agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2010, 13:37   #31
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa1661 Mesajı Göster
sayın hami bey ben bursadan mustafa şu anda elimde 20000 adet kara çam ve 100 adet cam fıstıgı fidanı var bir türlü sizinle irtibata geçemedim bulamıyorum sizi size yazdım ama bir cevap alamadım palmiye washingtonia robusta yetiştirmek istiyorum tohum bulamadım bana yardımcı olursanız sevinirimburda sizi bulmakta güçlük çekiyorum mailime cevap yazarsanız sevinirim site biraz karışık anca burda buldum burdan yazıyoruum size 100000 adet kadar dikmek istiyorum yerim müsait cevap bekliyorum saygılar
Merhaba,
Bursa Washingtonia üretimi için uygun bir iklim değil.
size Trachycarpus fortunei (Chamaerops excelsa=Çin yelpaze palmiyesi) üretmenizi öneririm.Tohumları 2-3 ay sonra olgunlaşır.
selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 17:32   #32
Yeni Üye

cenkdemirci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2010
2006-2010 yılları aralığında, Kuşadası ve Özdere çevresinde 3 ayrı noktada toplam 400.000 metrekare alanda 800'den fazla hurma ağacı ile birlikte Kırmızı Palmiye Böceğine karşı savaş verdik ve mücadele sürüyor. İzmir şehir merkezine sıçramadığını biliyorum ancak bu gerçekleşirse şaşırmayacağım. Populasyonunu beklenmedik bir hızla arttıran zararlı tecrübelerime dayanarak ancak zarar potansiyeli azaltılarak engellenebilir. Mücadele ettiğimiz ilk yıl 14 boylu hurma ağacı kaybettik ve talimatlara uygun biçimde parçalayıp yakarak belediye görevlileri ile birlikte derin çukurlara gömdük. Bu bizi o kadar üzdü ki ağaçları kesmeden ve yakmadan kurtarmanın yollarına başvurmaya başladık. Sorulursa detaylarına gireceğim kimyasal ve tuzaklı mücadelenin yanı sıra infekte olduğu belirginleşen ağaçların taç kısmında lokal temizlik ve yoğun spesifik ilaçlamalar sayesinde diğer yıllarda hiçbir ağaç kesmek zorunda kalmadık. Taç kısmında geçici süreyle gelişim göstermeyen ağaçlar temizlik ve ilaçlama ile gerileyen böcek zararını bertaraf eden gelişmeler sergilediler. Bunu sağlamak için sürekli ve detaylı gözlem, ani müdahale ve doğru uygulama yöntemleri seçilmelidir. Uzun lafın kısası bulaşık bir ağacı kesemeden kurtarabilmek mümkün. Saygılarımla.

cenkdemirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 09:46   #33
Yeni Üye

bulentaltay's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Selamlar cenk bey,
Mesajınızı okuyunca çok sevindim, hastalık kapan ağaçların hepsi phoenix cinsi palmiyeler mi, yoksa washingtonia'larda da hastalığa ratladınız mı acaba?
Spesifik ilaçlama derken acaba hangi ilaçları kastettiniz?
tekrar tebrik ederim.

bulentaltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 10:52   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenkdemirci Mesajı Göster
2006-2010 yılları aralığında, Kuşadası ve Özdere çevresinde 3 ayrı noktada toplam 400.000 metrekare alanda 800'den fazla hurma ağacı ile birlikte Kırmızı Palmiye Böceğine karşı savaş verdik ve mücadele sürüyor. İzmir şehir merkezine sıçramadığını biliyorum ancak bu gerçekleşirse şaşırmayacağım. Populasyonunu beklenmedik bir hızla arttıran zararlı tecrübelerime dayanarak ancak zarar potansiyeli azaltılarak engellenebilir. Mücadele ettiğimiz ilk yıl 14 boylu hurma ağacı kaybettik ve talimatlara uygun biçimde parçalayıp yakarak belediye görevlileri ile birlikte derin çukurlara gömdük. Bu bizi o kadar üzdü ki ağaçları kesmeden ve yakmadan kurtarmanın yollarına başvurmaya başladık. Sorulursa detaylarına gireceğim kimyasal ve tuzaklı mücadelenin yanı sıra infekte olduğu belirginleşen ağaçların taç kısmında lokal temizlik ve yoğun spesifik ilaçlamalar sayesinde diğer yıllarda hiçbir ağaç kesmek zorunda kalmadık. Taç kısmında geçici süreyle gelişim göstermeyen ağaçlar temizlik ve ilaçlama ile gerileyen böcek zararını bertaraf eden gelişmeler sergilediler. Bunu sağlamak için sürekli ve detaylı gözlem, ani müdahale ve doğru uygulama yöntemleri seçilmelidir. Uzun lafın kısası bulaşık bir ağacı kesemeden kurtarabilmek mümkün. Saygılarımla.
Selamlar Cenk Bey,

Ben Bakü de Çalışan bir peyzaj mimarıyım. Bizim de palmiyelerle ilgili -Chamaerops excelsa- bir problemimiz var bu konuda yardımcı olursanız mutlu olurum bıtkılerımızın tamamı ıtalyan menşeili. yapraklarında sarkma yaprak ucraında kuruma ve yaprak ayalarında kıvrılma durumu söz konusu burdaki iklim istanbul iklimine benziyor.bır zararlı izine rastalanmadıgı kaydedıldı ıse de bız olabılecegı suphesı ıcerısındeyız. Bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.
Saygılarımla.

myosotis22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 21:40   #35
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi myosotis22 Mesajı Göster
Selamlar Cenk Bey,

Ben Bakü de Çalışan bir peyzaj mimarıyım. Bizim de palmiyelerle ilgili -Chamaerops excelsa- bir problemimiz var bu konuda yardımcı olursanız mutlu olurum bıtkılerımızın tamamı ıtalyan menşeili. yapraklarında sarkma yaprak ucraında kuruma ve yaprak ayalarında kıvrılma durumu söz konusu burdaki iklim istanbul iklimine benziyor.bır zararlı izine rastalanmadıgı kaydedıldı ıse de bız olabılecegı suphesı ıcerısındeyız. Bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.
Saygılarımla.
merhaba
Chamaerops excelsalarda (=trachycarpus fortunei) böcek zararı olduğunu düşünmüyorum.Ağaçlar rootball olarak tedarik edildiyse yapraklarda bu gibi durumlar oluşabilir normaldir.
Yeni sürgünlerle beraber Ağaç normal haline dönecektir.
Aşırı sulama ve gübrelemeden kaçının.
resim koyarsanız daha iyi bir teşhis koyulabilir
selamlar

Eski 30-01-2012, 21:47   #36
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulentaltay Mesajı Göster
Selamlar cenk bey,
Mesajınızı okuyunca çok sevindim, hastalık kapan ağaçların hepsi phoenix cinsi palmiyeler mi, yoksa washingtonia'larda da hastalığa ratladınız mı acaba?
Spesifik ilaçlama derken acaba hangi ilaçları kastettiniz?
tekrar tebrik ederim.
merhaba,
Kırmızı Palmiye böceğinin ilk tercihi Phoenix türleridir.
Phoenix canariensis daha ulaşılabilir ve kalın gövdeli olduğundan 1.tercihidir diyebiliriz. Malesef ben Washingtonialarda da bu böceğin zararını bizzat tesbit ettim.
mücadele,
1-feremon tuzaklarıyla Çifleşmeye hazır ergin bireyleri yakalayıp yumurtlamanın önüne geçmek ( 1 dişi yaklaşık 250 yumurta bırakmaktadır )
2-Gövdeye açılan deliğe sistemik etkili insektisit enjekte etmek.
3-Yine sistemik etkili ilaçlarla (örneğin confidor) tüm gövde ,yaprak ve özellikle tepe kısmını ilaçlamak.
selamlar

Eski 17-07-2012, 15:37   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Merhaba Arkadaşlar, yeni üyeyim, bahçemde 15-20 yıldır büyüttüğüm çeşitli ağaçlarım var, bir tanesi yavruyken diktiğim Föniks (palmiye), güzel gelişti ama son aylarda sanki rahatsız gibi. Fotoğraf çektim, bir sonraki mesajıma ekleyeceğim. Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar ilgi gösterir ve önerilerde bulunurlarsa çok memnun olacağım. Tekrar Merhaba.

NecipYesiltepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 15:41   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Palmiye

Bahsettiğim ağaçla ilgili fotoğrafları gösteriyorum.

Eklenen Resimler

NecipYesiltepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 12:18   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Türkiye de yetişen palmiyelerde bu gibi hastalık böcek bulunmamaktadır bunlar yazıdan da anlaşıla bileceği gibi ithal palmiyelerde vardır

igalikuni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 21:21   #40
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi igalikuni Mesajı Göster
Türkiye de yetişen palmiyelerde bu gibi hastalık böcek bulunmamaktadır bunlar yazıdan da anlaşıla bileceği gibi ithal palmiyelerde vardır
Maalesef oyle degil,
Benim bahcemdeki 30 yillik 2 adet palmiyem, maalesef bu bocek yuzunden hastalanmislardir.Bugun, Ilce Tarim Mudurlugune yaptigim muracaat sonrasinda gelenler agaclardan birisinin acil kesilmesini digerinide % 10 kurtulma umidi ile ilac enjekte edilmesini istediler.
10 sene once Misirdan ithal edilen palmiyeler ile gelen bocek uzulerek bildiriyorum, agac katliami yapmaktadir.
Buyukadayi biraktim, bu sene basinda Goztepe Parkinin oradaki 40 yaslarindaki palmiye agaci bu hastalik nedeni ile kesilmisti.
Kesmeklede is bitmiyor, yapraklar ve hastalikli govde acilen dezenfekte edilmelidir.

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 08:41   #41
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Kirmizi orumcek icin Bayer'in CONFIDOR SL 200 Ilaci kullanmam gerekiyor.Fakat, arastirmalarimda hic bir yerde bulamiyorum..Gerci, ilaci bulup enjekte etsem bile kurtulma ihtimali % 10..
Ilaci nereden bulabilirim..

Eski 21-11-2014, 06:57   #42
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Ilacın muadilini buldum.Uygulama için Büyükadaya gittiğimde Böcekli olan ağacımın gövdesinin artık süngerimsi bir yapıda OLDUĞUNU yani öldüğünü görünce ona tatbik etmekten vazgeçtim.
Diğer sağlam gözüken Ağaca 4 Yerinden delikler delerek 1/2 litre su ile seyreltilmiş ilacı enjekte edip aşı macunu ile delikleri kapattım.
Hocanın deyimi ile göle maya çaldım, ya tutarsa diye..
Fakat, İlçe TArım MÜdürlüğü gibi Kuruluşlar ne için vardır o da sorgudadır..
Burada bir ağaç Katliamı var...Umurlarında değil,
Bir böcek TÜrkiyede 2 seneden beri katliam yapıyor, duyan yok...

Eski 09-12-2014, 05:44   #43
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

son durum ;
Kesilen palmiyeden cikan kurtcuklar ;

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2016, 22:45   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2016
Hindistan cevizi ağacımın yaprakları hızlı bir şekilde kuruyor yardım..

Merhaba doğa ve ağaç sevdalısı arkadaşlar. Forumunuza yeni dahil oldum ve çok faydalı paylaşımlar olduğunu gördüm.
Acil olarak bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Ev ortamında kendi çabalarımla yetiştirdiğim hindistan cevizi ağacımın yaprakları son 4-5 aydır aşırı şekilde ilk önce sararıp daha sonra kuruyor. Bu esnada yeni yaprak çıkmaz oldu buna ne sebep olmuş olabilir.
Saksıyı biraz büyütmek istiyorum.
Mantardan şüpheleniyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir ilaç varmı?
Balkonum çok rüzgarlı olduğu için dışarıda tutamıyorum. Zaten şimdiye kadar hep salondaydı. Şu an diğer bitkilerimin yanına daha sıcak biryere taşıdım. Cam arkasından çok güneş alan bir yere fakat yaprak ölümü durmuyor en son fotoğrafını paylaştığım büyük yaprak sararmaya başladı.
Çok üzülüyorum yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler..

Eklenen Resimler

m_erkan_m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 11:20   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
ACİL--- Bilgisi olan bitki sever insanlara yardım çagrımdır... Canım gibi sevdigim , yaşamıma hergün pencerelerimden mutluluk katan felixim aniden perişan olmuş görünüyor. fotografları hemen bana gönderdiler. sizinle paylaşmaya çalışacagım. yardımlarınızla kurtarabilirmiyiz ???

saranda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 11:27   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Wink acilacil

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saranda Mesajı Göster
ACİL--- Bilgisi olan bitki sever insanlara yardım çagrımdır... Canım gibi sevdigim , yaşamıma hergün pencerelerimden mutluluk katan felixim aniden perişan olmuş görünüyor. fotografları hemen bana gönderdiler. sizinle paylaşmaya çalışacagım. yardımlarınızla kurtarabilirmiyiz ???
:lütfen bana ulaşınız.

Eklenen Resimler

saranda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2016, 20:41   #47
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

2014 senesinde ilaclama yaptigim diger palmiyemin bugun tepesi maalesef dustu. Yani oldu..
2 sene zor yasatabildim.

Eklenen Resimler

palmiyebudama beğendi.
Eski 23-10-2016, 20:43   #48
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Alıntı:
maalesef yapacak bir sey yok..
Olumunu (her ikisinin de ) seyredeceksiniz. Uzgunum

palmiyebudama beğendi.
Eski 24-10-2016, 16:12   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Sistemik bir böcek öldürücü ile ilaçlayıp şansınızı deneyebilirsiniz. Mesela, Rogor (aktif maddesi Dimethoate). Rogor, yapraktan alınır ve bitkinin diğer kısımlarına taşınır.

palmiyebudama beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 11:41   #50
Yeni Üye

palmiyebudama's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2017
merhabalar fenix ağaçların gövdesine giren kısmen palmiye ağaçlarında görülen bir böcektir.lavra dönemi odun kurdu benzerinde olup koza içinde evrim geçirmektedir
zararları ağacı sürgün özü ile beslenir ve ağacı kurutur.
mücadele konusunda belediyelere bağlı parkbahçe ve ziraat mühendisleri aşırı derecede ilgilenmekte olup ağaçı kökünden kesmektedir.
koruyucu olarak sistemik ilaçlarla gövdeye enjekte edilerek yaygın olarak bilinen tekniktir.
eğer sizlerinde fenix **** hurma ağacınız sürgün vermiyor sürgünü devrilmiş ise başınız dertte ağacınız kuruma aşamasındadır.kurtarma şansı yüzde 60 tır.

palmiyebudama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2017, 19:06   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2017
Zirai ilaçları bilmem ama, özellikle ahşap düşmanı haşereler, akrep gibi böceklerde en güzel çözümün asetik asit veyahut da malik asit olduğunu duymuştum. Deneme yanılma yöntemi ile kırmızı palmiye böceğine bir çözüm olabilir mi?
Bildiğimiz elma sirkesi ya da beyaz sirkenin muhteviyatında çok az oranda malik asit ya da asetik asit doğal olarak bulunmaktaymış.

ParanormaI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 04:50   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Kırmızı böcekten bizim fenix ağacı da gitti. 15 senelik ağaçtı kuruttu ağacı bir de belediye geldi kesti götürdü kökünden sökmekte yok. Kalan gövdesi bize dert oldu.
Palmiyeler güzel ağaçtır geç büyür ilgi ister.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 08:18   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2008
Merhabalar, bodur palmiyemdeki bu böcekler de kimdir acaba? Yardımcı olabilirmisiniz? Uğur böceği yavruları olabilir mi?
Zararlı bir böcekse henüz toplanabilir seviyedeyken hemen toplayayım istiyorum.

siyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2019, 12:33   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
Yaprak kuruması

Sayın gurup üyeleri
Formdaki bilgileri elimden geldiği kadar okudum. Ancak tam anlamıyla ne yapmam gerektiğine karar veremediğim için sizlerin görüşlerine ihtiyacım var.
Nisan ayı itibariyle saksıda aldığım tüylü palmiye ağacımı bahçeme diktim. Dikim sırasında kurallara ve toprak drenajina mümkün olduğu kadar uydum. Bir ay sonra yeni sürgünler büyüyerek yeni yapraklar açıldı. Transfer öncesindeki yapraklarda kuruma ve yeni yapraklara yer açmak için budama yaptım. Ancak yeni açan yapraklar kısa sürede sararmaya başladı. Bazı yerlerde yaprakta yanıklar oluştu. Yaprakların gelişimi de maalesef zayıf kaldı. Acaba
1- Otomatik sulama sisteminden dolayı çimler hergece sulanıyor ve bu sus nem yapıp mantara mı neden olmakta.
2- Her gece 5 dk fiskiye ile sulama az gelip ondan mı sararma oluyor
3- Bu bir mantar vs. hastalıkmıdır
4- Mineral eksikliği olabilir mi (Transfer sonrası çimler için yavaş salınımlı ithal gübre kullandım. Bu gübreden palmiye dibine de atmıştım).
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

Tribes41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2019, 22:57   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Sineklerden bulaşan çok küçük bitler yaprak suyunu emiyor olabilir.
Mantarlar olabilir.
Toprağın kimyası uygun olmayabilir.
Aşırı sulama olabilir.

Ben Balkonumda ki bitkilerde bu olayları sürekli yaşıyorum.

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024