agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2009, 20:06   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Yarı gölgede yetişebilecek, yüzeysel kök yapan çim önerebilir misiniz?

merhaba,

Bol ışıklı ama doğrudan güneş görmeyen alandaki saksılarımda çim yetiştirmek istiyorum.Daha doğrusu saksılarda ağaçlar var ama toprak yüzeyini çim kaplamak istiyorum.
1. Ağaçları rahatsız etmemesi için de derin kök yapmayan, yüzeysel bir kök yapısı oluşturan,
2. Doğrudan güne görmeyen, yarı gölge ama ışıklı bir ortamda yetişebilecek
3. 10-15 cm. uzayan çim önerebilir misiniz?

Teşekkürler.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 20:11   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn MSaygın, Ophiopogon (Osmanlı çimi veya soğan çim) dikmenizi tavsiye ederim. Fide halinde satılıyorlar. İlk 3 sene yavaş gelişiyor, sonra da dairesel gelişme göstererek boşlukları kapatıyorlar. Kanaatkar ve dayanıklı bir yer örtücü.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 09:48   #3
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkür ederim sukranayalp.

Fotoğraflarına baktım çok güzel görünüyor ancak saksı yüzeyini kaplayacağım için ve belki de bu saksıdaki bitkileri 1-2 yıl içerisinde değiştirme ihtimali olduğundan 3 sene sonra değil de ilk yıldan hızla yayılan bir çim daha uygun olacaktır sanırım.

Bir de fide olarak Adana'da bulmam da sorun olabilir, tohum daha kolay olacaktır.

Sezon başında tohum olarak ekip, ilk yılda yüzeyi kaplayacak bir çim ihtiyacımı tam karşılar, böyle bir çim geliyor mu aklınıza?

Eski 21-02-2009, 19:52   #4
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

sukranayalp, bu saksılara şeflera dikmeyi planlıyoruz, Osmanlı çimi şeflera köklerini rahatsız eder mi sizce?

Eski 21-02-2009, 21:45   #5
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Geçmiş yıllarda Adana merkezdeki Atatürk parkındaki çam ağaçları altında tamamen gölgede çimler vardı. Son zamanda değiştirmişler mi? Halen aynı var mı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 19:12   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

nariçi, Atatürk Parkı'nı ne zaman gördünüz tam bilmiyorum ama son yıllarda çok çok güzelleşti.Şimndi her noktayı gözümde canlandıramıyorum tabi ama gölge yerlerdekiler çim değil de çime benzer uzun yapraklı bir bitki (ne olduğunu tam bilmiyorum, fotoğraf çekmeye çalışırım) ve vinca gibi kalmış aklımda.

Eski 22-02-2009, 21:04   #7
Ağaç Dostu

Sn MSaygın, Osmanlı çiminin kökleri yüzeyseldir. Zaten köklerinde soğancıklar vardır. Soğançim adının verilme nedeni de budur. Toprağın en fazla 5 cm. altına inerler. Bu nedenle saksı bitkilerinin yanında canlı aranjmanlar oluşturmak isterseniz, çekinmeden kullanabilirsiniz. Bir de görümü ile Osmanlı çimine benzeyen liriope muscari'yi tavsiye ederim.

Eski 22-02-2009, 22:03   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkür ederim sukranayalp, bu durumda Osmanlı çimi önerinize uyacağım.
Ben de bu arada tohumdan çiçekli başka ne yapabilirim diye aradım ama en uygunu bu görünüyor.

Sizce 60cm çapında dairesel alanı kaplamak için kaç kök/soğancık dikmeliyim?

Eski 22-02-2009, 22:54   #9
Ağaç Dostu

10 adet yeterli gelecek Sn MSaygın.

Eski 23-02-2009, 00:19   #10
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Parktaki çimler devamlı biçilen bir tür değil. Koyu yeşil ve kümeler şeklindedir. Ben göreli çok oldu yıllar oldu. 90 lı yılların başı.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 08:41   #11
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler, ben de 30 tane gibi hesap edip altından nasıl kalkarım diyordum 5 saksı için

nariçi, aynen dediğiniz gibi, biçilmeyen öbek öbek uzun çimler var.Ayrıca daha önce söylediğim gibi vinca var ve şu anda aklıma geldi, bazı bölgeleri de hedera ile kaplamışlar.

Atatürk Parkı 15 yıl öncesine kadar terkedilmiş, bakımsız, tropikal orman gibi bir yerdi.İnsanlar gidip oturup dinlenemiyorlardı, sürekli taciz vardı.Biz erkek erkeğe bile gittiğimizde saldırıya uğruyorduk şehrin göbeğinde.Sonra tamamen elden geçirildi, ağaçların bir kısmı kesildi, çok başarılı peyzaj çalışmaları yapıldı.Şimdi şehrin ortasında koca bir yeşil alan, insanlar oturuyor, koşuyor, spor yapıyor, sürekli yenilenen renk renk çiçeklerle çok güzel bir park oldu.Köpek sahipleri için ayrı bir alanı var, çardakları, havuzları, manolyaları, arakoryaları vs. huzur veriyor.

Düzenleyen MSaygin : 23-02-2009 saat 08:41 Neden: imla
Eski 23-02-2009, 09:50   #12
Ağaç Dostu

Sn MSaygın, yeni aklıma geldi. Kedilerin çok çok hoşuna giden bir ot var. Latincesini bilmiyorum. Ama bundan birkaç sene öncesinde Bauhaus'tan almıştım. Catnap gibi bir adı vardı sanırım.
Elimdeki kaynaklarda, bu bitki ile eşleşme bulamadığım için bilgisizim. Ama büyük yapı marketlerde kedi otu olarak aradığınızda bulacağınız ve çok da beyeneceğiniz bir bitki-ot.
Onu da tavsiye ederim. Görüntüsü çok güzel oluyor.

Bilmediğim birşey daha var. Çok yıllık mı yoksa tek yıllık mı? Aldığımda bahçeye dikmiştim. Bakım hatamdan dolayı kaybetmiş olabilirim.Aklınızda bulunsun diye yazıyorum bunalrı.

Eski 23-02-2009, 10:25   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İrlanda yosunu (Irish moss - Sagina subulata) işinizi görür mü bilmiyorum. Yükseklik 15 cm. Tohumlarını karınca70 satıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Ama serin iklim bitkisi olması bir dezavantaj sizin için.

http://davesgarden.com/guides/pf/go/2910/

Düzenleyen Todor : 23-02-2009 saat 10:33 Neden: ingilizcesi
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 11:46   #14
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

sukranayalp, kedi çimi diye bakınca 2 tür bitki çıkıyor, biri bildiğimiz yulaf sanırım (avena sativa) diğeri de cat nip (nepeta cataria).Catnip çim gibi değil de daha çok nane gibi bir bitki.
Yulafı uzadıkça keserek böyle çim gibi tutmak mümkün olur mu acaba, fotoğraflarda çok güzel duruyor

Todor, İrlanda yosunu ve Korsika nanesine çok heveslendim ama okuduğum kadarıyla burası yosun için çok sıcak gelecekmiş, yoksa Kerim Bey'de tohum varmış.Ama Korsika nanesi denemek istiyorum gölge alanda.

Şu durumda en doğrusu Osmanlı çimi görünüyor, ondan bulmaya çalışacağım ama bir saksıda da Korsika nanesi deneyeceğim, bakalım nasıl olacak.

Eski 23-02-2009, 12:57   #15
Ağaçsever

bulik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2009
bundan yaklaşık 1 ay önce vilmorin'in kedi nanesi tohumunu alıp viyollere diktim
ama sadece 1-2 dal cılız cılız çıktı gerisi olmadı, tohumdan yetiştirmek zor gibi

bu arada yulaftan çim denemesine kesinlikle ben de katılıyorum çok güzel gözüküyor

bir sorum olacak, 60m2 bir alan için ne kadar irlanda yosunu çimi kullanmak gerekir fikri olan var mı?

teşekkürler

Düzenleyen bulik : 23-02-2009 saat 15:55 Neden: yanlış kelime
bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 15:32   #16
Ağaç Dostu

Sn MSaygın, beni de bilgilendirmiş oldunuz. Yulaf, benim 3. olarak size önerdiğim bitki.

Eski 23-02-2009, 16:49   #17
Ağaçsever

bulik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Bu bitki basılmaya karşı dayanıklı mı bilen var mı ?

bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 12:40   #18
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

sukranayalp, Osmanlı çimlerimi edindim, genişçe viyollere aldım şimdilik, öneriniz için yeniden teşekkür ederim.

Osmanlı çimi gölgeyi sever mi demeliyiz yoksa gölgeye de tahammül edebilir mi demeliyiz?
Yani asıl yerlerine ekene kadar da gölgede mi tutmalıyım yoksa bu arada güneşli bir yerde bekletsem daha mı iyi olur?

Bir de azot ağırlıklı bir gübreyle gübrelesem, sever mi acaba gübrelenmeyi?

Eski 12-03-2009, 13:22   #19
Ağaç Dostu

Sn MSaygın, Osmanlı çimi herzaman için gölgeyi sever. Dikim yapana kadar yine gölgede bekletin.

Kökleri soğanlı olduğu için NPK eşit ağırlıkta gübreler kullanabilirsiniz. Sadece azota yönelmeyin.

Bitkinin en gösterişli hali, kardeşleme yapması ile ortaya çıkacak. Bu da başlarda uzun sürüyor. Yaklaşık 2 seneyi alıyor.

Eski 12-03-2009, 14:32   #20
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim, gölgeye alacağım.

Haklısınız, şu an her kök çok cılız görünüyor, bu yüzden affınıza sığınarak saksı başı 10 değil 25 adet dikmeyi düşünüyorum.Yoksa hiç dolu görünmeyecek bu dönemde.İleride sıkışma olursa aradan çeker başka yere alırım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024