agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2011, 00:40   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Senin için aLıp gönderebiLirim o zaman

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 08:25   #362
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shapsough Mesajı Göster
Senin için aLıp gönderebiLirim o zaman
Çok teşekkür ederim. Nakliyesiyle aynı fiyata gelir herhalde. Üstelik zahmetide caba.
İlgine tekrar teşekkür ederim.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 11:39   #363
Yeni Üye

pepinos54's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Selam Arkadaşlar,
Yazılanların büyük bir bölümünü okudum. Sitede yeniyim Adapazarında oturuyorum.
Bende 3.000 m2 bir bahçe yapmaya çalışıyorum. içinde 12 m x 5m=60 m2 lik bir sera yapmayı düşündüm.
Burada malzeme olarak galvanizli boru kullandım. malzemecei 1/2 parmak boruyu büküp veriyor tanesi 20 TL. 6 adet aldım. 1/3 parmak borudan alıp 1m kestirerek dairesel büktürdüğüm borunun her iki tarafına ayak olarak kaynattım. Dolayısı ile 8 m lik yarım daire elde ettim.
Bu yarım dairelerin en üst noktasından ve 2 m sağından ve solundan iç kısma bakacak şekilde 1/3 borudan 2 cm lik borular kaynattım.
Serayı kuracağım Zemini düzledim. ayakları 2.5 m ara ile (6 adet) yere çaktım.
ara mesafeyi 5 ye ayarladım. sonra 4 adet 1/2 lik boru alıp dairelerin içe bakan kısmına kaynattığım flanşların içinden geçirdim.ayakları teraziye alarak tek tek bu borularla fanşlara gerektiğinde kesilebilecek şekilde punta attım. (kaynak)
Buraya kadar seranın isleletini kurmuş oldum.
seranın kuzey doğu tarafına 1 x 2 m ebatında L demirden kapı yaptım. güney batı baş kısmına ise 1 x 1 m ebatında L demirden havalandırma koydum. ( içten dışa ve aşağıdan yukarıya doğru kalkıyor. pencereyi açıp kapamak için oraçarın bağaj kapağını kaldıran amatisörden vardı onu mote ettim. şu an 8 x 16 m 3 yıllık sera naylonu aldım henüz yerine monte etmedim. Havaların düzelmesini bekliyorum. Tüm harcamalarım 500 -600 Tl civarında oldu sanıyorum. Havalandırmayı takviye için hurdacıdan 2 adet 25 cm çapında fan aldım onlarıda uygun bir yerlere monte etmeyi düşünüyorum. seranın ortasına kadar su tesisatı çektim. 2 adet vana koydum.
şimdi ilgili arkadaşlara soruyorum.
1- buraya kadar atladığım bir şey oldumu acaba?
2- sera naylonlarını esnemeyecek şekilde yere nasıl monte etmeliyim.?
Yere pastik bir sergi kulanmalımıyım?
sulama sistemi olarak damlama mı düşünmeliyim. yoksa yağmurlamamı?
Böyle bir serada neler yetiştirirsem daha verimli olur? (iç mekan, dış mekan sebze, fide v.s.)
3_ sera naylonunu 1/2 parmak borulara montaj yapacak plastik klips gibi(yarım ay) bir malzeme varmı acaba? Varsa neden temin edebilirim.?
Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

pepinos54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 18:35   #364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-04-2009
sayın pepinos54 öncelikle selamlarımı sunar işlerinde kolaylıklar dilerim bende çok aradım fakat tam sağlıklı bı bilgi bulamadım amatör olarak 3x6 ebadında köşebent profilden bi sera yaptım ben naylonu bazı yerde üzerine çita vurarak bazı yerleride naylonun üzerine bazı ambalajlarda kullanılan plastikleri tel zımba ile sabitleme şeklinde yaptım siz sayın kaptanzst nin serasını bakarsanız orada tesisatçılarda dediğin klipsler var onlarla yapmış bu arada 1/2 ve 1/3 burular o ebatda bi sera için bana ince gibi geldi bilgim malesef bu kadar allah tamamına erdirsin sizlere kolaylıklar dilerim

r.ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 20:16   #365
Ağaç Dostu

benim seram

geçen yıl başlayıp ancak bitirebildim

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2011, 20:54   #366
Yeni Üye

pepinos54's Avatar

Sayın R. Ali bey ilginize teşekkür ederim. Haklısınız., şimdiki aklım olsaydı 3/4 galvanizli borudan düşünürdüm. Ara bağlantılar 1/2 borudan yeterli olabilir, diye düşünüyorum. bu arada sizin saranız çok şirin olmuş, inşallah hayalleriniz gerçekleşir. . Benim seranın resimlerini koyarım yakında, daha iyi fikir verir arkadaşlara diye düşünüyorum.Kolay gelsin

Eski 07-05-2011, 21:52   #367
Yeni Üye

pepinos54's Avatar

R.Ali Bey seranız çok şirin olmuş, tebrik ederim. önemli olan ihtiyacınızı karşılamasıdır. Benim seranın borularının ince olduğunu düşünüyorsunuz. Bunu bende düşünüyorum3/4 galvanizli boru daha iyi sonuç verir, tabi biraz maliyetli olur. Bilgi için teşekkürler, klipsi araştıracağım.
Bazı seralarda damla sulama hortumlarını yüksekten çekilmiş görüyorum. Acaba hangisi uygun olur? veya tercih neye göre yapılmalı? Bu konuda bir bileni arıyorum bizleri aydınlatabilecek.
şimdiden teşekkürler katkı sağlayanlara, kolay gelsin.

Eski 08-05-2011, 00:49   #368
Ağaç Dostu

sayın pepinos54 naylon gerdirme aparatı orjinali sayfa 10 da294 nolu mesajda bi arkadaşımızın fotoğrafında var burda çok pahalı olduğundan ben kullanmadım sulamaya gelince bence yerden damlama sulama daha iyi gibi oda burda yok internette araştırdım oradada 400 metreden aşağı yok gerçi ben kivilerimdede kullanmayı düşünüyorum ozaman 400 metre yetmaz ancak damlama aralıkları farklı farklı ona karar veremediğimden alamıyorum 9 10. ayda aydın tarafına gitmeyi düşünüyorum oralarda araştırıp karar vermeyi düşünüyorum işlerinizde kolaylıklar dilerim

Düzenleyen r.ali : 08-05-2011 saat 10:54
Eski 08-05-2011, 09:53   #369
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Selam Sayın r.ali
Seranız çok güzel olmuş. Özellikle çatı eğimi çok iyi. damlama sıkıntınız olmaz.
Klipslere gelince. Buralarda bulamazsın. Ben İzmir'den getirdim. Yetmediler Q32 lik ısıtmalı boruyu ispiral ile keserek klips yaptım çokda iyi oldular.
Fotoğraf yardımcı olacaktır. Orijinalleride görünüyor.
Damlama sulama konusunda kalitek diye bir firma var Konyada. Netten buldum. 400 m boruyu ortalama 80 TL na mal ettim
. Yardım için link bu

http://www.kalitekdamlasulama.com/default.asp

Eski 08-05-2011, 11:04   #370
Ağaç Dostu

sayın kaptanzst klips bilgileri pepinos54 e lazımdı bu arada bende istifada etmiş oldum almış olduğunuz damlama borusu kalınlık ve delikleri kaç santim aralıklı muhtemelen kiviler içinde onu kullandın bende daha önce 1/2 plastik boruya ince delikler delerek siz yaptığınız gibi kivilerin dibine yuvarlak olarak çevirdim fakat istediğim randımanı alamadım birde kivilere anahatları 30 40 metre elimdeki 1/2 plastik boruyu kullanıp 16x20x16 te ile kivilerin dibine taşımayı düşünüyorum bilgilendirirseniz memnun olurum işlerinizde kolaylıklar dilerim

Eski 08-05-2011, 11:29   #371
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.r.ali, elinize sağlık, güzel olmuş. Resimden gördüğüm kadarıyla havalandırmanız yeterli gelmeyebilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 13:49   #372
Ağaç Dostu

sayın meyveliTepe bayağı dikkat etmişsiniz ancak her iki yandada karşıda gözüken pencere gibi pencereler var içten yakın çekim olduğundan yandaki pencereler gözükmüyo aşağıdaki fotoğrafta belli oluyo ayrıca üst kısmınada bi havalandırma yapmayı düşünüyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen r.ali : 08-05-2011 saat 21:58
Eski 08-05-2011, 19:29   #373
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi r.ali Mesajı Göster
sayın kaptanzst klips bilgileri pepinos54 e lazımdı bu arada bende istifada etmiş oldum almış olduğunuz damlama borusu kalınlık ve delikleri kaç santim aralıklı muhtemelen kiviler içinde onu kullandın bende daha önce 1/2 plastik boruya ince delikler delerek siz yaptığınız gibi kivilerin dibine yuvarlak olarak çevirdim fakat istediğim randımanı alamadım birde kivilere anahatları 30 40 metre elimdeki 1/2 plastik boruyu kullanıp 16x20x16 te ile kivilerin dibine taşımayı düşünüyorum bilgilendirirseniz memnun olurum işlerinizde kolaylıklar dilerim
kalınlık pek fark etmiyor.09 veya 1 mm damlama aralıkları saatteki akıtacağı miktarada bağlı ayrıca arazinin durumuda etkili. Ben daha önce 25 cm aralıklı almıştım . Şimdi 40 cm aralıklı ama debisi biraz daha fazla. 16 lık boru kullandım.

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2011, 21:16   #374
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi r.ali Mesajı Göster
sayın meyveliTepe bayağı dikkat etmişsiniz ancak her iki yandada karşıda gözüken pencere gibi pencereler var içten yakın çekim olduğundan yandaki pencereler gözükmüyo aşağıdaki fotoğrafta belli oluyo ayrıca üst kısmınada bi havalandırma yapmayı düşünüyorum
Yanlardakileri göremedim. Varsa sorun olmaz bence.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 22:50   #375
Yeni Üye

pepinos54's Avatar

Sayın Kaptanzst, yapılan klipsleri gördüm teşekkür ederim. yarın deneyeceğim. Sanıyorum 1/2 parmak galvanizli boruya 3/4 plastik borudan yapabilirim.Ayrıca damlama sulamayı bende kurmak istiyorum. 800 m 16 lık damlama borusu dağıtım muslukları, damlatıcıları aldım. arazim 3020 m2 üst kenar 77m yan kenar 43 m gibidir. buraya üçgen sistemi ile nektarin ve napolyon kiraz diktim (Kasımda) çit kenarlarına da 110 kadar böğürtlen diktim. Arazimdeki meyil, 2.20 m kadardır. Üst(ortaya) noktaya 1000 lt lik 2 ad. 500 lt lik 1 adet PVS depo aldım. bunları birbirine bağlayıp burdan alacağım suyla damalama sulama sistemi ile tüm bahçeyi sulamayı düşünüyorum. Bu arada sondaj (20m) 22 ton gün su alabiliyorum. burada sorum şu olacak:
1- ortalalama 2.5 m yükselti damlama sulamada ihtiyaç duyulan basınç için kafi gelir mi?
2- Arazim kayrancık toprağı diyorlar killi bir toprak (analiz yaptıracağım) sıfır taşlı bir yapısı var. arazinin ortasından (22m den ) aşağı indireceğim borunun çapı ne olmalı? her hat için tek sıra boru yeterli olur mu?
3- Atladığım bir bilgi var mı?
4- Bu depoları aynı zamanda sıvı gübre verirken kullanabilir miyim. Bir sakınca olur mu?
Katkılarınız için şimdiden teşekkürler

Eski 08-05-2011, 23:14   #376
Ağaç Dostu

r.ali seranız o yükseklikte mi duracak? Eğer serayı zemine koyacaksanız nayLon'u biraz mesafeli bırakıp, üstüne toprak dökerek zemine sabitleyebilirsiniz sanki

Eski 08-05-2011, 23:18   #377
Yeni Üye

pepinos54's Avatar

Sayın kgursan kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkürler. Sizin de ifade ettiğiniz gibi serayı bende 6 m lik (1/2 lik g.boru çemberle yapmıştım. baktım sorunlu olacak, galvanizli borunun uçlarına 1 m lik düz galvanizli boru (3/4) çaplı bunları büktürdüğüm 1/2 boruyu bu borulara 10 cm kadar içine geçirip kaynattım. Oluşan çap farkı yere çakarken kolaylık da sağladı. su anahtarını ek yerinin üzerine sıkıca oturtup büyük çekiçle çok kolay çaktım.
her 2 bacağa 1m (net 90 cm) ilave edince bacak arası mesafesi 5 m ye çıktı . Ayrıca kenarda kalan ölü kısım diye bir şey kalmadı. Sera yapımı düşünen arkadaşlara bir fikir verirmi bilmem. Kolay gelsin.

Eski 09-05-2011, 10:22   #378
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pepinos54 Mesajı Göster
Sayın Kaptanzst, yapılan klipsleri gördüm teşekkür ederim. yarın deneyeceğim. Sanıyorum 1/2 parmak galvanizli boruya 3/4 plastik borudan yapabilirim.Ayrıca damlama sulamayı bende kurmak istiyorum. 800 m 16 lık damlama borusu dağıtım muslukları, damlatıcıları aldım. arazim 3020 m2 üst kenar 77m yan kenar 43 m gibidir. buraya üçgen sistemi ile nektarin ve napolyon kiraz diktim (Kasımda) çit kenarlarına da 110 kadar böğürtlen diktim. Arazimdeki meyil, 2.20 m kadardır. Üst(ortaya) noktaya 1000 lt lik 2 ad. 500 lt lik 1 adet PVS depo aldım. bunları birbirine bağlayıp burdan alacağım suyla damalama sulama sistemi ile tüm bahçeyi sulamayı düşünüyorum. Bu arada sondaj (20m) 22 ton gün su alabiliyorum. burada sorum şu olacak:
1- ortalalama 2.5 m yükselti damlama sulamada ihtiyaç duyulan basınç için kafi gelir mi?
2- Arazim kayrancık toprağı diyorlar killi bir toprak (analiz yaptıracağım) sıfır taşlı bir yapısı var. arazinin ortasından (22m den ) aşağı indireceğim borunun çapı ne olmalı? her hat için tek sıra boru yeterli olur mu?
3- Atladığım bir bilgi var mı?
4- Bu depoları aynı zamanda sıvı gübre verirken kullanabilir miyim. Bir sakınca olur mu?
Katkılarınız için şimdiden teşekkürler

Arazinin eğim farkını 2.20 olarak yazmışsınız.
En alt noktadaki damlatıcılarla en üst noktadaki damlatıcılar arasında 2 m kot farkı olur sanırsam.
O zaman en aşağıdakiler saatta 10 lt damlatırsa 2m yüksekteki damlatıcılarda aynı depodan beslendiğinden basıncı az olacak ve 4-6 lt damlatır.
Fark bu olur.
Gübrelemeyi tankla kullanırsınız ama deliklerin tıkanmaması için bir asit türü var şimdi adını hatırlayamadım. Senede 1 defa onu borulardan vererek tıkanmaları önleyebilirsiniz.

Eski 09-05-2011, 19:22   #379
Ağaç Dostu

sayın shapsough ziyaretiniz ve dikkatinizden dolayı teşekkür ederim sera daha tümüyle tamamlanmamış seranın naylonu yanlardan yere iniyo sadece kapının altı açık orayıda kapatacağım sağlıklı günler dileğmle selamlar

Eski 09-05-2011, 19:51   #380
Ağaç Dostu

Tamamen bittiğinde de seranızın resmini görmek isteriz. Kolaylıklar ve esenlikler dilerim..

Eski 09-05-2011, 22:40   #381
Yeni Üye

pepinos54's Avatar

Sayın R. Ali Beyciğim,
Bende epeyce araştırdım. Sahibinden .com da izmir firmasının fiyatları gayet makul geldi bana, ben deliksiz aldım ihtiyaç duyduğum yere deliği kendim açacağım, delikli veya deliksiz 16 lık boruları var istersen delme aparatıda gönderiyorlar diğer tüm parçalar mevcut talebe göre kargo yapıyorlar zannediyorum 400 m sini 70 TL civarında aldım.
ücretsiz proje hizmeti bile veriyorlar. Bilginize

Eski 09-05-2011, 22:46   #382
Yeni Üye

pepinos54's Avatar

Sayın kaptanzst, bilgi için teşekkürler, bunu önlemek için daha doğrusu ince ayar vermek için her ağacın dibine küçük musluk aldım onlarla debi ayarı vermeyi düşünüyorum. Beni en çok düşündüren 22 ton gün suyun kafi gelip gelmeyeceği, bu nedenle depodan dağıtım ana borusunun ortasına 40m/2 = 20. m ye vana koymayı düşünüyorum. üst kısmı suladıktan sonra, vanayı açıp alt bölümü sulamak gibi. Birde 3/4 boru dağıtım ana boru için yeterli olur mu? Paylaşım için tekrar teşekkürler

Eski 23-05-2011, 14:40   #383
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Sera havalandırması ile ilgili bilgi verebilrimisiniz şimdiden teşekkürler

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 20:40   #384
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Merhaba degerli Agaçlar.net ailesi. 1 haftadır bu konu baslıgını ıncelıyorum. Ve sonunda oldu benımde kafam uctu dıyebılırım. Bende Yozgattayım suanda. Tokilerde oturuyorum. Oturdugum yerin arka tarafında bi yer var bos bır arazı buraya 18-20 m2 lik bi sera yapmaya karar verdim. Ama tabi sizlerinde tavsiyelerinize çok ama çok ihtiyacım var. İlk olarak pvc borudan yapmaya karar verdim. Boru kalınlığı olarak ne önerirsiniz ?
ilk olarak kafama takılan soru bu kalınlık olarak hangi kalınlık ideal acaba ?6 metre uzunluk 3 metre genişlik düşünüyorum. Hepinize hayırlı akşamlar.

topraksiztarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 19:20   #385
Ağaç Dostu

sayın yakup ünal
soruyu bana sorduğunu anlamamıştım onun için çok özür dilerim havalandırma seranın en üstüne açılır kapanır bi pencere henüz yapmadım ama yapacağım malüm içerdeki sıcaklık yukarda birikir sirkülasyon olmazsa salatalık gibi fazla uzayan sebselerin tepeleri sıcaktan verimli olmaz hatta kurur sağlık ve huzur içinde çalışmalarınızda başarılar dilerim

Eski 14-06-2011, 19:24   #386
Ağaç Dostu

seramdan fotoğraflar

seram ve sebzelerimden bir kısım

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2011, 19:32   #387
Ağaç Dostu

sayın topraksıztarım
malum ben profilden 3x6 ölçülerinde yaptığım için pvc den o büyüklükte seranın sağlıklı olacağını sanmıyorum yinede araştır sağlık ve huzur içinde çalışmalarınızda başarılar dilerim

Eski 11-09-2011, 22:31   #388
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Polikarbon levhalar bizi fazlaca aşar
Naylon örtü bize yeter. Fazla lükse gerek yok.

Eski 12-09-2011, 17:10   #389
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2011
Red face fikir yaratmak içindi

fikir yaratmak içindi sadece

hizlimalzemecom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 20:58   #390
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Çiçeklerimin kışı geçirmeleri için bir sera yaptım. Tahtalardan iskelet çakıp üzerine kalın naylon geçirdim.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024