agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2007, 23:56   #31
Ağaçsever

pinusnigra's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2007
selam hami bey.
yeni mezun ve henüz çok şey öğrenmesi gereken bir teknikerim.şu anda antalya da özel bir şirkette çalışıyorum.çalıştığım yerde chamaerops humilis hurması mı diyeyim,tohumu mu diyeyim bilmiyorum üretmek için aldım.ama dış kısmında etli bir kısım var sanıyorum onu bir şekilde çekirdekten ayırmam gerekiyor.bunu nasıl yapabileceğim, bu çekirdekleri ne zaman ve nasıl bir toprak karışımına ekmem gerek beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

pinusnigra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 12:04   #32
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
chamaerops humulis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinusnigra Mesajı Göster
selam hami bey.
yeni mezun ve henüz çok şey öğrenmesi gereken bir teknikerim.şu anda antalya da özel bir şirkette çalışıyorum.çalıştığım yerde chamaerops humilis hurması mı diyeyim,tohumu mu diyeyim bilmiyorum üretmek için aldım.ama dış kısmında etli bir kısım var sanıyorum onu bir şekilde çekirdekten ayırmam gerekiyor.bunu nasıl yapabileceğim, bu çekirdekleri ne zaman ve nasıl bir toprak karışımına ekmem gerek beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Kurutmadan elinizle çıkarın.kuruyunca çok zor oluyor.
tohumları kumda katlayın ve şubat başında ekin(1/1/1 oranında kum /perlit/torf kullanın torfun PH sı 7/7,5 arası olsun)

Chamaerops bir hurma değildir.akdeniz yelpaze palmiyesidir.tohumları fındık büyüklüğündedir.chamaerops humulis ile excelsayı karıştırmayalım diye söylüyorum
Selamlar kolay gelsin

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 22:51   #33
Ağaçsever

pinusnigra's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2007
çok teşekkür ederim hami bey.

pinusnigra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 15:56   #34
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

2007 sonbahar mevcut Palmiye Tohumları,
P1 Butia capitata Şarap Palmiyesi
P2 Chamaerops excelsa Çin yelpaze palmiyesi
P3 Chamaerops humulis Bodur Akdeniz yelpaze palmiyesi
P4 Phoenix canariensis Kanarya adaları Hurması
P5 Phoenix dactylifera red Kırmızı meyveli Arap Hurması
P6 Phoenix dactylifera yellow Sarı meyveli Arap Hurması
P7 Sabal Palmetto Cüce Palmetto Palmiyesi
P8 Washingtonia robusta Amerikan iplik Palmiyesi
P9 Cordyline austrulalis(Dracanea) Ejder Palmiyesi

Eski 27-10-2007, 12:22   #35
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Brahea armata(mavi hesper palmiyesi)

Sizlere bugün bir diğer palmiye türünü sunuyorum.
Benim en çok sevdiğim tür bu türdür.
Dayanıklılığı ve yapraklarının mavi oluşu oldukça cezbedici.
uygulama bahçelerimde kesinlikle kullanıyorum.
Yavaş büyüyor ama yine de çok asil.
-7 derece geçici sıcaklığa dayanabiliyor.
Brahea armata(=Blue hesper Palm)

Eklenen Resimler

Fatma Kochan beğendi.
Eski 27-10-2007, 13:41   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2007
merhabalar

merhabalr hami bey. bende karadenizde yaşayan bir doğa dostuyum. bitkilere ve yetştiriciliğe çok merakım var. arasıra yediğimiz kabe hurmalarından topraha herhangibir işleme tabi tutmadan ekiyorum. bunlar 10-15 cm uzuyor öyle kalıyor. eksik br şeylermi var acaba... birde yine yediğimiz hurmaların çekirdeğini dere kumunda katlamak şartı ile en geç hangi aya kadar saklayabilirim.. değerli bilgi ve paylaşımınız için teşekkür ederim.

ihyetim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 18:57   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2007
bu arada hemşehri olduğumuzu öğrendim çok sevindim

ihyetim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 00:09   #38
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Hurma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihyetim Mesajı Göster
merhabalr hami bey. bende karadenizde yaşayan bir doğa dostuyum. bitkilere ve yetştiriciliğe çok merakım var. arasıra yediğimiz kabe hurmalarından topraha herhangibir işleme tabi tutmadan ekiyorum. bunlar 10-15 cm uzuyor öyle kalıyor. eksik br şeylermi var acaba... birde yine yediğimiz hurmaların çekirdeğini dere kumunda katlamak şartı ile en geç hangi aya kadar saklayabilirim.. değerli bilgi ve paylaşımınız için teşekkür ederim.
Değerli hemşehrim,
üretmek, bu dünyaya birşeyler bırakmak kadar güzel birşey yok.
Peygamber efendimiz"kıyametin hemen öncesinde olduğunu bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin "buyurmuşlar.
Buradan hareketle ,herkez(erişkinlerden bahsediyorum) her yıl eline geçen 1 tohumu çimlendirip dikse yılda en az 40/50 milyon fidan dikilmiş olur.
gelelim sizin sorunuza,

1*Hurma tohumlarınızı şubat sonuna kadar soğuk katlayın ve Mart'ta ekin.,ekimde genel kural,tohumu kalınlığının(uzunluğunun değil)2 katı kadar derine gömmektir.

2.Eğer küçük bir kaba ekim yapmışsanız Eylül gibi muhakkak kabını büyütün.
Bu arada ek bilgi olarak palmiyelerin transplantasyonu(diğer ağaçlarda kök faaliyetinin durması beklenir) genel olarak toprak henüz sıcakken yapılmalı yani illere göre değişmekle birlikte ekime kadar yapılabilir.

3-En önemli husus ise kullandığın toprak veya Torf.
karadeniz topraklarında ph düşüktür(asidik karakter)Çiçekcilerde satılan torfların çoğu da ph olarak 4/5.5 civarıdır ki çoğu çiçek te bunu ister.
Ancak Palmiyelerin topraktaki serbest mineralleri alabilmesi için 7/8 PH seviyesi ister.bu en önemli husustur.Aksi takdirde verdiğiniz hiçbir besin veya ilacın bir önemi yoktur.

4-ekim ve/veya dikim için /40 sıfır kum(tuzsuz)%20 Torf %20 perlit ve %10 Kumlu toprak en iyi çözümdür.

5-kış başlangıcında 15-15-15 ilk baharda 25-5-15 uygulaması(npk) doğrudur.

6-Palmiyeler için olmazsa olmaz Zn,Fe,Mg,Mn,Cu gibi mikro elementlerin uygulanmasıdır.

7-Her yıl Saksıyı büyüt,ilk 5 yıl soğuk görmesin yani balkon bile değil bol ışık alan sıcak bir ortam olmalı.
son olarak umarım ticari anlamda düşünmüyorsundur zira Trabzon ticari anlamda Hurma üretimi için uygun değil.
Ama yerin varsa Picea pungens (Mavi ladin)dik.

Trabzon a selamlar

Eski 14-11-2007, 14:09   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Hami Bey tekrar merhaba.
Adana'da şu sıralar büyük bir sorun yaşanıyor. Yıllardır şehrimizde eşsiz güzellikte bulunan Phoenix Dactylifera hurma ağaçları tek tek ölüyor. Ağaçların ilk yaprakları bir şemsiye şeklini alıyor aşağı doğru bükülüyor be tepe kısımları bıçak deymiş gibi dümdüz olup kuruyor.
Bunun sebebi ise coleoptera takımından bir böcek. Ve bu böceğin şehrimizde nasıl var oluşunu duyunca gerçekten çok üzüldüm ve sinirlendim. Yurt dışından ithal edilen Phoenix Dactylifera ağaçlarının üzerinde bu böcekleride birlikte getirilmiş. Ve daha önceleri çukurova üniversitesi bu konuda yetkilileri uyarmasına rağmen bu uyarı göz ardı edilmiş. Benim duyduklarım bunlar umarım yanılıyorumdur.. Şuan bu böceklerle mücadele edilemiyor. Bunlar gazetede de yayınlandı. Ağaçlar üzerine tuzak kurulmuş ve bazı vatandaşlar bunu bomba sanıp polise şikayet etmiş sonra durum anlaşılmış gazete haberine göre...
Bu böcekler her ağaç üzerine yaklaşık 150-200 ader yumurta bırakıyor ve üzerini kapıyor buyüzden de ilaç tesir etmiyormuş.
Yurt dışından butür bitki ithal edilmesinin ve hiç bir önlem alınmdan, yasak olduğunu sanıyordum.. Umarım çözüm yolu bulunur. Ağaçların resimlerini çekebilirsem sizinlede paylaşmak isterim..

Fatma Kochan beğendi.
Selcukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 22:32   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2006
selamlar hami bey.
antalyada süs bitkileriyle ilgileniyorum. eğer özelden görüşürsek telefon numaramı verebilirim. görüşmek isterim. palmiyenin seraya dşrekt toprağa dikilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz sizce bariz bir erkencilik sağlar mı? yoksa yapraklar çok uzayıp tepeye varır mı?

agronomistmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 05:55   #41
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Antalya palmiyenin Türkiyedeki baskenti. Her ziyaretimde ayri büyüleniyorum, yalniz gecen hafta ilginc birsey gördüm ordayken. Palmiyelerin bazilarinin üzerinde hurma vardi ???

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 20:08   #42
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Cycas Revoluta

Selam hami bey rica etsem CYCAS REVOLUTA'nın tohum fotoğrafını gönderebilir misiniz.CYCAS REVOLUTA tohumlarından kopardım ancak yeterli olgunluğa eriştiğinden emin değilim yardımcı olursanız sevinirim.

Düzenleyen snowman77 : 16-11-2007 saat 20:11 Neden: eksik bilgi
snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 21:20   #43
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

İnternette cycas revoluta tohum fotoları arasında benim gördümlerimle alakası yok benim tohum aldığım mısır püskülü gibi 2-3 yerden tohum vermişti ve aşşağı yukarı süpürge şeklinde idi bunun cinsi ne olabilir..

Eski 18-11-2007, 21:19   #44
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
chamaedorea elegans indoor palmiye hakkında bilgisi olan var mı ?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 21:26   #45
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Buraya bir göz atın belki işinize yarayacak bilgilere ulaşırsınız
http://images.google.com.tr/imgres?i...icial%26sa%3DG

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 22:00   #46
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
teşekkür ederim

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 16:53   #47
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

kırmızı palmiye böceği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selcukhan Mesajı Göster
Hami Bey tekrar merhaba.
Adana'da şu sıralar büyük bir sorun yaşanıyor. Yıllardır şehrimizde eşsiz güzellikte bulunan Phoenix Dactylifera hurma ağaçları tek tek ölüyor. Ağaçların ilk yaprakları bir şemsiye şeklini alıyor aşağı doğru bükülüyor be tepe kısımları bıçak deymiş gibi dümdüz olup kuruyor.
Bunun sebebi ise coleoptera takımından bir böcek. Ve bu böceğin şehrimizde nasıl var oluşunu duyunca gerçekten çok üzüldüm ve sinirlendim. Yurt dışından ithal edilen Phoenix Dactylifera ağaçlarının üzerinde bu böcekleride birlikte getirilmiş. Ve daha önceleri çukurova üniversitesi bu konuda yetkilileri uyarmasına rağmen bu uyarı göz ardı edilmiş. Benim duyduklarım bunlar umarım yanılıyorumdur.. Şuan bu böceklerle mücadele edilemiyor. Bunlar gazetede de yayınlandı. Ağaçlar üzerine tuzak kurulmuş ve bazı vatandaşlar bunu bomba sanıp polise şikayet etmiş sonra durum anlaşılmış gazete haberine göre...
Bu böcekler her ağaç üzerine yaklaşık 150-200 ader yumurta bırakıyor ve üzerini kapıyor buyüzden de ilaç tesir etmiyormuş.
Yurt dışından butür bitki ithal edilmesinin ve hiç bir önlem alınmdan, yasak olduğunu sanıyordum.. Umarım çözüm yolu bulunur. Ağaçların resimlerini çekebilirsem sizinlede paylaşmak isterim..
Evet Selçukhan malesef doğru,
ancak ithalat aşamasında bu böceklerin farkedilmesi imkansızdı.Karantinadaki mühendislerin de bu konuda suçu yok.Zira ithalat izin belgelerinde,gerekli sağlık sertifikalarında bile bu böceğin adı yoktu.
başa gelen çekilir misali gerekli önlemleri almak hepimizin yararına olacaktır.
en etkil yöntem Feromon Tuzakları ile böcekleri yakalamak.yani çifleşme öncesinde böceklerin yaymış olduğu bu koku böcekleri tuzağa çekerek çifleşmeden canlı olarak yakalıyor.
diğer bir yöntem ise sulama suyuna confidor adlı ilaçtan katmak.
şuanda Palmiye ithalatı yasak.ama hurma yüzünden 400 çeşit diğer palmiye türleri de yasaklandı.Bu tartışılır.eğer daha da derin bilgi isterseniz hiç çekinmeden sorabilirsiniz
selamlar

Eski 21-11-2007, 16:58   #48
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

palmiye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agronomistmrt Mesajı Göster
selamlar hami bey.
antalyada süs bitkileriyle ilgileniyorum. eğer özelden görüşürsek telefon numaramı verebilirim. görüşmek isterim. palmiyenin seraya dşrekt toprağa dikilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz sizce bariz bir erkencilik sağlar mı? yoksa yapraklar çok uzayıp tepeye varır mı?
değerli arkadaşım beni iş telefonum olan 0549 2510128 nolu telefonumdan arayabilirsiniz.
Palmiye yetiştiriciliğinde 1/2 yaşlı fidan kullanacaksan seraya ihtiyaç yoktur.
****** hangi tür palmiye yetiştirdiğine bağlı.
Antalyamızda zaten washingtonia sp. ve Phoenix canariensis yetiştiriliyor.

Eski 21-11-2007, 17:00   #49
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

palmiye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Antalya palmiyenin Türkiyedeki baskenti. Her ziyaretimde ayri büyüleniyorum, yalniz gecen hafta ilginc birsey gördüm ordayken. Palmiyelerin bazilarinin üzerinde hurma vardi ???
değerli arkadaşım Hurma da bir palmiye cinsidir.
doğal olarak üzerinde hurma meyvesi görmen de mümkün.
selalar

Eski 21-11-2007, 17:04   #50
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

cycas tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snowman77 Mesajı Göster
Selam hami bey rica etsem CYCAS REVOLUTA'nın tohum fotoğrafını gönderebilir misiniz.CYCAS REVOLUTA tohumlarından kopardım ancak yeterli olgunluğa eriştiğinden emin değilim yardımcı olursanız sevinirim.
değerli arkadaşım
topladığınız tohumlar muhtemelen çimlenmeyecektir.
eğer yanında erkek ve de çiçekli bir Cycas yok ise döllenmiş bir tohum bulmanız imkansızdır.
olgun cycas tohumu Karmen kırmızısı rengindedir.Yaklaşık olarak kestane büyüklüğündedir.

Eski 21-11-2007, 17:15   #51
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

dişi ve erkek cycas

dişi ve erkek cycas resimleri ektedir.
dişi cycasların göbeğinde oluşan çiçek gurubu içerisinde herbiri kestane büyüklüğünde onlarca tohum bulundurur.
nevar ki eğer yanında erkek çiçek yok ise döllenme olmayacağından tohumlar çimlenemez.

Eklenen Resimler

Fatma Kochan beğendi.
Eski 21-11-2007, 21:17   #52
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hami bey elimdeki tohumların cycas değil de Phoenix Canariensis tohumları olduğunu gönderdiğiniz resimler sayesinde farkettim teşekkür ederim.
Bu tohumları nasıl çimlendirebileceğim ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Eski 23-11-2007, 01:41   #53
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

phoenix canariensis

Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hami bey elimdeki tohumların cycas değil de Phoenix Canariensis tohumları olduğunu gönderdiğiniz resimler sayesinde farkettim teşekkür ederim.
Bu tohumları nasıl çimlendirebileceğim ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...
Değerli arkadaşım
Phoenix canariensis tohumlar olgunlaştığında turuncu renk alır.
Meyvenin egzocarbını(etli kısmını) çıkararak tohumları şubat sonuna tek kumda
saklamalısın.Nem ve su görmesin.sıcaklık 4ila 10 derece olduğu sürece hiçbir sorun yok.
Ancak katlamaya almadan önce 1 gün fungusit(mantar ilacı) ile hazırlanmış ılık suda beklet.
Şubat sonunda ekimi (serada)yapabilirsin.
umarım yardımcı olmuşumdur

Eski 24-11-2007, 20:29   #54
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Phoenix canariensis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
Değerli arkadaşım
Phoenix canariensis tohumlar olgunlaştığında turuncu renk alır.
Meyvenin egzocarbını(etli kısmını) çıkararak tohumları şubat sonuna tek kumda
saklamalısın.Nem ve su görmesin.sıcaklık 4ila 10 derece olduğu sürece hiçbir sorun yok.
Ancak katlamaya almadan önce 1 gün fungusit(mantar ilacı) ile hazırlanmış ılık suda beklet.
Şubat sonunda ekimi (serada)yapabilirsin.
umarım yardımcı olmuşumdur
Teşekkür ederim hami bey...
İnternette Phoenix canariensis çimleme ve şaşırtma ile ilgili pekfazla bilgi bulamadım.Çimleme işlemini direk torfa ekerek mi yapmalıyım...

Eski 29-11-2007, 14:01   #55
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Phoenix

Alıntı:
Teşekkür ederim hami bey...
İnternette Phoenix canariensis çimleme ve şaşırtma ile ilgili pekfazla bilgi bulamadım.Çimleme işlemini direk torfa ekerek mi yapmalıyım...
Eğer seranız var ise bir ekim yastığı hazırlayın.derin bir kasa da olabilir.
Katladığınız tohumları şubat sonu gibi bu yastığa ekebilirsiniz.
bunun için %30 torf,%30 perlit%30 0 kum ve %10 bahçe toprağı kullanabilirsiniz.tohum üzerine atacağınız kapak torf olabilir.kapak tohum kalınlığının 2 katı olmalıdır.

çimlenme 2/3 ay içerisinde olacaktır.çimlenmeyi takiben 2 hafta sonra düşük dozlu bir fungusit ile ilaçlama yapın.bunun için 10 lt ye 20cc precarb kullanabilirsiniz.
fideler 10 cm yi bulunca naylon poşete şaşırtabilirsin.bu işlem akşam veya sabay erkenden yapılmalı ve bitkiler 2 hafta gölgede tutulmalıdır.
umarım yardımcı olmuşumdur.
selamlar

Eski 30-11-2007, 18:49   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2007
*** hami bey cycas'tan tohum aldım katlama yaptım tohumlar kestane büyüklüğündeydi. cycas'lar antalya bölgesinde tohum verdiklerinde çimle gücü oluyormu? cycas tohumları katlam yaptıktan sonra kaç günde çimlenir hami bey.

murat_gulkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 23:25   #57
Yeni Üye

hami beyy benim aldığım tohumlar olgunlaşmış tohumlardı karmen kırmızsı renginde kestane büyüklüğündeydi olgunlaşmış tohumlar herhalde aldıklarım hami bey.

Eski 30-11-2007, 23:33   #58
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

sayın Murat Gülkan,
Cycaslarla ilgili birçok yazım var sitede lütfen inceleyin.
eğer yeterli cevabı bulamazsanız lütfen tekrar sorun.
selamlar

Eski 01-12-2007, 14:10   #59
Yeni Üye

teşekkürler hami bey yazılarınız okudum baya bilgi sahibi oldum. bide bişi sorcaktım bu hurmalarda kırmızı palmiye örümceği var bu hastalık için etkili maddesi malathion olan bi insektisit kullansam bi faydası olurmu hami bey.

Eski 01-12-2007, 17:38   #60
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

kırmızı palmiye böceği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat_gulkan Mesajı Göster
teşekkürler hami bey yazılarınız okudum baya bilgi sahibi oldum. bide bişi sorcaktım bu hurmalarda kırmızı palmiye örümceği var bu hastalık için etkili maddesi malathion olan bi insektisit kullansam bi faydası olurmu hami bey.
Confidor adlı ilacı tavsiye ederim.
zararı hissttiğin bir phoenix(hurma)türü varsa ince uçlu bir matkapla gövdeye bir delik aç ve içersisne şırınga ile enjekte et.ayrıca pülverizatörle bitkinin her yerini ilaçla.10 lt ye 20cc yeterli.
şu an hem ergin hem pupa hem de larva dönemindeler.
pupalar ilaçtan etkilenmez.erginleri ise satece mekanik ve biyolojik(feromon)yolla yakalayabilirsin.
selamlar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024