agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Palmiye (http://www.agaclar.net/forum/palmiye/)
-   -   Zamia furfuracea (http://www.agaclar.net/forum/palmiye/20743.htm)

Jezebel 07-05-2010 16:11

Zamia furfuracea

3 Eklenti(ler)
Zamia furfuracea ( Karton Sikas )
Cardboard Palm

Yumru köklü bu bitkinin 20 tohumunu aldım .
Çimlendirmeyi başarırsam gelişmeleri buradan paylaşacağım .

Jezebel 07-05-2010 18:21

çimlendirme

2 Eklenti(ler)
Zamia ' tohumunun çimlendirmesi için baggy method ' unu kullanacağım .

Eklenti 142187

Önce Dramel 'ile tüm tohumların kabuklarının bir bölümünü incelteceğim .

Eklenti 142188

Jezebel 12-05-2010 11:13

Zamia

1 Eklenti(ler)
20 demiştim ancak satıcı 25 göndermiş .
Tohumları 4 'ayırdım , 10 adet hiç bir muamele görmeden nemli cocopeat' le buluştu ,
2 tanesinin kabuğunu inceltip nemli cocopeat ve poşete kondu .
Geri kalanların kabuğunu soydum çünkü çok kolaydı .
Bir kısım tohum sanırım bozuk ancak kıyıp atamadım ve onları ayrı bir poşete koydum .

Eklenti 143586

Kabuğu soyulmuş olanları da ayrı yere aldım .
Hepsinin cocopeatı kaynama derecesinde suyla ıslatılmış ve mikrodalgada steril edilmişti .
Bekleme başladı ;)

Jezebel 21-05-2010 17:57

Kabukları soyulmuş olanlar şu an önde , hasta tohumlar çürüdü .

Jezebel 23-05-2010 22:49

Zamia

2 Eklenti(ler)
Bu gidişle elimde zamia fazlası olacak .
" Baggy method " 'u çok tuttum . Fire olmuyacak gibi bir durum var .
Kabukları soyulmuşlar milimetre farkıyla önde ;)

tamaşa 24-05-2010 10:49

Başlıgı actıgınızda itibaren merakla izliyorum,çok degişik ve güzel bir bitki.Baggy method resimlerden anladıgım kadarıyla nemli torf ,perlit karışımının ağzı kapalı poşette çimlendirme mi:confused:ayrıca fazlalık Zamialara paylaşmak isterseniz talibim:D

Jezebel 24-05-2010 10:59

Bir çimlensinler de artık nasıl yaparım bilmiyorum .
Para talep edemiyeceğime göre , bende olmayan bitki sahipleriyle takas yolunu izlerim .
Bedelsiz dağıtım planlamıyorum .
O gün bir gelsin hele .

Jezebel 30-05-2010 20:10

Zamia tohumlardan beşi hypocotil 1 cm uzadığından ( kırılır diye korktum ) toprağa ekildi .
Cocopeat ve vermiculit karışımı kullanıldı .
Çok kolay bir tohum , büyük olunca herşey çok daha basit .

Jezebel 16-06-2010 06:57

İlkler kendini gösterdi

2 Eklenti(ler)
;) Çimlenen ilk iki tohum ...artık iki bitki olma aşamasında ...

Şampion :D

Eklenti 153170

İkinci ...

Eklenti 153171

acemifüsun 16-06-2010 16:40

Gözün aydın canım, sağlıkla büyüt:) Bu küçücük yaprak çok güzel ve değişik bir palmiye olacak:) Doğanın sırrına akıl ermiyor:)

Jezebel 24-06-2010 18:47

Son gelişmeler .

2 Eklenti(ler)
Büyüyoruz ;)

Eklenti 155645

;)

Eklenti 155646

:)

Jezebel 29-06-2010 13:57

Zamia

1 Eklenti(ler)
Bir kelebek gibi , her an uçabilir ;)

Eklenti 156621

sevim4 29-06-2010 14:17

Uçsun bana gelsin arkadaşım.

hamibasoglu 05-07-2010 12:28

Çalışmanız ve paylaşımınız teşekkür ederiz.Birkaç ay sonra yeni fotoları bekleriz.
Türkçe tanımlamasını Karton Sikas olarak yapsak daha doğru olur diye düşünüyorum.
Zira bildiğiniz üzere Zamialar Cycadales takımına ait ve Palmiye olarak bir adlandırma yanlış algılamaya sebep olabilir.
selamlar

Jezebel 05-07-2010 17:40

Haklısınız , bunu yabancı kaynaktan harfiyen alıntı yapmışım .
Başlığı düzeltiyorum .

acemifüsun 13-08-2010 16:04

Common name: "Cardboard Palm"
Latin name: Zamia furfuracea

Native to: East coast of Mexico.
Growth habit: A small upright bush usually not over 38" in height or width.
Flowers: Yes, very unusual.
Temps: Normal indoor temps
Humidity: Not critical.
Pests: Watch for mealy bug and scale.
Lighting:
Pictured Houseplant: 10" Cardboard Palm
Houseplant Cultural information: From the age of the dinosaur this prehistoric looking plant has a very distinct look. Cardboard Palms slow growing foliage is thick and firm with a feel and look of plastic. Once or twice a year (usually in spring) you will get a rapid spurt of growth. During this growing period be sure to keep the Cardboard Palm in as bright of light as possible.
Cardboard Palms prefer very bright lighting for proper growth. Direct sun or very strong filtered light from a east, south or west windows will do nicely. Heated sunrooms or greenhouse are an excellent place to grow a Cardboard Palm.

Cardboard Palms are sort of like a succulent not requiring a lot of water. On larger plants allow the soil to dry 1" to 2" from the surface soil before watering. Water all the way around the plant until water runs from the drainage holes. Remove excess water from the drip tray within a couple of hours to **** prevent root rot.

Feed only twice a year. Once in the early spring when the Cardboard Palm begins to grow, and once in the late fall with Peter's Houseplant Special plant food.

Cardboard Palms are propagated by planting seed.

Common houseplant pests can include: Foliar Mealy bug or Scale.

"Cardboard Palms" are available from small containers to very large containers. A large, mature plant may be 3 to 4 foot tall and up to 6 foot wide with a heavy trunk. A large specimen like this would be quite expensive.

Poisonous Plant Notice

A visitor to Denver Plants sent us an email stating that she had lost two pets that had eaten ripened seeds from a female Cardboard Palm. This visitor wanted us to share her experience with the public. The following is the text from her email.

"This is a request that you update information you show on the "Cardboard Palm". Your list indicates that the plant's roots are poisonous, with a rating of 1. (The number 1 rating means highly toxic). ****** be aware that all parts of the plant are poisonous. Of particular concern are the seeds of the female plant, which resemble bright red jelly beans when the pod splits and the seeds ripen. The toxicity causes liver and kidney failure... and there is no known antidote. We know, as we lost two dogs to this plant before we knew what it was. Very few people are aware of this. ****** do your readers and subscribers a favor and let them know just how dangerous this plant can be if it's not properly isolated from pets and toddlers".

During my 30 year career as a house plant distributor I have sold hundreds of "Cardboard Palms" and never heard of a poisoning case here in the Denver Metro area... although it is possible, as the plant is listed on our poisonous plants list along with several other common houseplants.

One possible reason that we have never heard of a poisoning case is that grown indoors it would take many years for the plant to mature and produce flowers and seed, which could attract pet. In most instances a Cardboard Palm generally would not receive enough lighting to ever produce seed indoors. Apparently the stems and leaves are also poisonous. The stems are covered with thorns which would **** detour a pet or toddler from chewing on them. Cardboard Palm's leaves are very leathery and not easily removed from the plant.

Cardboard Palms are fascinating and beautiful plants. I own one myself. My pets and my "Cardboard Palm" get along just fine.

Yabancı sitede epey bilgi verilmiş, İngilizcesi iyi olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz:?)

acemifüsun 09-09-2010 22:43

Jezebelciğim Zamia furfuraceam yeni yaprak veriyor, ikinci bir kelebek daha:)

Jezebel 09-09-2010 23:01

Çok yavaş gelişiyor ama belki zamanla hızlanır ;)

acemifüsun 10-09-2010 13:28

Yabancı kaynaklardaki bilgilerde ilk aşamalarda çok yavaş geliştiğini belirtiyor canım, umarım daha sonra açığı kapatır:)

Adalet Yağcı 10-09-2010 18:09

Sevgili Jezebel, merak ediyorum, daha neler bulacaksınız :)
Orkide bambusu ve ya bambu orkidesinden sonra bu başlık da çok güzel olmuş.
Böylesine bir bitkinin tohumdan yetişeceğini tahmin etmezdim, kelebeklerinize maşallah diyorum.
Aman dikkat!!! Uçmasınlar :)

Jezebel 10-09-2010 18:40

Sevgili Adalet ,
eleştiri okları dediğimde neyi kastetiğimi anlamışsındır artık .
Benim gibi birileri çok gerekli , kimsenin ekip dikmediklerini ekip dikiyorum , acayip birşeyleri bulup çıkarıyorum .
Heyecan ve hareket geliyor . Yoksa hayat çok sıkıcı olurdu .
Zamia ' larımın keyfi yerinde , sağlıkları da öyle .

Jezebel 19-09-2010 13:13

1 Eklenti(ler)
Kelebek görünümü çok hoş ama çok yavaş gelişiyorlar .

Eklenti 171905

;)

acemifüsun 01-10-2010 19:35

1 Eklenti(ler)
Biz de ikinci yapraklarımızla poz verelim dedik:)

aydindeniz 25-12-2013 15:33

baggy method farklı güzel bir yöntemmiş ben olsam çürürler diye çekinir bu şekilde ağzını kapayamazdım. tebrikler çok güzel çimlenmişler yöntemi anlatırsanız herkes aynı yolu deneyebilir.

Nautilus Cycad 04-01-2014 22:00

Sn Jezebel zamialar ne alemde ? Buyuduler mi ? Satmayı düşünüyor musunuz ?

Jezebel 05-01-2014 14:01

Geçen şubat ayı evimde yangın çıktı.
Bu yangında bir çok bitkimi kaybettim, kimi ateş ve dumandan zarar gördü kimi de kapısı penceresi açık kalan evden biz hastanedeyken alındı.
Ev günlerce sahipsiz kaldığı için kimseyi suçlayamam.
Canımızla uğraştığımız için çok önemsemedim, sağlığımız ön plandaydı...
Zamialar da işte kaybettiklerimin arasında, ve inanın çok daha pahalı ve kıymetli bitkim kayboldu.

lusoari 05-01-2014 18:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1238581)
Geçen şubat ayı evimde yangın çıktı.
Bu yangında bir çok bitkimi kaybettim, kimi ateş ve dumandan zarar gördü kimi de kapısı penceresi açık kalan evden biz hastanedeyken alındı.
Ev günlerce sahipsiz kaldığı için kimseyi suçlayamam.
Canımızla uğraştığımız için çok önemsemedim, sağlığımız ön plandaydı...
Zamialar da işte kaybettiklerimin arasında, ve inanın çok daha pahalı ve kıymetli bitkim kayboldu.

Çok büyük geçmiş olsun Sn. Jezebel. Zamanla daha güzel bitkilerinizin olacığına eminim.

edelvays58 05-01-2014 22:26

Sn Jezebel, son zamanlarda sizin açtığınız başlıkları takip ediyorum. İnanın seçtiğiniz bitkilere hayran kaldım. Özellikle mavi kelebek çiçeğine. Sizde bu bitki ve doğa sevgisi olduktan sonra kayıplarınızı kısa zamanda telafi edersiniz. Çok geçmiş olsun. Biz ne desek boş, ateş düştüğü yeri yakar. Zaman en iyi ilaçtır. Karton sikas da çok güzel bir bodur bitkiymiş.

Nautilus Cycad 07-01-2014 20:33

Oncelik ile geçmiş olsun diyorum. Sağlık olsun diyelim. Söylenecek pek bir şey yok.
Hayat devam ediyor diyip o zaman size biraz takviye ekip göndermek lazım bence. Elimde olan bitkilerden gondermek isterim kabul ederseniz. Bu arada alttaki resim benim zamia ;)

Nautilus Cycad 07-01-2014 20:36

Resmi cepten yukleyemedim. Yarın sabah tekrar deneyeceğim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024