agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2014, 23:13   #211
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Birde öyle deneyin. Dediğim gibi sulamaya dikkat edin palmiyelerin bakımı genelde kolaydır, yaz aylarında açık havada olmayı, güneşi ve suyu severler.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 16:53   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2015
Öncelikle merhaba ben Sakaryada yaşıyorum bir palmiye ağacından sarı renkli küçük tohumlar aldım bir kaç gün geçtikten sonra siyaha dönmeye başladılar bende bozulmasınlar diye Kaım ayında diktiğim lale soğanlarının dibine atıştırdım tohumları bir hafta sonra hava soğuyunca laleri sulayıp üstlerini bir bezle kapattım bunla beraber palmıye tohumlarıda içinde kaldım bugün tekrar sulamak için açtığımda tohumun filizlendiğini gördüm kış ayındayız malum tohumu hemen boş bir saksıya ektim ılık bir suyla sulayıp onunda üstünü bir bezle kapadım ölmemesi için ne yapmalıyım?

agac_sever26-54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 17:00   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2015
Öncelikle merhaba ben Sakaryada yaşıyorum bir palmiye ağacından sarı renkli küçük tohumlar aldım bir kaç gün geçtikten sonra siyaha dönmeye başladılar bende bozulmasınlar diye Kasım ayında diktiğim lale soğanlarının dibine atıştırdım tohumları bir hafta sonra hava soğuyunca laleri sulayıp üstlerini bir bezle kapattım bunla beraber palmıye tohumlarıda içinde kaldı bugün tekrar sulamak için açtığımda tohumun filizlendiğini gördüm kış ayındayız malum tohumu hemen boş bir saksıya ektim ılık bir suyla sulayıp onunda üstünü bir bezle kapadım ölmemesi için ne yapmalıyım?

agac_sever26-54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 11:27   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar.Elimde fazla miktarda ithal palmiye besinim mevcut isteyen arkadaşlar özelden mesaj atabilir.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2016, 12:36   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2016
Palmiyeden bende dertli yim cimlendi birazcık büyüdü ve kurumaya basladi sizce bu normal mi

sukufee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 16:19   #216
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
merhaba arkadaşlar,

çimlendirdiği palmiyeler 2 yaprak verdi. Sizlere birkaç sorum olacak;

Bu saksı içerisinde daha ne kadar kalmalılar?
Büyümeyi hızlandırmak için ne vermeliyim?
Yazın dışarıda mı kalsın yoksa ev içerisinde güneş gören bir yerdemi büyütmeliyim?
Toprağa ne zaman dikebilirim?

Desteğiniz için teşekkürler.

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 20:59   #217
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,

çimlendirdiği palmiyeler 2 yaprak verdi. Sizlere birkaç sorum olacak;

Bu saksı içerisinde daha ne kadar kalmalılar?
Büyümeyi hızlandırmak için ne vermeliyim?
Yazın dışarıda mı kalsın yoksa ev içerisinde güneş gören bir yerdemi büyütmeliyim?
Toprağa ne zaman dikebilirim?

Desteğiniz için teşekkürler.
Geçen sene tohumdan yetiştirmiştim. Gelişimlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Yapraklar çok narin ve fazla uzamış gibi... Sanki yetersiz ışık alıyorlar ve/veya sıcak bir ortamdalar. Şimdiden alıştıra-alıştıra açık havaya çıkarırsanız pişkinleşip daha sağlıklı büyürler. (Tabii aşırı soğuklardan ve rüzgardan koruyarak) 2-3 hafta içinde daha büyük bir saksıya alabilirsiniz. Saksıya geçirirken toprağına biraz gübre ilave edersiniz.

Haziran başından itibaren tamamen dışarıda kalabilirler.

Benimkiler kışı saksıda dondan korunaklı bir yerde geçirdiler. Soğuğa dayanıklı bir çeşit değilse dış ortama direk toprağa dikmeniz riskli olabilir.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 21:53   #218
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Geçen sene tohumdan yetiştirmiştim. Gelişimlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Yapraklar çok narin ve fazla uzamış gibi... Sanki yetersiz ışık alıyorlar ve/veya sıcak bir ortamdalar. Şimdiden alıştıra-alıştıra açık havaya çıkarırsanız pişkinleşip daha sağlıklı büyürler. (Tabii aşırı soğuklardan ve rüzgardan koruyarak) 2-3 hafta içinde daha büyük bir saksıya alabilirsiniz. Saksıya geçirirken toprağına biraz gübre ilave edersiniz.

Haziran başından itibaren tamamen dışarıda kalabilirler.

Benimkiler kışı saksıda dondan korunaklı bir yerde geçirdiler. Soğuğa dayanıklı bir çeşit değilse dış ortama direk toprağa dikmeniz riskli olabilir.
Sulamasini nasil yapmaliyim surekli nemli mi kalmali yoksa cok vermemek daha iyi mi olur?

Eski 12-03-2016, 22:12   #219
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Sulamasini nasil yapmaliyim surekli nemli mi kalmali yoksa cok vermemek daha iyi mi olur?
Sürekli nemli kalmasına gerek yok, toprağın üstü kurumaya yüz tutunca tekrar sulayın.

Eski 27-03-2016, 22:21   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Palmiye tohumu

Merhaba kardeşler...forumunuza yeni üye oldum.. Kullanmayı pek bilmiyorum forumu..Üye olmadığım zamandan konularınızı takip ediyorum.. Elimde palmiye tohumları var.. Şubat sonunda küçük plastik bardaklara ektim.... Nemli saklıyorum ondan bu yana.. Evde sıcaklık 23 ün üzerinde. Ama hala çinlenmedi tohumlar.. Yardım ederseniz sevinirim..

CeyhunOguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 22:48   #221
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CeyhunOguz Mesajı Göster
Merhaba kardeşler...forumunuza yeni üye oldum.. Kullanmayı pek bilmiyorum forumu..Üye olmadığım zamandan konularınızı takip ediyorum.. Elimde palmiye tohumları var.. Şubat sonunda küçük plastik bardaklara ektim.... Nemli saklıyorum ondan bu yana.. Evde sıcaklık 23 ün üzerinde. Ama hala çinlenmedi tohumlar.. Yardım ederseniz sevinirim..
Çimlenmeleri 60-70 gün sürebilir. Yeter ki aşırı nemden tohumları çürütmeyin. Bardakların altını deldiniz umarım.

Eski 28-03-2016, 14:02   #222
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CeyhunOguz Mesajı Göster
ben tohumları nemli bir kağıt mendile sarıp çimlenmesini bekliyorum. Çimlendikten sonra bardaklara ekiyorum. Toprak içinde durumunu merak etmekten iyidir Şu an çimlenmeyi bekleyen yeni tohumlarım var. 1 ay falan oldu patlamaya başladılar

Eski 11-07-2016, 12:07   #223
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

palmiye fidemin son durumu

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2016, 12:08   #224
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

bunlarda ufak kardeşleri artık tamamen dışarı çıkardım bo güneş ve 2 günde bir su veriyorum.

Eklenen Resimler

Eski 10-10-2016, 13:20   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
palmiye önemli sulama olmasının yanı sıra az su ile gayret edebilirsiniz.

maskot87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 14:18   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2016
çok fazla güneşe ve suya ihtiyaç duyan bir bitki türü. geçmiş senelerde birkaç kez yetiştimeyi denedim ama bulunduğum konum gereği pek başarılı olamadım

aladag08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 10:53   #227
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

palmiyelerimde son durum böyle. Acaba saksı değişimini ne zaman yapmayalım? Ayrıca ilave vermem gereken bir besin var mıdır?

Büyük saksıda olan hurma 3 sene önce ekmiştim çok yavaş büyüyor hatta bu sene hiç yaprak açmadı.

Eklenen Resimler

MEK@35 beğendi.
Eski 03-08-2017, 10:34   #228
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Palmiyelerin saksılarını değiştirmiştim. Bu sene yaprak gübresi ve 15-15-15 gübreylede besledim yeni yapraklar açmaya başladı.

Eklenen Resimler

erbek_ beğendi.
Eski 17-09-2017, 18:20   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2010
Merhaba
Herkese hayırlı forumlar diliyorum
Sakarya'lıyım fakat Bilecik'te yaşıyorum. 3 hafta önce Ekodağa'nın kendi sitesinden 100 gr palmiye tohumu aldım.1200 adet olacak şekilde fakat 56 gr olarak gelime ulaştı. Tek tek saydım 487 adet vardı
Sonrasında ise bu durumu telefonla bildirdim eksik kalan palmiye tohumlarımı göndereklerini söylediler fakat göndermediler. Şunu da bildirmeliyim gönderdikleri tohumlar sağlam
Umarım bu yazımı aralarından biriler görür.

Neyse gelelim tohum konuma
tohumlar elime geçtikten sonra 2 gece 3 gün suda bekletip rulo peçete yardımıyla hava almayacak bir kaba koydum.
ben dondurma kabını kullandım ve mutfaktaki çekmecelerin birine koydum. Tohumların canlanmasını bekledim.
tohumlar canlandıktan sonra yarısını bardaklara bir kısmını yoğurt kovasına ve saksıya diktim.
Gelişmeler ile resimleri devamlı olarak atacağım.
Şu ana kadar olan gelişmeleri atıyorum.
Kısaca yazayım
29.08.2017 tohumlar elime ulaştı ve suya bırakıldı.
31.08.2017 tohumlar 4 ayrı grupta olacak şekilde peçete arasına yerleştirildi.
06.09.2017 tarihine kadar hergün nem kontrolü ve havalandırma yapıldı ve çimlenmeler başladı.
06.09.2017 yine aynı tarihte 12 bardağa 7 ' şer adet olmak üzere tohumlar bırakıldı ve üstünü elek yardımı ile tohum boyu kadar ince torf ekledim.
13.09.2017 tarihinde çimlenen diğer tohumları çimlenmeyenler ile ayırdım ve boş olan 6 bardağa 10 'ar adet olmak kaydı ile dikme işlemi uyguladım.aynı zamanda 06.09.2017 tarihindeki tohumlar artık gün yüzüne çıkmaya başladı.
15.09.2017 tarihinde çimlenen tohumları ayırdım ve yuvarlak genişçe saksıya diktim
17.09.2017 tarihinde yine patlayan tohumlarım var onları birazdan uygun kaplara dikeceğim.

şimdilik durumlar böyle aşağıdan resimlerle takip edebilir siniz.
yeterli alanım olmadığı için çok sıkışık diktim.
palmiyelerimin boyları belli bir yere gelince herbirini 10*20 cm boylarındaki fidan poşetlerine dikmeyi planlıyorum.

yaklaşık olarak 200+ tohum hızla büyümeye başladılar.

hayırlı forumlar sağlıklı bitkiler diliyorum..
Gökhan

bunlarda son halleri saksıdakiler hariç onlar daha çıkmadı 2-3 güne çıkarlar yüzeye 1 ay kadar sonra da baya büyümüş olurlar.

gkhn54_11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2017, 18:20   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2010

resim boyutları fazla olmuş editleyemedim kusura bakmayın.

gkhn54_11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2018, 17:29   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Türkiyede yenilebilir hurma yetiştiriciliği varmı?

Türkiyede yenilebilir hurma yetiştiriciliği varmı? Kıbrısta, Türkiyeye kıyasla, üstelik bir iki derece daha serin yerlerde hurma ağaçları gördüm, bildiğimiz medine hurmaları benzeri lezzetli meyveleri vardı palmiyelerin. Sanırım ülkemizde bu tür şeylere ilgi çok az, yabancı forumlarda özellikle batıda bu konular üzerine çok aşırı bir merak olduğu dikkatimi çekti.

İkinci bir husus daha var, ülkemizde hindistan cevizi ağacı varmı, yahut buna tanık olan oldumu? Bu konu hakkındada Türkiyede hiç yok denebilecek kadar az bilgiler var. Mesela Türkiyede sıcak bir kaç yer var, iskenderun, adana, mersin, antalya, muğla, aydın gibi buralarda yetişmesi mümkünmü?

Daha önce bununla ilgili bir kaç yere soru sordum ama pek sağlıklı ve tatmin edici cevaplar aldığımı düşünmüyorum. Akdeniz sahiline yakın yahut deniz kıyısında hindistan cevizi yetişirmi şeklinde bir kaç yere soru sorduğumda ise, doğrudan yetişmez dediler.

Yabancı forumlarda biraz araştırma yaptım, yetişir diyenler çok az sayıda, tabi onlarda belirli ölçütler şartıyla bunun ancak mümkün olabileceği kanaatindeler.

Uzun uzun tekrar aynı açıklamaları yapmaya gerek yok, fakat bu linkteki konuda değerlendirmeleri belirttim, sanırım kapsamlı fikirleri olanlar vardır. Hindistan cevizi

Eklenen Resimler

Eukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 11:22   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2018
Merhaba palmiye tohumlarının çimlendirme zamanı varmı.bende tohumlar çok taze ve nasıl çimlendirilir teşekkürler

Baran_Azel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 00:14   #233
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Merhaba, tohumları nerden aldınız? Benim palmiye budamaları sırasında topladığım mor salkımlar var, yapış yapışlar ve tohum olabilirler mi diye merak ediyorum.

Eklenen Resimler

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2018, 12:28   #234
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Palmiyelerin saksılarını değiştirmiştim. Bu sene yaprak gübresi ve 15-15-15 gübreylede besledim yeni yapraklar açmaya başladı.
Yaaaa çook güzeller, ne kadar sürede bu hale geldiler?

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2018, 11:43   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2018
merhaba
palmiye tohumlarını çimlendirdim. balkon sıcaklığı 10 derece civarında. şu an balkonda duruyorlar. oda sıcaklığı ise 23 derece civarı. oda içindemi tutmalıyım ?? teşekkürler

macmaneman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2019, 14:31   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2017
Palmiye tohumu çimlendirme

Merhaba arkadaşlar hayirli pazarlar fotoğraf günceldir. Bu tohumları çimlendirmek için kuruyup dökülmesini beklemelimiyim beni biraz aydınlatırmısınız.

Eklenen Resimler

Whdt54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2019, 17:44   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2019
merhabalar.ben aliexpress ten areca palmıye tohumu aldım.kucuk hındıstan cevızıne benzer bi şekli ve dokusu var.nasıl çimlendirecegimi bilmiyorum. bilen varsa yardımcı olursa sevınırım.

sewalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 09:54   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2019
Hurma ağaçları arasında en az kaç metre mesafe olmalıdır?

yesilbaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 15:19   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2019
palmiye tohumu

merhaba ben atlayda yaşıyorum bugün yolda budanmış bir palimeye gördüm bunlar yerdeydi bunlar tohum mu tam olarak emin olamadan tohumsa bunları nasıl dikip yetiştirebilirim bana yöntemleri anlatır mısınız?

Eklenen Resimler

rstozdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2019, 10:07   #240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Palmiye tohum çimlendirme çalışması

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024