agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2009, 21:35   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çim derzli serbest döşeme kayrak yol yapımı

Bir ara forumda bunun nasıl yapılacağını anlatmıştım, sonra daha detaylı topladım ve kendi sitemde yayınladım. Belki bir kaç üyemizin işine yarar diye burada da yayınlayayım.

Çim derzli serbest döşeme kayrak yol yapımı

Doğal bir görünüm istiyorsanız taşlarınızı kayrak taşı gibi düzgün yassı taşlardan seçin bu taşları genelde m2 olarak veya kg bazında satarlar. yolunuzun kac m2 olacağını ölçün ve o kadar taş alın. Eksik almayın çünkü uygulama sırasında çıkacak bir sorun işinizi aksatır. Taşların büyüklüğü tamamen zevkinize ve kullanım amacınıza kalmış, ancak genelde bastığınızda içinde durabilesiniz isteriz. 3-4 cm kalınlığında ve mümkün olduğu kadar düzgün taş seçerseniz tesviyeyi kolay yaparsınız. Bir de ince dişli dere kumu temin edin, taşların altına yastık olarak kullanacaksınız. Yoksa çok uğraşırsınız.

Doğal taş patikaların veya yürüme yollarının araziyle aynı yükseltide olmasını tercih ederiz,bu yüzden yolun kontürünü araziye çizin, çizmek için bir çapa ağzı, toz kireç kullanabilirsiniz veya yapacağınız yol uzun değilse bahçe hortumunu
yere yayıverin, çerçeve çıksın ya da yolunuzun genişliğinde bir çıta alın, iki ucuna birer küçük pet şişeyi kesip elde ettiğiniz iki huni bağlayın, içine de toz kireci doldurun, yolu ortalayıp elinizde yerden tuttuğunuz çıtayla hızla yürüyün, çizgiler kolayca belirlenir. Ancak cm'i cm' ine bu kontürlere uymayın, biraz içine biraz dışına taşı yerleştirin ki doğal dursun.

Öncelikle;
Malzemeyi ve aletleri hazırlayın; tohum, çapa, tırmık, elenmiş toprak, ince dişli dere kumu, taş, çekiç veya tahta tokmak , düzgün bir tahta 1 m civarında, mümkünse su terazisi (yoksa bir parca şeffaf hortuma yarıya kadar su koyup iki ucunu kapayın yan yatırdığınızda pratik, acil işinizi görecek bir su terazisi yapmış olursunuz. ).
İyice yanmış keçi gübresi temin edin, keçi bulamazsanız koyun da olur ancak, keçi koyun kadar ot yemediği, çalıların dal ve yapraklarını yediği için gübresinde daha az yabancı ot tohumu vardır. Gübreyi güzelce eleyin.

Gübrenin yanık olup olmadığını anlamak içinse; elinize bir avuç kadar alıp bakın kahve telvesi gibi görünümü varsa, taneleri bir avuçta 3-5 adetse ve kötü kokmuyorsa gübre yanıktır.

a. Evinizin yolu basıla basıla taş gibi olmuştur burada çim yetiştirmek zor olur,toprağı hafifçe çapalayıp kabartın,biraz gübre karıştırın, tırmıkla tesviye edip düzeltin, taşları güzelce temizleyin.

b.
1. Kontürü belirleyin

2. Taşları dizin, araları çok açık da olmasın , çok darda, çimlere hayat hakkı verecek açıklık olmalı en az 5 cm ama öyle 15-20 cm de olmasın. zevkinize göre taşları koyun ancak asker gibi dizmeyin, unutmayın doğayı taklit ediyoruz.

3. Her taşın etrafını çizerek belirleyin

4. Taşı kaldırın ve düzgün bir şekilde taşın kalınlığında2 cm daha derin çapa ile taşın yatağını açın dibi mümkün olduğunca düz olsun,taş varsa temizleyin.

5. Açtığınız yatağa şilte gibi 1 cm kalınlığında kumu serin düzleyin.

6. Taşı yerleştirin taş hafif yüksekte kalacak, su terazinizi koyun düzgünlüğüne bakın, hani size düzgün tahta demiştim ya üzerine onu koyun bve tahtayı hafif çekiçleyerek taşı oturtun.

7. Diğer taşa geçin, aynı işlemleri yapıp yerleştirince,tahtayı bu sefer iki taşın üzerine birden koyup teraziyi koyun ve seviyelerini kontrol edin.

8. Üçüncü taşa da aynı işlemleri yapın tahta ve teraziyle üç taşı da kontrol edin.

9. Yukarıdan başladınız zaten, geri geri geliyorsunuz ve bütün taşları da birbirlerini baz alarak tesviyeliyorsunuz.

10. Bütün taşlar yerleşince 0,5 cm kadar yüzeyden yüksek kaldılar ya, işte aralara tohumunuzu güzelce serpin.

11. Elenmiş toprak, elenmiş gübre ve elenmiş kumu eşit miktarda karıştırın, tohumların üzerine serpin.

(Önemli kural*
Serptiğiniz kapak toprağı tohumun boyutunun en fazla 2 katı olur. Siz öyle 1-2cm kapak toprağı sererseniz tohumlarınız ölür, sadece çok güçlü olanlar çıkar, bu yüzden fazla tohum kullanırsınız. Hele bazı tohumlar vardır ki kapak bile atılmaz, sadece hafifçe tırmık yardımıyla toprağa karıştırılır, çünkü çimlenmek için ışık isterler.)

12.Taşlarınızın üzerindeki toprağı da hafifçe aralara doğru süpürün.

13. Mümkünse, ektiğiniz kısımlara hafifçe elinizle okşar gibi bastırıp oturtun.

14. Dikkatlice ince püskürterek sulayın.Hortumunuza gerekirse bir başlık takın, suyu asla taşların üzerine basınçlı gelecek şekilde tutmayın,hatta yağmur yağıyormuşcasına havaya doğru tutun ,su oradan gelsin.

15. Sulamaya dikkat edin, taşlar gün içerisinde sıcağı emer ve aradaki toprak da çok ısınır tohum haşlanır.İlk çimlenme görülene kadar sürekli ıslak tutun. Sonradan su miktarını azaltın.

Aşağıdaki fotoğraf bizim bir uygulamamızdan.

www.egesera.com.tr

Ahu_E beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 22:10   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Elinize sağlık Mine hanım, fırça çalısı da çok güzel durmuş.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 22:47   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Güler Hanım o bir çalı gravilya. Galeriye daha önce fotoğraflarını yüklemiştim. Ne hoş değil mi?

http://www.agaclar.net/galeri/showim...imageuser=2459

Hele şu çiçek detayına bir bakın;

http://www.agaclar.net/galeri/showim...imageuser=2459

Jakin beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 22:59   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sanırım yarın Ağaç a.ş ye gideceğiz.

Geçen hafta orada gravilya'ları görüp almaya karar vermiştik, daha sonra unuttuk!

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 23:15   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Mine hanım ben onu fırça çalısına benzettim. Uyarınız için teşekkür ederim.
Biz de Ferda ile serada görüp beğenmiştik, şimdi daha da çok beğendim.
Almayı düşünüyoruz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 09:48   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
arkadaşlar planda gösterılmek üzere döşeme örneği olan varmı elınde varsa bana verebılırmı ?

nergiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 23:18   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2015
kayrak döşeme

bende bunu arıyordum ne kadar guzel bır anlatım hemen cektım yazdıklarını telefonuma görsel olarak attım yarın gıttıgımde malzemelerı alacagım bırde ben deneyeyım bakalım nasıl olacak,gorsellerı yayınlarım öncesı sonrası olarak hatta aşamalarınıda yayınlayacagım..tekrar tskler..

ADA07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 10:45   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2015
Doğanın milyonlarca yıllık emeği sonucu oluşan kayrak taşı, dekoratif özellikleri sağlamlığı ve uzun yıllar dayanımı sebebiyle eskiden beri yapılarda kullanılmaktadır. Özellikle tarihi binalarda bu amaçla yoğun olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise yine bu özelliklerinden dolayı, doğal taş üretimi ve ticareti gün geçtikçe büyümekte ve giderek artan bir ilgiyle karşılaşmaktadır.

Doğal taşların en sık tercih edilenlerinden biri olan kayrak taşı, taş ocaklarından özel uygulamalarla çıkarılan ve işlenen bir doğal yapı taşıdır. Kayrak taşı çağdaş yapı malzemeleri ile kombine olarak kullanıldığında elde edilen başarılı sonuçları sebebiyle günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapı teknolojilerinde yaşanan gelişmelere ve keşfedilen yeni yapı malzemelerine rağmen kayrak taşı, halen sıklıkla tercih edilmekte ve yapılara doğal güzellikler katmaya devam etmektedir.

Sefa Doğal Taş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 10:47   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nergiss Mesajı Göster
arkadaşlar planda gösterılmek üzere döşeme örneği olan varmı elınde varsa bana verebılırmı ?
Name:  1009391_500689946668730_1163793319_o.jpg
Views: 18159
Size:  70.4 KB

Name:  1014516_500689496668775_1766404859_o.jpg
Views: 13862
Size:  70.7 KB

Name:  1008726_500694086668316_1068012766_o.jpg
Views: 14670
Size:  69.8 KB

Sefa Doğal Taş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 09:34   #10
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
merhaba peki kayrak tasi arasina ekilen cim cok uzamiyor mu? cim gibi yine bicilmesi mi gerekiyor acaba? yoksa baska çim gibi ama kisa bir bitki tohumu mu ekiliyor?

gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 09:56   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yürüme yolu olduğu için doğal olarak biçiliyor olabilir

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2020, 10:30   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Çim derzli kayrak taşının üstüne bahçe salıncağı konulabilir mi ayakların bastığı yerler kırılır mı Salıncağa oturunca çim dayanmıyor ayak basan yerler gidiyo çim taşı daha iyi mi olur sağlamlıkta

Düzenleyen Vantilatör : 20-10-2020 saat 10:31 Neden: Yazım hatası
Vantilatör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024