agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2009, 17:00   #61
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
merhb,
öncelikle hoş geldin,
Çin yelpaze palmiyelerinin şu an çiçeklenme zamanı.
Bu görünen de çiçekleri.Eğer koşullar uygun olursa ****** çiçekler aşağıda gördüğün gibi tohuma dönüşecek.
Ama en az 6 ay sonra.Forumu dikkatle okursan bu konuda faydalı bilgilere ulaşacaksın.Daha sonra sorularını paylaşalım
selamlar

Eklenen Resimler

HakanG beğendi.
hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 15:13   #62
Yeni Üye

palmizm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Galeri: 2
Sn. Hami Bey;
Verdiğiniz bilgileri merakla takip ediyorum ve ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Benim de nacizane bir sorum olucak, şu fotoğrafımdaki tür olan palmiyenin cinsini ve minimum kaç derece sıcaklık istediğini öğrenebilir miyim. İzmire uyum sağlamış ama başka illerimizde yetişmezmi acaba? Bir de bu türün büyüma hızı çok mu yavaş diğerlerine göre? Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
http://4.bp.blogspot.com/_8UC9yuBfr4...hoto-1+(6).JPG

palmizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 20:09   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2009
gayet iyi görünüyorlar.

karagoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 07:42   #64
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi palmizm Mesajı Göster
Sn. Hami Bey;
Verdiğiniz bilgileri merakla takip ediyorum ve ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Benim de nacizane bir sorum olucak, şu fotoğrafımdaki tür olan palmiyenin cinsini ve minimum kaç derece sıcaklık istediğini öğrenebilir miyim. İzmire uyum sağlamış ama başka illerimizde yetişmezmi acaba? Bir de bu türün büyüma hızı çok mu yavaş diğerlerine göre? Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
http://4.bp.blogspot.com/_8UC9yuBfr4...hoto-1+(6).JPG
merhaba,
Chamaerops humilis (=Akdeniz Yelpaze palmiyesi) adından da anlaşılacağı üzere
Akdeniz kıyılarında rahatlıkla yetişebilecek bir türdür.
Türkiye'de Bütün kıyı şeridinde Peyzaj alanlarında kullanılabilir.Ancak Ege ve Akdeniz dışında üretim düşünülüyorsa ilk 5 yıl dondan korumak gerek.
Bodur bir palmiye türü olduğundan doğal olarak diğer türlere göre nispeten yavaş gelişir.
selamlar

Eski 05-06-2009, 23:56   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asterix Mesajı Göster
travellers palm tohumlarını çimlendirebilen varmı?

21.04.2009 tarihinde diktigim Traveller's Palm tohumlarından çimlenme yok

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 13:14   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2009
selam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Recep.Aynur Mesajı Göster
Palmiye tohumlarım var ve bunların çimlendirmesi,gerekli ortamlar ve gerekli malzemeler hakkınızda bilginiz var mı?
merhaba recep kardeş ben saruhanlı mütevelliden sedat neler yapıyorsun ben seni asker olarak biliyordum bende viyoller içersine 7000 adet kıllı palmiye tohumu ektim 20 gün oluyor daha çimlenmediler. dilersen msnden bana yaz msn adresim: baharatci2006@hotmail.com dur görüşmek üzere hoşçakal bak

baharatci2006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 19:54   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Palmiye severlerle bu konuda az biraz olan bilgimi paylaşayım.Palmiye genelde dış mekan bitkisi.Ege ve Akdenizde sahil kesiminde yetişiyor.İstanbulda bahçelerde görülen cüce palmiye türü soğuğa daha dayanıklı.Eskiden beri bahçelerde yetiştirilmiş.Bu günlerde küresel ısınmadan ötürü pöniks(bir ara salonlarda modaydı,sonra bahçeye indirdi herkes!) ve testere dişli yaprağı olan şemsiye palmiyesi türü,istanbul'da bile sorunsuz yetişiyor.Ama bütün palmiye türleri çok yavaş yetişen, sabır gerektiren ağaçlar!Şu anda evde yetiştirebilecekleriniz,her daim modası geçmeyen Areca ve Kentia.Çok dayanıklı olan bu palmiyelerin yapraklarını siz yine de ara sıra su ile ıslatmayı ihmal etmeyin!

Düzenleyen cozder : 23-06-2009 saat 17:57
cozder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 10:34   #68
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baharatci2006 Mesajı Göster
merhaba recep kardeş ben saruhanlı mütevelliden sedat neler yapıyorsun ben seni asker olarak biliyordum bende viyoller içersine 7000 adet kıllı palmiye tohumu ektim 20 gün oluyor daha çimlenmediler. dilersen msnden bana yaz msn adresim: baharatci2006@hotmail.com dur görüşmek üzere hoşçakal bak
sevgili Arkadaşlar,
çalışmalarınız takdir ediyorum.
Ancak literatürde kıllı palmiye diye bir terim yok.
Sanırım bahsettiğiniz Çin yelpaze palmiyesi Yani Trachycarpus fortunei.
bilgi olsun diye yazayım dedim.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 09-07-2009, 10:50   #69
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cozder Mesajı Göster
Palmiye severlerle bu konuda az biraz olan bilgimi paylaşayım.Palmiye genelde dış mekan bitkisi.Ege ve Akdenizde sahil kesiminde yetişiyor.İstanbulda bahçelerde görülen cüce palmiye türü soğuğa daha dayanıklı.Eskiden beri bahçelerde yetiştirilmiş.Bu günlerde küresel ısınmadan ötürü pöniks(bir ara salonlarda modaydı,sonra bahçeye indirdi herkes!) ve testere dişli yaprağı olan şemsiye palmiyesi türü,istanbul'da bile sorunsuz yetişiyor.Ama bütün palmiye türleri çok yavaş yetişen, sabır gerektiren ağaçlar!Şu anda evde yetiştirebilecekleriniz,her daim modası geçmeyen Areca ve Kentia.Çok dayanıklı olan bu palmiyelerin yapraklarını siz yine de ara sıra su ile ıslatmayı ihmal etmeyin!
sevgili çözder
paylaşımın için teşekkür ederiz.
İstanbulda yetişen cüce palmiyeden kastın Heralde Kanarya adaları Hurması yani Phoenix canariensis.Ancak o palmiye hiçte öyle cüce değil.
araştırırsan göreceksin.Palmiyelerde 3 tip yaprak şekli vardır
1-Pinnate
2-Palmate
3-Twice compound

Phoenixler 1.tip yani Pinnate Türkçe Tüysü yapraklısınıfına girerler.
Şemsiye palmiyesi diye bir cins ve veya tür sınıflaması yoktur.

Aslında Tüm palmiyeler dış mekan bitkisidir.
Ancak Kentia ve Areca gibi tropik yağmur ormanlarına has palmiye cinsleri
göze hoş gelen habitatı nedeniyle dünyanın dört bir yanında üretilmekte ve iklim uyumsuzluğu nedeniyle iç mekanlarda kullanılmaktadır.
Phoenixlerin İstanbulumuzda dış mekanlarda kullanılmaya başlanmasının nedeni Küresel ısınma değil,Türün gittikçe daha çok tanınması ve üretiminin artmasıdır.

Lütfen düzeltmelerimi yanlış anlamayın,bilgi paylaştıkça güzeldir.
selamlar

Eski 11-07-2009, 21:09   #70
Yeni Üye

teşekkür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
sevgili Arkadaşlar,
çalışmalarınız takdir ediyorum.
Ancak literatürde kıllı palmiye diye bir terim yok.
Sanırım bahsettiğiniz Çin yelpaze palmiyesi Yani Trachycarpus fortunei.
bilgi olsun diye yazayım dedim.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.
*** arkadaşım ilgin için teşekkür ederim sağol ben yeni başladıgım için daha cinsleri ayıramıyorum sizede çalışmalarınızda başarılar dilerim kalın saglıcakla

Eski 11-07-2009, 21:18   #71
Yeni Üye

Alıntı:
merhb,
öncelikle hoş geldin,
Çin yelpaze palmiyelerinin şu an çiçeklenme zamanı.
Bu görünen de çiçekleri.Eğer koşullar uygun olursa ****** çiçekler aşağıda gördüğün gibi tohuma dönüşecek.
Ama en az 6 ay sonra.Forumu dikkatle okursan bu konuda faydalı bilgilere ulaşacaksın.Daha sonra sorularını paylaşalım
selamlar

arkadaşım benim kıllı palmiye dediğim bu yazının içinde resmi görünen palmiye cinsi paylaşımın için teşekkür ederim herşey gönlünce olsun

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2009, 17:25   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skyynet Mesajı Göster
Ben D.S.İ de çalışıyorum 100 den fazla palmiye ağaçları var ve buda ma işlerini ben ve arkadaşlarla yapıyoruz budama yaparken tohum dallarını kesip atıyoruz eyer ihtiyacı olan arkadaşlar varsa tohumları alcak arkadaşlara ayırabilirim çöpe gitcene işiniz görülsün
Merhaba,
üzerinden epey zaman geçmiş ama elinizde halen tohum var mıdır?
Teşekkürler,

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 14:10   #73
Yeni Üye

Palmiye türü tanımlama

Marmara bölgesinde yaygın olan ve soğuğa dayanıklı Cüce palmiyeden bahsetmiştim, yerli bahçıvanlar 5-6 metreyi geçmeyen boyundan ötürü cüce palmiye diyorlardı.Sayın Hamibasoğlu bu isimlendirmeye karşı çıktı,Canariensis olabilir dedi.Bende bir bahçede bu ağacı ilk gördüğümde bu kez uzmanının tanımlanması için fotoğrafını aldım.Bu palmiye ağacı kışın çok soğuk olduğu eski kışlarda sert ve uzun süreli donlara ve meşale gibi yandığı yangınlara dayanmış.Osmanlı döneminden kalma siyah beyaz fotoğraflarda da geri planda bu palmiye türünü görebilirsiniz.Bursa ve Balıkesir gibi kışın yumuşatıcı deniz etkisinin zayıf olduğu yerlerde bile parklarda yetişiyor.Gövdesi siyah kendir gibi kabukların altında çok ince.Eski konakların bahçelerinde belki 100 yaşında olması gereken bu kısa boylu palmiyelerden görebiliyorsunuz!Resimdeki palmiyenin en az 50 yaşında olduğunu tahmin ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2009, 13:28   #74
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Sayın cozder;
resimdeki palmiyeler Trachycarpus fortunei cinsi palmiye sanırım. -17 ye dayanıklı olup tüm kuzey bölgelerde var. Ben yetiştiriyorum bu cinsten. cüce palmiye ismi saw palmetto olarak bilinen ve bazı ülkelerde ilaç yapımında da kullanılan cinsin ismi.

Eklenen Resimler

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 21:34   #75
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osm_sahin54 Mesajı Göster
Sayın cozder;
resimdeki palmiyeler Trachycarpus fortunei cinsi palmiye sanırım. -17 ye dayanıklı olup tüm kuzey bölgelerde var. Ben yetiştiriyorum bu cinsten. cüce palmiye ismi saw palmetto olarak bilinen ve bazı ülkelerde ilaç yapımında da kullanılan cinsin ismi.
yok Osman bey,
saw palmetto (serenoa repens) cüce palmiye değil.
cüce palmiye diye bir şey yok.
Ha bazı cinslerin türleri için boyut tanımlaması yapılırken önüne cüce kelimesi geliyor.
örmeğin Pygmy date palm (phoenix roebelenii)
Saw palmettonun tohumları tıpta özellikle Prostat hastalığında kullanılıyor.
Türkçe Testere Palmiyesi diye adlandırılabilir.
Cozder kardeşimin ilk masajı biraz karışıktı cüce palmiye,ponix,şemsiye,testere ifadeleri geçince Trachycarpus ile eşleştiremedim.
Sevgili Cozder ilgi ve tesbitleriniz için teşekkür ederim.Gerçekten de Trachycarpus fortunei soğuklara oldukca dayanıklı.Ben de bir çok yalı ,saray bahçesinde oldukca büyük Çin Yelpaze Palmiyeleri gördüm.
7m.gövdeli bizzat kendim ithal ettim.
İstanbul için en uygun tür bu tür.Bildiğiniz gibi sırf göz boyamak için İstanbul'un çeşitli bölgelerine koca koca Phoenix dactylifera(Arap Hurması) diktiler. %90 ı öldü. Yazık.

Eski 28-07-2009, 14:25   #76
Yeni Üye

Trachycarpus fortunei !
Sonunda adını belirledik!
Ama bu Latince isimlere herkesin dili dönmez ki!
En iyisi;''Çin yelpaze palmiyesi!''

Eski 28-07-2009, 14:45   #77
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Hami bey düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Yalnış aktarım yapmış olmayayım. Bu arada tohumlarınız geldi elinize sağlık hemen ekimi yapıyorum.

Eski 27-08-2009, 08:50   #78
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osm_sahin54 Mesajı Göster
Hami bey düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Yalnış aktarım yapmış olmayayım. Bu arada tohumlarınız geldi elinize sağlık hemen ekimi yapıyorum.
Osmancım bu seneki tohumalrın çimlenme performansı nasıl?
hiç resim eklemedim.bekliyorum.Bak çok talep var size güveniyorum.
5 yıl sonra hedef 10.000 yetişkin Trachycarpus ona göre.

selamlar

Eski 06-09-2009, 10:52   #79
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Alıntı:
Osmancım bu seneki tohumalrın çimlenme performansı nasıl?
hiç resim eklemedim.bekliyorum.Bak çok talep var size güveniyorum.
5 yıl sonra hedef 10.000 yetişkin Trachycarpus ona göre.

selamlar
Hami Bey bu sene istediğim verimi alamadım ama nasip olursa bu isteiğinizi yerine getirecem.Geçen sene çimlendirdiğim Trachycarpus fortunei palmiyeleri daha çok gelişti ve kökleri kalınlaştı. 50 kadar Washingtonia da hızlı büyümesini sürdürüyor. şu andaki elimde bulunan palmiyelerin son durumu.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 07-09-2009, 02:12   #80
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Merhabalar.Benim palmiyemde bu sene tohum veriyor Çok sevindim.İlk defa palmiyem tohum verdi. Aşağıda resimlerini gönderdiğim palmiyemin hangi çins olduğunu anlıyıp yazan olursa sevinirim. Yarın daha detaylı resim göndereceğim. Sizin yetiştirdiğiniz palmiyelerinde resimlerine bakınca, ismini bilmediğim bitkimin (bu bitkim şu an saksıda kendiliğinden çıkmıştı) palmiye olduğunu anladım. Yarın resmini göndericem.Sizin resimlerde gönderdiklerinizle aynı. Ayrıca tohum veren palmiyemin tohumlarının kararıp düşünce **** düşmeden toplamam gerektiğini öğrendim.Peki hangi şartlar altında saklıyıp,ne zaman dikiyim. Detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 08:11   #81
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sev_illa Mesajı Göster
Merhabalar.Benim palmiyemde bu sene tohum veriyor Çok sevindim.İlk defa palmiyem tohum verdi. Aşağıda resimlerini gönderdiğim palmiyemin hangi çins olduğunu anlıyıp yazan olursa sevinirim. Yarın daha detaylı resim göndereceğim. Sizin yetiştirdiğiniz palmiyelerinde resimlerine bakınca, ismini bilmediğim bitkimin (bu bitkim şu an saksıda kendiliğinden çıkmıştı) palmiye olduğunu anladım. Yarın resmini göndericem.Sizin resimlerde gönderdiklerinizle aynı. Ayrıca tohum veren palmiyemin tohumlarının kararıp düşünce **** düşmeden toplamam gerektiğini öğrendim.Peki hangi şartlar altında saklıyıp,ne zaman dikiyim. Detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Palmiyeniz Phoenix canariensis. (= Kanarya adaları Hurması)
ancak Şunu belirtmekte yarar var ki; Sanırım çiçek açmakta çok gecikmiş.dolayısıyla Bu kısa süreçte meyve tutup tutmayacağı belirsizdir.
eğer resim güncelse daha 3-4 ayınız var toplamaya.Olgunlaşınca koyu turuncu-kahve bir renk alacak.
selamlar

Eski 17-09-2009, 14:06   #82
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

5 aylık gelişme
merhaba Arkadaşlar
fotoğrafta Washingtonia tarlamda meydana gelen 5 aylık değişimi görebilirsiniz.
Toprak ve iyi gübre kullanımı bitkiyi ne kadar da etkiliyor değil mi?

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2009, 23:00   #83
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Alıntı:
Palmiyeniz Phoenix canariensis. (= Kanarya adaları Hurması)
ancak Şunu belirtmekte yarar var ki; Sanırım çiçek açmakta çok gecikmiş.dolayısıyla Bu kısa süreçte meyve tutup tutmayacağı belirsizdir.
eğer resim güncelse daha 3-4 ayınız var toplamaya.Olgunlaşınca koyu turuncu-kahve bir renk alacak.
selamlar
Çok teşekkür ederim.Söylediğiniz tür benim palmiyem değil.Bu arada Benim resim günceldi. Şu anda küçüçük sarı tohumları yerlere dökülüyor.Ne yapmam gerekiyor acaba? Lütfen yardımcı olun.

Düzenleyen sevilla : 17-09-2009 saat 23:35
Eski 17-09-2009, 23:46   #84
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Palmiyem bu.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2009, 10:54   #85
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim.Söylediğiniz tür benim palmiyem değil.Bu arada Benim resim günceldi. Şu anda küçüçük sarı tohumları yerlere dökülüyor.Ne yapmam gerekiyor acaba? Lütfen yardımcı olun.
Söylediğim tür sizin palmiyeniz.
dökülenler çiçekler, tohumlar değil.Bir şey yapmanız gerekmiyor.
selamlar

Eski 20-09-2009, 00:52   #86
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Valla şimdi bayılıcam.Çiçeklermi? Peki ne zaman tohum verecek?

Eski 24-09-2009, 15:05   #87
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Valla şimdi bayılıcam.Çiçeklermi? Peki ne zaman tohum verecek?
1 kaç hafta sonra tohum kuruluna ait yakından (zoom) bir foto eklerseniz size tohum verip vermeyeceğini veya ne zaman vereceğini söylerim.
ama bayılmayın ki tohumları toplayıp üreteblilesiniz.Olmadı ben size tohum gönderirim

Eski 03-10-2009, 21:05   #88
Ağaç Dostu

serdarulusoy's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERHAN_ Mesajı Göster
Evet öncelikle palmiye tohumunuzun embriyosuna zarar gelmesini önlemek.tohumu kuru olarak toprağa ekmek. sonra toprağa can suyu veriyorsunuz . 2 veya 3 haftaya kadar çimleniyor. 3 sene sonra gövde kalınlaşarak. ağaç halini alıyor yani kısacası en kolay yetişen bitkidir;pAlMiYe...
bir forumda okumuştum palmıyelrın dıkımıyle alakalı olarak derkı tohumları 1-2 sn sıcak suya sokup çıkartıp dıkınız başka bır forumda **** başka bır yerde tam hatırlamıyorum ılık suda bır gun bekletıp tohumları dıkınız tohumları tam olarak nasıl bır ortamda dıkmelıyız tohumarı denieln gıbı kuru oarak mı ekelım ?

serdarulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 10:04   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Herkese merhaba, Haydarpaşa garında palmiye ağaçtan biraz tohum aldım. Sanırım bu phoenix canariensis,ama emin değilim. Bir kaç tane tohum yere düşmüş acaba olmuş mu tohumlar?
Diğer resim -tohumsuz, o a mu phoenix canariensis, bilen var mı?

Başka bir yerden palmiye tohumları topladım, sanki palmiye ayni cins ama tohumlar çok daha iriydi-etli.

Metrodan taze hurma (Kudustan ital) aldım, tohum 15 gün içinde çimlenmeye başlamış. Daha önce kuru hurma tohumları diktim, onlar çok uzun bir süre sonra çimleniyorlar.

Eklenen Resimler

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 10:29   #90
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdarulusoy Mesajı Göster
bir forumda okumuştum palmıyelrın dıkımıyle alakalı olarak derkı tohumları 1-2 sn sıcak suya sokup çıkartıp dıkınız başka bır forumda **** başka bır yerde tam hatırlamıyorum ılık suda bır gun bekletıp tohumları dıkınız tohumları tam olarak nasıl bır ortamda dıkmelıyız tohumarı denieln gıbı kuru oarak mı ekelım ?
merhaba,
tohum için şuan doğru ekim zamanı değil.
bu mevsimde topladığınız tohumları etli kısımlarından arındırıp kuru kum ile karıştırarak
Şubat sonuna kadar ağzı kapalı bir kapta ve nemsiz kuru bir ortamda saklamanız gerekiyor.Ekeceğiniz zaman ılık ve fungusit karıştırılmış suda 2 -3 gün bekletmeniz ve daha sonra ekim yapmanızı öneririm.
selamlar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024