agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen kjetlee

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2009, 15:59   #1
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Su deposu (yalıtılmış çukur)

Merhaba,

Bahçemde bulunan kuyunun suyunu depolamak üzere istediğim nitelik ve büyüklükteki beton su deposunu yaptırmaya şu anda ekonomik durumum el vermediği için kepçe ile bir çukur kazdırıp içine sera naylonu ya da başka bir branda materyali serip su deposu yapmayı düşünüyorum.
Bu çukurun açılması ve naylonun serilmesi konusunda bana tavsiyeler verecek arkadaşlarım varsa çok sevinirim. Aklıma gelen örnek sorular;
* Çukurun boyutu, şekli konusunda bİr sınırlama olmalı mı?
* Kullanılacak naylon ya da branda nasıl bir materyal olmalı.
* Pompa kullanmadan sulama yapılabilir mi?
* Çukur çevresinde nelere dikkat etmeliyim.
sizin aklınıza gelen başka noktalar da varsa yazarsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 16:55   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sera naylonu kolayca delinir gibi geliyor. Binalarda su yalıtımında kullanılan 5mm'lik membranlar, çukurun şeklini alacak şekilde ısı ile birleştirilirse sağlam bir şekilde olur sanki.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 17:06   #3
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
merhaba;
bence kepçeyle çukur açma, naylon serme maliyetine plastik su depoları edinilebilir, üstelikte söylemiş olduğunuz depolama sistemi uzun süreli ve sağlıklı bir yol değil, kısa sürede naylon yırtılır ve suyun içerisi toz, toprakla dolar
kolay gelsin

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 17:12   #4
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Galeri: 4
Sizin istediğiniz su deposu şekli Mersin civar köylerinde yıllardır kullanılıyor. Bu depolardan damlama suyla bahçeler sulanıyor. Bizim bahçemizde de aynı tarzda bir depo var.

Deponun büyüklüğü daha çok sizin sulamayı düşündüğünüz arazinin büyüklüğü ve gereken su kapasitesiyle alakalı. Bir sulamada kullanacağınız su miktarını kapsayacak büyüklükte ve derinlikte olmalı. Su deposu daha çok dikdörtgen şeklinde oluyor.

Size şöyle tarif edeyim. Bizim bahçemiz 2500 m. Hazırladığımız depo ise yaklaşık olarak 15 X 10 m. Derinlik 2,5 m. Ölçülerde yanılmış olabilirim. Tam olarak kaç metrekare olduğunu bilmiyorum. Ama size yaklaşık bir fikir verebilir diye düşünüyorum. Taban ve çevre sera naylonuyla çevrili. Naylonun delik olmaması önemli. Yaklaşık 2-3 yıl kullanılabiliyor. Gerektiğinde değiştiriliyor.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 17:16   #5
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Polietilen depolar benim de aklıma geldi, ancak 20 tonluk depoya 3.500 TL istediler, geçici bir çözüm için fazla pahallı geldi bana,

Membran hakkında bilgim yok doğrusu ebatlarını, birleştirmenin nasıl yapıldığı fiyatları öğrenmem lazım, bunu araştırayım.

Köylerde bir kaç sefer sera naylonu ile yaptıklarını görmüştüm ama ne kadar çözüm oluyor bilmiyorum doğrusu.

Eski 21-10-2009, 17:25   #6
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn Almira, bir hemşehrim olarak sizden daha fazla detay isteyeceğim,
Kulandığınız naylonun ne özelliği var? En x Boy, kalınlık, yapıldığı özel bir madde vb.
Bir de çukurun biraz eğimli olması lazım dediler bana doğrumudur?

Ekte kabaca bir çizim yaptım sera naylonu boyutlarını dikkate almadan, böyle bir eğim verilmeli mi yoksa direk dikdörtgen prizma yapmak yeterlimidir?

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2009, 18:17   #7
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Sayın aslan bahçenizde kot farkı var ise yüksek kot olan kısma çukuru açar iseniz sulama işleminde pompa kullanmanıza gerek kalmaz ama kot farkı yok ise mutlaka pompa kallanımı gerekir.Ayrıca gölet süs havuzu şelale gibi su tutacak alanlarla ilgili bölüm den yararlınabilir Süs havuzu yapımları
http://www.agaclar.net/forum/attachm...0&d=1205969883 bu bölüme bakarsanız size çok fazla katkı saglayacaktır

Düzenleyen beyzagıda : 21-10-2009 saat 18:24 Neden: eksik link
beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 19:09   #8
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Bir kitapta bu yöntemle süs havuzu yaptıklarını okumuştum. Ama çukurun içine serdikleri branda tipi bir malzemeydi ve kesinlikle çok dayanıklı ve profesyonel bir malzemeydi. İyi malzemeyle yapılırsa uzun ömürlü olabilir. Ama sera naylonu pek uzun ömürlü olmayabilir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 12:19   #9
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn Meyvelitepe'nin verdiği fikir ile bakınınca birşeyler buldum.

İstanbul'da Cem Botanik firmasının bir uygulaması var, "oldukça esnek, su geçirmez bir kauçuk membran olan EPDM Jeomembran" diye tabir ettikleri bir malzeme ile gölet yapıyorlar. Çok sağlam olduğunu belirtip Ömürboyu garanti veriyorlar( Neleri kapsıyor bilmiyorum) eni 15 mt boy 61 mt'ye kadar uzuyor, metrekare fiyatı 11,70 USD + KDV

http://www.cembotanic.com.tr/membranuygulamalari.aspx

Bir de Perpa'da Su yapı diye bir firmanın sitesinden, yine EPDM esaslı bir madde var
http://www.su-yapi.com/index.php?sayfa=42

Su Yapı'dan iki fotograf

Eklenen Resimler

Eski 22-10-2009, 12:29   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Derinlik 1 mt den fazlaysa etrafında güvenlik tedbiri almalısınız.

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 12:47   #11
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
İşte bahçecilik kitabında süs havuzu yapında kullandıkları malzeme buydu. Tabii evladiyelik ve ithal bir malzeme olduğu için oldukça pahalı. Türk tekstili bu malzemenin üretimine başlamamış herhalde. Yerlisi daha hesaplı olurdu.

Artıları-eksileri iyi heasplamak lazım. Yalıtılmış su çukuruna harcanacak para, bakım ve temizlik, güvenlik gibi konuları iyi düşünmek gerekir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 15:11   #12
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Sn Meyvelitepe'nin verdiği fikir ile bakınınca birşeyler buldum.

İstanbul'da Cem Botanik firmasının bir uygulaması var, "oldukça esnek, su geçirmez bir kauçuk membran olan EPDM Jeomembran" diye tabir ettikleri bir malzeme ile gölet yapıyorlar. Çok sağlam olduğunu belirtip Ömürboyu garanti veriyorlar( Neleri kapsıyor bilmiyorum) eni 15 mt boy 61 mt'ye kadar uzuyor, metrekare fiyatı 11,70 USD + KDV

http://www.cembotanic.com.tr/membranuygulamalari.aspx

Bir de Perpa'da Su yapı diye bir firmanın sitesinden, yine EPDM esaslı bir madde var
http://www.su-yapi.com/index.php?sayfa=42

Su Yapı'dan iki fotograf
Sayın Aslan k; bahsettiğim havuz sistemi ikinci fotoğraftaki gibi. Tek fark benim bahsettiğim biraz daha derin. Tabi burda önemli olan sizin sulamak istediğiniz bahçenin büyüklüğü ve size gerekli olan su miktarı. Havuzda biriken su sizin bahçenizin bir kez sulanmasını sağlayacak miktarı almalı. Eğer sulama yaparken aynı zamanda havuza su takviyesi yapabiliyorsanız havuz biraz daha küçük olabilir. Sera naylonunun eni havuzun en ve yüksekliğini kapatmalı. Boyunu istediğiniz büyüklükte ayarlayabilirsiniz.

Eski 22-10-2009, 15:16   #13
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Havuz çukurunu bekoyla açtırdık. Bizim arazimiz biraz eğimli. Havuz bahçenin üst kısmına yani arazinin yüksekte kalan bölümüne açıldı. Kullanılan mazemeyi ben sera naylonu olarak biliyorum. Kalınlığıyla ilgili pek bilgim yok. Sanırım yapmak istediğinizi ve nerede kullanacağınızı sera mazemesi satan kişilere anlatırsanız size yardımcı olurlar.

Eski 10-12-2009, 10:19   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2009
İyi günler

göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir faktör var.
Kepçe ile kuyuyu açtırdıktan sonra yağmurlarla birlikte kenarlardan çökme yapmakta ve su depolama alanınız fazlasıyla azalmakta.
Naylon araştırmasının yanında kenar çökmelerini engellemek içinde bir çözüm bulursanız iyi olur. Bahçemizde iki defa aynı kuyuyu kepçeyle düzeltmemize rağmen tekrardan çökmeyle toprak doldu.

Saygılar...

RFK beğendi.
kjetlee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024