agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen denizakvaryumu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2007, 11:50   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçe düzenlemesinde tercih edilmeyen ağaçlar

Araştırırken bahçe düzenlemede istenmeyen bitkiler listesi karşıma çıktı:

Dişbudak yapraklı akçaağaç (acer negundo): Hastalıklara ve zararlılara dayanıksız. Kirliğe neden olur.

Gümüşi Akçaağaç (acer saccharinum): Kuvvetli kök sistemi yürüyüş yollarında ve kanalizasyonlarda sorun yaratabilir. Sarılık, yanık ve zararlılara dayanıksız.

At kestanesi (aesculus glabra): Yapraklarda yanıklara eğilimli. Kuraklıkta yapraklar dökülür.

Kokar ağaç (ailanthus altissima):Yaprak ve meyveler kötü kokuya sahiptir.

Batı katalpası (catalpa speciosa): Kabalığı ve kırılgan dallarının döküntü sorunu nedeniyle istenmez.

Batı çitlenbiği (celtis occidentalis): Bazıları biçimini de bozan hastalıklara ve zararlılara dayanıksız.

İğde (elaeagnus angustifolia): Hastalıklara ve zararlılara dayanıksız, yayılıcı.

Mabet ağacı (gingko biloba) –dişi-: Meyvesi pis ve kötü kokulu.

maclura pomerifera: Büyük meyveleri önemli ölçüde kirliliğe neden olur.

Dut (morus türleri): Meyveleri ve meyveleri yiyen kuşlar kirliliğe neden olur.

Batı çınarı (platanus occidentalis): Mantar hastalıkların adayanıksız, sürekli yapraklar, dallar, kabuklar ve meyveler dökülür.

Amerika Karakavağı (populus deltoides): Yapraklar, kırılan dal ve sürgünler döküntü sorununa yol açar, güçlü kök sistemi yürüyüş yollarında ve kanalizasyonlarda sorun yaratabilir. Hastalıklara ve zararlılara dayanıksız. Pamuksu tohumları hoş değil.

Süs Eriği (prunus cerasifera): Hastalıklara ve zararlılara dayanıksız. Kısa ömürlü..

Çin Süs Armudu (Pyrus calleryana): Çok zayıf odunlu

robini pseudoacacia: Yaşlandıkça dağınık ve eğribüğrü olur. Dalları dikenlidir. Tohumla, kök filizleriyle hızlı yayılır.

Söğüt (salix türleri): Yapraklar, kırılan dal ve sürgünler döküntü sorununa yol açar, güçlü kök sistemi yürüyüş yollarında ve kanalizasyonlarda sorun yaratabilir.

Kuşüvezi (sorbus aucuparia): Hastalıklara, zararlılara ve kötü koşullara dayanıksız. Kısa ömürlü.

Karaağaç (ulmus türleri U. parvifolia dışında): Hastalıklara ve zararlılara dayanıksız.

Kaynak (Less Desirable Trees for the Home Landscape)

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 11:56   #2
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Bizim bahçede dişbudak yapraklı akçaağaç (acer negundo) vardı, artık kesin taşınacaklar.

Saksıdaki mabet ağacı (gingko biloba) bahçeye dikilecekti, cinsiyetini nasıl öğreneceğimize bakalım.

Dutun (morus) çevreye kirlettiği konusunda ben de hemfikirim.

Eski 01-01-2008, 02:33   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Metnin orjinalinde ev bahçesi peyzajında az tercih edilen ağaçlar diyor. Sizse bahçe düzenlemesinde tercih edilmeyen ağaçlar demişsiniz, ki bu da bir haksızlık yaratıyor, şöyle ki;

Bu listeye bakıp da özellikle deniz kıyısındaki bir büyük bahçeye iğde dikmeyen hata eder, Hem tuza dayanır, hem çabuk büyür gölge yapar hem bütün bahar baş döndürücü büyüleyici çiçek kokusu ile donanır ki, kolonya çalısı yanında zayıf kalır.

Süs erikleri, özellikle mor yapraklı olanlar bahçelerin harika süsüdür, ayrıca meyveleri nefis marmelat ve komposto olur. Senelerdir, hem de yoğun kullanırız. Tam ev bahçesi ağacıdır.

Salkım söğüt dikilmemiş bir dere veya su kenarı zayıf kalır. Yürüme yolu yakınına dikenler zaten işi bilmiyor demektir. Bu bitki su kıyısına dikilir.

Özellikle ters aşılı dutlar ne güzeldir. Meyveleri toplar yerseniz aşağıya dökülüp kirletmez. Ayrıca kuşlar da bahçelerin süsüdür.

Kokarağacın yapraklarını ve meyvelerini elinize alıp ovuşturmazsanız kokmaz. Hastalığa, zararlıya, kirli hava koşullarına, sıcağa, soğuğa, kurağa dayanıklıdır. Öyle alanlar vardır ki, alternatifsiz kullanırız kokarağacı.

Yalnız at kestanesi değil, pek çok geniş yapraklı ağaç yazın aşırı sıcakta ve kurakta yaprak kenarlarını kurutur. Kuraklık sonucu pek çok ağaç yaprak döker. Bu yıl zeytinler kuraktan yaprak döktü hatta öldü. At kestaneleri kırmızı veya beyaz gösterişli kocaman çiçekleri ile meydanları süslerken hayranlıkla bakmaktan kendinizi alamazsınız.

Maclura ya gelince, o kadar enteresan koca meyvelerin görselliği yeter. Altına düşünce de toplayalım ne olur?

Robinia pseudoacacia yani yalancı akasyaya gelince ne sahil bahçeleri yaptık ki, kumlu tuzlu topraklarında herşey bozulurken onlar harika yetişip döküm döküm beyaz çiçekler açtılar.

Kısaca söylemek istediğim şu, burada önemli olan bitkiyi iyi tanımak, neyi nerede kullanacağını iyi bilmektir. Hastalık ve zararlı konusuna gelince hepimizin hayran kaldığı gül, bu ağaçlardan 50 kere daha fazla hastalık ve zararlılara dayanıksızdır. Keza meyve ağaçları da öyle.

Sabah, Acer negundo' nuzu taşımadan önce iyi düşünün. Bütün yaprak döken ağaçlar altlarında çer çöp kirlilik oluşturur.

gilan ve Selmirsel beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 10:36   #4
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Merhaba,
Yoğunluğunuz arasında zaman ayırıp detaylı olarak yazdığınız için teşekkürler.

Çeviriyi mesajı yazarken hızla yaptığım için kaynak kısmına başlık metnini tam olarak koydum. Bu arada bazen metinlerde tam çeviri yapmadığımı, bizde olmayan kasırga vsden söz ediyorsa atladığımı da belirteyim.

Benim gibi acemiler için bu tür listeler başlangıç düzeyinde kaynak, referans oluyor. Listeler üzerinde iklim vb koşullara göre tekrar araştırmak, irdelemek şart

Ters dut için dediğiniz ****** doğru, ancak diğer dut için çevrede gördüğüm -eskiden Ankara'da bahçeli evlerde çok olurdu, şimdi daha az var- meyvesi çevreyi çok kirletiyor. Komşularımızdan dutu çok sevdiği için bunu sorun görmeyip bahçesine dikenler oldu.

Acer negundo da Ankara'da cadde ağacı olarak çok yaygın. Gelip geçerken inceliyorum da konut bahçesi için uygun mu emin olamıyorum.

Eski 16-10-2008, 16:51   #5
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Yalancı karabiber ağacı (schinus molle):
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Karabiber ağaçlarının kökleri son derece yüzlektir. Kökleri çevrede başka hiçbir bitkiye hayat hakkı tanımaz, son derece agresiftir. Bu yüzden yollara, avlulara zarar verir. Evlerden, yollardan alt yapı elemanlarından uzağa dikilmelidir. Ağacı kökünden kesseniz yine sürer. Kökünü öldürmeniz güçtür. Ayrıca reçinesi ve yapraklarından damlayabilecek özsuyu leke yapar, altına araba park ederseniz cilasını bozar, son derece meyve ve yaprak döküntüsü ve yüzlek kökleri yüzünden altında çim de yetişmez.

Kısaca neden ev bahçesine yalancı karabiber dikeceksiniz? Ben olsam başka seçim yapardım.

Eski 16-10-2008, 16:55   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Yalancı karabiberin marketlerdeki kg fiyatının 80 YTL olduğunu belirtiyim

gilan beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 19:52   #7
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ben de edindiğim bir bilgiyi burada paylaşmakta fayda görüyorum. "Kauçuk" bahçe düzenlemelerinde binaların yakınına dikilmemeliymiş. Kökleri binaya zarar verebilirmiş. Bu arada burada öğrendiğim başka bir bitki hakkındaki bilgileri de paylaşmadan edemeyeceğim. "Acem borusu" oldukça fazla yayılıcı olduğu için onuda bina yakınlarına dikmemek gerekiyor (okuduklarımdan o kadar etkilendim ki saksısından çıkarıp bahçeye dikemiyorum) Evlerin içerisine dahi girip boruları tıkayabilirmiş, Güler hanım bizzat tecrübe etti!!!

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024