agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2007, 19:10   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2007
çok teşekkürler hami bey çok sağolun. hami bey bişi daha danışçaktım cycasların tohumlarının dışındaki karmen kırmızısı renkteki tabaka manolya tahumlarında olduğu gibi çimlenmeye engel olurmu cycas tohumlarınıda manolya tohumları gibi belli işlemlerden geçirdikten sonra üstündeki tabakayı sıyırıp ondan sonramı katlamaya alsam hami bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

murat_gulkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 16:22   #62
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
cycas tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat_gulkan Mesajı Göster
çok teşekkürler hami bey çok sağolun. hami bey bişi daha danışçaktım cycasların tohumlarının dışındaki karmen kırmızısı renkteki tabaka manolya tahumlarında olduğu gibi çimlenmeye engel olurmu cycas tohumlarınıda manolya tohumları gibi belli işlemlerden geçirdikten sonra üstündeki tabakayı sıyırıp ondan sonramı katlamaya alsam hami bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Doğrudur.etli kısmı çıkarmak gerekiyor.
inşallah sonuç alırsın.
yani tohumlar inşallah bir şekilde erkek ycastan gelen polenler ile döllenmiştir.
başarılar.
selam,saygı

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 17:07   #63
Yeni Üye

çok teşekürler hami bey..

murat_gulkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 01:33   #64
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
Eğer seranız var ise bir ekim yastığı hazırlayın.derin bir kasa da olabilir.
Katladığınız tohumları şubat sonu gibi bu yastığa ekebilirsiniz.
bunun için %30 torf,%30 perlit%30 0 kum ve %10 bahçe toprağı kullanabilirsiniz.tohum üzerine atacağınız kapak torf olabilir.kapak tohum kalınlığının 2 katı olmalıdır...
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hami bey.

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 08:03   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2007
merhaba böyle bi rgüzellik yok muhteşem bunlar bahcemde olmasını ne kadar cok isterdim.evde saksıda palmiye bakımı nasıl oluyor ne kadar su ,nasıl bir ortamda oluyorlar tşklerr

yasmin72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 01:15   #66
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

evde palmiye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasmin72 Mesajı Göster
merhaba böyle bi rgüzellik yok muhteşem bunlar bahcemde olmasını ne kadar cok isterdim.evde saksıda palmiye bakımı nasıl oluyor ne kadar su ,nasıl bir ortamda oluyorlar tşklerr
Değerli palmiye sever arkadaşım,
evde palmiyenin kısa özeti şu;
türe göre uygun saksı,bol ışık,az su,ph=7veya 8 kumlu toprak kışın sıcak ortam ve yeterli besin takviyesi
aslında pek açıklayıcı değil bu bilgiler zira ne tür bir palmiye bakmak istediğinize bağlı.
siz türü seçin ve öyle bilgi alın bence.
selamlar

Eski 11-12-2007, 08:06   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yasmin72 hoşgeldiniz.

Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığını gördünüz mü?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 20:41   #68
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Sayın Hamibasoglu,
Bilgilerini yaymaya böyle gönülden çalışmak ne kadar güzel bir şey... Kendi adıma teşekkür ediyorum.
Hoşgörünüze sığınarak biraz zamanınızı alacağım; Trakya sahillerinin sert iklimine yalnızca bir tek palmiye türünün dayanabileceğini (adını vermemişler), onun da fidesinin 8-9 bin YTL olduğunu söylemişler yazlık komşuma, o civardaki seralardan birinde... Fakat ben buna inanmak ve Silivri sahilindeki bahçeme Palmiye türleri ekme konusundaki hevesimden vaz geçmek istemedim.
Deniz ve karadan esen rüzgarlara karşı korunaklı bir köşem yok. Ayrıca tek bir yere palmiye ekmek değil, farklı cephelere bu tür tropik görünümlü bitkiler serpiştirmek istiyorum.
Ne dersiniz, şansım var mı? Yoksa hayallerime veda mı edeyim?
(Yukarıda verdiğiniz bilgilerde -10 dereceler de var fakat 'kısa süreli' demişsiniz. Trakya'nın sert iklimi sanırım bu tanıma uymuyor)
Bana fikir verirseniz çok mutlu olacağım.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2008, 16:10   #69
Ağaç Dostu

Sayın Hami Bey, bu arada bahçemdeki toprak pH'ının palmiye için söylediğiniz değere uygun yani 7-8 arası olduğunu öğrendim. Bu da ümidimi biraz olsun arttırdı.
Saygılar

Eski 06-01-2008, 14:44   #70
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Cycas Revoluta

Hami bey Cycas Revoluta yumrusunu nerden temin edebilirim ve fiyatları ne kadardır? Cycas Revoluta'nın saksıda yapraklanmaya başlamış en küçük boyunun fiyatları nelerdir?Yardımcı olursanız sevinirim...

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 12:28   #71
Ağaç Dostu

Sayın Hami Bey,
Silivri sert Trakya ikliminin ve karadan esen sert rüzgarların etkisinde olan bir yer, ancak benim bahçem deniz kenarında olduğu için don etkisinden bir derece korunduğunu düşünüyorum. Ancak sahillerin tuzlu etkisi bu kez de devreye giriyor. Ph yaklaşık 7 ve biraz üstü imiş.
Bu şartlarda yetiştirebileceğim ve fidanlıklarda bulunabilen tropik bitki ve palmiyeler varsa ekebilmeyi çok isterim. İnternette yaptığım araştırmalarda okuduklarım biraz ümit kırıcı.

Bilgili ve deneyimli kişilerin fikirlerine ihtiyacım var.

Teşekkürler ve saygılar.

Eski 12-01-2008, 16:21   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Bilgiler için teşekkür ederim
benim palmiyemde yapraklar çok az biri çıkarken diğeri kuruyor hiç 4 tane yaprak bile olmadı bunun için ne yapabilirim ???

seyhan2666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2008, 15:47   #73
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

cycas tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snowman77 Mesajı Göster
Hami bey Cycas Revoluta yumrusunu nerden temin edebilirim ve fiyatları ne kadardır? Cycas Revoluta'nın saksıda yapraklanmaya başlamış en küçük boyunun fiyatları nelerdir?Yardımcı olursanız sevinirim...
bahsettiğiniz ebatlarda cycas 20 ytl civarında.
selamlar

Eski 18-01-2008, 15:48   #74
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

palmiye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyhan2666 Mesajı Göster
Bilgiler için teşekkür ederim
benim palmiyemde yapraklar çok az biri çıkarken diğeri kuruyor hiç 4 tane yaprak bile olmadı bunun için ne yapabilirim ???
çok az bilgi vermişsin.
resmini koyabilirsen daha iyi yardımcı olurum
selamlar

Eski 18-01-2008, 15:51   #75
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
Sayın Hami Bey,
Silivri sert Trakya ikliminin ve karadan esen sert rüzgarların etkisinde olan bir yer, ancak benim bahçem deniz kenarında olduğu için don etkisinden bir derece korunduğunu düşünüyorum. Ancak sahillerin tuzlu etkisi bu kez de devreye giriyor. Ph yaklaşık 7 ve biraz üstü imiş.
Bu şartlarda yetiştirebileceğim ve fidanlıklarda bulunabilen tropik bitki ve palmiyeler varsa ekebilmeyi çok isterim. İnternette yaptığım araştırmalarda okuduklarım biraz ümit kırıcı.

Bilgili ve deneyimli kişilerin fikirlerine ihtiyacım var.

Teşekkürler ve saygılar.
Funda hanm,
öncelikle yoğunluğumdan dolayı bu aralar siteye uğrayamıyorum.
Trachycarpus fortunei (çin yelpaze palmiyesi) adlı palmiyeyi rahatlıkla kullanabilirsin.
Kışın çok soğuk havalarda gövdeyi tepe sürgününe kadar bir bez ile sararsan çok daha iyi olur.
yalnız dibinde su birikmeyen geçirimi iyi olan bir alana dikmen gerekiyor.
selamlar.

Eski 18-01-2008, 18:44   #76
Ağaç Dostu

Yoğunluğunuz arasında bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim Sami Bey.
Saygılar

Eski 19-01-2008, 02:51   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Merhaba =)
Ben uzun süreden beri kentia palmiyesine bahçee bakıyorum.Kar yağdığında çok soğuklar olduğunda verandanın altında olduğu için zarar görmedi.Bu sene yavaş yavaş güneşe alıştırayım dedim yeşil yaprakları yanık yanık oldu saksısı küçük aslında aldığımdan beri hiç değiştirmedim. Fotoğraflarını eklesem çekebildiğim zaman daha iyiy görülür yaprakları.
Teşekkürler =)

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 15:25   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Kendini öldüren palmiye

Bilim adamları Madagasgar’da boyu 20 metreye ulaşan, yaprağının büyüklüğü beş metreyi bulan 100 yıl kadar ömrü olan ilginç bir palmiye ağacı türü bulmuşlar.
Bu palmiye türünün ilginç ama acı bir özelliğine tanık olunmuş: O özelliği de çiçek açtıktan sonra kendi kendini öldürmesi. Evet, bu palmiye ağacı üzerini kaplayan binlerce küçük çiçeğini açtıktan sonra kendi kendini öldürmüş!.. Neden olarak da çiçeklerin meyvaya dönüşmesi sırasında ağacın çok fazla enerji harcaması gösterilmekteymiş.
İnanılır gibi değil.

Londra Botanik Bahçeleri için Madagasgar’da bulunan İngiliz Botanikçi Mijoro Rakotoarinivo, "İnanılmaz bir görüntüydü. Sanki palmiyenin tepesinden Noel ağacı çıkmış gibiydi. Bu ağacı fotoğraflarda görmüştüm. Ama onu izlemek olağanüstüydü" demiş…

Dünyada bu palmiye türüne bu kıatada sadece Afrika'nın doğusunda yer alan adanın kuzeybatısında rastlanmış. 6.000 km uzaklıkta Asya'da rastlanılan bu türün nasıl Madagasgar'a ulaştığı araştırılıyormuş. Uydudan bile görülebilen bu palmiye ağacının bu güne kadar çiçek açtığı bilinmiyormuş...

Eklenen Resimler

Fatma Kochan beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2008, 18:35   #79
phoenix

askim_mamgom's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2007
hami bey sizin yerinizde olmayi okadar cok isterdim ki ama burda benim yasadigim yerde sadece trachycarpus fortunei oluyo ve bende bu palmiyeyi hic sevmiyorum butia yatay eksem olmazmi eksi 30 kadar dusuyo hava burda yani bulgaristan plovdivde ((( of ya antalyaya tasincam biktim bi palmiye yetistiremiyorum burda phoenixlerim de gitti

askim_mamgom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 13:23   #80
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

hardy palms

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi askim_mamgom Mesajı Göster
hami bey sizin yerinizde olmayi okadar cok isterdim ki ama burda benim yasadigim yerde sadece trachycarpus fortunei oluyo ve bende bu palmiyeyi hic sevmiyorum butia yatay eksem olmazmi eksi 30 kadar dusuyo hava burda yani bulgaristan plovdivde ((( of ya antalyaya tasincam biktim bi palmiye yetistiremiyorum burda phoenixlerim de gitti
-30 için yapacak fazla birşey yok nekadar korusanız da etkilenir palmiyeler.
yapabileceğiniz en iyi şey Palmiyeleri saksıda tutup kışın sıcak bir mekana almak.Baharda tekrar bahçenize yerleştirmek.
****** yeriniz müsaitse.
saksıda palmiye için önerebileceğim türler(iç mekanda kullanılan türler hariç)
1-Butia capitata veya yatay
2-Sabal minor veya palmetto
3-Thrithrinax campestris
4-Serenoa repens
5-Nannorhops ritchiana
6-Rhapidophyllum hystrix
7-Trachycarpus spp.
selamlar

Eski 01-02-2008, 13:30   #81
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

kentia

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli Mesajı Göster
Merhaba =)
Ben uzun süreden beri kentia palmiyesine bahçee bakıyorum.Kar yağdığında çok soğuklar olduğunda verandanın altında olduğu için zarar görmedi.Bu sene yavaş yavaş güneşe alıştırayım dedim yeşil yaprakları yanık yanık oldu saksısı küçük aslında aldığımdan beri hiç değiştirmedim. Fotoğraflarını eklesem çekebildiğim zaman daha iyiy görülür yaprakları.
Teşekkürler =)
Agacınızın resmini görmem lazım.
çünkü Kentia(=Howea)nın da dış mekanda yetişebilen türü var.
ancak tür ne olursa olsun Kar Yağan bir bölgede dış mekanda kentia olmaz.
mutlak suretle içeri taşınmalı.
Antalya da otel bahçeme 3 yıl önce diktiğim Howea forsteriana hale yaşıyor ve sağlıklı durumda.
ve saksısını muhakkak değiştir. Çiçekçilerde satılan torfların PH değeri düşük olduğundan tavsiye etmiyorum
Kumlu bir toprak ve perlitle yapacağın bir karışım daha iyi olur.
ama ph sı 7 ye yakın torf bulabilirsen onu kullan.
selamlar

Eski 02-02-2008, 11:04   #82
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
Trabzon'un sahil kesimi veya düşük rakımlı bölgelerinde Bazı palmiye türlerini yetiştirebilirsiniz.
1*Trachycarpus fortunei(Çin Yelpaze palmiyesi)
2*Washingtonia filifera (Amerikan iplik palmiyesi)
3*Butia capitata (Şarap palmiyesi)
4*Chamaerops humulis ( Bodur Akdeniz yelpaze palmiyesi)
5*Phoenix canariensis
adresini yazarsan bazı tür tohumlar gönderirim
fazla suyun ağacın dibinde birikmesine izin verme yeter.
selamlar
Sayın Hami Bey, bana Silivri'deki bahçem için (deniz kenarı) Trachycarpus fortunei önermiştiniz. Bir arkadaşımıza Trabzon için önerdiğiniz diğer palmiyeleri ben de burada yetiştirebilir miyim. Trabzon kadar rutubetli deği Silivri ama deniz kenarında olduğu için iklimin daha sert olduğunu sanmıyorum. Bilmiyorum yanılmakta mıyım...

Mümkün olduğu kadar çok çeşitli palmiyeler, palmiye görünümlü ya da tropik görünümlü bitkiler ile hoş bir köşe yaratmak istiyorum. Tek başına T.Fortunei yeterli olmayacak.

Bir zamanınız olduğunda önerileriniz beni mutlu eder.
Saygılar.

Eski 06-02-2008, 13:44   #83
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
Sayın Hami Bey, bana Silivri'deki bahçem için (deniz kenarı) Trachycarpus fortunei önermiştiniz. Bir arkadaşımıza Trabzon için önerdiğiniz diğer palmiyeleri ben de burada yetiştirebilir miyim. Trabzon kadar rutubetli deği Silivri ama deniz kenarında olduğu için iklimin daha sert olduğunu sanmıyorum. Bilmiyorum yanılmakta mıyım...

Mümkün olduğu kadar çok çeşitli palmiyeler, palmiye görünümlü ya da tropik görünümlü bitkiler ile hoş bir köşe yaratmak istiyorum. Tek başına T.Fortunei yeterli olmayacak.

Bir zamanınız olduğunda önerileriniz beni mutlu eder.
Saygılar.
Selamlar Funda Hnm
evet Deniz kenarı ise kışın gövdelerini tepe sürgününe kadar sarmak koşuluyla bu palmiyeleri dikebilirsin bahçene.Ancak mümkünse 5 yaşını aşmış fidanlar kullan.Drenajının çok iyi olması lazım dikeceğin bölgenin.Su birikmemeli.
dikimde %50 0 NUMARA kum kullan.(dere kumu) Bir de nisan ayını bekle bence.
selamlar.

Eski 06-02-2008, 15:52   #84
Ağaç Dostu

İlginiz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim Hami Bey,
Saygılar.

Eski 07-02-2008, 10:19   #85
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Syagrus

Palmiyeleri tanıtmaya devam.
bugün sizlerle Türkiyemiz Ege ve Akdeniz şeridine çok uygun,oldukça dayanıklı
bir tür olan Syagrus romanzoffiana (eski literatürde =Aracastrum veya Cocos plumosa) Yani Kraliçe palmiyesini paylaşmak istiyorum.
Palmiye ailesinin çok güzel fertlerinden biri olan Kraliçe palmiyeleri adın dan da anlaşılabileceği üzere tüm dünyada "Queen palm" olarak tanınır.
Büyüme hızı da nispeten hızlı olduğundan peyzajda kullanılabilecek alternatif bir palmiyedir.Güney bölgelerimizde kışın sarıp sarmalamaya gerek kalmadan kullanabileceğimiz oldukça dayanıklı bir türdür.
Resim benim 3 yıl önce Antalya İberotel Palm Garden bahçesine dikmiş olduğum bir ağaçtan alınan görüntü.
doğada 15m.max.boy yapabilen bu tür,Güney Amerika orijinlidir.
Tohumla üretilir,tohumun çimlenmesi 3/4 ayda gerçekleşir.ölüm sınırı yaklaşık
-6 C.Dir ( uzun süreli)

Eklenen Resimler

lusoari ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 16-02-2008, 16:31   #86
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Sayın Hami Bey,
Yazılarınızı ilgiyle okudum. palmiyelerin akdeniz iklimizde daha iyi yetiştiğini düşünüyordum fakat yazılarınızda bazı türlerin -10 a kadar kendini koruduğunu öğrendim. Sakarya da ikamet etmekteyim ve fotoğrafçılıkla uğraşmaktayım. Doğa çekimlerine karşı ilgi duyuyorum. palmiye yetiştirmek istiyorum. Yazınızda Brahea armata(mavi hesper palmiyesi) ni çok sevdiğinizi yazmışsınız zahmet olmaz ise bu türün karadenize bölgesinde sakarya da yetiştirebilirmiyim. **** tavsiye edeceğiniz bir tür var mı?
bu türün tohum **** fidelerini nasıl temin edebilirim.
ilginize teşekkür ederim.

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 11:49   #87
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Brahea armata(mavi hesper palmiyesi)

[QUOTE=osm_sahin54;205036]Sayın Hami Bey,
Yazılarınızı ilgiyle okudum. palmiyelerin akdeniz iklimizde daha iyi yetiştiğini düşünüyordum fakat yazılarınızda bazı türlerin -10 a kadar kendini koruduğunu öğrendim. Sakarya da ikamet etmekteyim ve fotoğrafçılıkla uğraşmaktayım. Doğa çekimlerine karşı ilgi duyuyorum. palmiye yetiştirmek istiyorum. Yazınızda Brahea armata(mavi hesper palmiyesi) ni çok sevdiğinizi yazmışsınız zahmet olmaz ise bu türün karadenize bölgesinde sakarya da yetiştirebilirmiyim. **** tavsiye edeceğiniz bir tür var mı?
bu türün tohum **** fidelerini nasıl temin edebilirim.
ilginize teşekkür ederim.[/QUO
değerli arkadaşım,
her nekadar karadenizin sahil kesimleri bazı palmiye türlerinin yaşaması için uygun olsa da bazı türlerin yetiştirilmesi için uygun değildir.
Brahea armata çok yavaş büyüyen bir palmiye.Vejetasyonu daha uzun iklim şartlarında bile çok yavaş büyür.Hele genç fidelerin karlı iklim bölgelerinde hayata tutunması oldukça zor.
ekonomik anlamda sakarya'da Trachycarpus fortunei rahatlıkla üretilebilir.
selamlar

Eski 18-02-2008, 13:40   #88
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
ilginize teşekkür ederim hami bey. size çalışmalarınızda başarılar dilerim.

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 00:07   #89
Ağaç Dostu

İyi geceler!
2 hafta önce çeşmede uzun süreli(2 gün) soğuk bir hava meydana geldi ve sanırım kentia mı öldürdü. Soğuklar olduğunda evin içine taşıdım ancak taşıdığımda yaprakları kararmıştı. Yeni çıkartmak üzere olduğu yaprağa baktım o yeşildi ancak bugün baktığımda yeşil kısmın azaldığını ve yavaş yavaş kuruduğunu gördüm. 2

Eski 03-03-2008, 00:11   #90
Ağaç Dostu

İyi geceler!
2 hafta önce çeşmede uzun süreli(2 gün) soğuk bir hava meydana geldi ve sanırım kentia mı öldürdü. Soğuklar olduğunda evin içine taşıdım ancak taşıdığımda yaprakları kararmıştı. Yeni çıkartmak üzere olduğu yaprağa baktım o yeşildi ancak bugün baktığımda yeşil kısmın azaldığını ve yavaş yavaş kuruduğunu gördüm. 2 haftadır sulamıyorum ve evin içinde. Kurtulma şansı varmıdır sizce?

Bahçede rüzgardan korunaklı ve günün çoğunluğunda güneş alan bir yere Ravanea Rivularis alıp dikmeyi düşünüyorum. Ancak toprak su tutan ve birazcık killi bir toprak. Toprak seviyesini duvar örüp yükselterek drenajı sağlayabilirmiyim? Ne tür toprak kullanmam gerekir?
Teşekkürler =)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024