agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2010, 10:25   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Topraklara sonbahar bakımları.

Arkadaşlar topraklarımızın organik içeriği bilindiği üzere normalın altında olduğu her kez tarafından bilinmesine karşın bu konudaki çalışmaların yetersizliğine dikkat çekerek, sonbahar mevsimini yaşadığımız şu günlerde topraklarımıza yapacağımız organik materyellerin öncelikle toprak içi canlılarının yaşamlar için önem arz etmektedir.

Topraklarımıza yapacağımız malç uygulaması ile beraber organik madde ile leonardit'in önemli katkılar sağlıyacağı topraklarımızın olumsuz kış şartlarına karşı güç kazanarak canlılığını korumasını sağlıyabiliriz.

Arkadaşlar topraklarımaza kış aylarında, sanki üzerinde bitki varmış gibi aynı ilgiyi göstermek zorunluluğu içinde olursak, toprak altı yapısının güçlenmesini sağladığımız takdirde bitki ektiğimiz dönemde, toprak altına sağladığımız katkıların bitkilerimizin ürünlerinde bunun karşılığını görme şansımızı arttımış olacağız.

Topraklarımızın yapısını bitkilerin gelişmelerini yönünde düzenlenmesi bakımından lenardit hümik asit ilavesi yapmalı, ağır bünyeli topraklara perlit pomza vermikülit gibi mineraleri gerekli oranlarda ilevesi ile bu tip toprakların bünyeleri daha sağlıklı yapıya kavuşturabiliriz, orta bünyeli topraklara klinoptililit, veya umdemin ilavesi bu toprakların yapısında gerekli düzenlemelerde bulunabiliriz.

Leonarditin bulunamadığı durumlarda linyit kömürünün en ince tozlarınıda kullanarak topraklarımızdaki mikro canlıların besin olarak karbon birinci sırada geldiğinden linyit kömürü tozları çok yönlü faydalar sağlıyarak topraklarımızın düzenlenmeleri sağlanarak canlılığını arttırmış olacağız.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 08:15   #92
Ağaç Dostu

Bahçenizdeki toprak zenginleştirmeleri.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi HAMAK
epsody selamlar

ama bu arada sitede birsürü malzeme var humik asit. zeolit vs. onlara bakıyorum.

Sevgili HAMAK Daha öce yazmış olduğunuz mesajınızın bölünmüş kısmının bu konu başlığı içinde ilgili açıklamalar bulacaksınız, ilgileriniz için şükranlarımı sunarım sevgilerimle.

Eski 02-01-2011, 19:59   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Bahçem bahara hazır. Altta mevsim sonunda söktüğüm bitkiler (Azot, fosfor, potasyum), üstte ise saman (organik artıklar). Önümüzdeki yıl daha az hayvansal gübre kullanacağım ve samandan dolayı toprağımın organik maddeleri daha fazla olacak. Toprak yapısı (Tekstür) da daha yumuşak olacak. Toprağımın yüzeyi samanla kaplandığı için ot çıkma oranı daha az olacak. Bütün bunlara ilave olarak, toprağımda mikro organizmalar ve solucan popülasyonu artacak. Solucanların arttığını samanları karıştırdığımda şimdiden görebiliyorum. Kompost yapacak yerim olmadığı için onu şimdilik yapamıyorum. Mayıs ayında yaptıracağım toprak analizi sonucu daha iyi aydınlatacak.

Eklenen Resimler

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 14:23   #94
Ağaç Dostu

Bahçemin Bahçevanı olmalıyım.

Bahçesi olan Arkadaşlar, Bahçemizde hobilerimiz içinde çeşitli bitkiler yetiştirmekteyiz, kimimiz çiçek sevdalısı kimimiz de çiçeklerle yetinmeyip sebze ve meyve yetiştirmek gibi meraklar içinde hobilerimizle kendimizin boş zamanlarını değerlendirerek kendimize mutluluk yaratarak, bir terapi içinde hayatın çilelerinden arınıyoruz.

Arkadaşlar biz bu bitki severliliğimizi bahçemizin toprağında uygularken titiz bir bahçevanlık yaptığımızın ne kadar farkındayız. Arkadaşlar bu başlığı açarak toprak ve bitkiler üzerindeki bilgilerimizi surgulama amacı güderek bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmaya davet ederek, İyi birer bahçevan olmamızın gerekleri neler olduğunun sonuçlarını da almış olacağız.

Bu başlık aynı zamanda bitki severliğimizin başlangıcının önce toprakları tanıyarak bahçemizin gerçek bahçevanlığı nasıl olunacağı ilkesine hizmet edecektir.

Düzenleyen epsody : 04-01-2011 saat 14:43 Neden: cümle düşüklüğü düzeltilmesi.
Eski 04-01-2011, 15:08   #95
Ağaç Dostu

Toprak'taki etkinliğimin başlangıcı.

Arkadaşlar bilinceği üzere ben bahçe çalışmalarıma toprak organik yapısının zenginleştirme ve bitkilerin gelişmelerini sağlıyacak en iyi düzenlemeleri yapmakla başladım, ilk bitki yetiştireceğim toprağın yabani otların istilası içinde gördüğümde, öncelikle bu otları değerlendirerek toprak yapıma katarak bu otları kompostlaştırmaktı.

Bahçemin toprağında yetişmiş bu yabani otların toprağımın organik maddesini taşıdığının bilincinde olduğumdan ilk ekim döneminde gübre aramıyacaktım, bahçemin bir köşesinde toprakta açtığım çukura topladığım yabani otları doldurarak üstünü toprakla kapatmıştrım.

Kış geçipte bahar geldiğinde ilk işim çukuru açıp içindeki yabani otların toprak içi canlılar tarafından işlenip kahve rengi -siyah yapıda olgunlaştığını görmem beni ziyadesiyle memnun etmişti ilk sınavımı vermiştim iyi bir iş yapmanın mutluluğunu yaşayarak ilk bitkilerimi bu yabani otlarla yaptığım gübre ile bitkilerime besin sağlamayı başarmıştım.

Düzenleyen epsody : 18-01-2011 saat 04:36 Neden: kelime düşüklüğü
Eski 04-01-2011, 15:37   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşlar bilinceği üzere ben bahçe çalışmalarıma toprak organik yapısının zenginleştirme ve bitkilerin gelişmelerini sağlıyacak en iyi düzenlemeleri yapmakla başladım, ilk bitki yetiştireceğim toprağın yabani otların istilası içinde gördüğümde, öncelikle bu otları değerlendirerek toprak yapıma katarak bu otları kompostlaştırmaktı.

Bahçemin toprağında yetişmiş bu yabani otların toprağımın organik maddesini taşıdığının bilincinde olduğumdan ilk ekim döneminde gübre aramıyacaktım, bahçemin bir köşesinde toprakta açtığım çukura topladığım yabani otları doldurarak üstünü toprakla kapatmıştrım.

Kış geçipte bahar geldiğinde ilk işim çukuru açıp içindeki yabani otların toprak içi canlılar tarafından işlenip kahve rengi -siyah yapıda olgunlaştığını görmem beni ziyadesiyle memnun etmişti ilk sınavımı vermiştim iyi bir iş yapmanın mutluluğunu yaşarak ilk bitkilerimi bu yabani otlarla toprak için bitkilerime besin sağlamayı başarmıştım.
Sayın epsody,Giriş çok güzel.İnsanlar çok şey bilebilirler, önemli olan bildiklerini başkalarına aktarabilmek.Herkesin bilgi,kültür,anlama ve öğrenme düzeyi farklıdır.Herkesin anlayabileceği şekilde konuların aktarılması çok önemlidir.İlgiyi gittikçe arttırır.Öğrenmeyi kolaylaştırır.Anlattıklarınızı görsel sunularla aktarırsanız tadına doyum olmaz. Sizi kutluyorum.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 07:09   #97
Ağaç Dostu

Çalışmalarımı takip edenlere minnettarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Bahçem bahara hazır. Altta mevsim sonunda söktüğüm bitkiler (Azot, fosfor, potasyum), üstte ise saman (organik artıklar). Önümüzdeki yıl daha az hayvansal gübre kullanacağım ve samandan dolayı toprağımın organik maddeleri daha fazla olacak. Toprak yapısı (Tekstür) da daha yumuşak olacak. Toprağımın yüzeyi samanla kaplandığı için ot çıkma oranı daha az olacak. Bütün bunlara ilave olarak, toprağımda mikro organizmalar ve solucan popülasyonu artacak. Solucanların arttığını samanları karıştırdığımda şimdiden görebiliyorum. Kompost yapacak yerim olmadığı için onu şimdilik yapamıyorum. Mayıs ayında yaptıracağım toprak analizi sonucu daha iyi aydınlatacak.

Arkadaşım Sergüzen; Çalışmalarıma göterdiğiniz ilgiye şükranlarımı sunar, size daha yararlı olacak bilgilerimin linkini ekliyorum, Etkinliklerimi buradan takip ederek yorumlarınız olursa şükranlarımı sunarım, sevgilerimle.

Düzenleyen epsody : 06-01-2011 saat 09:30
Eski 06-01-2011, 07:26   #98
Ağaç Dostu

Bahçevanlığımın uygulama alanı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın epsody,Giriş çok güzel.İnsanlar çok şey bilebilirler, önemli olan bildiklerini başkalarına aktarabilmek.Herkesin bilgi,kültür,anlama ve öğrenme düzeyi farklıdır.Herkesin anlayabileceği şekilde konuların aktarılması çok önemlidir.İlgiyi gittikçe arttırır.Öğrenmeyi kolaylaştırır.Anlattıklarınızı görsel sunularla aktarırsanız tadına doyum olmaz. Sizi kutluyorum.

Arkadaşım adavci ; Çalışmalarıma göterdiğiniz ilgiye şükranlarımı sunar, size daha yararlı olacak bilgilerimin linkini ekliyorum, Etkinliklerimi ve çalışmalarımı buradan takip ederek yorumlarınız olursa şükranlarımı sunarım, sevgilerimle.

Eski 07-01-2011, 23:18   #99
Ağaç Dostu

Bitkilerimizi doğal yetiştirme adına neler yapmalıyız

Arkadaşlar hepimiz doğa dostu olarak kendimizi doğanın içinde daha mutlu hissettiğimizden yapay mekanlar içinde bitkiler yetiştirmekteyiz, yapay diyorum çünkü yetiştirdiğimiz bitkilerin toprak isteklerini kaçımız doğal yöntemler kullanarak onların bu isteklerini karşılıyoruz, bu her zaman tartışmaya açık bir konu.

Arkadaşlar ben doğaseverlik olayına vurgu yaparak, kendimizin çocuklarımızın vede yaşı ilerlemiş olanların torunlarını sağlıklı beslenme konusunda temiz tarım uygulamaları içinde yetiştirilmiş sebze ve meyvelerle beslenmeyi hep istemişiktir.

Hobi bahçelerimizde yetiştirdiğimiz her türlü bitkilerin yetiştirilmesinde doğal yöntemleri uyguluyarak onların toprak isteklerine cevap verecek çalışmalara kaçımız önem vermektedir, hobilerimizi genişleterek bitkilerimizin renk tat aroma ve görünüşlerini doğal yapılarında yetiştirmek için de hiç kimyasal kullanmadan organik atıklarımızı kullanarak bitkilerimizin kullanacağı forma dünüştürmenin yolları kompostlaştırmak olmalıdır.

Eski 14-01-2011, 12:38   #100
Ağaç Dostu

Topraklar ve solucanlar.

Bahçemizin toprağındaki fazla sularının tahliyesinin ilerki zamanlarda solucanlar tarafından yapılacağı gerçeğinde, her türlü bitkilerimiz ve çimlerimiz zarar görecektir, sizin drenaja önem vermemeniz ilerki zamanlarda toprağınızdaki solucan populasyonlarının toprağınızdaki fazla sudan etkilenerek bu fazla suyun tahliyesi için topraklarınızda çeşitli galeriler açarak bu fazla suların tahliyesini kendi yöntemleri ile yapacaklar bahçenizdeki dikili bitki ve çimlerinizin köklerinde toprak boşlukları oluşarak bitkilerinizin yaşamaları riske girecektir.

Topraklarımızdaki solucan poyulasyonların gelişmesine vede solucanların toprağınızın gereğinden fazla havalanmasının önüne geçmenin yolu yağmur sularının tahliyesi için gereken drenajın yapılması gereğinin yapılarak, bu tür olumsuzluklarının önüne geçmek için solucanları ilgilendiren bu konudaki bilgilerimi paylaşarak bilgi sürecine katkı sağlamış bulunmaktayım, sizlerinde benim bu paylaşımlarıma bir nebze katılmanızı beklerim, sevgilerimle hoşça kalın.

Eski 16-01-2011, 12:17   #101
Ağaç Dostu

Toprak işlemesiz tarıma doğru.

Arkadaşlar solucan gübre faaliyetlerimiz içinde sizlere bir yorum yapma ihtiyacı ile bu çalışmalar içindeki gözlemlerimle sabit olmuş bilgilerimi paylaşacağım.

Solucanlarımın beslenmelerini sağlamak için toprak üzerinde yaptığım kompostu 1x1 gözenekli elekten geçirsemde bu gözlerden geçen ufak taşçıkların solucan yataklarına taşındığını bildiğimden, bu gübrenin hasadı sırasında üst katmanlardan aldığım gübrenin içinde bu taş kırıntılarına rastlıyamıyordum.

Fakat üst katmandaki uluşan gübrelerin alınmasıyla alt katmanlarda bu taş kırıntılarına vede daha iri parça malzemelere rastlamam bu gözlelemimle bir gerçeğe ulaşmıştım, bu gerçek bize topraklarımızda solucan populasyonlarının arttırması ile toprak işlemesiz tarımın gerçekleşebileceğini ortaya koyuyordu.

Arkadaşlar solucanlar en ideal biçimde toprağı işliyorlardı gübrenin üst bölümleri tava gelmiş topraklardan çok daha mükemmel oluşum içinde bitki köklerinin tam gelişmesine uygun görünüm sağlanmıştı, bu oluşum içinde hiç sert maddeye rastlanmıyordu, solucanlar bütün sert maddeleri alt katmanlara taşımışlardı bu oluşumu hiç bir makinayla sağlanamazdı.

Toprak yapısındaki hiyerarşik canlılık bozulmadan toprak işlemesi görünüyordu, bu oluşumu ne insan eliyle nede makinayla sağlanamazdı, bu konunun açılmı ile bizler toprak işlerken toprağı alt üst ettiğimizde alt katmanlarda yaşlı mikro organizmalar ve güneşi ve oksijeni fazla tüketmiyenler, toprağın üstüne gelerek yaşamları buzulmakta, toprağın üst katmanında güneş ve oksijeni almak isteyen genç mikroorganizmalarda toprağın alt katmanlarında yaşamları sekteye uğrayarak topraklardaki işlevlerini yitirmekteler tabi bu olayı sadece alt üst şekliyle sınırlandıramayız, topraklar bu yöntem işlemeyle adeta mikro canlıların katliamıyla sonuçlanmaktadır.

Bu aletlerle yapılan bu toprak işlemeyi hangi mantıkla doğru bulmuşlarda, daha büyük makinalarlan bu işlemi hızlandırarak toprakların mahfını sağlıyarak erezyon, kuraklık ve çölleşmeyi kabullenmişlerdir.

Burada lafontenin hikayesindeki tavşan ve tosbağa benzerlik yarışının bir başka örneğini bende sunarak solucanla traktörün mukayesesi yaparak, toprakları işlemedeki yarışın galibinin solucanlar olacağı günler belirmiştir demekteyim anlayanlara, tabi benim bu gözlemlerimin yorumlarını paylaştığım arkadaşlarımdan kendi yorumlarını da almak isterim, sevgiler sunarım.

Toprağın dostlarına.. Çalışmalarımı buradan takip edebilirsiniz.

Düzenleyen epsody : 16-01-2011 saat 12:22 Neden: link ekleme
Eski 21-02-2011, 19:33   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Sayın Epsody kısa cümleler daha anlaşılır olmaz mı?

rozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 21:43   #103
Ağaç Dostu

Yorumlarımdaki gerçeklerin anlaşılması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rozkan Mesajı Göster
Sayın Epsody kısa cümleler daha anlaşılır olmaz mı?
Arkadaşım rozkan;

Toprakların işlenmeleri hakkındaki makalemin anlaşılmasındaki engellerin açıklanması ile paylaşımlarında önü açılacaktır, ilgilerinin devamı için teşekkürlerimi sunarım.

Eski 01-03-2011, 05:23   #104
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Emilia Hazelip "Synergistic gardening" Turkceye etkilesimli tarim olarak cevirebilecegimiz yonteminden bu baslik altinda soz edebiliriz.
Bu yontem Masanobu Fukuoka nin "The One-Straw Revolution" adli kitabindan esinlenerek Emilia Hazelip tarafindan gelistirilmistir. Bu yontemde urun yetistirelecek yataklar sadece bir kez bellenerek temizlenir ve hazirlanir. Bu asamadan sonra topraga cok cesitli malzemeler ile malc (sanirim artik Turkceye bu sekilde yerlesti) uygulanir. Daha sonra birbirleri ile yetismeye uygun bitkiler (companion planting) esasina gore
yetistirilmeye baslanir. Bu yontemde esas olan hicbir suretle ilacamayapilmasi (organik bile olsa) yataklarin capalanmamasi, uzerine basilmamasi ve gubrelenmemesidir. Topragin ihtiyaci olan her turlu mineral ve diger organik malzeler malc yolu ile topraga kazandirilir. Kompost sadece fide uretiminde kullanilir. Bu konu ile daha genis bir video bu adresten izleyebilirsiniz (maalesef ingilizce fakat yontem oldukca acik bir sekilde anlatiliyor.)
http://video.google.com/videoplay?do...01754864235132

iyi gunler

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 20:09   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Sn.epsody,
Size sormak istediğibir şey var.
1- Toprağı bellerken solucanlar belin altına denk gelince ikiye bölünüp yaralanıyor veya ölüyor. Bahçeyi pullukla sürme imkanım yok. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir mi diyeceğiz ) Yaralanan solucanlar mutlaka ölür mü?, Veya öldürmeden nasıl toprağı işleyebiliriz
2- Yine toprağı bellerken ölmeden çıkan solucanlar tekrar kendi çabaları ile toprağa girebilirlermi? Her ne kadar üzerlerini toprakla örtsemde. Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 21:51   #106
Ağaç Dostu

Duyarılığınıza şükranlarımı sunarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amatör hobici Mesajı Göster
Sn.epsody,
1- Toprağı bellerken solucanlar belin altına denk gelince ikiye bölünüp yaralanıyor veya ölüyor. Bahçeyi pullukla sürme imkanım yok. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir mi diyeceğiz ) Yaralanan solucanlar mutlaka ölür mü?, Veya öldürmeden nasıl toprağı işleyebiliriz
2- Yine toprağı bellerken ölmeden çıkan solucanlar tekrar kendi çabaları ile toprağa girebilirlermi? Her ne kadar üzerlerini toprakla örtsemde. Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Sayın amatör hobici, toprağınızın bellenmesi sırasında yaralanan solucanlar için bir kaza, elden gelen bir şey olmasa gerek, lakin toprağın bu şekilde gevşetilmesinden sonra toprağınızdaki solucanların yaşam riskleri çevredeki düşmanlarını harakete geçireceğinden esas olarak solucanların zararı bundan sonra oluşabilir.

Bu mesajındaki paylaşımlar sayesinde toprak işleme konusunda yeni düşünceler üretilebilir kanısındayım, eskilerin şu sözü üzerine bir yorum getirerek sizinle öngörümü paylaşmış olacağım, bilinen söz tava gelmemiş toprağın hastalanacağının belirtilerek müdehaleleri deki sakıncaların belirtilmesi, solucan kayıplarının yanında toprak düzenin bozulmasıyla da toprak canlılığının bu canlılar tarafından sağlandığından toprağın sağlığının bozulmasıdan buradan ileri geldiğidir.

Sizin duyarlılığınızın göstergesi olan gözleminiz deki bu olay size toprak işlemedeki sakıncaların ortaya çıkmasının ip uçlarından biri bu olmalı demekten kendimi alamıyorum.

Her ne kadar toprak işlemede sakıncalarım olsada size toprağınızı işlemede bir öneri sunarak sizi rahatlamak isterim, havaların ısınmasıyla toprak nemini doğal olarak kaybetmesi ile toprak canlılarıda bu gelişmelere parelel olarak toprak içindeki düzenlerini sağladıktan sonra topraklarımızda bizim bu müdahalemizle en az etkilenerek düzenini kurmakta zorlanmıyacaktır.

Sevgili amatör hobici ilgili yaklaşımlarındaki paylaşımlarına dayanarak bana bu yorumu yapma imkanı sağladığınızdan dolayı sizlere şükranlarımı sunar en iyi dileklerimle hep güzellikler toprağınızla bereber gelsin.

Saygılarımla.

Eski 03-03-2011, 03:52   #107
Ağaç Dostu

Geliboluda'ki çok mu ufak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53;

Bana toprak lazım hemde en büyüğünden...
Arkadaşım seyyah 53, sizinle bir mesajlaşmamızda geliboluda karayokuş altında arazinizin olduğundan bahsetmiştiniz, oradaki araziniz size yeterde artar zannediyorum yeterki siz işinizi severek yapın toprak insanı bir çok yönleri ile mutlu eder, siz yeterki toprak dostu olarak kendinizi ortaya koyun en yakın destekçiniz olarak ben var hem forumlarda hemde komşu olarak bundan alası olmasa gerek, sevgilerimle hoşça kal.

Eski 03-03-2011, 10:08   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Sn.epsody,
Verdiğiniz değerli bilgiler ve zahmetleriniz için teşekkür ederim.Saygılar

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 10:31   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
[QUOTE size toprağınızı işlemede bir öneri sunarak sizi rahatlamak isterim, havaların ısınmasıyla toprak nemini doğal olarak kaybetmesi ile toprak canlılarıda bu gelişmelere parelel olarak toprak içindeki düzenlerini sağladıktan sonra topraklarımızda bizim bu müdahalemizle en az etkilenerek düzenini kurmakta zorlanmıyacaktır.

Tespit çok doğru uzmanı değilim ama mantık çerçevesin de katılıyorum Sn.epsody'ye

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 13:32   #110
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Topragin Islenmesi

Merhaba,
Topragi bellerken kurekle ikiye ayirdiginiz solucanlar buyuk bir ihtimalle oleceklerdir. Toprak uzerine cikanlar ise kisa surede yeniden toprak altina gireceklerdir. Bunun en buyuk sebebi ise solucanlarin derilerinin isik ve isiya asiri duyarli olmasidir.
Topragi islemede eger bulabilirseniz bu aleti kullanabilirsiniz http://en.wikipedia.org/wiki/Garden_fork bu alet genellikle paslanmaz celikten imal edilir. Topragi islemede ve havalandirmada hem cok kullanisli hemde solucanlara en az zarari veren bahce aletidir. Ben sebze dikimi yapmadan once toragi hafifce bu aletle havalandirdiktan sonra dikim yapiyorum.
Topragin ust kisimlarini hafifce havaldirmak topragin ust yuzeyindeki mikro organizmalara daha fazla oksijen sagladigi gibi topragi olusturan tanecikleri birbirlerinden ayirarak bitki koklerinin ilerlemesine katkida bulunur. Bu islei yaptiktan sonra toprak yuzeyini malc ile kaplarsaniz cok daha iyi olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amatör hobici Mesajı Göster
Sn.epsody,

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 11:56   #111
Yeni üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Kıymetli arkadaşlar;
Toprak kirliliğinin önüne geçmede ve toprağa organik madde kazandırmada PERLİT, LEONARDİT ve TORF kullanılabileceği gibi GYTTJA da çok geçerli bir mineral deposudur. KSÜ ziraat mühendisliği fakültesinin araştırmalarna dayanarak söylüyorum ki, GYTTJA (gitya) humulik asit oranı yüksek ve çok zengin bir organik madde deposudur. GYTTJA (GİTYAYI) perlit, leonardit ve torf'un önüne geçiren en önemli etken ise fiyatıdır. Afşinde yaklaşık tonu 5 TL olan GYTTJA (GİTYA) hem ucuz hem de hafif bir maddedir. Killi topraklara acilen uygulanmalıdır. Su tutma kapasitesi yüksek olduğu halde toprağın da çok iyi bir şekilde havalanmasını sağlar.
İhtiyaç duyan dostlara tavsiye edilir.

alperenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 13:27   #112
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x-29 Mesajı Göster
Merhaba,
Topragi bellerken kurekle ikiye ayirdiginiz solucanlar buyuk bir ihtimalle oleceklerdir. Toprak uzerine cikanlar ise kisa surede yeniden toprak altina gireceklerdir. Bunun en buyuk sebebi ise solucanlarin derilerinin isik ve isiya asiri duyarli olmasidir.
Topragi islemede eger bulabilirseniz bu aleti kullanabilirsiniz http://en.wikipedia.org/wiki/Garden_fork bu alet genellikle paslanmaz celikten imal edilir. Topragi islemede ve havalandirmada hem cok kullanisli hemde solucanlara en az zarari veren bahce aletidir. Ben sebze dikimi yapmadan once toragi hafifce bu aletle havalandirdiktan sonra dikim yapiyorum.
Topragin ust kisimlarini hafifce havaldirmak topragin ust yuzeyindeki mikro organizmalara daha fazla oksijen sagladigi gibi topragi olusturan tanecikleri birbirlerinden ayirarak bitki koklerinin ilerlemesine katkida bulunur. Bu islei yaptiktan sonra toprak yuzeyini malc ile kaplarsaniz cok daha iyi olur.
40 yıllık tırmık şimdi "Garden Fork" mu oldu. Karadenizde zaten bu alet kendimi bildim bileli kullanılıyor. Hatta bunun 2 ağızlısı ve sap ile birleştiği yerde ayak basma yeri olanına "bel" deniyor........

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 14:38   #113
Yeni üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
peyzajda çit mazı

Peyzaj mimarisinde kullanılan her türlü tekniğe saygı duyuyorum. Ancak geniş bahçelerin çitle çevrilmesinde çit mazı kadar güzel duran, yazlı kışlı yeşil ve estetik görünen bir çit tanımıyorum. Düzenli biçilmez ve 8-10 yıl kendi haline bırakılırsa orman görüntüsü verir. O hali de başka güzeldir ama istenilen yüksekliğe kadar büyütülüp sonra belli formlarda biçilerek düzenli çit duvarlar oluşturulması doyulmaz bir güzellik demektir.
Çit yapacak dostlara duyurulur. Her türlü detay için 5052414220 numaralı telefonumda destek sağlayabilirim.
Ayrıca çit mazı tohumu baharda dağlara serpilerek erozyona karşı da kullanılabilir. Çünkü arpa ve buğday kadar kolay çimlenen harika bir bitkidir.

alperenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 07:12   #114
Ağaç Dostu

Konu başlığına sadakat.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperenim Mesajı Göster
Peyzaj mimarisinde kullanılan her türlü tekniğe saygı duyuyorum. Ancak geniş bahçelerin çitle çevrilmesinde çit mazı kadar güzel duran, yazlı kışlı yeşil ve estetik görünen bir çit tanımıyorum. Düzenli biçilmez ve 8-10 yıl kendi haline bırakılırsa orman görüntüsü verir. O hali de başka güzeldir ama istenilen yüksekliğe kadar büyütülüp sonra belli formlarda biçilerek düzenli çit duvarlar oluşturulması doyulmaz bir güzellik demektir.
Çit yapacak dostlara duyurulur. Her türlü detay için 5052414220 numaralı telefonumda destek sağlayabilirim.
Ayrıca çit mazı tohumu baharda dağlara serpilerek erozyona karşı da kullanılabilir. Çünkü arpa ve buğday kadar kolay çimlenen harika bir bitkidir.
Arkadaşım alperenim; başlığa ilgi duyman ve mesaj yazman paylaşımlara katkı sağlamaktadır, lakin eklediğiniz bilgilerin bu başlıkta konuya katkısı olmadığından, mesajınızı ilgili başlığa aktarman paylaşımlardaki yerini bulacaktır, sevgilrimle.

Eski 16-05-2011, 18:35   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Sayın uzman arkadaşlarımız,

"zeoton" nasıl bir maddedir? Üzerinde organik toprak düzenleyici yazıyor.

Eklenen Resimler

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 19:07   #116
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Klinoptilolit. Kavanoza koyup 2 kilosunu 10 liraya satıyorlar. Müthiş bir girişimcilik örneği, ne diyeyim

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 21:09   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sayın Epsody,
Yaptığınız çalışmalar, açıklamalar ve gayretinizden ötürü sizi kutluyorum. Sizlerden öğrendiklerimizi uygulamaya çalışıyoruz. Paylaştığınız her bilgi için ayrıca teşekkür ederim.

Benim sorunum, (toprak analiz sonuçları gelecek ama) bahçemdeki meyve ağaçalarında demir eksikliği olduğu söylendi. Bu eksiklik üzerine benim yapabileceğim-ağaçlar arasına bakla vb. ekimi- gibi ya da buna benzer doğal bir çalışma hakkında sizin görüşünüzü almak istiyorum.

Belki de çok acemice yazıyor, sorular soruyor olabilirim. Konular hakkında cahilliğime verin lütfen, bir şeyler öğrenme hevesindeyim.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 22:20   #118
Ağaç Dostu

Bir mineralin alımındaki olayların bilinmesi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Sayın Epsody,
Yaptığınız çalışmalar, açıklamalar ve gayretinizden ötürü sizi kutluyorum. Sizlerden öğrendiklerimizi uygulamaya çalışıyoruz. Paylaştığınız her bilgi için ayrıca teşekkür ederim.

Benim sorunum, (toprak analiz sonuçları gelecek ama) bahçemdeki meyve ağaçalarında demir eksikliği olduğu söylendi. Bu eksiklik üzerine benim yapabileceğim-ağaçlar arasına bakla vb. ekimi- gibi ya da buna benzer doğal bir çalışma hakkında sizin görüşünüzü almak istiyorum.

Belki de çok acemice yazıyor, sorular soruyor olabilirim. Konular hakkında cahilliğime verin lütfen, bir şeyler öğrenme hevesindeyim.
Sevgili serkanhoca;İlgine samimi şükranlarımı sunarım, toprak içi sorunlarınıza cevap vermek benim için büyük bir onur vesilesi olarak size yardımcı olacak bilgiler sunmaya çalışacağım, meyve ağaçlarınızdaki demir eksikliği acaba toprağınızda demir mineralimi yok yoksa, bu mineral topraklarınızda varda bitkilerinizmi faydalanamıyor, şayet toprağınızın ph yüksekliğinde mi bu mineralin alımı sekteye uğramaktadır.

Arkadaşım bu başlıktaki bilgiler size bir yaklaşım getirecektir, ayrıca bu resimdeki çizelge minerallerin alımlarının ph aralığı bir yaklaşımı ortaya koymaktadır.

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2011, 22:32   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Klinoptilolit. Kavanoza koyup 2 kilosunu 10 liraya satıyorlar. Müthiş bir girişimcilik örneği, ne diyeyim
Peki klinoptilolit ise zeoton diye satmaları nedendir acaba.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 23:01   #120
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Klinoptilolit bir zeolit türüdür. Zeolit'den türetilmiş bir marka oluşturmuşlar sanırım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024