agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler
  • 1 Gönderen mendakka
  • 2 Gönderen mendakka
  • 8 Gönderen mandalinci
  • 1 Gönderen Tura
  • 3 Gönderen kelebek çalısı
  • 2 Gönderen mendakka
  • 4 Gönderen kelebek çalısı
  • 1 Gönderen Cemil B.

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2012, 22:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Mini sera için iskelet önerileri

merhabalar

resimdeki ürünün naylonu elimde bulunmakta ancak iskeleti yok.

iskelet için aklıma gelen en iyi şey bez dolaplarda kullanılan alüminyum (sanırım) boru.

fakat o şekil alüminyum boruyu nerden temin edebilirim bilemedim. aslında ince ama çok sağlam dört köşe demirlerde oluyor ama önceliğim hafif olması nedeniyle alüminyum boru.

sizlerinde fikirlerini almak isterim.

teşekkürler

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
mendakka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 22:06   #2
Yeni Üye

mesela bu üründeki de sanırım alüminyum boru. resimdeki aslında bez dolabın içten görünümü. eve sera yapmak isteyenler böyle birşey alıp üzerine naylon çekebilirler. ama benim naylonun ölçüleri bu ürüne uymuyor bana sadece boruları lazım

Eklenen Resimler

yeşillim ve Milla beğendi.

Düzenleyen mendakka : 19-10-2012 saat 00:21
Eski 19-10-2012, 07:45   #3
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Eşimin yaptığı seranın resmini gönderiyorum.

Elinizden böyle işler yapmak geliyorsa, naylonunuzun ebadına göre uygulayabilirsiniz.

Kolay gelsin

Eklenen Resimler

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 08:13   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster
Eşimin yaptığı seranın resmini gönderiyorum.

Elinizden böyle işler yapmak geliyorsa, naylonunuzun ebadına göre uygulayabilirsiniz.

Kolay gelsin

Çok pratik, dekoratif ve sağlam gözüküyor...balkon ve teras için yapılabilinir...beğendim.

mandalinci beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 19:38   #5
Yeni Üye

@mandalinci ilginize teşekkür ediyorum.

aklıma bu çözüm geldi hatta fiyatta almıştım. ancak esneme yapabilir diye tereddüt ettim. bir de boruları parça parça haline getirmek ölçmek biçmek ayrıca sucuya kaynattırmak gerekiyor.

aklıma daha kolay olduğunu düşündüğüm bir çözüm geldi. çamaşır kurutmalıktan çok güzel sera olacağını düşünüyorum. hemde üzerinde bulunan teller sayesinde raflarıda hazır olacak. çok basit görünüyor umarım başarabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 19-10-2012, 19:47   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mendakka Mesajı Göster

aklıma bu çözüm geldi hatta fiyatta almıştım. ancak esneme yapabilir diye tereddüt ettim. bir de boruları parça parça haline getirmek ölçmek biçmek ayrıca sucuya kaynattırmak gerekiyor.

aklıma daha kolay olduğunu düşündüğüm bir çözüm geldi. çamaşır kurutmalıktan çok güzel sera olacağını düşünüyorum. hemde üzerinde bulunan teller sayesinde raflarıda hazır olacak. çok basit görünüyor umarım başarabilirim.
Bu tip çamaşır askılıklarının devrilme, rüzgardan etkilenme ihtimali çok fazla.

Profil rafların değişik boylarını bulabilirsiniz, yapı marketlerde de var. Ama yine de elinizdeki sera örtüsünün içi dahil komple fiyatını öğrenmekte yarar var, daha ucuza gelebilir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 19:50   #7
Yeni Üye

belirtmeyi unutmuşum evde kullanacağım. çok oynak olursa sabitlerim bir şekilde

çelik rafta mantıklı aslında. ancak maliyeti nasıl olur onu araştırayım teşekkürler

Düzenleyen mendakka : 20-10-2012 saat 02:46
Eski 20-10-2012, 03:30   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Ben de tam olarak böyle bir sera arayışı içindeyim. Dış mekanda hava koşullarından etkilenmeyecek duvara yaslayabileceğim, uzun ömürlü bir mini sera. Uykularıma giriyor bu mini sera, benim de olmalı mutlaka

Name:  sera.jpg
Views: 6056
Size:  20.9 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2012, 03:35   #9
Yeni Üye

@kelebek çalısı gösterdiğiniz sera duşakabine benziyor. parası önemli değil diyorsanız hemen duşakabincilere gidin yaptırın

Eski 20-10-2012, 13:05   #10
Yeni Üye

osman ateş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2012
merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mendakka Mesajı Göster

merhaba foruma yeni katıldım yanlış yere yazmadım umarım
bu çamaşırlıktan sera fikri ilginç geldi
nasıl yapmayı planlıyorsunuz.ucuz maliyetli bende yapmak isterim

osman ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2012, 15:35   #11
Yeni Üye

Yapımı çok basit. Şekillerle anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.

Sadece numaralandırdığım parçaları birbirine geçirmek gerekiyor. ( kaynatarakta olabilir ancak hırdavatçıdan uygun bir T felan bulunabilirse kaynatmaya hiç gerek kalmaz.)

şuan kaynak gerektiren tek nokta 3. resim sanırım. belki kaynak yerine başka çözümlerde bulabilir.

çamaşırlığın en iyi özelliği hem çok ucuz olması 12-15 lira arasında çoğu yerde hemde çok sayıda bulunan telleri sayesinde rafları istediğiniz alana koyabilirsiniz. mesela bitkiniz çok büyüdüyse üstteki rafa dokunuyorsa üstteki rafı bir üst tele çıkartabilirsiniz.

Eklenen Resimler

TaşevliBahçe ve Milla beğendi.
Eski 02-12-2012, 19:29   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Arkadaşlar elimde internetten siparişini verdiğim yediveren ve tayvan biberleri ve çalı tipi cherry domates tohumları bulunmakta. Bunları çimlendirmek için akvaryumumu sera şekline getirip daha iyi sonuç alabilirmiyim. Eğer yapmamın yararı olursa nasıl bir yol izlemeliyim havalandırması olmalı mı ne kadar havalandırma bırakmalıyım bide balıklarıma kullandığım floresanım var kullanmalımıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdikten teşekkür ederim.

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 18:43   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
İhtiyacım vardı ve nasıl bir proje olması gerektiği konusunda kararsızdım. Bunun sebebi istediğim her modeli malzeme ve işçilik kalitesi gibi uygulatma olanağımın sınırlı oluşundandı.

Aslında bir numaralı mesajda yer alan portatif, dilediğimde demonte ederek kaldırabileceğim hafif malzemeden imal edilmiş pratik bir çözüm aklıma epey yatmıştı. Burada bu ürünü bulmam imkansızdı ve Türkiye' deki yapı marketlerin stoklarında da kalmadığından kolayca ulaşamayacağımı anlamıştım.

Sonra sekizinci mesajdaki projeyi uygulatabilir miyim diyerek yine malzeme ve işçilik konusunda bir arayışa girdim ama sonuç yeniden hüsran oldu.

En sonunda yine net üzerinden bulduğum bu fotoğraftan esinlenerek projeyi hayata geçirmeyi başardım

Name:  mini sera.jpg
Views: 4734
Size:  24.7 KB

Her anlamda ilk başta hayalini kurduğum fikri hayata geçirebildim mi? Hayır. Ama şimdilik ihtiyaçlarımı karşılayacağına inandığım bu katlı mini serayı çok sevdim. Yeri kış ayları boyunca şu anda görüntülenen yer olacağı için malzemenin dış etkenlere karşı dayanacağı konusunda şüphem yok. Gerçi koruyucu ile bir kat üzerinden geçeceğim, çünkü malzeme ham.

Esinlendiğim fotoğraf üstte ve yaptırdığım mini serayı size de bir fikir oluşturması açısından paylaşıyorum.

Elinde malzemesi ve biraz da yeteneği olanlar benim gibi yaptırmak yerine kendileri de keyifle imal edebilir, hatta çeşitli modifikasyonlarla da geliştirebilir ve kış aylarında korunması gereken bitkilerini burada muhafaza edebilirler.

Name:  mini.jpg
Views: 3516
Size:  43.8 KB

Name:  sera.jpg
Views: 4349
Size:  50.5 KB

Name:  detay.jpg
Views: 3568
Size:  33.0 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 22:52   #14
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Ne güzel olmuş. bana fikir verdiniz. avrupalılarınki gibi güzel ama pahalı olmasına gerrek yok. harca harca krize gir sonra. değil mi biz işimizi biliriz. tam işimize uygun yaptırmışsınız. önemli olan işlevi yani. işe yarıyor mu tamam.

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 16:42   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Plastik ayakkabılık kullanın etrafını streç folyo ile kaplarsınız basit etkili pratik.
Ve bu kara tepsi kullanımından vazgeçin zira faydasından çok zararı var

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 20:53   #16
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
balkona yaptıgım sera

Milla beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024