agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler > Peynir
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2012, 14:21   #31
Ağaçsever

beryun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Tesekkurler sayin sakdag,icersine cesniler eklendiginde gayet lezzetli oluyor.bence extra yaga ihtiyaci olmaz...beni hazir uretim labneden vazgeciren (pek cok hastami da..)kalitesiz yag ve tuz icerigi olmustu ..cocuklarima boyle bir aliskanlik sebebi olmustum zamaninda...cok. Skur ki artik kutu labneleri yemek istemiyorlar...

beryun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 16:36   #32
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın Sakdağ, verdiğiniz bilgiler ve uyarılarınız için çok teşekür ederim. Önemli noktalar.
(Sütü kesinlikle kaynatacağız ve krema yerine süt veya yoğurt kaymağı koyacağız, tamam. )

Ama yoğurt mayası kullanmak kısmını anlamadım.

Normal yoğurt yapar gibi sütü mayalarsak, o yoğurt olmaz mı?..)

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 16:55   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-02-2012
ben sirkeyle peynir yapanları biliyorum. ama bu da dikkatimi çekti doğrusu. Geçenlerde evde tereyağ yapmayı kafaya koymuştum ama çok zahmetli vazgeçtim )

ddmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 19:59   #34
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Agözce, yoğurt mayası kısmı, ekstra yağlı hale getirilmiş süt için geçerlidir, normal sütte yoğurt yapmış oluruz. Hazır labnelere dikkat ederseniz, çok net bir yoğurt tadı mevcuttur.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 20:11   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2012
merhaba arkadaşlar,
Sn. Sakdağ,
çiğ sütle yapılanların risk taşıdığını bildiğim için peynir mayalandıktan sonra kaynatmayı tercih ettim.pastörize etmek için 67 derece sıcaklıkta 30 dakika tutulması gerekiyormuş ama evde sıvı termometresi olmadan bunu takip etmek imkansız.
(Sütün doğal niteliklerinin bozulmaması için, 62-65°C gibi oldukça düşük bir sıcaklık 30 dakika süre ile uygulanır. Peynire işlenecek sütün pastörizasyonunda da bu değerler uygundur şeklinde bilgi buldum internette)
önerileriniz varsa değerlendirmek isterim kaynama noktasına gelen peynir aradığım özellikte olmuyor çünkü.Marketlerden şarküterilerden aldığımız peynirler de sanki peynir tadında değil gibiler... Çocuğuma ev yapımı yoğurt yediriyorum ve peynirini de evde yapmak için her yolu denemeyi düşünüyorum tabi sağlığı riske atmadan birde kutu sütlerle yoğurt bile mayalanmıyor içinde yararlı bakterilerden hiç yok neredeyse.. yoğurt tutmayan sütten peynir de olmaz diye düşünerek hiç denemedim bile . bildiğiniz yöntemler varsa bu konuda aydınlanmak isterim.
Ve Sn Feriha,
kullandığım mayanın markası Trakya, içeriğinde su ve proteaz karışımı, NaCl, ve sodyum benzoat var. 6 lt süte 2,5 ml yeterli oldu belki daha azı ile de tutabilir ama ilk defa denediğim için minimum ölçüyü denemedim. litreye 0,45 ml'den hesapladım 0,35 ml'den hesaplanırsa daha az koyulabilir. ancak bu kullanılan mayaya göre değişiyormuş.satın alacağınız mayanın üzerindeki bilgiye göre bir oranlama yapmak gerekliymiş. Denemelerinde herkese başarılar diler ustalara da saygılarımı iletirim.

güler seferoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 11:16   #36
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Denedim nihayet. 1 lt pastörize süte 35 gr beyaz peyniri yoğurt mayalar gibi mayaladım, bezlere sardım.

Saat 16:00 gibi mayaladım, sabah açtığımda tutmadığını gördüm ve derin bir tencerede su kaynattım, mayaladığım kabı üstüne oturttum ve uzunca bir süre bezlere sarıp bekledim.

Açtığımda tutmuştu, tülbentle süzdüm, tadı güzel olmuştu, biraz tuzlayıp buzdolabına kaldırdım.

Yani azimle uğraştım, peynirime kavuştum.

tener beğendi.
mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 12:07   #37
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Dün radyatör üzerimde ilk denememi yaptım, akşama kadar tutmadığı için mecburen sabahı bekledim, bu sefer de aşırıya kaçtğı için peynir, arasında bol hava boşluğu ile üste toplanmış, iyice katılaşmış, altta da suyu iyice ayrışmıştı. Sonuçta çok ekşileşti, mayaladığım peynir de yoğun kokulu koyun peyniri olduğu için kokusu ve tadı kötü oldu.

Bugün ikince denemeyi, başka peynirle yapıyorum. Akşama açacağım.

tener beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 13:43   #38
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Labnem olmuş bile Sayın Sakagün'ün tavsiye ettiği gibi, ısının korunması için alüminyum folyo kullandım, 4 saatte mayalandı. Bundan sonrakileri, daha önce de evde bulunan, alüminyum folyo ile yatılım yapılmış, ağzı fermuarlı küçük alış veriş veriş çantasının içinde yapacağım.

Tadı için bir şey diyemiyorum, henüz ılık ve süzülmedi.

tener beğendi.
Eski 13-02-2012, 01:04   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Biz de labne peynir yaptık nihayet. Bir tanıdıktan mandıra sütü aldık. Eşim kaynattı, soğuttu, beyaz peynirle mayaladı, kaba bezle sardı. Yarım litre kadar olan süt kullandık. Bugün açıp süzdüğünde tadına baktık. Tadı güzeldi. Şimdilik dolaba koyduk. Yarın tadı nasıl olacak bakalım.

Bilgiler için herkese teşekkür ederim.

Selamlar.

tener beğendi.
bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 11:00   #40
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Labnem olmuş bile Sayın Sakagün'ün tavsiye ettiği gibi, ısının korunması için alüminyum folyo kullandım, 4 saatte mayalandı. Bundan sonrakileri, daha önce de evde bulunan, alüminyum folyo ile yatılım yapılmış, ağzı fermuarlı küçük alış veriş veriş çantasının içinde yapacağım.

Tadı için bir şey diyemiyorum, henüz ılık ve süzülmedi.
Bu sabah tadına baktık, çok güzeldi, kesinlikle yapmaya devam edeceğim.

tener beğendi.
Eski 22-02-2012, 17:17   #41
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
evde labne peyniri yapan arkadaşlaraayrıca teşekkür ediyorum ,sürekli yapmasanızda enazından denediniz
cevaplara tek tak baktım doğrusu hayran kaldım,eeee nedemişler boynuz kulağa geçicekki sanat ilerlesin
ben işteyken hanım sütçüden yine 10 kg süt almış kaynatıp soğması , ısı 40 c bulunca hemen labne peyniri yapımına başladık ,
bir kısmınlada yoğurt mayalandı ,haa unutmadan maya köy yoğurtu mayası olsun bakkal yoğurtu mayası kullandığımda mayalanan yoğurt hem tatsız hemde sakız gibi uzuyor bilginize
yaklaşık 1kg sütlede kefir yapıyorum anlıcağnız bu iş bizde hobiyi geçti aşk oldu
kolay gelsin

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 17:21   #42
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
İdris bey, çok teşekür ederiz.

Ve ikinci tarifi bekliyoruz...

tener beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 17:39   #43
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güler seferoğlu Mesajı Göster
Sayın hberbul ,
bu şekilde değil de peynir mayası ile yapılanı merak ediyorum esasında.bizim memlekette süt sağıldıktan hemen sonra süzgeçten geçirilir ve mayalanır kaynatılmadan. üzeri kapatılır maya tuttuğu zaman tencerenin üzeri açılır ve bir bıçakla kesilir (tencere içindeyken dilimlere ayrılır). bu , tencere ocağa konulduğunda peynirin her yerine eşit ısı ulaşabilmesi içindir.ocakta kısa bir süre kaynatılır ve dediğiniz gibi bez torbaya dökülüp ağırlık altında 1 gün bekletilince peynir hazır olur. tek problemim var bu sistemde ne kadar süte ne kadar maya kullanıcam onu bilemedim. şişe üzerinde yazan ölçü 100 lt süte 35-45 ml .. ben 1 litre gibi küçük miktarları düşününce ölçmek mümkün olmayacak gibi... 5 lt sütte denemeyi düşünüyorum ilk olarak . 2, 25 ml olarak hesap makinesinde hesapladım ama doğru miktar mıdır bilmiyorum.herhalde yine oğlumun şurup kaşığıyla ölçüp deneyeceğm. güzel sonuç alırsam buraya da yazarım. teşekkür ederim bilgiler için..
Çay kaşığıyla bir kaşık yeter.Annem hep o kadar koyar.Mayalamaya yetiyor..

tener beğendi.
münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 20:02   #44
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
İdris bey, çok teşekür ederiz.

Ve ikinci tarifi bekliyoruz...
sevgili arkadaşlar ikinci tarif için biraz geç kaldık ,ama yeni sezon için olabilir
bu seferki tarif peynir tarzı deyil kahvaltı uzantısı bir tarz
sabah kahvaltısı AJVAR ayarında yine trakya usülü kahvaltıların vazgeçilmezi ,en azından benim için
bu akşam tarifi vermiyecem ama en kısa zamandasaygı ve sevgilerimle..idris

tener ve bıcırık beğendi.
Eski 25-02-2012, 15:13   #45
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Başlığı gördüğümden beri denemek istiyordum. Nihayet üç gün önce sütçü geldiğinde hemen değerlendirdim.

Aynı zamanda hem yoğurt hem peynir mayaladım. Dört saatin sonunda yoğurt olmuş, peynir aynen duruyordu. Sarıp sarmalayıp sabaha kadar beklettim. Sabah baktığımda yine olmamıştı. Ben de tencereyi sıcak su dolu kabın içine bıraktım. Sonuç, hemen tuttu. Şöyle bir görünüm aldı.

Name:  1.JPG
Views: 3613
Size:  21.6 KB

Sonrasında tülbentte süzüldü, hafif tuzlandı. Tadı nefis oldu. Pek kolay kolay her şeyi beğenmeyen eşim bile çok beğendi.

Tarif için teşekkürler, sayın idris şenol.

tener beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 20:07   #46
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Başlığı gördüğümden beri denemek istiyordum. Nihayet üç gün önce sütçü geldiğinde hemen değerlendirdim.

Aynı zamanda hem yoğurt hem peynir mayaladım. Dört saatin sonunda yoğurt olmuş, peynir aynen duruyordu. Sarıp sarmalayıp sabaha kadar beklettim. Sabah baktığımda yine olmamıştı. Ben de tencereyi sıcak su dolu kabın içine bıraktım. Sonuç, hemen tuttu. Şöyle bir görünüm aldı.

Eklenti 270644

Sonrasında tülbentte süzüldü, hafif tuzlandı. Tadı nefis oldu. Pek kolay kolay her şeyi beğenmeyen eşim bile çok beğendi.

Tarif için teşekkürler, sayın idris şenol.
afiyet olsun
nedemek sayın üstad sizin mutluluğnuz benim mutlululuğum
elerinize sağlık Allah yar ve yardımcız olsun esen kalın

tener beğendi.
Eski 24-03-2012, 23:09   #47
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben de bir kaç kez denedim, yeni yoğurt makinemle. Bir heves her okuduğumu yapmaya çalışıyorum. Arada tutturamadıklarım da oluyor.

İlk denememde İdris Bey'in tarifi gibi beyaz peyniri çatalla ezip maya olarak kullandım. Gayet güzel tuttu ancak hafif pütürlü oldu, lora benzedi, labne gibi pürüzsüz olsun diye blender dan geçirdim, çok başarılı olamadım ama ilk deneme için fena sayılmazdı. Sonra bunun suyunu bir kaba alıp buzdolabına kaldırdım. Geçen gün o peynir altı suyuyla sütü mayaladım ancak bu sefer peynir olmadı bayağı yoğurt oldu. Bir yerde bir terslik oldu ama nerde?

tener ve Tenar11 beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 09:44   #48
Ağaçsever

beryun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Blender kullanınca,daha iyi bir sonuç alıyoruz biz de..
Ayrıca kalan peynir altı suyunu (tuzsuz iken) ekmek hamuruna katıyorum.ekşi maya etkisi yapıyor.Keklere de denedim ,gayet basarılı...afiyet olsun...

tener ve alperfect beğendi.
beryun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 16:37   #49
Ağaçsever

mutter's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Çok iyi fikir, kendi ekmeğimi yapıyorum bazen ama peynirimi hiç yapmamıştım. Artan suyu kullanarak bir taşla iki kuş vuracağım bu haftasonu!

mutter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 11:20   #50
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
sütü kaynattıktan sonra üzerinde oluşan kaymağı alacak mıyız? almayacaksak peynir mayalandıktan sonra o yağ ne oluyor?

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 00:51   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Zaman zaman ben de peynir mayaliyorum. Eski alışkanlık hazır peynir mayası kullanıyorum.

Sütü kaynadıktan sonra kepçe ile havandırarak 15 dakika kadar daha kaynatıyor sonra bir 15 dakika kısık ateşte bekletiyorum. Soğutup kaymak alıyor ondan sonra yeniden ılıtarak yoğurt veya peynir mayalıyorum.

Maya kıvamını da soğuk sütün yarısını kaynatıyor sonra birleştiriyorum. Bu ısı yoğurt için ideal peynir için sıcak oluyor, biraz daha bekleterek veya kaynamadan az önce alarak ayarlıyorum.

Yağı alınmamış sütte fire daha fazla oluyor.

Mayaladıktan sonra 1,5 saatte açıp bıçak ile kare kare kesiyor yeniden sarıp sarmalıyorum. 3-4 saat sonra suyu kısmen ayrılmış oluyor.

Süzüyorum ve bu aşamadan sonra yağlı peynir yapmak istersem süzülmüş süte hafif ılıkken oda ısısında yumuşamış tereyağı ve sonra sütü süzülmüş kaymağı karıştırıp peynire katıp elimle yoğurarak yeniden şekil verip süzdürüyorum. Yağsız peynir seviyorum.

Bazen, ezilmiş sarımsak veya ince doğranmış salatalık turşusu, ince doğranmış yeşil veya kırmızı biber ilave ettiğim de oluyor.

Diğer kısımlar sizin anlattıklarınız ile hemen hemen aynı.

Eklemeyi unutmuşum peynir altı suyu çok değerli. Hücre zarını güçlendiriyormuş. İlaç sanayiinde de kullanılıyormuş. Aklımda kaldığına göre derin dondurucu ısısında uzun yıllar sağlıklı bekleyebiliyormuş. Ben et suyu gibi buz torbalarına koyuyor ve yemek yaparken bir kaç parça yemeğe koyuyorum. Aman atıp ziyan etmeyin

Kiraz beğendi.
Füsun Çağırgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 11:50   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2013
İdris Bey tarif için teşekkürler.Bir süredir sütçümden aldığım sütle yoğurt,,peynir,sütün kaymağından tereyağ yapıyorum. Labne tarifiniz denedim ve sonuç mükemmel eşim ve zor beğenen oğlum bayıldı.4.günde ekşimeye başladı daha uzun dayanabilmesi için ne yapabilirim.

thacilar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 08:06   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Merhaba ben yeni üye oldum

Sevgi Durul beğendi.
Jade_Mebarak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 13:14   #54
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jade_Mebarak Mesajı Göster
Merhaba ben yeni üye oldum
Hoş geldiniz. Sizi buraya alalım.

Yeni üye olan arkadaşlar kendilerini, verdiğim linkte tanıtırlar.

loveforlife beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024