agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni106Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2017, 00:10   #781
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2017
Daha önce mesajımı yanlışlıkla kaldırmışım

Akdeniz ikliminde; Hindistan cevizi ağacı adaptasyonuna nispeten daha kolay yetiştirilebilecek muadil bir palmiye türü daha.

Brezilya nın 9b 10a 10b bölgelerinde yetiş tiri le bildiğine göre, akdeniz bölgesine rahatlıkla adaptasyonu sağlanabilir.

Hem peyzaj, hem de ticari amaçlı (süs eşyaları) meyveleri kullanılabileceğini düşünüyorum.

Tohumları tesbihcilerden temin edilebilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ParanormaI : 21-08-2017 saat 00:36 Neden: imla hataları, lütfen mesajlarımı kaldırmayın önemli bilgiler bunlar
ParanormaI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 00:30   #782
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2017
üçüncü bir tür daha...

üçüncü bir tür daha...

Tohumlardan tesbihçilerde var.

Eklenen Resimler

ParanormaI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 18:16   #783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Brezilya ile Uruguay bölgesinde yaygın

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
Kral palmiyesi,
özellikle yarı gölge alanlarda Akdeniz kıyı şeridimizde rahatlıkla uygulanabilir.
https://www.google.com.tr/maps/place...!4d-50.2624512

Sanırım güney amerikanın koşulları güney Türkiye sahillerine eş değer.

Eukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2018, 14:06   #784
Yeni Üye

Roystonea regia

Alıntı:
işte size gerçekten kral gibi bir palmiye " Kral Palmiyesi "
Arconthophoenix alexandrae
bu tür akdeniz şeridinde yarı gölge-gölge mekanlarda kullanılabilecek en muhteşem palmiye türüdür.
Soğuğa pek dayanıklı değil ama rüzgardan korunan bölgelerde mükemmel gelişim gösteriyor.
Bu resim Antalya Manvgatta uygulamasını 4 yıl önce yapmış olduğum
bir otel bahçesinden.
Roystonea regia: bu ayrı bir tür sanırım?

Eski 18-03-2018, 14:12   #785
Yeni Üye

sera gibi iki bina arası

Alıntı:
Sevgili Karakule,
öncelikle tohumları nasıl temin ettiğini sormak isterim.
Tohumların menşei ve toplanma tarihi nedir?King Palm yani Arconthophoenix alexandrae olduğundan emin misin?
en az 2/3 gün ılık ve de fungusitli suda bekletmek ve tohumu zımpara türü bir aşındırıcı ile muamele etmek doğru bir yaklaşımdır.
Ama ekimden sonra çıkarıp tekrar suya koymak doğru değil.
Çimlenme doğru ekim şartlarında 2/3 ay arası bir zamanda olacaktır.
Aşırı sudan kaçının.Ama toprak nemini kesinlikle kaybetmesin.
Çimlenme için herhangi bir Katalizör kullanmaya gerek yok.
gece gündüz sıcaklık farkının da etkin olacağını düşünmüyorum.
sıcak bir ortamda tutun.
Aşağıda 4 yıl önce İberotel Serra Palace ( Manavgat ) a diktiğim Kral palmiyelerini görebilirsin.
Yarı gölge ortamlar gelişim için daha uygun.
Sabredin derim.
sera gibi iki bina arası, burası rüzgar ve don görmez, hindistan cevizide denenebilirmi?

Eski 26-03-2018, 12:18   #786
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
bunlarda benim tohumdan yetiştirdiklerim bu sene ikinci yılları olacak.

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2018, 17:24   #787
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Palmiyem

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2018, 12:20   #788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2018
Merhaba benim bahçede 2 adet uzun boylu palmiye var.Yazın budanmazsa çicekleri havuza dökülüyor.Kışın da siyah meyveleri zemini boyuyor.Boyları çok uzadığından bakımı da cok zor oluyor.Bakımı zor olmasa çok memnunum.Acaba bunları ne yapabilirim.Bu ağaçları satın alan yerler var mıdır?

sabυnlar beğendi.
m3ren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2018, 10:02   #789
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Satışa çıkarabilirsiniz internette sizin gibi satışa sunulan ilanlar görmüştüm.

sabυnlar beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2018, 15:52   #790
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2018
Merhaba foruma yeni katıldım 10 gün önce dökülen tohumlardan çıkan palmiyeleri poşetlere diktim son halleri attığım fotoğraflardaki gibi her gün suluyorum ama yaprakları gün geçtikçe kuruyor acaba yanlış zamanda mı diktim

https://i.hizliresim.com/NDDQVg.jpg

https://i.hizliresim.com/aYYZq2.jpg

https://i.hizliresim.com/Y66GPk.jpg

sabυnlar beğendi.
izmirliyiz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 12:48   #791
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2019
Alıntı:
Değerli arkadaşlar ,
palmiyelerin üretimi ve ekolojik istekleri ile ilgili bir çok özel mesaj alıyorum.
burada bu konuyu açmamın nedeni bilgiyi palmiye severlerle paylaşmak.
lütfen bu gibi sorularınızı bu başlıkta sorun ki;bu başlığı okuyanlar da çeşitli bilgileri edinsin veya tecrübelerini paylaşsın.
selamlar
Kaliforniyada, güney Avustralyada ve Floridanın bazı sahillerinde bu metod uygulanıyormuş; ülkemizde bu konu ile ilgili bir çalışma varmıdır?

Hindistan cevizlerinin, akdeniz iklimindeki yağışlı kış mevsimlerinden dolayı hayatta kalma ihtimali pek yok deniyor. Lakin, ithal edilerek yahut serada birkaç metre boya ulaşmış palmiyeleri sahilin ıslak kıyılarına nakletmek mantıklı olur mu?

Çoğu bitki için tuz zararlı, fakat hindistan cevizi için tuz; tam aksine iksirdir.

Tuzlu deniz suyu, kökler için koruyucudur ve sahil sıcaklığı iç kesimlere nispeten bir iki derece daha ılımandır; hindistan cevizi için, akdeniz sahilleri karantina bölgesi diyebilirmiyiz?

Anamur, Alanya, Muzkent, İskenderun sahillerinin bazı mikro klima alanlarında, bu metodun uygulanması mantıklı olabilirmi? Ayrıntılı şema ve linkleri veriyorum: https://www.quora.com/In-many-places...lm-plantations

Eklenen Resimler

Düzenleyen Akdenizliyiz : 03-01-2019 saat 12:58 Neden: Yazım hataları
Akdenizliyiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 04:56   #792
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Böyle yetişkin bir hindistan cevizi nasıl temin edilir? Maliyeti nedir? Bir de fotoğraf dikkatimi çekti, kıyıda esinti ve dalgalar çok güçlü, yani ağaç kökleri ilk etapta yumuşak kum zemine nasıl sabitlenecek, özel bir aparat dizayn etmek gerekmezmi bunun için? Palmiyenin köklerini deniz suyu ıslatıyormu gerçekten burada?

Ayrıca kıyıların iç kesimlere nazaran daha sıcak olduğunun kaynağı nedir? Hindistan cevizinin yetişip yetişmemesi(ülkemizde) ile alakalı bir deneyim yahut tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Dünyada bazı yerlerde, sanırım insanlar kendi mülk bahçelerinde birtakım denemeler yapmışlar ve sonuçlar çoğunda hüsran; ülkemizden bir istatistik varmı bilmiyorum, ama güney kıbrısta bir bahçede denenmiş bir referans biliyorum.

Şemalarda anlatılan ise, başka uç bir metot, onu kastetmiyorum, ama, akdeniz iklimi ocak ve şubatta, sert ve zemin sürekli yağış dolayısı ile nemli kalır, soğuk ve ıslak zemin birleşince de, asıl sorun burada başlıyor. Yani, ya ıslağı, yahut soğuğu, birini olsun ortadan kaldırabilirseniz sonuç alabilirsiniz, kışın ıslak topraklar hindistan cevizi ağacı köklerinde mantar oluşturabilir.

Burada ağacın yaşı da çok önemlidir, denemelerin tamamı, tohum yahut fidan adaptasyonu meşguliyeti ile istatiğe geçmiştir, kimse zahmeti dolayısı ile, yetişkin sağlıklı bir palmiye nakli ile uğraşmayı göze almıyor. Aslında bu kıstaslar eşliğinde, mikro iklim bölgesi de, ıslak kışları hasarsız tolere edebilmesi için önemli faktörlerdir. Bu bahsettiklerim tabi iç kesimler içindir, örneğin sahile en az 500 metre civarı yerlerden söz ediyorum. Ağacın kökleri kışın fazla yağmurdan korunacak şekilde köklerin etrafı beton tarzı şeylerle döşenirse belki bir ihtimal korunabilir(belki)

(Sayın Akdenizliyiz) Bahsettiğiniz projeniz hakkında bir fikrim yok açıkçası, projenin doğru çalışacağını kestirmek zor.

Farz edelim ki kışın kökleri iddia ettiğiniz gibi, kıyı dalgaları ile karantina altına almayı başardınız, ağacıda bir şekilde oraya naklettiniz; önemli bir sorun var ki, böyle dev bir ağacı nasıl temin edeceksiniz? Maliyeti ne olur? Kırmızı palmiye sineği diye bir beladan haberiniz var mı? En önemlisi de, gümrük işlemleri sanıldığı kadar kolay olmasa gerek. Kimse, size; bu denli, 20 ila 30 yaş civarı palmiyeyi, ha deyince söküp satmayı göze almaz? Seralarda sanırım ülkemizde böyle uzun bir ağacı da bulmak zaten hayal.

Sonuç olarak tavsiyem; bir kaç aylık çimlenmiş fideleri, bu kastettiğiniz yerlere ekerek zaten sonuç alabileceğiniz aşikar...

Deniz suyu tuzlu tamam ve iddia ettiğiniz gibi kıyı ılıman ise şayet, fidan şeklinde bir ekim tarzı da zaten işinizi görecektir. Diyeceğim o ki, çok uğraşmayın, içimde bir ukde var illaki denemek istiyorum diyorsanız da, bazı marketlerde bu fidanlardan var, oradan temin edilebilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akdenizliyiz Mesajı Göster
Kaliforniyada, güney Avustralyada ve Floridanın bazı sahillerinde bu metod uygulanıyormuş; ülkemizde bu konu ile ilgili bir çalışma varmıdır?

Hindistan cevizlerinin, akdeniz iklimindeki yağışlı kış mevsimlerinden dolayı hayatta kalma ihtimali pek yok deniyor. Lakin, ithal edilerek yahut serada birkaç metre boya ulaşmış palmiyeleri sahilin ıslak kıyılarına nakletmek mantıklı olur mu?

Çoğu bitki için tuz zararlı, fakat hindistan cevizi için tuz; tam aksine iksirdir.

Tuzlu deniz suyu, kökler için koruyucudur ve sahil sıcaklığı iç kesimlere nispeten bir iki derece daha ılımandır; hindistan cevizi için, akdeniz sahilleri karantina bölgesi diyebilirmiyiz?

Anamur, Alanya, Muzkent, İskenderun sahillerinin bazı mikro klima alanlarında, bu metodun uygulanması mantıklı olabilirmi? Ayrıntılı şema ve linkleri veriyorum: https://www.quora.com/In-many-places...lm-plantations

Eklenen Resimler

Düzenleyen Cebelitarık : 06-01-2019 saat 13:31 Neden: fotoğraflar ekledim
Cebelitarık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 13:22   #793
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Hindistan cevizi, iklim koşullarımıza uzak kültürde bir bitki olsa da, bu tür bir ilgi kaydadeğer. Lakin datça da, endemik palmiyelerimiz tehtid altındayken, onların yok olmasından zerre kadar kaygı duymayan insanların sayısı da fazla iken, bahsettiğiniz konuya üzgünüm sıra gelmeyecektir, bu tür konulara ilgi düzeyi ülkemizde çok eksik... Allahın muz fidanını bile bu topraklar henüz 1950 li yıllarda tanımışken, daha çok çok yolumuz var. Bir zamanlar demişler ki, Türkiyede ananas yetişmez; ama yetişti. Demişler ki; avokado, mango yetişmez; onlarda yetişti; gerisini varın siz düşünün. İspanyanın tonaj olarak yıllık mango üretim miktarına kıyasla, ülkemizdeki mango fidanları belki 100 adeti bile bulmuyor, üstelik ispanya da bir akdeniz ülkesi iken...

Bahsettiğiniz konu ile ilgili birkaç şey söylemek gerekirse; bu kadar ümitsiz olmayın, çünkü örneğin kaliforniya da; pek yetişkin olmasa da, genç bir hindistan cevizi fidanı ile ilgili birkaç şey söylemek isterim:

Kaliforniya akdeniz iklimi olan, yazları kurak bir iklimdir; burada denenmiş birkaç örnekten birini detaylandıracağım, anlatılanlara göre hindistan cevizi, kaliforniya iklimini sevmemiş ve ölmüş. Fakat, ifade buyurduğunuz gibi, ölüm nedeni, yağışlı kışlar filan da değil, 'yazın kurak mevsimlerde bol su verilmediğinden ağaç kurumuş' ve ölmüş, kayıtlara bu şekilde geçmiş.

Tropik iklimlere pek tanık olmadığımız için, çoğu zaman, aslında ülkemizi su zengini zannederek akdeniz iklimini, tropik iklime benzetme çabasına kalkışırız. Sanılanın aksine, akdeniz koşulları, yarı çöl iklimi ve yine sanılanın aksine yılın çoğu aylarında ise serin olan bir iklim türüdür.

Kaliforniyada açık alana dikilmiş olan hindistan cevizinin fotoğrafını aşağıda paylaşacağım. Ayrıca tropik iklimle akdeniz ikliminin sanıldığı gibi değil, tam tersi ortak noktaları pek azdır, farkı görebilmeniz için, bunuda bir şema ile detaylandırarak kıyasla belirteceğim.

Eklenen Resimler

GuçcükMelit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 03:02   #794
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GuçcükMelit Mesajı Göster
Hindistan cevizi, iklim koşullarımıza uzak kültürde bir bitki olsa da, bu tür bir ilgi kaydadeğer. Lakin datça da, endemik palmiyelerimiz tehtid altındayken, onların yok olmasından zerre kadar kaygı duymayan insanların sayısı da fazla iken, bahsettiğiniz konuya üzgünüm sıra gelmeyecektir, bu tür konulara ilgi düzeyi ülkemizde çok eksik... Allahın muz fidanını bile bu topraklar henüz 1950 li yıllarda tanımışken, daha çok çok yolumuz var. Bir zamanlar demişler ki, Türkiyede ananas yetişmez; ama yetişti. Demişler ki; avokado, mango yetişmez; onlarda yetişti; gerisini varın siz düşünün. İspanyanın tonaj olarak yıllık mango üretim miktarına kıyasla, ülkemizdeki mango fidanları belki 100 adeti bile bulmuyor, üstelik ispanya da bir akdeniz ülkesi iken...

Bahsettiğiniz konu ile ilgili birkaç şey söylemek gerekirse; bu kadar ümitsiz olmayın, çünkü örneğin kaliforniya da; pek yetişkin olmasa da, genç bir hindistan cevizi fidanı ile ilgili birkaç şey söylemek isterim:

Kaliforniya akdeniz iklimi olan, yazları kurak bir iklimdir; burada denenmiş birkaç örnekten birini detaylandıracağım, anlatılanlara göre hindistan cevizi, kaliforniya iklimini sevmemiş ve ölmüş. Fakat, ifade buyurduğunuz gibi, ölüm nedeni, yağışlı kışlar filan da değil, 'yazın kurak mevsimlerde bol su verilmediğinden ağaç kurumuş' ve ölmüş, kayıtlara bu şekilde geçmiş.

Tropik iklimlere pek tanık olmadığımız için, çoğu zaman, aslında ülkemizi su zengini zannederek akdeniz iklimini, tropik iklime benzetme çabasına kalkışırız. Sanılanın aksine, akdeniz koşulları, yarı çöl iklimi ve yine sanılanın aksine yılın çoğu aylarında ise serin olan bir iklim türüdür.

Kaliforniyada açık alana dikilmiş olan hindistan cevizinin fotoğrafını aşağıda paylaşacağım. Ayrıca tropik iklimle akdeniz ikliminin sanıldığı gibi değil, tam tersi ortak noktaları pek azdır, farkı görebilmeniz için, bunuda bir şema ile detaylandırarak kıyasla belirteceğim.
Sayın küçükmevlüt selam
kaliforniyanın neresindeydi bu hindistan cevizi?

Hindistan cevizi adaptasyonu ile ilgili, kapsamlı bir başlık açılsa olur mu? Paylaşımların hepsi o başlık altında toplansa daha uygun olmaz mı?
Hindistan cevizi adaptasyonu

sabυnlar beğendi.
AliЕkber Taştаn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 15:16   #795
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2019
BU GÜPREDEN KULLANSAK PALMiYELERi DiRiLTiRMi, DON VURMUŞ YA DA KURUYAN AĞAÇLARl FELAN KURTARlYOMUŞ AMA

sabυnlar beğendi.

Düzenleyen cevval : 11-01-2019 saat 15:18 Neden: Link eklendi
cevval Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 07:12   #796
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2019
Sanırım Hami beyden ses yok, bana da Roystonea regia ile Beccariophoenix fenestralis tohumu lazım, yardımcı olabilirmisiniz. İskenderun koşulları için bu iki türden hangisi daha soğuğu tolere edebilir, ayrıca üretimini yapmak mümkünmü?

Beccariophoenix fenestralis bu güney afrikada yetişen bir palmiye türü ve sanırım soğuğa ve kuraklığa çok daha dayanıklı?

Floridaya gitmiştim orada gördüm, harika ve heybetli palmiyeler, şehri mükemmel ve zengin gösteriyor, hatta bir o kadar egzotik gösteriyor. Roystonea regia miami sahillerinde çok var, miami de, hava şartları ise, eksi -3°C dereceleri görüyor, bukadar soğuğu tolere edebiliyorsa iskenderun ya da adana civarında da yetişebilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sensеnol : 13-01-2019 saat 16:08 Neden: imla
Sensеnol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2019, 00:56   #797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2019
BELKi DE PROBLEM DON OLAYlDlR...

Ocak ayında; şu bölgede, bu iki nokta arasındaki sıcaklık farkı kaç derecedir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan Mesajı Göster
Syn Hami bey. Kral palmiyesi Kuşadası'nda yetiştirilebilir mi acaba ? Gödesi ince yer kaplamayan yuvarlak değil de uzun yapraklı palmiye türlerinden yetiştirmek istiyorum. Resimde gördüğüm kadarıyla Kral palmiyesi de bu türden. Başka önerebileceğiniz tür var mıdır ?

m.sanсаk beğendi.
adаlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019