agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2010, 16:22   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaan903 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Benim de bir kaç sorum olacak:
1. 7-8 yaşında ceviz ağaçlarını sökerken, ağaçların çevresini ve dibini kaçar metre kazmak gerekir?
2. Fidanları söktükten sonra yeni yerlerine tekrar dikim için ne kadar süre bekletebiliriz? Bekletme koşulları ne olmalı?
3. Sökülen fidanları yeni yerlerine dikerken fidanın yeni yerine kolay tutması için kullanılabilecek ilaç veya gübre çeşitleri nelerdir?
Burada önemli olan ağacın tacı. İş makinesi kullanın, toplam 1 m çapında bir kütle ila ağacıçıkaraın. Çıkarırken toprağın dağılmaması için keseği iyice çuvallayın sarın. Yerine en kısa sürede dikmelisiniz. Ben bekletmeyi sevmem. Mikoriza kullanmanızı öneririm. Can suyunu da deniz yosunlu bir suyla verin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 17:29   #32
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaan903 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Benim de bir kaç sorum olacak:
1. 7-8 yaşında ceviz ağaçlarını sökerken, ağaçların çevresini ve dibini kaçar metre kazmak gerekir?
2. Fidanları söktükten sonra yeni yerlerine tekrar dikim için ne kadar süre bekletebiliriz? Bekletme koşulları ne olmalı?
3. Sökülen fidanları yeni yerlerine dikerken fidanın yeni yerine kolay tutması için kullanılabilecek ilaç veya gübre çeşitleri nelerdir?
Merhaba söküm yapmak gerekli mi ilk ona tam karar vermek gerekir.Çünkü söküm yapıldıktan sonra çok fire verilmekte .

1) Söküm için makine kullanmak faydalı bir o kadarda zararlı makineyi sadece çap için sınır belirlemek için kullanmak faydalı çünkü köklere zarar veriyor . İnsan gücüyle gerektiği kadar derinleştirilip kök etrafı iyice sağlam bi şekilde hasarı minimuma indirerek telisle sarmak gerekir. Yerinden çıkarmak için makine kullanılabilir kaldıraç felan varsa iyi olur . İple ağaç gövde ve telis etrafından sarılarak yavaş ve düzgün bir şekilde çıkartmak gerekir.

2)Zaten söküm zamanıysa direk yerine telisle konulabilir. Kaba koyup sonra yerine dikmek de sağlıklı çünkü o kaba adabte oluyor bitki alan dar olduğu için kökler besin için zorlamıyor kendini bir yerlere yetişmeye çalışmıyor direk besini o alanda buluyor .Yaz aylarında söküm çok gerekliyse yapılmalı onun dışında söküm yapmak çok riskli gereksiz bir atılım olur.

3) Kesinlikle ilk olarak unutulmaması gereken husus can suyu , sonrasında kök hızlandırıcı birçok ilaç gübreler mevcut . Bunları belirli oranda sıklıklarına göre uygulamak çok yararlı . Bir not daha düşelim nereye trasplante edilecekse bitki kab olur direk toprak olur dikim çukuruna ya da kaba gübreli toprak (yanmış koyun gübresi ideal) karıştırmak gerekir çok fazla miktarda olursa yakar kökleri ona göre bir ayarlama yapılması gerekir bitkiye göre.

Kendi bildiğim ve uyguladığım kadar cevaplamaya çalıştım herhangi bir yanlışım varsa düzeltilebilir.

İyi çalışmalar .

Erdinc_ist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 18:23   #33
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Burada üç yıl önce hastane bahçesindeki ortalama 20 cm çapında ve 10 yıllık mavi selvileri ve çınarları ağaç sökme aracıyla söküp parka diktiler, 30'a yakın ağaçtan tutan miktar ancak 1/10. Söküm aracında sallandıra sarkıta taşıma yaptılar.

Bilen-uzman kişilerin nezaretinde söküm yapılmalı.

Yanılgı beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 01:10   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Yaşlı ağaçların yerini değiştirmek

Merhabalar.Bahçede yapılacak bir düzenleme nedeniyle 60 civarında''Ceviz,Zeytin,Badem'' ağaçlarının yerlerini değiştirmek zorunda kaldım.Ağaçlar 7 yaşında.Bu işlerde tecrübem olmadığı için değişik bilgileri bir araya toplayarak bir yol izledim.
BANA SÖYLENENLER;
.. Ağaçları nakledince gövdeyi toprak seviyesinden 1 metre kadar yukarıdan kesmem!!
....Veya tepe ve yan yüksek dallarının uçlarından 2 karış kadar kesmem...
Ben bunların hiç birini yapmadım .Direkt olarak söktüğüm gibi ağaçları diktim.
Ancak nakil işleminin üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen halen kuşkularım mevcut.Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ? Teşekürler..

PAMBA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 17:24   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2011
2011 baharında dikilmiş olan (1 yıllık) elma, armut, kiraz ve vişne ağaçlarını bahçe içerisinde yer değiştirmem gerekiyor. En uygun zaman nedir? Ayrıca daha yaşlı ağaçlarda olduğu gibi tutmama riski var mıdır? Yoksa ağaçların genç olması avantaj mıdır? Bir de kök de ve dallarda budama yapmak gerekir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ahkaradogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 19:02   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahkaradogan Mesajı Göster
2011 baharında dikilmiş olan (1 yıllık) elma, armut, kiraz ve vişne ağaçlarını bahçe içerisinde yer değiştirmem gerekiyor. En uygun zaman nedir? Ayrıca daha yaşlı ağaçlarda olduğu gibi tutmama riski var mıdır? Yoksa ağaçların genç olması avantaj mıdır? Bir de kök de ve dallarda budama yapmak gerekir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba sayın ahkaradogan

Kasım ayından itibaren fidanlarınızın sökümünü yapabirsiniz, dikim sırasında saksı içinde yetişen fidanları tercih ettiyseniz söküm yapılırken saksı ebatında sökümünü yaparsınız, çıplak köklü fidanları tercih edip dikimini yaptıysanız gövdeden 20cm uzaklaşarak, ağzı keskin bel küreği ile mümkün olduğunca toprağını dağıtmadan keserek sökümünü yapın, dikimi yapılacak çukura dikim usullerine uyarak aşı yeri toprak hizasından yukarı olmak kaydı ile dikimini yapın, can suyunu verip , hereklemeyi(Bağlama) unutmayın.....

Kök sistemine mecbur kalınmadığı sürece budama yapmayın, ağaç taç formunu koruyarak obur ve fazla dalları alabilirsiniz, ağaçlarınız güçlü gelişimi varsa tepe noktası budamasıda yapabilirsiniz.

Ağaçlarınızı usulüne göre sökümünü yaparsanız tutmama şansı yok denecek kadar azdır.

yakuza4848 beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 13:16   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2011
Nuri Bey,
Çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz.

ahkaradogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 22:06   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Ağaçları söküp yeni yerlerine dikim yapıldıktan sonra, gübre vb neler vermemiz adaptasyonları bakımından daha sağlıklı olur?
Budamayı daha önceki mesajda söylendiği gibi bir metreden mi kesmeliyiz, yoksa daha az kesimler mi yapmalıyız?

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2011, 19:42   #39
Ağaç Dostu

Merhaba

Fıstık Çamı Sökümü

İstanbul- BüyükÇekmece; Fabrika peyzajında yol genişletme çalışması yapacağız bu alanda bulunan 11 adet 10-15 yaşlarında fıstık çamlarının sökümünü yapıp, fabrika sahibinin Çatalca'daki çiftliğine dikimini yapacağız bu aşamaları sizlerle paylaşıyorum.

Fıstık Çamı Sökümü: buraya tıklayalarak konu hakkında görsel bilgi alabilirsiniz..

Eski 02-01-2012, 21:57   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2011
bir sorum var

merhaba arkadaşlar kasım ayında bir komsunun bahçesinden portakal ağacı çıkarttık kazma kürekle çıkarttığımız için köklerin çoğunu kırdık ağaçın boyu 1 metre ama üzerinde çok fazla portakal vardı ağacı ektik fakat sonra kurudu yapraklar dokuldu portakallar dokuldu geçen ay kötü olan dallarını budadım bu ay baktım kurumuş dallar yeşermiş ağacım tutmuşmudur ilk defa bahçe işiyle ilgileniyorum gelip gidip ağaca bakıyorum cevap verirseniz çok mutlu olurum,ayrıca aynı zamanda mandalin ağacı da çıkarttık ozamandan beri o hep yeşil kaldı mandalin de tuttumu acaba

nefertıtı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 19:09   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nefertıtı Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar kasım ayında bir komsunun bahçesinden portakal ağacı çıkarttık kazma kürekle çıkarttığımız için köklerin çoğunu kırdık ağaçın boyu 1 metre ama üzerinde çok fazla portakal vardı ağacı ektik fakat sonra kurudu yapraklar dokuldu portakallar dokuldu geçen ay kötü olan dallarını budadım bu ay baktım kurumuş dallar yeşermiş ağacım tutmuşmudur ilk defa bahçe işiyle ilgileniyorum gelip gidip ağaca bakıyorum cevap verirseniz çok mutlu olurum,ayrıca aynı zamanda mandalin ağacı da çıkarttık ozamandan beri o hep yeşil kaldı mandalin de tuttumu acaba
Merhaba sayın nefertıtı

Söküm yapılacak ağaçlarda genel kural gövde çapının, on katı büyüklüğündeki toprak ile beraber dağıtmadan sökümü yapılması gereklidir.

Örnek olarak 7 cm gövde çapında olan ağacı 70 cm çapındaki toprakla beraber alınması gereklidir.

Usulüne göre söküm işlemi yapılan ağaçlarda, yeni yerine dikimlerde genelde sorun yaşanmaz.

Söküm zamanınız doğru, söküm aşamalarınız doğru olmamış....

Ağacınızın gövde ve sürgünleri yeşilse yaşamak için direniyor.

Ağacınızı rüzğardan sallanmıyacak şekilde destekle sabitliyelim, toprağını aşırı olmamak kaydı ile susuz bırakmayalım, baharda ağaçların uyanması ile bitkinizde bir aksilik olamazsa canlanacaktır.

Emine Akman beğendi.
Eski 03-01-2012, 19:54   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın nefertıtı

Söküm yapılacak ağaçlarda genel kural gövde çapının, on katı büyüklüğündeki toprak ile beraber dağıtmadan sökümü yapılması gereklidir.

Örnek olarak 7 cm gövde çapında olan ağacı 70 cm çapındaki toprakla beraber alınması gereklidir.

Usulüne göre söküm işlemi yapılan ağaçlarda, yeni yerine dikimlerde genelde sorun yaşanmaz.

Söküm zamanınız doğru, söküm aşamalarınız doğru olmamış....

Ağacınızın gövde ve sürgünleri yeşilse yaşamak için direniyor.

Ağacınızı rüzğardan sallanmıyacak şekilde destekle sabitliyelim, toprağını aşırı olmamak kaydı ile susuz bırakmayalım, baharda ağaçların uyanması ile bitkinizde bir aksilik olamazsa canlanacaktır.
cvp verdiğiniz için teşekkr ederim ağacımın gövdesi yeşil değil, bazı dalları yeşerdi ağacın boyutu fidan gibi değil bodur bir ağaç gibi umarım tutar tutarsa ok mutlu olucam fotoğrafları sizle paylaşıcam

nefertıtı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 21:46   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Zeytini kökleyip yerini değiştirmek

Bahçemizde bulunan 4-5 yaşındaki gemlik türü zeytinlerimizi olduğu yerden çıkartıp farklı bir yere dikmemiz mümkün olur mu? Köklediğimiz zaman tutmama ihtimali var mı? Eğer köklemek mümkünse bunun için en uygun mevsim ne zamandır? Bölge olarak İzmir, rakım 400m.

Bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 21:50   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Derin bir budana yapıp yer değiştirebilirsiniz,zeytin dayanıklı bir ağaçtır,sorun olmaz.Yer değişikliğini bu mevsimde yapabilirsiniz.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 08:14   #45
Ağaç Dostu

Sayın manifesto öncelikle cevap için teşşekür ederim. Derin bir budama ile kasdettiğiniz ağaç neredeyse kel kalacak şekilde bir budamadan mı bahsediyorsunuz? Elinizde bu konu ile ilgili resim veya video var ise daha da yardımı dokunacaktır.

Eski 09-01-2013, 12:57   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 Mesajı Göster
Sayın manifesto öncelikle cevap için teşşekür ederim. Derin bir budama ile kasdettiğiniz ağaç neredeyse kel kalacak şekilde bir budamadan mı bahsediyorsunuz? Elinizde bu konu ile ilgili resim veya video var ise daha da yardımı dokunacaktır.
Yer değiştirilen fidanlar adaptasyon sürecinde strese girer dallarını beslemede zorlanırlar.Bitkinin besleyeceği dal sayısını azaltmak ve adaptasyon sürecini en az zararla atlatmak için derin budama yapılır.
Derin budamadan kastımız bu.

Derin budama bitkinin kök ve dallarının ortalama 3/2 sinin budanması şeklinde yapılır.Tabi budmadan sonra hastalık ve zararlılara karşı fidanın ve dikim çukurlarının ilaçlanması gerekir.

Riske girmek istemiyorsanız profesyonel yardım alın.

Eski 09-01-2013, 13:11   #47
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Anıt zeytin ağaçları bile sökülüp başka bir yere taşınabiliniyor. Umarım başarılı olursunuz.
Anıt Zeytin Ağacı - Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi - İstanbul - Türkiye

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 14:51   #48
Ağaç Dostu

Bilgiler için teşekkür ederim. Benim köklemeyi düşündüğüm ağaçlar yaşça ve hacimce resimde görülenden daha küçük. Umarım başarı sağlayabilirim. Yeni yerlerine organik gübre atmamda bir sakınca olur mu? İnek veya koyun hangisini tercih edebilirim?

Eski 09-01-2013, 14:55   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 Mesajı Göster
Bilgiler için teşekkür ederim. Benim köklemeyi düşündüğüm ağaçlar yaşça ve hacimce resimde görülenden daha küçük. Umarım başarı sağlayabilirim. Yeni yerlerine organik gübre atmamda bir sakınca olur mu? İnek veya koyun hangisini tercih edebilirim?
Fermante edilmiş olması kaydıyla koyun zibilini kullanabilirsiniz.

Eski 26-01-2013, 11:53   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2013
Benim de ağaçların yer değişimi ile ilgili bir sorum olacak..
Öncelikle Kocaeli'de 696mt. yüksekte yaşadığımı belirteyim...(Kartepeye yakın)
Bahçemde kivi ağacım var, 5 sene sonra nihayet bu sene meyva vermişti... Ancak bulunduğu yerde asma ve ceviz ağacı var ve hepsine kol attı, yani yeri yetmiyor, değiştirmek istiyorum...
Ne zaman ve nasıl bir yöntemle değiştirebilirim...

banucabahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 08:34   #51
Ağaçsever

Omer's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2008
Çok etkileyici. Tüylerim diken diken oldu...

100 Year Old Compton Oak Move Successful in League City - YouTube

Omer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 14:14   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
Selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banucabahçe Mesajı Göster
Benim de ağaçların yer değişimi ile ilgili bir sorum olacak..
Öncelikle Kocaeli'de 696mt. yüksekte yaşadığımı belirteyim...(Kartepeye yakın)
Bahçemde kivi ağacım var, 5 sene sonra nihayet bu sene meyva vermişti... Ancak bulunduğu yerde asma ve ceviz ağacı var ve hepsine kol attı, yani yeri yetmiyor, değiştirmek istiyorum...
Ne zaman ve nasıl bir yöntemle değiştirebilirim...
Nihayet bir kivici denk geldi.hemde Hemşehrim,bende değirmenderedeyim (185 m rakımda)10 senelik kivi ağaçlarımı(5 adet)yer değiştireceğim.1 senedir buradan takip ediyorum ne yapacağımı edindiğim bilgi vede yapmaya karar verdiğim işlem şu.nakil işi için en uygun zaman şubat ayı bizim burada.çünki meyve tam uykuda vede genelde budamasını bu ayda yapıyorum senelerdir.nakil yöntemindede;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Lucky 1,
Bu şartlar altında kolları sıvamaya başlayın.

Sökülecek fidanların dibini ve yeni dikilecekleri yeri güzelce sulayın ki toprak yumuşasın ve bir gün bekleyip ertesi gün fidanın merkezinden 50 cm. yarıçaplı daire çizerek bu alanı dikkatlice belkürek ile kaldırın. Her bir dikim çukurunu da 60 cm. çaplı, 40 cm derinlikte olmak üzere açın ve içine 2-3 er avuç yanmış koyun gübresi + torf karışımını dökün.

Pusula ile veya güneş yönüne göre bahçenizde yön tayini yapın. Bir yönü ana yön olarak belirleyin. Fidanın kuzey yönüne (diğer yönler de olabilir) ip bağlayarak veya kalem ile boyayarak gövde üzerinde yön belirten bir işaret koyun.

(belkürek : normal inşaat küreğinin daha sivri burunlu olanı; toprakta bununla çalışmak küreğe nazaran daha kolaydır)
(Malta eriğinin kökü derin değildir. Vişne ise derine gider.)
( Malta eriğinin dalları gevrektir. Çabuk kırılır. Bu yüzden söküm öncesinde dalları germeden lider dala doğru toplayabilirseniz iyi olur.)

Belkürek ile toprağı kaldırma esnasında sağdan sola veya soldan sağa düzenli ilerleyerek yapın.Bir ordan bir burdan yaparsanız köklere zarar verme ihtimaliniz artar.

Belirttiğiniz yaşlarda malta eriği için 45 cm. derinlik, vişne için 65 cm. derinlik yeterli gelecek kanısındayım. Ama toprağınızın tipi nedeniyle daha derinlere uzamış ana kök uzantıları varsa bunları kesmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle yanınızda kuvvetli bir budama makası bulunsun.Ve bir yardımcıya da ihtiyacınız olacak.

Kök oynar hale geldiğinde fidanı sağa-sola, öne-arkaya silkeleyerek kökü rahatlatmaya çalışın.
Bunu kökleri muhafaza ederek çıkarmak için yapıyoruz.
Bu işlem sırasında kök çevresindeki toprak da kök etrafından uzaklaşacaktır. Ama başka çaremiz yok.(Elbette en fazla 2-3 belkürek hamlesi ile toprağı dağıtmadan bu sökümü gerçekleştirmeyi isteriz ama tahminlerim böyle olmayacağını söylüyor.)

Tahminlerime göre toprak kitlesi dağılmış , yaklaşık 30 cm derinlikte ana kökleri olan 2 adet fidanı çıkardınız.
Dikim çukurlarımız da hazır.

Söktüğümüz fidanları geciktirmeden üzerlerindeki yön göstergesi ile bahçedeki yön çakışacak şekilde dikim çukuruna güzelce oturetun. Köklerin üstüste binmemesine , çukurun içinde kıvrılmamasına dikkat edin. Tüm kökler torf+ yanmış gübre karışımının üzerine bir örtü gibi yayılmalı. (bunları fidanın kendi toprağını kaybettiğimizi düşünerek yazıyorum)

Eğer söküm yaparken fidanın kendi alt toprağı ile üst toprağı ayırarak yapabilmişseniz; üst toprağı güzelce ufalayarak fidanın kök çevresine , alttan çıkanı da üst kısma doldurun. (Üst toprak mikroorganizma faaliyetleri açısından daha değerli ve havalanmış, bu nedenle de suyu tutma kapasitesi fazla olan topraktır.)

En hassas noktamız : sökümünü yaptığımız fidanların kök boğum seviyelerini yeni dikimde de tututurmaktır. Bunu sadece siz uygularken ayarlayabilirseniz.Kök eski haline nazaran toprak seviyesinden ne aşağıda kalmalı ne de yukarı çıkmalıdır. Bu nedenle ilk çukur doldurumunda toprağı gevşek tutmakta fayda vardır.

Kök seviyesini ayrladıktan sonra kısmen doldurduğunuz çukurun üzeine ayklarınızla basarakl ve iki ayağınızın arasında fidanı sıkıştırarak döne döne dolaşmanız gerekir. Eğer bir parça dolan toprak çukura dğru gömülürse bu durumda dikim çukur açarken çıkan üst toprağı ufalayarak buraya doldurmanız gerekir. Dikim yaptığınız yerin dibinde çukur kalması -mesela 3-5 cm. gibi (yeterki kök boğumu seviyesini tutsun) çok iyi olur. Can suyunu tutacak bir çanak hazırlamış olursunuz.

Son olarak da bolca can suyu vermeniz gerekir. Genç fidalar olduğu için ve bulundukları yerler rüzgar alıyorsa, ya da dış şartlardan etkileniyorsa gergilerle en azından tek yönlü olarak bir duvara ya da kazığa bağlamanızda fayda olacaktır.
bu arkadaşın anlattığını uygulayacağım.buna ilşave olarak başka bir arkadaşın söylediği ağaç kök çapının 10 katı çaplı toprakla nakletmeye çalışacağım.****** önce ağacın budamasını yapacağım,bu budama hersenekinden biraz fazla vede kısa olacak ki köke kendini toparlama şansı vereyim.
Edindiğim bilgi bu,bu konuda farklı bir bilgi aktaracak arkadaş olursa sevinirim

papalino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 18:09   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
Nar agaclarimin yerini degistirdik ama kurudular

Merhaba,Nar agaclarimdan 3 tanesinin yerini degistirdik yaklasik bir ay once filizlenme baslamisti ama yesillenmemisti..Ancak agaclar kurudu bu artik yasamayacaklari anlaminami geliyor yoksa seneye tekrar filizlenirlermi??? Cok uzulduk cunku cok guzel nar veriyorlardi ((

leelou Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 15:10   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
şu anda yer değiştirmiş olduğum(hemde benim gibi bir acemi tarafından) )kivilerim yaprak vede bağlantılı olarak çiçek için tomurcuklanmaya başladılar bile....

papalino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 13:46   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2013
iki gun once, bahcemizin bulundugu bolgede DSİ tarafından yapilmakta olan bir sulama borusu ve yol calismasi nedeniyle 3 yillik nar fidanlarimin bir kismini tasimak mecburiyetinde kaldik.

Calismayi yapan kepce buyuk. geniş bir toprak kutlesi ile fidanlarimizi yerinden soktu.
Planimiz haftasonu agaclarimizi yeni yerlerine dikmek. Dikim işleminde burgulu toprak kazıcılarla yerlerini acip fidanlarin cevresindeki topraklari bir keserek yerlerine oturtmak.

simdiye kadar bu kisimda sorulan sorulari ve verilen cevaplari okudum. Anladimki bu mevsim, nakil işlemi icin hic uygun degil. ama mecbur kaldik. fidanlarimizin resimlerini asagida ekledim.
Acaba zayiat vermeden bu işlemi tamamlayabilir miyiz.

Eklenen Resimler

mesut.bnd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 19:56   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2013
yardım lütfen

Dün sabah (7 temmuz 2013) 4 aylık vişne ağacını yol çalışması nedeniyle başka bir yere taşıdık. Bugün ağaç küsmüş gibi bütün dallarını eğdi. Ne yapabiliriz yardım ederseniz sevinirim

dilaras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 20:44   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Merhaba bizim 15 yaşın üzerinde yoz fakat son zamanlarda tek tük meyve vermeye başlamış ceviz ağaçlarımız var. Ağaçları bulunduğu yerden 100 mt ileriye taşımak istiyorum. nasıl ve ne zaman taşımak uygundur ? hangi gübreler verilmeli ? gerekli bilgileri verirseniz sevinirim.

vehbi1954 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 09:34   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Red face ağaç taşınması... ( 2 yıllık meyve ağacı)

arkadaşlar güzel bir cumartesi diliyorum . başlık ile ilgli konuda bana yardımcı olabilecek biri var mıdır ... geçen yıl diktiğim ağaçlarım var fakat o bölgeye bir sığınak yapma planım var. sökmem gereken 2 ağaç var armut ve ayva .. taşımak için uygun mevsimmidir..

aydo2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 09:48   #59
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
don ve aşırı kar yağışi olmuyosa bulunduğunuz bölgede, köklerine uygun genişlikte yere dikim yaparsniz taşımada hiç bi sıkıntı olmaz, köklerini iyice kazın çıkartın, fazla zarar vermeyin, diğer ağaçlardan biraz geç uyanırlar, çiçek açsalar dahi meyveye durmayabilirler, tek sıkıntıları bunlar olur

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 09:53   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2013
çok teşekkür ... dediklerinizi harfiyen uygulamaya çalışıcam.

aydo2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024