agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2010, 16:16   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2009
Hami bey selamlar,

İyi ve kötü haberlerim var ektiğim tohumlarla ilgili...
Chamaerops humilis tohumlarımın hepsi tuttu diyebilirim ve şuan 10-15 cm uzunluğa ulaştılar fotoğraflarını merak eden arkadaşlar olursa koyabilirim...
Serenoa repens içinde aynı şeyi söylemek isterdim ama sonuçlar iyi değil.Şuanda ektiğim 20 tohumun hiçbirinde gelişme yok.Nisan ayı gibi ektim aradan 4 ay geçmesine rağmen hiç gelişme yok sizce neden kaynaklanabilir.Tohumu yurt dışından getirtmiştim tohum taze değil miydi acaba? Hava toprak **** su koşullarına uyum sağlamadı belkide.

Sizce ne yapmam gerekli, yeni tohum arayışına mı girmeliyim?
Palmiye tohumlarının meyvesinin/çekirdeğinin toplanması hepsi için genelde aynı mıdır, hangi aylardır ve bu tohumlar toplandıktan sonra en geç kaç ay içinde ekilmelidir.

Bilgilendirirseniz çok sevinirim

***,

Görüşmek üzere

naturepalm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 01:26   #122
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bu palmiye çok hoşuma gitti .

Eklenti 158699

Onu tohumdan yetiştiren var mı ?
Kolay ise tohum alacağım .
Saygılar .
merhaba,
fotoğrafta 3 bitki resmi var.Soldaki ve sağ alttaki palmiye değil Sağ üstteki de Malum olduğu üzere Cycas yani o da palmiye değil
o yelpaze şeklinde tepe tacı oluşturan bitki Ravenala madagascariensis Türkiyemiz için pek uygun bir değil.Bunun yerine Benzer olarak Strelitzia nicolai (Büyük beyaz çiçekli Cennet kuşu veya Turna gagası) yetiştirilebilir ki o da Ege ve Akdeniz için geçerli.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 01:43   #123
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
[QUOTE=naturepalm;677847]Hami bey selamlar,

İyi ve kötü haberlerim var ektiğim tohumlarla ilgili...
Chamaerops humilis tohumlarımın hepsi tuttu diyebilirim ve şuan 10-15 cm uzunluğa ulaştılar fotoğraflarını merak eden arkadaşlar olursa koyabilirim...
Serenoa repens içinde aynı şeyi söylemek isterdim ama sonuçlar iyi değil.Şuanda ektiğim 20 tohumun hiçbirinde gelişme yok.Nisan ayı gibi ektim aradan 4 ay geçmesine rağmen hiç gelişme yok sizce neden kaynaklanabilir.Tohumu yurt dışından getirtmiştim tohum taze değil miydi acaba? Hava toprak **** su koşullarına uyum sağlamadı belkide.

Sizce ne yapmam gerekli, yeni tohum arayışına mı girmeliyim?
Palmiye tohumlarının meyvesinin/çekirdeğinin toplanması hepsi için genelde aynı mıdır, hangi aylardır ve bu tohumlar toplandıktan sonra en geç kaç ay içinde ekilmelidir.

Merhaba,
Chamaerops tohumları nispeten kolay çimlenir.Çoğu 2-3 ay içinde çimlenir ve gelişim gösterir.
Serenoa repens te aslen kolay çimlenir.Ben saydığınız biyotik faktörlerin etkili olduğunu düşünmüyorum.Sanırım tohumlarınız çimlenme kabiliyetini kaybetmiş.
1 kaç tohumu çıkararak endospermin diriliğini ve embriyonun durumunu bir kontrol etmelisiniz.Ekim işleminden önce suda batırma işlemi uygulayarak yalnızca dibe hızlıca batan tohumları kullanın.Genellikle Palmiye tohumları (fazla yağlı olmayan türler)olgunlaştıktan sonra uygun ortamlarda 1 yıla kadar saklanabilir.tam bir olgunlaşma tarihi veremem.zira aynı bahçede aynı türde 1-3 ay arayla olgunlaşma olabiliyor.Ama genel olarak sonbahar ayları diyebilirim.
Yeni sezon tohumlarını güvenilir kaynaklardan elde edebilirsiniz.ama egzotik türlerde %50 çimlenme yüzdesi bile çok iyi bir başarıdır
selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 10:34   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2010
Merhaba bende siteden öğrendiklerimle palmiye çimlendirmeye çalışıyordum.Deneme yanılma yoluyla başarılı oldum bazıları çimlendi fakat şimdide saksıya ekme zamanı hakkında birşey bilmiyorum.Çimlenen tohumları ilk yapraklarını verdiği zaman mı saksıya alıcam?
Çimlenen tohumlar hava almayan sera etkisi yaratılmış kaplarda duruyor bu arada.Yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler...

salihsercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 13:36   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
datça hurması yetiştirmek için tohum arıyorum. nereden bulabilirim acaba?

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 02:02   #126
Ağaç Dostu

elimde, 2 çeşit hurma çekirdeği var. Phoenix Theophrastiler, küflenmiş biraz. phoenix canariensislerin bazılarında ise delik var. (büyük ihtimal böcek) ikisi de buzdolabında.

ayrıca, ektiğim 10 theophrastiden 4ü çıktı, kalan 6sı çıkmadı. topraktan çıkarıp, 24 saat ılık suda beklettikten sonra tekrar mı eksem? nasıl ya da kabuğu çizmek makul bir yöntem midir?

Eski 13-08-2011, 03:34   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Merhaba arkadaşlar palmiye türlerinden hindistan cevizi yetiştirmek istiyorum acaba satılan kahverengi hindistan cevizlerinden diksem büyürmü veya neler yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 09:10   #128
Ağaç Dostu

Özellikle İstanbul'da yaşıyorsanız, iklimi kesinlikle uygun değildir. ama, uygun iklim koşullarında rahatlıkla büyür.

belki, akdeniz kuşağında bir şansı olabilir.

Eski 13-08-2011, 14:37   #129
Ağaçsever

bahçede değil de daha çok evde saksıda yetiştirmek istiyorum çünkü saksıda yetişen hurmalarım da var onun için denemek istiyorum hindistan cevizi alıp saksıya dikmek istiyorum bunun için kahverengi hindistan cevizi yeterli olur mu teşekkür ederim

Eski 13-08-2011, 19:52   #130
Ağaç Dostu

yeterli olacağına inanıyorum. kışın kaloriferin veya daha sıcak olan bir yerin yakınına koyun. yani. çok soğuğa maruz kalmasınlar. tercihen en düşük +10 santigrat derece olsun. daha soğuğa dayanır ama bitkiye zarar vermesi çok muhtemel.

palmiye türleri genelde derin kazık kökler salmaktadır. hurmalar daha çok saçak tipi kök salar. aynı zamanda, 30 metreye kadar ulaşabildikleri bilinmektedir. bu sebepten dolayı, ilk yetiştirme değil de, büyüme saksıları derin ve geniş olmalıdır.

evet, evde yetişir, ama bakımı biraz zor olabilir. ben hurma konusunda daha çok bilgiye sahibim. ama, palmiyeler yavaş büyüyen bitkilerdir. yine de, evinizin içerisi ileride küçük gelebilir. yeteri kadar büyüdükten sonra balkona veya bahçeye çıkarmak ne kadar etki eder, bilmiyorum. ama inşallah, palmiyelere göre sert olan istanbul ikliminde yetiştirebilirsiniz.

evet. kahverengi hindistan cevizi, hindistan cevizi palmiyesinin tohumudur. onunla yetiştirebilirsiniz. ama, saçlarını yolmak gerekir mi, orasını pek bilmiyorum. =)

Eski 14-08-2011, 01:18   #131
Ağaçsever

çok teşekkür ederim hemen marketten hindistan cevizi aldım 2 tane birini yiyip birini dikecektim ama açtığım hindistan cevizi çok pis kokuyordu tıpkı ekşimiş süt gibi hatta daha kötü onun için daha taze hindistan cevizi bulana kadar bekleyeceğim sanırım teşekkürler...

Eski 14-08-2011, 01:45   #132
Ağaç Dostu

ben hindistan cevizi sevmediğim için, hiç almıyorum marketten. ama, yani o toz halinde satılan hindistan cevizlerinin kokusunun daha ağır hali olabilir. eğer benziyorsa o kokuya, taze olduğunu sanıyorum. keşke tatsaydınız yine de. meyvenin kendi ekşiliği ile, bozulmuş olmasının yarattığı ekşiliğin farkı anlaşılır sanıyorum.

çimlendirmek için, naçizane öneri, bir süre, bir kovada, suda bekletin. (hatta 2 tane alın, biri tuzlu, deniz suyu, diğeri tatlı su olsun. deneme yanılma yöntemi) 2-3 gün beklettikten sonra, toprağa koyun. sıcak biryerde tutun.

önerimin nedeni; şimdi, hindistan cevizleri, avustralya, afrika, güney amerika'da yaygın. belgeselde izledim, aylarca okyanusta seyahat edebiliyorlarMIŞ bu ağaçların tohumları. toprak gördüğü anda çimlenmeye başlıyorlar. bu toprak, kumlu toprak da olur, sanıyorum. ondan yani. belgeselden başka bilimsel dayanağım yok.

Eski 14-08-2011, 03:38   #133
Ağaçsever

evet anlıyorum öyle denemeye çalışacağım hindistan cevizi nin ekşiliği önceden tattığım için bozulmuş olduğunu anlayabildim suyunu bardağa koydum içmeye çalıştığımda mide bulandırıcı bir kokusu olduğunu farkettim . inşaallah yeni 2 tane aldığımda yetiştirebilirsem evimiz kaloriferli kıışın bir problem olmaz Allah izin verirse 5 yaşındaki hurmalarımın yanına koyarsam çok güzel olur vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim ...

Eski 14-08-2011, 09:52   #134
Ağaç Dostu

vay. 5 yaşında hurmalar. bir foto ekleyebilme şansınız var mı? çok merak ettim doğrusu. 2 farklı yerden okuduğuma göre, 2 ila 5 yıl sonra meyve vermeye başlayabilirler. tabi, en az bir erkek, kalanı dişiyse. eğer, hepsi dişi çıkarsa, erkek çiçek alıp, polenleri üzerine serpmeniz gerekecek (başka türlü meyve vermez). yok, eğer hepsi erkek çıkarsa, siz hurmayı en yakın marketten alacaksınız yine...

Eski 14-08-2011, 22:03   #135
Ağaçsever

Unhappy

iki tane hurmamdan inşaallah biri erkek biri dişi çıkar hurmalar böyle erkekli dişili oluyormuş araştırdığımda çok şaşırdım bir yandan da hurmalarda aşılama imkanı olmadığı için böyle bir tozlaşma gerekli tabi ki ben hurmaları 2006 yılının son baharında diktim 2 hurmam da mebrum hurmasıdır ama gelişimleri çok yavaş inşaallah fotoğraflarını çekip yüklemeye çalışacağım.

Eski 14-08-2011, 22:31   #136
Ağaç Dostu

valla, ben de daha yeni, datça hurması diktim. ticari değeri yok. yani yediğimiz hurmalardan değil. İzmir, sahil'deki hurmalar da sanırım artık meyve veriyor. ama tam olgunlaşacağı sırada soğuyor izmir. kanarya hurmaları oluyor ama, onların da ticari değeri nerdeyse yok.

datça hurmaları şuan saksıda. ama bahçeli biryere taşınırsam hemen bahçeye ekicem onları. veya, belki de satarım. kim bilir

sizin fotoğrafları dört gözle bekliyorum.

Eski 15-08-2011, 22:14   #137
Ağaçsever

ben de hemen fotoğrafları çektim ama nedense bu siteye fotoğraf yüklerken hata oluşuyor ama yükleyemezsem ben link atarım onu about blank a yapıştırırsanız görebilirsiniz

file:///C:/Documents%20and%20Settings/TEMP/Desktop/Hurma/SAM_1281.JPG
file:///C:/Documents%20and%20Settings/TEMP/Desktop/Hurma/SAM_1276.JPG
file:///C:/Documents%20and%20Settings/TEMP/Desktop/Hurma/SAM_1277.JPG
file:///C:/Documents%20and%20Settings/TEMP/Desktop/Hurma/SAM_1278.JPG
file:///C:/Documents%20and%20Settings/TEMP/Desktop/Hurma/SAM_1280.JPG

kusura bakmayın fotoğraf yüklerken hata oluştu diyor bende web e atıp link kopyalayabildim fotoğraflara bakabilirseniz ayrıca belirtin olmazsa e mail olarak atayım iyi günler

Eski 15-08-2011, 23:31   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
merhaba, bahçemdeki çin yelpaze palmiyesinin, bahçenin bazı yerlerinde kendiliğinden çimlendiğini farkettim. Fideleri saksıya ne zaman geçirmem gerekiyor? Saksıya almasam bulundukları yerde gelişirler mi?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 03:29   #139
Ağaç Dostu

mavisedir, bulundukları yerde gelişeceğini sanıyorum. zaten, 1 yaşın altında olduğu sürece saksı işine girmeyin derim. biryerden bir yere taşınacaksa elbet saksı güzel iş görür. yok, derseniz, yerleri güzel diye, bırakın derim.

maliyeci-38. üstadım, bu sizin kendi bilgisayarınızdan ulaşabileceğiniz kod numarası. tinypic gibi bazı sitelerden internete yükleyebilirsiniz. ben başka bir yol bulmuştum fotoğrafları buraya koyarken. ilk önce facebook'a yükledim. sonra facebook'tan linki copy paste yapıp koymuştum. hem facebook'taki arkadaşlarım çiçeklerimi gördü, hem buraya paylaşmam kolay oldu

Eski 16-08-2011, 04:03   #140
Ağaçsever

tabi olur hemen facebook a yükleyim ama arkadaşım olmadan başkası görebilir mi ben yine de herkes yapıyım rahat erişilebilsin teşekkürler

Eski 16-08-2011, 08:04   #141
Ağaç Dostu

ben facebook'ta fotoğrafları "linkini kopyala" yapıp, foruma yapıştırmıştım. ama, artık facebook'ta fotoğraf kopyalamak eskisi kadar kolay değil. flash ile açıldığı zaman kopyalamıyorsun. ama, albüme girip, fotoğrafın üzerine sağ tuşla tıklayıp "yeni sekmede/pencerede aç" dediğiniz zaman, fotoğraf sağ tuşla kopyalanır vaziyete geliyor. ya, da beni facebook'tan bertunum diye aratırsanız bulabilirsiniz

Eski 16-08-2011, 12:00   #142
Ağaçsever

Şimdi FAcebook a yükledim hurmalarımın yanında balkonumda yetiştirdiğim diğer bitkilerimde var hepsini yetiştirdiklerim isimli albümümde topluyorum
http://www.facebook.com/media/set/?s...0697703&type=1

Eski 16-08-2011, 21:26   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Kışı dışarda geçirmemeleri açısından saksıya geçirmeyi düşünmüştüm. Yaşlarını bilmiyorum, daha yeni taşındım bu eve. Çalı formunda büyük bir leylandi var, onun altında ve gölgesinde çimlenmişler. Palmiye hakkında hiç bir bilgim yok, yerlerinin uygun olup olmadığını bilemiyorum.
Yaşını nasıl anlayabilirim bilgi verebilirmisiniz?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 21:54   #144
Ağaç Dostu

yaşını nasıl anlarsınız benim de o konuda bilgim yok. ama, soğuğa dayanıklı palmiyelerdir onlar. yerinde bırakmanızın hiçbir mahsuru yok sanıyorum. eğer illaki alacaksanız, uzman bir botanikçiye danışabilirsiniz. veyahut, kasım gibi, hava 10 derecenin altına inmeden alabilirsiniz. yani. şuan yaz mevsimindeyiz. çok acele etmenize gerek yok. ancak, toprağının nemli olmamasına özen gösterin derim.

not: bilgilerim kulaktan duymadır.

Eski 27-08-2011, 10:42   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2011
chamearops excelsa

*** arkaşdaşlar elimde kurumuş tüylü palmiyelerin tohumları var yazın ortasında seraya ektim ama çimlenmedi acaba zamanı nedir ekim için ve üzerinde etki kısım var bunu ayırmalımıyız????

freeman081 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 09:22   #146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
selamlar arkadaşlar palmiye ler hangi aylarda tohum döker ve nezaman ekmek gerekir üstelik yalovada yetiştirmek mümkünmüdür. ağaçtan tohum alarak deneme yanılma yapmak istiyorum da. teşekürler

baykal_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 11:00   #147
Ağaç Dostu

eğer, palmiye çok farklı türleri olan bir ağaç çeşididir. genel olarak benim gördüğüm, 4 farklı cinsten 7-8 tür palmiye çeşidi, Türkiye'de yaygın olarak yetişmekte/yetiştirilmektedir.

Washingtonia cinsinden 2 tür vardır. sanırım ikisi de Türkiye'ye getirilmiş durumda. Washingtonia filifera ve Washingtonia robusta. Anavatanları, kabaca; filifera-Kaliforniya, robusta-Meksika'dır.

Washingtonia robusta, Meksika yelpaze palmiyesi. bu tür, daha uzun ve daha ince gövdeli olup, soğuğa karşı, Kaliforniya yelpaze palmiyesinden daha dayanıksızdır. o yüzden Yalova'ya kesinlikle tavsiye etmiyorum. ama, Washingtonia filifera'yı deneyebilirsiniz. Bildiğim en azgın ve en hızlı büyüyen palmiye budur.
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...alm_Canyon.jpg

öte yandan Trachycarpus fortunei vardır, Çin yelpaze palmiyesi. Anavatanı Çin-Kuzey Hindistan-Burma civarıdır. -18 dereceye dayanıklıdır. İstanbul'da bol sayıda bundan görmekteyim. ama gördüklerim Chamaerops da olabilir. http://upload.wikimedia.org/wikipedi...usFortunei.jpg

Bir de Chamaerops türü palmiyeler vardır. bunlar da soğuğa dayanıklıdır. Fransa'nın güneyine kadar yayılış gösterirler. http://upload.wikimedia.org/wikipedi...garo%29015.jpg

Bir de hurma türleri vardır.

Gerçek hurma; Phoenix dactylifera -10 derece soğuğa karşı dayanıklıdır. Yalova'da yetişeceğini, ama meyve vermeyeceğini düşünüyorum. Ama ölme olasılığı da mevcut.

Datça hurması: Phoenix theophrastii; Türkiye'de DOĞAL olarak yetişen tek palmiye türüdür. bu da -10 - -12 derece arasına kadar dayanabilmektedir. Girit, Datça, Finike, doğal yayılım bölgesidir. yabancı kaynaklarda Cretan Date Palm olarak geçer. ben de bu türü, tohumdan yetiştirmeye çabalıyorum. tohumlarını, Köyceğiz'deki palmiye merkezinden aldım.

bir de
Kanaraya (adaları) hurması; Phoenix canariensis vardır, bu, İzmir-İstanbul gibi yerlerde, çevre düzenlemelerinde sık kullanılan bir türdür. yelpaze yapraklı palmiye sevmeyenler genellikle, başta Kanarya hurması olmak üzere bu hurma türlerini tercih etmektedirler.

gliseraldehid beğendi.
Eski 14-01-2012, 11:02   #148
Ağaç Dostu

sevgili freeman081 ve baykal_77, düzce ve yalova'ya özgü, çok güzel ağaçlarımız var =) neden illaki palmiye? soğuğa karşı dayanıklılığı düşüktür palmiyenin.

Eski 14-01-2012, 12:39   #149
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sayın bertanum
palmiye yi seviyorum görünüşü huzur veriyor parklarda gölgesinde otururum hep tabi herzaman imkanım olmuyor
bu yüzden hobi amaçlı tohumdan üretip yetiştirmek istiyorum ama daha nezaman tohum alınır hangi ayda ekilir onu bilmiyorum
tekrar teşekkürler. saygılar

baykal_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 13:18   #150
Ağaç Dostu

ben izmir'de yetiştirmek için, Datça hurması tohumları getirtmiştim dediğim gibi. asıl yanıtı vermeyi unutmuşum. hurma tohumları ağustos sonu gibi toplanmaya hazır olur. washingtonia türleri için de, eylül ekim'i beklemeniz gerekir. üzüm salkımları halinde sarkan siyah ve yapışkan meyveleri toplayabilirsiniz. -pek yenmiyor- ama ağustos başından itibaren gözlemleyebilirsiniz. yazın izmir'de olucam. toplayınca size gönderebilirim arzu ederseniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024