agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Palmiye (http://www.agaclar.net/forum/palmiye/)
-   -   Soğuğa Dayanıklı Palmiye (http://www.agaclar.net/forum/palmiye/26505.htm)

C.Anıl 04-03-2012 16:13

Soğuğa Dayanıklı Palmiye

Arkadaşlar ben -25 dereceye dayanıklı bir palmiye türü duydum.Bu türün ne olduğunu bileniniz var mı?

kelebek çalısı 04-03-2012 18:08

Nannorrhops ritchiana (Mazari Palm),
Rhapidophyllum hystrix (Needle Palm), soğuğa en dayanıklı tür olarak geçiyor.
Dwarf palmetto (sabal minor),

Bunlar soğuğa en dayanıklı türler olarak literatürde yer almakta. Bu türler soğuğa dayanıklı, fakat gelişimleri açısından ılık yazlara ihtiyaç duymaktadırlar.

Trachycarpus fortunei (Windmill Palm), Çin ve Japonya' ya özgü Yelpaze palmiyesinin de -25 lere varan soğuklara rağmen yaşamlarını sürdürebildikleri bilinmektedir.

Umarım genel olarak bir fikir oluşturmanıza yardımcı olur.

yaşar35 15-03-2012 15:20

İlk defa duydum soğuya dayanıklı palmiyeyi :)

olcim 15-03-2012 15:29

Erzurum da yaşar mı acaba ?

kelebek çalısı 15-03-2012 19:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olcim (Mesaj 925889)
Erzurum da yaşar mı acaba ?

Belirtilen türlerdeki palmiyelerin soğuğa dayanıklı oldukları kanıtlanmış belki, fakat gelişimlerini sağlayabilmeleri açısından bu dondurucu soğuklardan sonra ihtiyaç duydukları ılıman yaz günlerinin süresi konusunda bir fikrim yok. Yaz mevsiminin kısa sürdüğü yerlerde ne derece sağlıklı bir gelişim gösterirler bilmiyorum açıkçası.

Palmiyelerini ve kimi tropikal bitkilerini bu soğuk iklim şartları altında yetiştirenlerin, ağaçlarını binalarının güneye bakan cephelerinde yetiştirdikleri, bu yolla bir mikro klima etkisi yaratarak soğuğun direkt etkisini kırdıklarını söyleyebiliriz. İyi bir koruma ile, belirtilen türlerdeki palmiyelerin soğuk iklimlerde yaşamda kalmaması için bir neden olmadığından bahsedilmektedir.

C.Anıl 16-03-2012 19:59

Teşekkür ederim,süper:)

denizakvaryumu 02-04-2012 00:16

hardiestpalms.com :: Cold-Hardy Palm List

Linkte çok güzel bir liste var.

Sıcaklık F olarak verilmiş.C ye çevirin derim.

Aramızda listenin ilk beşinde yer alan palmiyeleri yetiştirip satan arkadaş varsa lütfen buraya yazsın.

Hamit Bey, siz ne dersiniz :)

hamibasoglu 21-04-2012 15:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 938952)
hardiestpalms.com :: Cold-Hardy Palm List

Linkte çok güzel bir liste var.

Sıcaklık F olarak verilmiş.C ye çevirin derim.

Aramızda listenin ilk beşinde yer alan palmiyeleri yetiştirip satan arkadaş varsa lütfen buraya yazsın.

Hamit Bey, siz ne dersiniz :)

Sabal minor ve Tracycarpus fortunei fidelerim var. ama diğerleri namevcut.
Soğuğa dayanıklılık göreceli bir durum ve Listelenen bitkilerin Erzurum'da da yaşayabileceği anlamına gelmez.
Belirtilen sıcaklık değerleri tölere edebileceği en düşük fakat süreklilik teşkil etmeyecek olan sıcaklıklardır. yani belki 2/3 gün.

dayanıklılığı etkileyen etkenleri kısaca,
Ağacın yaşı,
Soğuğa maruz kaldığı gün sayısı,
Nem oranı,
Toprak türü
Taban suyu seviyesi
Bulunduğu ortamın korunaklılığı
olarak sayabiliriz.

Türkiyemizin bütün sahil şeritlerinde yaşamını devam ettirebilecek türler;
1-Washingtonia sp.
2-Trachycarpus sp.
3-Phoenix canariensis
4-Chamaerops humulis
5-Butia capitata-yatay
6-Sabal minor
7-Trithrinax sp.
8-Serenoa repens
9-Rhapidophyllum hystrix

türlerini sayabiliriz.

Bu listeye sadece Ege ve Akdeniz'de de yetişebilecek türler eklenirse,
10-Brahea armata
11-Archontophoenix alexandrae
12-Ravanea rivularis
13-Syagrus romanzoffianum
14-Livistonia chinensis
15-Phoenix dactylifera
16-Phoenix roebelenii
17-Sabal palmetto
18-Caryota mitis
19-Phoenix reclinata

gibi türleri de ekleyebiliriz.
bütün bu türleri bizzat uygulamalarımda kullandım ve çok başarılı sonuçlar aldım.Dolayısıyla %100 gözleme dayalı bir liste.

Bundan başka bir çok tür de uygun koşullar oluşturulursa ege ve akdeniz kıyılarında yaşatılabilir.
örneğin,
Bismarckia nobilis
Jubaea chilensis
Dypsis decaryi
Acaelorrhaphe wrightii

selamlar
Hami Başoğlu

gabare 21-04-2012 16:08

ilginç

denizakvaryumu 21-04-2012 16:57

Sn.Hamibasoglu

Needle Palm - Rhapidophyllum hystrix

http://www.youtube.com/watch?v=VXJP0...ayer_embedded#!

palmiyesini Türkiye'de bulabileceğim bir yer var mı veya muhtemel gelecekde olabilir mi?

Ben zeytinin ve incirin yetişebildiği ama turunçgillerin öldüğü bir yaylaya dikeceğim.

denizakvaryumu 21-04-2012 17:18

Bu arada palmiye severlerin çoğu muz ağacının da görselliğini beğendiğinden

Dünyanın soğuklara en dayanıklı 2 muz ağacının da;

Japon fiber muzu

PlantFiles: Detailed information on Japanese Fiber Banana, Japanese Hardy Banana Musa basjoo

Mekong dev muzu olduğunu belirtiyim.

PlantFiles: Detailed information on Mekong Giant Hardy Banana Musa itinerans var. xishuangbannaensis 'Mekong Giant'

denizakvaryumu 21-04-2012 21:41

1 Eklenti(ler)
Chusan Palm, Windmill Palm ,Trachycarpus fortunei

ise bgünlerde Çin den Türkiye ye gelen soğuklara dayanıklı bir palmiye.

PlantFiles: Detailed information on Chusan Palm, Windmill Palm Trachycarpus fortunei

Trachycarpus fortunei windmill palms products, buy Trachycarpus fortunei windmill palms products from alibaba.com

Trachycarpus Fortunei Windmill Palm - China Trachycarpus Fortunei,Chamaerops Excelsa,Windmill Palms in Flower & Gardening Plant

Eklenti 285283

denizakvaryumu 21-04-2012 22:02

Saw Palmetto, Scrub Palmetto, Silver Saw Palmetto ,Serenoa repens

ise bir başka soğuklara dayanıklı palmiye.

PlantFiles: Detailed information on Saw Palmetto, Scrub Palmetto, Silver Saw Palmetto Serenoa repens

C.Anıl 13-09-2012 20:50

peki winmill palm kuraklığa ne kadar dayanıklı

hamibasoglu 27-09-2012 20:58

Bugünlerde derken?

denizakvaryumu 28-09-2012 10:42

Antalya'da iken bir tırın kasasında onlarcasını görmüştüm.

C.Anıl 30-12-2012 12:23

Ben Malatyada yetiştirmeyi düşünüyordum bu sayfada en düşük sıcaklıklar var:İl ve İlçelerimize Ait İstatistiki Veriler- Meteoroloji Genel MüdürlüğüEn düşük -19 derece.Şehir merkezinde geceleri -10 gibi geçmesi normalde mucizedir.Malatyada bazı apartmanların bahçesinde de yetiştirilmeye başlandı ve belediye şehir merkezine 22 adet trachycarpus fortunei dikti.3 yıldır yaşıyorlar.

Bende yetiştirmek istiyorum ama bu kuraklığa dayanıklı mıdır?
Çünkü Malatya nın iklimi Fırat ve dicle nehirlerinin ılık havası ile akdeniz iklimi ve step iklimi birlikte görülür.
Baraj kenarında ise en fazla -5 görülüyor.

Ne dersiniz Malatyada palmiye ciddi bir şekilde yetiştirilebilir mi

C.Anıl 01-01-2013 17:48

Washingtonia Filifera,robustadan daha fazla soğuğa dayanıyormuş diye duydum acaba filifera kaç dereceye dayanır

TROPİKBİTKİLERM 03-01-2013 03:40

çin yelpaze palmiyesi ankara şartlarında yetişirmi ?

palmizmir 24-01-2013 23:25

İyi akşamlar,

Zeytinin ve incirin yaşadığı bir bölgede Rapidophyllum hysrix'ten çok daha fazla türü yetiştirebilmeniz mümkün. Mesela Butia türleri, Trachycarpus türleri olabilir.

palmizmir 24-01-2013 23:33

İyi akşamlar TROPİKBİTKİLERM,
Çin yelpaze palmiyesini Ankara'da yetiştirmek istiyorsanız kuzey rüzgarına kapalı ve çok açıklık olmayan bir yerde binaya veya duvara yakın bir yerde konumlandırılması gerekir. Dikim için ise son dolayı geçtikten ve hava ılındığı ilk zaman seçilmelidir ki ertesi kışa kadar güzelce kök atıp yerleşsin. Ayrıca kışa girmeden önce güzelce yanmış çiftlik gübresi ugulaması yapılmalıldır. Dikilecek fidanın ufak değil de bitkinin nihai kalınlığına ulaşmış bir gövde yapısında olması çok avantajlı olur. Bu da 30-40 cm net gövde boyunda olması anlamına gelir. Ayrıca bitkinin dikildiği toprağın drenajnın da iyi olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kökün kışın sürekli ıslak kalması bitkinin ölmesine neden olabilir.

C.Anıl 06-02-2013 22:12

Trachycarpus fortunei düzenli ve iyi zulanıp,gübresi verildiğinde yılda maximum 30 santimetre uzayabiliyormuş

C.Anıl 06-02-2013 22:14

Hami bey,internette resimlerini gördüğümüz yaşlı trachycarpus fortuneilerin alt gövdesinden itibaren kıllı kısım gidip temiz kısım geliyor.Biz kendi trachycarpusumuzun kıllı kısmını elimizle çıkartabilir miyiz.Çıkartırsak bitkiye zarar verir miyiz?

tropiconya 01-12-2015 21:14

merhabalar arkadaslar
ben datca hurmasi olarak bilinen palmiye türünü konyada ektim yaklaşık olarak 8 ay oldu yasarmi acaba cok merak ediyorum. . Yardımcı olursaniz çok sevinirim

C.Anıl 19-12-2015 00:59

Çeşke dikmeseydiniz.İyice sarıp sarmalayın hasır çuvalla.Belki atlatır.Konya 7a iklim bölgesinde ve kışlar da oldukça sert.Yanlış yapmışsınız.Konya palmiye için fazla soğuk.Korkarım palmiyenizi büyük ihtimalle kaybedeceksiniz.:(

tropiconya 02-01-2016 14:09

:( asimile olur demislerdi bana ama inşaallah olur ya posetle sardim şimdi hava sıcaklığı -15lerde durumu yazarim yine hasır ne için acaba ?

bnymnblr 07-01-2016 10:43

Balonlu naylonla en az 3 tur(kat) sarın

kutsalangemon 08-02-2016 14:21

Türkiye'de sanırım bir tek cocos nucifera (Hindistan cevizi) yetişmesi olanaksız.

C.Anıl 13-02-2016 19:23

Eğer koruma faktörü yoksa hava sıcaklığı -15 e vardıysa datça hurmasının yaprakları tamamen ölecektir.

Eukalyptus 01-06-2018 02:31

kök sera

http://www.palmtalk.org/forum/upload...fe512be0e4.jpg

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024