agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni74Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2014, 23:47   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
F1 çeşit olduğu için boğum araları zaten 8-10 cm civarında Gübreleme ve ilaçlama konusunda sıkıntımız yok. Gübrelerde kesinlikle haklısınız eğer toprak yapısı ideal ise dedikleriniz kullanılabilir. İlk önce toprak tahlili şart tabi. Leonardit ve ürünleri vazgeçilmez ürünümüz diyebilirim.

Elimizden geldiği kadar organik olarak üretim yapmaya çalışıyoruz. Geçen sene roa uygulaması ile hiç bir ilaç kullanmadım. Bu senede kullanmayı düşünüyorum.

Birde şu var ki seraya bu kadar kırmızı örümcek kaptıran bir üretici bu işi yapmasın Ben sezon sonu ve kendi yerimize geçeceğimiz için umursadım ve köklerini dahi yolmadım. Yoksa önceden geldiğinden haberim vardı

Agrolig leonardit için alım yapabileceğimiz yer verebilir misiniz? Ürünü denemek isterim.
boğum araları için 8-10 santim çok fazla,yani f1 çeşitlerde de daha kısa boğum araları elde edilebilinir,elde edilen ürün miktarı boğum araları kısaltmasıyla artacağı aşikar,bahsettiğim amino stop ürünü ya da aynı içerikli başka firmanın ürünleride olabilir,bitki boya gitmediği için bütün gücünü çiçek ve meyveye aktarıyor,multi bir çeşitse artık boğumdan bir sürü salatalık fışkııyor desem yeridir üstelik aynı standart ve kalitede.Bir başka önerimse melasla veya şilempe ile birlikte toz amino asit kullanman olacaktır,mükemmel ötesi bir gübre ve verimi felaket arttırıyor.
Taban gübresi olaraksa önerim, hayvan gübresi hazır satılan toz olanları kullan,yanmış ve bir yıllık hayvan gübren varsa anca öyle kullan onun dışında serana sokma hayvan gübresini ,15.15.15 ve leonardit beraber kullanman.çok güzel verim elde edeceksin bu 3'lü salatalık için birebir.
dönüm maliyeti sana dönüme 2 çuval agrolig,1 çuval 15.15,10 çuval hayvan gübresi toplam 350 tl'ye gelir, yine bahsettiğim amino stop 110 tl 1 lt dekara 400-500 gr damlamadan veriliyor,bahsettiğim toz amino asit 25'lik çuvalda 120 tl,şilempler hazır satılan 35 tl tabi biraz daha iyidir içerik olarak doldurmadan.
Agrolig'i altıntar satmakta telefonla ulaşıp bulunduğunuz bölgede hangi bayinin sattığını kolayca öğrenebilirsiniz

untouchable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 04:56   #32
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın Kuzucu,

Tebrik ederim. Çok profesyonel bir iş çıkarmıssınız. Bilgilerinizi paylaştığınız için de sağolun.

Birşey sormak isterim. Ürünleri ilaç ya da gübre kalintisi için test ettirdiğiniz oldu mu?
Profesyonel üreticiler bu riski nasıl azalıyor ya da yok ediyorlar acaba?

Sayın untouchable,

Siz de bir profesyonel olarak ne yorum getirirsiniz bu konuya? Çok teşekkürler...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 19:09   #33
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Sayın Kuzucu,

Tebrik ederim. Çok profesyonel bir iş çıkarmıssınız. Bilgilerinizi paylaştığınız için de sağolun.

Birşey sormak isterim. Ürünleri ilaç ya da gübre kalintisi için test ettirdiğiniz oldu mu?
Profesyonel üreticiler bu riski nasıl azalıyor ya da yok ediyorlar acaba?

Sayın untouchable,

Siz de bir profesyonel olarak ne yorum getirirsiniz bu konuya? Çok teşekkürler...
Geçen sene hep aklımda olmasına rağmen yaptıramadım. Organik ilaç ve gübre kullanıldığı zaman kalıntı neredeyse hiç olmayacaktır.

Mesela piyasada sistemik ilaçlar var. Bunların kalıntı süresi 7-28 gün arasıdır. Ve atıldığı zaman bitkinin her kısmınına işler. Siz bu ürünü belirtilen süreden önce toplarsanız tüm zehirli madde meyve ve sebzede kalır. Bu da kalıntılı ürün demek.

Çiftçimiz ne yapıyor, ilaç bu kadar suya bu kadar koyulayacak değerini okur. O değerden fazlada koyar Daha etkili olsun diye. (aslında hiç alakası yok) Geri kalan içerik okunmaz. Okunsa zaten bilecek ilacın etkisi ne kadar, ürün ne zaman toplanabilir. Bu konuda bilinçlenmemiz şart..

Birde dışarıya yolladığımız ürünlerde kalıntı çıkarsa, bu ürüne el koyulmuyor iç pisayada satışa sunuluyor. Bununda çaresi bulunmalı.

Akhisarlı ve Jakin beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 21:20   #34
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayin Kuzucu,

Tesekkurler. Durum pek parlak degil. Kalintili ihrac urunlerini de ic piyasaya sunduklarina gore kimbilir ic piyasa icin uretilenlerde ne kalintilar var. Denetim yok, bilincli kullanim az...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 19:45   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2014
sayın untouchable
sanal ortama alışık olmama rağmen zaman zaman faydalanıyorum yazdıklarınız ilgimi çekti bende denemek istiyorum bu ürünlerin
amino stop ?
toz amino asit ?
markalarını söyleyebilirmisiniz nereden temin edebiliriz .şimdiden teşekür ederim

gkhAn39 beğendi.
pottti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2015, 17:27   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2015
işten çıkma durumunda kaldım ve 1 aydır işsizim bursa merkeze araçla 20 dk lık uzaklıkta anayola yakın 7 dönümlük arazim var bu araziyi iş makinasıyla düzeltip sondaj açıp 5 dönümlük sera yapmak istiyorum kaynakçıyım serayıda kendim yapabilirim 40 binlik nakitim var ve 40 bine kadar eş dosttan uzun süreliğine borç alabilirim salatalık ve domates yetiştirip ürünümü pazarda satmak istiyorum halciyle komisyoncuyu hiç devreye sokmadan kendim satmak istiyorum bu işin artılarını ve eksilerini lütfen paylaşırmısınız

Jakin beğendi.
firatbakis72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 09:10   #37
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sayın firatbakis72,

5 dönümlük bir serayı bir kerede yapmak yerine 2 dönümlük bir sera ile başlayabilirsiniz. Hıyar, domates, biber, patlıcan gibi çeşit ekip fiyat düşük olursa az etkilenirsiniz.

Sadece hıyar, domates ekip, kendiniz satmayı düşünüyorsanız çok zor derim. 5 dönüm alanda bitki verime geçtiği zaman haftalık yaklaşık 12 ton mal yapar. Bunu satmak hiçte kolay değil, kaldı ki birde fiyat düşük olursa elinizde kalma riski çok.

Çeşit olarak değişikürünler ekip, müşteri edinin. 1-2 sene içinde müşterileriniz çoğaldığı zaman seraları genişletip ilerleyebilirsiniz. Kafanız ağrımadan işinizi yapmış olursunuz.

Bereketli ürünler dilerim..

aysozbek, Muda, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 16-03-2015, 10:12   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2015
İsmail bey çok teşekkür ederim arazim çok eğimli bunu düzeltip sondaj çekecem serayı komple akrabalarımda Çelik imalatçı kendimiz yapabiliriz ne kadar maliyet tutar ha birde arsanın kuzeyi orman ağaçlarla dolu sizce avantaj mı dezavantajmı

Jakin beğendi.
firatbakis72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 16:02   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2015
iyi hasatlar dilerim

İsmail Kuzucu ve Jakin beğendi.
gelecekk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 02:29   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2012
ismail bey tecburelerinize cidden ihtiyacim var..gecem gündüzüm sera ooldu..40m2 yer için benim maliyetim ne olur.. izmirde yapicam ne oneririsniz ne ekebilirim teşekkürler

Jakin beğendi.
elmasçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 19:55   #41
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sağlam bir tünel sera için bilgiler vereyim.

Oval borular için 6 boy boru (kalınlık size kalmış.) 90 lira

Boruların kıvrıltılması adet başı 5 liradan 30 lira.

Oval boruların alt kısmı ve toprağa girecek biraz daha kalın boru 4 boy (2şer metrelik 12 adet) 80 lira

Tel sistemi için oval borular arasına boru 2 boy 30 lira

Sera örtüsü çok yıllık (4-5 sene kullanılabilir.) 80 lira

Tel sistemi için galvaniz tel 10 lira

Benim aklıma gelen bunlar, arada küçükte olsa masraflar çıkacaktır. Sağlam bir sera yapın, 5 sene çok rahat edersiniz.

Eski 20-07-2015, 18:49   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
döküm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
dökümü az gördüm map ve çinkoya ağırlık verelim

idris şenol beğendi.
uzman_görüşü_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2017, 21:51   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Serada hıyar hastalığı. Acil yardım lütfen

Acil yardım lütfen

Eklenen Resimler

totuta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 11:39   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Merhaba arkadaşlar;
İzmirde çelik jant üreten bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum.29 yaşındayım.Malesef fabrikamız, kademeli olarak işçi çıkartmaya başladı.
Bu sebeblerden dolayı kendime ait 4 dönüm tarım arazimi sera yaparak geçimimi sağlamak istiyorum. Yerimiz izmir kemalpaşada.
Yerimiz çok verimli içinde artijenli su,elektirik evi olan merkeze çok yakın güzel bir yer.Şuan kirada. Arazinin yan komşusu sera olarak kullanıyor.
bu sene 5 yıllık antlaşmamız bitecek.Komşularımızı tümü aynı yıl içinde salatalık ve marul **** gül ekmektedir.
Size sormak istediğim. 3.5 dönüm araziyi komple topraklı sera olarak ekim yapsam, ( salatalık dometes biber ) bir de 2 adet süt ineği alsam
AİLEMİN GEÇİMİNİ SAĞLIYABİLİRMİYİM.
Siteye çok fazla okudum vs. topraksız tarım tavsiye ediliyor. Bu benim aklımda olan bir şey ama şuan için topraklı üretim yapmak istiyorum.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

sehmuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 21:40   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2018
Wink Serada Salatalık Yetiştiriciliği

İyigünler serada hangi ortamda salatalık yetişir ?

Rauf89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 21:43   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2018

Rauf89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2018, 19:34   #47
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bölgenizde güneşlenme süresi nasıl? Bu şekilde boya gitmesi hiç iyi bir durum değil.

Eski 23-01-2020, 23:37   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2020
Merhabalar;suan da hangi urunu yetistiriyorsunuz

Metsuke88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2020, 17:43   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2020
Ukrayna Kharkov dan yazıyorum.. Şu an markette salatalık 74 grivna, TL olarak 18 lira. Burada 20 dönüm arazim var. Eşim Ukrayna vatandaşı. İklim küresel ısınma dolayısıyla giderek yumuşadı, yazılanları okudum. Bir kısım arazime, yaklaşık 1,5-2 dönümlük kısmına sera kurmak istiyorum... Yaz aylarında fiyat 4,5-5 TL nin altına hiç düşmüyor...

Meryem 1407 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2020, 17:45   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2020
Teknik destek olmak istiyenleri misafir olarak ağırlamak isterim...

Meryem 1407 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024