agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni102Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2015, 21:09   #301
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi T.C.ÖzkanKARASU Mesajı Göster
Önerileriniz için teşekkürler, saksıyı arada bir zaten çeviriyorum ama tül hep kapalı, yarın itibarı ile açık kalacak en azından direk güneş vurduğunda. Bu arada yaprakları dün ölçtüm saksı toprağından itibaren 120 cm, diğerleri ise yarısı kadar bile yok. Yeni yaprakların alt kısımlarında en az 20-30 cm lik bölüm ise yapraksız sadece tırtık gibi, bu yeni yaprakları kökünden değil de diğer yaprakların boyutunda kesebilirmiyim, daha şimdiden çok yer kaplıyorlar.Çok fazla soru soruyorum sanki, başınızı ağrıttıysam kusuruma bakmayın.
Keserseniz zaten sade o tırtıklar kalacak bir şeye benzemeyecek. Rahatsız ediyorsa simdiden dipten kesin gitsin bosuna o yapraklara da güç harcanmamış olur.
Sonuç olarak nerden keserseniz kesin farketmez, bitki bundan zarar görmez.
Deneyimlerimizi paylaşıyoruz, bu da baş ağrıtmaz merak etmeyin.

aastraa ve Jakin beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 22:20   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Kafa karışacak veya çelişkiye düşmenizi gerektirecek bir durum yok.
O alıntıladığınız bilgiler, sizin iç ortamda baktığınız bitkinin görüntüsü ile örtüşmüyor. Durum ortada zaten.

Benim Cycasım geçen kışı aynı yerde dışarda geçirdi. . Yapraklarını etrafında iple bağlayarak topladım ve üzerine ince bir naylon geçirdim. Günlerce kar altında kaldı ve -7 leri gördü. En ufak bir zarar da görmedi...

Siz bitkiyi 2 gün once almış ve bu soruyu soruyor olsaydınız gelen cevaplarla belki kafa karışırdı ama durum zaten ortada.

Sizin cycasınızın mevcut durumu tamamen ışık yetersizliğinden olduğuna göre?

"Gölgede aydınlık" dediğimiz zaman çoğumuz ışığın girdiği en az ortamı düşünürüz ama oyle değil.
Aydınlık dediğimiz zaman, güneşte açacağımız "güneş şemsiyesinin" altında oluşan ışık miktarını düşünmek lazım.

Alttaki, 15 yaşından büyük olan ve aldığımdan beri saksıda ve dış ortamda baktığım cycas ın yapraklarına dikkat edin. Günde en az 3 saat direct güneş alır, bunun dışında da açık ortamda olabilecek güneş harici ışık miktarını iyi kötü tahmin edebilirsiniz.

Eklenti 573700

Sarı hattın üzerindeki yapraklar bu sezonun yaprakları ki, 25 i geçiyor.

Evdeki ışığı, bu ortamla karşılatırdığımızda (özel bir aydınlatma yok ise) 50 halojen karşısında bir ampul ışığı olduğunu düşünmek yanlış olmaz sanırım.

Dilerim bu bitkiye düşkünlüğünüz ve sevginiz bulunduğu ortamda gelişmesini sağlar.
Ama bana sorarsanız gittikçe zayflayacak ve seneye bir yaprak ya verecek ya da vermeyecektir.
Bu da benim bitki. En az 15 yaşında ve 11 yıldır bahçede. Sürekli güneş altında ve yazın 6-7 ay boyunca her gün sulanmaktadır. Suyu çok seviyor. Gelelim fotoğrafa. Altta, kök kısmında en az 25 adet yumru(yavru) var ve yaklaşık 2 aydır vermekte. En üst kısmında yeni yapraklar 35 civarında. Hemen onun altında tohumları içeren açık renkli kısım. Bu resimden sonra, altta bulunan eski yapraklardan 2 sıra halinde 38 adet kestim. Ve tohumları da aldım. Ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim. Selamlar.

Eklenen Resimler

aastraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2015, 08:38   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bu bitkinin çoğalması nasıl oluyor peki? Diğer hurmalarda olduğu gibi yandan off-shoot/sürgün ve döllenmiş tohum ile mi?

Jakin beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2015, 13:16   #304
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Bu bitkinin çoğalması nasıl oluyor peki? Diğer hurmalarda olduğu gibi yandan off-shoot/sürgün ve döllenmiş tohum ile mi?
Dollenmis tohumla veya alttan verdiği soğanımsı yumruları ile.
İkinci seçenek çok daha kolay tabi.
Üstteki resimde zaten alttan verdiği birçok yumrunun yapraklandığı görünüyor. Ayrılıp çoğaltılabilir.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 07:38   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sayın MUsk,

Cevap için teşekkür ederim. Peki bu yumrular nasıl ayrılıyor? ayrıldıktan sonra nasıl bir süreç izliyor? Direkt toprağa mı dikiliyor yumrular?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 19:16   #306
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Dibinden 3 adet yumruyu ayırıp köklendirmek için ayrı bir kaba aldım.

Eklenen Resimler

lusoari, Muda ve esemeral beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2017, 12:47   #307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Wink Sanliurfada Sikas yetisirmi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Dibinden 3 adet yumruyu ayırıp köklendirmek için ayrı bir kaba aldım.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Dollenmis.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Skala Mesajı Göster
Sayın
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
Harikasınız hepiniz.
Merhaba
Şanlıurfada yaşıyorum. Sikas bitkisini çok seviyorum.
Akdenizele kıyaslanmayacak derecede farklı bir iklimi var buranın. Bitkiyi Kış soğuklarından koruyabilirim fakat yazın oldukça kuru ola havasına dayanırmı **** yaşatabilirmiyim sizce?
İyi forumlar

cekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2017, 13:04   #308
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cekirdek Mesajı Göster
Merhaba
Şanlıurfada yaşıyorum. Sikas bitkisini çok seviyorum.
Akdenizele kıyaslanmayacak derecede farklı bir iklimi var buranın. Bitkiyi Kış soğuklarından koruyabilirim fakat yazın oldukça kuru ola havasına dayanırmı **** yaşatabilirmiyim sizce?
İyi forumlar
Özellikle yapraklanma döneminde yüksek nem ihtiyacı var bu bitkinin. Yerini sevmezse bir kaç yıl bir tek yaprak bile çıkarmaz. Bulunduğunuz yer nemden yoksun bir yer. Saksıda yetiştiririm diyorsanız başka...

cekirdek beğendi.
Eski 05-07-2017, 14:39   #309
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Özellikle yapraklanma döneminde yüksek nem ihtiyacı var bu bitkinin. Yerini sevmezse bir kaç yıl bir tek yaprak bile çıkarmaz. Bulunduğunuz yer nemden yoksun bir yer. Saksıda yetiştiririm diyorsanız başka...
Evet sakasıda ve evin içinde bakmak istiyorum.
Hangi gübre veya besin tavsiye edersiniz?

Eski 05-07-2017, 15:26   #310
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cekirdek Mesajı Göster
Evet sakasıda ve evin içinde bakmak istiyorum.
Hangi gübre veya besin tavsiye edersiniz?
Size şu gübreyi kullanın diyebileceğim bir gübre yok. Ama tüm can alıcı noktalara parmak basıp özetleyen Mine hanımın şu mesajını dikkate alın derim. Kolay gelsin.

Bol nem için de saksı toprağının üstüne koyacağınız yayvan bir kap içerisine su ve çakıl taşları koyabilirsiniz.

cekirdek ve esemeral beğendi.
Eski 05-07-2017, 21:09   #311
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Ayrıca kaplı sikas yetiştiriciliğinde çok önemli noktalardan biri sudur. Eğer sulama suyunuz klorlu, kireçli bir suysa ciddi sorununuz var demektir. Bitki tepkisini ilk yapraklarındaki bozulmayla gösterir.
mine hanım merhaba
Klorlu ve krecli su varsa bu maddeleri sudan nasıl uzaklaştırabilirim?
Çaydanlıkta kaynamış soğutulmuş su ile yapmamın faydası olur mu?
Teşekkürler

Eski 08-03-2019, 16:28   #312
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Köpekler için çok zehirli diye biliyorum , köpeği olanlar dikkatli olmalı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 14:38   #313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
Sikas hakkinda bir sorunum var.

Sitenin deposunda bakimsizlik kalmiş bi sikas buldum. Yapraklarinin nerdeyse tamami yeşil, en az 10-15 tane yapragi var ama tamami aşaği doğru sarkmiş durumda.

Saksıdan çıkardigimda altinda bi kismi çürümüş gibiydi, kök nerdeyse yok.

Bu ağaç kurtulur mu?? Yapraklarin yeşil olmasi umutlandiriyor beni sadece.

beekado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 15:02   #314
Yeni Üye

Beyaz pomza içine oturttum. 1 ay icinde baya bi köklendi. Sonra bahçeye ektim. 2 aydir yaprak cikmadi. Köklenme suruyordur diye tahmin ediyorum. Muhtemelen baharda yeşillenecek.

Eski 05-05-2020, 07:13   #315
Yeni Üye

mbeg's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2015
Selamlar, hayrlı günler.. yaklaşık 5 sene önce yurtdışından saksılı sikas getirmiştim, Isparta da evin içerisinde çok büyümeden bu sene ye kadar yaşadı bu sene çicek antalyaya taşındı ancak son zamanlarda (2-3 aydır) yaprakları sararmaya başladı, saksısı altı kapalı saksıydı ve toprakta marketlerde ki saksı toprağıydı,1 saksısını daha buyuk ve altı delikli saksıyla degistirdim yapraklarını dipten kestim ve balkona havadar ve güneş alan yere koydum ancak fazla süredir beklememe rağmen hiçbir değişim olmadı yani sürgün vermedi, en son bugün dayanamayıp acaba kökte mi sıkıntı var diye söktum toprağını temizledim yıkadım evet baktım ki bazı kökler tutunca elinde vıcık oluyor yani çürük, şuan tam olarak ne yapmalıyım, kökleri tamamen kesip mi dikmeliyim yoksa öylece kökleriyle mi toprağa gömmeliyim yoksa belli bir süre kurutmalımıyım, bir yerde çamaşır suyu suya bi kasik katin icinde bekletin sonra iyice durulayin sonra 10 15 gun kurumasini bekleyin yazmislar emin olamadim, ölmesini de istemiyorum bana acil yardım eden olursa çok sevinirim antalya buna iyi gelir derken böyle bir durum oldu.. tam bahar zamanı yeni yaprakları vermesini beklerken yapraksız kaldı.. teşekkürler foto atacağım..

mbeg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 07:26   #316
Yeni Üye

mbeg's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2015
İlk resim eski hali, diğer resimler şimdi ki hali

Eklenen Resimler

mbeg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 09:25   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2020
Selamlar. Bitkinin yapraklarının arkasında midye şeklinde zararlılar oluşmaya başladı. Nasıl mücadele edebilirim?

Eklenen Resimler

MetinArca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 13:30   #318
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mbeg Mesajı Göster
İlk resim eski hali, diğer resimler şimdi ki hali
merhaba. geçen sene kökleri ve tabanı tamamen çürümüş bi sikası köklendirip yaşatmayı başardım. şu an bahçede ve muhteşem yapraklar açtı.

benim size tavsiyem toprağınızı değiştirin. market torfları çok kötüdür. alacaksanız poşeti 20-30 liraya satılan kaliteli torfları kullanın.

içine de yüksek miktarda bezelye boyutlarında pomza taşı karıştırın. sadece torf yaparsanız çok fazla su tutuyor ve çamurlaşıyor.

benim gördüğüm kadarıyla sikaslar çok ama çok güçlü bitkiler. ölmesi zor.

köklerini kontrol edin, yumuşamış ve işlevsiz kalmış kökleri budayın. sağlam kökler dursun. pomza taşıyla, dere kumyla iyice drenaj sağlanmış kaliteli bi torfa tekrar edin.

aşırı sulamayın. kesinlikle tazelenecektir. ayrıca sikaslar yer değişimine çok duyarlıymış. aynı evde bile yeri mümkünse hiç değiştirilmemeliymiş.

Eski 20-06-2020, 15:23   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2020
Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım hepinize sağlıklı günler dilerim.

2 yıldır evde salonda baktığım Sikas bitkimde bazı yaprakların iğne dallarında sararmalar başladı , neden olduğu ve çözümü için desteğinizi rica ediyorum.

Teşekkürler

Eklenen Resimler

Selcukt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024