agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler
  • 1 Gönderen limon
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 2 Gönderen limon
  • 9 Gönderen limon
  • 3 Gönderen attar
  • 6 Gönderen fixture
  • 1 Gönderen RenkliYonga

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2008, 17:29   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Bahçede yürüme yolu

Mine Hanım,

Şu konu hakkında görüş ve önerilerinizi rica ediyorum; Bahçemdeki yürüme yolunda parke taşı var. Ancak hem yer yer hafif çöktü ve hemde aralarındaki otlarla başedemiyorum. Bu sene onları söküp, altına beton attırıp uygun bir malzemeyle kaplanmayı düşünüyorum. Kaplama malzemesi veya uygulama için bir öneriniz olabilirmi? Hatta birkaç uygulamanızın resmi varsa gönderebilirmisiniz? Bir komşu düz beton içine kayrak taşı veya kotto cinsi bir malzemenin serpiştirilerek kullanılmasını önerdi ama galiba zamanla betonda çatlamalar oluşuyormuş.

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 19:42   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Fixture, yazınızı okuyunca yazmadan duramadım. Yürüme yolunuz çimlerin arasındaki yol mu? Eğer öyleyse bence beton attırmayın, toprağa yazık. Elinizdeki malzemeyi değerlendirerek çok ekonomik yolla yabani ot sorununuzu çözebilirsiniz.

Önce serili olan kayrakları kaldırmanız gerekecek. Sonra alt zemini güzelce düzeltin. Daha sonra o yola siyah kalın dayanıklı naylonlardan, (mebran da oluyor) (öyle pahalı bir malzeme değil) alıp döşeyin. Sonra üzerine kayrak taşlarını istediğiniz şekilde döşeyip, aralarına istediğiniz renkte çakıl taşlarını veya mıcırları serin. Mıcır oldukça ucuz satılıyor, mıcırı serip aralarına renkli taşlar serpiştirebilirsiniz. Buradaki püf nokta, işiniz bittiğinizde alttaki naylonun hiç görünmemesini sağlamaktır. Eğer para önemli değil derseniz, yolun iki kenarına "Travers" denilen suya- çürümeye dayanıklı ahşap malzemeden döşerseniz, muhteşem bir yürüme yolunuz olur. Oldukça ucuza, elinizdeki malzemeyi de değerlendirerek sorununuzu çözebilirsiniz. Karar sizin tabii

yalınkat beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 20:14   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yürüme yolu adım taşı

Yürüme yolları bahçenizin geneli ve eviniz ile uyumlu olarak yapılırlar. Dolayısıyla bunları değerlendirmeden size bir öneride bulunmak son derece havada kalmış olur.

Çim içerisinde serbest adım taşı döşeyebileceğiniz gibi altı harçlı bir yolda yapabilirsiniz.

Tesviyeyi düzgün yaptırır ve öncesinde toprağın basılmasını, oturmasını sağlarsanız uygulama sonrası çökmeler yaşamazsınız.

Harçla yapılan uygulamalarda ot çıkışı olmaz. Yürüme yollarında ot mücadelesi için ilaçlama yapmak doğru olur.

Kaplama malzemesi size çok zengin bir tercih hakkı sunar. Tek tip malzeme kullanmak zorunda da değilsiniz. İki malzemeyi karıştırmak mümkün. Örneğin, yolun iki kıyısına tuğla bordür yaparsınız, arasına belli bir tasarımda washbeton yani üzeri doğal çakıltaşı kaplı karo ve granit küp taş kullanılarak yapılmış bir yol da mümkün. Ahşap malzemeyi seviyorsanız, demir yollarından çıkan eski traverslerden alıp kestirerek kullanabilirsiniz. Doğal taş karolar var, traverten,andezit, granit, kum taşı, bazalt. Kayrak seviyorsanız serbest kayrak var, ebatlandırılmış kayrak var.

Ben kotta kullanmayı da severim. Özellikle karolajlı bir tasarım yapmışsak burada taban tuğlası kullanırız.

Burada serbest kayrak adım taşı ile yapılmış yol görüyorsunuz. Taşların arası çim derz. Bu yolun nasıl yapıldığını Ege Serabahçecilik sayfasından öğrenebilirsiniz.
Name:  51.jpg
Views: 32809
Size:  47.1 KB

Burada tuğla bordürlü serbest kayrak arası çakıl taşı döşemeli bir yol var ( altına harç uyguladık)
Name:  79.jpg
Views: 37819
Size:  42.0 KB

Bu tuğla bordürlü küp granit taş uygulaması ( altına filler malzeme uygulandı);
Name:  111.jpg
Views: 28679
Size:  38.5 KB

Bu harçlı ve derzli bir kayrak yol;
Name:  123.jpg
Views: 31484
Size:  50.0 KB

Bu da farklı bir tasarımımız, traverten ve tuğla, yürüme yolu çim ve çiçek parterini ayrıyor. Altına harç, traverten ve tuğla arasına derz uygulandı;
Name:  167.jpg
Views: 37651
Size:  56.2 KB

Elbette örnek çok, yol antik çakıl mozaik de (podima) olabilir, seramik de. Dediğim gibi bu hem eviniz, hem bahçenizin tasarımı, hem de ihtiyacınızın ne olduğu, hem de yola ayırdığınız bütçeniz ile ilgili.

İhtiyaçtan kastım şudur; bu yolun kullanım sıklığı ne, bebek arabası, pazar arabası ya da tekerlekli sandalye vs. bir araç yolu kullanacak mı, yol ortalama kaç kişinin kullanımında, hatta küçük çocuk var mı dan tutun, topuklu ayakkabı veya sandalet ne sıklıkta giyiliyora kadar müşteriyi bayıltan sorular bile sorarız.

Bu konuda bulunduğunuz ilde bir profesyonel yardım almanız da mümkün. Yukarıdaki analizleri yaparak sizin için en doğru, en güzel ve bütçenize en uygun yolu tasarlatıp yaptırabilirsiniz.

Milla beğendi.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 20-10-2008 saat 23:11
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 20:23   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
... Daha sonra o yola siyah kalın dayanıklı naylonlardan, (mebran da oluyor) (öyle pahalı bir malzeme değil) alıp döşeyin...
Böyle bir uygulama yapmaya niyetlenirseniz altına kesinlikle naylon sermeyin. Naylon hem suyu geçirmez hem de üzerine koyduğunuz malzeme yürür. Membran veya sera zemin örtüsü bir nebze daha uygun olur. Bu durumda da malzemeyi doğruna üzerine koymayın, örtünün üzerine önce dişli dere kumu serin. Taşı buraya yerleştirir, oturtursunuz. Arasına çakıl sereceğiniz bir uygulamayı kesinlikle bordürlü yapmalısınız yoksa çakıl yürür.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 22:03   #5
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Mine Hanım, bu yaptığınız uygulamarı bir konu altında bizlerle paylaşsanız ne kadar seviniriz bilemezsiniz. Her gördüğümüz güzel fotoğraftan bir şeyler öğreniyoruz. Elimizden geldiğince amatörce kendi bahçelerimizde uygulamaya çalışıyoruz. Fotoğrafların hepsi birbirinden muazzam.

Mesela bahçeci arkadaşlar bizim yürüme yolunu yaparken, kayrak taşlarının altına hiç bir şey sermeden öylesine yerleştirip çim tohumlarını atmışlardı. Baharda ve yazın hiç problem olmadı, ne zaman ki yağmurlar başladı, toprak yumuşadı bizim taşlar gömülmeye başladılar. Bu bahar hepsini tek tek söktüm, sizlerden aldığım bilgiler doğrultusunda, altlarına kum ve mıcırın en altında kalan toz gibi ince taşlardan serip, taşları birbirine daha yakın olacak şekilde yerleştirdim. Şimdilik problem yok ama yapılmış bir işi yeniden bozup yapmak daha çok yoruyor insanı.

Sizin uygulamarınızı gördükten sonra, yürüme yolunun bir kenarına, ilk fotoğrafınızdaki gibi çok yıllık bitkiler dikmeye karar verdim.

Verdiğiniz güzel bilgiler için çok teşekkür ederim.

gilan ve alperfect beğendi.
Eski 21-10-2008, 15:59   #6
Ağaç Dostu

Mine Hanım, Kullanım kolaylığını da düşünürsek galiba kalın harç derzli kayrak taşı daha uygun olacak, kenarlarına tuğla bordür de iyi fikir. Verdiğiniz bilgiler için yeniden çok teşekkürler, çok faydalandım.

Limon, size de teşekkür ederim. deneyimlerimizi paylaştıkça daha iyi şeyler ortaya çıkacak.

Eski 23-04-2012, 09:23   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bir dergide rastladım, bence çok güzel ve doğal görünümlü.
Name:  IMG_0256.JPG
Views: 23551
Size:  65.8 KB

Bahçe çitini kütüklerden yapmışlar.
Name:  IMG_0247.JPG
Views: 26217
Size:  61.6 KB

Eski 17-04-2013, 13:56   #8
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
bordür taşı ve parke taşı ile ekonomik bir bahçe yürüme yolu
Name:  bordür  027.jpg
Views: 28483
Size:  54.5 KB
Name:  bordür  028.jpg
Views: 34061
Size:  48.5 KB
Name:  bordür  029.jpg
Views: 22499
Size:  52.6 KB
Name:  bordür  030.jpg
Views: 24122
Size:  51.6 KB

ilksenozturk, abk ve Milla beğendi.
attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 16:13   #9
Ağaç Dostu

Biz sonunda böyle bir yok yaptık;

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2013, 10:58   #10
Yeni Üye

RenkliYonga's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Yürüme yollarında renkli yonga kullanabilirsiniz. Hem yabani ot çıkmayacak hemde yağmurda ayaklarınız çamur olmayacaktır. Doğal bir drenaj olacaktır. İstediğiniz zamanda renklerini değiştirme şansınızda var.

attar beğendi.
RenkliYonga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 11:29   #11
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RenkliYonga Mesajı Göster
Yürüme yollarında renkli yonga kullanabilirsiniz. Hem yabani ot çıkmayacak hemde yağmurda ayaklarınız çamur olmayacaktır. Doğal bir drenaj olacaktır. İstediğiniz zamanda renklerini değiştirme şansınızda var.
sayın RenkliYonga;nedir bu Renkli Yonga? biraz açar mısınız varsa resim yükler misiniz?

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 22:27   #12
Yeni Üye

RenkliYonga's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Sayın Attar,
Renkli yonga bildiğiniz ağaç cipsi (talaşın daha kalın kesilmişi), yalnız renklendiriliyor. Doğaldır, renklendirme kok boyası ile yapıldığından çevreye de zararı olmuyor. resmi en yakın zamanda yüklüyorum.

RenkliYonga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 16:59   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2014
Merhaba,
Yeni olduğum ve yeni konu açamadığımdan ve konu ile ilişkili olduğundan bu konuda yazıyorum.
Yürüme yolu konusunda birkaç noktayı detaylandırabilirseniz sevinirim.
Harç vb konularda hiçbir deneyimim yok. Acaba harç olmadan yani yukarıda belirtildiği gibi serbest şekilde olur mu? Tahmin ediyorum yer yer çökmeler olabilir. Bir de ahşap karoları sanırım "deck" şeklinde modelleri var piyasada birbirine geçmeli. Bunları yine serbest şekilde yerleştirebilir miyim? Tabi bunlar ne kadar korunaklı olur o da kafamı kurcalıyor. Çünkü epey pahalılar. Yani çalınmasından endişeliyim.
Şimdiden teşekkürler

Murat_agaclar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 16:34   #14
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Bende son zamanlarda parklara yapılan yürüme yolları hakkında bilgi almak istiyorum.Beton ile yapıyorlar ama değişik desenlerde çıkıyor.Güzel gözüküyor.Baskı beton kalıpları ile yapılıyorlar sanırım.Acaba bu kalıpları nereden bulabilirim.Tahmini fiyatları ne kadardır?

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 22:57   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Benimde bahcemde 5m falan bir yol yapmam lazim yagmurda camurda gecis saglayamiyorum. Maliyet cok tutsun istemedigimden elimdeki malzemelerle biseyler yapmak istiyorum. Yaratici fikirlerinizi bekliyorum elimde sokak taslari kutukler ve karo taslar var. İyi geceler arkadaslar

RapGame Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024