agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 2 Gönderen Beşiktaş
  • 2 Gönderen Güler
  • 2 Gönderen Güler
  • 1 Gönderen Güler
  • 1 Gönderen musa_ekrem

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2018, 20:11   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Otomatik Sulama Sistemi ve Çim

Merhabalar aşağıda eklediğim krokide bulunan yeşil alanlara çim ekip otomatik sulama sistemi yapmak istemekteyiz. Ancak görüştüğümüz kişilerden oldukça yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldık. Daha önce bu siteden öğrendiklerimle 3500 m2 zeytinliğime otomatik damla sulama sistemi yapmıştım. Bu nedenle otomatik çim sulama sistemini yine kendimiz yapmaya karar verdik.

Sitedeki pek çok örnek çalışmayı ve video sitelerindeki pek çok yabancı uygulamayı inceledim. Hemen hemen türlü parça ve boru ile yapılmış sistemler var. Buradan sizlere sormak istediklerimi cevaplarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

1)Krokideki yeşil olan alanları çim yapmak istiyoruz. 32 metre eninde 4,3 metre boyunda toprak bir alan var şuan. Hunter ve Rain Bird kitapçıklarında spreylerin birbirlerini ıslatması gerektiği söylenmiş. Bune göre sizce 4.3 metre için karşılıklı sprey eklemeli miyim yoksa 180 derece açılı spreyleri tek taraflı koysam yeter mi ?

2) Sitede pek çok uygulamada 32'lik kangal borulardan civatalı bilezik ile T alınarak 16 ve 20 mm pe borularla 1/2 sprinkler bağlanmış. Bunların yerine 1.1 mm 16'lık damlama borusu ile T veya istavroz kullansam olur mu ?

3) Tek sıra uygulamayı önerirseniz kaldırımın kenarından çekeceğim tek hat üzerine örneğin 32'lik kangal borudan 32'ye 1/2 inç çıkış sağlayan bilezik kullanarak springleri tek hat üzerinden döşemem sıkıntı yaratır mı ? Yoksa 32 metrelik mesafe için alanı 2'ye veya 3'e bölmem mi gerekir?

4-Çim başlığı okudum ve pekçok bilgi edindim. Ancak çim alanın kuzeyi 2 metrelik duvar ve güneyinde 4 katlı bir bina var. Bu nedenle kışları çok nadir güneş görüyor. Yazın ise sabah ve akşam vakitlerinde güneş görüyor. Günün büyük bir bölümü gölgeli kalıyor. Buraya hangi çeşit çim önerirseniz? Mümkünse hem çim hemde başlangıç gübresi marka tavsiyesinde bulunur musunuz?

Eklenen Resimler

musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 10:58   #2
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
Merhabalar aşağıda eklediğim krokide bulunan yeşil alanlara çim ekip otomatik sulama sistemi yapmak istemekteyiz. Ancak görüştüğümüz kişilerden oldukça yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldık. Daha önce bu siteden öğrendiklerimle 3500 m2 zeytinliğime otomatik damla sulama sistemi yapmıştım. Bu nedenle otomatik çim sulama sistemini yine kendimiz yapmaya karar verdik.

Sitedeki pek çok örnek çalışmayı ve video sitelerindeki pek çok yabancı uygulamayı inceledim. Hemen hemen türlü parça ve boru ile yapılmış sistemler var. Buradan sizlere sormak istediklerimi cevaplarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

1)Krokideki yeşil olan alanları çim yapmak istiyoruz. 32 metre eninde 4,3 metre boyunda toprak bir alan var şuan. Hunter ve Rain Bird kitapçıklarında spreylerin birbirlerini ıslatması gerektiği söylenmiş. Bune göre sizce 4.3 metre için karşılıklı sprey eklemeli miyim yoksa 180 derece açılı spreyleri tek taraflı koysam yeter mi ?
2) Sitede pek çok uygulamada 32'lik kangal borulardan civatalı bilezik ile T alınarak 16 ve 20 mm pe borularla 1/2 sprinkler bağlanmış. Bunların yerine 1.1 mm 16'lık damlama borusu ile T veya istavroz kullansam olur mu ?
3) Tek sıra uygulamayı önerirseniz kaldırımın kenarından çekeceğim tek hat üzerine örneğin 32'lik kangal borudan 32'ye 1/2 inç çıkış sağlayan bilezik kullanarak springleri tek hat üzerinden döşemem sıkıntı yaratır mı ? Yoksa 32 metrelik mesafe için alanı 2'ye veya 3'e bölmem mi gerekir?
4-Çim başlığı okudum ve pekçok bilgi edindim. Ancak çim alanın kuzeyi 2 metrelik duvar ve güneyinde 4 katlı bir bina var. Bu nedenle kışları çok nadir güneş görüyor. Yazın ise sabah ve akşam vakitlerinde güneş görüyor. Günün büyük bir bölümü gölgeli kalıyor. Buraya hangi çeşit çim önerirseniz? Mümkünse hem çim hemde başlangıç gübresi marka tavsiyesinde bulunur musunuz?
Sn. Musa Bey;

İşaretlediğim yerlere planlama yapabilirsiniz.

78m2 olan yer ile aşağıdaki yeri mutlaka hatlarını ayırarak bir planlama yapın.

Damla sulaması ile sorduğunuz soruyu bence malzeme alacağınız yer size bilgi verebilir.

Tek hat üzerinden 32mlik hattı beslemenizde bence sakınca yok. Ancak size 32'lik kangal ölçüsünü kim verdi?

Yeterli gelip gelmediğini hesaplattınız mı acaba?

Çim tohumu olarak karışık çim tohumu almanızı öneririm. En az 5-6 çeşit olsun. ve atıyorum günde 3 saat güneş alıyorsa kısmi olarak gölgeyi seven çeşidin oranını artırabilirsiniz.

% 20 Lolium perenne
% 15 Festuca rubra rubra
% 15 Festuca rubra com.
% 20 Festuca ovina
% 20 Poa pratensis
% 10 Agrostis tenuis

Gibi...

Tabi bu türler örnek olup sizin ihtiyacınız olan ürünler değişebilir.

Eklenen Resimler

Güler ve musa_ekrem beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 18:08   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın musa_ekrem, biz de bahçemize çim alan için otomatik sulamayı kendimiz yaptık.
Çünkü buna karar verdiğimizde bize verilen teklif hayli yüksekti.
Bizim çim alanımız yekpare ve aşağı yukarı 1000 metrekare.

Biz burada on atmosferlik güçle basan hidrofor, selonoit vanalar, hunter, rainbird ve gardena sprınkler kullandık.

Bizim kullandığımız 16 m uzağa kadar su fışkırtıyor.
Bahçemiz büyük olduğu için ikisi kenarlarda ikisi ortada olmak üzere 4 hat çektik. Hidrafor devreye girdiğinde önce iki hat daha sonra diğer iki hat devreye girmektedir. Takriben 30 kadar sprınkler var.
Sizin alanınız küçük. daha küçük sprınkler kullanacaksınız, sprınklerin üzerinde kaç metreye kadar püskürttüğü yazar.

Size tavsiyem bir hat çekerseniz evin tarafındaki dipten döşeyin iki uca koyacağınız sprınkıler7-8 m püskürten cinsten olması lazım ve onları 90 derecede hareket edecek vaziyette ayarlamanız gerekir. (bunları 78 metrekare için yazıyorum)

Bu alanın bir tarafında bina var karşı tarafta ne var bilmiyorum. Neticede bütün çim alanın sulanması gerekir, karşı kısımda 7-8 metre atan sprenkler rahatsız edici olacaksa daha küçüğünü alıp adedi üçe de çıkartabilirsiniz. Bu durumda iki kenara bir de ortaya koymalısınız (tek hat üzerinde) o zaman 5-6 metre püskürtür.

Dikkat edeceğiniz hususlardan biri de suyun tazyiği, örneğin bizim sprenkeller 3 atmosfer güç olmazsa topraktan başlar yukarı çıkmıyor.
Toprak altına döşeyeceğiniz boruların da suyun tazyiğini kaldırabilecek kalitede olmalı.

Arkadaşımız Beşiktaş da size güzelce izah etmiş, ben kendi bahçemde uyguladığımızı anlattım.
Siz kendiniz de güzelce şamalayarak bahçenize rahatça döşeyebilirsiniz.

Sprnkeller sulama yaparken su püskürtmeleri uç uca olmamalı yani birinin püskürttüğü su ile diğerinin püskürttüğüne teğet geçmesin en azından birbirinin içine 1-2 metre girsin ki rüzgarlı havalarda su uçuşuyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2018, 14:38   #4
Ağaçsever

Merhaba Sayın Beşiktaş, Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Kendi planlamam da öndeki 32 metrelik olan bahçeyi 2 ana hatta bölmeyi düşünüyordum. Çünkü Rainbird ve Hunter sitelerindeki dökümanlarda bir hat için en fazla 8 sprink olması gerektiğinden bahsediyor. 4'er metre atan sprinklerden alacağımdan bir sırada 8 karşılıklı toplam 16 tane sprink olacağını anlıyorum.

Daha sonra 78 metre karelik alanlara 6 metre atan sprinklerden 6 tanenin yeterli geleceğini anlıyorum. Bu alanıda ayrı bir selenoide bağlamayı düşünüyorum.

Diğer kahverengi ile gösterdiğim iki bölgeyide tek bir selenoidle toplamda 60 metre uzunluğunda olacağını düşündüğüm 2 sıra 16 mm damla sulama borusu döşeceğim. Bu durumda 4 santralli bir kumanda merkezi ve 4 selenoid vana benim işimi görecektir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Ancak size 32'lik kangal ölçüsünü kim verdi?, Yeterli gelip gelmediğini hesaplattınız mı acaba?
Bu boru ölçüsünü sitedeki uygulamalardan öğrendim. Genelde sitedeki uygulamalarda bu boru ölçüsü kullanılmış. Bina girişine 1 inç pprc beyaz borularla gelen suyu 3/4 inç su saatinden geçirdikten sonra ana merkez için kullanılacak boru ebatını malzemeciden öğrenbilirim diye düşünüyorum.

Alıntı:
Çim tohumu olarak karışık çim tohumu almanızı öneririm. En az 5-6 çeşit olsun. ve atıyorum günde 3 saat güneş alıyorsa kısmi olarak gölgeyi seven çeşidin oranını artırabilirsiniz.

% 20 Lolium perenne
% 15 Festuca rubra rubra
% 15 Festuca rubra com.
% 20 Festuca ovina
% 20 Poa pratensis
% 10 Agrostis tenuis

Gibi...

Tabi bu türler örnek olup sizin ihtiyacınız olan ürünler değişebilir.
Çim tohumu ile ilgili hiçbir bilgim yok. Ancak Ulusoy ve Anadolu Tohumculuk ürünleri tavsiye edildi. Bunların sitesinden araştırdığım kadarıyla Ulusoy'un 4M JOKER GOLD ve SHADOW GRASS bizim alan için uygun. Onunda içinde hangi çimlerin olduğu sitesinde belirtilmemiş. Aslında karışımı kendim hazırlayacağım için direk marka ve model olarak tavsiyede bulunsanız daha memnun olurum.

Eski 06-02-2018, 14:49   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bu alanın bir tarafında bina var karşı tarafta ne var bilmiyorum. Neticede bütün çim alanın sulanması gerekir, karşı kısımda 7-8 metre atan sprenkler rahatsız edici olacaksa daha küçüğünü alıp adedi üçe de çıkartabilirsiniz. Bu durumda iki kenara bir de ortaya koymalısınız (tek hat üzerinde) o zaman 5-6 metre püskürtür.
Sayın Güler, cevabınız için teşekkür ederim. Bina Kuzey Güney cepheli. 32 metrelik alanın güneyinde 4 katlı bir bina, kuzeyinde ise 1,95 cm uzunluğunda perde beton istinat duvarı var. Aslında 4 metrelik sprinkler yerine 5 metrelik sprinklerden alsam 4'er metre arayla döşesem. 1 metre civarında beton duvar ıslanacak. Ancak yarı çap büyüyeceği için yine de karşılıklı koymam gerekir mi diye merak ediyorum.

Alıntı:
Sprnkeller sulama yaparken su püskürtmeleri uç uca olmamalı yani birinin püskürttüğü su ile diğerinin püskürttüğüne teğet geçmesin en azından birbirinin içine 1-2 metre girsin ki rüzgarlı havalarda su uçuşuyor.
Burada tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım?

Sprinkleri eklerken her sprink için ana boruda ayrı priz kolye ile T almam mı iyi olur yoksa karşılıklı 2 sprey için ana borudan aldığım T üzerine 2 adet sprink bağlasam mı iyi olur? Bununla ilgili çizimi ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2018, 19:21   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Musa Bey,

Şebekeden mi sulayacaksınız, şebeke suyunun tazyiği kullanacağınız sprınkel kafalarının topraktan çıkmaya ve döndürmeye kafi gelecek mi?

Karşıdaki istinat duvarı ıslansa da olur ama bina tarafı ıslanmamalı. Bu yüzden sprenkelleri bina tarafına koymanız uygun olacak.
Bu durumda bahçenizin plânı üzerine sprenkelleri yerleştirmiş gibi düşünün ve onun suladığı yerleri işaretleyin. İki başa koyacaklarınız 90 derecelik bir açı ile, ortaya koyacaklarınız 180 derecelik açı ile sulamalı. Kağıt üzerinde çizdiğinizde eğer çimin her tarafı sulanıyorsa mesele yok ama olmuyorsa problemi halletmek için yanlara belki de karşı tarafa da kafa yerleştirmek gerekir.

Spenkelleri boruda açacağınız deliğin üzerine yerleştireceksiniz, bunun için boruyu kavrayan kelepçeler var. İki tarafı vidalı nipel kullanılacak, bir ucu suyun alınacağı boruya, diğer ucuna da kafa takılacak.

Eski 06-02-2018, 19:44   #7
Moderatör

Güler's Avatar

Sprnkeller sulama yaparken su püskürtmeleri uç uca olmamalı yani birinin püskürttüğü su ile diğerinin püskürttüğüne teğet geçmesin en azından birbirinin içine 1-2 metre girsin ki rüzgarlı havalarda su uçuşuyor."

Bu izah etmeye çalışayım.
Bahçemizdeki çim sulamada orta hat üzerindeki kafalar tam daire dönüyor.

Olimpiyat halkalarını canlandırın gözünüzün önünde; birinci kafa 16 metrelik daire çiziyor, aynı hat üzerindeki ikinci kafa da 16 metrelik daire çiziyor. Bu dairelerin sulamaları uç uca gelmiyor, birbirlerinin içine en az 3-4 metre giriyor, aynen olimpiyat halkaları gibi.
Havalar çok rüzgarlı olduğunda püskürtülen su rüzgarın tesiri ile dağıldığında bu iç içe girme yüzünden sulanmamış alan kalmıyor.
Çizerek anlatmayı isterdim ama o işi beceremiyorum.

Güler / Bahçe

Balkon önünde bulunanlar yarım daire dönüyor, orta hatlarda (iki hat) bulunanlar tam daire , fotoğrafta görünmeyen bahçe duvarı boyunca olanlar da yine yarın daire şeklinde dönüyor.

Daha detaylı bir fotoğrafını bulursam yüklerim.

Beşiktaş beğendi.
Eski 08-02-2018, 17:09   #8
Ağaçsever

Merhaba Sayın Güler, sulama konusunu büyük ölçüde netleştirdim. Şuan bir çeşmeci çağırarak ana hattı binaya giren yerden bölüp 1 inçlik sayaç ile bahçe aboneliği almak için su idaresine başvuruda bulunmayı bekliyorum. Ön bahçede bulunan limon çamlarını ve çiçekleri söktürüp arkaya taşıttım. Yarında arka ve öndeki tüm toprak alanı çapalatıp iyice havalandıracağım. Taş vb tüm şeylerden arındırdığım toprağı üzerine yağmur yağıp çıkacak otları yolmak için bekleteceğim. Bu aşama da bahçe için bir kaç inşaat işimiz var. Onları halledeceğiz.

Bu aşamada artık sıra gübre ve çim seçimine geldi. Sayın Beşiktaş, çimlerin oranları hakkında bilgi vermiş ancak baktığımda bu türleri içinde bulunduran bir karışım bulamadım. Açıkta satılan tohumlardan alarak riske girmekte istemiyorum. Forumda bizim şartlara benzeyen evi olan bir üye British marka Liverpool çim tohumunu kullanmış ve çim gerçekten güzel görünüyor. Bizim öndeki yaklaşık 150 metrelik alan çok karanlık bir alan değil. Ancak sonuçta binanın önünde ve gölge geliyor. Doğrudan güneş alamayan yerler var. Arkadaki 78 metrekarelik alan ise tüm gün güneş alıyor ve önünde hiçbir engelide yok. Bu arada siyahla işaretlediğim yerlerde merdiven yani altı boş bu bölgelere de çim ekeceğim. Bu nedenle markalı olarak hazır çim tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

İlk tesis gübrelemesi için gübretaş'ın 50'lik çuvallarda 13.24.12+10(SO3)+ME gübresini kullanmayı düşünüyorum. Bu konuda öneriniz varsa öğrenmek isterim.

Teşekkürler, iyi günler

dikici_mehmet beğendi.
Eski 08-02-2018, 22:33   #9
Moderatör

Güler's Avatar

Çim seçme konusunda size yardımcı olamayacağım, yörenizin iklim şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İstanbul Tohumculuğun çim sayfasına bir bakın. Ben kendi bahçeme çim alırken bana çok yardımcı olmuşlardı.

Eski 15-02-2018, 22:40   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster

Sayın musa_ekrem.

Yaklaşık 17 senedir. Hafta sonu evimin bahçesinde çim ve sulaması ile uğraşıyorum. Evimin bulunduğu yerleşkenin de yöneticisiyim. Yerleşkemizin çim alanları da otomatik sistemle sunulmaktadır. Kendi bahçemi kendim projelendirdim ve 18 senedir hiçbir sorun yaşamadım kurduğum sistem sayesinde. Dolayısıyla deneyim ve tecrübelerimi paylaşayım belki sorularınıza cevap olabilir düşüncesi ile.

Kendi bahçemde ve yerleşkemiz çim alanlarında Rain Bird’in 360 derece dönebilen 3500 ve 5500 plus Modellerini kullanıyorum. Yerleşkemizde şebeke basıncımız yaklaşık 3- 3,5 bar kadar olup su sayacı girişimiz bir parmak yani 32’liktir.

Word ortamında yazıp sayfaya yapıştırmak amacı ile konu ile ilgili bir şeyler yazmaya başladıysam bile, bunları aktarmadan önce su sayacınızın kaçlık olduğunun bilinmesi elzemdir. Şehirlerimizde konutlar için iskan müsaadesine izin verilen asgari boru çapı 20’lik yani yarım parmaktır. Müteahhitlerde en düşük değer olan bunu kullanırlar. Dolayısı ile şebeke girişi 20’lik olan bir borunun devamında 32’ lik boru kullanılamaz. Konulsa bile 32’lik borunun debisi alınamaz.

Bana su sayacınızın ve 32’lik boruyu bağlayacağınız borunun çapını ya da kesitini ve de şebeke basıncınızı ya da bulunduğunuz mekanın konumunu yazarsanız daha sağlıklı bilgi verebilirim.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 00:02   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2020
Bize ulaşın bu konu hakkında detaylı bilgi verebiliriz ve konumuzu okuyarak aklınızdaki soruları yanıtlayacaktır https://reelsulama.com/hizmetlerimiz...ma-sistemleri/ burdan okuyabilirsiniz.

reelsulama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2021, 13:20   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2021
Çim Sulama

Arkadaşlar merhaba
Çim sulamada kullanılan bağlantı elemanları konusunda yardıma ihtiyacım vardır.Resim ile yanıtlarsanız son derece faydalı olacaktır.

Kolay gelsin

dikici_mehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2021, 16:39   #13
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dikici_mehmet Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba
Çim sulamada kullanılan bağlantı elemanları konusunda yardıma ihtiyacım vardır.Resim ile yanıtlarsanız son derece faydalı olacaktır.

Kolay gelsin
Arkadaşımız s.serdar iki mesaj yukarıda açıklamada bulunmuş, kendisi ile irtibata neden geçmiyorsunuz?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024