gideri olmayan bir bahçe mevcut ortalama 25m2 diyebiliriz ama bunun bir kısmı şaka hanıma ait (köpeğimiz) küçük bir kısmı sera yaptım akşama resimleri eklerim ve diğer alanı hazır rulo çim ekimi yapıldı ve çimler 2ay sonra pert oldu ortlama 500tl boşa gitti

firmanın dediği sizin kendi toprağınızdan kaynaklanıyor suyu yukarıya geri yolluyor ve çim kökleri ölüyor denildi bunu bir arkadaşımla görüştüğümde toprağının kalitesini artıralım dedi ve kendi toprağından sağolsun 15 çuval verdi bahçe toprağı ve milli toprak karışık neyse bunu bahçeye döktük ve güzelce eski toprakla karıştırdık üzerinede vilmorin spor alanı çimi ile tohumlayıp kapak toprağı ile örtüldü bu işlemi eylül ayında yaptık ve gel gör ki yine hüsran ilk çıktığında çok güzeldi ama sanırım zamanla yine kökler hava almadı.

Yukarıda perlit ve klinoptilolit(zeolit) minerallerinden bahsedilmiş zeoliti biz akvaryumlarda nitratı emmek için kullanırdık bu malzemelerden fazlaca toprağa eklesem bir faydası olur mu ya da başka ne önerebilirsiniz?

mrduran beğendi.
Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 18:27   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HURCİ Mesajı Göster

Yukarıda perlit ve klinoptilolit(zeolit) minerallerinden bahsedilmiş zeoliti biz akvaryumlarda nitratı emmek için kullanırdık bu malzemelerden fazlaca toprağa eklesem bir faydası olur mu ya da başka ne önerebilirsiniz?
Merhaba sayın HURCİ hoşgeldiniz.

Sizin bahçenizdeki sorun drenaj problemi...

Gerekli toprak ıslahını yapmışsınız, farklı arayışlar içine girmeden bahçenize drenaj tesisatını yaptırırsanız bu sorundan kurtulursunuz.

mrduran beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 18:54   #25
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Nuri bey yanıtınız için çokk teşekkürler ancak ben o bahsedilen minerallerden eklemedim eklersem bu problemi çözermiyim? ve sizin drenaj tesisatı kısmını tam anlayamdım bunu açarmısınız acaba? bu arda birazdan resimleride ekliyeceğim

Eski 15-10-2012, 20:59   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Sayın HURCİ

Bahsettiğiniz, kullanmak istediğiniz Perlit ve Klinoptilolit(zeolit)'i nitratı depolamak amacı ile toprağa ilave ediyorsunuz.

Sizin probleminiz nitrat değil...

Bahçe toprağınızda fazla suyun tahliye edilememesinden dolayı, toprağınızda oksijenin tükenmesi ile toprağınızda yaşam şartları tamamen durması.

Bu fazla suyun tahliyesi için, bahçenize drenaj sistemini kurmanız veya kurdurmanız gereklidir.

Bu konuda profosyenel destek olmanız gereklidir.

Sistem; Bahçenizdeki fazla suyu uygun kotlarda tahliye edilecek noktaya ulaştırılarak deşarj edilmesidir.

mrduran beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 21:22   #27
Ağaçsever

Hurci's Avatar

resimler

resimler ekte arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum...

Düzenleyen Hurci : 18-10-2012 saat 11:53
Eski 15-10-2012, 23:32   #28
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Duvarlarda rutubet görünüyor, resimler yanıltmadı ise beni.

Sayın Nuri Murvet hocamız ve diğer arkadaşlarımız teşhisi koydular)).

Su birikintisi olan yere konan malzeme ne olursa olsun su birikmesine çözüm olmaz, drenaj dışında çözüm yok bence.

İngiltere' ye kadar, nerdeyse bilinen tüm dünyanın heykel ihtiyacını karşılayan koca sanât merkezi/okulu/ekolü battı/yok oldu.(zengin ülke olduğundan sık sık talan/yağma da edilirdi). Batık gemilerideki heykellerin çoğu bu medeniyetten gönderilmedir.

Aphrodisias/Nazilli; Aslında gladyatör filminin yaşanmış olması gereken şehir. O şehirdeki yarışmalara her hangi bir devleti davet etmemek, o ülke için ceza mahiyetinde idi. Ve kısa zaman da imparatorluğun her hangi bir askeri müdahalesine gerek kalmadan, o ülke halkı yöneticileri tahttan/yönetimden alaşağı ediveriyorlardı.

Böyle bir medeniyet battı sudan sebeble.

Başlardan okuyun lütfen, güzel öneri ve uygulamalar var efendim. Bahçenizin konumuna göre farklı drenaj seçeneklerini de araştırınız lütfen.

Sağlıkta kalın, kolay gelsin inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Büyük araştırmacı ve bu şehrin kalıntılarını öğrencilik yıllarından beri kafasına takıp, sadece kendi bulduğu sponsorlar ile ortaya çıkaran Nihat Erim hocamıza bu vesile ile ALLAH 'tan rahmet dileriz, amacı ve hizmeti bol bir kimse idi. Fotoğraf sanatçısı Ara Güler ' in çektiği fotoğraflar sayesinde tam yerini bulmuştur, teşekkürler ve uzun sağlıklı ömürler kendilerine.

Bir kazı hikayesi;

Afrodisyas 'ta havuzun yeri tesbit ediliyor. Boyunu bulmak için 25 metre ara verilip tekrar kazılıyor, havuz devam etmekte. 2 .nci bir 25 metre..havuz hala devan etmekte. Tam yüz metrelik havuz imiş. Mükemmel bir sıcak ve soğuklama sistemi var imiş banyolarında. Kazıların daha 100 yıl süreceği sanılıyor. O kadar büyük bir medeniyet.

OSMAN45 beğendi.

Düzenleyen mrduran : 15-10-2012 saat 23:49 Neden: son paragraf ilave..biraz uzun oldu.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 08:19   #29
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Cevaplar için teşekkürler ve tabiiki tarih bilgileri içinde. Drenaj firmaları ile görüşmlerde yapıcam ama bunu eğerki bu minerallerle çözme şansım var ise her zamn doğallıktan yanayım

mrduran beğendi.
Eski 16-10-2012, 22:07   #30
Ağaçsever

Hurci's Avatar

sanırım malzemeyi buldum http://www.absyapi.com.tr/tr/verde/c...NROOF%20TR.pdf yarın fiyat alıcam bakalım normalde çatılar için olan bir malzeme ama ben 15-20cm toprağı kazıp altına bu malzemeyi koyup üstünede lav taşı koyup onunda üzerine kazdığım kumu koyup çim ekmeyi planlıyorum bakalım fiyat ne acaba

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024