agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2008, 10:54   #1
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Toprak Yüksekliği 25 cm Olan Kapalı Otopark Üstü Peyzaj Düzenlemesi Örnekleri

Merhabalar,
Günümüzde gerek bakım maaliyeti, gerek bakım zorluğu nedeniyle çim alan kullanımı azaldı. Çimin yerini yer örtücü bitkiler ve dekoratif taşlar aldı. İşte bende size Ankara'da yaptığımız bir uygulamada dekoratif taşlarla beraber sedumları nasıl kullandığımızı sunmak istedim.Umarım beğenirsiniz.

Eklenen Resimler

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 11:04   #2
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Bu da Başka bir düzenleme

Her iki mesajımdaki örnekte kapalı otopark üzerinde bulunmaktadır ve toprak derinliği 25 cm dir. Bunun için bitki seçimi bir hayli zor oldu. Çok kök yapmayan, bodur bitkileri tercih ettim. Büyük bitkileri kullanılcağı alanlarda toprak yüksekliğini arttırmak gerekti. İkinci örnek halen yapım aşamasında. İlk örnekte de çimler çıktı(Toprak alanlara çim tohumu ekildi), kasımpatılar çiçeklendi fakat fotoğraflama şansımız olmadı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen bilce : 08-11-2008 saat 11:07 Neden: Fotoğraflardan biri eksik yüklenmiş
Eski 08-11-2008, 11:49   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bilce çok güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 12:16   #4
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Teşekkür ederim, beğenmenize sevindim. Şimdi ki hali fotoğraflardan çok daha güzel. İnsanın kendi çizdiği bahçelerin içinde dolaşması bambaşka bir duygu. Bu bahçede kullanılan bitkilerin çoğuda yine kendi üretimimiz(Adaçayı,sedumlar,kasımpatılar... gibi)Kendi yarattığınız alanda,kendi ürettiğiniz bitkilerin içinde dolaşmak, onların hayal ettiğiniz yerde büyüdüğünü görmek, insanların beğenilerini teşekkürlerini duymak sanırım bu mesleğin en güzel yanı.

Eski 08-11-2008, 12:28   #5
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Gerçekten yaptığım şeyleri size sunuyor olabilmem, beğenilerinizi kazanmak çok mutlu etti beni. Ben daha yeni (1.5 yıllık) mezun, mesleğine aşık, kendini sürekli yenilemeye çalışan bir peyzaj mimarıyım.

Bilmeyenler için açıklama yapmakta yarar gördüm, ilk mesajdaki ilk 2 fotoğraf alanın ilk hali, yani proje başlamadan önceki hali, sonraki aşamaları sırayla koymadım fakat diğer fotoğraflar da en son çekilen fotoğrafları.

Alanı bu hale getirmek epey uğraştırdı Önce alanın ölçüsü alındı, projelendirildi, yalıtımı yapıldı, sert zemin çalışmaları yapıldı, sulama sistemi yapıldı vs. vs.

Ben heyecandan unutmuşum şimdi 2. alanın projesinide ekliyorum. Gönderdiğim çalışmaların peyzaj mimarlarının ülkemizde neler yaptığı açısından, görevlerinin ne olduğu açısından size fikir vermesini amaçladım.

Umarım başarılı olmuşumdur.
Ekte 2. mesajımda gönderdiğim fotoğrafların projesi var.

Eklenen Resimler

Eski 08-11-2008, 13:09   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Estetik bir tasarım. Alanın son halinin de fotoğraflarını yüklerseniz daha iyi fikir verecektir.

Eski 08-11-2008, 13:55   #7
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

İlk projenin son hali oluştu aslında ama fotoğraflayamadık, 2. projede 15 güne kadar biter sanıyorum bittiği zaman sizlerle paylaşırım.2. projenin değişik yerlerinden fotoğraflar mevcut şuanda elimde sadece.

Eski 08-11-2008, 14:07   #8
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Sevgili bilce,ellerinize sağlık...Çok zarif bir görüntü elde etmişsiniz,eminim çiçekli hali daha da güzel olmuştur.

Benim merak ettiğim şey;kullandığınız beyaz dekoratif taşlarda, hava koşulları,yağmur,sulama gibi sebeplerle,bir süre sonra yosunlaşma,kararma olur mu?

Ben de bahçemin minik bir bölümünde bu taşlardan kullanmak istiyorum ve açıkçası taşların rengi bozulur diye korkuyorum.

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 14:11   #9
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Teşekkür ederim sevgili ardabora. Ben tüm projelerimde yer veriyorum bu taşlara, şimdiye kadar kullandığım bahçelerde bir sorun çıkmadı. 2-3 yıldır bahçesinde bu taşlara yer veren müşterilerimizde var, onlarda da herhangi bir problem olmadı. Bu taşların adı 'Dolamit'belki araştırırsanız daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiiz.

Eski 08-11-2008, 15:06   #10
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Taşlarda bir zaman sonra sararma veya kararma olabiliryor. Kirlenme, kireç ve toprak taşları boyayabiliyor. Bu yüzden arada üst yüzeyi toplayıp bir yıkama yapmak ev bahçelerinde ve küçük alanlarda mümkün.

Tanburlanmış taşların pekçok renk ve ebatta olanları piyasada mevcut. Tasarıma bağlı olarak aynı alanda birkaç renk de kullanılabiliyor. Yepyeni bir boyut getiriyor. Geniş alanlarda kullanmadan önce altına bir zemin tekstili sermekte fayda var. Bu sayede içinde ot çıkmıyor, toprağa çamura karışmıyor. İstendiğinde daha kolay toplanıyor.

Eski 08-11-2008, 18:56   #11
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Küçük bahçelerde uygulanmış örnekler varsa görmemiz mümkünmü?

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 08:15   #12
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Ekteki resimler çok küçük bir bahçeden örnekler sayılmaz ama sanıyorum size fikir verecektir.

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2008, 08:31   #13
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Dün yukardan baktığımız bahçemizin bir de içinde yürüyelim

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2008, 10:02   #14
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Bilce;
Yarattığınız güzelliklerden çok etkilendim, bizlere mütevazı bahçemiz için güzel fikirler veriyorsunuz.
Çalışmalarınızın devamını merakla bekleyenlerdenim.
Sevgiler.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 10:05   #15
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Teşekkür ederim Adalet Hanım, beğenmenize sevindim. En kısa zamanda yenifotoğrafları ekleyeceğim.

Eski 09-11-2008, 12:20   #16
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çalışmalarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Her gördüğümüz fotoğraftan yeni fikirler alıyoruz. Ellerinize sağlık.

Derinliği 25 cm olan alanda, toprağı sermeden önce nasıl bir malzeme kullandınız?

Düzenleyen limon : 09-11-2008 saat 21:07
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 12:34   #17
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Rica ederim. Toprağı sermeden yapılan çalışmaları apartman yönetimi kendi yapmak istedi. Yalıtım malzemesi olarak Bitümlü asvalt kullanıldı. Dilerseniz projenin son halni ulaşıncaya kadar olan aşamalarının fotoğraflarını da koyabilirim.

Eski 10-11-2008, 09:57   #18
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Galeri: 11
Merhaba,
Projenizi paylaştığınız için teşekkürler. Şimdiden ortaya tablo gibi bir görünüm çıkmış.

Peyzaj mimarlığı da görsel bir sanat galiba. Site yönetimlerinin de profesyonellerce yapılan çalışmaların binalarına kattıklarının bilincinde olmaları ne güzel.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilce Mesajı Göster
Günümüzde gerek bakım maaliyeti, gerek bakım zorluğu nedeniyle çim alan kullanımı azaldı.
Ben de öncelikle su sorunu nedeniyle sonra da hareketli doku/fon -siz profesyonellerin terminolojisini bilemiyorum, umarım ben demek istediğimi anlatabilmişimdir- sağlaması bakımından alternatif yerörtücüler ile yapılmış tasarımları beğeniyorum.

Size iki sorum var:
- Sizce sakıncası yoksa bize fikir vermesi için bitki listesini verebilir misiniz? Fotoğrafta bazılarını iyi seçemedim.

- Beyaz taş ya da çakıl ile kaplama benim de bahçenin bir bölümünde düşündüğüm bir uygulama idi. Ancak başlangıçta bitkiler yeterince gölge yapmazsa Ankara'nın yazında taşlar çok ışık yansıtır mı diye tereddüt ettim. Ne dersiniz?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 10:09   #19
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
arkadaşlar taşlar toprağın nefes almasını engellemiyormu?

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 11:45   #20
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

****** bitki listemi paylaşabilirim memnuniyetle

Taşlar ilk kullanıldıklarında çok beyazlar evet, ama zamanla gerek toprak, gerekse dış etmenler(Toz,su ...vs.) bu beyazlığın matlaşmasına neden oluyor, dolayısıyla güneş ışınlarını yansıtıp bitkilere zarar verecek kadar bir beyazlık söz konusu olmuyor.

Bu yaz yapılan uygulamalarda, beyaz taşların arasında, taşlarla direk temas eden yerörtücü bitkilerde olmasına karşın böyle bir sıkıntı yaşamadık.

Bitki listesini ekte sunuyorum

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2008, 12:23   #21
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Galeri: 11
Liste ve açıklama için teşekkürler.

- Hızla internete bakınca karyopsis ve bulgar gülünün latincelerini bulamadım. Bir de potentilla deyince hangisi kastediliyor, p.reptans, p.fruticosa,vs ..?

-Çizim için profesyonel yazılım paketi mi kullanıyorsunuz?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 13:15   #22
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Listede bitkilerin latinceleri yazılmadığı için sanırım nette araştırınca bulamadınız.
Potentilla gold finger 'Privet'. Potentilla olarak yazılanlar.

Karyopsis olarak yazılanın da latincesi 'Coreopsis grand. 'Goldfink'

Bulgar gülünün latincesini tam olarak bilmiyorum, özelliği kasım başına kadar çiçekli olması ve iri güllerinin olması.

Hepsinin fotoğraflarını ekledim. Güllerin latince isimlerini bilenler varsa yardımcı olurlar.

Çizim için mimarların ve mühendislerin sıkça tercih ettiği iki boyutlu 'Autocad' programını kullanıyorum. Bu programla ölçekli çizim yapmak mümkün. Fakat siteye eklediğim proje ölçekli değil, A4 boyutuna sıkıştırılmış çizimdir.

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2008, 13:24   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Farklı örnekleri farklı başlıklar altında yazıyoruz ki, okuyanlar daha rahat anlasın, sorular ve cevaplar birbirine karışmasın.

Mesajların bir bölümünü aşağıdaki başlık altında topladım.

bilce / Revize edilmiş bir bahçe

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2009, 20:23   #24
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Ve işte çimler

Eklenen Resimler

Eski 30-01-2009, 20:24   #25
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Devam ediyoruz...

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024