agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2009, 12:37   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçe düzeni içinde soğanlı/yumrulu bitkiler

Bu yıl birkaç soğanlı ve yumrulu bitki alınca bahçeye onları yerleştirmek bayağı zor geldi.

Diğer bitkilerde de söz konusu olan toprak, güneş, gölge, su isteklerine ek olarak bu bitkileri var olan bahçe düzeninde yerleştirirken göz önüne alınacak çeşitli noktalar çıktı.

Örneğin;

- soğanı/yumruyu çıkarınca ortaya çıkacak boşluk nasıl görünecek?

- toprakta kalabilenler sulama sisteminden nasıl korunacak?

gibi. Bu konuda sizin deneyimleriniz, tavsiyeleriniz nelerdir?

abk beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 14:12   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Sabah,
Bu konuyu açmanız çok iyi olmuş,çok sağolun.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 14:21   #3
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Nergizlerle ilgili şöyle bir deneyim anlatabilirim.
Yürüme yolunun kenarına nergiz dikmeye karar verdik. Yol boyu 25cm kadar eninde bölgenin toprağını çıkarttık, toprağa çok bolca kum karıştırıp boşluğu doldurduk. Nergiz soğanlarını diktik, üstüne de aynen eski hali gibi çim ektik. Bu bölge 3 senedir bu şekilde. Kış sonu gibi nergizler çimin arasından çıkıyorlar, baharda çiçeklerini açıyorlar. Sonra da yavaş yavaş kuruyorlar. Yapraklarını kurudukça koparıyoruz, Haziran ayı gibi nergizlerden geride hiç iz kalmıyor. Bölge zaten çim olduğu için boşluk da kalmıyor. Yaz boyu da çim sulanıyor ama sanırım kum sayesinde drenaj iyi olduğu için soğanlara birşey olmuyor.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 17:00   #4
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bu konu beni de düşündürüyor. Başlık açılması iyi olmuş

Soğanlar ayak basmayan yerlerde olmalı. Toprağı sıkıştırılmamalı. Duvar dipleri olabilir. Soğanların sıcak veya soğuk seven çeşitlerini ayrı yerlere dikmek gerek.
Soğanlı bitkilerin ekim yeri su drenajı için meyilli yer yapılarak teraslandırılabilir.

Kumun soğanlı bitkiler için su drenajı ve saçaklanma yeteneğini attırdığını biliyorum. Bu sebeple yarım m3 kumu hazır bekletiyorum.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 22:40   #5
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Konuyu geç fark ettim ama bir deneyimimi aktarmak istiyorum. Acemi bir bahçe meraklısı olarak geçen ilkbaharda(2008) diktiğim glayöllerin ve callaların soğanlarını yaz sonunda oldukları yerlerde bırakmıştım. Yağmur ya da çim sulamalarıyla bol bol ıslanarak kışı geçirdiler. Bu yaz aynı coşkunlukla, hatta bir sürü de yavru vererek açtılar. Bilgilerinize...
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 16:13   #6
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Konuyu Sayın Sabah'ın özel mesajı sayesinde fark ettim.
Kısaca bende deneyimlerimi yazmak istedim. Ben Kasım ayının sonlarına doğru önce lale soğanlarını dikiyorum. Nisan ayında açmaya başlıyor en geç Mayıs başında çiçekleri geçmiş oluyor. Ben yeşil yaprakların sararmasını beklemeden hemen soğanları söküp kaldırıyorum. Soğanları söktüğüm yere dahlia dikiyorum, onlarda Temmuz ayında çiçeklenmeye başlıyor. Aynı bölgenin farklı bir köşesine Şubat sonu Mart başında Glayölleri dikiyorum Temmuz ayında onlar çiçeklerini açıyorlar. Geçen sene Vişne ağacının gölgesine renkli lilium'lardan Nisan ayında diktim 20 Hazirandan sonra grup grup açtılar.
Beyaz gala'nın bu yaz 5. senesi olacak soğanını topraktan hiç çıkarmıyorum, Mayıs ve Haziran aylarında devamlı çiçekli kalıyor. Geçtiğimiz Mart ayında renkli galalardan diktim onlarda çiçek verdi, soğanlarını sökmedim gelişimlerini önümüzdeki bahar göreceğim.
Bu yıl ilk defa canna soğanı diktim Ağustos ve Eylül aylarında açtı, soğanlarını çıkartmadım. Afrika zambağı her yıl büyüyor genişliyor. Bu yıl yine ilk defa belladonna lily diktim çok güzel yaprak verdi fakat çiçek alamadım. Seneye verirmi bilmiyorum göreceğiz.
Benim başarısız olduğum tek soğanlı mis zambak geçen yıl Ağustos ayında 10 soğan diktim başlangıçta yapraklandılar sonra yavaş yavaş yapraklar çürüdü, işin ilginç yanı soğanlarına ulaşamadım sanıyorum o bölge fazla su alıyordu çürüdüler. Bu sene Eylül ayında farklı bir yere deneme amaçlı mis zambak diktim başarılı olursam seneye daha çok dikeceğim. Yine bu sene ilk defa Eylül ayında ters lale soğanı diktim bakalım baharda olacakmı.
Benim tecrübelerim bunlardan ibaret.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 17:09   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Lale soğanlarının etrafına sonbaharda hercai menekşe dikmiştim. Bu şekilde laleler açana kadar yeri belli oluyor, laleler açınca iki çiçek beraber hoş görünüyor. Lalelerin çiçeği gidince sapını kestim, yaprakları kuruyuncaya kadar yerinden çıkarmadım, bu devrede gürleşen menekşe, sarı yaprakların fazla görünmemesini de sağladı.

gilan beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 19:39   #8
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sn.Tturt ;
8 ay geçmiş ,bu arada ki gözlemleriniz neler ?
Pembe trompet'leri de merak ettim ,açtılar mı ?

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 19:46   #9
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Aslın da sn.Melike Şahiner'in bu konuya katkısı çok olurdu.Sanırım artık siteye girmiyor.

Eski 20-01-2011, 16:39   #10
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Soğanlı bitkilerle uyumlu çiçekler

Aslında kendi kendime sürekli düşündüğüm bir konuyu buraya taşımak istedim.
Gelen fikir ve yorumlar benim gibi ne yapacağını bilemeyen bitkiseverlere yol gösterir belki

Lale,sümbül,nergis,çiğdem gibi sonbaharda ekilen soğanları topraktan sökmeden, sulama istekleri ve dönemleri uyumlu hangi bitkileri kullanabiliriz?
Toprak altında karıştıkları ve istekleri farklı olduğu için yazın açan soğanlı bitkilerin ayrı yerde olması taraftarıyım.

Yaz ortası çiçekleri geçen soğanlıların görüntüsü elbette ki rahatsızlık verici. O görüntüyü kapatıken, kökleri ve sulama istekleriyle soğanlarımı rahatsız etmeyecek yaz boyunca çiçekli kalabilen bitkiler neler olabilir?

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 16:47   #11
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Bahçe boyunca uzanan taş çiçekliğimde bulunan soğanlar için çözüm arıyorum, kendi adıma.. Çiçekliğin kener kısımlarına sarkıcı türler (alyssum, aubrieta, campanula gibi) ekmeyi düşünüyorum.Baharda soğanlı çiçekler açarken, onlar geçtiğinde de diğerleri sarar..
Acaba uyumlu olur mu?

Şu anda ortamın resmini çekme imkanım yok ama ileriki zamanlarda resimleyeceğim..

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 17:00   #12
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Benim bahçemde de bir bölüm tamamen soğanlı bitki doldu. Soğanlıların tamamen çiçeklenip sararmasını takiben soğanları sökmeden o bölgeye saksılar içinde dekoratif bir uygulama yapmayı planlıyorum. Sulama ihtiyacı olmayan bitkiler olmadığına göre sizin düşündüğünüz gibi bir uygulamanın yapılamayacağını sanıyorum. Ustaların fikirlerini bekleyelim.

Sudenur beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 17:29   #13
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bu sene bütün laleleri, hercai menekşelerin arasına diktim (saksıdakiler dahil). Böylece haziran ayına kadar durumu kurtaracağım.

Düzenleyen Kiraz : 21-01-2011 saat 21:24
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 18:11   #14
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Geçen yıl , kışın açan soğanlı bitkilerimin bulunduğu bölgeye ,bahar da çin karanfili ve
horoz ibiği ektim.Karanfillerin tohumunu doğru dan toprağa serpmiştim.Horoz ibiklerini de
küçük fideler halin de diktim.

Yaz sonun da horoz ibiklerini söktüm.Karanfilleri budadım.O bölge de ki sümbüller
gayet sağlıklı büyüyorlar.Lale'ler ne durum da bilmiyorum.

Horoz ibikleri sümbüllerin bulunduğu bölüm de idi ve her gün sulandı.
Lale'ler çürümüş olabilir.

Bana sardunya dikmek daha mantıklı geliyor.Özellikle sakız sardunya ,uzayan kolları ile toprağı örtüyor .Çok sık sulamak gerekmiyor ,toprağı da örttüğü için kendi kendini serinletiyor.

Bahçenin olduğu bölge sardunya için uygun değil ise bodur kasımpatları da kullanılabilir
diye düşünüyorum.Saç ayağı şeklin de dikilip arasına soğanlı'lar yerleştirebiliriz.Her ikisinin de çiçeklenme zamanı geçtiğin de ,boşluklara ,küçük saksılar da çiçekli bitkiler yerleştirir isek o bölgenin renksiz kalmasını engellemiş oluruz.Böylece soğanlılar da kasımpatları da
kalıcı olur.

Bir başka alternatifte bodur çit bitkileri .Şu an ismini hatırlıyamadım ,peyzaj da sıkça kullanılıyor ve iki rengi mevcut.Kasımpatları yerine tercih edilebilir.

Eski 20-01-2011, 19:10   #15
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Sukulent türleri az suyla yetindiklerinden olabilir diye düşünüyorum. Çok güzel ve çok çeşitli renklte çiçeklenen sukulent türleri var.

Geçen hafta 'Ünal Çiçekçilik' e gittiğimde 'festuca ovina' gösterdiler. Biçmek gerekmeyen, hastalık derdi olmayan, az su isteyen, yer örtücü olarak uygun bir bitkiymiş. 2-3 yıldır özellikle işyeri bahçelerinde, kaktüsler ile birlikte kullanıldığını görüyorum. Biçmek gerekmediğinden, soğanlı bitkilerle çok uyumlu olabileceğini düşündüm. Toprak görünen alanlar ağaç kabuklarıyla veya ufak dekoratif taşlarla kapatılabilir.
Name:  festuca ovina kopya.jpg
Views: 7166
Size:  55.9 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 19:21   #16
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
[QUOTE=nurcanaybay;

Bana sardunya dikmek daha mantıklı geliyor.Özellikle sakız sardunya ,uzayan kolları ile toprağı örtüyor .Çok sık sulamak gerekmiyor ,toprağı da örttüğü için kendi kendini serinletiyor

Bu öneriniz benim bahçem için ideal olacak.
Teşekkür ederim

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 19:40   #17
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Sevgili Hozat ;
umarım sonuçtan memnun kalırsınız.

Limon ;
Fectuca görünümün de ki bitkileri ben de çok beğeniyorum.Bildiğiniz gibi ,bu görünüme sahip farklı renkte bitkiler var.Belki kombine olarak kullanılır ise çok hoş olabilir.Kaya bahçesi gibi düşünün.

Eski 20-01-2011, 19:47   #18
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Cezayir menekşesi çözümlerden biri olabilir mi? (Sakız sardunya kışı bahçede geçiremediği için kullanamıyorum.)

Yaz sonu hem aşırı yayılmasını önlemek hem de sarı yapraklı halini daha çok sevdiğim için cezayir menekşesini buduyorum. Ön tarafında (bitkiden yaklaşık 25-30cm. uzakta, dikim çukurunun hemen dışında) tavuk çiçeği (Sternbergia sp.) dikili. Tavuk çiçeği açtığı zaman cezayir menekşesi budanmış olduğundan bir sorun çıkmıyor; bahardan itibarende cezayir menekşesi tavuk çiçeğinin olduğu bölgeyi tamamen kaplıyor. Tavuk çiçeğini sonbahar-ilkbahar dönemini yağmursuz geçirirsek suluyorum; yaz dönemi sulama yapmıyorum.

Geçen sene soğanlı bitkileri fazlalaştırdığım için cezayir menekşesinide çoğaltıyorum. Sonbaharda açan diğer soğanlılar için de denemeyi düşünüyorum.

Limon seninle benzer düşünüyoruz. Sümbüllerin yanına deneme amaçlı sukulent türü diktim; seneye durumunu paylaşabilirim. Yetiştirdiğim sukulentler hep saksıda olduğundan bahçede nasıl yayılacaklarını veya kışı nasıl geçireceklerini bilemiyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 19:51   #19
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Yaprakları yaz-kış yeşil kalan ,az su isteyen ,soğanlı ya da yumrulu bitkiler de kullana biliriz .Yumrulu iris gibi.

Aslın da böyle bir liste oluşturabilsek hepimizin ,özellikle benim gibi soğanlıları sevenler
için çok kolaylık olur.Ayrıca bu uygulamayı saksı da da gerçekleştirebiliriz.Tek şart yaprakları yeşil kalsın ve az suya ihtiyaç duysun.İki şart oldu )

Eski 20-01-2011, 20:10   #20
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Sn.Üzüm ;
ben cezayir menekşesini hiç yetiştirmedim ,siz yazdıktan sonra araştırdım.

Nergis ve kardelen ile birlikte yetiştirilebilirmişiz Bu durum da diğer soğanlılar için de uygun olur sanırım.Fakat toprağının nemli olması gerekiyormuş.

Eski 20-01-2011, 20:19   #21
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Şimdi onu yazacaktım, Cezayir Menekşesi bol suyu seviyor, suladıkça keyifleniyor.

Sukulentlerin her türü olmasa da soğuğa dayanıklı pek çok türü var. Son zamanlar ben de bu konu üzerinde çok araştırıyorum. Çimsiz, her mevsim değişik türlerin çiçek açtığı, biri ölürken diğerinin canlandığı, kısaca hep canlı kalacak bir bahçe için kafa patlatıyorum. Artık deneme yanılma yöntemlerimden yorulduğumdan, her şeyi planlayıp sonra harekete geçmek istiyorum.

Böyle bir bahçe, basılmalık değil ama tablo gibi seyirlik olacaktır.

yalınkat beğendi.
Eski 20-01-2011, 20:38   #22
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın nurcanaybay,

Bulunduğum yerin nem oranı çok düşük, cezayir menekşesinin de olduğu çiçek alanı 10-15cm. normal bahçe seviyesinde yüksekte, sulaması da sürekli nemli kalacak biçimde yapılmıyor. Bütün bunlara rağmen bahçede güzel gelişebiliyor.

Belki nem isteği saksıdaki cezayir menekşesi için geçerli olabilir. Bir ara sardunya saksılarına arajman yapmak için dikmiştim; uzun ömürlü olmadılar. Bende saksıda yetiştirmekten vaz geçtim.

Eski 20-01-2011, 20:42   #23
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Limon senin mesajını görmemişim. Cezayir menekşesini toprakta mı yetiştiriyorsun?

Eski 20-01-2011, 21:11   #24
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Hatırlar mısınız acaba, mutfağın önünde taşla hazırldığım bölüm vardı. Oraya taşları sermeden çeşitli yer örtücüler denemiştim. Önce Ajuka dikmiştim, herkes "buraya neden roka ektin?" diye sormuştu, ben de hiç sevmemiştim görüntüsünü, sonra hepsini söküp 2 kasa Cezayir menekşesi dikmiştim. Doğrusu onun görüntünü pek beğenmedim. Cezayir menekşesi, eğimli arazilerde aşağıya doğru sarkınca çok güzel görünüyor ama düz bir yerde, yer örtücü olarak kullanınca pek beğenmedim.

Eski 20-01-2011, 23:25   #25
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sevgili Limon, iki kasa diktiğini söylediğin için merak ettim. Acaba aynı bitkiden mi bahsediyoruz? (2 kasa gözüme çoook geldi)

Bende düz yerde yayılmasını sevmiyorum. Ayrıca yaprakları yaz sonu güneş yanığı oluyor, rengi yeşil ağırlıklı oluyor. Budadığım zaman taze yapraklar sarı çıkıyor, daha derli toplu görünüyor. Yarın fırsat bulabilirsem farkı göstermek için budanmış ve budanmamış olanların fotoğrafını çekerim.

Eski 20-01-2011, 23:37   #26
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Haklısın limon, cezayir menekşesi denetim altına alınmassa değil yer örtücü, istilacı oluyor
Şile'de böyle bir bölüm vardı hiç ellenmemiş durumda içine girilemiyordu.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 23:42   #27
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Ceayir menekşesini bahçemi ilk kurduğumdan beri-yaklaşık üç yıldır- yetiştiriyorum. Sadece bahçe sulamasından ona erişen miktar suyla sulanıyor. Çok güneşli bir alanda da yarı gölge başka bir alanda da keyifle yetişiyor ve yayılıyor. Bendeki alacalı olanı. Resmini ekliyorum. Geçen seneki kışta bile donmadı. Aynı şekilde festucalardan da son derece memnunum. Onlar da oldukça güneşli bir alandalar ve kışı hasarsız atlattılar.
Çiğdem soğanlarını da çimin içine gelişigüzel diktim. Baharda çok sevimli bir görüntü oluşturuyorlar

Eklenen Resimler

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 01:24   #28
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Eser Hanım, 40 kadar çiğdem soğanını çim alana ama kayrak taşlarıyla yaptığım yürüme yolu bölümüne öbekler halinde dikmiştim. Ben de durumdan çok memnunum. Ancak çimlerin arasına diktiklerimde durum farklı. Hava eğer ılıman giderse çimler çabuk uzamış oluyor ve biçmek gerekiyor. Çiğdemlere zarar vermemek için çimlerin boyunu yüksek ayarda biçiyorum. Bu sefer de çiğdem çiçekleri çimlerin arasında kaybolup gidiyor. Çimlerin arasında kalanlar daha küçük çiçek açıyorlar. Ancak yürüme yolunun kenarlarına öbek öbek diktiklerim daha iri açıp, çok doğal ve güzel görünüm sergiliyorlar.

Ben biçilmeye gerek duyulmayan, mantar, pas gibi çim hastalıklarına dayanıklı, az suyla yetinebilen yer örtücü arayışındayım. Bu yer örtücünün içinde ayrıca dönüşümlü çiçek açacak birbiriyle uyumlu soğanlı bitkiler olacak. Sonbahar çiğdemi, ilkbahar çiğdemi, doğal küçük yapraklı ve çiçekli sıklamen çeşitleri, kardelenler, irisler, ters laleler, zambaklar vb...

5 yıldır geniş çim alan ve yüze yakın ağaç, yani yeşil ağırlıklı bir bahçe vardı, artık değişim istiyorum. Hangi mevsim olursa olsun bahçeme baktığımda rengarenk çiçekler görmek istiyorum. Araştırmalarım sürüyor.

Kızmayın ama Cezayir Menekşesinin görünümü bana pek albenili gelmiyor.

Sevgili Üzüm, evet aynı bitkiden bahsediyoruz. Küçük mevsimlik çiçekler gibi poşet saksılardaydı. Toprağın bir anda kapanmasını istediğimden fazla dikmiştim ama yazdığım gibi görüntüden pek memnun kalmadım. Söktüklerimi oraya buraya serpiştirdim ama bahçe düz olunca olmadı. Bu bitki daha çok aşağıya doğru sarkarak ilerlemeyi seviyor. Bence gölgede daha mutlu oluyor. Çok istilacı, toprağa değdiği yerde kök salıp tutunuyor.

Eski 21-01-2011, 09:37   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Kızmayın ama Cezayir Menekşesinin görünümü bana pek albenili gelmiyor.

Sevgili Üzüm, evet aynı bitkiden bahsediyoruz. Küçük mevsimlik çiçekler gibi poşet saksılardaydı. Toprağın bir anda kapanmasını istediğimden fazla dikmiştim ama yazdığım gibi görüntüden pek memnun kalmadım. Söktüklerimi oraya buraya serpiştirdim ama bahçe düz olunca olmadı. Bu bitki daha çok aşağıya doğru sarkarak ilerlemeyi seviyor. Bence gölgede daha mutlu oluyor. Çok istilacı, toprağa değdiği yerde kök salıp tutunuyor.[/QUOTE]

yazılanlara katılıyorum istilacı bir bitki

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 10:50   #30
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Anladığım kadarıyla Cezayir menekşesi nemli ortamlarda istilacı oluyor.

Bazı bitkiler ısı, ışık, sulama sıklığı, toprak yapısı, topraktaki besinler, vb. durumlara bağlı olarak farklı davranıyor; cezayir menekşeside herhalde bu bitkilerden biri.

Ben ise çoğaltmak için 1 kökü budamadım ve dallarını hafifçe daldırdım. Eger toprağa dalı uzatmasam 1 veya 2 kök elde edebiliyorum. Eğer yaz sonu budarsam çoğalma imkanı yok gibi. (Bulunduğum yerde en az 2-3 yıldır sulanmayan bir bahçede cezayir menekşesinin yaşadığını görünce bu bitki ilgimi çekmişti; gelişmiyor ama yaşamını sürdürebiliyordu.)

Bu güzellik sevilmez mi? (budanmış olan cezayir menekşesi) Bu mevsimde bahçemde bu şekilde görünen bir bitki olması beni memnun ediyor.
Name:  vinca.jpg
Views: 10306
Size:  45.0 KB

Budamadığım ise yaz sonundan itibaren aşağıdaki gibi görünüyor?
Name:  vinca_3.jpg
Views: 5177
Size:  43.3 KB

Sayın Canpolat, şimdi size nasıl kızmayayım. Soğanlı bitkiler için güzel bir çözüm bulmuştum. Şaka bir yana farklı zevklere saygı duyarım -farklı çözümlere de.

gilan ve Güzin Çakar beğendi.

Düzenleyen üzüm : 21-01-2011 saat 11:24

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024