agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni102Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2009, 22:20   #121
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür edrim Hami Bey. Sıcaklardan dolayı bi türlü gözüm yemiyor vatan caddesine gitmeyi. Umarım toplamamışlardır tohumları.
Rica ederim ancak o tohumlar ancak 2 ay sonra olgunlaşır.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 00:25   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2009
sayın hamibaşoğlu
bakonumdaki 2 adet cykasa humik acit, potasyum,aminoasit,izmineral den oluşan bir karışım hazırladım yarım caybardağı kadar saksıya döktüm bakalım bir gelişme olucakmı. gecen senede vermiştim ama aminoasit,izmineral,ve humik asit yoktu. sedece potasyum ve nitrat vardı.

aynı soganı gecensene gömmüştüm gecensene 2 yapragı çıktı busene işe 7 yaprak birden verdi seneye baharın daha fazla yaprak almaya calışıyorum.

cundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 15:14   #123
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cundar Mesajı Göster
sayın hamibaşoğlu
bakonumdaki 2 adet cykasa humik acit, potasyum,aminoasit,izmineral den oluşan bir karışım hazırladım yarım caybardağı kadar saksıya döktüm bakalım bir gelişme olucakmı. gecen senede vermiştim ama aminoasit,izmineral,ve humik asit yoktu. sedece potasyum ve nitrat vardı.

aynı soganı gecensene gömmüştüm gecensene 2 yapragı çıktı busene işe 7 yaprak birden verdi seneye baharın daha fazla yaprak almaya calışıyorum.
merhaba,Karışımın güzel ama oranlarını da yazarsan daha iyi irdeleyebiliriz.
Humik asidi gecen sene de kullansaydın daha faydalı olabilirdi.
2 yapraktan sonra 7 yaprağa geçiş muhakkak ki bu karışımın etkisiyle olmuştur.
normalde 4/5 beklenirdi.(tabi yumrunun ebatları da önemli)
hümik asit daha çok kök gelişimi için etkilidir.Bu sene geliştirdiğin kökler kışın potasyum takviyesiyle güçlenecek,baharın verdiğin nitrat ve izelementlerle Yapraklar da coşacaktır.Ancak dozları abartmayalım.
başarılar

Eski 10-08-2009, 22:53   #124
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Nihayet benimde bir cycas'ım oldu. Bugün farklı bir çiçek aramak için gittiğim seradan, cycas'la birlikte 5 yeni çeşit çiçek alarak döndüm. Salon ya da balkonda yaşayacak cycasım. Balkonum batıya bakıyor ve 5 saat güneş alıyor. Şehir de Adana olunca sıcağı söylemeyeyim hiç. Palmiyeler için bölgemizin çok uygun olduğunu biliyorum. Yine de sormak istedim.
Balkona mı yerleşsin , salona mı?

Teşekkürler

Name:  000_0458.JPG
Views: 2768
Size:  22.2 KB

Name:  000_0459.JPG
Views: 2195
Size:  22.8 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 10:44   #125
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Nihayet benimde bir cycas'ım oldu. Bugün farklı bir çiçek aramak için gittiğim seradan, cycas'la birlikte 5 yeni çeşit çiçek alarak döndüm. Salon ya da balkonda yaşayacak cycasım. Balkonum batıya bakıyor ve 5 saat güneş alıyor. Şehir de Adana olunca sıcağı söylemeyeyim hiç. Palmiyeler için bölgemizin çok uygun olduğunu biliyorum. Yine de sormak istedim.
Balkona mı yerleşsin , salona mı?

Teşekkürler

Eklenti 97365

Eklenti 97366
Balkona (yaz-kış)
selamlar

Eski 11-08-2009, 20:16   #126
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Çok teşekkürler Sayın hamibasoğlu. Balkona aldım.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:36   #127
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba,Karışımın güzel ama oranlarını da yazarsan daha iyi irdeleyebiliriz.
Humik asidi gecen sene de kullansaydın daha faydalı olabilirdi.
2 yapraktan sonra 7 yaprağa geçiş muhakkak ki bu karışımın etkisiyle olmuştur.
normalde 4/5 beklenirdi.(tabi yumrunun ebatları da önemli)
hümik asit daha çok kök gelişimi için etkilidir.Bu sene geliştirdiğin kökler kışın potasyum takviyesiyle güçlenecek,baharın verdiğin nitrat ve izelementlerle Yapraklar da coşacaktır.Ancak dozları abartmayalım.
başarılar
sayın hamibey karışımın oranını zsıraat mühendisi arkadaşlara soruyorum ama pek sölemek istemiyolar. ama dediğim gibi bircok poset ilaçtan acsarak azs ondan az onda n falan bi karışım yaptılar oranlarını sorunca biz ne satcaz sen gel biz sana tekrar hazırlar veririz diyolar.

bu arada resimlerini ekliyorum ilk eklediğim 4 resim daha önce bahsettiğim 7 yapraklık bir atılım yapan cykas ım öbür dörtlü ise tamamen torfa ekim yapmış oldugum( daha önce sadece torfun cykas için istenmeyen bir durum oldugunu bilmiyodum) vede bu sene 4 yaprak çıkaran cycasım

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2009, 22:40   #128
Yeni Üye

diger resimlerim

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2009, 22:48   #129
Yeni Üye

19-6-2009 dakı 122numaralı mesajımdan beri cykasımın orta sürgününde tekrar bir uzama olmasya başladı ssürgunu yakından fotoğraflarınıda koydum yukarıya galiba tekrar yaprak açıcak gibime geliyor tabi bu durum iki cycasım içinde gecerli.
ben sanıyorum zıraat muhendisi arkadaşlara etkisini fazla ballandırdım hazırladıkları karısımın iyice kendilerini naza cektiler 2 aydır agızlarından bişey çıkmıyo her sordugumda vit,mineral,humik aşıt, falan diyolar ama içine ozaman 3 poşetten karıştırırlardı ama 4-5 torbadan ayrı ayrı karıştırdılar bırınıde koça kovadan aldılardı

Eski 27-08-2009, 08:45   #130
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cundar Mesajı Göster
19-6-2009 dakı 122numaralı mesajımdan beri cykasımın orta sürgününde tekrar bir uzama olmasya başladı ssürgunu yakından fotoğraflarınıda koydum yukarıya galiba tekrar yaprak açıcak gibime geliyor tabi bu durum iki cycasım içinde gecerli.
ben sanıyorum zıraat muhendisi arkadaşlara etkisini fazla ballandırdım hazırladıkları karısımın iyice kendilerini naza cektiler 2 aydır agızlarından bişey çıkmıyo her sordugumda vit,mineral,humik aşıt, falan diyolar ama içine ozaman 3 poşetten karıştırırlardı ama 4-5 torbadan ayrı ayrı karıştırdılar bırınıde koça kovadan aldılardı
sevgili Cundar,
Pek itibar etme Sallıyorlar.Yok öyle bir formül.
Cycas hacıyatmaz gibi bir bitkidir.Kolay kolay yıkılmaz.Doğru yerleşim,doğru sulama,toğru toprak türü ve sizin saksınız için söylüyorum senede 2 çorba kaşığı 15/15/15 yeter gerisi sallama.Ha profosyonel yöntemler ****** var ama o üreticiler için.
Cycas ı nezaman öğrenmişler ki bide uygun besin formülü hazırlıyorlar

Eski 06-09-2009, 10:57   #131
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Hami Bey gönerdiğiniz 7 adet Cycas bu sene yeni yapraklarını çıkardı. Gün geçtikçe güzelleşiyor. Son durumlarını fotoğrafladım.

Eklenen Resimler

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 21:09   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Ben de uretıcılerın kullandıgı 1 lıtre potassıum var bunu palmıye ve sıkaslara ne kadar suyla karıstırabılırım

tango Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 21:36   #133
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Benim saksıda bir cycas'ım var yaz başında bana geldiğinde 3 tane yaprağı vardı şu an 5 yapraklı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Güngör Salman : 26-10-2009 saat 21:36
Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 08:04   #134
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tango Mesajı Göster
Ben de uretıcılerın kullandıgı 1 lıtre potassıum var bunu palmıye ve sıkaslara ne kadar suyla karıstırabılırım
Potasyumlu gübreleri daha çok Kış aylarında kullanırız.
bitki ebadına ve elinizdeki potasyumlu gübrenin Potasyum oranına bağlı olarak tahminen 10 lt suya 20/30 cc karıştırarak sulama suyuyla verebilirsiniz

Eski 17-09-2009, 14:17   #135
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Cycas üretim Tarlam ve stok sahamın son durumu

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2009, 04:40   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Yeni Cycas Deneyimi

Sayın Hami Bey,
Ben de yeni Cycas hayranlarındanım. İşimden kalan zamanımda (beyin cerrahıyım) yeni aldığım evimin terasımda çicek ve ağaçlarımla uğraşmaya çalışıyorum. Terasım peyzaj yapılacak kadar büyük (100 metrekare). Ben de Cycas'ın güzelliğine kapılıp 4 yapraklı bir örneğini Bauhaus'tan aldım. 50 cm gövdeli olanları Ankarada'ki seralarda 300 TL dolayında satıyorlar ancak bakamam diye cesaret edip alamadım. Önce küçük bir örneği ile başlayayım dedim. Şu anda Cycas'ım mutlak gölgede, açık havada duruyor. Mutlak güneş alan bir bölgeye mi çekeyim yoksa mutlak gölgedeki eski alanında mı kalsın? Suyunu dediğiniz gibi toprakta kuruluk hissedince veriyorum. Saksını ilk değiştirince besin vermedim. Ama Bauhaus'tan sivri uçlu yeşil bitkiler için satılan 10 litre suya 1 şişe kapağı katılan sıvı gübreden aldım. Ayrıca yavaş salınımlı granül gübre de aldım. Bunlardan hangilerini kullanayım? İlk gübreyi Mart ayında mı vereyim? Kışın terasta depoya mı alayım (depomun 2 kanatlı penceresi var) yoksa üzerine baloncuklu naylaon sarıp terasta mı tutayım? Biliyorsunuz Ankara'da bazen hava -10'ları buluyor. Bu kadar soru için kusura bakmayın. Ama bir konuda otör olunca sorular da kaçınılmaz oluyor. İyi bayramlar...

neuron65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 14:51   #137
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neuron65 Mesajı Göster
Sayın Hami Bey,
Ben de yeni Cycas hayranlarındanım. İşimden kalan zamanımda (beyin cerrahıyım) yeni aldığım evimin terasımda çicek ve ağaçlarımla uğraşmaya çalışıyorum. Terasım peyzaj yapılacak kadar büyük (100 metrekare). Ben de Cycas'ın güzelliğine kapılıp 4 yapraklı bir örneğini Bauhaus'tan aldım. 50 cm gövdeli olanları Ankarada'ki seralarda 300 TL dolayında satıyorlar ancak bakamam diye cesaret edip alamadım. Önce küçük bir örneği ile başlayayım dedim. Şu anda Cycas'ım mutlak gölgede, açık havada duruyor. Mutlak güneş alan bir bölgeye mi çekeyim yoksa mutlak gölgedeki eski alanında mı kalsın? Suyunu dediğiniz gibi toprakta kuruluk hissedince veriyorum. Saksını ilk değiştirince besin vermedim. Ama Bauhaus'tan sivri uçlu yeşil bitkiler için satılan 10 litre suya 1 şişe kapağı katılan sıvı gübreden aldım. Ayrıca yavaş salınımlı granül gübre de aldım. Bunlardan hangilerini kullanayım? İlk gübreyi Mart ayında mı vereyim? Kışın terasta depoya mı alayım (depomun 2 kanatlı penceresi var) yoksa üzerine baloncuklu naylaon sarıp terasta mı tutayım? Biliyorsunuz Ankara'da bazen hava -10'ları buluyor. Bu kadar soru için kusura bakmayın. Ama bir konuda otör olunca sorular da kaçınılmaz oluyor. İyi bayramlar...
merhabalar,
Öncelikle Cycasların mutlak ışık bitkileri olduğunu,dolayısıyla güneşli ortamları sevdiğini belirteyim.
Ancak ışık bitkisi deyimi direkt güneş almalıdır anlamında değil de ışık densitesinin çok yüksek olduğu ortamlarda daha iyi bir gelişim göstermesi anlamına gelir.yavaş salınımlı gübreler daha kullanışlı ve dengelidir.dolayısıyla bitkinizin büyüklüğüne göre ki,sizin aldığınız küçük bir bitki olsa gerek 1 çorba kaşığı toprağa karıştırırsanız en az 3 ay hiç bir gübreleme yapmanıza gerek yoktur.Yavaş salınımlı gübreler genellikle iz elementlerce takviye edilmiştir.
Yani içeriğinde Fe,Zn,Mg, gibi micro besin öğeleri de bulunduğundan ayrıca bir sıvı gübre takviyesine gerek yoktur.ilk gübreyi hemen verebilirsiniz.
Kışın depodan ziyade bol ışık alan iç mekanda konumlandırmanız daha faydalı olacaktır.
Mart ayında mümkünse saksısını 1/2 fazlası oranında büyütün.
selmlr

Eski 06-10-2009, 20:34   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Hamı bey benım 3 adet 50cm govdelı sıkasım var 3 ay once 1 tanesı yenı surgunu verdı ama dıgerlerınde hıcbır hareket yok henuz. Hepsını aynı sekılde gubreledım ve aynı ortamdalar. Yenı surgun sadece yazın mı oluyor yoksa ekımde de olur mu . Yanı yaza kadar yenı surgun yok mu. Yapılabılecek bırsey var mı? Tesekkurler

tango Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 14:57   #139
Ağaç Dostu

serdarulusoy's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Galeri: 44
nazar değmesin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osm_sahin54 Mesajı Göster
Hami Bey gönerdiğiniz 7 adet Cycas bu sene yeni yapraklarını çıkardı. Gün geçtikçe güzelleşiyor. Son durumlarını fotoğrafladım.
çok güzeller maşallah

serdarulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 20:59   #140
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2009
Merhaba arkadaşlar ,

Sikaslarımda sararmalar ve kabuklu bit mevcut . Supracide insektisitten kullandım. BU seferde bir kaç sikasımda saramalar mevcut bunun önüne nasıl geçebilirim? Birde yapraklarını bir ip ile bağlanmış durumda acaba bu etki yapabilirmi? yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

godofwar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 10:45   #141
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tango Mesajı Göster
Hamı bey benım 3 adet 50cm govdelı sıkasım var 3 ay once 1 tanesı yenı surgunu verdı ama dıgerlerınde hıcbır hareket yok henuz. Hepsını aynı sekılde gubreledım ve aynı ortamdalar. Yenı surgun sadece yazın mı oluyor yoksa ekımde de olur mu . Yanı yaza kadar yenı surgun yok mu. Yapılabılecek bırsey var mı? Tesekkurler
merhaba,
Cycaslarınız söküm mü saksılı mı aldınız?
Saksıda aldıysanız saksıya ne zaman dikilmişti?
Cycaslarınız şu an saksıda mı dikili mi?
bir de foto eklerseniz net bir cevap veririm.
selamlar

Eski 21-10-2009, 10:50   #142
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ,

Sikaslarımda sararmalar ve kabuklu bit mevcut . Supracide insektisitten kullandım. BU seferde bir kaç sikasımda saramalar mevcut bunun önüne nasıl geçebilirim? Birde yapraklarını bir ip ile bağlanmış durumda acaba bu etki yapabilirmi? yardımlarınızı bekliyorum.
öncelikle bu Cycaslarınız ne zaman aldınız diye sorark başlamak isterim.
neden saksıda duruyorlar?veya neden ışıktan mahrum bir ortamdalar.
saksılaması nezaman yapılmış?
Yaprak bitleri daha çok ışıksız ve fazla sulanan cycaslara hasıl olur.
Supracide iyi bir seçim.bitleri öldürseniz de yapmış oldukları zarar Yaprakları sarartmaya yeter.Ama bir sonraki vejetasyonda yeni yapraklar sağlıklı bir şekilde gelir.merak etmeyin.
konu çok geniş.Eski yazıları okuyup sorularımı da cevaplarsanız sorununuzu hemen çözeriz.
selamlar

Eski 21-10-2009, 17:25   #143
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Merhaba hamdi bey ,

Öncelikle teşekkürler ilginizden dolayı. Mayıs ayında alındı cycaslarımız neden saksıda duruyorlar derseniz iç mekan olarak belediyenin içine konulacak ışık gören bir yere o nedenden dolayı saksıda tutuyoruz mecburen. Saksılamada tahminen alındığı zamanda olabilir. Tam bilmiyorum çünkü alım yapılırken ben yoktum. Cycasların üstlerinde hamdi bey gölgelik mevcuttu alındığından beri vardı. Şuan çıkardık. Sizin dediğiniz gibi aşırı sulanmadan kaynaklanabilir. Çünkü kurumadan hemen tekrar sulama yapılıyor ve birde fiskiyelerin altında açıldığı zaman ordanda sulama yapılıyor. Sorun aşırı sulamadan kaynaklanabilir diyebiliriz o zaman. Ben uyardım ama fiskiyelerdende gelen suyunda etkisi devam ediyor. Sizden gelicek habere göre ben haraket edeyim en iyisi Hami bey. İlginize teşekkürler görüşmek üzere..

Eski 25-10-2009, 17:17   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
İlk önce herkese iyi akşamlar ben siteyle uzun zamandır ilgileniyordum bugun aranıza katıldım bundan çokta mutluluk duyuyorum bi sorum olucaktı bende palmiye türlerinin kurbanıyım hepsini beslemek istiyorum bendede Cycas var yaklaşık 4 aydır besliyorum ama içeride mi yoksa dışarıda mı kalması beni süphede bıraktı ya hep içeride **** dışarıda ama yanlış bi haraket yapmamak için deneyimli kişiler den yartdım almak istedim ben gözümün önünde olsun istiyorum

Berkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 18:47   #145
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
Merhaba hamdi bey ,

Öncelikle teşekkürler ilginizden dolayı. Mayıs ayında alındı cycaslarımız neden saksıda duruyorlar derseniz iç mekan olarak belediyenin içine konulacak ışık gören bir yere o nedenden dolayı saksıda tutuyoruz mecburen. Saksılamada tahminen alındığı zamanda olabilir. Tam bilmiyorum çünkü alım yapılırken ben yoktum. Cycasların üstlerinde hamdi bey gölgelik mevcuttu alındığından beri vardı. Şuan çıkardık. Sizin dediğiniz gibi aşırı sulanmadan kaynaklanabilir. Çünkü kurumadan hemen tekrar sulama yapılıyor ve birde fiskiyelerin altında açıldığı zaman ordanda sulama yapılıyor. Sorun aşırı sulamadan kaynaklanabilir diyebiliriz o zaman. Ben uyardım ama fiskiyelerdende gelen suyunda etkisi devam ediyor. Sizden gelicek habere göre ben haraket edeyim en iyisi Hami bey. İlginize teşekkürler görüşmek üzere..
merhaba,
belli ki,Cycaslarınız o dönemde sökülüp saksılanmış ki,yaprakları da bağlanmış.
Ancak bağların artık çözülmesi gerekiyor.
Sizin de belirttiğiniz gibi sulama miktarı fazla gözüküyor.Kesinlikle kontrol altına alınmalı..Sulama fazla olunca da mineral madde miktarı azalmıştır.
Şu halde fazla sararan yaprakları budayın.Sulamayı kontrol altına alın ve hala mit veya böcek var ise ilaçlama yapın,Bitkileri bol ışıklı bir ortama yerleştirin.
Bu dönem için her birine topraktan 250 gr 15-15-15 npk ve alacağınız Mikro element içeren Yaprak gübresini de sabah saatlerinde uygulayın.
Toprak türü de önemli.
karışım için en doğrusu %50 lifli torf % 20 kum % 20 bahçe toprağı ve %10 pomza veya kalın perlit olmalı.
Pomza veya perlit saksıdaki fazla suyu absorbe ettiğinden çok önemlidir.
umarım bitkiler sağlığına kavuşur.Bence bu tedbirler alınırsa 2010 mayıs-Haziran ayında yeni gelen sürgünlerle bitkiler yeniden eski sağlıklı durumuna dönecektir.
selamlar

Eski 25-10-2009, 18:50   #146
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berkc Mesajı Göster
İlk önce herkese iyi akşamlar ben siteyle uzun zamandır ilgileniyordum bugun aranıza katıldım bundan çokta mutluluk duyuyorum bi sorum olucaktı bende palmiye türlerinin kurbanıyım hepsini beslemek istiyorum bendede Cycas var yaklaşık 4 aydır besliyorum ama içeride mi yoksa dışarıda mı kalması beni süphede bıraktı ya hep içeride **** dışarıda ama yanlış bi haraket yapmamak için deneyimli kişiler den yartdım almak istedim ben gözümün önünde olsun istiyorum
İzmir'de ister içeride ister dışarıda ama bol ışıklı ve drenajı iyi bir ortamda konumlandırma yapabilirsin.
selamlar

Eski 26-10-2009, 19:15   #147
Yeni Üye

Alıntı:
İzmir'de ister içeride ister dışarıda ama bol ışıklı ve drenajı iyi bir ortamda konumlandırma yapabilirsin.
selamlar
T.ederim

Eski 26-10-2009, 23:28   #148
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Alıntı:
merhaba,
belli ki,Cycaslarınız o dönemde sökülüp saksılanmış ki,yaprakları da bağlanmış.
Ancak bağların artık çözülmesi gerekiyor.
Sizin de belirttiğiniz gibi sulama miktarı fazla gözüküyor.Kesinlikle kontrol altına alınmalı..Sulama fazla olunca da mineral madde miktarı azalmıştır.
Şu halde fazla sararan yaprakları budayın.Sulamayı kontrol altına alın ve hala mit veya böcek var ise ilaçlama yapın,Bitkileri bol ışıklı bir ortama yerleştirin.
Bu dönem için her birine topraktan 250 gr 15-15-15 npk ve alacağınız Mikro element içeren Yaprak gübresini de sabah saatlerinde uygulayın.
Toprak türü de önemli.
karışım için en doğrusu %50 lifli torf % 20 kum % 20 bahçe toprağı ve %10 pomza veya kalın perlit olmalı.
Pomza veya perlit saksıdaki fazla suyu absorbe ettiğinden çok önemlidir.
umarım bitkiler sağlığına kavuşur.Bence bu tedbirler alınırsa 2010 mayıs-Haziran ayında yeni gelen sürgünlerle bitkiler yeniden eski sağlıklı durumuna dönecektir.
selamlar
İlginiz için teşekkürler Hami bey
İplerini çözüp gerekli ışığı alabileceği yere taşıdım. Dediğiniz gibi sararn yapraklarıda en kısa süre kesip gübrelemesinide yapıcağım. İlk etapta böcekle ilaçlama yaptık ama sonradan sizinle konuştuktan sonra aşırı sulandığını farkettik. Zaten kışta kapıda onları seraya alıcaz büyük olasılıkla kışı serada geçirircekler. Gerekenleri yapıp gelişmelerden sizleri haberdar ederim. Tekrar ilginize teşekkürler hoşçakalın görüşmek üzere .

Eski 28-10-2009, 15:51   #149
Yeni Üye

Yeni bir tür aldım areca diye içeride durmasını söylediler ama ben odama taşıdım pencereme yakın koydum ki güneş odama vurduğu için iyi olucağını düşündüm ama akşamları karbondioksit verdikleri için bi zararı olurmu bana acaba hep bahçede bu tür palmiye çeşitlerimiz ama onun için pek bilgimde yok sizlere sormak istedim zamanla bi problem olurmu !

Eski 30-10-2009, 10:42   #150
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berkc Mesajı Göster
Yeni bir tür aldım areca diye içeride durmasını söylediler ama ben odama taşıdım pencereme yakın koydum ki güneş odama vurduğu için iyi olucağını düşündüm ama akşamları karbondioksit verdikleri için bi zararı olurmu bana acaba hep bahçede bu tür palmiye çeşitlerimiz ama onun için pek bilgimde yok sizlere sormak istedim zamanla bi problem olurmu !
Değerli arkadaşım,
öncelikle Arecalar palmiye olduğundan Cycas başlığında değil de Palmiye bölümünde olmalıydı! Bir de yazdıklarından pek birşey anlamadım.
zaten içeriye almanı istemişler siz de öyle yapmışsınız ki, doğrusu da bu.
Yatmadan önce odanı havalandırırsan hiç bir şey olmaz.
Unutma ki, gündüz de oksijen veriyor bitkiler.Yani bir denge mevcut.
selamlar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024