agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni102Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2014, 19:15   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2010
Cycas tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad Mesajı Göster
Hatice hanim bu tohumların cycad olmadığı kanısına nereden vardiniz ?
Bendeki tohumlar, paylaşmak istedim...

Eklenen Resimler

uyap beğendi.
aastraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 21:45   #272
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Maşallah. Ne mutlu size.

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 01:51   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2010
Ama yetiştiremiyoruz ne yazık ki, başaramadık...Ancak yumrularından üretebiliyorum...

aastraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 09:47   #274
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-01-2014
yaparak sararması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba Öncelile bu cycasın 10 yaşında olduğundan emin misiniz?
bana 4/5 yaş gibi geldi.
sorunlar:
1-Toprağınız uygun değil.
2-Sanırım fazlaca suya maruz kalıyor.
3-Besin ve ışık yetersizliği var.
çözümler,
1-Bitkinin geçen seneye ait yapraklarını budayın.Sadece taze sürgünler kalsın.
2-Bitikyi saksıdan çıkarın,Tüm toprağını silkeleyerek Köklerin %50 sini kesin.
3-Asidik karakterde olmayan humuslu bir toprak bulun.
4-%20 perlit + %30 Dere kumu + %50 toprakla bir karışım yapın karışıma 100 gr 15/15/15 gübresi karıştırın(küçük için 50gr)
5-Bitkiyi tekrar dikin.Bol ışıklı bir ortama koyun.
6-haftada 1 kez sulayın.
bu işlemleri martın ilk haftasında yapın.
umarım açıklayıcı olmuşumdur.
benımde yukarıdakı arkadas gıbı yaprak sararmalar basladı topragını deyıstırdım bahce topragı ve hala sararmalar devam edıyor 6 ay once 3 yenı yaprak verdımıstı ne yapmam gerekıyor hala sararmalar devam ederse bıtkı olurmu tesekrelr

Nautilus Cycad ve uyap beğendi.
SU2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 23:07   #275
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SU2014 Mesajı Göster
benımde yukarıdakı arkadas gıbı yaprak sararmalar basladı topragını deyıstırdım bahce topragı ve hala sararmalar devam edıyor 6 ay once 3 yenı yaprak verdımıstı ne yapmam gerekıyor hala sararmalar devam ederse bıtkı olurmu tesekrelr

Bu bitkinin ölmesi için ya yakmanız gerekir, **** topraksız 3 ay yaz güneşinin altında köklerinin çıplak kalması gerekir. Doğla şartlarda ölmesi imkansız gibi... Siz sadece hayat standartlarını sağlamaya çalışın.... Böcek bit mit hepsi geçer... En kötü kesin tüm yapraklarını seneye yeniden yaprak verir ......

aastraa ve uyap beğendi.
Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 20:59   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2014
sitenizde yeniyim yani acemiyim...cok merak ettigim internetde cok arastirdigim halde cevap bulamadim...konu cycas yapraklarini kesip bir su dolu kavonoza koyup bekletsek köklenirmi?
bendeki cycas yarim metre boyu var saksisinden cikarip kökünde yumrular varmi diye topragini silksem sonradan tekrar güzelce bahceme diksem zarar vermis olurmuyum?

lusoari ve uyap beğendi.
alabai69cao Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 20:06   #277
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Boşuna yapraklarını kesmenize gerek yok köklenmesi mümkün değil.
Yumrularıda toprak altından değil, ana gövedeye bitişik veriyor ama biraz büyüyünce ayırmak gerekiyor o yüzden bırakın yerinde mutlu mesut yaşasın.

aastraa ve uyap beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 21:21   #278
Yeni Üye

cevabiniz icin tesekkür ederim...17.11.2014 de en genc 7 yapragini kestim köklendiriciyle torfa diktim aradan 2 hafta gecti ne soldu ne sarardi yapraklar cok canli duruyolar 1-2 ay sonra 1 tanesini cikarip bakcam kök vermismi diye? benimkisi daha cok hobby amacli ve deneyim cycasim baya büyük ve bol yaprakli...tekrar cevap icin tesekkür ederim

Eski 03-12-2014, 21:24   #279
Yeni Üye

[IMG]file:///G:/DCIM/108NIKON/DSCN7447.JPG[/IMG][IMG]file:///G:/DCIM/108NIKON/DSCN7445.JPG[/IMG]

Eski 03-12-2014, 21:28   #280
Yeni Üye

bu arada fazla baslik actim simdi cycasimi bu plastik saksidan alip ya cok büyük bir vasoya **** bahceme yani topraga ekmek istiyom sorum su plastik saksidan cikarirken topraginla birlikde cikarmam önemlimi ? yani cogu bitkide agacda topragiyla birlikde ekin diyolar yoksa tutmama tehlikesi oldugu icin cycasdada öylemi ? netde alman cycas sitesinde okudum topragini silkeleyin diye acaba dogrumu ?

Eski 06-01-2015, 11:28   #281
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar.Elimde fazla miktarda ithal palmiye besinim mevcut isteyen arkadaşlar özelden mesaj atabilir.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 18:23   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Ağaçlarımın durumu çok kötü

Merhabalar 3 ay önce bahçemden söktügüm ağaçları saksıya almak istedim ve sonu hüsran oldu yaprakları aşırı derecede kurudu ve yaprağı asagı cektırdıgımde gerı kalkmıyor ne yapmalıyım bana yarım edınız lutfen

humıc asıt ve gubre koklendırıcı verdım eskı yapraklar halen uzerınde duruyor nasıl bır yol ızlemelıyım

Eklenen Resimler

BESU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 23:19   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2015
Sikasıma neler oluyor

Arkadaşlar sikasım ilk fotodaki sürgünleri sanırım sadece 1 gün içinde verdi ve 1 hafta olmadan bu sürgünler 70 cm.yi geçti.
Bu sürgünler nedir hiç bilgim yok, başlangıçta yaprak sandım ama sanırım bu kadar hızla gelişen yaprak olamaz.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

T.C.ÖzkanKARASU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 02:39   #284
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi T.C.ÖzkanKARASU Mesajı Göster
Arkadaşlar sikasım ilk fotodaki sürgünleri sanırım sadece 1 gün içinde verdi ve 1 hafta olmadan bu sürgünler 70 cm.yi geçti.
Bu sürgünler nedir hiç bilgim yok, başlangıçta yaprak sandım ama sanırım bu kadar hızla gelişen yaprak olamaz.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Sikasınızın başına çok nadir rastlanan bir durum gelmiş O sürgünler söylediğiniz gibi yaprak. Sikaslar ışık yetersizliğinde böyle garip şekilli yapraklar çıkarırlar. Bunlar gelişememiş yapraklar. Işık az olunca, yeni çıkan yapraklar bu şekli alır. Galiba sikasınız hiç güneş ışığı almıyor. Eğer öyleyse, alıştıra-alıştıra güneş ışığı alan bir yere taşıyın. Aniden ışıklı bir yere koyarsanız bozulabilir bitkiniz

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 13:21   #285
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Önceki yapraklarını bulunduğu yerde çıkamadı sanırım. Bu bitki bol güneş almali.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 18:29   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2015
Benimde bir sikasım var kökündeki yumrudan yetiştirdim fakat çok az yaprak veriyor .

gultar beğendi.
misk-00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 20:27   #287
Yeni Üye

Sıkas daha 1-2 aydır bende, ilk aldığımdaki yaprakları normal fakat sonradan çıkanlar resmen ürkütüyor....Yeteri kadar ışık aldığını düşünmüştüm ama sanırım cama yakın bir yere almam gerekecek...

Eski 28-08-2015, 15:43   #288
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Alıntı:
Sıkas daha 1-2 aydır bende, ilk aldığımdaki yaprakları normal fakat sonradan çıkanlar resmen ürkütüyor....Yeteri kadar ışık aldığını düşünmüştüm ama sanırım cama yakın bir yere almam gerekecek...
Evet, öyle yapmanız gerek, yoksa yeni çıkan tüm yapraklar böyle olabilir. Güneş almasa bile, alıştıra-alıştıra kuvvetli aydınlık bir yere taşıyın bitkinizi. Aniden aydınlık bir yere koyarsanız tüm yaprakları bozulabilir. Aslında böyle olsa bile zamanla yeniden güzel yapraklar çıkarır. Bu uzun yapraklar da bırakın kalsın, yeni normal yapraklar çıkmaya başladığı zaman eğer bu uzun yapraklar bozulmazsa ilginç ve güzel görüntü olur

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 22:40   #289
Yeni Üye

Yapraklar yavaş yavaş açmaya başladılar, merakla bekliyorum bakalım ne hale gelecekler.Ara sıra burada fotoğraf eklerim...

Eski 30-08-2015, 22:51   #290
Yeni Üye

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI bugünkü durum bu

Bakalım nasıl olacak

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2015, 11:46   #291
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Bakalım nasıl olacak
Özkan Bey Cycasınız bulunduğu konumda yeteri kadar ışık alamıyor. Dolaysıyle yeni çıkan yaprakların formu bozulmuş.
Cycas iç mekanda biraz zor...

*** Sonradan gördüm, arkadaşlar zaten üst mesajlarda bu durumu belirtmiş.

Düzenleyen musk : 31-08-2015 saat 11:57 Neden: ekleme
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 22:24   #292
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Özkan Bey Cycasınız bulunduğu konumda yeteri kadar ışık alamıyor. Dolaysıyle yeni çıkan yaprakların formu bozulmuş.
Cycas iç mekanda biraz zor...

*** Sonradan gördüm, arkadaşlar zaten üst mesajlarda bu durumu belirtmiş.
Fotolar gece çekildi, cycas tam pencere önünde sabah güneşi alıyor, yaprakların formu bozulmuş derken boyutundan mı bahsediyorsunuz yoksa şeklinden mi.
Ben bu çiçeğe neredeyse hayranım ve ne yazık ki evde bakmam gerekiyor yani gözümün önünde olmasını istiyorum, olsa olsa en fazla balkona alabilirim.

Eski 31-08-2015, 22:39   #293
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Fotolar gece çekildi, cycas tam pencere önünde sabah güneşi alıyor, yaprakların formu bozulmuş derken boyutundan mı bahsediyorsunuz yoksa şeklinden mi.
Ben bu çiçeğe neredeyse hayranım ve ne yazık ki evde bakmam gerekiyor yani gözümün önünde olmasını istiyorum, olsa olsa en fazla balkona alabilirim.
Hem boyutu bozulmuş hem şekli bozulmuş. Eski çıkan sürgünlerdeki yaprak aralıklarına dikkat edin. sanki makasla kesilmiş gibi yakındırlar. Ama yeni çıkan yapraklar ışığı bulucam diye uzayıp durmuş ve yaprak araları neredeyse iki üç misli açılmış. Alttakiler gibi düzgün olamayacak ve yamuk yumuk kalacaklardır. (
Normalde yeni çıkanlar eski yapraklardan çok az farkla büyük olurlar ve bir onceki yıldan çok daha fazla olurlar.

Üzülürek söylüyorum, bu bitkiye içerde bakamazsınız. Kuvvetli güneş alan havadar bir balkonda olabilir. O zaman gelişecektir. bu kez de bir kaç sene sonra boyu sorun yaratacaktır. (onu o zaman düsünürsünüz). Seneye düzgün yaprak verirse bu deforme olanları kesersiniz.

Düzenleyen musk : 01-09-2015 saat 08:59
Eski 02-09-2015, 21:40   #294
Yeni Üye

Çok üzücü bir durum ya, ben bu bitkiyi çok ama çok seviyorum şimdi arada kaldım resmen ve bu yeni çıkan sürgünler tamamen gelişene kadar yakın takibe alacağım, zaten şimdiden 80 cm ye doğru gidiyor eskilerinin neredeyse 2 katı yani. Bakalım gelişimini tamamlayınca ne hale gelecek. Çok üzgünüm......

Eski 02-09-2015, 22:07   #295
Yeni Üye

Bitkibakımı.com sitesinden alıntı *Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
Bahçenet.com : İklim İstekleri Kış aylarında sıcaklığın 16 C üstünde olduğu yerlerde bulundurulmalıdır. Özellikle yapraklanma döneminde yüksek orantılı nem ister. Aydınlık, ama doğrudan doğruya güneş ışığı almayan yarı gölge yerlerde iyi gelişir.
Palmiye bilgi arşivi : Bakımı: Doğrudan güneş almayan bir yerde, saksısı sarsılmadan bakılmalıdır. Büyüme döneminde su ihtiyacı ve sıcaklık gereksinimi yoğundur. Yeni gelişen dallara elle temas edilmesi bitkinin formunu bozulmasına yol açabilir. Gereğinden fazla sulanmamalı ve sprey ile püskürtme yalnızca yaz aylarında ve doğrudan güneş ışığı almadığı ortamda yapılmalıdır.
Bahcevan.com : Evinizde aydınlık, yanından fazla geçilmeyen bir alan varsa bir tane deneyin (Fazla sulamayın). Sakın yeni sürgünleri ellemeyin. Görüntüleri ilginç ama bir kere el sürüldüğünde şekli bozuluyor. Bozuk şekilli gelişiyor. Ta ki bir sene sonraki sene gelecek yapraklar onları örtene kadar.

KAFAM İYİCE KARIŞTI.....

Eski 02-09-2015, 22:09   #296
Yeni Üye

Alıntı:
Hem boyutu bozulmuş hem şekli bozulmuş. Eski çıkan sürgünlerdeki yaprak aralıklarına dikkat edin. sanki makasla kesilmiş gibi yakındırlar. Ama yeni çıkan yapraklar ışığı bulucam diye uzayıp durmuş ve yaprak araları neredeyse iki üç misli açılmış. Alttakiler gibi düzgün olamayacak ve yamuk yumuk kalacaklardır. (
Normalde yeni çıkanlar eski yapraklardan çok az farkla büyük olurlar ve bir onceki yıldan çok daha fazla olurlar.

Üzülürek söylüyorum, bu bitkiye içerde bakamazsınız. Kuvvetli güneş alan havadar bir balkonda olabilir. O zaman gelişecektir. bu kez de bir kaç sene sonra boyu sorun yaratacaktır. (onu o zaman düsünürsünüz). Seneye düzgün yaprak verirse bu deforme olanları kesersiniz.
Bazı sitelerde bulduklarım yukarıda, iyice çelişkiye düştüm.....

Eski 03-09-2015, 10:15   #297
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Bazı sitelerde bulduklarım yukarıda, iyice çelişkiye düştüm.....
Kafa karışacak veya çelişkiye düşmenizi gerektirecek bir durum yok.
O alıntıladığınız bilgiler, sizin iç ortamda baktığınız bitkinin görüntüsü ile örtüşmüyor. Durum ortada zaten.

Alıntı:
Bahçenet.com : İklim İstekleri Kış aylarında sıcaklığın 16 C üstünde olduğu yerlerde bulundurulmalıdır
Benim Cycasım geçen kışı aynı yerde dışarda geçirdi. . Yapraklarını etrafında iple bağlayarak topladım ve üzerine ince bir naylon geçirdim. Günlerce kar altında kaldı ve -7 leri gördü. En ufak bir zarar da görmedi...

Siz bitkiyi 2 gün once almış ve bu soruyu soruyor olsaydınız gelen cevaplarla belki kafa karışırdı ama durum zaten ortada.

Sizin cycasınızın mevcut durumu tamamen ışık yetersizliğinden olduğuna göre?

"Gölgede aydınlık" dediğimiz zaman çoğumuz ışığın girdiği en az ortamı düşünürüz ama oyle değil.
Aydınlık dediğimiz zaman, güneşte açacağımız "güneş şemsiyesinin" altında oluşan ışık miktarını düşünmek lazım.

Alttaki, 15 yaşından büyük olan ve aldığımdan beri saksıda ve dış ortamda baktığım cycas ın yapraklarına dikkat edin. Günde en az 3 saat direct güneş alır, bunun dışında da açık ortamda olabilecek güneş harici ışık miktarını iyi kötü tahmin edebilirsiniz.

Name:  MAR_8741-3.jpg
Views: 1413
Size:  74.0 KB

Sarı hattın üzerindeki yapraklar bu sezonun yaprakları ki, 25 i geçiyor.

Evdeki ışığı, bu ortamla karşılatırdığımızda (özel bir aydınlatma yok ise) 50 halojen karşısında bir ampul ışığı olduğunu düşünmek yanlış olmaz sanırım.

Dilerim bu bitkiye düşkünlüğünüz ve sevginiz bulunduğu ortamda gelişmesini sağlar.
Ama bana sorarsanız gittikçe zayflayacak ve seneye bir yaprak ya verecek ya da vermeyecektir.

Jakin beğendi.
Eski 04-09-2015, 00:20   #298
Yeni Üye

Alıntı:
Kafa karışacak veya çelişkiye düşmenizi gerektirecek bir durum yok.
O alıntıladığınız bilgiler, sizin iç ortamda baktığınız bitkinin görüntüsü ile örtüşmüyor. Durum ortada zaten.

Benim Cycasım geçen kışı aynı yerde dışarda geçirdi. . Yapraklarını etrafında iple bağlayarak topladım ve üzerine ince bir naylon geçirdim. Günlerce kar altında kaldı ve -7 leri gördü. En ufak bir zarar da görmedi...

Siz bitkiyi 2 gün once almış ve bu soruyu soruyor olsaydınız gelen cevaplarla belki kafa karışırdı ama durum zaten ortada.

Sizin cycasınızın mevcut durumu tamamen ışık yetersizliğinden olduğuna göre?

"Gölgede aydınlık" dediğimiz zaman çoğumuz ışığın girdiği en az ortamı düşünürüz ama oyle değil.
Aydınlık dediğimiz zaman, güneşte açacağımız "güneş şemsiyesinin" altında oluşan ışık miktarını düşünmek lazım.

Alttaki, 15 yaşından büyük olan ve aldığımdan beri saksıda ve dış ortamda baktığım cycas ın yapraklarına dikkat edin. Günde en az 3 saat direct güneş alır, bunun dışında da açık ortamda olabilecek güneş harici ışık miktarını iyi kötü tahmin edebilirsiniz.

Eklenti 573700

Sarı hattın üzerindeki yapraklar bu sezonun yaprakları ki, 25 i geçiyor.

Evdeki ışığı, bu ortamla karşılatırdığımızda (özel bir aydınlatma yok ise) 50 halojen karşısında bir ampul ışığı olduğunu düşünmek yanlış olmaz sanırım.

Dilerim bu bitkiye düşkünlüğünüz ve sevginiz bulunduğu ortamda gelişmesini sağlar.
Ama bana sorarsanız gittikçe zayflayacak ve seneye bir yaprak ya verecek ya da vermeyecektir.
Başka bir proje için aldığım led bitki lambası var, yaklaşık 60 x 15 cm boyutunda, bunu kullanabilirmiyim. Cevap evet ise günlük kaç saat yeterli gelir, lambanın gücü yani lümeni hakkında bilgim yok ama gerekli dalga boylarını verebilen kırmızı ve mavi ledlerden oluşuyor, oldukça da parlak ışık veriyor. Çıkan bu deforme yaprakları kesersem ne olur.Bu da olmazsa sanırım sıkas ile vedalaşmam gerekecek, çok sevmeme rağmen onuda düşünmem gerekiyor ve benim dış ortamda bakabilecek bir ortamım yok.

Eski 04-09-2015, 11:05   #299
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Başka bir proje için aldığım led bitki lambası var, yaklaşık 60 x 15 cm boyutunda, bunu kullanabilirmiyim. Cevap evet ise günlük kaç saat yeterli gelir, lambanın gücü yani lümeni hakkında bilgim yok ama gerekli dalga boylarını verebilen kırmızı ve mavi ledlerden oluşuyor, oldukça da parlak ışık veriyor. Çıkan bu deforme yaprakları kesersem ne olur.Bu da olmazsa sanırım sıkas ile vedalaşmam gerekecek, çok sevmeme rağmen onuda düşünmem gerekiyor ve benim dış ortamda bakabilecek bir ortamım yok.
Suni ışıklandırma hakkında bir deneyimim yok ama her halükarda faydalı olacaktır. Madem gün ışığını sağlamaya çalısıyoruz, aydınlık süresine yakın bir süre yanmalı sanırım...

Çıkan yaprakların kötü görüntü dışında bir zararı yok. Şimdilik kalabilir. Gerekirse ilerde kesilebilir. Bu sene başka yaprak vermeyecek zaten.
Bu arada o camdaki koyu renkli tül de sabahları kapalı ise ciddi miktarda ışığı kesecektir. Orada kaldığı müddetçe arada saksının pozisyonunu da değiştrimeniz yaprakların tek yöne yatmalarını engelleyecektir.

Eski 04-09-2015, 20:30   #300
Yeni Üye

Alıntı:
Suni ışıklandırma hakkında bir deneyimim yok ama her halükarda faydalı olacaktır. Madem gün ışığını sağlamaya çalısıyoruz, aydınlık süresine yakın bir süre yanmalı sanırım...

Çıkan yaprakların kötü görüntü dışında bir zararı yok. Şimdilik kalabilir. Gerekirse ilerde kesilebilir. Bu sene başka yaprak vermeyecek zaten.
Bu arada o camdaki koyu renkli tül de sabahları kapalı ise ciddi miktarda ışığı kesecektir. Orada kaldığı müddetçe arada saksının pozisyonunu da değiştrimeniz yaprakların tek yöne yatmalarını engelleyecektir.
Önerileriniz için teşekkürler, saksıyı arada bir zaten çeviriyorum ama tül hep kapalı, yarın itibarı ile açık kalacak en azından direk güneş vurduğunda. Bu arada yaprakları dün ölçtüm saksı toprağından itibaren 120 cm, diğerleri ise yarısı kadar bile yok. Yeni yaprakların alt kısımlarında en az 20-30 cm lik bölüm ise yapraksız sadece tırtık gibi, bu yeni yaprakları kökünden değil de diğer yaprakların boyutunda kesebilirmiyim, daha şimdiden çok yer kaplıyorlar.Çok fazla soru soruyorum sanki, başınızı ağrıttıysam kusuruma bakmayın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024