agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2009, 14:32   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Su ve Isı İzolasyonu

Son günlerde önemi gittikçe artan bir konu ısı ve su yalıtımı. Bunlarla ilgili bir çok eski ve yeni malzeme ve uygulama teknikleri var. Sıcak iklimde yaşayanlar özellikle su yalıtımı, soğuk iklimde yaşayan dostlarımızın da ısı yalıtımı konusunda hassas olduklarını tahmin ediyorum. Bu konu özellikle benim ilgi alanıma giriyor. Bu başlıkta konu ile ilgili bilinmeyenleri **** yanlış bilinenleri tespit etmeyi hedefliyorum. Katkısı olanlara şimdiden teşekkürler.

Doğal Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 14:37   #2
Ağaç Dostu

Su yalıtımı konusunda sıkıntısı olanlar için ben önce teras banyo ve havuzlarınızda oluşmuş su sızmalarını önleyecek bir sistemi açıklamak istiyorum. Bu sistemde hiçbir şekilde seramik veya diğer kaplama malzemeleriyle kaplanmış yüzeyi hiç bozmadan sıvı halde bunların üzerine uygulanarak, yüzeysel olmayıp betonun içine işleyip orada donan ve su yalıtımı sağlayan bir sistem. Tabii bu uygulamanın dezavantajı da var. O da uygulamanın mutlaka +15 dereceden sıcak havalarda yapılabiliyor ve en az 3 gün yağmura maruz kalmaması gerekiyor...

Eski 05-02-2009, 14:44   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
kullandığınız malzemenin adı nedir?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 14:54   #4
Ağaç Dostu

Ecesumask malzemenin ismi. Süt gibi rengi ve kıvamı fakat donduğu zaman şeffaf oluyor.

Eski 05-02-2009, 15:41   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Teşekkürler.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 16:56   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Filli Boya'da da yukarıdaki tarife uyan "sutut" isimli bir malzeme var. Teras seramiklerini sökmeden üzerine sürüp tekrar seramik döşedik, su sızıntısı tamamen önlendi.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 20:28   #7
Ağaç Dostu

turkuaz61's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2008
İzalasyon için seramiklerin altına mebran döşedim akıntı sona erdi.Seramikleri kaldırmadan uygulama yapmaya çalıştım başarılı olmadı.

turkuaz61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 22:48   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Galeri: 131
Sutut **** benzeri uygulamalar bir bilemediniz iki yıl sonra ömrünü tüketmiyor mu? Bundan sonra yenilemek gerekiyor. Daha kalıcı uygulamalar ve yenilikler var mı acaba ? Özellikle yazlıklarda kullanılmak üzere..

mayranci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 00:29   #9
Ağaç Dostu

Sutut ve benzeri malzemelerle yapılan uygulamalar yüzeysel kaplama yapıyor. Onlarda en ufak bir yırtık ve delik oluşunca izolasyon bozuluyor. Ayrıca önemli olan yüzeydeki kaplamaya zarar vermeden kırmadan dökmeden işi çözmek. Bahsettiğim sistemde bu sıvı yüzeye dökülüp su nereden akıyorsa o yolu takip ediyor suyun geçebileceği her çatlağa ulaşıyor. Çözümü beton zeminin çatlaklarını doldurarak sağlıyor. Ve binanın ömrü kadar deprem çatlakları hariç izolasyonu sürdüyor. Teras ve banyo, wc gibi ıslak zeminlerde işçilikten ve zahmet den kurtarıyor.

Eski 06-02-2009, 00:31   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mayranci Mesajı Göster
Sutut **** benzeri uygulamalar bir bilemediniz iki yıl sonra ömrünü tüketmiyor mu? Bundan sonra yenilemek gerekiyor. Daha kalıcı uygulamalar ve yenilikler var mı acaba ? Özellikle yazlıklarda kullanılmak üzere..
Özellikle izmirde bu malzeme otellerde ve yazlık teras ve havuzlarında sıkça kullanılıyor.

Eski 06-02-2009, 16:28   #11
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Membran uygulaması ve seramik uygulaması yapılırken takip etmek gerekiyor. Terasa membran uygulama yaptıktan sonra su ile doldurduk ve bu suyu bir müddet beklettik hiç problem olmadı.

Membran uygulanırken, köşelerde kavis bırakılmaması önemli. Çünkü bu kavisler seramik uygulamasını zorlaştırıyor ya da sermaik uygulaması yapılarken buralarda bilerek ya da bilmeyerek kesilmeler meydana geliyor. Böyle olunca da uygulanan membran ve üzerindeki seramik hiç işe yaramıyor.

Eski 06-02-2009, 18:04   #12
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bahçede açtığımız artezyen kuyusundan gelen suyu bir depoda toplayarak bahçe sulamalarında kullanmaya karar verdiğimizde, 50 tondan daha büyük bir depo yaptık.
Bunu yaparken de ne biz bir araştırma yaptık ne de orada bize bu işi yapacak sıvacı arkadaş. Yanlışlıklar abidesi yavaş yavaş yükseldi.
Önce alt zeminin betonu döküldü, o kurudu daha sonra yan kalıplar çakıldı ve beton döküldü. İyice kuruyunca da içine su pompolandı.
Zamanla suyun duvar dışındaki ıslaklıkları başladı belirmeye, gittikçe de arttı.
Kaç kişiye danıştıysak o kadar da çok fikir belirdi. Su tut diyenler mi ararsınız, yok yeniden yapılmasını (Alt ve yan duvarlar bir arada dökülmeliymiş) söyleyenler mi.
Yani astarı yüzünden pahallı olacak. Depo için bir milyarın üzerinde para harcadık, ama hiç verimli değil.
İşin kolayını oğlum buldu. Kendisi tekstilci, ama çıkan her yeniliği takip etmeyi çok sever ve bu konuda çok da okur.
Bir hafta sonu bize geldi ve deponun durumunu gördü. Bize hiçbirşey demeden, İstanbul'a dönüşünde bir kitap yolladı. Weber'in izolasyon kitabı. Hertürlü izolasyon çok detaylı anlatılmış. Kitap Almanca olduğu için kendisi sadece depo ile ilgili kısmı tercüme etmiş.(Daha sonra kitabın Türkçe basımını da bulduk)
Kitapta bize önerilen, iki ayrı cins malzemenin karıştırılarak (en az 2o dakika-adamlar bu karıştırma işinde Türkler çok hata yapıyorlar, bu iki malzemeyi beş dakika karıştırıp oldu diye kullanıyorlar, bu yüzden daha sonra malzeme pul pul dökülüyor diye de not düşmüşler) boya fırçası ile içten tabanı iki defa yan duvarları bir defa aynen bana yapar gibi boyuyorsunuz. Bir gün kurumaya bırakıyorsunuz, tamam. Sonra basın suyu.
Malzeme masrafı 200 lirayı geçmedi.
On senedir tepe tepe kullanıyoruz.
Weber'in katoloğu Manyas'da ama isteyen arkadaşlara, hangi malzemeleri nasıl kullandığımızı, gidince yazabilirim.
Kitapta, bel kalınlığındaki patlaklar, kol kalınlığındaki çatlaklara, havuzlara, çatı dam sızmalarına varıncaya kadar herşey çok detaylı anlatılmış.
Biz bunu bulmamış olsaydık, ikiyüz lira yerine yine bir, birbuçuk milyar lira harcayacaktık.

Emine Akman beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 20:04   #13
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Güler Hanım, sanırım sutut benzeri bir malzeme bahsettiğiniz. Bizim de kullandığımız beyaz plastik badana benzeriydi. Daha iyi bir marka önermişlerdi ama usta Filli Boya'da ısrar etti, iki kat sürdü.

Biz seramikleri hemen döşeyemedik, üzerinden inanılmaz sıcak bir yaz geçti (terastaki sıcaklığı tahmin edemiyorum, bütün gün güneş alıyor), kışın üzerinde kar bekledi, kesin sıcaktan ya da soğuktan bozulacak dedim, hiç bir şey olmadı. Ben yine de bir kat daha sürdürüp sonra seramik döşettim.

Malzemenin maliyetini hatırlamıyorum ama çok fazla tutmadı, uygulamanın bu kadar kolay olacağını bilseydim ben bile yapardım. Yalnız, yapmadan önce zemin çok iyi temizlenmeli, en ufak toz kalmamalı, kuruyana kadar su değmemeli.

Eski 06-02-2009, 20:09   #14
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Allah kolaylık versin. İşin kolayını öğrenmişsiniz. Bakın, okuduk bizimde bilgimiz oldu. Yeri geldimi birisine faydalı olur. Doğrusu ben ilk defa duydum.
Neymiş??? Öğrenmenin yaşı yok. Kahvede çaylarınız soğuyacak.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 12:51   #15
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Nurbahar, yazını şimdi okudum. Neticesi iyi olsun da, hangisi olursa olsun.
Biz Weber'i kendimiz tatbik ettik çok da ucuza çıktı bize.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 18:38   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğal Doğa Mesajı Göster
Özellikle izmirde bu malzeme otellerde ve yazlık teras ve havuzlarında sıkça kullanılıyor.

Bu yaz çatıda bunu deneyeceğim.Kendim uygulayabiliyormuyum yoksa uzmana ihtiyaç var mı? Bir de maliyet konusunda aydınlatabilirseniz mukayese yapma şansımız olur.
Şunu da söylemeden geçmeyeyim. Bu konuyu açtığınız için çok teşekkürler böylece herkes deneyimlerini paylaşma olanağını buldu.

Eski 08-02-2009, 04:25   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mayranci Mesajı Göster
Bu yaz çatıda bunu deneyeceğim.Kendim uygulayabiliyormuyum yoksa uzmana ihtiyaç var mı? Bir de maliyet konusunda aydınlatabilirseniz mukayese yapma şansımız olur.
Şunu da söylemeden geçmeyeyim. Bu konuyu açtığınız için çok teşekkürler böylece herkes deneyimlerini paylaşma olanağını buldu.
Sayın Mayrancı bunu kendiniz uygulayabilirsiniz uygulaması kolay, ancak uzmanlar tarafından uygulandığında %100 sonuç alıyorsunuz. Maliyetleri de diğer izolasyon malzemelerine göre daha ucuz. Şirket prensibi olarak malzeme satışı yapılmıyor. Bölgenizde bulunan uygulamalı bayiler yardımcı oluyorlar. Öncelikle problem tespit edilip edip ona göre uygulama yapılıyor. İhtiyaç duyarsanız İzmirdeki arkadaşların iletişim bilgilerini verebilirim.

Ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim. Çünkü bu konuyu açmakta epey tereddüt ettim. Ancak hakikaten büyük problemlerin yaşandığı yapı izolasyonlarında yeniliklerin ve eski bilgilerin paylaşılmasında faydalı olabileceğimizi düşündüm.

İzolasyon konusunda her türlü sıkıntıyı burada paylaşıp çözüm bulunabileceğine eminim. Saygılar....

Eski 09-02-2009, 22:16   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğal Doğa Mesajı Göster
Sayın Mayrancı bunu kendiniz uygulayabilirsiniz uygulaması kolay, ancak uzmanlar tarafından uygulandığında %100 sonuç alıyorsunuz. Maliyetleri de diğer izolasyon malzemelerine göre daha ucuz. Şirket prensibi olarak malzeme satışı yapılmıyor. Bölgenizde bulunan uygulamalı bayiler yardımcı oluyorlar. Öncelikle problem tespit edilip edip ona göre uygulama yapılıyor. İhtiyaç duyarsanız İzmirdeki arkadaşların iletişim bilgilerini verebilirim.

....
İlginize teşekkür ediyorum. Bu yaz ihtiyacımız olacak gibi geliyor.Çünkü dün Dikili'de 1 m2 ye 82 kg.yağış düştü.İletişim bilgilerini paylaşırsanız durum müsait olunca irtibata geçerim.

Eski 07-07-2009, 15:03   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2009
Galeri: 1
İnternette en güzel su yalıtımı nı burda gördüm. Weber in malzemesini inceledim bende ondan yapacağım ama Ecesumask maddesini aradım sordum kimse bilmiyor. Nasıl ve nerde bulabileceğimi bildirirseniz çok memnun olurum. Dama ne yaptımsa olmadı. Ziftli bitümlü lifli malzemeler damı kirletmekten öte geçmedi. Ayrıca yer seviyesinde beton damı olan bir mahzenin üstünü bir madde ile kapatıp en az 50 cm toprakla kaplayıp bahçe yapmayı düşünüyorum.Fakat nem ve su dan zarar görmesinden korkuyorum. Ayrıca ziftli malzemeleri döşersem bel ile bellerken dama ve yalıtım ürünlerine zarar verir diye endişem var. Teşekkür ederim.

tutak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 15:46   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Çanakkale'de ki yazlığımızda bütün evler ikiz olarak yapılmış.Bundan 5 yıl önce su izolasyonu yapmaya karar verdim ve yan komşuma beraber yapalım dedim. Ne yapacağımı sordu. Nova makina sanayii firmasının yurt dışından getirttiği iki karışımlı sürme esaslı ürünü kullanacağımı söyledim. Komşum kabul etmedi.
Kendisi önce şap atacağını üstüne mebran uygulayacağını strafor kaplayacağını üstüne tel döşeyip tekrar şap atıp fayans döşeyeceğini söyledi. Beb binanın üstüne bu kadar yük koymanın doğru olmadığını söylediysem de komşum bildiğini yaptı, ben de kendi bildiğimi yaptım. Aramız da 10 cm kalınlığın da kot farkı oluştu. Ben aşağıda kaldım.
Evelki sene beni komşum telefonla aradı. Biliyorsunuz siz izolaşyon yaptırmadınız bu yüzden benim evi üst kat her taraf akıyor dedi. Ben de kendisine izolasyon yaptırdığımı evimin çatısın hiç bir akıntı olmadığını zaten ben aşağıda olduğum için bendeki suyu yan tarafa gidemiyeceğini anlattım. Bakalım neler yapacak.
Ayrıca bizim site yukarıya su deposu yaptırdı. içeriden fayans aklanmasına rağmen su kaçakları oluştu. Nova makina sahibi Ömür bey fayans üstü bir kaplama malzemesi verdi müteahhit uyguladı ve kaçaklar bitti.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 19:14   #21
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu Mesajı Göster
Nova makina sahibi Ömür bey fayans üstü bir kaplama malzemesi verdi müteahhit uyguladı ve kaçaklar bitti.
Remzi bey,

Fayans üstü kaplama malzemesi nedir? Benim de aynı uygulamayı yapmam gerek.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 19:28   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Zeytinci
Nova makinanın sahibi Ömür kara telefonu 0216.545 07 81-82-83 dır. İthalatçı olarak siz nerede kullanacağınızı izah ederseniz size yardımcı olacaktır. Kendisiyle konuşurken benim adımı verebilirsiniz. İnternet sitesi www.novamakina com dur. Size kolay gelsin. Saygılar

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 20:27   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Su yalıtım malzemelerini kabaca ikiye ayırabiliriz;

Membranlar, genelde ısı ile yapışan, kalınlıkları türlerine göre değişir. İçlerinde cam tülü vs. gibi malzemeler üstleri kabaca asfalt kaplıdır.

Kimyasallar; markalara göre isimleri değişen, genelde sürülerek uyğulanan karışimlardır.

Seramik kaplı bir alanda, seramik üstünden aşağıya su akıyorsa bu derzlerin su kaçırması (eski seramik derz dolğuları genelde beyaz çimento ile yapılmıştır) nedeniyledir. Derzler içinde kimyasal yalıtım malzemeleri var. Bu malzemeleri alırken firma ve kullanma kılavuzuna dikkat edilmelidir.

Ürünleri kaliteli olan bazı firmalar; Sıka, YKS, Vitra, Weber, BTM.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 15:38   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Yapılarda ısı izolasyonu konusunda pencere/cam izolasyonu ve dış cephe izolasyonunuda yabana atmamak gerekir arkadaşlar.Dış cephe konusunda %70 ısı muhafazası sağlayan alüminyum arası poliüretan köpüklü dekoratif kaplamalar var.Yine dışcephe kaplamasında Siding olayı var, altına kullanılan malzemeler önemli ondada.Mesela duvara takılacak olan ızgaralar emprenyeli ahşap ızgara olmalı, pvc ızgara olmamalı ve vidalama sistemi olması.Sonra aralarına konulacak olan köpük iyi bir köpük olmalı ki o da binayı soğuk ve sıcaktan korumalı.onun üzerine zımbalanan buhar dengeliyici malzeme sağlam marka olmalı ki , dışarıdan yağmur suyunu içeriye almamalı aynı zamanda da yapı içerisinde oluşan buharı dışarı atmalı yani rutubeti önlemeli.Siding te üzerine dekoratif amaçlı uygulanmalı.
Pencerelere gelince.Yeni ve düzgün yapılan bir pvc doğramada ısı kaybı çoğunlukla 60 lık -70 lik diye tabir edilen doğramadan çok , içerisine takılan camdan kaynaklanır.Senelerdir üretimde olan fakat uygulayıcı bayiler tarafından nedense benimsenmeyen Patentli çiftcamlar var.Kuzey cepheler için Sinerji cam ( veya S cam) var.Güney cepheler için yine 10 yıl TSE garantili Konfor cam var.
KIsaca mevzuya gireyim dedim ama bunları burada anlatmak uzaaar gider pencere ve dış cephe kaplamar ile ilgili takıldığınız yer olursa seve seve bilgi veririm

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 23:43   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2009
Çift karışımlı malzemenin havuzlarda bile etkili olduğu tavsiyesiyle balkonlarıma hatta evin odalarına uygulattım.Sudan çok çekmiş birisi olarak umuyorum nihai çözüm olur.

cumartesi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 16:59   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2010
merhaba. Isı yalıtımına ilişkin bir yazınızı okudum. Şu sıralar teras izolasyonu ve cephe mantolamayla ilgili yoğun bir araştırma içindeyim. Piyasada çok çeşitli malzemeler var ve bir o kadar da farklı izolasyon tekniklerinden bahsediliyor. Hangisinin doğru olduğuna karar veremedim. Mesela çatıda hem su hem de ısı izolasyonu; cephede de mantolama yaptırmak şart oldu. Bilginiz dahilinde uygulanacak en iyi teknik çözümler ve malzemelerle
( marka ve malzemenin detayı) ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

silencio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 17:17   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2010
ısı su yalıtımı

Sayın Cenan, bir önceki yazım sizinkine istinaden yazılmıştı. Alıntılandırmayı atlamışım. Çatıda ısı ve su yalıtımı için uygun görülen çözümlerde kimisi önce ısı yalıtım malzemesi sonra su yalıtımı uygulanır diyor. Kimisi de tam tersini öneriyor birinci yöntem yanlış olur diyor. Hangisi en doğrusu olur bu hususta beni aydınlatırsanız sevinirim..

silencio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 02:27   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2011
temelden çatıya ısı-su izolasyon konusunda 15 yıllık uzman ekıp ve kadromuzla yapılarınızda yalıtım ıle her turlu sorunlarınıza ucretsız keşif kalıcı cozumlerle turkıye genelı hızmet vermekteyız .yuvam izolasyon..0 533 523 55 19 arayın goruselım kadir büyükaçıkgöz.izmir

yuvamizolasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 02:33   #29
Yeni Üye

sayın silencio en saglıklısı yapı uzerınde ızmır gıbı bı bolgede önce su yalıtımı sonra ısı yalıtımıdır.hazır beton uzerıne su yalıtımı yapılır,uzerıne ısı yalıtımı,uzerıne buhar dengeleyıcı ayırıcı keçe serılır ve her ıkısını korumak amacıyla çakıl veya şap atılır dogru sıstem budur.saygılar.yuvam izolasyon

Eski 03-01-2011, 02:37   #30
Yeni Üye

yuvam izolasyon.her turlu yalıtım sorunlarınızla ılgılı bızı araya bılırsınız.yerınde keşif,dogru malzeeme,profosyonel uygulama.0 533 523 55 19.kadir büyükaçıkgöz.izmir

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024