agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler > Peynir
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen eylems
  • 2 Gönderen eylems
  • 1 Gönderen akkelebek
  • 1 Gönderen alperfect
  • 1 Gönderen GamzeA.

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2011, 16:31   #1
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Evde çeçil, dil,kaşar,hellim,erzincan tulumu veya örgü peyniri vb. yapımı

Evde çeçil, dil,kaşar veya örgü peyniri yapımı hakkında aramızdaki arkadaşlardan illaki bilenler vardır. Birkaç kez internetten edindiğim bilgilerle denemelerim oldu ama kaşar peynirini sadece iki kez tutturabildim sanki bilgilerde bişeyler eksik gibi. Geleneksel yöntemlerle yapanlar bilenler varsa ve adım adım paylaşırlarsa çok sevinirim.

ayhanykaya beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 13:31   #2
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Red face Tel Peyniri yapımı.

Kars'lı bir teyzeden tel peyniri yapımını anlatımla öğrendiğim kadarı ile (çiğ süt bulamadığımdan henüz denemedim) anlatayım: Çiğ süt vakit kaybetmeden yağından ayrılır ki bunun makinası varmış ben yağlı yağsız süt yoğunluğunun farklı olmasını kullanarak makinasız gelişi güzel ayıracağım. Yağsız kısıma 10 lt süte 5 damla gibi peynir mayası eklenip ateşe oturtulur ve sürekli karıştırılır oklava gibi bir tahta sopaya kaynadıkça yapışırmış peynir. Süt iyice durulana kadar ve sopaya peynir yapışana kadar devam edilmeliymiş biraz meşakkattli imiş. Sonra peynir sopadan sıyrılıp bir legende hızlı hızlı hamur gibi yoğurulurmuş eğer katılaşırsa tencedeki süt kalıntısına atılıp ısınması sağlanırmış. Hamur gibi yoğurma işlemine fikren kanaat edince peynirin iki ucundan tutulup sakız uzatır gibi sürekli uzatıp katlanırmış. Daha sonrasında ise peynir tel tel ayrılıyormuş. Çiğ süt bulduğumda deneyeceğim. Deneyimi olan arkadaşlar var ise konuyu gariban bırakmamalarını rica ederim.

çiftçi5234 ve yağmur beğendi.
Eski 11-10-2011, 14:22   #3
Ağaçsever

akkelebek's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
merhaba,

uzun zaman yaşadığım Fransa'dan dönmenin tek acısı, peynir konusunda oldu. Her ne kadar Türk peynirleri çeşitlerini bilip, tüketsem de insan bazı bazı peynir çeşitliliğini çok özlüyor. Hatta adam gibi keçi peyniri bulamamak ya da sadece bir formda keçi peyniri bulabilmek insanı sıkıyor, şu çeşitliliğin ortasında..

Evde kendi başıma nasıl bakarım diye araştırırken şu bloga rastladım. Ben hayatıma yeni giren bebek yüzünden malesef başlayamadım sadece çökelek, lor da kaldım, ama belki size yardımı olur.

Artizan Peynirci

kolay gelsin, sevgiler..

ayhanykaya beğendi.
akkelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 15:13   #4
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar;

Gittim gene 50 sene öncesine sayenizde.
Diyarbakır'da, ölenlerin rahmetleri bol olsun inşallah, anneannem, annem ve 2 teyzem yaparlardı. Bizde etraflarında koşuşurduk, ta ki peynir yığınından bir avuç alıp, parmakları ile avuçları arasında o topağı ceviz şekline sokup, bize verene kadar. Hemde sıcak sıcak.

Teşekkürler böyle bir sayfa için.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 17:57   #5
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akkelebek Mesajı Göster
merhaba,

uzun zaman yaşadığım Fransa'dan dönmenin tek acısı, peynir konusunda oldu. Her ne kadar Türk peynirleri çeşitlerini bilip, tüketsem de insan bazı bazı peynir çeşitliliğini çok özlüyor. Hatta adam gibi keçi peyniri bulamamak ya da sadece bir formda keçi peyniri bulabilmek insanı sıkıyor, şu çeşitliliğin ortasında..

Evde kendi başıma nasıl bakarım diye araştırırken şu bloga rastladım. Ben hayatıma yeni giren bebek yüzünden malesef başlayamadım sadece çökelek, lor da kaldım, ama belki size yardımı olur.

Artizan Peynirci

kolay gelsin, sevgiler..
Sn. akkelebek çok güzel bir link vermişsiniz açık akıcı bir anlatımı var teşekkür ederim

ayhanykaya beğendi.
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 18:52   #6
Ağaçsever

akkelebek's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperfect Mesajı Göster
Sn. akkelebek çok güzel bir link vermişsiniz açık akıcı bir anlatımı var teşekkür ederim
Aracı olarak bir faydam olduysa, ne mutlu sevgili alperfect... insan denemese bile, bilgi yüklü blogları keyifle takip ediyor.. sağolsun Gürkan Yeniçeri takip etmesi çok zevkli bir blog hazırlamış..onun ellerine sağlık, denerseniz size de kolay gelsin diyorum..

akkelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 20:02   #7
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Teşekkür ederim akkelebek güzel bilgiler var. Aramızda illaki geleneksel yöntemlerle yapılan peynirlerin tariflerini bilenler vardır. Diğer arkadaşlarımızın da bu sayfayı farkedip paylaşmalarını bekliyoruz.

Eski 14-02-2014, 17:53   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2013
eski konuyu canlandırıcam ama, peynir konusunda bilgisi olan varsa bende faydalanmak isterim.. Limonla kestirerek lor peyniri yapıyorum ama kaşar vs yapmak istiyorum..
peynir mayasının fazlasınında zararlı oldugunu duydugum için çekiniyorum açıkcası..

eylems beğendi.
GamzeA. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 10:12   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Tel peyniri çok seviyorum. Yapımını bilen forum üyelerimiz var mı acaba ? Bilen varsa tecrübelerinden faydalanmak isteriz.

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024