agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2011, 10:50   #31
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
5 yıldır geniş çim alan ve yüze yakın ağaç, yani yeşil ağırlıklı bir bahçe vardı, artık değişim istiyorum. Hangi mevsim olursa olsun bahçeme baktığımda rengarenk çiçekler görmek istiyorum. Araştırmalarım sürüyor.
Sevgili limon, ben daha üçüncü yılımdayım ve bahçem de aynı sizinki gibi yeşil (ve gri ) ağırlıklı. Şimdilik bu durumdan memnunum. Belki bir süre sonra ben de bu durumdan sıkılır biraz daha fazla renk ararım. Henüz bilmiyorum.
O zaman da sizin tecrübelerinizden de yararlanarak başka bir düzenleme yoluna giderim. Bahçe her zaman yaşayan , sizinle birlikte soluk alan bir doku. Zaten bahçeyi de çekici kılan bu değil mi?

Ama ben vincayı hala çok seviyorum

gilan, abk ve Güzin Çakar beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 11:55   #32
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Önce ki mesajlar da ,cezayir menekşesi yetiştirmediğimi yazmıştım ama alacalı yapraklısını görünce farkettim.Sanırım yanılmıyorum değil mi ?

Eğe bu cezayir menekşesi ise ,arajmanlar da yaprak rengi ile hoş duruyor.

Eklenen Resimler

abk ve Güzin Çakar beğendi.
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 11:55   #33
Ağaçsever

metintekin143's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2010
çok güzel

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Ceayir menekşesini bahçemi ilk kurduğumdan beri-yaklaşık üç yıldır- yetiştiriyorum. Sadece bahçe sulamasından ona erişen miktar suyla sulanıyor. Çok güneşli bir alanda da yarı gölge başka bir alanda da keyifle yetişiyor ve yayılıyor. Bendeki alacalı olanı. Resmini ekliyorum. Geçen seneki kışta bile donmadı. Aynı şekilde festucalardan da son derece memnunum. Onlar da oldukça güneşli bir alandalar ve kışı hasarsız atlattılar.
Çiğdem soğanlarını da çimin içine gelişigüzel diktim. Baharda çok sevimli bir görüntü oluşturuyorlar
çiçekler etrafındaki görünen bitkiyemi ait acaba

metintekin143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 12:21   #34
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Önce ki mesajlar da ,cezayir menekşesi yetiştirmediğimi yazmıştım ama alacalı yapraklısını görünce farkettim.Sanırım yanılmıyorum değil mi ?

Eğe bu cezayir menekşesi ise ,arajmanlar da yaprak rengi ile hoş duruyor.
Sizdeki benimkinden, Eser hanımın bahçesindekide diğer bir türü (veya gölgede büyüyeni) yanılmıyorsam.

Ben iklim nedeniyle saksıda arajmanda başarılı olamadım. Çok güzel görünüyorlar.

Düzenleyen üzüm : 21-01-2011 saat 12:24 Neden: il
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 12:21   #35
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintekin143 Mesajı Göster
çiçekler etrafındaki görünen bitkiye mi ait acaba
Evet, cezayir menekşeleri (diğer adıyla vinca'lar) çok güzel lila renkli çiçekler açarlar

Eski 21-01-2011, 12:26   #36
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Cezayir menekşelerinin vinca major ve vinca minor diye iki türü olduğunu biliyorum. Alaca yapraklısı yanılmıyorsam vinca major. Bir de düz yeşil yapraklısı var ve onun da diğeri olduğunu düşünüyorum. Ben alaca yapraklısını daha çok seviyorum ve benim bahçemde bulunan da o

Eski 21-01-2011, 13:04   #37
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Bir bitkimin daha ismini öğrenmiş oldum ,teşekkürler.

Eski 21-01-2011, 14:57   #38
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Thumbs up

Sakız sardunya benim için yani Ankara, Eskişehir gibi bölgeler için uygun değil sanırım. Çünkü kışı bahçede geçiremiyor.

Gilan'ın mesajında bahsettiği gibi çim kışlık soğanlara sorun yaratmıyorsa, (ki çim yazın en fazla su ihtiyacı olan yer örtücü) alyssum, aubrieta, campanula da sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Daha doğrusu umuyorum

Bir de ben, uzun taş çiçekliğin ortasına sırayla öbekler halinde yerleştirdim soğanları (lale,sümbül,nergis,çiğdem) Yani kenarlarda boşluk bıraktım. Yerörtücüleri kenarlara diksem diyorum. Araya karıştırmadan...

Aklıma yatan başka bir çözüm bulamazsam bunu deneyeceğim. Gelişmeleri resimlerle aktarırım..Tabi soğanların durumunu bir sonraki sene göreceğiz

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 15:09   #39
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Şimdi onu yazacaktım, Cezayir Menekşesi bol suyu seviyor, suladıkça keyifleniyor.

Sukulentlerin her türü olmasa da soğuğa dayanıklı pek çok türü var. Son zamanlar ben de bu konu üzerinde çok araştırıyorum. Çimsiz, her mevsim değişik türlerin çiçek açtığı, biri ölürken diğerinin canlandığı, kısaca hep canlı kalacak bir bahçe için kafa patlatıyorum. Artık deneme yanılma yöntemlerimden yorulduğumdan, her şeyi planlayıp sonra harekete geçmek istiyorum.

Böyle bir bahçe, basılmalık değil ama tablo gibi seyirlik olacaktır.
Şimdi farkettim sizin mesajınızı..Aslında anladım ki tamamen olay bu!!! Bahçenin düzeni sırayı hesaplamaktan geçiyor. Bir de sarkıcı ve yer örtücü gibi kusur kapatıcıların uzun süre çiçekli ve çok yıllık olması şart artık benim için..

Ben artık bu sene araştırıp, tek tek yazıp, kafamda yerleştirip, birde çiziyorum Hersene tohumlarla uğraşmaktan fide dikmekten yorulup sonra da sezonun sonunda bakıyorsunuz. Elde birşey yok... Şimdiden deli gibi düşünüp araştırdığım için eşim beni komik buluyor

Eski 21-01-2011, 20:07   #40
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Sukullentler de su da sorun olmaz...Az suyla yetinebildikleri için bana çok mantıklı geldi...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 18:05   #41
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

http://urbanext.illinois.edu/bulbs/planting.cfm

Doğru aktarabildim mi bilmiyorum ,bir arkadaş tercüme edebilir ise
bura da işimize yarayacak bilgiler var.Ben google çevirisi ile anlamaya çalıştım ,devrik cümlelerle pek anlaşıkmıyor.

Eski 25-01-2011, 12:27   #42
-

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Ben soğanlı bitkilerin çiçekleri bittikten sonra toprak yerine uygun bir ortamda dikim zamanına kadar saklanması gerektiğine inanıyorum.
Böylece yeni çiçekler çok daha sağlıklı oluyorlar.

drizz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 12:34   #43
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Palmiye Merkezi 'nin ayın bitkisi sayfasında Ada Soğanı (Urginea maritima) için
kışın geniş, gösterişli yaprakları, sonbaharda ise alımlı yıldız şeklindeki çiçekleriyle ilgi çekicidir
denmekte.

Ada soğanı dikimi için tavsiyeleri çok mantıklı:
Diğer soğanlılarla birlikte grup halinde veya yaprak döken ağaçların altında yine gruplar halinde kullanılabilir.

Geofit bahçesinde ilkbahar ve yazın çiçek açan türler ile birlikte kullanıldığında sonbaharda çiçekleri ve kışın yaprakları ile görünümünü tamamlar.
Dona dayanıklı türü de varmış.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 18:58   #44
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Sevgili nurcanaybay, bu bağlantıda soğanlı bitkilerin dikimi ve bakımı ile ilgili genel bilgiler var. "Landscaping" sayfasında yararlı bilgiler mevcut. (dilim döndüğünce tercümesi aşağıda)

Planlama süreci

Soğanları bahçeye dikmeden önce planlamasına zaman ayırın. Soğanları satın almadan önce kağıt üzerinde taslak hazırlayın. İleriye dönük bu planlama yeterli sayıda soğan almanızı sağlayacaktır. Bahar soğanlarının yeşil aksamları erken yazda öldüğünden hazırlanan taslak sonradan tek yıllık veya çok yıllıkların dikiminde işe yarayacaktır.

Peysajda kullanımı

Temel Dikim: Temel dikimde 12 veya daha fazla soğan grup olarak dikilirse erken bahara renk katar. Herdaim yeşil çalılar temel dikimde güzel bir arka plan sağlar. Tek yıllık ve çok yıllık bitkilerin yeşil aksamının rengine dikkat edin. Temel dikimde bu bitkilerden bazılarının yeşil aksamı soğan gruplarının arkasına güzel bir zemin sağlar.

Yaprak döken çalılar ve ağaçlar: Bahar soğanları yaprak döken çalılar ve ağaçların altına dikilebilir. Bahar soğanları büyüme ve çiçek açması için yetersiz ışık alacağı herdaim yeşil çalı altına dikilmemelidir. Ağaç ve çalı altında iyi gelişen bazı soğanlar: muskari, çiğdem, kar çiçeği, kardelen, mavi kardelen, göl soğanı, 'bluebells' ve erkenci nergis.

Erken çiçeklenen altın çanağı ve japon ayvası gibi çalıların çiçeklenmesine eş zamanlı çiçeklenecek dikkatlice seçilmiş bahar soğanları güzel bir renk kontrastı sağlayabilir. Bahar soğanları süs elması, Çin süs armudu veya erguvan gibi çiçekli küçük ağaçlarla birlikte ekilebilir.

Sınır dikimi: Muskari, sümbül, küçük nergis gibi kısa boylu soğanlar sebze bahçesinin veya çiçek tarhının kenarına dikildiginde bu bölgelere dikkat çeker. Çim kenarı boyunca dikelen soğanlar çim alana renk cümbüşü katacaktır.

Çok yıllık çiçek tarhı ve kaya bahçesi: Çok yıllık çiçek tarhının içine veya kenarına bahar renklerini katması için bahar soğanları dikilebilir. Çok yıllıkların çiçek açmasından önce Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bahar soğanları çiçek açar. Soğanlar yeşil aksamının kurumasının fark edilmeyeceği şekilde tarha yerleştirilmelidir.

Çok yıllık tarhında kullanılan bahar soğanları bütün yıl boyunca toprakta bırakılacağı gibi çiçeklenmesi tamamlandığında çıkarılıp yerine başka bir bitki dikilebilir. Tarhı planlarken bitkilerin yükseklik ve ihtiyaç duyduğu alanın dikkate alınması esastır.

Yer Örtücü: Bazı soğanlar yerçamı, hercayi menekşe, vinca minor veya orman sarmaşığı gibi yükseklği fazla olmayan yer örtücü bitkilerle beraber ekilebilir. Yer örtücü ile soğanlı çiçek arasındaki yükseklik ilişkisi göz önüne alınmalıdır.

Yer örtücüler soğanlı çiçeğin boyunun yarısından fazla olmalalıdır. Yer örtücüler
soğan gövdesine destek olurlar, çiçeğin yağmur ve sulamadan dolayı çamurlanmasını önlerler.

Çim Alanı: Çimenliğin köşesi bahçe sahibi tarafından genellike manzara dikimine ayrılır. Bu dikim genellikle küçük çalılar ve çok yıllıklardan oluşur. Tek renkten bir veya iki grup bahar soğanı dikimi bahar aylarında odak noktası oluşturacaktır.

Saksılar: Bahar ve yaz soğanları taşınabilir saksılara dikilebilir. Bahar soğanı dikilmişse çiçeklenme bittikten sonra yeşil aksamının sararması için saksı gözden uzak bir yere taşınabilir. Yaz soğanları kullanılmışsa taraça veya pergola gibi alanlara bütün yaz boyunca renk katacaktır. Saksılar bahçenin değişik alanlarına taşınabilir ve buralarda kullanabilirler. Saksı bahçede yeni yerine taşındığında soğanın ışık isteğine dikkat edin. Saksının drenaj deliği olduğundan emin olun.

Dik yamaçlar: Peysajda dik yamaçların ot biçimi ve bakımı zordur. Lifli kök yapısına sahip Güngüzeli eğimli alanlar için etkileyici bir bitkidir. Bu alanlarda yeşil aksamı ile ilgi çeker, çiçeklenmesiyle renk katar. Güngüzeli ile bu peysaj alanının ot biçme problemi ortadan kalkar.

Soğanların çiçeklenme sırası: Peysaja renk katmak için soğan dikmeyi planlarken bu soğanların çiçeklenme zamanlarının farklı olduğu unutulmamalı. Hava durumunun çiçeklenme başlangıç zamanı üzerinde etkisi olabilir fakat çiçeklenme sırasına etkisi yoktur.

Sipariş kataloglarında pek çok soğanın çiçeklenme zamanı aynı gösterilebilir. Tabiatda böyle değildir. Bazı bahar soğanlarının çiçeklenme zamanı çakışır fakat çiçeklenme sırası tabiatdaki gibidir. Bahar soğanları erken Şubat'dan Haziran ortasına kadar çiçeklenir. Yaz soğanları erken yazdan sonbahara kadar çiçek açar. Peysajda kullanılabilecek sonbaharda çiçeklenen birkaç soğan mevcuttur.

Tasarım Fikirleri

Öbek dikim: Tek çeşit veya tek renk öbek dikimlerin daha fazla görsel etkisi olacağını unutmayın. Bir örnek renk ve doku göze hoş görünmesini sağlar. Yeşil aksamının aynı zamanda olgunlaşması ve yetiştirme özelliklerinin aynı olması soğanların bakımını kolaylaştırır.

Nizami bahçeler haricinde tek bir düz sıra halinde, ağaç veya çalı etrafınde tek bir çember olacak şekilde asla dikmeyin. Soğanlar öbek halinde dikildiği zaman daha iyi görünür. Doğada tek bir düz sıra halinde bitkiler yetişmez; düzensiz öbekler halinde yetişme eğilimindedirler.

Soğanların gruplanması: Lale, nergis gibi büyük bahar soğanları tek bir cinsden en az 12 adet olarak dikilmeli. Tek bir çeşit ve renkten ne kadar çok soğan dikilirse etkisi o kadar büyük olur.

Küçük bahar soğanları güzel bir etki sağlamak için 50 veya daha fazla sayıda gruplanarak dikilmeli. Daha az sayıda küçük soğanın çiçeklenmesi yetersiz kalır. Küçük soğanların uzaktan farkedilmesi zor olduğu için yürüyüş yolu, taraça veya evin giriş yolu boyunca dikilmelidir.

Yazın çiçek açan birçok soğan büyük çiçeklere sahip olduğu için daha az soğanla istenen etki sağlanır. Aynı türden en az üç ila altı yaz soğanın grup dikimi önerilir.

Soğan yüksekliği: Dikimden önce soğanın doğal yüksekliğini göz önünde bulundurun. Genel olarak uzun boylu soğanlı bitkiler ekim alanının arkasına, kısa boylu soğanlar öne dikilmelidir. Bu kuralın istisnası ise önde bulunan büyük boylu soğanın gelişip arka tarafı kapamasından önce arka plandaki küçük soğanın çiçeklenmesi koşuludur. Çiçeklenme bitince öndeki bitki küçük bitkinin yeşil aksamının sararmasını gizler. Yıldızçiçeği gibi uzun boylu yumrulu bitkiler uzaktan görülebileceği için bahçenin veya dikim alanının köşesinde kullanılmalıdır. Bodur türler ön plan bitkisi olarak kullanılabilir.

Küçük alanlarda dikim: Küçük alanlarda tek renk soğanlı bitkiler ekin. Tek rengin etkisi daha büyük olacaktır ve ekim alanını daha büyük gösterecektir. Küçük alanlarda karışık renkli dikim alanın daha küçük görünmesini sağlar.

Büyük alanlarda dikim: Peysaj alanındaki büyük alanlarda iki veya üç renk dikim daha etkileyici olabilir. Aynı renkteki soğanları bir araya toplayın, birbirine karıştırmayın. Beyaz çiçekler renklerin birlikte uyumunu sağlamada veya loş köşeleri aydınlatmakta etkili olabilir

Karışık dikim: Baharda çiçeklenen soğanlar hercai menekşe veya diğer uygun erken çiçeklenen bitkilerle birlikte dikildiğinde, renkleri belirgin olur. Petunya, kadife çiçeği gibi yazlık tek yıllıklar daha sonra ilave edilebilir. Yazlık tek yıllıklar soğanın yeşil aksamının sararmasını saklamada yetersizdirler fakat bütün yaz boyunca tarhın renkli kalmasını sağlarlar. Küçük dikim alanlarında tek renkte sezonluk bir bitkiyle veya yerçamı, unutma beni çiçeği, bazı küçük hosta gibi çok yıllık bitkiyle birlikte ekimi daha etkileyicidir.

Yazın çiçeklenen soğanların petunya, kadife ve diğer sezonluk bitkilerle birlikte dikildiğinde renkleri belirginleşecektir.

Pek çok yaz soğanının boyu uzundur ve çiçeklenmeden sonra alt kısmı göze hoş görünmez. Lilium ve yıldızçiçeği gibi bitkiler alt gövdeyi saklamak için çok yıllık, tek yıllık veya çalılar ile birlikte dikilebilir. Güngüzelleri Lilium'un alt gövdesini saklamak için iyi bir çözümdür. Yeni bodur güngüzelleri (örneğin Stella de Oro) çiçek tarhını mükemmel kaplar.

Renk fikirleri: Renkler sıcak veya soğuk oluşlarına göre farklı duygu ve algılama sağlar. Soğuk renkler mavi, mor ve yeşil tonları, sıcak renkler kırmızı, sarı ve turuncu tonlarıdır. Sıcak renkler baskın, soğuk renkler çekinik algılanır. Loş alana dikilen soğuk renkli çiçekler bu alanın algılanmasını daha da azaltır.

Sıcak veya soğuk renklerin yarattığı algı peysajda çiçek dikimlerinin planlanmasında kullanılabilir. Sıcak renkli çiçekler dikildiği alanın daha yakın görünmesini sağlarken soğuk renkli çiçekler bu alanın daha uzakta algılanmasını sağlar. Alanın arkasına dikilen soğuk renkli çiçekler bu alanın daha büyük görünmesini sağlarken sıcak renkli çiçekler alanın daha küçük görünmesini sağlar. Soğuk renkler yakından daha iyi ayırt edildiği için soğuk renkli çiçekleri görülebilecekleri en yakın yere dikin. Soğuk renkli çiçeler taraçaya yakın veya yürüyüş yolu kenarında daha etkileyicidir. Sıcak renkli çiçekler bahçenin uzak bir bölümünün odak noktası yapılmasına yardımcı olur. Sıcak renkler herhangi bir alan veya bahçede çarpıcı bir görüntü yaratır ve peysajda dikkat çeker.

Doğallaştırma: Doğallaştırma soğan dikimleri ile doğayı taklit işlemidir. Doğada soğanlar sıra halinde yetişmezler. Alana dağılmış düzensiz kümeler halinde çiçekler belirir. Çimenlik alanı kolayca doğallaştıracak birkaç erken bahar soğanı vardır. Bunlardan bazıları:kardelen, karçiçeği, çiğdem,mavi kardelen ve nergisdir. Soğanlı bitkilerin yeşil aksamı ölene kadar biçilmeyeceği unutulmamalıdır. Nergisler iyi bir doğallaştırıcıdır. Yeşil aksamı haziran sonuna kadar yaşamını sürdürdüğü için bahçe sahipleri çim biçmeyi bırakacaktır. Bahçe peysajında nergisler sürekli biçilmesi gereken yerlerin dışına dikilmelidir. Sonbaharda çiçeklenen güz çiğdemi için her zaman yer ayırın.

Kaynak : Using Bulbs in the Landscape by Ron Cornwell, University of Illinois Extension Educator

Düzenleyen üzüm : 27-01-2011 saat 20:56
Eski 27-01-2011, 20:43   #45
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Sevgili Üzüm ;
çok teşekkür ediyorum.Bazı detayları öğrenmiş olsakta, bence bu bilgiler çok işimize
yarayacak.En azın dan ,bilgiler derlenip toplanmış oldu.
Elinize sağlık.

Yazı da, lilium'ların önüne gün güzellerini öneriyor. Bu örnek gibi bir liste oluşturabilirsek işimiz çok
kolaylaşacak.

Eski 01-02-2011, 10:20   #46
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Sevgili üzüm çok teşekkürler. Çiçekli yer örtücülerle ekmek sorun olmaz gibi görünüyor bu yazıda. Çok sevindim. Deneyip göreceğiz gerçi

Eski 19-04-2012, 01:24   #47
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Yaprak döken ağaçların altında kalan bölgeler için hostalarla nergisleri birlikte dikmek öneriliyor. Kışın ağaç yapraksız olacağı için nergisler güneş ışığı alabilecek, yazın ağacın yaprakları gölge yaptığında da hosta mutlu olacak. Böylece hem yaz kış dolu bir köşe olur, hem de değişen gölge/güneş durumuna uygun bitki kullanılmış olur.

Kaynak: Daffodils & Hosta Collaboration for the North - White Flower Farm

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 03:28   #48
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Tam güneş bölgeler için de nergislerle güngüzellerini birlikte kullanmak öneriliyor.

Düzenleyen gilan : 11-06-2012 saat 05:29
Eski 29-09-2012, 11:48   #49
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

İki yıldır gün güzelleri ile frezyalar aynı saksıda dikili , yaz boyunca saksı 2 ya da 3 günde bir bolca sulanıyor.

Şu anda frezyalar 15 cm kadar uzamış durumda , güngüzelleride kısmen sararmaya başladı.

gilan beğendi.
Eski 04-10-2012, 22:12   #50
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Frezya yaz başında, gün güzeli yaz ortasından sonuna doğru çiçekleniyor. Bu ikili de güzel bir ikiliymiş. Siz de tavsiye ediyor musunuz?

Eski 05-10-2012, 18:26   #51
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Antalya, İzmir, vb. yerler haricinde ancak saksıda güzel bir ikili olabilirler. Frezyalar soğuklara pek dayanıklı değiller.

gilan ve Adalet Yağcı beğendi.
Eski 05-10-2012, 19:32   #52
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Frezya yaz başında, gün güzeli yaz ortasından sonuna doğru çiçekleniyor. Bu ikili de güzel bir ikiliymiş. Siz de tavsiye ediyor musunuz?

Frezya mart-nisan , gün güzelleri de haziran ayında yoğun olarak açıyorlar.Bu durum bahsettiğim saksıda ki ikili için geçerli.O saksıda ki bodur türü. Diğer saksıda ki katmerli gün güzeli ise temmuz - ağustos aylarında çiçeklenmiş.

Bu durumda o saksının çiçekli olduğu günler toplam 2 ay kadar , fakat
yeşilliği 12 ay .Temmuz - ağustos arası bolca çiçeklenen bir başka bitkinin
ilave edilmesi ile bir saksı arajmanı yapabiliriz...suyu sevmesi koşuluyla.

Bahçe de ise bu koşullar göz önüne alınarak dikim yapılır ise hep yeşil bir
köşe sağlanabilir.

Benim gözlemlerim İzmir iklimi için geçerli tabii ki...
Soğuk bölgelerde yaşayan arkadaşlar Sn.Üzüm'ün mesajına göre karar versinler.

gilan beğendi.
Eski 14-04-2013, 06:40   #53
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

İnternette bir blogda nergislerin yanına sarmaşık latin çiçeği tohumları ekme fikrini okudum. Nergisler solunca latinler hızlıca büyüyüp o bölgeyi örtüp çiçeklendiriyormuş.

Eski 14-04-2013, 16:45   #54
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Agapanthus'ların hemoracallis'lerin önüne dikilmesi öneriliyor.
Agapanthus yıl boyunca yeşil olduğu için hemoracallis'ler yapraklanana dek orada ki boşluğu kapatmış oluyor.

Agapanthus yerine sosyete sarımsağı da kullanılabilir.

gilan beğendi.
Eski 15-04-2013, 02:03   #55
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sevgili nurcanaybay, tam sizin yazınızı okuduktan sonra bu manzarayı görünce dikkatimi çekti, fotoğrafladım.
Ama güngüzeli agapanthus'un arkasında kalırsa fazla kaybolabilir gibi geldi. Belki de iç içe, bir ondan bir bundan dikmek iyi olabilir.

Name:  2013-04-14 14.25.31.jpg
Views: 1538
Size:  71.7 KB

abk beğendi.
Eski 15-04-2013, 07:33   #56
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Günaydın , özletiyorsunuz kendinizi

Gün güzellerinin çiçek sapları 50-60 cm uzuyor aslında yaprak uzunluğuda öyle ama yine de deneyip görmek lazım.

Bir de hemoracallis'lerin , günün en sıcak saatlerinden korunması gerekiyormuş sanırım agapanthus da gölgeleyerek köklerinin serin kalmasını
sağlıyor.

Ben bir bölüme bu şekilde diktim .Agapanthuslarım küçük olduğu için gelişimlerini
beklemek gerekecek .Sonucu birlikte değerlendiririz.

( Yeni balkonunuzu artık görmek istiyoruz ) )

gilan, Kiraz ve ceydoruk beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024