agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2007, 14:04   #1
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Palmiye

Selam arkadaşlar,
yaklaşık 8 yıldır Palmiye ve Cycaslar üzerinde çalışıyorum.
Dünyanın bir çok ülkesinde yerinde çalışmalar yaptım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hamibasoglu : 31-07-2008 saat 17:25 Neden: düzeltme
hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 16:55   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Merhaba, ben Adana` da staj yapıyorum ziraat müh. adayıyım ve 1haftadır palmiye bahçesinin çapalanmasını denetliyorum. Palmiyeler hakkında internetten ufak çaplı araştırmalarım dışında pek bir bilgim yok doğrusu. Benim bulunduğum bahçe 5bin küçük fidanın bulunduğu yaklaşık 6-7aylık bi bahçe. Bu ağaçlara herhangi bi ilaçlama gübreleme yapılmıyor. Sadece ilk dikildiğinde üzerlerinde kırmızı örümcek olduğu tesbit edilmiş ve ilaçlama yapılmış. Palmiyelerin belirli bir hastalık veya zararlısı yöremizde mevcutmudur? Ve netip bir gübreleme yapılabilir? Palmiyelerin piyasası nasıl bide bunun hakkında bilgi alırsam çok sevinirim çok fazla yazdım sanırım şimdiden teşekkürler

Selcukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 16:59   #3
Ağaçsever

Birşey daha resimde arkanızda görülen sikas sanırım. Bu ağaç için ``dünyada eşeyli oğalarak döllenip yumru verebilen 2.ağaçtan birisidir`` deniyor doğrumu? Erkeği ile yakın ekilirse dişinin üst kısmında yumru şeklinde tohum oluşuyormuş? Ben sadece dişinin alttarafından yavruladığını bliyordum..

Eski 03-09-2007, 11:18   #4
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selcukhan Mesajı Göster
Birşey daha resimde arkanızda görülen sikas sanırım. Bu ağaç için ``dünyada eşeyli oğalarak döllenip yumru verebilen 2.ağaçtan birisidir`` deniyor doğrumu? Erkeği ile yakın ekilirse dişinin üst kısmında yumru şeklinde tohum oluşuyormuş? Ben sadece dişinin alttarafından yavruladığını bliyordum..

Cycaslar tek cinslidir.Yani bir çok bitki hem dişi çiçeği hem de erkek çiçeği bir arada bulundururken Cycaslar ya dişidir ya da erkek.Bütün dişi Cycaslar bazı yıllar sürgün ucunda ortada top şeklinde çiçek oluştururlar.bunun erkek cycasla alakası yoktur.Ancak yakınlarda erkek cycas yoksa oluşan tohumlar dölsüz olacağından çimlenme olmayacaktır.Horoz olmadan nasıl döllü yumurta olmuyorsa bu da aynıdır.Erkek cycas silindir şeklinde büyük bir salatalığa benzeyen çiçek açar.Çiçeklenme dönemlerinde erkek ve dişi birbirine yakınsa tozlaşma meydana gelir ve tohumlar döllenirler.
selamlar

Eski 03-09-2007, 11:28   #5
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Palmiye bakımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selcukhan Mesajı Göster
Merhaba, ben Adana` da staj yapıyorum ziraat müh. adayıyım ve 1haftadır palmiye bahçesinin çapalanmasını denetliyorum. Palmiyeler hakkında internetten ufak çaplı araştırmalarım dışında pek bir bilgim yok doğrusu. Benim bulunduğum bahçe 5bin küçük fidanın bulunduğu yaklaşık 6-7aylık bi bahçe. Bu ağaçlara herhangi bi ilaçlama gübreleme yapılmıyor. Sadece ilk dikildiğinde üzerlerinde kırmızı örümcek olduğu tesbit edilmiş ve ilaçlama yapılmış. Palmiyelerin belirli bir hastalık veya zararlısı yöremizde mevcutmudur? Ve netip bir gübreleme yapılabilir? Palmiyelerin piyasası nasıl bide bunun hakkında bilgi alırsam çok sevinirim çok fazla yazdım sanırım şimdiden teşekkürler

Üretimde palmiyeler için dikkat edilecek en önemli husus toprak yapısıdır.
toprak tekstürü palmiyelerin gelişimi ve hastalıklarıyla yakın ilişkilidir.
Palmiyeler drenajı iyi kumlu toprakları severler.Taban suyu yüksekse muhakkak drene edin.

En önemli hastalıklar kök ve sürgün ucunda meydana gelen mantari hastalıklardır.
Bundan başka salyangozlar ve bazı parazit böcekler palmiyelerin göbeğinde barınmayı çok severler.Belli dönemler bu bölümler incelenerek uygun fungusit ve insektistle ilaçlanmalıdır.
Palmiyelerde gübreleme abartılmamalı.Vejetasyon başlangıcında orta büyüklükteki bir palmiyeye 250/300 gr 15/15/15 vererek gübreleme yapılabilir.

Palmiyelerin en büyük gereksinimi olan Fe,zn,mg gibi mikro elementler yaprak gübresi olarak sabah saatlerinde ve sulama yapıldıktan sonra ayda 1 kez verilirse yaprak üzerinde oluşan sarı-kahve renkli lekeler ortadan kalkacaktır.

Kışa girerken de yine 15/15/15 uygulaması kökleri güçlendireceğinden faydalı olacaktır.
Dünyada çok büyük bir palmiye pazarı vardır.Malesef Türkiyemizde üretim sınırlıdır.
selamlar.

Eski 04-09-2007, 10:52   #6
Ağaçsever

Sayın Hamibasoğlu, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hepsini notlarım arasına yazdım.
2-3gün sora bahsettiğim palmiye bahçesinin sulaması yapılacak. Ve birsüre sonra otlar tekrar çıkmaya başladığı dönemde de ben ot ilacı uygulaması yapmayı düşünüyorum. Bunun için palmiyelere zarar vermeden sizce seçici herbisit mi kullanayım yoksa genel herbisit mi? Arazi üzerinde bulunan ve çapalanan otların isimlerini gördüğüm kadarıyla yüzeysel olarak vereyim.
-Horoz ibiği(Amarantus albus)
-Su otu(Digitaria sanguinalis)
-Semiz otu(Portulaca oleracea) oldukça bol miktarda semiz otu vardı.
-Ve kenarlarda dikenli ufak çalı şeklinde otlar mevcuttu.
Önerebileceğiniz bir herbisit varmı? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Eski 04-09-2007, 11:08   #7
Ağaçsever

Pardon bide tarla sarmaşıkları mevcuttu. Ve aralarda da bol miktarda nereden geldiğini bilmediğim çakal kavunu denilen meyvesi büyümeyen yabani kavun bitkileri bulunuyordu. Ama bunların tekrar çıkacağını sanmıyorum.

Eski 05-09-2007, 15:03   #8
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Sayın Selçukhan
total herbisit kullanabilirsin.bir çok marka var çok önemli değil.
güneşin en yakıcı olduğu 11/15 saatleri arasında uygulaman doğru olur.palmiyeleri kolay kolay öldüremez.ama yine de palmiyelere gelmemesine dikkat edin.Palmiyelerin dikim aralığı uygunsa 3/4 yıl sonra ot sorunun kendiliğinden azalacaktır.
Hangi türleri üretiyorsunuz?
selamlar

Eski 10-09-2007, 09:06   #9
Ağaçsever

Sayın hamibasoğlu,
Bir süredir uğruyamadığm için cevap yazamadım. Türlerin ne olduğunu açık söylemek grekirse bilmiyorum. Daha önce ilgilenmemiştim palmiyede,int.te de türlerin resimlerine bakmaya çalıştım ama bulamadım. Heryrede kolaylıkla görülen belediyelerin ditiği o yelpaze görünümlü palmiyeler, pek açıklayıcı olmadı ama olsun Verdiğiniz bilgiler içinde çok teşekkür ederim.

Eski 10-09-2007, 12:04   #10
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

sanırım üretiminiz Washingtonia robusta veya W.filifera yani"amerikan iplik palmiyesi" W.filifera gövdesi diğerine nispeten daha kalındır.

Eski 10-09-2007, 16:27   #11
Ağaçsever

Evet şimdi bu isimde aradım ve resimlerine baktım palmiyelerimiz W.filifera. Bu bilgiyide bana sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum.. Sorularımın devamı gelebilir tekrar teşekkürler

Eski 10-09-2007, 20:34   #12
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Merhaba Sevgili Hamibasoglu;
Cycaslar üzerinde uzun zamandır arama yapıyordum ne adını öğrenebilmiştim ne de bu bitkiyi tanıyanını. Bir ziraat mmühendisi arkadaşımda vardı çok hoşuma gitti. Sizin eklediğiniz resimleri görünce buldum aradığım şeyi. Cycaslar hakkında bizi bilgilendirebilirmisiniz sayın hamibasoğlu. Bir de tohumunu bulabileceğimiz bir yer var mı acaba?

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 17:02   #13
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

cycas

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Merhaba Sevgili Hamibasoglu;
Cycaslar üzerinde uzun zamandır arama yapıyordum ne adını öğrenebilmiştim ne de bu bitkiyi tanıyanını. Bir ziraat mmühendisi arkadaşımda vardı çok hoşuma gitti. Sizin eklediğiniz resimleri görünce buldum aradığım şeyi. Cycaslar hakkında bizi bilgilendirebilirmisiniz sayın hamibasoğlu. Bir de tohumunu bulabileceğimiz bir yer var mı acaba?
Değerli arkadaşım,
öncelikle Cycas'ın bir palmiye cinsi olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum.
Cycas bitkiler aleminde yaşayan bir fosil olarak tanınır.

20milyon yıl öncesinden günümüze uzanan bir bitki türüdür.Anavatanı Japonya ve Çin olup Cycadaceae familyasına ait bilinen 95 tür vardır.

Ancak bunlardan çok azı ticari olarak üretilip satılmaktadır.Bunların en Önemlisi Cycas revoluta'dır.

Çok yavaş büyüyen bu türün üretimi tohum veya gövdeden çıkan soğanlarla olur.Tohum konusu biraz karışıktır.Zira bir Cycas ya erkek Ya da dişidir.

Sadece dişiler tohum vermekle beraber eğer çevresinde çiçeğini tozlayacak bir erkek yoksa oluşan tohumlar bir embriyo oluşturamayacağı için çimlenmez.

Benim tavsiyem tohum arama. Zira hiç kimse tohumun döllü olduğunu garanti edemez. Ancak geniş ve yaşlı cycas üretim alanlarından elde edilen tohumlar
çimlenebilir.

Dış mekanda bakılacaksa geçici olmak kaydıyla -5 dereceye kadar dayanabilir.
Bazen hiç sürgün vermeden 1 yıl uyur.Çoğu kez öldü sanılıp atılır.Ama çok dayanıklı bir bitkidir.
Eğer istediğiniz başka detaylar da varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Eski 11-09-2007, 20:38   #14
Ağaçsever

Bence de tohum aramayın pek sağlıklı değil. Küçük yavru sikasları peyzajcılarda filan kolaylıkla bulabilirsinz. Bizim üniversitede süs bitkileri serasında 20ytl ye satılıyordu yavru.

Eski 11-09-2007, 20:39   #15
Ağaçsever

Birde hami bey,gövdeden çıkan soğanları sadece yine dişi cycaslarmı çıkarıyor yoksa erkek cycas ta soğan çıkarır mı?

Eski 12-09-2007, 15:24   #16
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Sayın Hamibasoglu. Fotoğraflarda bulunan ve elinizle tuttuğunuz cycas tohumdan ve de yumrudan üretilirse ne kadar zmanda o büyüklüğe ulaşıyor. Yumru kaçıncı yıldan itibaren erişkin bir cycastan ve hangi ayda alınabiliyor. Bir de ben şansımı tohumdan denemek isterim çünkü etrafımda bulabileceğim bir cycas fidesi olduğunu sanmıyorum. Tohum bulabileceğim bir adres var mı? İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 17:15   #17
Yeni Üye

by_gitarist's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2007
Merhabalar ben Trabzonda yaşıyorum bahçemim küçük bir kısmında palmiyelere ayırmak istiyorum bulunduğum yörenin özelliklerini dikkate alındığında burada palmiye yetiştirmem mumkunmu.Tohumlarını nereden temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

by_gitarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 10:45   #18
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Sayın Hamibasoglu. Fotoğraflarda bulunan ve elinizle tuttuğunuz cycas tohumdan ve de yumrudan üretilirse ne kadar zmanda o büyüklüğe ulaşıyor. Yumru kaçıncı yıldan itibaren erişkin bir cycastan ve hangi ayda alınabiliyor. Bir de ben şansımı tohumdan denemek isterim çünkü etrafımda bulabileceğim bir cycas fidesi olduğunu sanmıyorum. Tohum bulabileceğim bir adres var mı? İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim...
Değerli arkadaşım,
resimde elimle yapraklarına dokunduğum Cycas yaklaşık 8 yaşında ancak Türkiye şartlarında aynı bitki aynı ebata 2/3 sene geç ulaşır.

Bu da şu anlama geliyor,Türkiye'de 50 cm gövdeli bir Cycas elde edbilmeniz en iyimser tahminle 8/10 yıla ihtiyacınız var demektir.Tohum ile üretimde birkaç yıl daha uzun sürer.

Tohum zor ama cok isterseniz size kargo ile bir cycas yumrusu gönderirim.tabi adresiniz mesaj bölümünden atarsanız.

Bu yumrular 30/40 cm gövde boyuna ulaşan cycaslardan toplanabilir.Kış hariç(seranız yok ise)herzaman ayırabilirsiniz.Çok rahat köklenir.
Selamlar

Eski 13-09-2007, 10:57   #19
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi by_gitarist Mesajı Göster
Merhabalar ben Trabzonda yaşıyorum bahçemim küçük bir kısmında palmiyelere ayırmak istiyorum bulunduğum yörenin özelliklerini dikkate alındığında burada palmiye yetiştirmem mumkunmu.Tohumlarını nereden temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Trabzon'un sahil kesimi veya düşük rakımlı bölgelerinde Bazı palmiye türlerini yetiştirebilirsiniz.
1*Trachycarpus fortunei(Çin Yelpaze palmiyesi)
2*Washingtonia filifera (Amerikan iplik palmiyesi)
3*Butia capitata (Şarap palmiyesi)
4*Chamaerops humulis ( Bodur Akdeniz yelpaze palmiyesi)
5*Phoenix canariensis
adresini yazarsan bazı tür tohumlar gönderirim
fazla suyun ağacın dibinde birikmesine izin verme yeter.
selamlar

Eski 18-10-2007, 16:48   #20
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Butia capitata

selam Arkadaşlar,
bundan böyle Türkiyemizde rahatlıkla yetiştirilebilecek fazla bilinmeyen
palmiye türlerini sizlerle paylaşacağım.

Butia capitata (Şarap veya jöle palmiyesi)

Name:  butia capitata.JPG
Views: 15560
Size:  54.2 KB

resim uygulama bahçemden. şarap palmiyesi denmesinin nedeni Güney amerika'da tohumlarının fermentasyonuyla elde edilen bir çeşit Şaraptan geliyor.

-5 dereceye dayanklı.

Fatma Kochan beğendi.

Düzenleyen hamibasoglu : 31-07-2008 saat 17:24 Neden: düzeltme
Eski 19-10-2007, 14:34   #21
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Sabal minor

bugün sizlerle son derece güzel ve dayanıklı bir palmiye türünü paylaşmak istiyorum.

Sabal minor (Dwarf Palmetto)= cüce palmetto palmiyesi

Name:  saball.JPG
Views: 19421
Size:  61.7 KB

orijin:Güneydoğu Amerika

-5/10 dereceye dayanıklıdır.
(arkadaşlar dayanıklılıktan kasıt geçici donlar veya geçici sıcaklıklara olan töleranstır. uzun süreli -(negatif) sıcaklıkları palmiye türlerinden 2/3 tanesi karşılayabilir. Bu nedenle bu sıcaklıklarda da yetiştirilebilir anlamına gelmemeli)

Tohumları Türkiyemizde ekim / kasım aylarında olgunlaşıyor.
isteyen arkadaşlar tohum tedariği konusunda alışveriş başlığında detayları görebilir.

selamlar

Fatma Kochan beğendi.
Eski 19-10-2007, 16:01   #22
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Hami Bey Selamlar;
Geçtiğimiz Şubat ayında 1000 civarında palmiye çimlendirdim. Tohumlarını parklardan buldum. Hani üzüm salkımı gibi sarkarlar, siyah renkli. Fakat hangi türleri yetiştirdiğimi sonradan öğrendim. Hala da filifera mı, yoksa robusta mı bilmiyorum. Ama kesin ikisinden biri. Çok güzel geliştiler. Elimde 5 kg kadar hurma -Phoenix Dactylifera- tohumu var. Ama bu yıl Phoenix canariensis üretmek istiyorum. Tohumlarını nasıl temin ederim? Ne zaman toplanır?
Selamlar

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 19:34   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Hami bey tam bana göre bir konu açmışsınız
Butia capitata izmirde yetişebilir mi?Ve en başta(ilk eklediğiniz) resimdeki palmiye de izmir de yetişebilir mi??Aslında ilk resimdeki palmiyeyi bahçeme dikmeyi düşünmüştüm ama kıyamadım belki solar diye.

Ayrıca ne zaman dikmeli, ne sıklıkla sulamalı, gölgeyi mi sever güneşi mi gibi sorularıda yanıtlarsanız çok sevinirim

kuçukamazon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 20:48   #24
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

P.canariensis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çınaraltı Mesajı Göster
Hami Bey Selamlar;
Geçtiğimiz Şubat ayında 1000 civarında palmiye çimlendirdim. Tohumlarını parklardan buldum. Hani üzüm salkımı gibi sarkarlar, siyah renkli. Fakat hangi türleri yetiştirdiğimi sonradan öğrendim. Hala da filifera mı, yoksa robusta mı bilmiyorum. Ama kesin ikisinden biri. Çok güzel geliştiler. Elimde 5 kg kadar hurma -Phoenix Dactylifera- tohumu var. Ama bu yıl Phoenix canariensis üretmek istiyorum. Tohumlarını nasıl temin ederim? Ne zaman toplanır?
Selamlar
P.canariensis tohumları bu dönemde olgunlaşmaya başlıyor.şu an yeşilden sarı renge dönmüş durumdalar ama halen biraz sertler.****** bu bitkinin yaşına bulunduğu toprak yapısına,ortam sıcaklığı gibi çeşitli biyotik faktörlere bağlı.
ancak yaklaşık olarak kasım ayında toplanabilir diyebilirim.Tohumlardan bir kaçının dalından kendiliğinden düşmesini beklemek en iyisi.
izmir de bolca tohum bulabilirsin.
bulamazsan mail atarsın.
w.filifera mı robusta mı konusu çok zor anlaşılır.en iyisi topladığın tohumların hangi ağaçtan alınmışolduğunu bilmektir.
Filifera kalın ve nisbeten kısa gövdelidir.Robusta ise ince ve uzun gövdelidir.,
ve yaşlanan yaprakların üst üste gövdeye yatmasıyla dikkat çeker.
başarılar,selamlar

Eski 20-10-2007, 20:57   #25
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Butia capitata

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuçukamazon Mesajı Göster
Hami bey tam bana göre bir konu açmışsınız
Butia capitata izmirde yetişebilir mi?Ve en başta(ilk eklediğiniz) resimdeki palmiye de izmir de yetişebilir mi??Aslında ilk resimdeki palmiyeyi bahçeme dikmeyi düşünmüştüm ama kıyamadım belki solar diye.

Ayrıca ne zaman dikmeli, ne sıklıkla sulamalı, gölgeyi mi sever güneşi mi gibi sorularıda yanıtlarsanız çok sevinirim
merhaba ,
Butia capitata izmir'de rahatlıkla yetişir.şu an tohumları olgun durumdadır.ben kendiminkileri topladım ve kuruttum.Kış ayını kumda katlamayla geçirdikten sonra mart başı gibi ekeceğim.Işık bitkisi olduğundan gölgede daha yavaş ve çelimsiz büyür.Palmiyelerin dikimi(söküm ise)en iyi nisan ile Eylül ayları arasında yapılır.Yani toprağın sıcak olduğu dönemler tercih edilmeli.Ama kaplı(en az 1 vejetasyon=6 ay) fidanı 12 ay ekebilirsiniz.
ilk resimdeki palmiye +5 derece altında yaşayamaz.iç mekanda kullanılabilir.
selamlar

Eski 21-10-2007, 10:12   #26
Ağaçsever

Hami bey sorularımı yanıtladığınız için teşekkür ederim.Aklımdaki bir çok soru işaretini giderdinizson bir soru daha sorayım, butia capitata tohumlarını izmirde nerelerden bulabilirim.Botanik bahçesinden bulabilirmiyim?

Eski 21-10-2007, 14:40   #27
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Butia capitata

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuçukamazon Mesajı Göster
Hami bey sorularımı yanıtladığınız için teşekkür ederim.Aklımdaki bir çok soru işaretini giderdinizson bir soru daha sorayım, butia capitata tohumlarını izmirde nerelerden bulabilirim.Botanik bahçesinden bulabilirmiyim?
Ben teşekkür ederim.
zaten amacım Türkiye'de Palmiyeleri daha iyi tanıtmak ve bu çok güzel familyanın Türkiyemizdeki çeşitliliğini arttırarak floramıza katkıda bulunmak.
Butia tohumlarını bulabileceğinizi pek zannetmiyorum.
Belirttiğim gibi Türkiye'de Washingtonia ve Phoenix in bazı türleri hariç üretim yok denilecek kadar az.Sadece kolleksiyon ve hobby gibi yetiştirenler olabilir.,
Bende 1000 civarında Butia tohumu var 2 ay önce topladım.
Şubatta ekeceğim.
Arzu edersen 40 lık paketi 20 YTL + Kargo.
selamlar.

Eski 21-10-2007, 20:53   #28
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Hami Bey;
İlginiz için teşekkürler.
Selamlar...

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 13:48   #29
Ağaçsever

teşekkür ederim Hami bey

Eski 23-10-2007, 09:02   #30
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Değerli arkadaşlar ,
palmiyelerin üretimi ve ekolojik istekleri ile ilgili bir çok özel mesaj alıyorum.
burada bu konuyu açmamın nedeni bilgiyi palmiye severlerle paylaşmak.
lütfen bu gibi sorularınızı bu başlıkta sorun ki;bu başlığı okuyanlar da çeşitli bilgileri edinsin veya tecrübelerini paylaşsın.
selamlar

Fatma Kochan beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024