agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2013, 00:20   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
Özel Sulama Göleti

Tarlamızdaki su yollarının önüne set yapıp ufak çapta bir gölet yaptık.Bu bölgede çok fazla kış olmadı bu sene ancak bir kaynak bulup oraya su çektim göl dolup dolup boşaldı.Yani buharlaşma ile giden su değil bu.Su bir kaç defa 60-70cm seviyeye geldi 2 hafta sonra geldiğimde kupkuruydu gölün tabanı.
Gölün tabanı şu an bu şekilde altına kalın naylonlardan çekip kaçağı önleme niyetim var ama ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum.Tecrübe edenler yardımcı olabilirse sevinirim.Su gerçekten büyük sıkıntı cevizlerin ekildiği yerde.

burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 09:19   #2
Ağaçsever

by_falcon's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
aşağıdaki linki bir inceleyin isterseniz

Havuz şiltesi

Göletinizin büyüklüğü m2 olarak ne kadar bilmiyorum. bence 4 yolu vardır.

1- naylon çekmek : Gölet etrafına çit ya da tel örğü ister zemini tamamen ot'dan temizleyip iyi tesviye etmelisiniz 1 yıl idare eder sizi su kaybınız olmaz

2- Şilte ya da çadır çekmek: yine etrafına çit ya da tel örğü ister zemini tamamen ot'dan temizleyip iyi tesviye etmelisiniz kalitesine göre 2/5 yıl idare eder sizi su kaybınız olmaz

3- yol zemin derinliğini düşürüp 1 m2 kadar kil toprak doldurup sıkıştırırsanız çok az bir su kaybınız olur ayrıca maliyetli olur

4- beton havuz yaparsanız maliyetli fakat benimde tercihim kesin çözüm olur

by_falcon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 09:52   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba

Kolay gelsin.Naylon sermek cabuk ve betona gore kolay olur. Ayrica ileride vagecerseniz toparlanmasi kolaydir.

Youtube da arama yapabiliyorsaniz, "tarla balikciligi" veya "tarlada levrek " olarak arayiniz, goruntuleri bulacaksiniz.

Taze suyu devamli saglayamiyorsaniz, bir su urunleri muhendisine danisarak az sayida balik besleyebilirsiniz, baligin suya biraktigi gubre sulamasini yaptiginiz urunler icin faydalidir, ziraatciler bunu size tavsiye ederler, gubre masrafinizi azaltir.

Merakliysaniz, bu icerisinde balik bulunan su size marul yetistirerek para kazandirabilir, ancak teknik bir konudur, ziraatcilerle gorusmeniz sart. Bu konuda arama yapacaksaniz, turkcesini " akuaponik " ingilizcesini " aquaponic " olarak bulabilirsiniz. Bu sisemde suyu marul ( veya baska urunler ) bulunan yaaklara veriyorsunuz, bitki gubresini aliyor biylece su temizlenmis oluyor ve su tekrar havuza donuyor. En garantili bilgiyi ilinizdeki su urunleri muhendisligi fakultesinden alabilirsiniz.

Incelerseniz ve sorulariniz olursa cevaplarim veya nerede cevabini bulabileceginizi yazarim.

Basarilar dilerim

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024