agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2009, 17:39   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Elektrikli veya benzinli tırpan

Merhabalar,

Piyasada elektrikli ve benzinli olmak üzere muhtelif marka ve modellerde ot kesme makinaları satılmakta. Bahçede otlar büyümeye başladı. Onlarla mücadele etmede bu makinaları kullanan arkadaşlardan bilgi almak mümkünmü acaba :

Hangi marka ve model tercih edilmeli ?
Elektrikli olanı ile çalışmak mümkün olurmu ( uzayan giden kablonun kesim esnasında zararı oluyormu, ayrıca ıslak zeminde kullanılmasında riskler olabilirmi. Elektrik sisteminde kaçak akım rölesi olması sorunu çözermi.) ?
Bu aletler misina ile çalışıyormuş, sarfiyatı nedir ?

Özet olarak bu makinalar ile yapılacak ot mücadelesinde başarı şansımız nedir ?

Peşinen teşekkürler, hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 15:21   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
sn. hosseda,
Otla mücadele gerçekten çok zahmetli ve zor. Bu konuda bildiğiniz gibi elektrikli ve benzinli olmak üzere çeşitli markalar var. Ben de önce elektrikli ,tanımış bir marka aldım. Sizin de düşündüğünüz gibi kablo uzatmak , taşımak ve tekrar toplamak gibi zorluklarının yanı sıra iş görme gücünün zayıflığı ve devrinin 2 zamanlı motorlara göre düşüklüğü nedeniyle pek tercih edilmiyor..

Kaçak akım rölesi, elektrik kaçaklarını ve çarpılamaları önlemek için akıllıca bir tedbir ve işe yarar. Ancak kablo taşımak ve toplamak tüy dikiyor. Bu nedenle almış olduğum elektrikli tırpanı çok kullanamadım.
Bunu yerine benzinli ve iki zamanlı misinalı ve bıçak takılabilen (kalın bitkileri kesmek için ) tırpan almanız işinizi fazlasıyla görecektir. Bir hatırlatma, tırpanınızı gözlüksüz asla kullanmayınız.
kolay gelsin..

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 16:58   #3
Ağaç Dostu

Sağolun sayın msafak.

Bahçeme bu hafta başı ceryan bağlandı. Nasipse bende ilk yarın gidip göreceğim.
Elektrik geldi, hangi aletler ceryan ile çalışır diye düşündüm ve ilk aklıma tırpan geldi.
Ama kullanan olarak sizden yeterli bilgiyi aldım onu listeden çiziyorum hemen.

Hoşçakalın.

Eski 28-10-2009, 18:07   #4
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Siz gerçi gerekli bilgiyi almışsınız ama ben yine de biraz bilgi veriyim. Elektrikli ve benzinli motorları kullanım amacına göre seçmek gerekir. Kullanılacak yer ev içinde kablonun kolay ulaşabileceği yerdeyse elektrikli olanları tercih edilmelidir. Çünkü 70-80 tl ye bile Bosch marka elektrikli tırpan bulmak mümkündür. Bakım gerektirmez, uğraştırmaz, hafiftir. Sadece misinasını değiştirir kullanırsınız. Buna karşılık bahçe büyükse, ya da elektrik olmayan yerde kullanılacaksa mecburen benzinlisini kullanmak icap eder. Benzinin içine yağ karıştırıp kullanılıyor. Temizliğine falan dikkat etmek gerekiyor. Benzinli kullanılacaksa Stihl marka olanını tavsiye ederim. Elektriklide Bosch veya Stihl olanını tavsiye ederim. Model tavsiyesi yapamayacağım çünkü amaca ve bütçeye göre onlarca model var. Her ikisinde de sarf malzemesi olarak misina kullanılıyor. Sarfiyat biçilen otun kalınlığına göre değişir. Alışveriş sitelerinden rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

oldgandalf beğendi.
hidayetcaliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 18:11   #5
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Ama keşke normal bir tırpan alsanız hem spor yapmış olursunuz, hem doğayı korumuş olursunuz hem de en çok 20 tlye malolur. Ben bir tane aldım 15 tlye bir bilene ağzını açtırıp kullanacağım inşallah.

Eski 28-10-2009, 22:45   #6
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Ben benzinli ot kesme makinesini 3 senedir kullanıyorum ve çok memnunum biraz zahmetli olup yorsada gördüğü iş güzel. Bahçe büyük çok eğimli ve engebe çok olduğu için kesim süresi bayağı bir uzuyor. (Yaklaşık 1 ay sürüyor kesim bu 1 ayın içine kesmediğim günler, yağmur yağan günler vs. var.) Otları ağaçlara yeşil gübre olsun diye kesiyorum faydasınıda görüyorum bahçede 3 senede çok güzel toprak oluştu. Amacım kimyasalın hiçbir zaman girmediği bahçemi organik olarak hem otlardan kurtulup hem gübre yapmak.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 09:44   #7
Ağaçsever

Sn. Hosseda, aslında hidayetcalıskan belirtti, ancak tekrarlamakta yarar olabilir. Otla mücadele yapacağınız alan, bir dönümden az ise, elektrikliyi tercih etmelisiniz. Bu alandaki ot miktarı ve kullanacağınız kablo uzunluğu daha az olacaktır.

İlave bilgi, benzinli tırpanlarda kullanılan motor, benzinli ve iki zamanlıdır. Bu motorlarda yakıt ve benzin 1 / 50 oranlarda karıştırılarak kullanılır. Bu karışıma dikkat etmek lazım.

Bu tip motorların olumlu tarafları; küçük,yüksek devirli,bakımlarının az oluşu ve elde kolayca taşınabilir olmaları . olumsuz tarafları ise, 4 zamanlı motorlara göre yakıt sarfiyatlarının biraz fazla oluşu ve yüksek sesi dir. ( yaklaşık 110 db) . Bu ses komşunuzun evi çok yakınsa sorun olabilir.

Ayrıca, yüksek devirli oluşu nedeniyle, alanda bulunan küçük taş, ot ve benzeri materyalleri dönme yönünde saçtığı için , Kullanırken çizme ve gözlük, sesi için de kulaklık,kullanmayı ihmal etmeyiniz.
Ben iki yıldır sorunsuz kullanıyorum ve çok memnumum.
kolay gelsin.

Eski 29-10-2009, 20:41   #8
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Benzinli Tırpan Motorunun profosyonel işler için kullanımdaki ömrü hangi marka olursa olsun 5-6 yılı geçmiyor. Piyasada 250 tl den 1500 tl ye kadar olan fiyatlarda.
Stihl, Olimaks: kaliteli, yakıt sarfiyatı daha az ve yüksek fiyatlı olanlarıdır. Orta kalitedeki tırpan motorları 750 tl civarı.

Benzinli tırpan motorlarıyla bir işçi günde 4-5 dönümlük bir alanı biçebilmektedir ve 5 litre civarı benzin tüketilmektedir.

Benzinli tırpan motoru büyük bahçeler için düşünülmeli.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 21:34   #9
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alice Mesajı Göster

Benzinli tırpan motorlarıyla bir işçi günde 4-5 dönümlük bir alanı biçebilmektedir ve 5 litre civarı benzin tüketilmektedir.

Benzinli tırpan motoru büyük bahçeler için düşünülmeli.
Ben 1 ayda bitiriyorum ama günde 2-4 saat kadar biçiyorum kimi günler yağmur felan oluyor hiç biçmiyorum. 1 ay böyle bitiyor. Dediğiniz gibi bir işçi bir günde 5 dönüm kadar biçebilmekte bu alan arazi durumuna göre, kesilen otun cinsine görede değişebilmektedir.

Eski 30-10-2009, 08:38   #10
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Bahçe büyük değilse ot mücadelesinde ibre, elektrikli tırpana doğru meyletmekte tavsiyeler üzerine . Benim yerim 800 m2 kadar.

Bahçeye elektrik bu hafta bağlandı. Bir iki eksik var onları tamamlattığımda, topraklaması hakkı ile yapılmış, kaçak akım rölesi olan bir tesisata kavuşmuş olacağım.

Bunları yazmamdaki gaye bazı aletler sebebi ile, yaşın, çamurun içinde elektrikle beraber olmak görünmekte. Olabilecek tedbirleri almak şart. Bu tırpan denilen aletin şakası yok, kaza ile kabloya denk gelse anında kesip atacaktır tahminim, ot biçeceğim derken insan çarpılır gider.

Dün bahçede sayın hidayetcaliskan'in önerdiği şekilde ot mücadelesi yapayım dedim. Çit düzeltmede kullanılan büyük makası aldım bir müddet onunla çalıştım. Daha sonra küçük el orağı kullanayım dedim ama daha otlar çok uzamadı o da tam netice vermedi. Bu işin en güzel aleti çapa dedim, başladım çapa ile çalışmaya. Bir iki saat sonra bileklerim ses vermeye başladı, belim koptu, temizlenen alana baktım uzaktan gözle farkedilmeyecek. Yani çare yok elektrikli tırpana müracaat edeceğim.

Bu arada sayın msafak size kablo meselesini sormamda fayda var. Kabloyu en az 50 metre almam lazım, tekerleklere sarılı kablolar görürdüm onlardan almak işi kolaylaştırabilir mi, fikriniz varmı bu hususta.

Aslında otu kendi halina terkedip uzamasına müsaade etsem komşular vakti gelince hayvanları için severek biçiyorlar ama o yolu seçmek demek hemen hemen 6 ay kadar beli geçen boyda otun içinde yaşamak oluyor.

Hoşçakalın.

Eski 30-10-2009, 08:55   #11
Ağaçsever

sn. Hosseda sanıyorum alanınız çok değil bu nedenle elektrikli tırpanı tercih etmeniz uygun olacaktır. Elektrikli tırpanın çok akım çekmemesi nedeniyle Kablo boyu çok sorun teşkil etmez. Ancak emniyet için muhakkak topraklı fiş ve priz kullanmanızı öneririm ( kablonuz da buna uygun yani 3 iletkenli olmalı). Ayrıca, makaralı uzatmalar; sarmak,toplamak ve taşımak nedeniyle bana çok işlevli gelmiyor.
kolay gelsin.

Eski 04-11-2009, 11:51   #12
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Ot için dört ayaklı, kendinden yakıtlı tırpanlar çıkmış onlardan ediniyorum bir adet

Komşumda at var. Bu hafta bahçede sohbet ederken, şu otun güzelliğine bak bir hayvan olsa da yese bunları dedim, komşum atıldı : Benim atı sokayım diyecem ama pisliği olacak diye diyemiyorum demesin mi... Gübre olur hemen getir bağla dedim.

Hoşçakalın.

Eski 04-11-2009, 12:59   #13
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
En güzelini yapmışsınız Sn. Hoşseda.

Yerinizde olsam, bir at ya da eşekte ben edinirim Özellikle de at, resmen insan dostu, çok sadık bir hayvan. Hayvan demeye dilim varmıyor, bir çok insandan daha dürüst ve kadirşinas.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 13:19   #14
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Vallahi en ucuz çözüm dört ayaklı ,çevre dostu olanı.

Bu tırpanla biçilen otlar bir yerde toplanmış olur.

At gübresi sığır ,koyun gübresinden daha iyidir.
Bu işten karlı çıktınız.

Eski 04-11-2009, 13:31   #15
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Geçtiğimiz yaz , 39 tl. koçtaşdan aldım. en fazla 50 m2 yer yapmısımdır, ya sureklı mısınesı kopuyor dönen kafa fırlıyor. Su an misinesi bitti anlayacağınız keşke birazdah para verip daha iyisini alsaydım. Bouhouse da 90tl ye oldukça kalıtelı markalar var.

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 13:41   #16
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
Geçtiğimiz yaz , 39 tl. koçtaşdan aldım. en fazla 50 m2 yer yapmısımdır, ya sureklı mısınesı kopuyor dönen kafa fırlıyor. Su an misinesi bitti anlayacağınız keşke birazdah para verip daha iyisini alsaydım. Bouhouse da 90tl ye oldukça kalıtelı markalar var.
Misinalı olduktan sonra hangisini alırsanız alın, misina takmaktan başınızı alamayacaksınız.

Sadece çim kıyı/köşeleri almak için kullanabilirsiniz onları, az bir yerde olsa tamamını biçmeye kalkarsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Hele yabani ot falan biçmeye hiç gelmezler.

Eğer büyük bir alan ve özellikle de yabani ot biçecekseniz, metal bıçaklı ve motorlu olanları tercih etmenizi öneririm.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 14:08   #17
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Misinalı olan benzinli tırpan motorlarının bıçaklı aparatları da vardır.
Bahçemizde kullandığımız tırpan motorunun bıçağını hiç kullanmıyoruz.
8000 - 12000 devirde bıcağın bahçedeki taş gibi malzemelere denk gelmesini düşünmek yeterli sebep bence kullanmamak için.

İki kulaç misina tam gün çalışmayı karşılar.
Tecrübe lazım biraz, hangi bitki misinayı kırabilir buna dikkat etmek lazım,kesici kafanın yere konumunu ayarlayabilmek lazım.

Eski 06-11-2009, 11:24   #18
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Acaba bu makinalara misina yerine bisiklet veya daha kalını araba frenlerinde kullanılan çelik halatlar takılsa nasıl sonuç verir? Sayın hoşseda önerime kulak vermeniz beni mutlu etti. Gerçi ben tırpan derken kullandığınız 3 aleti de kastetmemiştim. Özellikle makasla çalışmak insanı çok yoruyor. Benim dediğim alet buydu:

Tabi temin etmeniz kolay olmayabilir. Bunun dışında at iyi bir seçim. Biraz koku yapar ama olsun. Son olarak da bahçeniz müsaitse yani küçük fidanlar falan yoksa kuzu almanızı öneririm. Hem daha iyi temizlerler hem de sonunda bir kuzu çevirme yapabilirsiniz Tabi kıyabilirseniz.

Eski 06-11-2009, 16:56   #19
Ağaç Dostu

Sayın hidayetcaliskan,

Resmini koyduğunuz tırpanı anlamış idim ancak onu kulanabileceğimi sanmıyorum.
Köylünün kullandığı her aleti almak lazım. Mutlaka bir gün ihtiyaç oluyor. Ancak depo olarak kullandığım merdiven altı küçük. Şimdiden doldu sayılır. Nasip olur da evi yapabilirsem, ona bağlı bir de alet deposu yapacağım o zaman alırım bunuda.

Yarın bahçe günüm bakalım at geldimi, geldiyse otları hallettimi göreceğim. Bahçeye bir kuzu almak mükemmel olur ama henüz haftada bir gidebilmekteyim. Şu anda mümkün değil. O günler geldiğinde mutlaka iki küçükbaş hayvanım (kuzu + oğlak) olacak. Tavuklarım da... Bir kedi bir de köpek tabii.

Hayali bile cihana değer...

Hoşçakalın.

Eski 06-11-2009, 18:08   #20
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
...
Resmini koyduğunuz tırpanı anlamış idim ancak onu kulanabileceğimi sanmıyorum. ...
Çok zor değil, biçme işini kas gücü ile tırpanı sallamak olarak düşünmeyip, otların biçilmesini tırpanı kullanma tekniğinin doğal sonucu olduğunu kabul eder, ayaklarınız ile yere sağlam basıp, gövdenizin belden yukarısını esnek bir şekilde dans eder gibi ritmik hareket ettirirseniz ve bunu kasılmadan yaparsanız çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Ancak kesinlikle zihniniz açık olmalı, kendinizi ve güvenlik mesafesini ihlal eden başkalarını yaralamanız da aynı şekilde çok kalaydır. Ne kadar yakına gelebildiklerini ve/veya sizin ne kadar hızlı biçebildiğinizi, yaşadığınızda çok iyi anlayacaksınız.

Tabii sık sık bileme taşı ya da eğe ile tırpanı bilemeniz gerektiğini de söylemem gerek. Tırpan tek başına iş gören bir alet değildir. Nasıl ki el feneri kullanmak için pile, dijital fotoğraf makinası için aynı şekilde elektrik enerjisi ve yeterli hafızaya ihtiyaç varsa tırpan için de bilemek ve hatta uzun süreli kullanımlardan sonra çekiçle dövmek de, o denli önemlidir.

Kullanması çok zevklidir üstelik.

gece
balta ile odun yarmayı ve testere ile biçmeyi de seven (kuru ve budanmış ağaç ve dallar tabii ki) forum kişisi!
ya da
ne elektrikli ne de benzinli tırpan, çok tırpan tırpan, insan gücüyle kırpan tırpandır diyen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 20:24   #21
Ağaç Dostu

Sayın gece teşekkür ederim, ne güzel tarif etmişsiniz.

Sizleri dinleyeceğim ve en kısa zamanda bir tane alacağım.

Hoşçakalın.

Eski 08-11-2009, 00:25   #22
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hidayetcaliskan Mesajı Göster
...bahçeniz müsaitse yani küçük fidanlar falan yoksa kuzu almanızı öneririm. Hem daha iyi temizlerler hem de sonunda bir kuzu çevirme yapabilirsiniz Tabi kıyabilirseniz.
En mantıklısı bu bende düşünmüştüm ama uygulamaya sokamadım.

Eski 21-11-2009, 22:05   #23
Ağaç Dostu

Tırpan ( bu tarafta ona kosa diyorlar) mükemmel bir alet.

Bahçedeki otlar artık sorun olmaktan çıktı. Yol gösterenler sağolsunlar.

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Eski 29-03-2011, 16:28   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Konu 2 yıl önce açılmış,bir şekilde bilgi edinen arkadaşımız olmuş ki tekrar mesaj yazılmış.
Bende kendi tecrübemi aktarayım;

400m2 bahçem için elektikli tırpan aldım.2 yıl öncesine göre şimdi üretilip satılanlar çok daha çeşitli ve kullanışlı.Benim satın aldığım piyasada bulunan en yüksek güçlü elektrikli tırpan. Gücü 1000Watt.Kesme kısmı 2,5-3mm misinadan oluşuyor.Ben bu kadar bir performans beklemiyordum açıkçası.Envai çeşit adam boyu yeşil otu 1 saat içinde parçalayıp attım.
Mekanik,bildiğimiz bıçak şeklindeki tırpana göre farkı şu; klasik tırpanda otu kesip yatırıyorsunuz.Bunda ise neredeyse kıyma yapıyor.Yerde halı gibi,boyları 3-5cmlik ot tabakası kalıyor.Misina kopma olayına gelirsek,tırpanların üzerinde gelen misinasını hemen çıkarıp atın,5 para etmez.Ben hırdavatçıdan 10m'lik 2,5mmlik misinayı 5TLye aldım.Makara kısmı 2x1,5metre misina alıyor.Çok sert çalılarda misina kopuyor.
Bir arkadaşımız misina yerine bisiklet fren teli kullanmaktan bahsetmiş.Sakın öyle birşey denemeyin.Bir abimiz böyle bir sivrilik yapmış,taşa çarpan telden kopan çelik tel parçası bacağına saplandı.Operasyonla doktor tarafından çıkartıldı.Çok tehlikeli.Ayrıca çeliktel otların arasında bulunan ama görülmeyen cam,şişe gibi maddelere çarptığında şişe çok kötü patlıyor,hertarafa dağılıyor.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 13:03   #25
Ağaç Dostu

İnci Akalp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Galeri: 2
[QUOTE=ugurtelefon;776162]Konu 2 yıl önce açılmış,bir şekilde bilgi edinen arkadaşımız olmuş ki tekrar mesaj yazılmış.
Bende kendi tecrübemi aktarayım;

400m2 bahçem için elektikli tırpan aldım.2 yıl öncesine göre şimdi üretilip satılanlar çok daha çeşitli ve kullanışlı.Benim satın aldığım piyasada bulunan en yüksek güçlü elektrikli tırpan. Gücü 1000Watt.Kesme kısmı 2,5-3mm misinadan oluşuyor.Ben bu kadar bir performans beklemiyordum açıkçası.Envai çeşit adam boyu yeşil otu 1 saat içinde parçalayıp attım.

Rica etsem markasını ve nereden aldığınızı yazabilir misiniz? Forumda bu tür bilgiler her zaman verilebiliyor.
Teşekkürler

İnci Akalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 10:23   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2011
sayın inci akalp , daha önce benzinli misineli çin malı bir araç kullandım, bahçem büyük ve yabani ot ve dikenli bitkiler yetişiyor, misina değiştirmekten bahçeden soğudum. Son olarak yurt dışı sitelerdeki yorumları okuyarak (yabancı sitelerde gerçekten teknik açıdan çok değerli yorumlar yapılıyor) Ryobi RBC 1000 EX markalı elektrikli tırpan aldım. 1000 wat güç, hem metal bıçaklı hem misineli sistemi var. çok güçlü. Eziyet eğlenceye dönüştü. İnternetten satış fiyatı yaklaşık 300 tl. tavsiye ederim.

erhuna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 09:10   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Eski alpina tırpan motorunu yaklaşık 16 yıl kullandım . Bugün yeni bir tırpan motoru aldım .

Oleomac 755 master benzinli tırpan motoru 875 tl ye kredi kartına 12 ay taksitle aldım.
Eski motorla günde 6 dönüm yer açardım ama bahçedeki ot durumuna göre değişirdi.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 13:06   #28
Yeni Üye

emin48's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın erhuna ne kadar bahçe için için satın aldınız bu makinayı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erhuna Mesajı Göster
sayın inci akalp , daha önce benzinli misineli çin malı bir araç kullandım, bahçem büyük ve yabani ot ve dikenli bitkiler yetişiyor, misina değiştirmekten bahçeden soğudum. Son olarak yurt dışı sitelerdeki yorumları okuyarak (yabancı sitelerde gerçekten teknik açıdan çok değerli yorumlar yapılıyor) Ryobi RBC 1000 EX markalı elektrikli tırpan aldım. 1000 wat güç, hem metal bıçaklı hem misineli sistemi var. çok güçlü. Eziyet eğlenceye dönüştü. İnternetten satış fiyatı yaklaşık 300 tl. tavsiye ederim.

Düzenleyen emin48 : 18-09-2011 saat 14:27
emin48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2011, 15:50   #29
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Benzinli tırpan için önerisi olacak forum üyeleri var mı acaba?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2011, 16:34   #30
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Benzinli tırpan için önerisi olacak forum üyeleri var mı acaba?
Sayın seaa;
Bende 3 yıldır Oleomac 750 kullanıyorum. Son derece güçlü motoru var. Zaman zaman yevmiye vererek çalıştırdığım kişilerde, kullandıkları diğer benzinlilere göre daha iyi iş çıkarabildiklerini söylüyorlar.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024