agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2009, 21:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Çim Biçme Makinası

Selamlar..
Çim biçme makinesi alacağım. 300-350 m2 büyüklüğünde çim alanım mevcut. Çim biçme makinesi alırken nelere dikkat etmemiz lazım? Elektrikli makinelerin Watt değerleri ile çim alanın büyüklüğü ile bir orantı var mıdır? Makinanın kesme genişliği artması bir avantaj (biçim işinin çabuk bitmesi) mıdır, yoksa dezavantaj (dar yerler girememe) mıdır?
Cevaplarınız için teşekür ederim..

salserol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 22:09   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bu konuda çok bilgili olmamakla beraber size tavsiyem, mutlaka yedek parçalarını rahat bulabileceğiniz bir marka olsun.
Bizim çim alanı büyük, 1000 metre kare. Bu yüzden biz Vıkıng 45o benzinli aldık. Elektrikli alsaydık kablosunu taşımak bir dert olacaktı.
Bu dert olmadı mı?
Maalesef oldu. Sallantıdan dolayı düşen vidalarının orjinalini bulmak bir dert. Kesme bıçağını bulabiliyorsunuz, ama çalıştırma kaytanının bağlı olduğu minik bir plâstik aparat var, onu bulamıyorsunuz.
Bu yüzden bir tane daha almak zorunda kaldık, Wolf aldık. Şimdilik memnunuz.
Kenarlar, köşeler için de misinalı ayrı bir biçme makinemiz var. O da Bosch marka.

Başka arkadaşlar da size bilgi verirler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 23:14   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Gardena Çim Biçme, 1100 Watt , 35, 40 cm kadar genişliği kesiyor, yükseklik (çim kesme yükseklüği ) 4 farklı ayarı var. Ön tekerlerin her yöne hareketi nedeniyle kullanımı rahat.
15 kğ kadar ağırlığı var. Direksiyon kolu iç içe girebiliyor, buda depolamada rahatlık sağlıyor, tavsiye ederim.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 23:45   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çim biçme makinalarında Efco üzerine makina tanımayınız. Bir çok şehirde çim biçme makineleri satılan yerlerde Efco'ya ait marka, model ve yedek parçalarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 09:30   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Gardena Çim Biçme, 1100 Watt , 35, 40 cm kadar genişliği kesiyor, yükseklik (çim kesme yükseklüği ) 4 farklı ayarı var. Ön tekerlerin her yöne hareketi nedeniyle kullanımı rahat.
15 kğ kadar ağırlığı var. Direksiyon kolu iç içe girebiliyor, buda depolamada rahatlık sağlıyor, tavsiye ederim.
Aynı makinadan ben de aldım. Oynar ön teherlekleri sayesinde her köşeye kolayca ulaşmak mümkün oluyor. On tekerlekleri sabitlediğiniz zaman düz kesimler yapabiliyorsunuz. Yükseklik ayarıda çim için uygun. Ben de memnunum

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 09:46   #6
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Merhaba,
Ben de yakın zamanda bir çim biçme makinası almayı düşünüyorum.(Alanım 250 m2 kadar.) Internette araştırırken Bosch'un Li-ion pilli şarj edilebilir bir makinasına rastladım. Şarjın çok uzun (aylarca) tuttuğunu , gerektiğinde ise 3 saat gibi kısa bir sürede de tekrar şarj edilebildiğini böylece kablo ve benzin gibi sorunlardan kurtulunduğunu , özel bıçakları sayesinde de kenarları bile biçebildiğini yazıyordu tanıtım yazısında. Makinenin tipi Rotak 34 Li. Bu makine hakkında bilgisi olan var mı ?
Diğer düşündüğüm makine ise elektrikli ve olemac marka.
Şİmdiden teşekkürler.

Düzenleyen Eser İlhan : 29-06-2009 saat 09:47 Neden: yazım hatası
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 22:04   #7
Yeni Üye

habitad's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salserol Mesajı Göster
Selamlar..
Çim biçme makinesi alacağım. 300-350 m2 büyüklüğünde çim alanım mevcut. Çim biçme makinesi alırken nelere dikkat etmemiz lazım? Elektrikli makinelerin Watt değerleri ile çim alanın büyüklüğü ile bir orantı var mıdır? Makinanın kesme genişliği artması bir avantaj (biçim işinin çabuk bitmesi) mıdır, yoksa dezavantaj (dar yerler girememe) mıdır?
Cevaplarınız için teşekür ederim..
Merhabalar.Öncelikle şunu belirtmek isterimki çim motorları için hakikaten bir çok marka ve model seçeneği var.350 metre kare küçük bir bahçe sayılmaz.Onun için kesinlikle elektrikli bir makina tavsiye etmem.Alacagınız makina en az 3-3,5 Hp olmasını tavsiye ederim.

habitad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 14:40   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2009
merhaba arkadaşlar,

benim de aynı sorum olacaktı bu yüzden yeni başlık açmak istemedim. ilk başta biçeceğim alan 15-20m2 civarı. daha sonra bu alan evin uzun yan tarafı ve kısa arka tarafı olmak üzere 100m2'ye çıkacak. benim için nasıl bir çim biçme makinası tavsiye edebilirsiniz?

teşekkürler.

oyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 14:10   #9
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
YABANI OTLAR İÇİN

50 metrekare küçük bir bahçem var. Her Nisan ayında yabani otlarla dolup taşıyor ve bu otları temizlemek başlı başına bir sorun.
Misinalı kenar kesme makinaları dikkatimi çekti. Ancak hiç deneyimim yok. Böyle bir makina alsam otları temizleyebilir miyim?

Eğer bu makine işime yarayacaksa akülü, kenar kesme özellikli, küçük bir model alsam nasıl olur?
Akülülerin li/ion olmasını tercih etmek istedim, çünkü ötekileri bir süre kullanmayınca aküsü bozuluyormuş.

Lütfen bilen ve deneyim sahibi dostlarımızdan görüş rica ediyorum...

yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 17:06   #10
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın birbay, size ancak kullandıklarımla ilgili bilgi verebilirim.

Misinalı Bosch bende mevcut, onu köşelerde veya şekilli kısımlarda kullanıyoruz. Onun da iki türlüsü vardı galiba. Birisi misinayı kendiliğinden veriyordu, diğeri ise her misina koptuğunda siz bağlantı yapıyorsunuz ki bu biraz el oyalayıcı oluyor.
Zira taşa veya kalın bir köke çarptığında misina kopma yapıyor.
Bu misinalılar çimi keserken de biraz tahrip ediyorlar.
Ben oturma ünitelerinin altındaki çimlerde veya yol kenarlarında kullanıyorum bu makineyi.

Alanınız küçük, eğer engebeli değil de düz ise size ufak elektrikli olanını tavsiye ederim 150-200.- TL arası hatta daha ucuzu bile vardı.

Ben bir tane de böyle küçük elektrikli aldım, onunla da gül çanaklarının arasındaki çim ve otları biçiyorum.

Büyük alan çim için ise benzinli büyük makine kullanıyoruz.

Eski 05-01-2011, 17:58   #11
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Elektrikli tırpan çim biçme ile biçince kesilen çimler dağılıp kayboluyor. ! Önceden o çimleri tavuklara veriyordum.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 20:20   #12
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Teşekkürler...

Düzenleyen yazsonu : 07-01-2011 saat 17:38
yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 12:43   #13
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Internette araştırma yapınca çim biçme makinası konusunda çok fazla bilgi ve öneri bulamadım. Kasım ayı gibi 130 metre karelik alan için hazır rulo çim alıp bahçeme uyguladım. Ne yazık ki ilk defa bahçe ile ilgilenmeye başladığım yağmurlar pek fırsat vermediğ ve çimler uzadıça cahilane oh ne güzel oluyor dediğim için bir çim biçme makinası almayı ancak şimdiye bıraktım. Bosh'un Rotak 32 modelini bu yazılanlara dayanarak çim alanımın metre karesine uygun olduğunu düşünerek 200 TL'ye aldım.
Ancak çimlerim neredeyse 15-20 cm boyuna ulaşmışlardı gerçi çim makası ile çimlerin boyunu 5-6 cm. civarında kısalttıktan sonra çim biçme makinamı kullanmayı denedim.,Makinayı hareket bile ettiremedim, yani kullanamadım bile.Makinenin de en kısa seviyede olması etkili olabilir bilmiyorum.Hal böyle olunca makinayı iade ettim yerine Bosh'un Rotak 34 modelini aldım yanında misinalı kenar biçme aletini de hediye ediyorlardı, (sanırım kampanya hala devam ediyor yapı marketlerde). İnanın çok çok memnun kaldım, neredeyse 20- 30 cm olmuş çimleri önceden kesmeme bile gerek kalmadan tek seferde makinayla 7.son kademesinde biçtim. Haftaya daha kısa ayarda kesip bir daha çimlerin deli saçı gibi olmasına izin vermeyeceğim.

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 15:50   #14
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birbay Mesajı Göster
YABANI OTLAR İÇİN

50 metrekare küçük bir bahçem var. Her Nisan ayında yabani otlarla dolup taşıyor ve bu otları temizlemek başlı başına bir sorun.
Misinalı kenar kesme makinaları dikkatimi çekti. Ancak hiç deneyimim yok. Böyle bir makina alsam otları temizleyebilir miyim?

Eğer bu makine işime yarayacaksa akülü, kenar kesme özellikli, küçük bir model alsam nasıl olur?
Akülülerin li/ion olmasını tercih etmek istedim, çünkü ötekileri bir süre kullanmayınca aküsü bozuluyormuş.

Lütfen bilen ve deneyim sahibi dostlarımızdan görüş rica ediyorum...
Misinalı tırpanı ot temizliğinde kullanmanızın sonucu kısa süreli bir rahatlamanın ardından daha güçlü şekilde gelen otlar olacaktır. Sorunu daha kalıcı şekilde çözmek için otları olabildiğince köklü şekilde uzaklaştırmalı veya ot ilacı kullanmalısınız. Ama bu da kesin çözüm değildir. Onları dönem dönem temizlemekten başka yapacak bişey yok.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 09:51   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2011
Çim kenarlarını düzeltmek için benzinli-misinalı makinelerden kullanan var mı? Varsa performansları nasıl?

smerdanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 22:56   #16
Ağaçsever

sarmansarman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Galeri: 6
Benzinli makinaların performansları elektiriklilere göre gayet iyi bir de ne kadar bir alanda kullanacaksınız sadece çim mi biçeceksiniz ?

sarmansarman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 10:43   #17
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Misinalı çim biçme makinasını kullanamıyorum malesef etrafa savrulan çim parçaları of ofki of. Peyzajcılar şöyle 40-45 metrekare alanın çim biçimi için hizmet verirlermi acaba ?

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 17:19   #18
Moderatör

Güler's Avatar

Yabani otları misinalı veya bıçaklı tırpan ile mi yok etmeyi düşünüyorsunuz?

Bu dedikleriniz ile ot boyunu kısaltırsınız ama kökleri yerinde kalır.
Çim alanınız küçük, sulamadan sonra elle girişip kökünden halledebilirsiniz.

Misinalı kenar biçme makineleri çimi hırpalıyor, büyük alanlarda makineler her yere giremediğinden bunu sadece kenar kısımlarda tercih ediyoruz. Siz yine bu kenarları büyük el makasları ile yapın.

Çim alanda çıkan geniş yapraklı otlar için (semizotu ve diğer geniş yapraklı otlar)Tordon kullanabilirsiniz. Bu ilaç sadece geniş yapraklı otları öldürür çime zarar vermez.
10 lite suya 10 cc tordon işinizi görür. Her nekadar ayrıklara pek tesir etmez ise de diğer geniş yapraklıları öldürür.

Eski 29-07-2011, 17:24   #19
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smerdanus Mesajı Göster
Çim kenarlarını düzeltmek için benzinli-misinalı makinelerden kullanan var mı? Varsa performansları nasıl?
Kenarlar için misinalı çim makinesi kullandım ama çimi hırpalıyor.

Ayrıca hem bıçaklı hem de misinalı çalışan ayrı bir makine daha aldık onu da kosa gibi kullanıyoruz. Bahçenin diğer bölümlerinde çıkan otların boylarını iyice kısalttıktan sonra benzinli çim kesme makinesi ile girişiyoruz.

Ot boyları yarım metre kadar olduğunda benzinli de olsa çim makineleri kesemiyor makine boğuluyor. O yüzden önce kosa gibi bu bıçaklı makine ile ot boylarını kısaltıp sonra çim makinesi ile düzeltiyoruz.

Eski 26-09-2011, 10:17   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2010
Merhabalar;

Kenarlar için misina gerçekten de parçalıyor çimleri. Ancak koskoca çim makaslarını da kullanmak çok zor. Sebebi ise, makası kullanmak için her iki elinizi de kullanıyor olmanız. İki eliniz birden iş yaparken çömelip kenarları kesmek gerçekten çok yorucu. 5 metreden sonra insanın beli ağrıyor.

Ben aşağıdaki türden tek elle kullanılan bir makas kullanıyorum.

Hepsiburada.com : Worth 1302 180 Derece Dönen Çim Makası | Bahçe

Herkese tavsiye ederim. Çok rahat kullanımı var. Küçük olduğu için ergonomik. Bir eliniz yorulursa öbür elinizle devam edebiliyorsunuz. Tek elle kullanıldığı için özgürlük veriyor. Elinizi yere dayayarak daha geç yoruluyor ve ergonomik bir çalışma yapabiliyorsunuz.

Çim biçme makinesi olarak Black&Decker'ı tavsiye etmiyorum. Tekzen'den ucuzluk nedeniyle 30 cm'lik Black&Decker aldım. Çok hoş görünümlü siyah bir makine. Ancak gel gelelim torba daha yarısına kadar dolmadan kesilen çimi dışarı atmaya başlıyor. Neredeyse 2/3 fiyatına satılan aynı boy Stiga marka çim biçme makinesi bile iki kat fazla çim depolayabiliyor. 150 m2 bahçe için 10, 15 kez torba boşaltıyorum.

Herkese keyifli bahçe işleri diliyorum.

mesutcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2011, 04:50   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Konu başlığı uzunca bir süre önce açılmış ve katılımcıların da değerli yanıtlarını da içerdiği görülmekle birlikte, bende kendi deneyim ve tecrübelerimi paylaşayım dedim.

Bence 100 m2 altındaki çim alanlara ne elektrikli ne de benzinli çim makinesi gereksiz. Şu anda piyasada bulunan mekanik ve sepetli makineler bu büyüklükteki alanlar için fazlası ile yeterli. Tek sıkıntısı itme zorluğu.

Elektrikli makineleri kesinlikle önermiyorum. Kesme gücü ve torku benzinli makinelere göre çok düşük. Markalı bir elektrikli çim makinesi fiyatına rahatlıkla 3,5 beygirlik benzinli bir makine alınabilecek iken, bu parayı elektrikli makineye vermek yazıktır diyorum. Yazlığımızdaki bir bahçıvanın elektrikli çim biçme makinesindeki bir kaçaktan dolayı hayatını kaybettiğini de anımsayarak bu tür makineler üzerine daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

Gelelim benzinli makinelere. Sanırım en küçük ve ucuz olanları 3-3,5 beygir kadar. Kesim genişlikleri de yaklaşık 30-35 cm kadar. Bu tür bir makine ile günde 2.000 m2 alan kesilebilir.

Durum böyle olduğu halde, neden daha fazla benzin tüketen 4-5 beygirlik makine kullanılır? Kısaca biraz zamandan kazanmak diyebiliriz. Ancak yüksek beygirli makinenin en büyük yararı sepetinin ya da deposunun daha fazla kesilmiş çim almasıdır. Beygir gücü dolayısı ile torku daha fazla olan bu tür makinelerde, kesme bıçağının üfleme gücü daha fazla olduğundan deposuna çok daha fazla kesilmiş çim toplaması tercih nedeni olmaktadır.

Büyük beygirli makineler, çim sıklığı yoğun olan alanlarda, geniş yapraklı çimlerde, uzun boylu çimlerde ve nemli ve ıslak çimlerde daha az zorlandığından tercih nedeni olabilir.

Çim makinelerin da yaşanan büyük sorunu servis ve yedek parçadır. Servisi yaygın, parçası sağlam ve dayanıklı, ucuz ve kolay bulunur olmalıdır. Yaklaşık 500 liralık bir benzinli makinenin sepetinin 150-250 TL, her bir tekerinin 20-40 TL, kasasının 150-250TL, motorunun 250-350 TL, sapının 50-150 TL olduğu göz önüne alındığında, bilinçsiz tercihlerin zaman içerisinde maddi ve manevi külfet oluşturacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Aynı beygir gücünde bile olsa fiyat-performans oranı dikkate alınarak yüksek torklu olanları tercih edilmelidir.

Çim makinelerinde en çok sorun tekerlek ve kasasında ortaya çıkmaktadır. Saç kasalar hafif olmakla birlikte daha kısa sürede paslanıp çürümektedir. İş bittikten sonra tazyikli su ile temizliği paslanma sorunu yaratmaktadır. Bu nedenle kasa temizliğinin daha kolay olması nedeniyle alüminyum gövdeli makineler tercih nedeni olabilmektedir.

İtme kolaylığı açısından büyük tekerlekli makineler tercih edilmelidir. Tekerleklerinin bahçe ortamında her hangi bir tamirciye ihtiyaç duyulmadan değiştirilebilecek şekilde dizayn ve monte edilmesi tercih nedeni olmalıdır. Tekerleklerin rulmanlı olması, imal edildiği metal ve plastik aksamın sağlam ve dayanıklı olması arzulanmalıdır.

Yine aynı boyuttaki makineler arasında, sepet hacmi daha yüksek olan tercih edilmelidir.

Kesim yükselik ayarı fazla güç harcamadan pratik ve kolayca ayarlanabilir olmalıdır. Çimleri zaten hep aynı seviyede keseceğim, kesim kademe sayısının fazla olmasının bir yararı yok demeyip fazla olanlar tercih edilmelidir.

Gelelim son olarak şanzımanlı (itmeye gerek olmayan kendiliğinden yürüyen) makinelere. Bu tür makinelerin şanzımanları çoğunlukla uzak doğu kökenlidir. Dişlileri alüminyum veya dayanıksız metal malzemelerden imal edildiğinden, en iyi ve dikkatli kullanımlarda dahi ömrü bir yıl kadardır. Komple bir şanzımanın yenilenme fiyatı yaklaşık 250 TL dır. Bu tür makineler eğimli arazilere uygun değildir. Eğimli arazilerde mutlaka yatay kesim yapılmalıdır. Makine hareket halinde iken yavaşlatma amaçlı ani asılma veya ve sert yön değişiklikleri şanzıman sisteminde ciddi arızalar doğurabilmektedir.

Çim biçiminde en sevimsiz işlerden biriside makinenin yanaşamadığı kenarları kesme işlemidir. Bu işlemler için bahçıvan makası da, misinalı makine da eziyet vermektedir. Motorlu tırpanları ise hem fazla, hem de oldukça riskli buluyorum. Tavsiyem aşağıdaki resimlerde gösterilen türden akülü biçme makaslarıdır. Bunlarında tek sıkıntısı yarım kilogramdan hafif olmadıkları için uzun süreli kesim işlerinde eli ve bileği yormasıdır diyebilirim...

Name:  makas1.png
Views: 40020
Size:  29.1 KB Name:  makas3.jpg
Views: 39072
Size:  25.5 KB Name:  makas4.jpg
Views: 40371
Size:  59.3 KB Name:  makas5.jpg
Views: 42524
Size:  62.3 KB

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 10:00   #22
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Merhabalar
Buradaki tavsiyeler üzerine bende efco benzinli AR53PBX modelini aldım.Ancak bi sorun yaşıyorum ve ne olduğunu bulamadım.Çimleri biçtiğimde kesim temiz olmuyor daha doğrusu çimlerin yüzeyini beyazlatıyor.Aldığım yeri aradım nedenini sordum.Islak iken kesim yaptığımı söylediler,hayır deyince bıçağı istediler, götürdüm bilediler.Fakat yine aynı şekilde yüzey beyazlaşıyor.Belki hızlıyım diyerek yavaşladım,makinanın gazını sonuna kadar verdim fakat bi değişiklik yok nedeni ne olabilir acaba?...

harfuzmani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 10:59   #23
Moderatör

Güler's Avatar

Ben de mesajınızı ilk okuduğumda çim makinesinin bıçağı körelmiştir diye düşündüm.
Çünkü bizim makinenin bıçağı köreldiğinde aynı sorunu yaşıyoruz. O yüzden çimleri biçerken ayrı bıçak, diğer alanları biçerken başka bir bıçak takıyoruz makineye.

Bıçaklar, çimi biçerken kesmeyip de koparttıklarında çim uçları adete püskül püskül olur ve bahsettiğiniz beyazlıklar oluşur.
Sanırım sizin makinede kesmeden ziyade kopartma yapıyor, onun önüne geçmeye çalışmalısınız.

Sizin için bahçeden bir iki numune getirdim.

İlk iki fotoğraf, kör bıçağın kesme yerine kopararak biçtiği çimler

üçüncü fotoğraf, bıçağı keskin makinenin kestiği çim.

İlk iki fotoğraftaki çimlere genel bakıldığında bu püsküllerin beyazlığı çimin üzerinde beyaz bir tabaka oluşturur.

Name:  P4160199 (600 x 450).jpg
Views: 38525
Size:  46.4 KB

Name:  P4160197 (600 x 450).jpg
Views: 38458
Size:  57.5 KB

Name:  P4160198 (600 x 450).jpg
Views: 38083
Size:  50.0 KB

Eski 16-04-2012, 11:33   #24
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Güler Hanım benim çimlerim yakından bakınca aynen ilk fotoğrafta olduğu gibi püskül püskül oluyor.Makineyi sıfır aldım,belki üretim hatasıdır deyip bıçağı bilemekte yarar gördüm ama nafile yine aynı sorunum devam ediyor.Makinayı satanla da görüştüm bu pazara kadar çimler uzasın,yeni bir bıçakla gelip kendisi de denesin istedim.Bakalım sorun bıçaktamı ya da nerde!..

Eski 16-04-2012, 16:28   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Madem yeni aldınız sorun devam ediyorsa hemen iade edin. Piyasada çok güzel makineler var.

Eğer dediğiniz gibi ise sizin makine çimi biçmiyor-kesmiyor, resmen koparıyor.

mrduran beğendi.
Eski 17-04-2012, 10:34   #26
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Güler Hanım haklısınızda biliyorsunuzdur makina satanları, sattıkları kadar kolay geri almazlar ürünlerini.Bu yüzden gelsinler kendi gözleriyle de görsünler istedim.Sonrasında bakalım yeni bıçak ile de çözemezler ise o zaman iade talep ederim.
Şayet iade durumu olursa ne önerirsiniz makina olarak.Efco bu işte en iyidir diye genel bir kanı var ama ...?

Eski 04-05-2012, 01:09   #27
Ağaçsever

harfuzmani's Avatar

Nihayet yeni bicak takildiktan sonra cimler rahat bir nefes aldi.Sanirim diger bicakta problem vardi,degistirince sorun kalmadi

Eski 09-05-2012, 22:57   #28
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güldeste- Mesajı Göster
Misinalı çim biçme makinasını kullanamıyorum malesef etrafa savrulan çim parçaları of ofki of. Peyzajcılar şöyle 40-45 metrekare alanın çim biçimi için hizmet verirlermi acaba ?
Yaklaşık 10 ay olmuş bu mesajı yazalı Bu zaman zarfında elektirikli bir çim biçme makinası aldım çok memnunum... ilk zamanlar zor gelse de zamanla çimler ve bahçemiz bir bütün olarak düzene girdi şu an da kamelya yaptırmakla meşgulüm.Çoğunlukla buradan faydalandığımı inkar edemem ) iyi ki buradayım

Eski 19-06-2012, 00:20   #29
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Evet iyi ki buradayım... herşeyi burada olmaya borçluyum.

Eski 19-06-2012, 06:27   #30
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Akülü çim biçme makinesi kullanan var mı?

Çim biçme makinası ihtiyacımız var, arazi 300 metrekare ve bir kısmı oldukça eğimli. Benzinli modellere bakarken akülülere rastlayınca benzinlilere göre çok hafif olduklarını gördüm. 30 dk. da. %80 doluyormuş, tek akülü olan (daha ucuz) 300 metrekare alanı biçebiliyormuş. ( tam da tutuyor) Bir de çift akülüsü var fiyatı benzinli olup kendinden gitmeliyle eş ve oldukça pahalı geldiler bana.

Tek akülü olanı almayı düşünüyorum. Kullanan varsa tavsiyesi veya şikayetini duymak isterim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024