agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2017, 11:53   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2016
Dut ve Vişne Taşıma Hk.

Selamlar,
Çanakkale'de bahçemizde 2 yıl önce diktiğimiz boyları yaklaşık 2 metre olan dut ve vişne ağacımız var. bu iki ağaç duvara yakın dikilmişlerdi. ancak bölgede çok rüzgar olması ve bahçede de esmesi sebebi ile rüzgar kesme amacı ile bu duvar dibine leylandin ekmeği planlıyoruz. (bu konuda farklı önerilerinizide alabilirim)

sorum şu şekilde:
  • İçinde bulunduğumuz bu şubat ayı içerisinde dut ve vişne ağaçlarını taşımak istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? (ne zamana kadar)
  • Yani çıplak kök mü yoksakendi toprağıyla mı taşınması gerekmektedir?
  • Buna ek olarak eğer kendi toprağı ile taşınacaksa gövde çapı (sanırım) 3-4 cm olan bu ağaçlar için kaç cmlik bir alan kazılmalıdır?

Bu sorulara dair değerli cevaplarınızı bekliyorum

sağlıcakla kalın

Yanılgı beğendi.
furkanozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2017, 12:08   #92
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın ozkan; toprağı ile taşıma imkanın var isi en güzeli, ama açık kök olarak taşıyacaksan, üst kısmı yeni dikimde olduğu gibi kısa olarak buda ve mümkün olduğunca az budak bırak, dikimden sonra mutlaka herek ile destekle ve bol su ver,

Yanılgı beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 20:19   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2016
cevap için teşekkür ederim,
toprakla taşımak daha mantıklı ve doğru gibi

yalnız en geç ne zamana kadar ve kaç cmlik daire alanı ile ( yani çıkacak toprağın çapı ne kadar olsun) bu ağacı taşımamı önerirsiniz???

furkanozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 17:57   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2018
Arkadaşlar bir sorum olucak Ben balıkesir manyasta 70 tane gemlik zeytini 50 kadarda yalova cevizimiz var. Ben marmaris muğla da yaşıyorum. Babam vefat etmeden önce 2005 yılında diktiği zeytin fidanları soğuk kıra ve donma ve kardan dolayı gelişmedi. 13 /14 yaşında olan zeytin fidanları 170 180 cm max. 200 cm boylarında. Bunları marmarise getirmek istiyorum. Sizce adaptasyon olurmu baba yadigarı olarak bende ölene değin bakmak istiyorum. Cevizlerde sıkıntı yok ama zeytinler ortalama 80 90 kiloluk bir insanın kolu kalınlığında gövdeleri. Ama soğuk don ve kardan dolayı gelişmiyorlar. Mahalde vermiyorlar.. her ağaç 50 60 tane ile 80 90 tane zeytin veriyor kış çetin geçmezse. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla.

Okan onan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2018, 06:00   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Okan onan Mesajı Göster
Arkadaşlar bir sorum olucak Ben balıkesir manyasta 70 tane gemlik zeytini 50 kadarda yalova cevizimiz var. Ben marmaris muğla da yaşıyorum. Babam vefat etmeden önce 2005 yılında diktiği zeytin fidanları soğuk kıra ve donma ve kardan dolayı gelişmedi. 13 /14 yaşında olan zeytin fidanları 170 180 cm max. 200 cm boylarında. Bunları marmarise getirmek istiyorum. Sizce adaptasyon olurmu baba yadigarı olarak bende ölene değin bakmak istiyorum. Cevizlerde sıkıntı yok ama zeytinler ortalama 80 90 kiloluk bir insanın kolu kalınlığında gövdeleri. Ama soğuk don ve kardan dolayı gelişmiyorlar. Mahalde vermiyorlar.. her ağaç 50 60 tane ile 80 90 tane zeytin veriyor kış çetin geçmezse. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla.
Ağaç sökme ve taşıma makinalarının günlük kirası şu an 2 bin lira civarında olduğu için bu işin hiç ekonomik olacağını düşünmüyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2018, 08:00   #96
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Okan onan Mesajı Göster
Manyas'ın hangi köyünde bu bahçe?

Yanılgı beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 15:36   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Herkese merhaba, Ankara'da 500m² lik etrafı telle çevrili bir kooperatif hisseli arsam var. İçinde 10 tane 6-7 yaşında vişne ağacı var. 4 tanesi yer olarak tellerin dibinde kaldığı için yer değiştirmek istiyorum. Fakat bu konuda pek fazla bilgi sahibi değilim. Gerekli araştırmaları yaptım ama yine de bu işin altından kalkabileceğimi pek düşünmüyorum. Ankara'da bu işi yapabilecek bildiğiniz herhangi bir firma vs. var mı? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Frknksz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 06:01   #98
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Zeytin ağacı yer değişmesi

Merhaba ,
10 yaşında bir zeytin ağacım var . Çevresine beton atıldı o nedenle geniş bir şekilde kazıp kök çıkarma durumu yok.
Şimdi o ağacın olduğu yere de bir kulube yapılacak . Ağaç kesilmesi lazım bende kesilmesi yerine taşımayı düşünüyorum ne yapmalıyım . Bu dar alandan alınan ağaç tutar mı?

Eklenen Resimler

Yanılgı beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 12:43   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2020
Sedir agacı yer değişimi

bahçe etrafımda yaklaşık 50-60 tane sedir agacı var yer değiştirmek istiyorum ama hemen değiştirmek istiyorum. peki tutması ve sorunsuz olması için ne yapmam lazım ilaç desteği v.s ne uygulayabilirim. Toprağını geniş açıp en alttan bütün olarak alsam tutma oranı çokmu olur. Yerini değiştirdikten sonra gübre vs. ilaç ne kullanabilirim.

cevadif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 20:21   #100
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Daha önceki yıllarda dikilip, yerine alışmış, tutmuş olan çam(ibreli) türlerin yer değiştirme işlemi oldukça riskli bir işlem fikrindeyim. Ancak zorunlu olarak yer değiştirmek istiyorsanız. Fikir olarak düşüncelerimi paylaşıyım. Öncelikle çam(Sedir) ağacının yer değiştirilmesi için sonbahar ayları uygun olur. Ben de Ankara'da ikamet ediyorum. Sedir ağacının yer değiştirilmesi için Kasım ayı uygun olur diye düşünüyorum. Çünkü Ekim, Kasım ayı gibi ağaçlar gelişim dönemini tamamlayıp, istirahat dönemine girerler. Neden istirahat dönemini seçiyoruz. Canlılar uyku döneminde bir yerden biryere aktarıldıklarını fark edemezler. Demek istediğim canlı olan sedir ağacına hissettirmeden, ona hiç bir zarar vermeden, kök sistemine mümkün olacak en az zararlı olacak şekilde, mümkün olduğu kadar toprağını dağıtmadan hassas bir şekilde taşıma işlemini, durgun, rüzgarsız, yağışsız bir havada Ankara ikliminden en uygun Kasım, Aralık aylarında gerçekleştirebilirsiniz diye düşünüyorum. Yinede sitede tecrübeli arkadaşlar fikir verebilirler.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2020, 10:02   #101
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-11-2020
ağaç düzeltme

merhaba arkadaşlar,

görselde eğri tutan kiraz ağacını düzeltme şansım var mı?

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum,

teşekkürler

Eklenen Resimler

ihsan0959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2020, 15:25   #102
Ağaçsever

ceydoruk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Merhaba,

Yaklaşık 4 yıl önce ektiğim bahçemdeki Lime limonu söküp başka yere taşımak istiyorum. Kendi imkanlarımla kürekle vs. kazarak kökünden zarar vermeden söküp başka yere aktarmam mümkün olabilir mi? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Eklenen Resimler

ceydoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2020, 15:00   #103
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Defalarca narenciyelerin yerini değiştirdim hiç sorun olmadı.Limonunuz çok büyük değil sorun olmaz.Ancak fideniz de yeni sürgün,çiçek ve meyve yokken değiştirmelisiniz.Mümkünse baharda yapın ...hemen değiştirecekseniz don,soğuk ve rüzgara dikkat edin.Fide çukurunu hayvan gübresiyle desteklemekte iyi olur.
NOT:Bence alt daldan kurtulmanız lazım.

Düzenleyen guneydefne : 18-11-2020 saat 16:56
guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2020, 11:05   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2020
Merhabalar,
Bahçemizde 35 kadar ağacımız var. Bunlardan biri de ihlamur. Yalniz dikerken yanlışlıkla ceviz fidanına biraz yakın dikilmiş. Arasi 3 metreye yakın. Ileride bir sorun teşkil eder mi acaba? Sorun olacaksa yerini değiştirmemiz gerekir mi?

Bahce_mersin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2021, 23:56   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2021
Ağac taşıma

Merhaba arkadaşlar benim 10 yaşında Antep fıstık ağaçları var onları zorunlu başka tarlaya taşımak istiyorum. Bu mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim

Zekoş beğendi.
Selim987 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2021, 07:49   #106
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim987 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar benim 10 yaşında Antep fıstık ağaçları var onları zorunlu başka tarlaya taşımak istiyorum. Bu mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim
Sn.Selim987 ağaçlarınızın yaşı epeyce varmiş tutma ihtimali zor gibi..Sizin yerinizde olsam bir tanesinde denerdim.3 yasindaki dut agacimin yerini drgistirmek istedim el kuvveti yetmiyor köklerini tamamen cikarmak icin cok kazmalı.Onuda yapamadigimizdan tutmamisti.
Ama belki bir fikir olur; bahce yolun altinda hemen..Komsumuzun kepcesiyle 4-5 yasindaki fındık agacina halat baglayip çektirmis, domates fidesi cikarmak kadar kolay olmustu İmkanınız varsa hem cukur hem de agaci cikarmak icin böyle bir yöntem kullanabilirsiniz.Ama ben o yasta degistigine hic rastlamadim en fazla 3-4 yas olur saniyorum..gelisemediyse bir ihtimal olur ****** de...

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2022, 15:30   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Çok fazla yüksek olmayan, yani atıyorum ortala 3 & 4 metre yükseklikte ağacı kök çevresini ve toprağını fazla bozmadan başka yere nakil etmek için yöntem veya pratik aparat var mı?

Mesela 5 mm paslanmaz sacdan kömür kovası şeklinde iki parçalı geçmeli ve iki ucu açık ancak tek tarafı testere gibi olan, iki tarafında kolllu bir aparat tasarlansa, çevirerek bastırarak toprağı oymak şeklinde ağacın kök toprağını bozmadan yerinden çıkartılabilir mi?

Eklenen Resimler

Delete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2023, 14:49   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2023
Umre için medineye gittiğimde yetişkin hindistan cevizi palmiyelerini oralara naklettiklerini gördüm, hangi ülkeden getirildiğini bilmiyorum, mesela bizim sıcak memleketlere o palmiyelerden getirsek ekim çukuru dibine kaliteli leonardit ve solucan gübresi verilse ülkemizde hindistan cevizi hayatda kalır mı?
https://www.google.com/maps/place/Me...0dmY?entry=ttu

Eklenen Resimler

Yanılgı beğendi.

Düzenleyen Ağaç kurutma : 20-06-2023 saat 15:51
Ağaç kurutma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2023, 12:10   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2023
...Arabistanda para çok sen bir taneyi bile ithal etmeyi göze alamazken, çölde suyu en çok seven bitkiyi yetiştirmeyi göze alıp binlerce sipariş edebiliyorlar demek ki; yinede çölde kendi başının çaresine bakabilecek bir bitki olmadığı için, kıyıya çok yakın olmayanların ömrünün pek verimli olacağı kanaatinde değilim

Yanılgı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024