agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2007, 13:46   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2007
Merhaba

Arkadaşlar herkese merhaba, ben bu foruma yeni üye oldum biçok mesajı okuma fırsatı buldum ve banada faydalı olacagını dusunuyorum. bır sorunum var arkadaslar, yaklasık 12 donumluk adanada bır arazım var sulak bı arazı ışık porblemi yok çevresi açık hep tarlalar var. ben bu tarlanın 5 dönümlük bölümüne sera kurmak ve domates yetiştirmek istiyorm. fakat adım adım ne yapacağımı bilmem gerekiyor. bana yardımcı olabilecek biri çıkarsa çok sevnicem. çok teşekkur ederim.

mhmt.tastan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 23:35   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2007
güneş görmeyen yere sera yapılır mı?

Sevgili arkadaşlar merhaba,
Ben istanbul Bağcılarda MEB e bağlıbir öğretmenim, aynı zamanda izcilik yapmaktayım. siteyi uzun zamandır ziyaretçi olarak takip ediyordum dün üye oldum.
Okulumuzun yanında binadan dolayı pek güneş görmeyen 100m2 lik boş bir alan var ve izcilerimizle buraya bir sera ve uygulama bahçesi yapmak istiyoruz. seramızın tam projesini çizmedik ama 4x4 boyunda 3m yüksekliğinde olmasını düşünüyoruz. iskeletini 10x10 tahtadan kurup, naylonla kapatacağız.

Serada çiçek yetiştirmede başarılı olursak işimizi büyütmeyi ve izci ünitemize para kazandırmayı düşünüyoruz.

Benim sorum binadan dolayı fazla güneş almayan doğu batı cepheli ( okul binası güneyde kalıyor dolayısı ile güneş az alıyor ) yerde sera yaptığımız zaman başarılı olabilirmiyiz ve başarılı olmamız için nelere dikkat etmeliyiz.

cevaplarınız bizim için çok önemlidir.
saygılarımla.
Murat Aydın

[IMG]C:\Documents and Settings\Pascal\Desktop\sera\sera%20230x[/IMG]

geometri67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 14:45   #123
landarch

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Selamlar,
Amatör seramdaki tohumların akibetini içeren resimleri sizlerle paylaşmak istedim.
9000 e yakın tohum ekimi yapmıştım, şu an 6000 civarı hayatta.. Umarım bu şekilde devam eder..

nyhang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 18:56   #124
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın nyhang, sulama işini nasıl yapıyorsunuz? ortalarda damlalıklı hortum filan göremedim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 10:48   #125
landarch

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Sulamayı tohumlar ilk ekildiklerinden itibaren elle yapıyorum. Uzun süre 20 lt'lik sırt pompası kullandım ama tohumları poşete aldıktan sonra artık ince hortumla azar azar sulama yapıyorum..
Serada ısıtma sistemini ise elektrikli soba ile sağlıyorum

nyhang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 10:55   #126
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi igidu Mesajı Göster
Merhaba bi yapı marketinde 60 ytl'ye 2 katlı 1*1*1 ebatlı ( tahminen) üstü kaliteli plastik şeffaf naylon kaplamalı fermuarlı ithal mini sera satılıyor ve ben de almak istiyorum. Çok mu pahalı acaba

Saygılar....
Koçtaş'ta gördüm, azıcık pahalı ama fonksiyonel.

Eklenen Resimler

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 11:55   #127
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Celal Bey,
Kendi imkanlarımızla yapsak daha mı pahalıya gelir ki? yoksa çok daha ekonomik olur mu?

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 12:01   #128
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Celal Bey,
Kendi imkanlarımızla yapsak daha mı pahalıya gelir ki? yoksa çok daha ekonomik olur mu?
Çok daha ekonomik olur herhalde ama azıcık yetenek (bende hiç yok) ve başlamak yeterli olur herhalde, pinoteksle boyanmış ahşap çıtalardan da yapılabilinir. Çok ta benimser insan kendi yaptığını, hadi bakalım başla, izlenimlerini yaz biz de arkandan gelelim...
Sevgiler,

Eski 13-11-2007, 13:15   #129
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Celal Bey,
Hakan Bey, balkonda mini sera yapımı başlığında 55 no'lu mesajdaki örneği görmemişsiniz. Bir bakın isterseniz.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 13:24   #130
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Teşekkür ederim. Nevsune Hanım,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 22:52   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sayın nyhang, sizi kutlarım fideleri bu duruma getirmeniz o zor şartlarda büyük başarı bence, ortaklık düşünürseniz haber verin yeter. Kolay gelsin selamlar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 20:10   #132
Yeni Üye

Ben istanbul Bağcılarda MEB e bağlıbir öğretmenim, aynı zamanda izcilik yapmaktayım. siteyi uzun zamandır ziyaretçi olarak takip ediyordum dün üye oldum.
Okulumuzun yanında binadan dolayı pek güneş görmeyen 100m2 lik boş bir alan var ve izcilerimizle buraya bir sera ve uygulama bahçesi yapmak istiyoruz. seramızın tam projesini çizmedik amaufak ve malşiyeti düşük 4x4 boyunda 3m yüksekliğinde olmasını düşünüyoruz. iskeletini 10x10 tahtadan kurup, naylonla kapatacağız.

Serada çiçek yetiştirmede başarılı olursak işimizi büyütmeyi ve izci ünitemize para kazandırmayı düşünüyoruz.

Benim sorum binadan dolayı fazla güneş almayan doğu batı cepheli - okul binası güneyde kalıyor dolayısı ile sadece sabah güneş alıyor - yerde sera yaptığımız zaman başarılı olabilirmiyiz ?

Cevaplarınız bizim için çok önemlidir.
Saygılarımla.
Murat Aydın

Eski 16-11-2007, 20:19   #133
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geometri67 Mesajı Göster
buraya bir sera ve uygulama bahçesi yapmak istiyoruz. Murat Aydın
Sizi kutlarım, sorunuza cevap ustalardan gelecektir, ben sadece öğretme gayretinizin yüksekliğine hayran oldum. Başarılar dilerim. ''Vatan gayyur insanların omuzları üstünde yükselir''

Eski 17-11-2007, 09:41   #134
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Koçtaş'ta gördüm, azıcık pahalı ama fonksiyonel.

Bu bayağı güzelmiş aslında, yan yana 2 tane koysak bayağı iş görür.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2007, 11:30   #135
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Bu bayağı güzelmiş aslında, yan yana 2 tane koysak bayağı iş görür.
Sevgili Mehmet kardeşim, sen bunun daha güzelini kısa sürede yaratır ve resmini de bizlere yollarsın.

Eski 19-11-2007, 13:26   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2007
sera imalatı

Ankara da yerleşik bir firmayız ancak Türkiye nin bir çok yöresinde sera kurulumu ve sera teknolojileri hakkında çalışmalar yapmaktayız. Hangi iklimde ne tür seralar kullanılır, ne tür ürünler yetiştirilebilir ve sera otomasyonları hakkında yardımımız için bize ulaşabilirsiniz.
Nejat Gür
MSM Makina İnşaat Tarım Ltd. Şti
www.msmgrup.net
Tel:0312 4730790
Faks: 0312 4730990

nejat gür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 13:31   #137
Yeni Üye

sera yapımı ve sera teknikleri hakkında bilgi için arayabilirsiniz.
Nejat GÜR

Eski 19-11-2007, 13:34   #138
Yeni Üye

evet az güneş alan yerde sera kura bilirsiniz. Ancak seranın içerisinde yetiştireceğiniz ürünleri ona göre seçmeniz gerekir. sera üretiminde Toprak çok önemli değil. Toprakta eksik olan mineralleri takviye edebilirsiniz. iklim çok önemlidir, iklimi kontrol altına alabilmek için ise sera kurulmaktadır. yetiştireceğiniz ürün güneşi çok isteyen bir ürün ise ve yerinizde az güneş alıyor ise güneş ışığı ampullerini kullanarak çözüm üretebilirsiniz. serada üretim de çok önemli olan bir konununda maliyetler olduğunu unutmamak gerekir.

Eski 23-11-2007, 15:04   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2007
merhaba ;

Ben yeni üyeyim.Eşim ve benim toprakla uğraşma isteğimiz var.Bir süredir araştırmalar yapıyoruz.Sera yapabileceğimiz üzerinde fikir birliğine vardık.Baharda dikim yapıp başlamak kendimizi denemek ve yaz sonuda sera hazırlığı yapmak istiyoruz.Kapsamlı bilgilenmeye ihtiyacımız var.Umarım bilgilerinizi bizmle paylaşırsınız.

seram34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 00:56   #140
Yeni Üye

Nejat Bey ilginiz için teşekkür ederim,
Benim sorumun cevabı güneş almayan yere sera yapılırmıydı ? uygun bitkiler seçilirse olabilir cevabı beni çok mutlu etti, bahar ayında işallallah okulumuzun bahçesine ufak bir el yapımı sera kuracağız izcilerimizle beraber.
İstanbul Bağcılarda güneş görmeyen bir serada saksıda çicek yetiştirmeyi düşünüyoruz, tavsiye edebileceğiniz çiçekler nelerdir acaba?
ilgi ve alakanız için tekrar teşekkürler
Murat Aydın

Eski 06-01-2008, 02:57   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2008
sera yapımı

selam arkadaşlar, ben tekirdağın saray ilçesinin köyünde yaşıyorum. evimin yanında 1.5 dönüm arazim var kullanılmıyor. ben bu arazide seracılık yapmak istiyorum fakat bu konuda hiç bilgim yok. sera yapımı ile ilgili bana bilgi veren arkadaşlar olursa sevinirim. ben sezonuna göre sebze ağırlıklı seracılık yapmak istiyorum.

köylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 16:14   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Merhabalar; bende bu sera işini düşünüyorum.Ben size ısıtma işinde yardımcı olayım.ısıtma bence seralarda önemli bir maliyet.Bunun için ben size kömür tozu ile çalışan ve sıcak hava üreten ve bu havayı seranıza veren soba kullanmanızı tavsiye ederim.Ben bu soba ile günlük maliyeti 5-6 ytl gibi bir maliyet ile 10mx30m bir kapalı alanı 35 c ısıtabiliyorum.

makay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 12:33   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2008
sera konusunda size yardımcı oluruz kendimize ait sera şirketimiz var ben cep tel numaramı vereyim 05469482828

opes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 12:47   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2008
sayın sadocan yozgatta kurmayı düşündüğünüz sera konusunda size hertürlü konuda yardımcı oluruz OPES SERACILIK olarak hizmet vermekteyiz ben size gsm.05469482828 numaramı veriyorum ulaşırsanız yardımcı oluruz

opes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 14:49   #145
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nejat gür Mesajı Göster
sera yapımı ve sera teknikleri hakkında bilgi için arayabilirsiniz.
Nejat GÜR
Siz Ankara'dasınız, arkadaşların bir çoğu ise farklı şehirlerde... Her merak edenin ayrı ayrı telefon parası ödemesi hiç mantıklı değil.

Tamam bir firmasınız, her bilgiyi karşılıksız yazmanız doğru olmaz ama yardım etmeye gerçekten niyetliyseniz, gerekli olabileceğini düşündüğünüz ve başkalarıyla paylaşmakta sakınca görmediğiniz bilgileri buraya yazmanız gerekir.

"Arayın, bilgi verelim" tarzı, bu forumun yapısına uygun değil...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 23:03   #146
Yeni Üye

Banu82's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2007
Galeri: 1
merhabalar bu siteye üye olanlardanım şuan bahçe bit. 4 sınıf öğrencisiyim ama örtü altı topraklı tarım (sera) dersi aldığımdan kendi fikrimi de sunmak istiyorum. bence ilk önce hobi yoksa ekonomik anlamda bu işi düşündüğünüze karar vermelisiniz. ayrıca bulunduğunuz bölgede kendi içinde ekolojik farklılılar göztermektedir. eğer hobi olarak düşünüyorsanız polietilen bir örtü ve basit ahşap iskeletle kendinize şirin bir sera kurabilirsiniz. ama ekonomik anlamda düşünüyorsanız bence iyice bir araştırın bulunduğunuz bölgenin meteorolojik kayıtlarını rüzgarın yönünü vs.. ayrıca galvanize çelik kullanmanızı tavsiye ederim paslanmadığı için ,ahşapta zamanla çürümeler meydana gelir ve örtüye gelince uv ışınları için üretilmiş birçok örtü bulunmakta ve diğer kullandığınız p.e örtüler damlama yapma veya rüzgarda iskeletin uçması gibi sürprizlerle karşılaşılınabilinir. bu yüzden ekonomik bir sera kurmak için işin ehline gidip danışmaznızı tavsiye ederim.

Banu82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 20:52   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2008
modern seracılık

merhaba arkadaşlar ben elazığdan burak. elazığda sercılık yapmak istiyorum fırat sahili bu iş için uygun bir yer ama modern br sera olmasını istiyorum bana yol gösterebilecek birilerine ihtiyacım var sizlerden bu konu hakkında yardım bekliyorum şimdiden ***. ler

godslave Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 20:57   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2008
ben araştırdım bir sera normalde 200 mt.kare oluyormus. 500 t. kare 6000 ytl dediler bunun içinde damlama sulama sitemide dahil tabi ne kadr uygun bilmiorum başka yerden fiyat alamadım acaba galvanize çelik ne kadara mal olur birde ben bu işi ticari amaçla yapacam bunun ekimi nasıl bakımı nasıl olur hiç bilmiyorum yadmlarnıza çok ihtiyacım var

godslave Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 04:57   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2008
istanbul silivride, 20 m genişliğinde 350 m boyunda bir tarlam var...dere yatağına yakın olması sebebiyle rüzgarı az alıyor, ayrıca su sorunumda yok..etrafımda açık..20 m genişliğinde 75 m uzunluğunda (yaklaşık 1,5 dönüme tekabul ediyor) ticari maksatlı sera kurmak istiyorum...istanbul civarında ki seralarda ne tip ürünler yetiştirilir, pazarları ve sera amliyetleri hakkında bilgi almak istiyorum.şimdiden teşekkürederim...
NOT: bütün postlarınızı okudum, hobby amaçlı arkadaşlara, istanbul ataköy deki hobby bahçelerini görmelerini tavsiye ederim

vaulth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 15:43   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2008
merhaba

Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum.
Ben Edirne'den Ferdi Yirmibeş üyelik bilgilerimde diğer ayrıntıları bulabilirsiniz.
Toprak merakı olan fakat şu an birebir toprakla uğraşamayan biri olarak aranıza katıldım.
Bununla birlikte şu an babama ait bir bahçemiz var ve siz deneyim sahibi üyelerin bilgilerinden faydalanıp babamın bazı sorularına yanıt vermek bu arada kendi bilgilerimi (bahçecilik hakkında) geliştirmek istiyorum.
Şu an babam genel amaçlı bir sera kurmakla uğraşıyor.Genelden kastım daha çok içinde sebze yetiştirebileceği küçük iki adet sera.Kendi imkanlarımızla (belkide kurallarına uygun olmayan bir şakilde ) bir iskelet hazırladık.Fakat naylaon konusunda sıkıntı yaşıyoruz.
Yukarıda tarif ettiğim gibi bir sera için nasıl bir naylon kullanacağımız ve bunu nereden temin edebileceğimiz hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

twentyfive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024