agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen sezgiin
  • 1 Gönderen gaseker
  • 1 Gönderen yoleri

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2020, 15:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2020
Şebeke suyu olmayan bahçede, akıllı sulama nasıl yapılır

Arkadaşlar merhaba. Bahçeme her zaman gidemiyorum. Ben gitmesem dahi haftanın 7 günü her akşam otomatik sulama yapılsın istiyorum. Bu yüzden zaman ayarlı sulama saati aldım. Farkettim ki zaman ayarlı sulama sati sadece şebeke suyuyla çalışıyor. Bahçemde elektrik ve su yok. Su deposundan gelen su ile bahçe sulanıyor. Depodan gelen suyun basıncı az olduğu için zaman ayarlı sulama saati çalışmıyor. Depodan gelen suyla çalışan akıllı sulama cihazı biliyor musunuz? Çözümleriniz nelerdir? Teşekkürler

chelik26 beğendi.
sezgiin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2020, 10:09   #2
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Güneş enerjisi ile çalışan pompa düzenekleri var.
Basınçlı su olmadan sulama yapmanın diğer yolu; pilli zamanlayıcılar kullanmaktır. Ancak açma kapatma düzenekleri için uzun ömürlü batarya kullanmak gerekir.
Hiçbiri ucuz çözüm değil.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2020, 13:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Sadece mantık yürütüyorum bir deneyimim yok. Depoyu yükseltme şansınız var mı?

chelik26 beğendi.
gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2020, 11:58   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2019
Sayın Sezgin tüm sistemler bütçeyle ilgili,
Basit olarak ; dc düşük voltaj sıvı pompaları + fotovoltaik solar panel + depo ile en ekonomik şekilde çözebilirsiniz.

Su biriktirdiğiniz depo hacmi ve su geliri sizin tercihiniz nihayetinde .

Yağmur suyu , kullanılmış lavabo suyu , banyo suyu ,klozet gideri güzel tercihler.

Yağmur suyu ile su biriktirme için su giriş kısmı menfez ve süzgeç gerektirir ve düzenli takip gerektirir.Otomatik su alma sistemleri de mevcut.

Evdeki kullanılmış banyo , lavabo , klozet **** benzeri atık suyunu (kimyasallı / sabunlu / az kirli / el yıkama / ....) bay-pass ederek depoya gönderip oradan kum kül , sünger, sazlık benzeri sistemle temizleyip bahçenize verebilirsiniz.

40 lt su bidonu , 5-25 watt dc pompa , 20 - 75 watt foto voltaik pil , filtre sistemi , serum hortumu ile en ucuz çözümü sağlayabilirsiniz.

Sistemi elinizdeki zaman saati ile **** benzer dc zaman saati ile otomatikleştirmek mümkün.

Deponuz el yordamı ile dolduruluyor ise depoyu doldurduktan sonra mümkün olduğunca yükseğe koyup sulama borusunun çapını düşürüp akış hızını ve basıncı artırın **** şamandıralı sistemlere bakın derim.

En ekonomiği depo çıkışına dc pompa koymak bunu programlanabilir zaman saati ile kontrol etmek.Pompa hızını voltaj ile **** suyun çıktıktan sonra akışını damlama gibi sistemle kumanda da edebilirsiniz.

Youtube daki ingilizce videolarda komple profesyonel çözümler mevcut.

chelik26 beğendi.
yoleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2022, 09:56   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2022
Bende su deposu için Verve marka elektronik zamanlayıcı alıcam . Araştırmalarıma göre su deposunda çalışıyor.

mertaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024