agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen fındıkçı74
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 5 Gönderen MeyveliTepe
  • 3 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen Rumuz & Nick
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2015, 17:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Bitki aktivatörleri

İyi akaşmlar sayın forum üyeleri bitki aktivatörü kullanan varmı piyasada neredeyse bitki için her derde deva diye satılan içerikleri bitki ekstratları enzimler proteinler amino asit vb gibi içerikleri olan bu ürünler nedir ne gibi faydaları vardır cevaplarınızı bekliyorum.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 17:45   #2
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bitki Aktivatörü Nedir?
26 Haziran 2002 Resmi Gazete’de bitki aktivatörlerinin ruhsatlandırılmasında istenen bilgi ve belgeler açıklanmıştır. Buna göre bitki aktivatörleri “bitkilerin doğal savunma sistemlerini aktive eden, besin maddelerinden daha iyi yararlanmalarını sağlayan, stres koşulları ve benzeri dış etmen ve etkenlerden korunması için yardımcı olan ve verimini ve ürün kalitesini olumlu yönde etkileyen doğal ve/veya kimyasal güçlendirici, direnç arttırıcı, toprak yapısını düzenleyici özellikleri olan ve bu özelliklerden birini veya birkaçını bir arada taşıyan maddelerdir” diye tanımlanmıştır.

Detaylı okumak isterseniz

http://maycalistaylari.comu.edu.tr/m...aki_sunum3.pdf

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 18:17   #3
Ağaç Dostu

Verdiğin bilgiler için teşekkürler peki bu aktivatörlerin bizim yaptığımız enzimlerden farkı nedir acaba

Eski 11-02-2015, 18:33   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Maalesef o konuda bilgim yok. Enzimlerin içerikleri ile aktivatörlerin içeriklerini karşılaştırırsan gerekli bilgiye ulaşırsın.

Eski 13-02-2015, 22:32   #5
Ağaç Dostu

Bir tane mühendis konuya girip bitki aktivatörleri hakkında açıklama yapma gereği duymamış

Eski 13-02-2015, 23:13   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Bir işin yapılmasını istiyorsan kendin yapacaksın. Ben de çok soru sordum ama sitem etmeden cevap yazmadılar. Yazanlarda lütfen yazıyorlar. Zaten sitem ettikten sonra cevap verilmesinin anlamı kalmıyor.
Sonunda artık soru sorup, cevap bekleyene kadar Google denen nimeti kullanmanın daha mantıklı olacağına karar verdim. Sana da tavsiyem kimseden yardım bekleme, kendi işini kendin gör

Eski 13-02-2015, 23:24   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Bir tane mühendis konuya girip bitki aktivatörleri hakkında açıklama yapma gereği duymamış
Oldukça geniş bir konu. Yukarıda Sn.Tarku'nun verdiği Türkçe link basit, anlaşılır bir toparlama. Nasıl bir açıklama bekliyorsunuz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 22:19   #8
Ağaç Dostu

Bir sürü marka var hepsinin içerikleri farklı her marka kendi ürününü bitki için herşey olarak görüyor meyve tutumundan tutun soğuk sıcak kuraklık güneş yanığı vs sanki her derde deva bu ürünleri kullanan varmı acaba .

Eski 14-02-2015, 23:06   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Bir sürü marka var hepsinin içerikleri farklı her marka kendi ürününü bitki için herşey olarak görüyor meyve tutumundan tutun soğuk sıcak kuraklık güneş yanığı vs sanki her derde deva bu ürünleri kullanan varmı acaba .
Bu tarz genelleme yaparak istediğiniz detaylı cevabı almanız zor. Şöyle bir örnek vereyim; meyve ağaçlarım hastalandı ne yapayım? Böyle bir soruya, hangi meyve ağacı? ne tür bir hastalık gibi sorular sorulmaz mı? Bitki aktivatörü hakkında bilgi istiyorsunuz. Peki bu aktivatörü ne için kullanmayı düşünüyorsunuz? Hangi markaları incelediniz? içerikleri nedir?

Genel soru sorarak insanların size A'dan Z'ye bu konu hakkında açıklama yapmasını bekliyorsunuz sanırım. Bu tarz bir cevap almanız çok zor.

Eski 14-02-2015, 23:53   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu konuda Türkçe olarak da kaynaklar var. Aşağıda Ege Üniversitesinden Dr. Necip TOSUN'un bir bildirisinin yayınlandığı linki veriyorum.

Aktivatörler bitkilerin doğal savunma mekanizmalarını harekete geçirebilen içerikler ve bunlar biyokimyasal (bio-chemical) içerikler olarak sınıflandırılıyorlar.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda farklı mekanizmaları tetikleyen hatta bu mekanizmaların hedef aldığı belirli grup patojenlere yönelik ticari aktivatörler mevcut.

Bitki aktivatörlerinin özel olarak ruhsatlandırılması gerekir. Buna özel bir mevzuat var.

Bitkilerin savunma mekanizmalarından en önemlisi olan SAR mekanizması bir patojene maruz kalan bitkinin doğal olarak salisilik asit üretmesiyle çalışıyor. Bu mekanizmayı henüz ortada patojen yokken belirli bir miktarda (bu miktar çok önemli) salisilik asitin önceden verilmesiyle SAR mekanizması tetiklenerek bitki önceden patojenlere karşı uyanık hale getirilebiliyor. Uluslararası yayınlarda bu konuda çok araştırma olduğunu görüyoruz.

Salisilik asit ile geçen yıl bir çalışmam oldu. Domates fidelerine henüz fide iken bir defaya mahsus 33 ppm oranında salisilik asit verdim. Serada ve hidroponik katı ortamdaki bu domatesler etrafta çok yaygın olmasına rağmen mantar hastalıklarından etkilenmediler.

Denediğim başka bir içerik, literatürde mono & di potasyum tuzlarının elma türlerindeki karaleke patojenlerine karşı bitkinin savunma mekanizmasını tetiklediğine dair araştırmalara istinaden aynı içerikte "agri-fos 400" ticari ismiyle satılan ürün oldu. Ülkemizde sadece mildiyö için ruhsat alınmış ancak dünyadaki kullanımı elma karalekesinde aktivatör olarak. Bu ürünün de doğru kullanıldığı takdirde etkili olduğunu gördüm.

Başka bir çok aktivatör var. Fakat bu gibi ürünleri alıp kullanmadan önce mutlaka resmi içeriğine bakıp sonra da literatürden o içeriğin etkilerini araştırarak kullanmak gerek. Açıkçası kendine aktivatör deyip ne olduğu pek de belli olmayan şeylerden uzak durmak gerek. Zira bu alan ürünler bakımından tarımdaki en gri alan ve ortada dolandırıcılık ürünleri de var.

BİTKİSEL ÜRETİMDE VE TARIMSAL SAVAŞIMDA YENİ BİR YAKLAŞIM OLARAK BİTKİ AKTİVATÖRLERİNİN ROLÜ

Eski 16-02-2015, 16:30   #11
Ağaç Dostu

Massenger gold adlı ürünü ve konserve mikrobiyal firmasının green miracle ve magic vater adlı ürünlerini inceliyorum bu ürünler hakkında sitelerinde çok olumlu yazılar yazılıyor bu ürünler fındık ceviz ve bahçe tarımında ne gibi faydalar sağlar.

Eski 16-02-2015, 16:33   #12
Ağaç Dostu

Birde Usagro firmasının sampadazyme adlı organik ürünü var kullanan ve bilgisi olan varmıdır acaba.http://www.usagro.com

Eski 16-02-2015, 18:33   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Massenger gold adlı ürünü ve konserve mikrobiyal firmasının green miracle ve magic vater adlı ürünlerini inceliyorum bu ürünler hakkında sitelerinde çok olumlu yazılar yazılıyor bu ürünler fındık ceviz ve bahçe tarımında ne gibi faydalar sağlar.
Adını belirttiğiniz ürünlere hızlıca nedir diye baktığımda gördüklerim:

Messenger Gold gerçek bir aktivatör. Bitkinin savunma mekanizmalarını tetiklediğine dair mesnedi olan bir ürün. Bazı araştırmalarda kullanılmış olduğunu da hatırlıyorum. Gerekirse araştırmaların detayına bakılabilir.

Yukarıda linlini verdiğim bilimsel bildiri linkinde Messenger ile ilgili yazılanlardan bir bölüm:

"Messenger fungal, bakteriyel, viral hastalıklara karşı geniş spektrumlu koruma sağlamaktadırlar. Domateste bakteriyel leke (Xanthomonas campestris), bakteriyel benek (Pseudomonas syringae), fusarium solgunluğu, Phytophthora kök çürüklüğü, elmada karaleke (Venturia inaequalis), ateş yanıklığı (Erwinia amylovora), tütün mozaik virusu, kök ur nematodu (Meloidogyne spp.), bu hastalıklar arasında verilebilir (Anonymous 2000 h). "

"Green Miracle" isimli ürün bir Hindistan firmasının ürünü ve işlevi bitkinin üzerinde saydam ama yansıtıcı bir katman (film) oluşturarak güneş yanıklarında azaltıcı etki yapması. Ayrıca bir aktivatör etkisi olduğuna dair bir izlenim edinemedim. Bu ürün hakkında orijinal bilgi burada.

"Magic Water" isimli ürünün yurt dışında da olduğuna dair bir bilgi elde edemedim. Var olan sitedeki bilgi maalesef laf kalabalığından ibaret. Ne içeriği ne ruhsatı, tescili, vb. belli değil. Şişenin resminden gübre tesciliyle bitki koruma ürünüymüş gibi satılan şeylere benziyor. Uzak durmakta fayda var.

"Sampadazyme" isimli ürün de bir aktivatör değil. Amino asit ve fulvik asit içerikli bir gübre. Orjinal bilgisi burada. İçerik bilgisi doğru ise, topraktaki minerallerin bitki tarafından alımına yardımcı olacağı muhakkak. Bu bakımından Biovin isimli, yine yüksek oranda amino asit ve fulvik asit içerikli yerli gübre ile eşdeğer olduğunu düşünüyorum.

Eski 17-02-2015, 10:40   #14
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Arkadaşlar ticari ürünler dışında 100 litre suya 1 kg sirke dozu veya buna katılacak ekşimiş yağsız yoğurttan oluşan karışım ayrı ayrı veya sirkeyle karıştırılarak uygulanırsa bitkiyi aktive edecektir, ayrıca forumda Enzim başlığında üretimi yer alan enzim yapımı sonucu oluşan ürün iyi bir bitki vantilatördür. Yalnız bu ürünlerin bitkinin kökünden ya da bitkinin tamamını yıkamak suretiyle uygulandığında etkisi görülür.

Ticari ürünler bunların daha etkili ve kültüre alınmış sayıca fazla mikroorganizma ya da enzim versiyonlarıyla üretilmiş olanlarıdır. Nokta atışlı ve bilimsel sonuç elde edilir.

Genel mantık enzimlerin katalizör etkisiyle hücre faaliyetinin hızlanması ve uyanması yakın olan bitkinin daha erken uyanması ya da çalışmaya başlamasıdır ve işte bu esnada bitkiye ait mekanizmalar tetiklenir burada tetiklemeyi yapan enzimin cinsi önemlidir o nedenle mikroroganzimaların türü bu enzimlere etki eder **** enzimi biz yapmışsak kullandığımız kültürler veya meyveler etki eder. Bu bilgi soğuklardan erken etkilenen bitkilerin erken uyandırılarak soğuk etkisinden kurtarılması, bitkinin erken uyanarak bazı savunma ve yara iyileştirme mekanizmasının çalıştırılması veya dikilen fidanın köklerinin çalışması gibi faydalar sağlanmasında kullanılabilir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 13:11   #15
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Messenger gold ve ısr2000 piyasadaki iyi aktivatörlerdendir fungal,viral ve bakteriyel hastalıklara karşı direnç geliştirirler genelde yanlış kullanımı çok oluyor özellikle virüs hastalıklarında bayiler çokça kullandırırlar ancak bu tip durumlarda böyle bir kullanım sonuç getirmeyeceği gibi paranızda boşa gider çünkü bitki aktivitörleri hastalık etmeni bitkiye giriş yapmadan bitkinin savunma sistemlerini etkinleştirme esasına dayanan bir çalışma mekanizmasına sahiptir.
Bunun dışında roamtech firmasının bioguard isminde doğal silisyum içeren ve zararlılarada koruma sağlayan bir aktivatörü vardır.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2019, 18:49   #16
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Messenger gold veya isr-2000 için daldırma solüsyonu oranı ne olmalıdır? Etiket bilgilerinde sadece dekar/dönüm bazlı kullanım verilmiş.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 22:53   #17
Yeni Üye

cilekkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2019
ISR-2000 Temini ve fita hakkında kısa bilgi

Alltech ile görüşmemde,

ISR-2000 bir bitki aktivatörü olarak Bitki Koruma Ürünü ruhsatına sahip olması nedeniyle yalnızca Zirai İlaç Bayilerinden temin edilebilmekte olup, e-ticarette satışı yasaktır.

Olarak bilgilendirdi müge hanım ve devaminda,

Ambalaj boyutuna gore değişmekle birlikte 1 kg'lik ambalajın ortalama perakende satış fiyati 395,00-400,00 tl civarindadir. Olarak bilgilendirdi. İnternetten bulamayanlar in dikkatine

cilekkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2021, 17:41   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2021
Bugün fakülteye gittim toprak analizi için, oradaki ehil kişilerle biraz sohbet etmeyi denedim, ancak internette ve tv de tarım adına aktarılan bilgi ve ürünler ve bu tür şeylere sıcak bakmıyorlar. Hani hastanede bir doktorla bitkilerin tedavi gücünü nasıl konuşamıyorsanız, onun gibi oldu sanki.

Orada bir hoca, tarım bilgisi yerine reklam kokan ürünlerin cafcaflı reklamı yaygın, paranıza yazık etmeyin, televizyonlarda bitki programlarını izlediğimde tarım adına ne yapmam gerektiği değil; aksine neredeyse ne yapmamam gerekiyor bunu anladım dedi.

MeyveliTepe beğendi.
Rumuz & Nick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 01:14   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rumuz & Nick Mesajı Göster
Bugün fakülteye gittim toprak analizi için, oradaki ehil kişilerle biraz sohbet etmeyi denedim, ancak internette ve tv de tarım adına aktarılan bilgi ve ürünler ve bu tür şeylere sıcak bakmıyorlar. Hani hastanede bir doktorla bitkilerin tedavi gücünü nasıl konuşamıyorsanız, onun gibi oldu sanki.

Orada bir hoca, tarım bilgisi yerine reklam kokan ürünlerin cafcaflı reklamı yaygın, paranıza yazık etmeyin, televizyonlarda bitki programlarını izlediğimde tarım adına ne yapmam gerektiği değil; aksine neredeyse ne yapmamam gerekiyor bunu anladım dedi.
Hele otur şöyle bir soluklan, iki bardak da çay iç falan demediler mi?

'bir şöför araba tamircisi olamayabilir, keza bir tamircininde zehir gibi şöför olacağı kaidesi yoktur'

...genelleme yapılıyor

Kimle konuştunuz ilim adamları ve yüz tane professör toplantı yaparken heyet ile mi istişare yaptınız, ölçüt nedir?

The Well Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 03:16   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cilekkentli Mesajı Göster
Alltech ile görüşmemde,

ISR-2000 bir bitki aktivatörü olarak Bitki Koruma Ürünü ruhsatına sahip olması nedeniyle yalnızca Zirai İlaç Bayilerinden temin edilebilmekte olup, e-ticarette satışı yasaktır.

Olarak bilgilendirdi müge hanım ve devaminda,

Ambalaj boyutuna gore değişmekle birlikte 1 kg'lik ambalajın ortalama perakende satış fiyati 395,00-400,00 tl civarindadir. Olarak bilgilendirdi. İnternetten bulamayanlar in dikkatine
Bende burada tanıdım, sahiden işe yarıyormu, fiyat aldım ve kur bazında satışı, bu üç aktivatör ürün fiyatı: 1300 lira dediler.
Probiyotik haplarda kullanılan Lactobacillus acidophilus türü bir bakteri ihtiva ediyor, sahiden bir işe yarıyormu, farkı nedir?

Eklenen Resimler

fırıncı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 12:00   #21
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İyi de bunlarda hem LAB bakterisi var, hem de bakır var. Bildiğimiz, bakır bakteriyi öldürür. Başka bir tanesinde, hem maya var hem de benzoik asit var. Benzoik asit de mayaları öldürür. Yani hem LAB hem de mayaların canlı olma ihtimali yok. Buna rağmen arkasında düzgün bir kurumun olduğu anlaşılıyor. Varsa literatürüne bakmak lazım.

Bu başlığın konusu da olan başka bir tanesinde de sadece yüzde yarım bakır ve yüzde 1,5 mangan varmış. Bu miktarlarda bakır ve mangan için ne diye bir tepe para veresiniz ki? Bunun düzmece bir şey olduğu etiketinden belli.

casperia beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024