agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Palmiye (http://www.agaclar.net/forum/palmiye/)
-   -   Şili Şarap Palmiyesi (Jubaea chilensis) (http://www.agaclar.net/forum/palmiye/30044.htm)

İzmirli 30-01-2013 03:18

Şili Şarap Palmiyesi (Jubaea chilensis)

Merhaba =)

Uzun süredir aklımda olan, araştırdığım ancak çevremde rastlayamadığım bir Palmiye türü olan Jubaea chilensis ile ilgili bir başlık açmak istedim. Böylelikle bu palmiye türü hakkında deneyimi olanlar bizler ile paylaşabilir ve bizleri bilgilendirebilirler diye düşünmekteyim.
Bu palmiye türü soğuğa dayanaklı olup, boy olarak ta 20 mt. 'ye yaklaşmakta imiş. İzmr ve çevresinde rahatlıkla yetişeceğini düşünüyorum ancak emin değilim.

Bildiğim kadarı ile Jubaea chilensis sadece Köyceğizdeki Palmiye Merkezinde yetişmekte.

Deneyimi, bilgisi olanlar yardımcı olurlar ise oldukça memnun olurum.

lusoari 30-01-2013 17:36

Ondan bende aradım belki bulurum diye ama bulamadım sevipte yetiştirmek istediklerimden biri gerçi benim sevmediğim palmiyede yok ya :)

Nautilus Cycad 31-01-2013 10:21

2 Eklenti(ler)
Bende tohumdan - fidan haline getirdiğim birkaç tane var. Gelecekte oluşacak botanik bahçemin hayali ile büyüyorlar. :)

Nautilus Cycad 31-01-2013 10:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lusoari (Mesaj 1094368)
Ondan bende aradım belki bulurum diye ama bulamadım sevipte yetiştirmek istediklerimden biri gerçi benim sevmediğim palmiyede yok ya :)

Vallaha Sevmediğiniz palmiye yok galiba :D

lusoari 01-02-2013 18:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad (Mesaj 1094662)
Bende tohumdan - fidan haline getirdiğim birkaç tane var. Gelecekte oluşacak botanik bahçemin hayali ile büyüyorlar. :)

Çok beğendim valla canım arkadaşım güle güle büyütürsün inşallah hayallerinin gerçek olmasını çok isterim ama benim sendeki gibi koleksiyonumun olması için kim bilir kaç fırın ekmek yemem lazım orası malum :D

Fagus Sylvatica 01-02-2013 18:44

Sayın Nautilus Cycad ve lusoari, önceden palmiyelere neredeyse hiç ilgi duymazdım. Sizin bir kaç sohbetinizi gördüm palmiyeler hakkında ve beni de bir palmiyesever yaptınız galiba. Tebrikler size. Sanırım biraz tohum bulup yetiştireceğim. (fidan bulmak daha kolay ama tohumdan yetiştirmek daha zevkli :D )

lusoari 01-02-2013 20:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica (Mesaj 1095488)
Sayın Nautilus Cycad ve lusoari, önceden palmiyelere neredeyse hiç ilgi duymazdım. Sizin bir kaç sohbetinizi gördüm palmiyeler hakkında ve beni de bir palmiyesever yaptınız galiba. Tebrikler size. Sanırım biraz tohum bulup yetiştireceğim. (fidan bulmak daha kolay ama tohumdan yetiştirmek daha zevkli :D )

Sevgili Fagus Sylvatica aramıza hoş geldin :) sende olan türler neler?

Fagus Sylvatica 01-02-2013 22:41

Hoşbulduk. Henüz hiç bir tür yok :D Palmiyelere olan ilgim henüz bir kaç günlük. ben daha çok saksıda yetiştireceğim ama. Çünkü bahçede daha çok bir geniş yapraklı kombinasyonu var. O büyüyü bozmak istemiyorum. Ama belki kendime tropik bir köşe ayırabilirim. Bunu bir süredir düşünüyorum. Sonuçta palmiyeler fazla yer kaplamıyor.

Nautilus Cycad 02-02-2013 00:03

Sevgi paylastikca cogalirmis zaten lusoari.... 1 sili fidesi ayirdim sana...... ;)

Nautilus Cycad 02-02-2013 00:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica (Mesaj 1095488)

Guzel yorumunuz beni onure etti. Tesekkur ederim. Palmiye seviyorum ama kuru kuru degil. Bir seyi sevmek icin nedeniniz olmali.

Neden mi ? Bir kactanesini paylasayim sizler ile...

1. Simdi diktiginiz bir palmiye 50 sene sonra da yerinde durur
2. Yaz kis yesildir. Canlidir. Hep renklidir.
3. Yapraklarini dõkup ortaligi kirletmez.
4. Yapraklari o kadar duzenlidir ki izlemeye doyamam.
5. Govdesi o kadar heybetlidir ki kimi zaman yasayan heykellerdir.
6. Kendini canlilardan korumak icin dikenler geliştirir
7. Hastalandiniz 4 ay bahceye bakamadiniz..... siz yine capcanli karsilar... dirayetlidir. Gücludur.
8. Tarihin ilk bitki turlerindendir. Yasayan tarihtir.
9. Asildir. Zenginliktir.
10. Burada aciklarsam anlasilmayacak arastirdigim birkac neden daha....

Onlari bahceme dikmiyorum sadece ayni zamanda arastirmalar vb. Isler yapiyorum bos vakitlerimde

Daha anlatilacak cok sey var da cep telf. Yazdigim icin zorlaniyorum.. anlatirim daha :)

Ama inanin bu yorumunuz beni cok mutlu etti.....

Fagus Sylvatica 02-02-2013 00:29

Asıl ben teşekkür ederim. Beni minik bir tropik alan oluşturmak için heveslendirdiniz. Sanırım gerçekten sevgi paylaştıkça çoğalıyor :) .

lusoari 02-02-2013 09:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad (Mesaj 1095642)
Sevgi paylastikca cogalirmis zaten lusoari.... 1 sili fidesi ayirdim sana...... ;)

Sana ne kadar çok teşekkür etsem azdır Nautilus Cycad :) palmiye yetiştirmek bence çok zevkli dediklerine katılmamak elde değil evin içinde veya bahçede bakmak sorun yaratmıyor onları çok seviyorum çünkü kışın içeri aldığında gelişme süreci yavaşladığı için ilkbahara kadar yaprakları deforme olmuyor,sahibinin dikkatsizliklerini hoş görü ile karşılıyor,yavaş büyüdüğü için yeni yapraklar verirken sahibini çok heyecanlandırıyor, gelen misafirler dikkatsizce yanından çarparak geçtiklerinde yaprağı kırıldımı diye baktığında bişey olmamış olarak seni gülümseyerek ve hiç birşey olmamışcasına seni dimdik ayakta karşılamasına ve de çok büyük veya çok küçük olmasına rağmen dikkat çekebiliyor ne cins palmiye olursa olsun palmiye yetiştirmek bence en güzel duygulardan birtanesi

İzmirli 03-02-2013 01:30

Şili Şarap Palmiyesinin fide halinde yetiştiğini görmek beni mutlu etti. Pek sevimli gözükmekteler. Palmiyeler güzellerdir, özellikle ege, akdeniz bölgelerinde doğal bir görüntü halinde, yaprakları budanmayıp kendiliğinden kuruduğunda rüzgarda duyulan sesleri ayrı bir güzeldir. Tabi her zaman -eğer bir öncelik var ise- yerel ve o bölgenin bitkilerinedir. Selvi ağaçları, keçiboynuzları, ardıç ağaçları, fıstık çamları ile birlikte bir bahçede var olan palmiyeler sevgili Nautlis Cycad'ın da dediği gibi ayrı bir güzellikte, hep yeşil ve sağlıklı şekilde beklemektedirler bizleri :)

Şili Şarap Palmiyesinin yetişmiş büyük halleri Türkiye'de var mı diye merak etmekteyim.

C.Anıl 20-12-2013 18:02

Bence de çok güzel bir palmiye ama çevrede yok.Hindistan cevizi palmiyesinin obezine benziyor:)

Türkiyede jubaea chilensis satan bir firma var aslında.internet sitesi:Jubaea chilensis

İzmirli 08-02-2014 04:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi C.Anıl (Mesaj 1231453)
Bence de çok güzel bir palmiye ama çevrede yok.Hindistan cevizi palmiyesinin obezine benziyor:)

Türkiyede jubaea chilensis satan bir firma var aslında.internet sitesi:Jubaea chilensis

Sevgili C.Anıl,

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Gidip bakıp, soracağım.

Sevgiler

Axwell 21-04-2014 18:12

Bu palmiye türü gerçekten çok heybetli istanbulda yetişirmi acaba nereden temin edebilirim

Nautilus Cycad 29-05-2014 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Axwell (Mesaj 1273613)
Bu palmiye türü gerçekten çok heybetli istanbulda yetişirmi acaba nereden temin edebilirim

Bitkilerin çoğu ışık alan, rüzgar almayan yerde uyum sağlar.... Bilmem anlatabildim mi :)

C.Anıl 24-10-2016 20:22

Sayın İzmirli,

Bahsettiğim firmayla iletişime geçtiniz mi?Ne cevap aldınız,jubaea chilensis temin edebildiniz mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024