agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2012, 12:28   #1
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Bismarckia Nobilis (Gümüş Renkli Madagaskar Palmiyesi )

Merhaba arkadaşlar. Türkiye'de Bismarckia Nobilis ile ilgilenen yetiştiren bilgi sahibi olan arkadaşlar var mı ? Tanışmak ve bilgi paylaşımında bulunmak isterim. Bir kaç sorum olacak. Herkese iyi sohbetler.

Eklenen Resimler

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 22:42   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Merhabalar,
Palmiyeler üzerine tez yazmış bir mimar olarak bu konuda yorum yapabileceğimi düşünüyorum. Bahsetmiş olduğunuz türün literatürde verilen minimum sıcaklık dayanım derecesi -4C' dir. Bu da Phoenix robelenii (Cüce feniks) ve Howea forsteriana (Kentia) gibi türlerle hemen hemen aynıdır. Bu bitkiyi mümkün olduğunca güneşli ve geniş bir alana dikmenizi tavsiye ederim. Kuru sıcağa çok dayanıklı bir türdür. Zaten özellkle gümüşü türü güneş ışığını çok güzel yansıtır. Soğuğa daha dayanıklı olan Brahea armata da benzer bir mavi renge sahiptir ki bu tür de bol ve direkt güneş ışığı alan bir noktaya dikilmelidir ve de drenaj konusuna özen gösterilmelidir.

palmizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 22:56   #3
Yeni Üye

İzmir Çeşme'deki bahçemde üçlü olarak dikilmiş Phoenix robeleniiler ve gene üçlü olarak dikilmiş olan Howea forsterianalar gayet neşeli şekilde yaşamaktalar. İkincisi için (çok sıcağı sevmediği için) yarı gölge veya gölge bir nokta daha iyi sonuç verebilir. Ben Karşıyaka Bostanlı'da bile bir bahçede Howea forsteriana gördüm, bu yüzden Bismarcka nobilis'in de burada dahi olabileceği görüşündeyim. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, dikimin en son don bittikten sonra ve havanın ısındığı bir ayda (İzmir koşullarında mayıs ayı civarı) yapılmasıdır. Bu şekilde bitki bir sonraki kışa kadar toprağa kök atıp yerleşecektir. İlk kışa girmezden önce de bitkiyi ılık tutması için mutlaka yanmış çiftlik gübresi uygulanmalıdır.

Eski 05-01-2013, 22:56   #4
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Konuya yorum yaptığınız için Teşekür ederim. Vaktiniz olursa Buyrun bir gün fabrikama gelin. Size 1 tane hediye edeyim. Bir çay içer, sohpet ederiz.

Bu muhteşem ağacı nereden bulduğunuzu soranlara anlatacak bir hikayeniz olur...

Saygılar..

ilksenozturk beğendi.

Düzenleyen Nautilus Cycad : 05-01-2013 saat 23:03 Neden: ekleme
Eski 08-01-2013, 16:08   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012
Bende palmiye gönüllüsüyüm 2012 yazında başladım değişik türlere ait palmiye tohumları arıyorum.Gözlerim İzmir içinde gezerken palmiyelerde valla

pusluefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 19:32   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2012
herkese iyi akşamlar ankara şartlarına dayanıklı uygun palmiye türü var mı acaba ?

TROPİKBİTKİLERM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 22:09   #7
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pusluefe Mesajı Göster
Bende palmiye gönüllüsüyüm 2012 yazında başladım değişik türlere ait palmiye tohumları arıyorum.Gözlerim İzmir içinde gezerken palmiyelerde valla
Neler var bakalim.... hangi turler var ?

Eski 09-01-2013, 07:55   #8
Yeni Üye

Merhaba şu an çoğunluk Chamaerops Humulis üzerine,az da olsa washington filifera,tohum bulabilirsem Chamaerops Excelsa ve Washingtona robusta ekmeyi düşünüyorum bu sene bakalım artık tohum bulmama bağlı.

Eski 10-01-2013, 00:12   #9
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Bu türleri İzmirde bulmak çok kolay Efecim. Her gittiğim serada var. Tohumdan yetiştirmek uzun sürer, ucuz fiyata sahibindencom da 2-3 yıllık bitkiler 5 tl.. Ama ne düşüdüğüne bağlı. Üretip satmayı düşünüyorsan pek de karlı bir iş değil galiba

Eski 10-01-2013, 08:02   #10
Yeni Üye

Evet farkındayım çoğu serada var.Palmiye benim için bir başlangıç noktası aslında belirli bir adete ulaştığımda zaten palmiyelerimi kenara bırakıp unutacağım 10 yıl en az,diğer çalı ve ibreli türlerine gireceğim bu arada,çocuklarım faydalanır en azında 10 sene sonra

Eski 22-01-2013, 01:21   #11
Yeni Üye

Çok memnun olurum. Bu arada uzun zamandır siteye girmiyordum. O yüzden cevaplamakta geciktim. Palmiyeler konusunda kitabi olmaktan öte pratik bilgilerim söz konusu. İzmir'de açıkçası çok arzu ederdim benim gibi çılgın bir adamın fikirlerinden yararlansınlar. Ben bir ara Uzakdoğu gezisinden getirdiğim yeşil yapraklı bismarkiaları çimlendirmiştim. Fakat sanırım sonra herhalde kökünü mü bozdum ne, olmadılar. Ancak çok kuvvetli bir kök yapısı var. Çeşme'deki bahçemde kentiaların yanında Rhapis excelsalarım da var. Literatürde soğuğa dayanım derecesi için -1 santigrad derece verilen Archontophoenix alexandrae (kral palmiyesi) ve Dypsis decaryi (üçgen palmiye) bile Çeşme'de birkaç yerde çok sağlıklı bir şekilde yaşıyor.

Eski 22-01-2013, 01:29   #12
Yeni Üye

Nautilus Cycad, benim bahçe botanik parkı gibi, Poenix'in bile altı türü var. Butia capitata, Sabal ve Livistona türleri. Bahçede şu anda 25 çeşit palmiye türü var. Ayrıca ismini aldığınız ve içinden en çok Cycas revoluta'nın bilindiği Cycadlar da ayrı bir alem. 800 civarında tür içerdiğini biliyorum. Ancak Cycas revoluta'yı hala palmiye zanneden çok kişi var, malesef bu işin ticaretini yapanlar bile.

lusoari beğendi.
Eski 23-01-2013, 14:04   #13
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Bende de o çılgınlık var sanırım. Benimde fabrikamın 12 dönüm bahçesi var. Bulabildiğim kadar Palmiye ve Cycad Türünü dikiyorum.

Özel Palmiyeler ilgimi çekiyor. Özellikle Bismarckia Nobilis, Birde Phoenix dactylifera sanırım nedeni renkleri ve heybetleri. Ayrıca yaklaşık 50 adet Phoneix Canariensis var. Sabal minor, Brehera vb.. daha pekçok tür.

Cycad türlerinden Macrozamia Communis, Dioon spinulosum, Encephalartos Horridus, Sago Cycad, Cycad revoluta var. Bunların çoğu şuan fidan halinde ama elimde 40 yaşında olan cycad bile var.

Gelecekte sanatsal faaliyetlerde bulunacağım yaklaşık 1000m2 bir cam tropik sera, aynı zamanda dışında da botanik bahçem olacak kocaman.... Bunun rüyası bile beni büyülüyor. Koiler, Egzotik kuşlar, semenderler, habitat......

Çünkü büyük boyutlu eski rönesans resimleri yapmayı, Heykel yapmayı çok seviyorum. Etrafım neden bir botanik bahçesi olmasınki. Koi havuzumu yaptım bile. Dediğim gibi müsait olduğunuz bir zamanda beklerim. 1 adet Bismarckia nobilis sizi bekliyor.

Eski 24-01-2013, 20:59   #14
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

'' Pusluefe bey '' Saygılar..

Eski 25-01-2013, 20:36   #15
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar .Acaba kimin elinde gümüş renkli madagaskar palmiyesi ve cycas mevcut bunların ikisinide çok seviyorum ama aramalarıma rağmen yaşadığım ülkede bulamıyorum İstanbul'a sık sık gelmeme rağmende bulduklarımın fiyatları çok yüksek malum ben onları yurtdışındaki evimde yetiştirmek istiyorum benimle küçük yavrularını paylaşmak isteyen olursa çok ama çok sevinirim şimdiden herkese teşekkür ederim

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 02:26   #16
Yeni Üye

Nautilus Cycad, sizle konuşacak çok konumuz var gibi gözüküyor. Türkiye için çok öte konular bunlar. Eğer gömediyseniz Tayland Pattaya'daki Nong Nooch Botanik Parkı'nı kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Dünya'da 2500-3000 palmiye türü olduğu kabul ediliyor. Sadece bu botanik parkındaki tür yayısı 1000'in üzerinde. İnternet sayfasından da göz atabilirsiniz. Ben sizi hangi gün ve saatler arasında ziyaret edebileceğimi de öğrenmek isterdim. Şimdiden teşekkür ederim Bismarckia için.

Eski 26-01-2013, 10:33   #17
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar .Acaba kimin elinde gümüş renkli madagaskar palmiyesi ve cycas mevcut bunların ikisinide çok seviyorum ama aramalarıma rağmen yaşadığım ülkede bulamıyorum İstanbul'a sık sık gelmeme rağmende bulduklarımın fiyatları çok yüksek malum ben onları yurtdışındaki evimde yetiştirmek istiyorum benimle küçük yavrularını paylaşmak isteyen olursa çok ama çok sevinirim şimdiden herkese teşekkür ederim
Sanirim beni tarif ediyorsunuz.... ancak Turkiyeden yurt disina fidan cikartmak yasak sanirim..

Eski 26-01-2013, 17:12   #18
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad Mesajı Göster
Sanirim beni tarif ediyorsunuz.... ancak Turkiyeden yurt disina fidan cikartmak yasak sanirim..
Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim sevgili Nautilus Cycad benim için önemli olan İstanbula geldiğimde onları bulabilmem yutdışına çıkartmak sorun olmuyo her geldiğimde bir sürü yeni bitkilerle geri dönüyorum yurtdışına ****** bitkini boyutu burada çok önemli büyük ağaçları getirmem zor olur bu arada sizdekilerin ebatları nedir mümkünse söylermisiniz bide satıyormusunuz yoksa hediye mi ediceksiniz orasını anlayamadım

Eski 26-01-2013, 19:52   #19
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Nezaketiniz icin tesekkur ederim sevgili losuari... Burasi satis platformu degil bence. Sevgiyi ve bilgiyi paylasma platformu. Üyelerin % 96 si bir derdine care ararken buldu bu siteyi. Herkez bu siteyi inceleyip derdine care buldu. Bu sitede Caktirmadan ticari faaliyetlerde bulunanlarada kil oluyorum . Size bir adet 2 yasinda macrozomia communis fidani verebilirim. Çok õzel palmiye cycad arasi bir türdür. ( az veren candann verirmiş )

Tabii sevgi ile bakacaksaniz

Bu arada bu sitede palmiye bolumu bombos kalmis bu bolumu canlandirmak lazim. Palmiye ve cycadlar en eski turler.....

ilksenozturk beğendi.
Eski 26-01-2013, 20:07   #20
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Nezaketiniz icin tesekkur ederim sevgili losuari... Burasi satis platformu degil bence. Sevgiyi ve bilgiyi paylasma platformu. Üyelerin % 96 si bir derdine care ararken buldu bu siteyi. Herkez bu siteyi inceleyip derdine care buldu. Bu sitede Caktirmadan ticari faaliyetlerde bulunanlarada kil oluyorum . Size bir adet 2 yasinda macrozomia communis fidani verebilirim. Çok õzel palmiye cycad arasi bir türdür. ( az veren candann verirmiş )

Tabii sevgi ile bakacaksaniz

Bu arada bu sitede palmiye bolumu bombos kalmis bu bolumu canlandirmak lazim. Palmiye ve cycadlar en eski turler.....
Bakmak ne kelime gözümün içi gibi bakarım hemde bu habere çok sevindim bende size birşey armağan etmek isterim içtenlikle ne arzu edersiniz?

Eski 26-01-2013, 20:29   #21
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Cem yilmaz gibi oldu ''ne vereyim abime '' ortaya karisik alayim sevgili arkadasim.... gonlunden ne koparsa. Senin icin ozel olan benim icinde ozel olur. Bende bakarim gozum gibi....

ilksenozturk ve lusoari beğendi.
Eski 26-01-2013, 20:35   #22
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pusluefe Mesajı Göster
Farklı türlere ait palmiye tohumları arıyorum ,bu yılki üretim için elinizde olursa paylaşırmısınız.Teşekkürler.
Bende oyle binlerce yok ki .... koleksiyon icin adet verebilirim sadece

Eski 26-01-2013, 21:46   #23
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Cem yilmaz gibi oldu ''ne vereyim abime '' ortaya karisik alayim sevgili arkadasim.... gonlunden ne koparsa. Senin icin ozel olan benim icinde ozel olur. Bende bakarim gozum gibi....
Tamam sevgili arkadaşım elime yeni geçmiş olan kahve tohumlarım var ama onlar uzun süre tazeliğini koruyamadıkları için en kısa zamanda ekmem lazım ben İstanbula gelene kadar yeşermiş olurlar onlardan veririm ve benim için çok önemli olan areca palmiyemdende gönderirim seve seve bide bir sorum daha olacak peki gümüş renkli madagaskar palmiyesinin tohumlarını nerden bulabilirim kimde olabilir ?

Eski 26-01-2013, 21:54   #24
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Tamam sevgili arkadaşım elime yeni geçmiş olan kahve tohumlarım var ama onlar uzun süre tazeliğini koruyamadıkları için en kısa zamanda ekmem lazım ben İstanbula gelene kadar yeşermiş olurlar onlardan veririm ve benim için çok önemli olan areca palmiyemdende gönderirim seve seve bide bir sorum daha olacak peki gümüş renkli madagaskar palmiyesinin tohumlarını nerden bulabilirim kimde olabilir ?
Bende olabilir mesela ondan da ayarlarım...

Eski 26-01-2013, 22:21   #25
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Bende olabilir mesela ondan da ayarlarım...
Şimdi sevincimden ne yapıcağımı şaşırdım çok teşekkür ederim sana sağolasın ) baharda geldiğimde ilk işim sana haber vermek olacak arkadaşlarımın dediği doğruymuş meğer benim bitki tutkunluğum hastalığa dönüşmüş ama beni anlayacağınıza inanıyorum palmiye koleksiyonum geniş değil ama o koleksiyona yeni palmiyeler eklendiğinde her sabah kalktığımda her akşam yatmadan önce onlara baktığımda keyfime diyecek yok kendimi mutlu huzurlu ve rahat hissediyorum istediğim tek şey imkanlarımın el verdiği kadarı ile kış bahçemi değişik palmiye cinsleriyle doldurmak istiyorum

Eski 26-01-2013, 22:27   #26
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Şimdi sevincimden ne yapıcağımı şaşırdım çok teşekkür ederim sana sağolasın ) baharda geldiğimde ilk işim sana haber vermek olacak arkadaşlarımın dediği doğruymuş meğer benim bitki tutkunluğum hastalığa dönüşmüş ama beni anlayacağınıza inanıyorum palmiye koleksiyonum geniş değil ama o koleksiyona yeni palmiyeler eklendiğinde her sabah kalktığımda her akşam yatmadan önce onlara baktığımda keyfime diyecek yok kendimi mutlu huzurlu ve rahat hissediyorum istediğim tek şey imkanlarımın el verdiği kadarı ile kış bahçemi değişik palmiye cinsleriyle doldurmak istiyorum

Seni çok iyi anlıyorum. Palmiyeler bir yana Bismarck bir yana dostum..... O büyük gümüş gibi ve heybetli bir ağaç.. Kendin gibi delileri bulmak konuşmak ve Paylaşmak güzel.

Eski 26-01-2013, 22:37   #27
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Seni çok iyi anlıyorum. Palmiyeler bir yana Bismarck bir yana dostum..... O büyük gümüş gibi ve heybetli bir ağaç.. Kendin gibi delileri bulmak konuşmak ve Paylaşmak güzel.
Dediklerinin hepsine katılıyorum arkadaşım aynı dili konuşmamız harika delinin halinden deli anlar senin gibi bi dost kazandığım için kendimi şanslı hissediyorum ve ağaçlar.nete iyiki varsın bu sitenin sayesinde hem yeni bilgiler öğreniyoruz hem yeni arkadaşlarımız oluyor bundan daha güzel birşey olduğunu sanmıyorum )

Eski 26-01-2013, 22:42   #28
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Dediklerinin hepsine katılıyorum arkadaşım aynı dili konuşmamız harika delinin halinden deli anlar senin gibi bi dost kazandığım için kendimi şanslı hissediyorum ve ağaçlar.nete iyiki varsın bu sitenin sayesinde hem yeni bilgiler öğreniyoruz hem yeni arkadaşlarımız oluyor bundan daha güzel birşey olduğunu sanmıyorum )
Aynen !! *******...

Eski 28-01-2013, 08:56   #29
Yeni Üye

Alıntı:
Bende oyle binlerce yok ki .... koleksiyon icin adet verebilirim sadece
Teşekkür ederim..

Eski 28-01-2013, 19:51   #30
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Türkiye'de Bismarckia Nobilis ile ilgilenen yetiştiren bilgi sahibi olan arkadaşlar var mı ? Tanışmak ve bilgi paylaşımında bulunmak isterim. Bir kaç sorum olacak. Herkese iyi sohbetler.
Merhaba sn.Nautilus Cycad,
Sayenizde boyle ilginc bir turu tanima firsati buldum,palmiye dunyasina ilk bu turler girmek degisik bir macera olacak benim icin

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bismarckia nobilis

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024