agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2019, 07:22   #811
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
bunlarda benim tohumdan yetiştirdiklerim bu sene ikinci yılları olacak.
Tohumdan yetiştirdiğim palmiyeler üçüncü yıkında bu sene çok büyüdüler bir yıldır kendi yerinde köklerini iyice saldı bı yaz asıl büyümeyi göreceğiz ***

Eklenen Resimler

siflera12 beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 13:23   #812
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 23There23 Mesajı Göster
ülkemizde yetişen palmiyelerin tamamının meyvesi yenmeyen türde sanırım. birde bu hastalık olayı çıktı son yıllarda.

geçenlerde bu konu ile ilgili sohbet ediyorduk bir kaç kişi, içlerinden biri, ünvanı nedir bilmiyorum, çok ilginç bir ifade kullandı ve bize çok yadırgayıcı geldi, mantığını tam anlayamadık ama...

...karadeniz sahillerini gezdim palmiyeler, istanbulu gezdim palmiyeler, egeyi akdenizi gezdim palmiyeler her yer palmiyeler, sen akdeniz ülkesisin kendine gel diyerek gülümsedim, dedi ve ekledi; akdeniz ülkelerinde palmiye olmasından çok hiç olmaması daha hayırlı dedi.

neden dedik? şuan biraz şok oldunuz, fakat biraz araştırın neden buna karşı olduğumu anlayacaksınız dedi...

bunun cevabını bulamadık, bilen varmı, neden akdeniz ülkelerinde palmiyeler olmamalı, bunun neresi yanlış?

sadece ekvator veya tropikal çöllerde falanmı yetişmeli mantığını tam çözemedim?

palmiyeler ne zamandan beri ülkemizde varlar, yani bu toprakların yerlisi değillermi?
Yadırgayıcı gelmesin, doğanın bir düzeni, ölçüsü işleyişi var, birilerinin bunlardan rant sağlaması hedef saptırıcı olabiliyor. Tanrı maketliğine soyunmaya lüzum yok, doğanın dengesi ile oynarsanız uzun veya kısa vadede sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.
İstilacı bitkiler, istilacı hayvanlar bunun en büyük örneğidir, kimi zaman hiç beklenmedik sürprizler, kimi zaman kısa-uzun vadede sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor, kırmızı palmiye böceği sorunu belkide bunlardan sadece biriydi, bilemeyiz...
Önemli olan ise, evvela, endemik bitkilere sahip olmalıyız, dolayısı ile bunda şaşırılacak bir durum yok, sorgulamak, ezber bozmak size doğru yolu gösterecektir, kalabalıklarca genel olarak benimsenmiş alışkanlıkların gözünüzü boyamasına izin vermeyin.
Çünkü 'gerçek bilgiler som altın gibi nadir bulunur, fakat yanlışlar ise, tıpkı çakıl taşı gibi zaten ekseridir'

Tаpatalk beğendi.

Düzenleyen sardalya : 06-03-2019 saat 13:33 Neden: alıntı
sardalya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 19:46   #813
Ağaçsever

benares's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
washingtonia türü bir palmiye ama hangi türü ve bu palmiyenin aynısını nereden bulabilirim?

Eklenen Resimler

benares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024